LEGIOEN GING DOOR HEMEL EN HEL „Geheim wapen doorbrak defensie Vorwarts Franz Hasil de ziel van de dreiging Frassdorf: Wat is die man snel en onberekenbaar Kindvall verstoten bevrijder HAPPEL: „WE WAREN BANG VOOR TV DOELPUNT 55 DB LEID9E COURANT Frassdorf: Wat is dat geheime wapen snel' Het geheime wapen: „Geef hier die bal OTTERDAM Het legioen was door hemel en el gegaan. Door de hel het meest. Zo fanatiek et als een orgel met alle registers open vóór e wedstrijd de overwinningsroes met gezang estalte had gegeven, zo stil, lamgeslagen door e onzekerheid die de massa in zijn ban hield, lerd het einde begroet. Feijenoord had de halve nales van het Europa Cuptoernooi gehaald laar vraag niet hoeveel dat van spelers en ubliek had gevergd. Er was slechts een enkele vereenkomst tussen de glorieuze tweestrijd eet A.C. Milan; het scoreverloop. Ook toen werd e uitwedstrijd met 10 verloren, ook toen terd in eigen Kuip gewonnen met 20. Dat loest geboekstaafd worden als een grootse restatie. Gisteravond kon de trouwe aanhang jet anders dan constateren dat Feijeoord het «1 gehaald, meer niet. Ondanks de geestedrift, Ïtfet belangrijke eerste doelpunt was a wel gemaakt door KindvaU, maar beslissende derde, dat de onzekerheid d moeten wegnemen, werd door hem mist, zoals hij te veel kansen voorbij d laten gaan. Men was er zich op de ibunes volledig van bewust dat een ikele treffer van de Oostduitser6 de nadeklap betekende. Er mócht niet scoord wo .den en toen Feijenoord limschoots ue gelegenheid kreeg zich heel veilig te stellen, faalde de man, Zweden naar het wereldkampioen- hapstoernooi in Mexico had geschoten. angst verleidde het uitpuilende sta- on tot de veroordeling, die het voetbal- ïbliek dan hanteert: schril gefluit. Ove indvaU, van bevrijder tot verschoppe- in speler die vlak na de rust erd bejubeld, tot man die de harteklop m het publiek deed stijgen tot een luwelijks verantwoorde hoogte. Hij was exponent van de ploeg, die nog zo art geleden de aanhang in extase had ebracht in de twee duels met A.C. lilan, maar die tegen Vorwarts zo veel kansen nodig had om twee aelpunten te kunnen maken. Sén ploeg Wat in de laatste competitie- redstrijden zo helder naar voren kwam, en vervolg in dit Europa Cup- uel; het schot is eruit. Op de topscorers- jst hooggeplaatste schutters konden hun aam niet in daden omzetten. Daarom 'erd de keel van het tevoren al op een overwinning rekenende massa ichtgesnoerd. Want toen de klep van de aar het veld openging, had het publiek vastgestaan, dat er laar één ploeg het veld betrad: eijenoord. Vuurpijlen spatten uiteen, .C. Vorwarts werd weggeschreeuwd, ïen zag de Oostduitsers nauwelijks, rant zij waren bij voorbaat door het ribunevolk geslachtofferd. Hoe anders ïoest men zich gaan instellen, toen de reigend aanvatlende Rotterdammers iet bij machte bleken de veelheid van lansen in doelpunten om te zetten. ioel eii knap as in de eerste wedstrijd in lost-Berlijn door de weinige aanhangers Vorwarts schamper opgemerkt, dat ploeg het geluk had gehad, dat 'eijenoord weinig aan effectief schieten gekomen. Doelman Zulkowski is goed, werd gezegd. Dan zijn er naar twee conclusies mogelijk: hij stak listeravond in een ongekende vorm of lij werd onheus bejegend. Want natuur- ijk moesten er uit de schrikbarende 'eelheid van aanvallen kansen ontstaan 'oor Feijenoord, dat in een bijzonder ïoog tempo was gestart. Het cordon van verdedigers vóór Zulkowski moest gaan wankelen onder de druk. Waar het duurde lang, zeer lang. Koel en litermate knap georganiseerd pareerden ie verdedigers de Rotterdamse storm- open. Frassdorf en Withulz waren de grote mannen