Thun Paradijs voor doe-het-zelvers WIE? WAT? HOE? IN BERNER OBERLAND VOOR DE TOERIST VAN NU Wat kost me die grap? ZATERDAG 21 MAART 1970 Thun is in Zwitserland één van de he vig miskende toeristische Assepoesters. Vraag aan een bereisde Nederlander of hij het stadje kent en hij zal zijn schouders ophalen en antwoorden: „ja dat wil zeggen. Ik ben er wel eens door heen gekomen. Ik geloof zelfs, dat ik er koffie heb gedronken". Dat is dan alles: Thun fungeert in het internatio naal toerisme als schutsluis, doorgangs huis, als één van die vele rode noppe"n op de landkaart. Je hebt ervan ge hoord, maar sorry, we hadden haast en we moesten verderop. En daar kan Thun het dan mee doen. Het kan van zijn eeuwenoude daken schreeuwen, dat het een hoop te bie den heeft, dat het door zijn unieke lig ging een natuurlijk uitgangspunt is voor talloze excursies, dat het in feite veel meer troeven in handen heeft dan zijn veelbezongen buurman Interlaken aan de andere kant van het meer, maar het helpt geen fluit. De historie heeft het nu eenmaal zo gewild en daar heeft Thun zich bij neer te leggen. Onrechtvaardig Wie één keer de moeite heeft genomen om in Thun voor anker te gaan, is er voor de rest van zijn leven van over tuigd, dat deze benadeling onrecht vaardig is. Als het een smakeloze stad zou zijn, een soort uit zijn krachten gegroeid Oude Pekela dan zou je er vrede mee kunnen hebben. Dan zou je mogen zeggen: Thun heeft niet beter verdiend. Maar in feite heeft Thun al les mee. Het heeft allereerst een kleur rijk en stokoud hart, dat met pijn en moeite tussen de rechteroever van de Aar en een bergwand is gefrommeld. U vindt hier dezelfde luisterrijke arca des als in de hoofdstad Bern, beroem de gildehuizen.'statige woonpaleizen zo als de Rosengarten met 'n erkertoren uit 1570. Thun heeft pas geleden zijn 700-jarig bestaan gevierd en bij die gelegenheid is gelijk het oude raadhuis in zijn oorspronkelijke luister hersteld. Zuidelijk bastion En dan is er het kasteel, dat vanaf zijn berg neerkijkt op het gewoel van de stad. Met zijn vier versterkte torens komt het door hertog Berchtold von ZÈihringen gebouwde slot al in 1260 op het stadszegel voor. Het was het zuide lijkste bastion, dat de ondernemende hertog bouwde ter bescherming van zijn uitgebreide rijk. Het kasteel is nu 'n museum waarin de geschiedenis van Thun haarfijn uit de doeken wordt ge- REIZEN: a) het regionaal vakantieabonnement Berner Oberland geeft recht op vervoer met alle vervoersondernemingen van het Berner Oberland. Een ideaal abon nement dus voor de mensen, die van excursies nooit genoeg kunnen krijgen. Vijftien achtereenvolgende dagen heeft u gedurende vijf dagen naar keuze vrij reizen op de meeste spoorlijnen, berg- zweef- en gondelbanen. stoel- tjesliften, postauto's en boten op de me ren van Thun en Brienz. Op de an dere tien dagen reist u voor half ta- Prijs: volwassenen fr. 54; kinderen tot 15 fr. 27; volwassenen met Zwit sers vakantiebiljet fr. 41, (van het vakantiebiljet worden dan drie vakjes voor excursiebiljetten afgestempeld). b) Het Zwitsers vakanliebiljet is geldig voor heen- en terugreizen, alsmede rondreizen, die in een Zwitserse grens plaats of op een luchthaven beginnen en eindigen. De prijs wordt bepaald door een vastrecht (fr. 22 voor de 2e, fr. 33 voor de le klasse) plus de ca. 50% gereduceerde reiskosten van de gekozen route. Ieder biljet geeft recht op vijf excursiebiljetten tegen de halve prijs. Voor de verdere excursies kunnen suppletiekaarten worden ge kocht. Het biljet is 1 maand geldig Het kan driemaal met telkens 10 dagen worden verlengd. c) „Seeluftkur"-abonnement en dag kaart voor de meren van Brienz cn Thun onbeperkt geldig op beide meren, de trein Interlaken-WestInterlaken- Ost