Geen meerderheid voor het PAK ACCENT Als Leiden de Raad gekozen had: bij Communisten gaan raadsverkiezingen sleutelpositie innemen Procentueel verlies KVP uit te drukken in twee raadszetels SeC^idócSoti/rant Feyenoord, uitslagen en pilsjes hielden in Minerva hoofden koel DONDERDAG 19 MAART 1970 DE LE1DSE COURANT (Van onze stadsredactie) LEIDEN Het Progressief Akkoord zou geen meerder heid gehaald hebben als de Leidenaren gisteren voor de gemeenteraad gestemd zouden hebben. De partijen, die in het PAK samenwerken zijn op grond van de stembus resultaten „goed" voor 18 van de 39 raadszetels. Dit on danks het verschijnen en het succes van D'66, dat drie mensen op stoelen in de raadszaal zou mogen brengen en de lichte procentuele winst van 1,2 t.o.v. de kamerver kiezingen in '67 voor de PvdA. Die winst is te taxeren op winst van één zetel - zij het een restzetel. De bovenstaande prognose geven wij uiteraard met veel voorbehoud, omdat het gisteren om andere zaken ging als op 3 juni a.s., wanneer de kiezers wederom in actie moeten komen voor de samenstelling van de gemeenteraden. On danks het voorbehoud kan echter wel geconstateerd wor den, dat het kiezersvolk in Leiden geen opzienbarende draai naar links gemaakt heeft en daarmee de verhoudingen in Leiden een totaal nieuw beeld heeft gegeven. FeyenoordVorwarts genoemd. Uit de Sleutelstad plegen bij Iedere wedstrijd van de Rotterdamse club veel bezoekers te komen. „Gaan er 1000 mensen direct uit hun werk - gauw een hapje eten - naar Rotterdam, dan is dat bijna een Leidse kiesdeler of wel in de buurt van dik een procent. En dan heb ik het nog maar over duizend, maar het zijn er meer zo hoorden we gisteravond opmerken. Onredelijk is het „Feijenoord-effect" niet helemaal, temeer als men kykt naar de opkomstcijfers van Rotterdam waar een absoluut diepterecord gehaald werd. Bo vendien is het opmerkelijk, dat nagenoeg alle partijen, met uitzondering van de dogmatische chr. partijen SGP en GPV, te lijden hadden van sterk terug gelopen Bovendien kan men lange en spe- belangstelling bij het publiek, culatieve beschouwingen wijden - in Minerva was men daar overigens V VU WlIlSt druk mee bezig - aan het grote Het landelljke verschSnsel, dat dc wi„. I aantal niet-opgekomen kiesgereQh- nende WD voor voldoende regerings- tigden. Leiden, dat bij het bestaan steun zorgde, deed zich ook in Leiden van de opkomstplicht de landelijke voor. De drie christelijke partijen ARP, vpnH van nnnpvppr 5% niet-OD- CHU en KVP llePen in Procenten uit" Tend van ongeveer a /0 niet op gedrükt terug De KVP zelfs 22% (wat /romers volgde, scoorde gisteren verjjes van twee zetels in de gemeente evenwel een record Op het punt raad zou kunnen betekenen), maar de ivan stembusnegering. 33,7 procent VVD veroverde 2,9 procent meer van de van de StemqerëétrtTqd'eirtllèt hét stemmen dan bij de kamerverkiezingen afweten, dat is beduidend onder m 1967. Dat betekent, als de gemeente- het landelijk gemiddelde. Men kan er over filosoferen wiens kiezers gisteren in Leiden zijn thuis ge bleven. Veel Leidse politieke figuren neigden naar de stelling, dat bij de thuisblijvers potentiële DS '70 mensen geweest zijn, die op de provinciale lijsten geen goed alternatief hebben kunnen vinden. In leidse zetels is dat echter nauwelijks uit te drukken. Geschat wordt, dat de lijst van Sannes (DS '70) thans aan spraak zal kunnen maken op 1, niet moeite 2 zetels. Een verzwakking dus van de