n 1? «I N.-Vietnam in sfeer van ,na de oorlog BONN TWEE ONDERHANDELEN VERWACHT DRIE JAAR rï t Veertien Amerikaanse officieren beschuldigd Noordvietnamezen rukken op in Laos Hanoi: wij hebben situatie in handen Verenigd Vietnam uiteindelijk doel Hoogleraren in Praag ontslagen Verstegen en Tetley weg bij Dans Theater Gewaarborgd maandloon in België dit is rivella met zTi tweeën WOENSDAG 18 MAART 1970 DE LETOSE COURANT Staatssecretaris Grosheide verwacht t het enige jaren zal duren voordat de lieuwe wet op het basisonderwijs kan ngaan. Reacties op het nieuwe plan vorden tot oktober op het ministerie in- [ewacht. Daarna begint men met de ipstelling van de tekst voor het defini te wetsontwerp en de overgangsbe- talingen. Medio volgend jaar zou dan het wets- mtwerp in het parlement aan de orde komen. Gezien de behandeling de Kamer van vorige ingrijpende wet- op onderwijsgebied, houdt mr. Gros- 'e er rekening mee dat de parlemen- behandeling van de nieuwe wet op basisonderwijs enkele jaren in be- Volgens de jongste cijfers van het komt het zittenblijven op de lagere looi vooral voor in de eerste klas: |l procent van de jongens en 9 procent de meisjes. In hogere klassen liggen cijfers aanmerkelijk lager. Staats- jetaris Grosheide 'concludeert hier- "t dat veel kinderen die voor het eerst- de lagere school gaan, bij het onder- benaderd worden op een manier waarvoor zij nog nietrrijp zijn. De over- ang van kleuterschool naar lagere :hool moet daarom vloeiender zijn, Irosheide wees daarbij op het belang an elementaire taalvorming en rekenen ip de kleuterschool. Het is bekend dat ■ooral kinderen uit sociaal zwakkere lilieus er moeite mee hebben het eer van de lagere school goed aan Ie slag te komen. Erkenning is vooralsnog niet waarschijnlijk Oost-Duitsland internationaal waar schijnlijk doet stijgen en de mogelijk heid van erkenning door Bonn groter (Van o »r respondent) eks lei BONN Socialistische kringen in Bonn geloven niet, dat kanselier Brandt Oost-Duitsland internationaal zal erken nen, tijdens zijn ontmoeting met de Oostduitse premier Stoph morgen In Er- fort. De Oostduitsers willen dat deze erkenning het uitgangspunt van de ont moeting wordt.. culair zal zijn: er zal waarschijnlijk niet veel meer geschieden dan een uitwisse ling van de meningen en een afspraak om elkaar nog eens te ontmoeten, maar dan ergens in West-Duitsland. Men vermoedt dat de Oostduitsers er op rekenen, dat de onderhandelingen op lager niveau zich twee of drie jaar zullen voortslepen, omdat permanent con tact, gedurende zo lange tijd, tussen de beide Duitse staten de reputatie van Massamoord Song My Directeur van West Point neemt ontslag WASHINGTON (DPA-Reuter-AFP) let Pantagon, het Amerikaanse minis erie van Defensie, heeft ccertien offi cieren, onder wie twee generaals, be- chuldigd van achterhouding van gege- ens over de beweerde massamoord in iet Zuidviëtnamese dorp Song My. Tijdens een persconferentie in het ninisteijie verklaarde dinsdag minister Defensie Stanley Resor, dat de offi- •n ervan worden beschuldigd het in- lident niet gemeld en ook niet onder- ocht te hebben. In de formele acte van leschuldiging wordt de officieren „ver- nachtzaming van hun plicht" en „nala- igheid bij de naleving van wettelijke 'oorschriften" verweten. De hoogste in rang van de veertien is leneraal-majoor Samuel W. Koster, die het moment waarop de massamoord hebben plaatsgevonden 16 maart 8 commandant was van de divisie «aartde de eenheid behoorde die meer rfan henderd moorden op