Strenge straffen voor vliegtuigkapers Bisschop moet gedurfd vertrouwen kunnen hebben Total-look in leer PRINS BERNHARD BRACHT BEZOEK AAN BOROBOEDOER 7- NSB-tekenaar eist geld voor auteursrecht Italië krijgt ook nieuwe katechismus VS leveren vliegtuigen aan Libië VOORLOPIGE LIJST GEKOZEN STATENLEDEN ZUID-HOLLAND Toestand van Theodorakis verslechterd Athene ontkent voorbereiding staatsgreep Beperking van snelheid in België HANSONVIJFLING GEDOOPT VRIJDAG 20 MAART 1970 _>E LEIDSE COURANT PAGINA 7 Wetsontwerp wil veiligheid inzittenden (Van onze parlmentaire redactie) DEN HAAG Vliegtuigkapers, die 'n toestel in of boven Nederland proberen te kapen, of dit in het buitenland met *n Nederlands toestel willen doen, moeten rekenen op maximaal vijftien jaar ge vangenisstraf. Ook andere sabotageda den tegen vlietuigen worden streng ge straft. wanneer het wetsontwerp, dat minister Polak van justitie gisteren in gediend heeft, aangenomen wordt. De minister hoopt, dat het ontwerp zo spoe dig mogelijk aangenomen wordt, dit ter bescherming van passagiers en vlieg tuigbemanningen. De minister heeft de Tweede Kamer tegelijk laten weten met alle kracht te streven naar een internationale rege ling, vooral met het oog op de belangen, die Nederland in de burgerluchtvaart heeft. Tot nu toe konden dergelijke misdrij ven alleen berecht worden volgens be palingen in het wetboek van strafrecht Maar, aldus minister Polak, de straf maat volgens deze artikelen staat niet in verhouding tot de ernst van het mis drijf. De juridische kant hiervan is gebleken in 1962, toen Nederland een kwestie van luchtroof te behandelen kreeg. In dat jaar verdween een Nederlandse marine man van het eiland Malta met een Mar tin Mariner van de Koninklijke Marine Het thans ingediende wetsontwerp somt een aantal artikelen op als aanvul ling op de bestaande bepalingen in het wetboek van strafrecht. De straffen va riëren van maximaal negen tot hoogstens vijftien jaar. Dit laatste wanneer de vliegtuigkaping de dood tengevolge heeft van een of meer inzittenden. Strafbaar worden ook andere sabota gedaden, zoals vernieling beschadigen of onbruikbaar maken van vliegtuigen en ook het doen verongelukken van een toestel, opzettelijk of door schuld. De strafbepalingen zijn toepasselijk: ((Van onze correspondent) AMSTERDAM Kan een NSB-cr, de voor en tijdens de oorlog zijn brood Perdiend heeft door spotprenten (vele er van beledigend voor de joden) te teke nen, anno 1970 in Nederland nog geld voor zijn wanprodukten eisen? Met deze vraag, hield de Amsterdamse Rechtbank zich gisteren in essentie bezig. Als kla ger verscheen voor het hekje de 75-jarige zich kunstschilder noemende Maarten Meuldijk uit Utrecht. Van 1933 af tot 1945 toe had hij politieke prenten getekend in „Volk en Vaderland", de spreekbuis van de NSB, in totaal 1500 stuks. Zijn collaborateurswerk bracht hem na de oorlog in Veenhuizen. In 1967 gaf de Arbeiders Pers in Am sterdam onder de titel „Houzee kamera den" een documentaire paperback uit over het Nationaal Socialisme in Neder land. Het materiaal ervoor was vergaard op het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie. Onder meer namen de samen stellers 31 tekeningen van Maarten Meul dijk op, waaronder een prent, die bijzon der kwetsend was voor het joodse volks deel. De gewezen nazi-propagandist nam dit niet. Hij beriep zich op het auteurs recht en eiste een honorarium. Toen hij dat niet kreeg, diende hij een aanklacht i. Het Openbaar