in het Oostduitse defensieblok, dat slim en perfect de Juitenspelval te hulp riep als techniek •er van nut kon zijn. Maar er tnóesten misgrepen komen na de weer onnavolgbare acties van Moulijn, de enige in de.aanval, die de gehele wed strijd bij zijn volle voetbalverstand, bleef. Moulijn Niet voor niets had trainer Happel wat door sommigen schertsend was af gedaan Moulijn als zijn geheime wapen voor de returnwedstrijd be stempeld. Hoe goed Frassdorf ook speelde, meermalen moest hij hem laten gaan en twee keer werd dat Vorwarts sportredactie) ondanks de volledige inzet van het elftal moest het legioen huiverend erkennen, dat dit Feijen oord de ploeg was die negentig minuten lang de vuist dreigend had vooruit gestoken maar slechts twee keer de tegenstander had getrof fen. Als ooit een cliché tot volle waarheid was gekomen, was het dit; de wedstrijd van de ge miste kansen. Daarom hield het publiek, dat be reid was voor meer dan honderd procent steun te verlenen, tegen de rust kreunend de adem in, barstte het bevrijdend los in gejuich toen Kindvall had gescoord, begroetten het de angst gevoelens verdrijvende treffer van Henk Wery, en kromp het weer ineen toen de strafschop door de man die de Nederlandse topscorerslijst aanvoert, precies op de vuist van doelman Zulkowski werd gericht. Het legioen ging afwis selend door hemel en hel. Doelman Zulkowski bleek in Rotter dam evenals Coen Moulijn een ge heim wapen. fataal. Het was Moulijn, die het lepe passje gaf waaruit Kindvall kon scoren. Het was Moulijn, die de uit onbuigzaam gietijzer samengesteld lijkende defensie ontrafelde, zodat Wery eensklaps een vrije kans kreeg geboden van een in disorde gebrachte verdediging. Het was ook Moulijn, die zo razendsnel weg- sprintte, dat Müller hem ongeoorloofd moest stuiten, waardoor Kindvall een strafschop mocht nemen. Animator En toch wenste trainer Happel geen kwaad woord te horen. Niet over Wery, die een weinig imponerende eerste helft wisselde voor een redelijke tweede. Niet voor Van Hanegem, die zijn grote vorm van Milaan op geen stukken na kon benaderen en apathisch toekeek hoe hij een kans liet liggen, toen vlok na de rust de Oostduitse defensie volkomen miste. Hij stelde er wel enige „gemene'' vrije trappen tegenover, die echter de totale indruk van ,te weinig animator" niet konden wegnemen. Die taak werd overgenomen door de van ijver bla kende Frans Hasil, die de ziel was van de dreiging. Maar wat kocht het op revanche beluste publiek voor die drei ging? Het wenste de complete vernieti ging van Vorwarts, op de wijze zoals Ajax de week tevoren het met een fraai uitgangspunt gestarte Carl Zeiss .Jena Jhad vernederd. Zelfs de fanatiekste Feijenoorder moest, zij het met zachte stem, erkennen, dat de Amsterdamse aanval in de vorm als tegen Jena. er voor de rust al een paar zou hebben ingedrukt Doodstil Nog gleden de rillingen over hun rug bij de herinnering aan de levensgrote kans, die Wery na een half weggewerkte hoekschop miste. Weer stokte de adem bij de gedachte aan de afzwaaier die Kindvall vlak voor de rust voor open doel produceerde. Op dat moment was het doodstil geworden In de kuip, waarin de opgekropte spanning zinderde. Het geloof was langzaam weggeëbd, want het doelpunt was niet gekomen. En Vorwarts? Het had zich welbewust ingesteld op het verdedigen van de kleine voorsprong uit Berlijn. Trainer Fritz Belger vertrouwde volkomen op zijn knappe defensie, waarin doelman Zulkowski een betrouwbaar sluitstuk was gebleken. Vol bravour .had hij lis tige schuivers gestopt, een grootse kop bal van Laseroms, weer na een zeldzaam fraaie actie van Moulijn, uit zijn