Zuidvietname- i burgers ten laste wordt gelegd. Onder de beschuldigden is voorts Hos iers tcenmalige plaatsvervanger, briga- fiegentraal George H. Young. Generaal Koster is thans directeur in de bekende militaire academie in West Point. Direct nadat de beschuldigingen waren tkendgemaakt legde generaal Koster leze functie neer. Hij riep de 3.700 ka- letten van de krijgsschool bijeen en PRaAG (AFP) Zevenentwintig tooglersai en van de faculteit der wijs- 5egeeite aan de Karei-universiteit in Praag zijn onlangs ontslagen, zo is uit betrouwbare bron in de Tsjechoslowaak- e hoefdstad vernomen. Onder hen be- iudt sich de bekende filosoof Karei Ko- sik, dii op 31 mei van het vorig jaar uit centrale partijcomité werd gestoten. I deelde mee, dat hij verzocht had van de leiding van het instituut te worden ontheven. „Ik wil, dat u de eer ste bent die ervan op de hoogte wordt gesteld, dat ik West Point weldra zal ver laten" zei hij. Behalve de tegen de veertien officie ren in het algemeen ingebrachte beschul digingen is de commandant van de elfde infanteriebrigade, overste Oran Hender son, tevens „meineed" en het afleggen van een „valse officiële verklaring" ten laste gelegd. De beschuldigingen zijn het resultaat van een onderzoek, dat een commissie van het Pentagon onder leiding van ge neraal William Peers op 24 december vorig jaar is begonnen. Dit onderzoek hield zich niet met de gebeurtenissen in Song My op zich bezig, het richtte zich uitsluitend op de wijze, waarop de be trokken instanties op berichten over de massamoord hebben gereageerd. De Oostduitse overheid heeft aan verslaggevers van zeker twintig kran ten, persbureaus en andere nieuwsme dia geen toestemming gegeven donder dag de conferentie bij te wonen. Er zijn Amerikanen, Britten, Grieken, Zwitsers, Nederlanders en Japanners bij. In de afwijzing stond dat er door de zeer grote belangstelling geen plaats meer is. Overigens zullen honderden journalisten uit de gehele wereld de his- bij. torische ontmoeting verslaan. Alléén al uit de Bondsrepubliek zullen er veertig Rantsoenering De eerste Britse journalist die toegelaten werd in Vietnam sinds 1965 in Richard Gott, die ge durende vijf weken door het land gereisd heeft voor The Guardian. In zijn derde artikel beschrijft Gott de oorlog die voorbij lijkt. Vietnam is, dat men erg gemakkelijk kan vergeten dat het een land is, dat nog altijd in staat van oorlog verkeert. Toen ik aankwam maakte ik ijverig aantekeningen van alles wat erop kon duiden dat de oorlog doorging de schuilkelders tegen luchtaanvallen bij 't meer in Hanoi, de betonnen vlucht- putten in de trottoirs, gecamoufleerde helmen en uniformen, Russische jeeps en af en toe een konvoo. .1, en de alom tegenwoordige slogans, die het volk aansporen tol grotere prestaties om hun zuidelijke ..familie en kennissen" te helpen. Later, gewend geraakt aan deze sfeer, voelde ik, dat in ieder geval in Hanoi, het leven weer normaal verliep ze ker zo normaal als het ooit verlopen is in de laatste dertig jaar. Er wande len soldaten rond, maar dat is tegen woordig overal zo in een onderontwik keld land. Hier zien ze eruit alsof ze hun legeruniform aan hebben om hun burgerkleding te sparen. Ik kon het on mogelijk eens zijn met de bewering van enkele diplomaten, dat je bijna geen jongemannen in Vietnam ziet dit is niet het geval in Hanoi, evenmin op het platteland. De gezichten van de Vietnamezen, tonen weinig spren van ouderdom, ze hebben meestal rave- zwart haar tot hun zestigste, en ik kon nooit, zelfs