PAK-positie. Dat zou dan moe ten komen van thuisblijvers, „tijdelijke" stemmers op D '66 (omdat die partij provinciaal niet gePAKt is) en demon stratiestemmers op de CPN. Laatste par tij boekte in Leiden een procentuele winst van 0,6 procent, voldoende om van 1 naar 2 zetels te komen. Geen alternatief Behalve de „Sannes-mensen", waarvan velen meenden, dat z(j geen bevredigend alternatief hadden, werden er nog meer redelijke meningen gehoord over de „thuisblijvers". Veel leden van Leidse stembureaus hadden de indruk, dat de jongste kiesgerechtigden in aantallen, the opvielen, weg gebleven zijn. Feyenoord-effect Als mogelijke oorzaak, dat Leiden onder 't landelijk gemiddelde opgekomen kie zers bleef, werd zelfs ook het cup-duel In de studentensociëteit Minerva aan de Breestraat was de stem ming gisteravond vrij lauw. Be langstelling was er genoeg, maar uitgelaten reacties bleven vrijwel achterwege. raadsverkiezing over enkele maanden een zelfde beeld te zien geven, één libe raal meer in het Stadhuis. Wat men kan beschouwen als versterking van het anti-P AK-gezelschap. En het grote aantal wegblijvers naar wie alle partijen in Leiden in de komende maanden een greep zullen doen én het geringe verschil tussen de PAK-partners en de overigen van de Leidse gemeente raad doen vermoeden, dat de ver kiezingsstrijd in Leiden hevig gaat worden. (Waar geschreven wordt over procen tuele winsten en verliezen is bedoeld: ten opzichte van de kamerverkiezin gen in 1967). Toekomst van Leids PAK A LS men het als een feit wil aan- vaarden, dat „De Gemene-Kiezer" met zijn niet al te grote interesse voor het provinciaal gebeuren bij de staten verkiezingen ook ar dere meningen tot uitdrukking wil brengen dan een mening over provinciale politiek dan zijn er interessante conclusies te trekken. Lan delijk (bepaald geen duidelijke desa vouering van het kabinet De Jong), maar ook plaatselijk. In de afgelopen maanden hebben de politieke partijen in Leidens vooral de linkse, gePAKte, partijen zwaar „in de slag gezeten" over plaatse'ijke zaken. De publiciteit hebben de PAK-partners in tensief gezocht en wel zo duidelijk, dat er voldoende redenen zijn om aam- te nemen, dat deze verkiezingen een aar dige graadmeter zyn voor de verkiezin gen, die reeds over drie maanden ge houden worden. De tijdstippen van de twee verkiezingen''gevoegd bij de ge ringe interesseren het grote publiek voor provinciale verkiezingen maken het voor de hand liggend, dat er naar ver banden gezocht wordt en dat er voor zichtig conclusies getrokken kunnen worden. WAT zich op de eerste plaats opdringt is, dat de PAK-partijen zich Leiden niet naar een duidelijke m< derheid hebben kunnen werken. Alle optimisme van partij-afdelingskaders ten spijt. Het zit er zelfs in, dat de positie van het PAK in juni nog verder verzwakt zal worden. Zeventien par tijen zullen in juni naar de gunst dingen van de kiezers. Daarby zijn een aantal splinterpartijen, die voortkomen linkse kringen: Woningnood, Leefbaar Leiden, Kabouterstad, waarvan men, kan betwijfelen of zij de kiesdeler halen. Ver der komt in juni DS'70 op de stembil jetten voor. Een groep socialisten, die de PAK-overeenkomst aanvechten. Wat zullen die nog van het PAK-blok gaan afknabbelen r\E verkiezingen vag gisteren heb^eq ons wel gesterkt in onze reeds eer der neergeschreven mening, dat de PAK- overeenkomst met zijn dwingende en sterk dogmatisch aandoende wethouders clausule een