Ministerie seponeerde de zaak, waarna Meuldijk zich tot het ge rechtshof fwendde, dat inderdaad straf vervolging gelastte. De officier van justitie, mr. Van Re- nesse achtte bij de heer Landwehr geen opzet of kwalijke bedoelingen aanwezig. Wel vond hij, dat verdachte het auteurs recht niet helemaal geëerbiedigd had, maar hij bracht er begrip voor op. Mr. Van Renesse achtte overtreding van artikel 16 van de auteurswet op het nippertje bewezen en eiste een boete van 25 gulden. Mr. Levenbach bestreed namens zijn cliënt deze toch al minimale eis, hij kwam met jurisprudentie om aan te to- dat men krachtens bedoeld wets-' artikel korte gedeelten uit het werk van kunstenaar mag overnemen als bloemlezing ten bate van onderwijs of wetenschap. Voorts, zo betoogde hij, wa- ia de oorlog de bezittingen van de uitgeverij, die Volk en Vaderland uitgaf, verbeurd verklaard, waaronder ook alle edities van het blad. Die berusten thans bij het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu- mentatie. Anderen hebben er inmiddels vrijelijk uit geput. De rechtbank zal over 'tëertien dagen uitspraak doen. op feiten op Nederlands grondgebied of in het luchtruim boven Nederland, op inzittenden van Nederlandse vliegtuigen ook in het buitenland, op de Nederlan ders. die zich aan boord van een buiten lands vliegtuig aan een luchtvaartmis- drijf schuldig maken. Wanneer tenmin ste dit feit ook strafbaar is in het land (of erboven), waar dit gebeurt. De Amerikaanse regering zal, zo werd vanmorgen bekend, speciale maatrege len voorstellen ter bescherming van de vliegtuigbemanning. De bedoeling is, dat zij door kogelvrije wanden van de passagiers gescheiden wordt. Ook moe ten in de vliegtuigen apparaten aange bracht worden om tijdens de vlucht de passagiers in het oog te kunnen houden. ROME (KNP) In Italië wordt de laatste hand gelegd aan een nieuwe ka techismus, waarbij onder meer gekeken is naar de nieuwe Nederlandse kate chismus, maar dan wel met de door de kardinalencommissie voorgestelde en door de paus goedgekeurde wijzigings- c.q. verbeteringsvoorstellen. Na drie jaar intensief werken, ver haast door het verschijnen in 1969 van de Nederlandse katechismus in Italiaanse vertaling is de katechismus nu praktisch gereed. Volgend jaar zal het boek, dat „Nationale Katechismus" gaat heten, uitkomen. STEVENSON Jr.: CHICAGO (AFP) Adlai Stevenson jr. heeft tijdens een persconcerentie in Chicago verklaard dat de Verenigde Sta ten jachtvliegtuigen aan Libië hebben geleverd terwijl ze de levering van Mira ges door Frankrijk hebben veroordeeld. Stevenson, de zoon van de democratische kandidaat voor de presidentsverkiezin gen van 195- en 1956, is kandidaat voor de komende senaatsverkiezingen in no vember. In officiële Amerikaanse krin gen wordt toegegeven, dat de regering zich had verbonden een twintigtal vlieg tuigen aan Libië te leveren De overeen komst was echter in juni 1969 tot stand gekomen drie maanden voordat koning Idris bij een staatsgreep werd afgezet. Zij wordt thans opnieuw bekeken in het licht van de nieuwe politieke ontwikke ling in Libië. (Van verslaggevers) Uitstel regeling van gemengd huwelijk ROME (KNP) De voor 20 maart aangekondigde nieuwe regeling voor het gemengd huwelijk komt voorlopig niet. Op verzoek van de paus brengt het secretariaat voor de christelijke een heid er nog enkele veranderingen in aan. Maar uit welingelichte kringen in Rome vernomen is. zullen deze veran deringen even zo vele verbeteringen