niet bij benadering, de leef tijd juist x-aden. Mijn indi-uk is, dat het vei-lies in de Noordvietnamese gelede ren enorm overdi'even is. In elk dorp informeerde ik hoe groot het percentage was onder de jongeren dat voor de dienst was opgeroepen. De antwoorden varieerden van 40 procent in de 18 tot 22-jai'ige groep in de dicht bevolkte delta van de Rode Rivier tot nauwelijks 20 procent in de bergachti ge pi-ovincies. Dit is niet buitensporig hoog vooral als men bedenkt dat „dienst" ook betekent dat men in de straatmakersgroep ingedeeld kan wor den en zowel bij 't hoger onderwijs als bij 't lager tei-echt kan komen. Et- hangt absoluut zeker 'n sfeer van „na de oorlog". De mensen spreken onver anderd over 't begin van de oorlog in 1956, over de bombardementen, 't on uitgesproken idee. dat de oorlog geëin digd is met de stopzetting van die bombardementen in 1968. De afwezig heid ('an luchtaanvallen en de ruime- rantsoenen dragen daar ook wel toe steid en ze tonen het defensiesysteem van Hanoi en hoe de Ham Rong-bi-ug gered werd. Het is een indrukwekken de uitstalling, waar ook raketten en Mig-straaljagei-s buiten in de tuin te bezichtigen zijn. En hoewel ze het oorlogsmuseum ge opend hebben nog voordat de oorlog voorbij is vergeten de leiders van Noord-Vietnam geen ogenblik, dat de ze doorgaat in Zuid-Vietnam en in Laos. De ouderen besturen het land en de par tij en ze kunnen eenvoudigweg de oor log niet vergeten. Ze kennen de oorlog namelijk al gedui-ende hun hele leven. Een partijsecretaris zei me: „Op het ogenblik moeten we het beslissende pro bleem oplossen - vechten tegen de Ame rikanen - dus er blijft niet veel tijd over voor ons om over andere politieke zaken te denken". De oorlog neemt nog altijd het grootste deel van hun gedach ten en energie in beslag. De oorlog in het zuiden is evenmin impopulair. Er wordt luider geklapt voor de woordvoer der van de vooi-lopige revolutionaire re- gei-ing dan voor iemand andei-s. De be lezenheid van de bevolking leverde de nationalistische politiek van de regering een groter publiek met meer waarde ring op. Bovendien was ik nogal ge troffen door het aantal zuiderlingen dat ik ontmoette in het noorden. Een groot deel van hen was van het partijkader, en zij moesten de regering verder on der druk zetten om de oorlog voort te zetten. Ze hebben een oprecht heimwee naar het zuiden. De uiteindelijke indruk die ik kreeg, was dat het belangrijkste doel voor de regei-ing blijft wat het altijd is geweest van de Amerikanen af zien te komen en het land te herenigen onder een com munistische leiding. De huidige leiding voorlopig in handen van Le Duan, de partijsecretaris, heeft de politiek ge derfd van Ho Tsji Minh. Op dit basisstrc- ven valt niet af te buigen. Toegeven op dit punt zou neerkomen op de sugges tie dat de communistische beweging, die opgericht en geleid werd door Ho Tsji Minh, niet de wettelijke regering van Vietnam was en niet de eigenaam van de Vietnamese nationalistische tra ditie. In handen Afgezien van dit principiële doel, zijn alle andere dingen te bespreken aan de conferentietafel, ook het tijdschema Tenslotte is de legering voor 't meren deel naar de oude communistische school onderwezen. Dogmatisch, maar ook in hoge mate gedisciplineerd en ui termate flexibel, in geen geval avon tuurlijk, en meer realistisch dan ro mantisch. De huidige politiek is er een van afwachten. Er zal geen herhaling komen van initiatieven als het Tétof- fensief, tenzij er 'n nieuwe Amerikaan se escalatie volgt. De