Voltooiing van „Christus Dienaar" door „eigen,, oude klokken begroet Modern gebouw zonder overbodige luxe Praktijk leert dat kind met zwemdiploma vaak onvoldoende kan zwemmen Verzorgingsflat aan Voorschotense Essenlaan Fiks bedrag ontvreemd bij inbraak in bakkerij MARKTEN DE LEIDSE COURANT DONDERDAG 19 MAART 197 B. en w. Voorschoten (Van i correspondent) ZOETERWOUDE Wanneer za terdagmiddag de klokken van de Christus Dienaarkerk hun feeste lijke klanken over de omgeving zullen uitstrooien ten teken dat de bouw gereed is, zal dat de paro chianen van de voormalige H Kruisverheffings-gemeenschap let terlijk en figuurlijk als muziek in de oren klinken. Nadat hun parochie reeds eerder met die van de Sint Jan was samengevoegd werd op 18 februari 1968 ook de z.g. Kruis- herenkerk aan de Vrouwenweg definitief gesloten. Zij hebben in 't bijzonder uitgezien naar de vol tooiing van de nieuwe kerk. Het klokgelui zal hen bovendien be kend voorkomen, het zijn de twee klokken uft hun voormalige kerk. Binnen het gebouw hebben zij nog een ander aanknopingspunt met het verle. den; hier heeft de Piëté van Mari An ti riessen een plaats gekregen. Het zal het enige zijn dat herinnert aan hun vroegere kerkgelegenheid, waarvan de kruisvorm en het interieur zo sterk af wijken van het moderne gebouw, dat thans in de nieuwbouwwijk Westeinde is Overgang tussen bebouwing Gemeenschap vindt hier trefpunt op velerlei terrein Vanuit het midden van het vrqweL vler kante gebouw rijst het dak omhoog, loopt sterk af naar de noord-westhoek om daar nog weer even op te lopen om de klokken „onderdak" te verschaffen. Architect P. N. A. Sips heeft hiermede beoogd een wat geleidelijker overgang te verkrijgen tussen de flats aan de ene zjjde van de kerk en de laagbouw aan de andere zijde. De grote kerkzaal heeft een verlaagd middengedeelte waarin op 'n verplaats baar podium het altaar is geplaatst. Hierdoor hebben ook zij die wat verder van het altaar verwijderd zitten vanaf hun hogere plaats een goed gezicht op het altaar. Dit laatste is een prachtig stuk vakwerk. Met haar omarmende vorm is het geheel belegd met vengè. Het zal slechts gesierd worden door een tweetal fraaie kandelaars en een kruis. Het tabernakel heeft een plaats in de dagkerk. Doopvont meteen in gebruik Naast het altaar krijgt het koor een plaats. Hier staat ook het elektronisch orgel opgesteld met zijn drie Lesley- boxen. Het moderne doopvont wordt reeds zaterdagmiddag in gebruik geno men als bij de openingsplechtigheid en kele baby's zullen worden gedoopt. De grote kerkzaal telt 550 zitplaatsen, alle bestaande uit losse stoelen die echter aan elkaar gehaakt worden tot strakke rtJen. Dit voorkomt veel rumoerig ge schuif. Z(j staan gegroepeerd rond het altaar. In de aparte dagkerk, met haar fraaie houten wand is plaats voor 50 personen. Deze zal veelal worden ge bruikt voor de H.H. Missen op weekda gen. Hier zijn ook twee biechtkamers. In andere nevenvertrekken de sacristie met 'n aparte ruimte voor misdienaars, een keukentje waarin bloemen geschikt kunnen worden enz. en een magazijn ruimte. Wanneer men door de glazen deuren van de hoofdingang het portaal be treedt, treft men daar naast de toegang tot de grote kerkzaal de titel aan „Chris tus Dienaar". Aan de linkerzijde is een zaaltje dat voor verschillende doelein den gebruikt zal worden: als crèche, ruimte voor vergaderingen en gespreks groepen terwijl men er na huwelijksmis sen ook de bruidsparen wil ontvangen. Trouw- en rouwplechtigheden, die nu alle in de Sint-Jan plaats vinden, kun nen ook hier gebeuren. Iedereen heeft hierin een geheel vrije keus. Bij de zaal behoren een eenvoudige bar, toiletten en