rijn. De paus zou hiertoe zijn overgegaan onder druk van protestantse zijde. Wat Nederland betreft blijft de ont- i werpregeling, zoals die naar de bis- I schoppen was gestuurd, nog ver ach- '-er bij de overeenkomst, zoals die tot stand is gekomen in de gemengde j commissie-Katholieke Kerk en kerken der reformatie in Nederland. De des betreffende overeenkomst bevindt zich op het ogenblik nog bij de bisschop- Pen. terwijl de hervormde kerk en de gereformeerde kerken haar goedkering r reeds aan gegeven hebben. ATHENE De Griekse componist Mikis Theodorakis lijdt aan longtuber- culose, maar wil niet van het gevangen kamp Oropos naar een gevangenishos pitaal worden overgebracht, „omdat de omstandigheden daar zo slecht zijn", heeft zijn vrouw Myrto gezegd, nadat zij haar man een half uur had gespro ken. Zij zei dat hij er slecht uit ziet en bloed opgeeft. Theodorakis heeft in 1948 al aan de ziekte geleden. Hij is in oktober vorig jaar door de Griekse regering gevangen gezet. I ATHENE (AP) Dc Griekse rege ring heeft categorisch de berichten uit Ankara ontkend dat er een staatsgreep op Cyprus zou worden voorbereid die ten doel zou hebben het eiland met Grie kenland te verenigen. De Turkse minister van Buitenlandse Zaken Insan Sabri Caglayangil had in Ankara verklaard dat hij rapporten van de veiligheidsdienst had ontvangen over een waarschijnlijke staatsgreep op Cy- (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Haagse telefoon onderneming „De Bumifoon" heeft het afdoend elektronisch antwoord gegeven op de vraag naar een perfecte robot- seeretaresse. Binnenkort wordt op de Ne derlandse markt de Sentaphon T230S ge ïntroduceerd, een automatisch telefoon- antwoord- en opnameapparaat, dat vanaf ieder telefoontoestel waar ook ter wereld in werking kan worden gesteld en daar na kan worden afgeluisterd en ingespro ken. Iemand, die de Sentaphon opbelt, doet dit door middel van een mini-zen der ter grootte van een pakje sigaretten. Door de zender tegen de telefoonhoorn te houden wordt een code via de tele foonlijn aan de Sentaphon doorgegeven, waarna alle opgenomen berichten wor den uitgezonden- DEN HAAG Op grond van de voorlopige uitslag van dc verkiezingen voor de Provinciale Staten in Zuid-Holland, die vanmorgen officieel is vastgesteld door de zeven hoofdstem bureaus van de zeven kieskringen in deze provincie en die op 1 april door het centraal stembureau definitief vastgesteld zal worden, zijn de volgende 83 kandidaten gekozen: P.v.d.A. H. B. Engelsman, Schiedam; U. G. Schilthuis. Rotterdam; F. A. Diepenhorst. Rotterdam: J. A. Bos, Rotterdam; J. Hoek van Dijke, Rotterdam; R. den Dunnen, Rotterdam; H. A. van Geuns. Rotterdam; J. Bijl, Rotterdam; J. P. van Praag, Voorburg: C. M. Swiebel, Den Haag; J. van der Ploeg. Den Haag; J. W. de Graaf, Oegstgeest; Borgman, Gouda; J. Huurman, Gouderak; N. Hesseler, Delft; J. Pasman. Voorburg; C. Verbeek, 's-GravenzandeChr. van Hofwegen, Sliedrecht; C. J. de Ronde, Gorcum; W. van 't Veld, Arkel; M. Epema-Brugman, Puttershoek; H. Veldhoen, Heinenoord. Om twee zetels moet nog worden geloot tussen vier kandidaten. K.V.P. Dr. R. Eijsink, Rotterdam; B. F. Bohré, Rotterdam; H. J. A. M. Vrouwenvelder, Den Haag; J. Wennekes, Den Haag; S. Menken, Leiden; P. G. J. Bakker, Voorschoten; mr. N. W. A. Brink, Wassenaar; A. P. J. van der Weijden, Zevenhoven; J. M. Nooij, Roelof arendsveen; L. A. Weeber. Delft; M. A. G. Zwinkels, Honselersdijk; S. Stroek, Hoogvliet. V.V.D. Mr. K. Staab, Rotterdam; mr. F. M. B. baron