Vietnamezen geloven van zichzelf dat ze de situatie in handen hebben. Hoewel enorm bedrukt door het idee, dat een lange oorlog de enige strategie is, voelen ze duidelijk dat ze 't hoofd kunnen bieden aan elke terugslag in 't zuiden, en dat hun „superieure basis positie" 'n groot voordeel is op de Ame rikanen als het op de tijd aankomt. Noord-Vietnam is materieel zeer zwaar gewond, maar hel heeft niet de gees telijke klappen gekregen die de Verenig de Staten hebben aangetast. Mijn indruk is, dat er een paar mensen zo optimistisch zijn te hopen op een doorbraak binnen 'n kort tijdsbestek. „We boeken successen op alle fronten", legde een woordvoerder in Hanoi van de voorlopige revolutionaire regering in Zuid-Vietnam uit. „Maar de zaken zijn erg ingewikkeld. We hebben ons (Van onze kunstredactie) DEN HAAG Zakelijk directielid Aart Verstegen en artistiek directielid Glen Tetley van het Nederlands Dans Theater hebben gisteren hun verbintenis met dit balletgezelschap opgezegd. De heer Aart Verstegen heeft een benoe ming aanvaard tot directeur van het Scapinoballet. Door het al eerder aangekondigde ver trek van Hans van Manen, waarbij zich nu het heengaan van de Amerikaan Tet ley voegt, is het Ned. Dans Theater in één keer zonder artistieke leiding komen te zitten, al blijven beide heren tot 1 september hun functies waarnemen. Zij hebben bij hun ontslag wel laten weten, dat zij choreografisch werk wil len blijven doen voor het Ned. Dans Theater. Naar hun smaak is dit creatieve werk echter niet te combineren met de artistieke leiding. Mr. J. W. Schut, vooizltter van het stichtingsbestuur van dit balletgezel schap, heeft laten weten in een moei lijke situatie te verkeien. Er wordt uit gezien naar nieuwe leiding, maar voor alsnog is dit tasten in het duister. Het Ned. Dans Theater wil naar zijn zeggen echter vasthouden aan zijn oorspronke lijke opzet, d.w.z. het blijft experimen teren. Het Dans Theater wil een avant I gardegezelschap blijven met eigen ge- i zicht en eigen stijl Het zal zeker geen j blijven. Het ri.istrantsoen is het af gelopen jaar gestegen van 26 naai- 34 pond per maand. Zelfs voor 1965 waren rijst, vlees en textiel alleen maar op rantsoen te krijgen, zoals dat misschien altijd het geval is in een arm land dat vecht voor gelijkheid. In de tijd dat de bommen ontploften waren suiker, eie ren, en vismeel aan de rantsoenenlijst toegevoegd. Zeep, vis; zout en sigaret ten zijn vrij, terwijl boter, melk en kaas praktisch niet te krijgen zijn. De i-antsoenen hangen tot op zekere hoog te van de aard van 't werk af. Hersen werk vraagt om suiker en handenar beid om vlees. Dat betekent varkens vlees, want rund- of buffelvlees is zeld- Toen ik in Hanoi was woonde ik de Tet- feesten bij. Voedsel en amusement wa ren voor deze gelegenheid overvloedig aanwezig. Behalve de traditionele ca kes en de droge rijst, kon men projec tielen werpen naar 'n president Nixon. die vervaardigd was van kokosbast De regeringswaren huizen waren voller dan gewoonlijk en kleine winkeltjes waar men gebak en koffie verkocht, waren overal voor dit festijn neergezet Het is duidelijk, dat voor de meeste mensen de heroïsche tijd van de oor log voorbij is Op de grote niéuwe mili taire tentoonstelling in Hanoi zijn de wapenfeiten van de „tweede verzets- oorlog" zoals hij heet, uitgestald en zo wordt men er nog aan herinnerd. Gro te werkende modellen zijn tentoonge- voorbereid op een lange en harde oorlog we zijn er altijd op voorbereid geweest maar als de Amerikanen oeetje