doel gestompt en een enorm schot van Laseroms gekeerd. En intussen had doel- Treytel zich nog niet behoeven in te spannen. Wel moet hij gezien hebben dal Vorwarts gevaarlijk snel uit de ver dediging kon komen, maar de attaques werden tijdig tot staan gebracht. Hoop gloorde Na een nerveus begin slordig plaatsen had Geels zich als rechter- verdediger knap hersteld en doordat hij veel vrije ruimte kreeg kon hij de functie van moderne verdediger ge makkelijk op zich nemen door steeds mee naar voren te trekken. Uit zo'n actie ontstond ook het eerste doelpunt. De voorzet van Geels werd door Hasil doorgetikt naar Moulijn, die onmiddellijk de bal voor de voeten, legde van de tussen twee Oostduitsers geklemde Kindvall, die niettemin rap toesloeg (10). Toen pas durfde het legioen de Een Oostduitse aanval op het doel van Eddie Treytel. Rinus Israel en Theo Laseroms zijn de situatiezoals de gehele wedstrijd het geval was, volkomen angst wat te laten varen. Het gezang zwol aan, de hoop gloorde weer. Het (buitenspel)doelpunt van Kindvall deed het vuur nog hoger oplaaien. Vorwarts moest gaan aanvallen. Als bijen zwermden de mannen van Belger naar voren, maar de kansen bleven aan Rotterdamse zijde. Een kopbal van Lase roms tikte Zulkowski van bijna onder de lat tot hoekschop, maar op het mee dogenloos harde schot van de eensklaps vrijstaande Wery had ook hij, uit positie gebracht, geen verweer meer (20). Gefluit die ontsnapte aan de nog steeds niet van zekerheid vervulde 67.000. En toen de strafschop. Kindvall, meester-schutter van naam, joeg de bal hard op de vuisten van Zulkowski, kromp ineen van ellende en schudde verbijsterd het hoofd toen het gefluit van de tribunes hem bereikte. Toen had trainer Belger, als in Oost- Berlijn, al de te weinig actieve Nöldner vervangen door Wruck. Het hielp niet meer. Slechts een kans kreeg Vorwarts nog, in feite de enige in het gehele duel dat zelden de Europa Cupsfeer ademde. Körner kopte naast, terwijl Treytel in de verkeerde hoek bivakkeerde. (Van onze sportredactie ROTTERDAM De tegenstelling had niet groter kunnen zijn. In een hoek van de kleedkamer Ove Kindvall, zijn hoofd verborgen in zijn handen. In het midden 'n dolgelukkige Henk Wery, die aan ieder die het wilde horen, verkondigde: „Wat mU betreft mag de volgende tegenstan der morgen al naar Rotterdam komen. We pakken ze. wie het ook mag zijn." Uiting van een speler die in de dam pende kleedkamer toch niet de tolk wai van de. natuurlijk, verheugde Rotter dammers. bittere eind tussen hemel en hel moeten zweven. Want nogmaals faalde Kindvall toen hij Müller van zich af schudde, Zulkowski wilde omspelen, maar het slachtoffer werd van zijn zwakke punt: de bal te ver voor zich uit spelen. Hij manoeuvreerde zichzelf een onmogelijke hoek. Niet overtuigd Welk een kansen en toch maar t\ doelpunten. Men realiseerde zich dat het voldoende was, maar een volksfeest als na het duel met A.C. Milan kon er niet af. De teleurstelling overheerste, ondanks het bereiken van de halve finale, want Feijenoord had zijn aanhang niet kunnen overtuigen. Daarvoor was er te lang onzekerheid geweest in de harten hen die hun ploeg bij voorbaat als glorieuze overwinnaar hadden gezien. Het was alleen maar een winnaar worden en dat was juist iets te weinig om in jubeltonen uit te barsten. Dat ge beurde dan ook niet. Er werd verlicht adem gehaald. Weer wist het legioen dat het tot het I eil dat zegt veel. Ove Kindvatt - verdediger Frassdorf Kijk naar Ove Kindvall, die stil voor zich heen staarde en uit de verte de woorden van trainer Ernst Happel op zich hoorde afkomen: „Als Ove in vorm was geweest, hadden