van Lijnden, Rotterdam; mr. H. van Riel, Den Haag; drs. A. W. Günther, Den Haag; S. J. van den Bergh, Wassenaar; A. van Vuure, Wassenaar; E. C. Bier-Reitsma, Nieuwerkerk aan den IJssel; A.R.P. H. A. Brokking, Rotterdam, ir. C. Wielenga, Rotterdam; H. Verschoor, Den Haag; drs. T. Spaan, Voorburg; H. Vink, Gouda; J. van Katwijk. Schiedam; P. W. Hordijk, Naaldwijk; N. van der Brugge, Gorkum; J. J. C. la Fleur, Middelharnis. C.H.U. J. de Meer, Rotterdam' drs A. C. den Duik. Den Haag; ir. N. Buysert, Alphen aan de Rijn: J. de Geus, Noordwijk aan Zee; M. van der Voet. Oegstgeest; ir. J. van den Ende, 's-Gravenzande; jhr. drs. P. A. C. Beelaerts van Blokland, Vianen; L. C. van As, Oud-Beijerland. P.S.P. J. Brandsen, Rijswijk. C.P.N. B. E. Collé, Schiedam; J. H. L. Visser, Zoetern D '66 E. K. Wessel-Tuinstra, Oegstgeest; D. Bark, Den Haag; A. R. van der Burg, Den Haag; N. F. I. Schwarz, Den Haag; G. G. van Blokland, Voorhout; W. Hartemink-Trouw, Naaldwijk; G. S. baron van Boetzelaers, Den Haag; P. A. J. M. Cras, Voorburg. (Van correspondent) BRUSSEL Op alle Belgische wegen met meer dan twee rijstroken auto wegen uitgezonderd kan tijdens de volgende vakantie een snelheidsbeper king van 90 km per uur gelden, aldus een plan van het ministerie van Verkeer Dit plan. uitgewerkt door de Bel gische hoge raad voor verkeersveiligheid, heeft tot doel tijdens de drukke maanden juli en augustus het aantal dodelijke on gevallen, dat ieder jaar snel stijgt, te doen afnemen. De belangrijke wegen waarop de snel heidsbeperking van kracht zou worden, zijn: grote gedeelten van de weg Ant werpenBrussel—Bergen, de weg Ant- werpenGenten R'ijssel, de weg Brus selLuik, de weg NamenAarlen Luxemburg en de weg HasseltLeuven. In Frankrijk heeft gisteren premier Chaban-Delmas aangekondigd, dal er binnenkort een maximumsnelheid van 110 km met een speling van ten hoog ste 20 km zal worden afgekondigd voor een aantal drukke verkeerswegen met een totale lengte van ongeveer 15.000 km. Dit geldt niet voor de 29 auto- British Leyland en R.S. Stockvis vestigen nieuwe maatschappij (Van een o verslaggevers) ROTTERDAM British Leyland Mo tor Corporation en R. S. Stokvis en Zo nen hebben gisteren de geruchten be vestigd betreffende de gezamnelijke ves tiging in ons land van een nieuwe maat schappij, waarin de automobielimport- belangen van Stokvis zullen worden on dergebracht. De nieuwe maatschappij zal belast worden met de import van al le BLMC-personen- en vrachtwagens In ons land. Stokvis is de grootste impor teur van BLMC in ons land. BLMC, verreweg de grootste Britse automobielfabrikant, is twee jaar gele den ontstaan uit een fusie tussen BMC en Leyland. Tot voor kort werd het sys teem gehanteerd van één merk per dea ler, maar daarin wenste men verande ring te brengen. De bedoeling is nu dat de dealers over het volledig gamma BLMC wagens kunnën beschikken; dus alle modellen van Austin, Morris. MG, R Rover, Triumph en Jaguar. De Hansonvijfling, de vijf dochters van John Hanson en zijn vrouw Irena uit Rayleigh (Essct G.-B.), zijn gedoopt. Hun namen zijn: Nicola. Joanne, Julie, Jacqueline en Sarah. De kinderen met hun vijf meters tijdens de doopplechtigheid. 