bij beetje vertrekken, dan zal het tij ke ien. Ze moeten veel troepen zenden als ze de vroegere situatie willen herstellen op zijn minst 800.000 man". Hoewel ik net schreef. dat het uiteinde lijke Hoel van de Noordvietnamezen een Het meest curieuze aspect van Nooxd- vexenigd communistisch Vietnam is, is de situatie waarin de voorlopige revolu tionaire regering verkeert. uiterst moeilijk. „Het naoorlogse Zuid-Vietnam zal niet in staat zijn om ineens alle ban den met het westen door te snijden", vertelde de woordvoerder. „Zijn gehe le import komt uit het westen. Dat is de reden waarom wij een totaal ander ge zichtspunt hebben dan Nooi-d-Vietnam. Wij zoeken relaties met alle landen communistische, kapitalistische en die van de „derde wereld". Het is even eens waar, dat in de bevrijde gebieden van Zuid-Vietnam een andei-e actiepo- litiek door de voorlopige revolutionaire regering wordt gevolgd dan in 't noor den. Bijvoorbeeld de landvei-kavelingen in het zuiden betekenen niet een volle dige vei'beurdverklaring van het land. De oude landlords mogen een paar hec tare houden. Ik vroeg of dit problemen schiep van vooi'tduring van de sociale overheersing door de landlords een vei-schijnsel dat vaak voorkomt bij ge deeltelijke landhervormingen maar men zei me dat de voorlopige revolutio naire regering tevreden was over de re sultaten van de landverdelingen. Klasse-oorlog; Een woordvoerder analyseerde ook de prolemen bij het verschaffen van hulp aan de steden. „In Zuid-Vietnam", ver klaarde hij „hebben de Amerikanen ge poogd een klasse op te bouwen die sterk genoeg is om ons 't hoofd te bieden. Er zijn op het ogenblik meer rijke mensen in het zuiden dan vroger. Maar zij ver dienen geen geld door industrie, maar door de import. Ze zijn alleen maar welvarend geworden ais resultaat van de hulp van de Verenigde Staten. Met n honderdduizend permanent gestatio neerde Amerikaanse soldaten in Saigon is de toevloed van dollars enorm. Afge zien nog van hetgeen er in de rest van het land uitgegeven wordt. Maar wan neer de hulp afneemt, of als de oorlog eindigt, zal deze rijke groep in elkaar storten". „Eigenlijk is er al een teken aan de wand. De Amerikanen durven er geen industricn op te richten, omdat zij we ten dat de fabrieken vroeg of laat toch in handen van de voorlopige revolutio naire regering vallen. De rijken zijn hun geld al aan "t overmaken op bui tenlandse banken. Zij zijn bang bij het vooruitzicht dat de Amerikanen ver trekken. Zij redeneren, dat de Amerika nen moeten vertrekken, vanwege hun militaire mislukking en vanwege hun eigen binnenlandse problemen. Als de Amerikanen eenmaal weg zijn, zal er niet zo veel geld meer beschikbaar zijn. Daarom oefenen ze druk uit op de Ame rikanen om te blijven". Ik stelde hem ook vragen over de mo gelijke massamoorden in 't zuiden, na dat de Amerikanen vertrokken zouden zijn. Het was een moeilijke vraag voor zo'n beschaafde man, zoals we daar za ten bij 'n kop thee, zeker na de gebeur tenissen in Song My. Hij antwoordde formeel: „Onze politiek is er een van nationale verzoening. We hebben nooit 'represaillemaatregelen bedacht voor degenen die de Amerikanen steunden". Ik had waarschijnlijk weinig succes in Noord-Vietnam, om de geheimen van de militaire strategie te weten te komen of om een idee te krijgen van de na oorlogse plannen met betrekking tot het leger. Zoals in de meeste delen van de wereld vormt het leger een staat in n' staat. Maar twee dingen springen in het oog: op de eerste plaats de enorme effi