onverstandige zaak is ge weest. Een groot aantal Leidse kiezers dreigt uitgesloten te worden van het plaatselijk bestuur omdat het PAK in de optimistische veronderstelling dat men de meerderheid zou halen zich reeds heeft vastgenageld: geen meerderheid in de gemeenteraad, dan ook geen kan didaten voor het college van b. en w. De verkiezingen van gisteren doen ver moeden, dat de wethoudersclausule in derdaad een betreurenswaardig geval gaat worden. Een groot aantal kiezers dreigt nu „de mist" in te gaan: vier 'aar lang een bron van frustratie en, vrezen wij, spanningen, die minder be staan bij een collegiaal bestuur. De Ibedreigde piraten Het Verdrag van Straatsburg dreigt de piratenschepen Veronica en Radio Noordzee in de grond te boren. Accent spreekt (op de valreep?)met de eigenaars. Deze week RceJit en wet Juridische vragen van lezers deskundig beantwoord. Een nieuwe vaste rubriek in Accent. Ho! Geen risico Wat gaat er om in een treinbestuurder als automobilisten (en zij niet alleen!) bij spoorweg overgangen met hun leven spelen? Lees het deze week in Accent! weekblad 65ct. overal verkrijgbaar In het forum, dat onder leiding stond van Michael van der Put ten, ivas men zeer teleurgesteld over het grote aantal Leidenaren, dat gisteren niet aan de verkie zingen deelnam. IJsvereniging organiseert Braassemloop ALKEMADE De ijsvereniging „Alke made" heeft de organisatie van een sportief gebeuren op zich genomen n.l. een prestatieloop genaamd „De Braas semloop". Deze tocht van 9 km (voor de heren) en 6 km (vooi de dames en junioren) leidt praktisch geheel langs liet Braassemermeer. Deze prestatieloop wordt gehouden op zondag 22 maart a.s. Gestart wordt om 12 uur voor de heren en om 12.15 u. voor dames en junioren. Gelegenheid tot inschrijven tot 11.55 uur in restaurant „De Woelige Baren" te Roelofarends- veen, gelegen bij het startpunt. Parkeer ruimte en kleedruimte is aanwezig, ter wijl men zowel van de richting Amster dam als Leiden met de autobussen van Maarse Kroon dit punt gemakkelijk kan bereiken. Buiten een aandenken aan deze aantrekkelijke en sfeervolle pres tatieloop staan voor de eerst aankomen den enkele leuke prijzen ter beschikking. Men verwacht dan ook een grote deel name aan dit voor Roelofarendsveen en omgeving uniek sportgebeuren. Bedrijfstoernooi tafeltennis: 4 april Op 4 april zal In de Stadsgehoorzaal een tafeltennistoernooi voor bedrijven worden gehouden, georganiseerd door het Leidse Stadhuis en Minnesota. Gespeeld zal worden in negen klassen: vier klas sen voor 't enkelspel, twee voor 't heren- dubbel, twee mixed en slechts een voor Onder de deelnemers bevinden zich o.m. i Siep Iterson 1 Scylla-Univcrsiteiti. Nico Weber Scylla-Motorhuis), Gerard v d 'Klauw (Ned. Midd Bank-DOCOSi en Jos Vreeburg 11 DOCOS-Stadhuis Wasse- j De 158 deelnemers beginnen 0111 negen 1 uur 's morgens en zij. die 's middags nog j in de strijd zijn, beginnen om half drie laan de finales. De prijzen (beschikbaa gesteld door de personeelsvereniging e de directtie van Minnesota en b. en v van Leiden verenigingsprijs) zulle ongeveer om vijf uur worden uitgereik De organisatoren komen ook nog mt een primeurtje. Op de 20 tafels zal na melijk gespeeld worden met gele, no{ niet door de NTTB officieel toegestani ballen. In Duitsland is gebleken dat de spelers met deze gele ballen minder snel moe zijn dan bij het gebruik van de witte ballen. Gem. Haarlemmermeer. - Opkomst 71,0 pet.; stemmen 