garderoberuimte. Glasvezel-vlechtwerk Het gehele gebouw, waarin het metsel en voegwerk veel lof krijgt van de ken ners, is centraal verwarmd, heeft air conditioning en een geluidsinstallatie. De speakers hiervan zijn verborgen in het plafond, dat met stroken glasvezel is bekleed, wat in het hoge gedeelte als vlechtwerk een bijzonder cachet geeft. Een zeer eenvoudige^ weinig kostbare oplossing. Trouwens, men zal in het ge bouw :levergeefs zoeken naar enige overbodige luxe De bouw is gerealiseerd door het aan nemingsbedrijf F. H. Geers te Voorburg dat ook de St.-Jan herbouwde. Uitvoer der daarbij was de heer D. Hulsbos. De tuinaanleg etc. geschiedt door de fa. H. v. d. Hooven. Er is hier rond de kerk in enkele dagen ongelooflijk veel werk verzet. Op het parkeerterrein is plaats voor 24 auto's. Dit is goter dan aanvankelijk in het voornemen lag omdat de bouw van een pastorie is komen te vervallen. Zaterdag a.s. zal het gebouw door mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, worden ingewijd waar na een Eucharistieviering volgt. Aanvang van de plechtigheden om 4 uur. Bij de feestlijkheden ter ge legenheid van de opening - veelal in de week na Pasen - zullen alle geledingen van de parochie worden betrokken. De 89-jarige emeritus-pastoor G. Klaverweijden o.s.c. is inmiddels vanuit Huize Emmaus een kijkje komen nemen in de nieuwe kerk en was vol lof. Het zal hem daarbij een bijzondere voldoening geven, dat de Kruisheren ook hier de diensten verzorgen. V erkiezingsuitslag buurtschappen in Zoetervvoude Partijen Dorp H. Rijndijk P.v.d.A 68 70 K.V.P. 1010 465 V.V.D. 100 98 AR. 43 64 C.H.U. 112 73 PPR. 50 32 C.P.N. 18 9 13 9 S.P.G. D'66 19 64 8 80 G.R.V. 2 3 Bind. Rechts 4 Tot. geddig 1504 929 Het groot aantal PPR-stemmen is mo gelijk te verklaren door de aanwezig- heid van een mede-inwoner C. Straver op deze ïyst n oud-kapelaan A. H. Plan ken. thans leraar aan Leeuwenhorst. VOORSCHOTEN De N.V. Coördinatiebouw te Hilversum heeft de gemeente raad in kennis gesteld van het bouwplan tot het stichten van een verzorgingsflat, bestaande uit tien verdiepingen met in totaal 103 appartementen langs de Veurse- weg by de Essenlaan te Voorschoten. Als gevolg van de gewijzigde Inrichting is thans een nieuw plan voor het verzorgingsflat gemaakt. Het nieuwe plan voorziet in het oprichten van een verzorgingsflat, bestaande uit een kelder, een begane grondverdieping en zeven etages met een dakopbouw. Op eigen terrein worden voorzieningen getroffen ten behoeve van het parkeren. Realisering van het plan maakt het noodzakelijk dat voor het aansluiten van de Essenlaan op de Veurseweg door de vennootschap een perceel grond „om niet" aan de gemeente Voorschoten wordt overgedragen. Ook In 1962 werd reeds een gedeelte overgedragen als mede een bedrag van 18.000,— voor het aanleggen van een verhard wegdek. verlichting en brandkrammen ten behoe- an 't bouwrljpmaken van 't terrein. Volgens het nieuwe plan gaan de ge meentelijke voorzieningen een bedrag vergen van 62.500,— zodat de raad voorgesteld wordt alsnog 44.500, van de N.V. Coördinatiebouw Hilversum te aanvaarden. De laatste dagen is hard gewerkt om nieuwe kerk ook een aangename doeltreffende entourage te geven. Vrije verkoop van condooms in Voorschoten VOORSCHOTEN De Voorschotense Politieverordening kent tot heden geen enkel voorschrift ten aanzien van de verkoop of verstrekking van middelen ter voorkoming van zwangerschap. De plaatselijke pastores bleken unaniem van oordeel dat het opnemen van een verbodsbepaling niet zinvol zou zijn. De plaatselijke huisartsen bleken eveneens unaniem gekant te zijn tegen een der gelijk verbod. Ook de voorzitter van de Stichting Gezondheidszorg en de groeps- 1 commandant van de rijkspolitie ver klaarden zich tegen een verbod. B. en w. delen de visie en zouden voorshands eens willen aanzien hoe deze aangelegenheid zich ontwikkelt. Volgende week besluit de raad erover. