Perscommentaren Prins speelt in angkloengorkest Antwoord op een open brief Uitkijktoren op top Euromast HOMOFIELE ONDERWIJZER GEEN VASTE AANSTELLING Ouders voeren actie tegen schoolbestuur Grubbenvorst Stormachtig welkom voor Brandt in Erfurt „IN ONS GELOOF BLIJFT TWIJFEL AANWEZIG' Verkeerspiloten eisen stappen tegen kapen Vaticaanse brochure over celibaat Kind geruild voor hond Paus looft jongeren 191 DONDERDAG 19 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Volkskrant Wat zullen de christelijke partijen nu met deze uitslag gaan doen? Gaan zij er de conclusie uittrekken dat de huidige samenwerking met de liberalen ook voor de volgende vier jaar perspectief heeft gekregen? Dat zou voor degenen, die nu nog hun stem aan de christelijke partijen hebben gegeven in de hoop, dat het tot een koerswijziging zal komen in de geest van het KVP-kernprogram-Steenkamp, een grote teleurstelling zijn. PvdA, PPR en wellicht ook D 66 moeten uit deze uitslag leren, dat de christelijke partijen nog lang niet uit ons politieke leven weg te cijferen zijn. De Gelderlander Evenmin als het in het begin van de naoorlogse jaren de P.v.d.A. gelukte om een grote doorbraak te forceren, is gisteren ook D'66 niet in haar doelstelling geslaagd de bestaande politieke partijen een beslissende slag toe te brengen. Evenmin is de girote droom van de PvdA werkelijkheid geworden dat de uitslag vam deze slaten verkiezingen de tijdbom onder het kabinet-De Jong zou zijn. De girootste partij is dië van de thuisblijvers. En daarmee is de grootste verliezer van gisteren eigenlijk de politiek zelf. Ondanks veel radioaal geroep, is opnieuw gebleken dat de Neder landse kiezer (niet zo radioaal van aard is. Algemeen Dagblad De uitslag van deze verkiezingen is verrassend. Grote verschuivingen, die werden verwacht, zyn uitgebleven. De winst van de VVD heeft een belangrijke bijdrage geleverd tot het behoud van de regeringsmeerderheid, waarin de liberale invloed groter is geworden. Het verschijnsel van het onverwachte, teleurstellend grote aantal wegblijvers demonstreert een tekort aan politieke discipline. Trouw Het kabinet-De Jong blijkt een grote daad te hebben verricht door de opkomst plicht af te schaffen. Dit heeft het Nederlandse volk de gelegenheid geboden om op duidelijke wijze tot uitdrukking te brengen dat de huidige politieke partijen niet meer aanspreken. De belangrijkste boodschap was de mededeling aan alle partijen van de kiezers dat men het politieke gedoe dn deze vorm in Nederland niet meer De Telegraaf Het belangrijkste resultaat is dat de regeringspartijen hun meerderheid, zij het in wat verzwakte vorm, hebben behouden. D'66 is de partij die de grootste winst heeft geboekt, maar heeft ondanks haar vage opstelling, die haar tot dusver het voordeel bezorgde van twee walletjes te kunnen eten, niet de begeerde sleutelpositie kunnen bereiken, die haar onmisbaar maakt voor een regeringscoalitie, hetzij tezamen met de PAK-partijen, hetzij eventueel met de combinatie van christelijke partijen. Het Vrije Volk Muurvast Feijenoord heeft gewonnen. Dat is het enig duidelijke en enig verheugende dat de achttiende maart ons heeft nagelaten. Muurvast ziit onze politiek en wat het ergste is: een derde van ons volk kan het allemaal mets schelen. De oppositie biedt geen alternatief. De PPR heeft zich niet waar kunnn maken. De Tijd Van vervroegde verkiezingen zal nu geen sprake meer zijn. Er is geen enkele aanleiding daartoe. De Nederlandse kiezer blijkt de regeerbaarheid hoger aan te slaan dan menigeen verwachtte. Het ziet ernaar uit dat de positieve wil tot samen werking tussen de drie confessionele partijen als teken van duidelijkheid op prijs gesteld is. Het Parool Het resultaat van de