ciency waarmee de bruggen herbouwd zijn en de bombardementen en die een dens de bombardementen, en die een i- idee geeft dat dezelfde prestatie her haald kan worden in hef zuiden. Ten 2de: nergens en bij niemand kreeg ik het gevoel dat zij de oorlog zagen als iets onverdraagzaams. De Vietnamese steun voor de Pathet Lao in Laos een secundair oorlogsterrein duidt erop dat 't zuiden absoluut niet alle energie van het land opeist. repertoire-ensemble worden. Het ont- stond destijds uit piotest en die vlam I wil men brandend houden. Mr. Schuit j gaf toe. dat de klap van het vertrek van de gehele artisieke directie erg hard I aankomt. Hij zei echter te geloven in een goede oplossing, ook al had hij er I momenteel geen idee van hoe die uit zal vallen. 4 x lp ADVERTENTIE Basis Sam-Thong gevallen VIENTIANE (Reuler-AFP) Noord vietnamese troepen hebben vandaag de Noordatlantische basis Sam Thong bezet, aldus berichten die in Vientiane zijn ont vangen. Sam Thong ligt 150 km ten noor- vredesoverleg in Parijs wil versterken en dat Hanoi er niet op uit is, Laos geheel onder de voet te lopen. Het negatieve antwoord van de Russen op de oproep van Nixon voor een inter nationale actie voor eerbiediging van de neutraliteit van Laos, noemde Rogers Viei Zuster Eleanor Niedwick uit Washington is behalve kloosterzuster ook politieagente. Iedere dag rijdt zij, met pistool gewapend, in een patrouillewagen door de gevaarlijkste wijken van Washington. Na vier uur 's middags keert zij terug na<ur het klooster. I Militaire waarnemers in Vientiane geloven niet. dat. nu eenmaal Sam Thong 1 gevallen is, de 10 km zuidelijker gelegen basis Long Tsjeng Lang zal kunnen stand houden. Sam Thong is het hoofdkwartier geweest van de Amerikaanse organisatie voor hulp aan vluchtelingen in het noor den van Laos. De laatste Amerikanen verlieten gisteren de basis, j Meer dan 2000 burgers ouden van dagen, vrouwen en kinderen zijn reeds uil de stad Sam Thong in Vientiane aan gekomen. I De Amerikaanse minister van Buiten- j landse Zaken, William Rogers, heeft verklaard dat de ontwikkeling van de i situatie in Laos er toe kan leiden, dat de V. S. terugkomen van hun besluit om geen gevechtstroepen naar dat land te i sturen. Hij deed dit in een vraaggesprek De minister achtte het te vroeg om nu te zeggen wat er achter de activiteit (Van onze correspondent BRUSSEL De Belgische arbeiders krijgen binnenkort een gewaarborgd maandloon, cn de bevoegdheden van de ondernemingsraden In Belgische bedrij ven zullen worden uitgebreid. Dat zijn de twee belangrijkste punten van het akkoord dat gisteren werd be reikt op de sociaal economische topcon ferentie in Brussel. Aan het overleg na men topmensen uit de politiek, vakbon den en bedrijfsleven deel Het gewaarborgd maandloon voor ar- j beiders is het belangrijkste punt uit het akkoord: het betekent dat binnen zeer afzienbare tijd arbeiders in geval van j ziekte een volle maand lang een volledig Noordvietnamese troepen in de Vlakte I loon zullen uitbetaald krijgen. Momen- j der Kruiken steekt. Hij zei te hopen dat teel zijn ze al zeker van 80 pel- van hun Noord-Vietnam alleen zijn positie bij het I maandloon. Rivella: puur-netuurlfjke frisdrank, helder-goudgeeJ, verkwikkend, lékker! Zonder kleurstoffen of conserveermiddelen, zo zuiver als kristal. Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker): een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. altijd RIVELLA thuis, op Üw gezondheid!

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9