24750; geldig: 99/ pet.; stemmen 24511. PvdA 18.6 4570 KVP 17.6 4327; VVD 14,4 3530; PS1 1,8 440; CHU 11.1 2715; ARP 16,0 3911 BP 1,5 365; CPN 4,6 1122; PPR 1.9 46c Binding Rechts 0,5 117; D '66 8,9 2174 SGP 2.0 489; CDU 0,2 61; L(jst Sten 0,9 224. Gastarbeider na ongeval overleden ALPHEN A. D. RIJN De 30-jarige Marokkaanse gastarbeider dhr. Elwi, die dinsdagavond bij een verkeersonge val op de Oostkanaaiweg in de nabijheid van zijn adres te Alphen aan den Rijn. ernstig hersenletsel had opgelopen, is woensdagmorgen omstreeks 11 uur in het Academisch Ziekenhuis te Leiden j aan zijn verwondingen overleden. De heer Elwi was gehuwd en vader van kinderen. Het stoffelijk overschot van de ovj dene zal in Marokko ter aarde worden besteld. Zijn landgenoten in Nederland hebben de plicht op zich genomen de overbrenging als landseer te bekostigen. Op het Leidse hoofdstembureau in het stadhuis was het gister avond druk stemmen tellen. Bur gemeester Van der Willigen gaf daarbij van zijn belangstelling blijk. redacteuren LEIDEN De verkiezingskoorts heeft Leiden gisteravond nauwelyks in haar ban gehad. In sociëteit Minerva aan de Breestraat, waar de politiek geïnteresseerden zich centraliseerden, was de stemming zeer lauw. Vreugde kreten hoorde men nauwelijks. Van grote verslagenheid was ook niets te bespeuren. Met een zekere apathie verwerkte men de verkiezingsuitslagen. In het begin van de avond bestond óók daar zelfs geen belangstelling voor. De verrichtingen van Feyenoord werden hoger aangeslagen. Vandaar ook, dat de discussies en het forum, pas na de Europa-cup-wed8trijd op gang kwamen. In het rechtse bolwerk Minerva, wat or.der meer te merken was aan de pilsjes die van drie kwartjes naar een gulden omhoog geschroefd waren, werd met de spelregels van de democratie ook luchtig de hand gelicht. Zoals reeds gezegd, de belangstelling voor de politiek was aanvankelijk zeer gering. Bij tientallen schaarden men zich voor de beeldbuizen. Maar bij enkele toestellen werd reeds na een kwartier or.der morrende protesten geswitcht van voetbal naar verkiezingen, met als gevolg, dat voor een buis met politiek slechts enkelen zaten of stonden en de rest bij de overige kijk kasten hun genot zochten. Na tienen stroomde Minerva pas goed vol. Er kwam lijn in de uitslagen en de eerste commentaren van Leidse politieke kopstukken kwamen. Mr. Jo Hanssen, bij afwezigheid van lijsttrekker S. Menken de KVP-topper van de avond, was toen de eerste uitslagen binnenkwamen lang niet on tevreden. Hij was zichtbaar blij, dat het verlies zich vr(j gering aan liet zien en deelde donker biertjes uit op de „overwinning". Wethouder Harmeen viel het ook al reuze mee. Teleurgesteld was men daarentegen in het gehele PPR- en PSP-kamp. De respectievelijk tegenvallende winst en het grote verlies werd voornamelijk op de lage opkomst geschoven, die in Leiden lager was dan het landelijk gemiddelde. In de discussies kreeg de gemeente-politiek aanmerkelijk meer aandacht, dan de Provinciale Staten of de Kamer. Zo waren we getuige van een gesprek tussen Theo Dirks, afdelingsvoorzitter van de Party van de Arbeid in Leiden en een partij-genoot. Vraag van de partijgenoot: „Ik begrijp niet, dat jullie mevrouw Kerling als lijsttrekster naar voren hebben geschoven en r.iet Van Aken. Of hebben jullie soms het vrouwelijk schoon in het gewoel willen gooien?" Di'-ks: „Ja, ook wel. We mikken ook op het sex-appeal." Partijvoorzitter