en de postautolün Interlaken-West Böningen. le klas 2e klas 7 dagen fr. 36 fr. 26 15 dagen fr. 49 fr. 35 1 maand fr. 70 fr. 50 dagkaart van 27 maart tot 16 mei en van 27 september tot 27 oktober 9 (le klas cn 7 (2e klas). Op werkdagen van 18 mei tot 30 juni en van 1 tot 26 september 11 (le klas) en 9 (2e klas). Langs de Thunersee liggen kleine, dromerige vakantieoorden, die met name voor familievakanties bij uitstek geschikt zijn. U kunt van hieruit alle kanten op: de bergen op, het meer op, vissen, wandelen, roeien en waterskiën. De prijzen in deze minioase zoals Gunten op deze foto, zijn beduidend lager dan in de bekende oorden van Zwitserland. HOTELS: Het Berner Oberland beschikt ovei duizenden hotelbedden in alle denk bare categorieën. U kunt het hoofd te CAMPINGS: ruste leggen in luxe paleizen, die voor één verrukkelijk nachtje 120 frank vragen, maar er zijn ook weldoor timmerde boerenpensions, die voor een bed met toebehoren 12 frank vra gen En zoals altijd zult u bemerken, dal de Zwitser uitstekende waar voor zijn geld geeft. Zwitserland heeft de naam van een dure vakantieoase. maar een objectieve vergelijking met bijvoorbeeld Duitsland en Oostenrijk wijst uit, dat in die landen de prijs voor een identieke behuizing gelijk of zelfs hoger ligt. Zwitserland houdt er nu eenmaal niet van om te staggeren en levert uitsluitend topkwaliteit. Dat men daar wat meer voor betaalt dan in oorden, waar men volgens het „God zegene de greep"-principe werkt is logisch. Meiringen, Bönigen, Brienz, Iseltwald. Ringgenberg-GoldswilInterlaken-Un- terseen, Wilderswil, Grindelwald, Lau- terbrunnen, Stechelberg Steinberg, Adelboden, Frutigen, Kandersteg. I.enk, Saanen, Zweisimmen. VISVERGUNNINGEN: met 1 hengel de 1 dag 7 dagen 30 dagen vanaf de 1 iedereen vrij. Prijs voor andere openbare wateren: volwassenen kinderen fr. 10 fr. 3 fr. 40 fr. 7 fr. 75 fr. 9 Het Berner Oberland is bjj uitstek geschikt voor mensen, die hun vakantie niet horizontaal willen doorbrengen. De doe-het-zelvers, de zoekers, de doeners, de nieuwsgierigen, de „wat ligt er achter die berg"-neurotici komen er comfortabel aan bun trek. Er is gelegenheid voor tennis, paardreden, baden, roeien, zeilen, waterskiën, vissen, golfen, wandelen (moeilUk en makkelijk, u heeft het voor het uitzoeken), picknicken en alpinisme. U kunt zelfs in juli schaatsen op de Üsbaan, die op het Jugfraujoch in de gletsjers is uitgehouwen. En deze zomer zal er ook volop geskied kunnen worden op Diablerets, Schilthorn en Jungfraujoch. Het Berner Oberland ligt midden in Zwit serland. Meren en bergen, pittoreske dorpen en stokoude burchten vormen daar de uitstalkast van een internationaal be roemde streek, die bestaat uit de volgende gebieden: Meiringen-Hastital Het eeuwenoude Thun is ten on rechte een miskend toeristenoord. De meeste Nederlanders sjezen er langs op weg naar verre oorden en lopen zo een confrontatie mis met één van de mooiste stadjes van Zwitserland. Ze zullen ook nooit weten, dat Thun een ideale spring plank is voor een verrukkelijke vakantie. daan. Als u er misschien nieuwsgierig naar bent, hoe de stad er rondom 1800 uitzag kunt u dat gaan bekijken in 't park Schadau, waar een panoramisch schilderij is opgesteld, dat indertijd door Marquard Wocher is gemaakt. Onvergelijkelijk Wat de hotellevie betreft: menige gro te stad in Nederland' zou wensen, dat het een dergelijke acommodatie voor de toeristen 'zou hebben. Wilt u een per soonlijke voorkeur horen: Falken in 't centrum is een typisch Zwitsers hotel met voortreffelijke kamers, goede tot zeer goede maaltijden en een sfeer, die onvergelijkelijk is. U. kunt hier al te recht voor pakweg 17 gulden, voor een kamer met bad en volledige verzorging betaalt u