statenverkiezingen geeft geen reden tot juichen. Ten eerste niet, omdat meer dan dertag procent vam de kiezers het niet de moeite waard bleek te vinden naar de stembus te gaan en verder omdat de confessionele partijen veel minder achteruitgaan dan gezond zou zijn. Algemeen Handelsblad Ontnuchtering heeft de uitslag van de statenverkiezingen gewekt omdat door niet te stemmen dertig procent van de kiezers blijk heeft gegeven van totale onver schilligheid. Dit betekent een ernstige motie vau wantrouwen tegen heel politiek Nederland. Overblijft het raadsel van Dv66, namelijk de toekomst en de keuze van deze partij. NRC j Bij de raadsverkiezingen na het bewrijdingsfeefct (zullen de kiezers zich kunnen rehabiliteren. D '66 heeft een komeetachtig fenomeen. De kiezers hebben een brok van het grote confessionele blok af geschopt,zij1 hebben boer Koekoek de wei De Nieuwe Limburger Zij die luidkeels deze statenverkiezingen hebben willen promoveren tot een aanval op het regeringsblok kunnen de staart tussen de benen steken. Het verlies der KVP betekent in feite niet meer dan een consolidatie van de afsplitsing van de PPR. PAK's aanval is grootscheeps mislukt, haar ploeg is eerder verzwakt dan versterkt. Voeg daarby dat de nieuwe mannen van D'66 ver onder hun verwachtingen zyn gebleven, dan mag men concluderen, dat de hele oppositie met een stevige kater nit deze Verkiezingsfuif is gekomen. TIJDELIJK 1*25 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel NAAR AMERIKA GEVLUCHT Justitie acht uitlevering dader bankroof veel te duur (Van een onzer verslaggers( GOES Het ziet er voorlopig naar uit dat de derde vermoedelijke daders van de bankoverval die op 19 decem ber van het vorig jaar op de Nederlan dse Credietbank in Goes werd gepleegd, zijn gerechte straf zal ontgaan. Ondanks het feit dat de politie op de hoogte is van de verblijfplaats van deze 25-jarige man uit Ierseke, die met vrouw en kind de wijk heeft genomen naar Californië, heeft de justitie nog geen stappen onderno men om hem naar Nederland te halen. De voornaamste reden hiervan zou zijn, dat Nederland geen uitleveringsverdrag heeft met Amerika en dat de kosten die een uitleveringsprocedure (het inscha kelen van advocaten) met zich mee brengt, aan de hoge kant is. Met deze uitlevering zou zeker een bedrag van 25 tot 30 duizend gulden gemoeid zijn. ,Dag oom" als beleefde groet BANDOENG (A.N.P.). Bandoeng heeft gisteravond afscheid genomen van prins Bemhard zoals het hem ingehaald heeft: op een byzonder hartelyke en spontane manier. Tydens een culturele avond, die de prins op uitnodiging van de gouverneur van West-Java by woonde, werden eerst Soendanese dansen uitge voerd, tot in de puntjes verzorgd, en daarna volgde het optreden van het Ankloeng Padoenorkest. Dit orkest speelt met undrike uit bam boe vervaardigde instrumenten, die ieder slechts één toon geven. Door vele musici samen te brengen, kan men toch een grote variatie verkrijgen. De leider van het orkest, Daeng Soetigna, liet aile aan wezigen, ook de prins, de ankloeng be spelen en dank zij de eenvoud van het instrument, slaagde hij erin de hoge Westjavaanse en Nederlandse autoritei ten tot een functionerend arkest samen te smelten. To ener op die manier goed de stemming in was gebracht, werd er nog gezamenlijk gedans. En zo sloot dit culturele feest als de musical Hair, ar tiesten en pulbliek dansten samen. De Soendanese bevolking heeft inder daad prins Bemhard bijzonder hartelijk ontvangen. Dat bleek ook bij zijn be zoek aan de theeplantage Maiaibar, een tocht die enige uren vergde. Overal Abortus toegestaan in New York ALBANY (AP) De senaat van de staat New York heeft besloten abortus vrijwel onbeperkt toe te staan in de staat. Door de nieuwe wet die thans al leen nog door de vergadering van de staat moet worden goedgekeurd, wordt abortus een zaak die wordt overgelaten aan de vrouw en haar arts. (Van een oc GRUBBENVORST In Grubben vorst Is een fikse rel ontstaan rond de 29-jarige onderwijzer aan de plaatselij ke St.