Dirks, die zich verder uiterst gereserveerd opstelde en zich overigens al aardig tot een partybonsje begint te ontwikkelen, kreeg daarop een zeer verwijtende blik toegeworpen-. Mevrouw Kerling later op de avond toen ze niet ontevreden kon zijn met kleine winst die haar party ln Leiden heeft geboekt en al aankondigde dat zrj voor de komende verkiezingen met toeters de straat opgaat: „Voor de sex-appeal hadden ze beter een van twintig kunnen nemen" en tegen twaalven: „Nu ga ik naar bed, want m'n dochter zegt al: Mams als u niet genoeg slaap krygt, dan wordt u ln de pers niet meer „die frisse aantrekkeiyke vrouw" genoemd." In het forum zaten onder andere de heren Portheine (WD), Vrouwenfelder (KVP), Van Eerd (PPR), Geelkerken (ARP), Buizerd (CHU), Spaan (ARP) en De Block (PvdA) en stond onder leidir.g van Michael van der Putten, student in de wijsbegeerte en universitair medewerker van de Leidse Courant. Over de slechte opkomst in Leiden (33,4 procent thuisblijvers) zei Geel kerken: „Jammer, ik dacht dat het Nederlandse volk zo graag voor pro gressief doorgaat en zo graag voor zijn rechten opkomt. Jammer, het is zeker nog niet ryp om een vrije keuze te doen." K. L. M. van Eerd noemde de tegenvallende opkomst een onbegrijpenlijke laksheid van het kiezersvolk en mr. Portheine die zei helemaal geen voor- star, der te zijn geweest van de afschaffing van de opkomstplicht, vond het angstig en zelfs gevaarlijk. De ARP'er Buizerd stelde, dat het kiezersvolk zijn verantwoordelijkheid niet bewust is. terwyi de KVP'er Vrouwenfelder de vraag waarom de kiezers zijn weggebleven veel interessanter vond. Het geringe winstpercentage vond PPR-kopstuk Van Eerd zeer teleurstellend en Geelkerken van de ARP weet het geringe verlies van zijn partij aan het Zeilstra-effect uit '66. toen de ARP dank zij de populariteit van Zeilstra meer stemmen haalde dan redeiykerwys verwacht mocht worden. De KVP'er Vrouwenfelder vond het verlies van zijn party niet opzienbarend: „Alle grote partijen lijden aan slijtage." Het Tweede Kamerlid T. Brouwer uit Wassenaar wond zich nogal op over de commentatoren voor radio en t.v. „Het is gewoon opvallend hoe de heren zich nu in alle bochten wringen nu de uitslagen anders uitvallen dan zy vpor$pel«3 hadden." Mevr. Kerling, die gisteren de hele dag in een stembureau had doorgebracht („Het lijkt net of je in een winkeltje zit. Je zit te wachten tot er een klant binnenkomt") verklaarde het bij de PvdA vi-y aanzienlijke stemmenverlies let wel: procentueel ging de PvdA vooruit als volgt: „De aanhangers van DS'70 hebben geen alternatief gehad. Ik denk dat die met name vooral zijn weggebleven." Hetgeen wethouder Sannes (DS'70) vanmorgen- tele fonisch bevestigde. De PSP'er Walle (Wat is eigenlijk het passifistische aan deze strydbare jonge politicus?) kon het verlies van zijn party moeilijk verwerken. „Wij zyn voor vernieuwing, maar niet op deze manier. Wij willen aktie vanaf de basis", aldus Walle, die voorts aankondigde, dat hy de WD'er Portheine zou eaan ontmaskeren. De Boer Pompe vatte het zware verlies van de Boerenparty nog al licht op. Zouden de Leidenaars gisteren voor de gemeenteraad hebben gestemd, dan zou de BP riet meer in de raad terugkeren. Pompe: „Nou, daar kan ik dan echt helemaal niets aan doen." Toen de Leidse uitslag binnenkwam zei Anti-Pakker van D'66-Leiden, de heer Luyendyk: „Deze verdubbeling mag je geen winst roemen. De opkomst is bedroevend. De