tussen de 41 en 55 frank. Dan zijn er nog 't Schlosshotel, 't met piëteit gerestaureerde Bellevue met ver warmd zwembad. Freienhof, Beau Ri- vage, Emmental en nog enkele kleine re hotels. Er is ook 'n Lido aan 't meer met twee zwembaden en een springtoren en een Kurzaal met nacht club en speelgelegenheid. Een schilderachtig, woest gebied, dat bijzonder geschikt is voor bergtochten. Men komt in het Has- lital door van Luzern per trein of auto over de Brünigpas te rijden. Trapsgewijs oplopende terrassen verbinden het dal met het hooggebergte. De Jochpas en de Grote Scheidegg (Rosenlauischlucht) zijn prachtige wandelwegen, die naar de naburige dalen leiden. In Meiringen (beroemd door zijn Aareschlucht en de Reichenbachwatervallen) beginnen de post autoroutes over de Sustenpas, Grimsel-Furka en naar Rosenlaui-Schwarzwaldalp. Vooral voor men sen, die er hun eigen wagen niet aan willen wagen of al doodmisselijk worden bij het idee, dat ze zich uren lang door de spaghettislierten van de pas wegen moeten slingeren, is dit een uitgelezen moge lijkheid om toch comfortabel en volkomen veilig kennis te maken met de alpreuzen. De zonnige Hasliberg is door een stofvrije autoweg met het spoorstation Brünig verbonden. Het hele jaar is er daardoor verbinding met de vakantieoorden Hohfluh. Wasserwendi (met gondelbaan naar Kaser- statt), Goldern en Reuti. Het meer van Brienz Tussen steile, bosrijke oevers ligt het blauw-groene meer van Brienz. Langs de rechteroever lopen een spoorlijn en een autoweg van Interlaken via het houtsnijdersdorp Brienz (even stoppen voor een wer kelijk mooi souvenir) naar Meiringen. Van Brienz uit klimt een tandradbaan de laatste bergbaan met stoomtractie in Europa de Brienzer Rothorn op. Vandaar is er een adembenemende wandelweg naar de Brünigpas. Langs de linkeroever loopt een koele bosrijke wandelweg van Iseltwald naar de Giessbach-hotels cn de prachtige watervallen. Van daar omhoog naar de Axalp of via de monding van de Aar naar Brienz. D'eze tochten (sterk aanbevolen voor H.H. romantici en natuurvorsers) zijn goed te combineren met boottochten op het Meer van Brienz. Een king-size-wandeling over de bergruggen begint bij het bergstation van de Harderbaan bij Interlaken. Men komt dan uiteindelijk in het steen bok' .enreservaat op Augstmatthorn en vandaar kan men omlaag naar Ringgenberg of Habkern. Lief hebbers van waterskiën kunnen terecht bij de ski- school Bönnigen. Beatenberg Interlaken Het Jungfraugebied Spiez is vooral een bekend en belangrijk verkeersknooppunt op de weg naar de Zwitserse bergen en verder naar Milaan. Toch heeft ook dit dorp de toerist nog wel iets te bieden. Zodra u uit de buurt bent van het station, heeft u de rust exclusief. Het kasteel van Spiez is als my^urn in(ge- Beatenberg, door de gulle schepper 500 meter boven het meer van Thun opgeheven, noemt zichzelf het zonnebalkon van het Berner Oberland. En terecht. Vanuit dit rustige, bijna bedaagde Kurort heeft men een verpletterend uitzicht op de Berner Alpen. Noem de grote jongens maar op: Jungfrau, Eiger. Mönch, u krijgt ze. staande in Beatenberg. allemaal op een presenteerblaadje aangereikt. U kunt het bereiken via een kabelspoor vanaf Beatenbucht, via de autoweg, die omhoog gaat vanaf het meer van Thun of met de postauto vanaf Interlaken. Om u vast een idee te geven van de prijzen het beste hotel (Edelweiss) vraagt voor een kamer met bad en volledige verzorging 39 frank, maar bij Primeli en Favorita kunt u ook terecht voor 21 frank. In Beatenberg zijn ook enkele honderden chalets te huur. De prijzen zijn voor Zwitserse be grippen, uiterst billijk. Als u snel antwoord wilt hebben, schrijf dan naar het Verkehrsbüro Beaten berg, Zwitserland. met koffie boven al góuw