we met de rust al met drie of vier doelpunten voor ge staan. Hij wist dat hij dat niet was. We hadden afgesproken dat hij de eerste strafschop zou nemen. Ik hoopte dat hij daardoor zijn zelfvertrouwen terug zou krijgen. Nadat hij had gemist, kreeg hij een nog grotere klap. Ove had naar me toe moeten komen en moeten zeggen dat hij zich niet sterk genoeg voelde om de schrafschop te nemen. Dat kwam hij pas na de wedstrijd zeggen. Fout, een onvergeeflijke fout." Kindvall moest het toegeven. „Toen ik dat doelpunt maakte, dacht ik, nu gaat het weer. Ik speelde de laatste wedstrij den inderdaad niet sterk. Vreemd, dat overkomt mij altijd in deze tijd van het jaar. Natuurlijk ben ik beneden de maat gebleven. Uit zo'n kans als na die door braak tegen het eind, maak ik met mijn ogen dicht een doelpunt. Als ik normaal Tegenover hem de gelukkigste man van de ploeg, Henk Wery, jubelend: „Ik heb een jaar gewacht op deze kans. Na mijn blessure kostte het me veel moeite weer in de selectie te komen. Ik geloof dat ik tevreden kan zijn. Na dit doel punt was ik dolgelukkig." Te nerveus Ernst Happel, wiens emoties vrijwel altijd achter een masker verborgen blij ven. toonde zich oprecht verheugd. „Na de laatste wedstrijden tegen ADO en GVAV was het moreel van de ploeg aan getast. We speelden te nerveus. We wa ren bang voor een doelpunt van Vor warts want die ploeg mag je niet on derschatten. Ik acht Vorwarts zelfs be ter dan AC Milan. Het is een klasse- ploeg. Als een elftal weken niet kan spelen en dan hier zo'n prestatie levert, is het natuurlijk een goede formatie. Dat doelpunt na de rust was geweldig voor ons. Vorwarts kreeg een tik en wij gingen beter draaien. Maar ik ben ervan overtuigd dat we het nog veel zwaarder hadden gekregen als Vorwarts de voor gaande weken had kunnen spelen." Problemen Ruud Geels? Happel over hem: „Ruud begon nerveus, zoals allemaal. Voor hem was dat nog erger omdat hij op een vreemde plaats stond. „Happel kwam nog eens terug op de duels met AC Milan. „Toen speelden we rustiger. Maar toen hadden we ook de psychologische problemen niet, die we nu wel hebben. Als we rustiger hadden gespeeld en wat meer geluk hadden gehad, zou het met de rust al bekeken zijn geweest" Coen Moulijn. nuchter: „Natuurlijk heb ben we te veel kansen gemist Het had met de rust al 20 moeten staan. „Over zijn directe tegenstander Frassdorf „Hij speelt niet harder dan andere verdedi gers." Frassdorff over Moulijn: „Een zeer moeilijke tegenstander. Wat ls die man snel en onberekenbaar. Maar hij stond wel buitenspel toen hij dat passje aan Kindvall gaf." Buitenspel Die mening was ook trainer Fritz Belger toegedaan. „Feijenoord heeft ver diend gewonnen. Het is een sterke ploeg ik wens de mannen veel succes. Als de cup winnen, kunnen we tenminste zeggen dat we maar met 20 hebben verloren van hen. Maar Moulijn stond buitenspel." secuur leidende Tsjechische scheids rechter Krnavek had geen buitenspel geconstateerd. Zijn even secure grens rechter evenmin. „Het was geen moei lijke wedstrijd. Er werd fair gespeeld. Feijenoord voetbalde goed maar tocfo niet zo als tegen AC Milan. Het miste te veel kansen. De uitslag had 40 moe ten zijn." Henk Wery kon zijn vreugde nog steeds niet op, evenals manager Guus Brox: „Als we tegen Legia War schau loten, ben ik nog gelukkiger. Dat is de minst sterke. Ik hoop dat we Leeds niet loten. Dat is voor mij een finalist* De spelers begaven zich naar het bao° ket Wery met lichte pas, zwevend bijntffc Ove Kindvall met gebogen hoofd, mom» pelend: „Feijenoord heeft gewonnen, maar ik heb verloren."

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13