-Jansschool Lambert /acobs. Het schoolbestuur heeft besloteji om Lam bert Jacobs, die volgens alle betrokken partijen een goede lecrkrschl is, geen definitieve aanstelling te gdven. Aan leiding tot deze beslissing zijn voor het bestuur „confidentiële" inlichtingen over de onderwüzer. Lambert Jacobs is homofiel. Hy woont samen met een vriend op een flat in Blerick. Hij heeft iedereen die iets aan ti merken heeft op zijn privé-leven uitgidaagd dan maar iets te doen. Het conflict, dat al enige tijd lag te smeulen, is op een voorlichtingsavond, die een actiecomité \oor de ouders van de kinderen had georganiseerd, tot een uitbarsting gekomen". Daar bleek dat 250.000 gld. voor past. concilie HEEMSTEDE (KNP) De in novem ber 1969 gehouden kerkcollecte voor het pastoraal concilie heeft f 250.000,op gebracht. Nog steeds is niet van alle pa rochies het geld binnen. De collecte werd gehouden voor de afsluiting van 't con cilie en het opgang brengen van een per manent berasd. Hiervoor was tenmin ste 530.000 gu.den nodig. Begin 196f bracht de collecte contant 800.000 guldm op. De begroting van het pastoraal concilie over 1966 tot en met 1970 is eei bedrag van 1 miljoen 330.000 guloen. Hiervan is tot nu toe 1 miljoen 50000 gulden binnengekomen. Er ontbreett dus nog bijna 3 ton, het merendeel van de ouders in tegen stelling tot het schoolbestuur de kinde ren wel aan de zorg van een homo seksuele onderwijzer durft toe te ver trouwen. Dr. j. Grubben, zenuwarts aan de psychiatrische inrichting Sint-Servatius in Venray had eerder al betoogd dat een homoseksuele onderwijzer geen gro ter risico voor de kinderen betekent dan een mannelijke leraar voor de meisjes klas. Het schoolbestuur heeft laten we ten bij de gewraakte beslissing te blij ven naar aanleiding van confidentiële Inlichtingen over Lambert Jacobs. Vol gens het bestuur is het beter voor hem als de informatie geheim blijft. Antiek beleid Het actiecomité, dat streeft naar vol ledige rehabilitatie van Lambert Ja cobs, noemt het beleid van het school bestuur antiek. „Stel je voor", zegt Thei Breukers, sportleraar en woordvoerder van het comité, „er is geen enkele in spraak geweest. Al voor de bijeenkomst beeft het schoolbestuur gezegd zich van de uitslag geen lor aan te trekken. Dat kan in deze tijd toch niet, evenmin als je iemand kunt torpederen omdat hij homoseksueel is. We proberen deze zaak contact te leggen tussen het schoolbestuur en een te formeren ou dercomité". Op de bijeenkomst heeft Thei Breukers trouwens al gedreigd actie te onderne men om een nieuw schoolbestuur te kiezen. „De waarheid hoeft niet altijd gezegd te worden", zegt pastoor J. Adams, bisschoppelijk gedelegeerde bij het schoolbestuur van de betrokken school. „De ouders van de kinderen kun nen volledige informatie krijgen, maar andere mensen hebben er niets mee te maken. Het feit dat Lambert Jacobs geen vaste aanstelling krijgt ligt niet al leen aan zijn homoseksueel zijn", aldus de pastoor. Wel geeft hij toe dat Lam bert Jacobs een goede leerkracht is. waren de mensen uitgelopen en was het „dag oom", overigens een eerbiedige groet, niet van de lucht. De prins woonde irn Pengalengan ram- geveohten bij. Deze dieren vechten ver woed, maar heel fair. De koppen slaan tegen ellkaar op een manier die de toe schouwer hoofdpijn bezorgd. Er vloeit echter geen bloed. Zodra een ram teke- n envan vermoeidheid vertoont, wordt de strijd gestaakt. De prins filmde druk en genoot zichtbaar van