in de buurt van de 100 gulden komt. Ja ja! Men zegt niet voor niets, dat je er als een berg tegen opziet. Het Lötschberggebied Spiez is de invalsweg voor het Lötschberggebied en tevens een belangrijk verkeersknooppunt. Van daar loopt zuidwaarts de Bern-Lötschberg-Simplon- baan via Frütigen naar de hemelse Blausee en verder naar het alpinistencentrum Kandersteg, dat sinds kort een verwarmd zwembad en een kunst ijsbaan heeft. Vandaar kan men met een stoeltjes- lift naar de Oeschinensee, per zweefbaan naar de Stock en vandaar per zwevend stoeltje naar Sunn- bühl. Van Kandersteg gaat de trein dan verder in de richting Brig-Milaan. In Frütigen begint ook een prachtige weg naar het forse vakantiecentrum Adel boden, dat alles heeft, wat een modern toeristenoord moet hebben. Er zijn hier stoeltjesliften naar de Schwandfeldspitze en de Geils-Hahnen en voorts een zweefbaan naar Engstligenalp. De berg de Nie sen vormt het middelpunt van het Lötschberggebied en is in Zwitserland de berg met het mooiste uit zicht. Een kabelbaan brengt u moeiteloos naar de top van dit bergbalkon. In het Lötschberggebied kan men diverse paswandelingen maken van dal naar »'ll: onder meer van Mürren over de Sefinenfurgge naar het Kiental en over het Hohtütli naar het Kan- dertal. Het Simmental Dit eerbiedwaardig excursiecentrum ligt inter lacus tussen de meren van Thun en Brienz. Interlaken heeft alles, wat een semi-mondaine bad plaats behoort te hebben. Noem maar op: Casino- Kurzaal met speelgelegenheid en dagelijkse concer ten, bars. bioscopen, zwem- en strandbaden, manege, golf met 18 holes, openluchtvoorstellingen van Schil lers Wilhelm Teil in de zomer, uitgebreid net van wandel- en ruiterpaden en een keur van hotels, waarvan de meeste echter een weinig door de tand des tijds zijn aangevreten. Om Interlaken liggen de vakantiedorpen, die wat minder poeha hebben: Böni gen, Goldswil, Ringgenberg en Wilderswil. Interlaken heeft een half uur lopen van het centrum zijn eigen uitzichtbergen, de Harder en de Ileimwehfluh: als u er nog een paar uur tegenaan werpt kunt u een excursie maken naar de Schynige Platte. Er zijn postautoverbindingen vanuit Interlaken naar Beaten berg. Habkern. Goldswil, Bönigen en Wilderswil. Er zijn deels uitstekende campings in Aeschi. Faulensee, Krattigen, Neu- haus, Brünig-Hasliberg, Innertkirchen, POSTTARIEVE'N: Prentbriefkaarten naar buitenland 30 rappen, brieven tot 20 gram 50 rap- Ten zuiden van Interlaken, vóór de drieling Eiger, Mönch en Jungfrau. ligt het Jungfraugebied. De ooggelegen vakantieoorden in deze bergwereld genieten terecht een wereldreputatie: Grindelwald, het bergdorp in het gletsjerdal met stoeltjeslift naai de First en zweefbaan naar Pfingstegg. Aan de an dere kant van de Kleine Scheidegg ligt Wengen, waar elk autoverkeer verboden is. Wengen heeft een zweefbaan naar Mannlichen. Beide plaatsen beschikken over elektrisch verwarmde zwembaden Het hoogstgelegen bergdorp van Zwitserland is Mür ren, dat zich koestert op een zonneterras pal tegen over de Jungfrau. Ook Mürren heeft de auto reso luut uit het dorp gebannen. Een weldaad voor de lustzoekende, wees daarvan verzekerd. U kunt uw wagen in Lauterbrunnen achterlaten (op parkeer plaatsen of in een parkeergarage) en per bergbaan verder reizen naar Wengen (15) en Mürren (30) minuten. Voor de wandelaar is het Jungfraugebied een paradijs: dat begint al in Lauterbrunnen met Staubach en de Trümmelbachwatervallen, dan de Stechelberg met de zweefbaan Gimmelwald-Mürren- Birg-Schilthom op 2.970 meter. Er is ook een adem benemende bergweg van Grütschalp naar Mürren. Dan de klassieke rondrit Lauterbrunnen-Wengen- Kleine Scheidegg-Grindelwald. En voor de mensen, die liever een ander laten lopen, is er altijd