5? - De Parijse specialist in lederen kleding, Durer, heeft deze week zijn collectie voor het komende seizoen gepresenteerd. Op de foto van links naar rechts: Anne-Marie met vest, tas en laarzen van python; Elisabeth met beige geiteleren jas en idem tas en Elinne. in een be.iteleren jas met. pytho' en laarzen eveneens van python. Enquête niet representatief voor diocees Rotterdam (Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De bissehop moet een gedurfd vertrouwen heb ben, zijn taak moet zijn: zieh bezig te houden met de ver nieuwende Kerk, hij moet goed kunnen luisteren, de gelovigen kunnen inspireren, maar vooral met zijn gelovigen (geestelijkheid en leken) kunnen praten. Dit zijn enige conclusies uit een enquête die in februari is gehouden in de parochies van het diocees Rotter dam in verband met de benoeming van een nieuwe bisschop. Deze bisschop moet, aldus een grote meerderheid van de kerkgangers, die de enquête hebben ingevuld, niet voor het leven, maar voor een periode van zes jaar benoemd worden. Met recht van benoeming voor een nieuwe periode van zes Jaar. in opdracht van de diocesan eraad de enquête verzorgd heeft, wijst in haar vandaag verschenen rapport op de berekkelijke waarde van de resul taten. De enquête geeft namelijk de me ning weer van de zondagse kerkgangers. Bovendien heeft daarvan slechts een deel de enquête ingevuld en op tijd ingeleverd. „Degenen, die uitgneodigd worden na- len te noemen voor de opvolger van Mgr. M. Janssen zullen zich van de waar- n van de beperktheid van dit rapport rekenschap dienen te geven", aldus de commissie. Er werden weliswaar 298.000 vragen lijsten verspreid op 7 en 8 februari, maar :wamen slechts ongeveer 80.000 in gevulde formulieren terug. Daarvan was een aantal te laat ingeleverd, zodat de commissie tenslotte 74.684 formulieren ter beoordeling voorgelegd kreeg. Van de 287 parochies hebben 18 parochies niet mee gedaan. Van de overblijvende 169 pa rochies kwamen uit 19 parochies de for mulieren te laat binnen, die niet meer bij de resultaten van de enquête betrok ken konden worden. Cijfermatig verliep de enquête als Uit de gegevens blijkt, dat ongeveer 35 procent van de gelovigen, die op 7 en 8 februari de kerk bezochten, het formulier ingevuld hebben. De commissie noemt dit een verheugend resultaat, omdat de deel name betrekking heeft op gelovigen uit het gheele bisdom, uit alle leeftijdsgroe pen van stad en platteland. Maar aldus de commissie: „in het algemeen kan niet gezegd worden, dat de 80.000 deelne mers representatief zijn voor alle kerk gangers. Zeker mag niet gesteld worden, dat zij representatief zijn voor alle kerk- Zeer ingetogen ontvangst DJOKJAKARTA (ANP) Prins Bern- hard is gisteren in Djokjakarta aange komen, waar hü werd ontvangen door prins Pakoe Alam VIII. een oom van de sultan Hamengkoe Boewono IX, die hg bij zün afwezigheid altgd vervangt als bestuurder van het sultanaat. De sultan fungeert, en president Soeharto in Thai land vertoeft, als waarnemend staats hoofd en kon derhalve niet in Djokja karta zyn. Prins Bernhard bezocht allereerst de Prabanan tempel, waarvan de legende wil dal deze inclusief de 44 meter hoge toren in één nacht is gebouwd. Een prins die op doorreis het vorstendom Materam bezocht, werd verliefd op prinses Lara Tjonggrong, de dochter van de koning. Deze hield echter als eis dal de prins in één nacht een tempel, gewijd aan Sjiwa zou bouwen. Toen tegen vijf uur in de ochtend de hanen begonnen te kraaien en de prins zag dat hij de tempel niet klaar zou hebben, ontstak hij in woede en zijn banvloek trof ook de prinses, die in een steen veranderde en nog altijd te zien is in het binnenste van de tempel. Later bezocht de prins de Boroboedoer. waar