zijn bezoek aan West-Java. Vlaamse kapelaan moet bisdom Gent verlaten GENT (KNP) Kapelaan Gilbert Ver- haeghen, de man die destijds als kape laan van St Gillis-Dendermonde, heel wat stof heeft doen opwaaien, toen hij onder heftig protest van de parochie werd overgeplaatst naar Nieuwkerken Waas (Bisdom Gent) heeft van mgr. van Peteghem van Gent zijn ontslag gekregen. Hij moet dit bisdom verlaten. Volgens het blad De Standaard bestaan de klachten tegen hem onder meer hier in, dat hij zich bij zijn voornaam laat noemen, tegen het prijsverschil in de kerkelijke diensten is, de verering der relikwieën niet au serieux neemt, ver warring sticht enz. Als motivering voor de beslissing wijst men van de zijde van het bisdom Gent èr onder meer op, dat hij werd ontslagen omdat hij in het hui dige beleid niet past. Zijn manier van handelen is niet in overeenkomst met wat de bisschop wil. Bij de „Open brief" van Margriet Freeman aan de godsdienst leraren van dc katholieke middelbare scholen (in onze krant van gisteren, 17 maart) plaatst pater H. van Vliet, godsdienst leraar van het Lodewijk Makebiyde College te Ryswyk de volgende kanttekeningen. I-strooit wat insinuaties rond maar de klank van veront-^ waardiging en teleurstelling is echt. Ze heeft zes godsdienst leraren versleten en de éne die de goede weg begon te vinden, ver dween. Vier anderen hadden niets te brengen, filosofeerden over de hoofden heen of zwammen over zogenaamde wereldgodsdiensten: zinloze lessen. De manier van les geven van de vijfde is unfair, on eerlijk en misleidend. De nieuwe opzet zal ook wel niet brengen wat Margriet kennelijk verwacht en dan staat er tot besluit de be schuldiging dat wij ik ben godsdienstleraar leerlingen in twijfel brengen. Een opsomming van gemist-o kansen. Om duidelijk te zijn: voor docent nummer vijf heb ik ook geen goed woord over. Niemand heeft het recht echt te gaan tonnen aan de overtui ging van jonge mensen. Dat heeft niets te maken met kritische houding, alles met het „zonder houvast achter laten". Ook is het duidelijk diat on eerlijk optreden alle relaties ver knoeit. Als die opmerking over de vriendinnetjes van Jezus thuishoort in een geheel van insinuerende opmer kingen en in een sfeer van onwaar achtigheid dan vraag ik me af: „Wat wil die man eigenlijk?". Wat wil Margriet eigenlijk? Kennelijk verlangt ze naar behandeling van meer „moderne" vraagstukken zoals lsd enz. Ze wil vooral eerlijke infor matie over de eigen godsdiensti dat is de godsdienst die ze van haar ouders heeft meegekregen, maar dan wel zonder verhalen over het mystieke Lichaam, erfzonde en zulke dingen meer. Ze wil met haar inzichten au sénieux genomen worden, ze vraagt respect. Hierbij maak ik graag een kant tekening. Ze wil lessen die haar iets doen. lessen die haar helnen in het vormen van haar eigen levensover tuiging. De godsdienstlessen moeten dienen om een christelijke (levens)- houding te kunnen verwerven. Informatie inpompen is daarvoor niet voldoende, dat is immers nog maar een begin. Een houding is: het steeds veranderende resultaat van een be zinningsproces, van het steeds weer toetsen van je eigen leven aan je zelf, aan je medemensen en vooral aan de persoon van Jezus. Kortom, ze zou zo graag willen dat de boodschap van Jezus iets betekent voor haar eigen leven Dat vandaag iedere christengelovige met dit probleem zit ziet Margriet misschien niet scherp genoeg. De nieuwe oDzet van de godsdienst- Lessen zal moeten inspelen op de ver wachtingen van onze jongens en meis jes en gericht dienen te zijn op die „houding". Dat vraagt nadenken, praten met medeleerlingen en leraren. Dat •vraagt: DOEN. Dat waagt: kennis name van het bijbelse gebeuren en de christelijke traditie, van wereldgods