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Dorien dr. van J. J. A. M. Jansen en J. C. M. J. van der Poel; Sylvia R. dr. van G. K. Englert en U. Mayer; Floris D. zn. van W. Kuij- per en M. J. Tillema; Cornells J. zn. van A. Stahlie en M. de Vries; Annemarie dr. van H. Benkemper en A. Schapel- bouman; Bastiaan zn. van R. Fruman en M. van Varick; Agatha dr. van T. Vooijs en A. van Egmond; Bianca B. dr. van G. C. de Blanken en A. P. Buntsma; Angela dr. van H. J. Lam fers en J. Joren; Pieter A. W. H. M. C. zn. van P. A. C. J. Vink en H. M. S. C. Verbeek; Richard zn. van C. P. Oors en J. Vijlbrief; Elizabeth P.. dr. van J. C. W. de Wagenaar en J. M. C. Kuijpers. Overleden: H. J. W. Verweij (man); T van der Knijff mgnJonkvrouw C. S. Roëll, wed. van G. C. J. Vosmaer; A. A. Overvliet. wed. van J. P. van der Marei. Standbeeld De Forens komt aan de Lijtweg OEGSTGEEST Als de raad van Oegstgeest 24 maart met een desbe treffend voorstel van b. en w. akkoord gaat, dat het beeld ,,De forens" van de beeldhouwer Th. v. d. Nahmer een plaats krijgen op het trottoir aan de Lijtweg, ter hoogte van de Algemene Bank Nederland. Heemskerk opende slijterij naast café ZOETER WO I' DE Vanmorgen open# de onder grote belangstelling de heer S. Heemskerk een slijterij, die gelegen is naast zijn café aan de Hoge Rijudyk. Om zijn klanten ter wille te zijn heeft de heer Heemskerk de ingang van de slijterij niet laten samenvallen met dat van het café. Vanmorgen fleurden vele bloemstukken de nieuwe slijterij op. Et- waren bij wyze van spreken meer bloe men dan drank. ZOETERWOUDE Vannacht is inge broken In het bakkersbedrijf van de heer J. van Cassel aan de Dorpsstraat. De eigenaar had zich met zijn vrouw gister avond vroeg te ruste begeven. Toen hy vanmorgen vroeg om vier uur met zijn werkzaamheden begon, ontdekte hy, dat de woonkamer beneden geheel overhoop was gehaald. Men had zich toegang ver schaft tot het perceel via het keuken raam. Uit een kast werd een fiks be drag aan geld ontvreemd. De politie beeft een speurhond ingezet. T entoonstelling over Suriname in Oegstgeest OEGSTGEEST Van 8 tot en met 18 april wordt in het voormalig Rynlands Lyceum aan de M. H. Tromplaan een tentoonstelling gehouden over Suriname. Deze expositie is opgesteld door de Stich ting Samenwerking tussen Nederalnd, Suriname en de Ned. Antillen met be hulp van de Rijksvoorlichtingsdienst. Verder ligt het in de bedoeling het ge- den op zaterdag 11 april. Dit optreden zal plaats hebben in de aula van het Rqnlands Lyceum aan de Apolloschool. Als de raad van Oegstgeest ermee ak- j koord gaat wordt het geheel gesub- sidieerd door de gemeente Oegstgeest. ÏSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS VOORSCHOTEN Naar aanleiding van vragen gesteld door liet raadslid M. E. Sclieffer-Munter (VVD) inzake het schoolzwemmen In liet gemeentelijke instructicbad hebben b. en w. de commissie van advies en bijstand culturele aangelegen lieden en de Inspekteur van de lichameiyke opvoedin g gevraagd en liet volgende antwoord gekregen: Het schoolzwemmen leidt op voor de zwemdiploma's, afgegeven vanwege liet ministerie van onderwijs en wetenschappen. De ervaring heeft geleerd, dat kinderen, die elders een zwem-1 diploma hebben behaald, in sommige gevallen onvoldoende de zwemkunst machtig zijn volgens de normen, zoals deze in Voorschoten worden gehanteerd. Het College van b. en w. en in de prak tijk de chef-instructeur van het