democraat weet de tegenvallende winst met name aan „de sterilisatie", waarvan in een D'66 rapport sprake is geweest. „Het is gewoon doodeng hoe die mensen dat raipport hebben opgesteld." De enige vreugdekreet van de avond kwam uit de mond van Wouter Kuyper toen de Leidse uitslag binnenkwam en bleek dat D'66 in Leiden goed is voor 3 misschien 4 zetels. Mr. Portheine reageerde daarop met: „Laat die man zich wat beleefder gedragen." Mr. Hanssen, die in het begin van de avond vrij optimistisch was, was teleur gesteld toen de Leidse uitslag binnenkwam en wilde niet zitting nemen in het forum, hetgeen hem zeer kwalijk genomen werd. „Het gaat hier om de Staten, niet om de Raad", aldus de KVP'er, die ook een verklaring had waarin de KVP in Leiden met een kwart is gezakt: „De studenten, de katholieke, steunen ons niet meer. Ik merkte het vanmorgen al bij Augus- tinus. Die hebben zo'n duizend leden en dat betekent al gauw een zetel. Binnen Augustinus is een werkgroep gemeente-politiek geformeerd, waar voor wij. de KVP, hebben ingeschreven, maar we hebben er nooit meer iets van gehoord", aldus de KVP-voorzitter. die desondanks tegen half een, toen de show in Mirerva al zo goed als afgelopen was, de verwachting uitsprak dat het PAK bij de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen geen meerder heid behaalt. Van Polanen op non-actief LEIDEN Adri van Polanen, Sport school Luiten, zal door zyn oude knie blessure, opgelopen in Rusland, febr. j.I. enkele weken op doktersadvies niet mo gen judoën. Foto's hebben uitgemaakt dat er sprake is van een flinke ontsteking. Hierdoor zal hij niet kunnen meedoen tegen België zaterdag a.s. en aan het internationale toernooi in Linz. Ook zijn deelname aan de selecties voor de Europese kam pioenschappen eind april is nog niet zeker. JONGENSTEAM VAN BARONIE IS KAMPIOEN ALPHEN Het eerste jongensteam van de Tafeltennisclub Baronie la onge slagen kampioen geworden van de twee de jeugdldasse. Gisteravond werden z(j gehuldigd in de kantine van Baronie, Gort Boot, Cees Otto en Benno v. d. Meent, de jongens van het kamploens- team, werden in de bloemetjes gezet. Baronie heefl Inmiddels zeventig jon gens en meisjes als lid ingeschreven, 'n record-aantal. Het eerste herenteam. dat in de geva renzone van degradatie was gekomen, heeft na twee gewonnen wedstryden de kans weer in eigen hand. Lijstaanvoer der Docos werd eerst geslagen met 6-4 en vervolgens moest Steeds Vooruit uit Warmond met dezelfde cyfers dit lot- ondergaan. Cor de Veth, weer terug in het eerste team, bleek een goede ver sterking te zijn. van de zes enkelspelen won hij er vijf. Het derde herenteam is weer kandidaat voor de eerste plaats. Van de Burcht werd in Leiden gewon nen met 7-3 en tegen medekandidaat voor de titel Reflex uit Voorschoten werd met 5-5 geiyk gespeeld. Heren 4 won van Play-Fair uit Leimuiden met 6-4 en versloeg Effect '54 in Zoeter- woude met 7-3. Bij de jongens versloeg het eerste team Avanti thuis met 7-3 en bleef ongeslagen. Jongens 2 speelde te gen Treffers en kwam tot een knap ge lijk spel 5-5. Jongens 3, met elkaar 31 jaar, namen de eerste plaats over van Avanti, waarvan zy met niet minder dan 9-1 wonnen. Meisjes I was het enige team dat de winst aan haar tegenstand sters moest laten. Zij verloren van St. Vooruit in Warmond met 7-3. Meisjes 2 stuurde Scylla uit Leiden met een 10-0 nederlaag naar huis.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3