diensten en moderne geestesstromin gen. van actuele ethische kwesties. Dat waagt: het aanleren van vaar digheden om met deze leerstof om te kunnen gaan en om met anderen op diit gebied in communicatie te Heden. Dat vraagt: activiteiten. Tenslotte nog een woord over de generaliserende beschuldiging aan het einde van de brief. Is die twijfel nu alleen en uitsluitend te wijten aan ons soort godsdienstlessen? Spelen soms ook andere factoren een rol. Is schuld toeschuiven niet iets te ge makkelijk? Onze doe-mentaliteit beeft een hekel aan twijfels. Waarschyniyk kunnen we geen van allen buiten enkele fun damentele zekerheden. Het is onpret tig met twyfels te zitten. Toch zal er in het levcnsbeschouwelyke en in het geloven altyd een stuk twyfel blijven steken. Het gaat erom daarmee goed te leren leven. De jonge mens die gezond kritisch in het leven staat kan die twyfels hebben. Alles wat er in de godsdienstles gebeurt moet meehelpen om scherp te leren onderscheiden, om alles te bekyken en om alleen het goede te behouden. Het sympathieke in de brief is juist dat Margriet er op blijft vertrouwen dat haar meegekregen godsdienst toch ergens de verborgen rijkdom bezit die ze verwacht, en dat ondanks alles. H. F. van Vliet S.D.B. Als gevolg van een technische mis greep is gisteren de ondertekening weggevallen by de „Open brief aan de godsdienstleraren van katholieke middelbare scholen". De brief is ge schreven door Margriet Freeman, Kastanjelaan 2, Valkenswaard, telefoon 04902 - 5071 VN: betrekkingen met Rhodesië verbreken NEW YORK (Reuter) De Veilig heidsraad van de Verenigingde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin de lidstaten worden opgeroepen alle be trekkingen met het blanke minderheids- bewind in Rhodesie te verbreken en ook het vervoer van en naar Rhodesie vol ledig te staken. De resolutie, afkomsitg van Finland, was een compromis-voorstel van de gisteren dooj- Engeland en enkele Afro- Aziatische landen ingediende voorstel len waarover zeer veel rumoer ontstond en die leidden tot het unieke feit dat Amerika voor het eerst in de geschiede nis gebruik maakte van zijn recht van veto. De resolutie werd aangenomen met 14 stemmen voor en een onthouding (Spanje). IC AO komt in Montreal bijeen LONDEN (Rtr) Verkeersvliegers uit 51 landen hebben gewaarschuwd, dat zij zich het recht voorbehouden het luchtverkeer te boycotten naar elk land, dat nalaat passende maatregelen te men tegen sabotage op vliegtuigen vliegtuigkaping. Deze waarschuwing stond'in een klaring die woensdag werd uitgegeven aan het slot van jaarlijkse conferentie van de internationale federatie van - - - Menigte van duizenden wierp dranghekken om ERFURT Duizenden Oostduitse staatsburgers hebben vandaag de bonds kanselier van West-Duitsland begroet met een stormachtig „Willy Brandt"-ge- roep by zyn aankomst in Erfurt voor de ontmoeting met de Oostduitse eerste minister Willi Stoph. De menigte trok zich niets aan van de dranghekken die door de politie waren neergezet op het plein, waar de ont moeting zich afspeelde. Brandt was even tevoren door Stoph op het station verwelkomd met de woorden „Ik begroet u in de Duitse Democratische Republiek. Ik ben blij dat u mijn uitnodiging hebt aanvaard." De beide staatslieden legden de vijftig meter van het «tation naar het aan de overzijde gelegen hotel Erfurter Mof te voet af. De politie had de dranghekken op ongeveer 150 meter van het pad van de staatslieden neergezet maar de menigte drong zo op dat de hekken werden omvergeworpen. Volgens onofficiële schattingen waren omstreeks vijfduizend mensen op het stationsplein verzameld. Het juichen hield aan toen Brandt en Stoph het hotel betraden voor hun eerste conferentie. Op een gegeven ogenblik