instruc- tiebad, zün verantwoordelijk voor deze kinderen tijdens het schoolzwemmen. Er valt in de praktyk niet aan te ontko men, dat een aantal kinderen, hoewel in het bezit van één of meer diploma's, niet in het diepe gedeelte van het bad kan worden toegelaten. Tijdens het schoolzwemmen worden deze kinderen dan opgeleid voor het diploma van het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. Door het afleggen van dit examen kan ten overstaan van een onpartijdige jury worden aangetoond, dat aan de ge stelde eisen wordt voldaan. B en w. zijn van oordeel, dat met de verantwoordlijkheid niet lichtvaardig kan worden omgesprongen, doch zqn bereid nader te overwegen op welke wij ze de organisatie van het schoolzwem men dient te worden aangepast zonder dat de veiligheid van de kinderen in ge vaar wordt gebracht. In de praktijk wordt een elders afgege ven KNZB-diploma wel degelijk erkend mits de betrokken houder hiervan blijk gegeven heeft de zwemkunst inderdaad machtig te zijn. Geen enkel kind wordt verplicht een vergeyikend schooldiploma te behalen. Kinderen, die reeds in het bezit zijn van een KNZB-diploma, kun nen echter niet 'zonder meer worden in- ge deeld in de groep, die zich op het daaropvolgende diploma voorbereidt. Met deze beantwoording betrekken b. en w. tevens de twee adressen van in totaal honderd ouders, die eveneens vra gen over de erkenning van het KNZB- diploma gericht hebben tot de gemeente- LEIDEN - Geslaagd voor Semi artsex. j C. H. Bernsen (ZandvoortL W. L. C. Brunings LeidenP. J. G. Jorning (Rijswijk)); H. M. Reeser (Den Haag); W. van Wermeskerken (Den Haag); W. t van Willigen (Leiden). Artsex. M. C. van Doornik (Voorschoten); P. K. Flu l (Driehuis); A. Notowicz (Den Haag); A. P. Varekamp c.l. (Leiden). Doet. ex. Ned Recht M. J. M. Drabbe (Heerlem); B. J. M. Veldhoven (Den Haag: kand. ex. S. W. en N. E. Ch. Klasen (Oegstgeest); F. A. Huf (Den Haag); kand. ex. S 3 W. en N. C. J. S. van Rijn; kand ex. W 3 W. en N. de heren R. R. A. Braam; C. Frederikse; kand. ex. G 1 W. en N. J. F. de Broek; kand. ex. B 1 W. en N„ J. M. B. de j Groot; kand. ex. F 1 W, en N„ F. Raad. I LEIDEN Aan de Leidse Universiteit I is de heer M. B. Lagaaij, hoofdassistent j bij de Heelkundige Kliniek van 't Aca demisch Ziekenhuis te Leiden, tot doe- tor in de geneeskunde gepromoveerd op een proefschrift, getiteld „De ruptuur van het atherosclerotisehe aneurysma van de abdominale aorta". De promotor I was prof. dr. M. Vink. Aan de universiteit te Groningen i geslaagd voor het kandidaatsexamen sociale geografie, de heer J. P. Winse- mius uit Leiden. Leiderdorpers trimmen voor Hartstichting j LEIDERDORP Om de Leiderdorpers massaal te laten trimmen (u weet wel de 1 nieuwe „sport", die de mensen van de bewegingsarmoede moet afhelpen) heeft de Leiderdorpse sportleraar Theo van Houdt een initiatief ontplooid. Op 5 april begint de heer Van Houdt met een cur sus, die vyr zondagochtenden zal duren en waarvoor het recreatieterrein Duln- rell in Wassenaar is uitgezocht. „Het is zo verschrikkelijk belangrijk," aldus de heer Van Houdt, „dat de men sen weer gaan voelen dat ze een body hebben. Dat ze spieren hebben, die eigen lijk in jaren niets meer behoefden te doen. Je regelmatig bewust zijn van de conditie, waarin je lichaam verkeert, dat zou al een hele stap vooruit zijn voor al die kantoormensen voor wie ik in eerste instantie deze trainingen wil Op de eerste plaats ls de cursus voor j mannen en vrouwen in de leeftijd van 25 tot 55 jaar. De kosten er voor zyn bijzonder laag, daar de heer Van Houdt alles belange loos doet. Van de tien gulden, die aan deze cursus verbonden zyn, moeten de entreegelden voor Duinrell betaald