nog de Jungfrauspoorweg, die de ijsreuzen doorboort en voert naar het hoogst gelegen spoorwegstation van de wereld. U moet er wel wat extra-geld voor in de portemonnee stoppen want dit uitje is een peperdure aangelegenheid, die voor twee personen Vóór d-e Niesen ligt het welvarende Simmental met zijn pittoreske, boerse uitmonstering. Hier vindt' de toerist de mooiste alpenweiden van Zwiterland en stokoude boerderijen, die door de vooruitgang ver geten lijken. Hier wordt ook het wereldberoemde roodbonte vee gefokt. Van Spiez komt men per trein of auto via Weissenburg en Zweisimmen in Lenk aan de voet van de Wildhorn (kuurbadplaats met stoeltjeslift naar Stoss. Leiterli, Mülkerblatt en "'alegg). In Zweisimmen heeft men aansluiting op de Montreux-Oberlandbaan richting Gstaad en Meer van Genève. Bij Böltigen komt de weg over de Jaunpas uit op die door het Sim mental en bij Oey-Diemtigen begint de weg door het Diemigtal Het Simmental is een breed vóór-Alpengebied met gemakkelijke pas wegen van dal tot dal. Van Lenk over het Hah- nenmoos naar Adelboden, vandaar over Otternpas i. ar Grimmialp; over de Rawil naar het Wallis en over de Trüttlisberg naar Gstaad. Het gebied van Gstaad In hel westen van het Berner Oberland ligt het land van Gstaad met hoofdplaats Saanen. Hier ligt de Duits-Franse taalgrens. Over de Saanermöser (Scbönriec., stoeltjeslift naar het Horneggii) geven autoweg en spoorlijn aansluiting op het Simmental en langs de Saane zwenkt het verkeer af naar het Suisse Romandc. Midden in die uitwaaierende dalen ligt dc peperdure speelplaats der rijken Gstaad met als grijs pièce de résistance het Palacehotel. Gstaad heeft evenals buurman Adelboden alles, wat dc ver wende toerist wenst: golfterrein, manege, stoeltjes lift naar het Eggli en Wispile, zweefbaan naar de Glacier dc Diablerets (3.000 meter en gelegenheid om zomers te skiën). De uitgestrekte Alpenweiden rondom het beschut gelegen dal van Gstaad vormen cn prachtig wandelgebied met een altijd fascine rend uitzicht op het hooggebergte. Het meer van Thun Het meer van Thun lijkt vanuit de .lucht op een blauwe loper, die de altijd attente Zwitsers vóór hun ergreuzen hebben uitgerold. Spoorlijnen en autowe gen volgen de beide oevers tot Interlaken. Thun zelf i een juweel van middeleeuwse stedenbouw en vormt de toegangspoort tot de zonnige oevers, waar h »t klimaat in vergelijking met bijvoorbeeld het Vier-Woudstedenmeer uiterst zacht is. In de kaste len van Thun, Spiez cn Oberhofen stelt het Berner Oberland zijn klederdrachten en produkten van huis vlijt ten toon. Langs dc linkeroever rijdt een trolley- Ous van Thun naar Beatenbucht met aansluitende -sve-binding naar Interlaken. Wandelwegen zonder hinderlijk autoverkeer (de Pilgerweg) naar de inte ressante Beatusgrotten. Stoom- en motorboten op het meer van Thun geven goede aansluitingen naar alle richtingen. Les- en huurzeilboten vindt u onder meer in Hilterfingen en Thun. Als u wilt water skiën kunt u terecht in Günten en Neuhaus. De oevers van de meren van Thun en Brienz hebben een totale lengte van 86 kilometer. U vindt er 16 grote, gerieflijke strandbaden. U kunt er roeien, kanoën en hengelen. Als u op de Kagerplassen en Loosdrecht bent uitgekeken kunt u misschien de steven eens wenden naar het meer van Thun, waar de zeil boot ook in hoge ere wordt gehouden. Verschil lende zeilscliolcn geven prima onderricht en als u er alleen op uit wilt trekken, kan dat ook. Alle inlichtingen over vakantiemogelijk heden in het Berner Oberland worden u gegeven door het Nationaal Zwitsers Ver keersbureau, Koningsplein 11, Amsterdam. Telefoon: 020-222033. U kunt hier ook alle benodigde reisbiljetten kopen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15