hij bijzonder feestelijk werd ont vangen. Dit hindoemonument is in staat van ernstig verval. Het werd in 1814 schoongemaakt en tussen 1907 en 1911 voorlopig gerestaureerd, maar het gevaar dat de tempel verloren gaat is goot. Sinds 1963 is dc Indonesische regering met de restauratie bezig, maar de nodige geldmiddelen ontbreken. De Unesco en Nederland hebben zich bereid geloond enige hulp te bieden en prins Bernhard heeft beloofd zijn best te zullen doen in Nederland particuliere fondsen bijeen te brengen om de restauratie te bespoedi- De ontvangst in Djokjakarta was we derom bijzonder hartelijk, zij het dan misschien niet zo spontaan als in Ban doeng. Volgens de gewoonteregels van het vorstendom mogen vorsten nooit worden toegejuicht, en hoewel de regels in Djokjakarta niet meer zo streng zijn als vroeger is er reden aan te nemen dat deze gewoonte de toch al wat gere serveerde bewoners van Midden-Java weerhoudt van te grote geestdrift. Maar evenals in Bandoeng stonden bij de in tocht van prins Bernhaie duizenden dt Als het te koud is o de lagere school vi goudvissen karpers i te zwemmen, kunnen de kinderen in het zwembad van Ohgibasji bij Tokio, vissen. Daartoe zijn drieduizend rn andere soorten uitgezet. Dit meisje heeft beet. maar vindt het toch wat griezelig. naar de wel zijn priesters, maar naar het wel en wee van de ka tholieke kerk in zijn bisdom, in dit ge val van het bisdom Rotterdam. En ook dat hij moet streven naar de eenheid van alle kerken in z\jn doicees. Maar: ..hij moet het niet bij woorden laten". Er wordt van hem verwacht dat hij samen met de gelovigen, inspirerend en creatief, zoekt naar nieuwe wegen om hun geloof gestalte te geven in de wereld. Hij dient midden in de zich ver nieuwende kerk te staan, met gevoel van traditie zeker, vooral in gedurfd vertrouwen op de toekomst. Hij mag ri sico's nemen, hij moet volgens de oudere leeftijdsgroepen diep gelovig zijn en vol gens de jongeren zijn zorg laten uitgaan naai- het bezig zijn van dc kerk in de samenleving. Niet op de allereerste plaats een organisator, maar wel een bisschop, waarmee „zijn diocesanen mee voor de dag kunnen komen", aldus het eindrap port over de enquête. HARINGVLOOT VAART UIT OP 25 MEJ RIJSWIJK (ANP) Het ligt in de be doeling van de reders de haringvloot op maandag 25 mei te laten uitvaren. De heer N. Parlevliet jr. deelde dit gister middag tijdens de vergadering van het Produktschap voor Vis en Visprodukten te Rijswijk mee. De gcbrukelijke festivi teiten ter gelegenheid hiervan zullen der halve op zaterdag 23 mei worden geor ganiseerd. Op deze dag zullen ook de produktschapsprijzen voor de in 1969 best verzorgde zeevis en haring aan boord van vissersvaartuigen worden uit gereikt. De Vlaggetjesdag, de dag dat de vissersvaartuigen in de verschillende ha vens gepavoiseerd te pronk liggen, valt op zondag 24 mei Samenwerking commissiehuis met NCB AMSTERDAM (ANP) Dc Neder landse Credietbank N.V. te Amsterdam en de heer W. Scheuer. commissionair in effecten te Amsterdam delen mee dat zü overeenstemming hebben bereikt met in gang van 1 april z(jn commissionairs- i" nauwe samenwerking te ver- De heer W. Scheuer zal dc belangen van zijn relaties persoonlijk blijven be hartigen. terwijl deze tevens gebruik kunnen maken van het volledige dien stenpakket van de Nederlandse Crediet- bank. die op hetzelfde adres tan liet Amsterdamse Damrak een vestiging zal openen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7