wor den. Het restant gaat dan naar de Ne derlandse Hartstichting. Om halftlen zal vanaf de Ericalaan worden vertrokken, te beginnen op 5 april. Men> kan zich opgeven by de heer Van Houdt, tel. 23086, zyn broer Ad van Houdt, fysio-therapeut te Leiden, tel. 20695 en by de heer J. Nlevaart, tel. t4223a VOORSCHOTEN Met veel ple zier onderwierpen de leerlingen van de school Noord-Hofland (3 basisscholen en 3 kleuterscholen) zich vanmorgen aan een „opvoed kundige maatregel". De school werd door de kinderen zelf met matt en macht in de bomen en heesters gezet. Dat alles in samen werking en op aanwijzing van de gemeen telijke plantsoenendienst, die bovendien het nodige graaf werk had verricht voor de boompjes. Het gemeentebestuur en de leiding van de school hopen nu maar, dat de kinderen zich hun zweetdruppeltjes zullen her inneren als zij ooit behoefte zouden mogen krijgen vernielin gen aan te richten. Scharensliep sloop winkel binnen NOORD WIJK Enige weken gereden miste een winkelier uit de Hoofdstraat te Noord wijk een bedrag van f 1.100. uit een kantoortje achter zijn winkel. Hij had het geld klaargelegd om met- naar huis te nemen, maar korte tyd later ontdekte hij dat het was verdwe nen. Aanvankelijk ontbrak eik spoor van de dader. Thans is gebleken, dat een 17-jarige scharenslijper uit Leiden zich aan de diefstal heeft schuldig gemaakt. De jon geman, die terzake elders gepleegde in sluipingen reeds was gearresteerd en overgebracht naar een jeugdinrichting te Amsterdam, bekende bij zijn verhoor dooi' de Noordwljkse recherche, tijdens het middaguur de winkel te zyn binnen gedrongen en het geld te hebben ont vreemd. Het was opgemaakt met meis jes en aan café- en bioscoopbezoek. Verder bekende hij te Noordwyk-binnen een portemonnale te hebben gestolen. Toen hij zich aan de achterzijde van een woning vervoegde, trof hij niemand aan, waarna hij zijn slag sloeg. De buit be droeg deze keer slechts enkele guldens. Leidse in finale vlees- braadwedstrijd LEIDEN Na een serie van tien vleesbraadwedstryden, waarvan er één in Leiden plaatsvond, organiseert dc Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven thans een landelijke finale op donderdag 9 april a.s. om 14.00 uur in het Concertgebouw te Haarlem. Aan deze finale nemen de winnaressen van de 10 voorgaande wedstrijden deel, alsmede één deelneemster uit de afd. Haarlem van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. De afd. Leiden wordt ver tegenwoordigd door mevrouw J. Bouw meester-van de Born, die bij de wedstrijd in Leiden op 19 maart 1969 de eerste prijs in de wacht sleepte met haar ge recht verstopte kalfsschnitzels. De Stchting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven heeft een aantal leden uit de afdelingen Leiden, Sassenheim, Voorschoten en Leiderdorp uitgenodigd tot het bywonen van deze finale. DEN BOSCH, 17 maart - Vee - Melk en kalfkoeien p.st. 1100-1825, guste- koeien 950-1400, graskalveren 459-675, kalfvaarzen. roodbont 1275-1785, zwart bont 1125-1525, klamv. 1125-1300, guste- vaarzen 975-1250, pinken 725-900, nucht. kalv. voor fok of mest 135-305, weide- schapen 105-145, drachtige zeugen 575- 675, biggen 90-105, slachtrunderen p. kg. gesl. gew. extra kw. 5.10-5.55,, le kw. 4.50-5.00,, 2e kw. 4.00-4.45, 3e kw. 3.65- 3.90, vette stieren 4.75-5.10, worstkoeien 3.50-3.75, vette kalveren pJtg. levend gew. le kw. 4.20-4.50, 2e 3.95-4.15, 3e 3.70-3.90, sl. varkens 2.63-2.73, vette schapen p.st. 130-165, vette lammeren 140-175, drachtige sch. 175-259, nuchtere slachtkalveren 1.20-1.60. per stuk 45,70, slachtzeugen le 2.45-2.50, 2e kw. 2.39-2.44 3e kwal. 2.28-2.34.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4