verscheen Brandt even voor een raam, en maakte met een hand een kennelijk tot kalmte manend gebaar. Dit in ant woord op geroep: „Brandt voor het raam. Brandt voor het. raam." Ook Conrad Ahlers, Brandts officiële woord voerder, verscheen voor het raam, en ook hij werd toegejuicht. Tussen het geroep door werd ook de kreet gehooid, dat ook Stoph zich aan de menigte moest ver- De besprekingen tussen Brandt en Stoph begonnen vanmorgen om tien uur. In de middagpauze legde Brandt een krans in hek voormalige concentratie kamp Buchenwald* dat up *5 km ven Erfurt ligt Ër wordt een toren op de Euromast gebouwd, die begin mei klaar moet zijn. De totale hoogte van de Euromast zal dan 185 meter zijn, 84 meter hoger dan de bestaande Euromast. De „space tower" wordt in gedeelten naar boven gehesen doo* een 350 tons kraan van ,Van Twist N.V. te Dordrecht, de grootste mobiele kraan ter wereld. De toren is een holle stalen mast van 2.5 dia meter. Daarop staat een machinekamer, die een stalen ring met een uitkijkcabine op en neer kan bewegen. De cabine biedt plaats aan 32 personen. keersvliegersbonden (Ifalpa), die gedu rende een week in Londen is gehouden. Ook tegen vliegvelden waar volgens de Ifalpa onvoldoende veiligheidsmaatrege len zijn getroffen is een boycot mogelijk. De internationale organisatie voor de burgerluchtvaart zal in juni in Montreal bijeenkomen om een oplossing te vinden voor de vele aanslagen op burgervlieg tuigen en andere vormen van luchtter- reur. Volgens een woordvoerder van de ICAO zal de bijeenkomst 16 juni worden geopend en minstens twee weken duren. De 27-jarige John Divivo die gisteren juist voor de landing in Boston van 'n met 68 passagiers beladen DC-9 een pi loot doodschoot en de andere piloot ern stig verwondde is beschuldigd van moord. Divivo die zichzelf na de aansla gen in de borst schoot bevindt zich nog steeds in het ziekenhuis. Zijn toestand is redelijk evenals van de ernstig gewon de piloot. VATICAANSTAD (KNP) In het Va- ticaan wordt momenteel de uitgave van een brochure voorbereid, waarin alle do cumenten, uitlatingen en verklaringen van paus Paulus VI over het celibaat bijeen zijn gebracht. Het is de bedoeling, dat deze brochure in verschillende lands talen wordt vertaald en ter voorlichting wordt toegezonden aan de bisschoppen over de hele wereld. LONDEN (AP) De 3-jarige Jackie Thome, die eens als baby door haar ouders werd geruild voor 'n radiogram mofoon. heeft thans een permanent te huis. Ditmaal werd zij geruild voor een Jackie werd voor de arrondissements rechtbank van Cambridge officieel gea dopteerd door de landbouwer Michael Howe en zijn vrouw Margaret. De Thornes hebben de hond meteen verkocht om 'n elektrische kachel te ko pen. Daarop verkochten zij de kachel. Inmiddels hebben zij weer 'n nieuwe ba by. VATICAANSTAD (KNP) „Vooral m de katholiek wordt oprechtheid in woord en daad gevraagd, in het bijzon der ook op maatschappelijk gebied", al dus paus Paulus tijdens de wekelijkse audiëntie in de Sint-Pieter. Het stemde hem hoopvol voor de toekomst dat voor al de jeugd van tegenwoordig zo sterk en eerlijk een terugkeer tot de funda mentele beginselen van het menszijn eist: „De jongeren worden daarbij ge steund door het evangelie", aldus de DJAKARTA (AP) In Menado, de hoofdstad van Noord-Celebes, hebben duizenden woedende Islamieten zes uur lang winkels en woningen van Chinezen verbrand en geplunderd, aldus het pers bureau Antara. De Chinezen werden er- beschuldigd, de profeet Mohammed beledigd te hebben. Over slachtoffers is niets bekend. De Islamieten staken een Chinese tempel in brand en vielen ook christelijke kerk en een gebouw van een katholieke jeugdvereniging aan.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5