Geprikkelde Attje Keulen raasde langs record 1500 nieter van Ans Schut ZENUWEN DE BAAS OVERDEBUTERENDE AMATEURBOKSERS JEUCDJUDOKA'S DRIEMAAL BRONS JO MOERMAN WAS „ONBETAALBAAR" JANSSEN NADERT IN PARIJS-NICE DE LEIDER FRIEZIN WILDE GEEN WERELD KAMPIOENE BIJ TOE VAL ZIJN Jan Zijderlaan won AVRO cross Peil voorronde n.k. viel niet mee Geursen enige junior in halve finales Geen limiettijden van zwemtop Ster van Zwolle weer voor Vrancken Europese Honkbal Federati treft Nederlands team SPORTBIJLAGE MAANDAG 16 MAART 1971) INZELL Attje Keulen-Deelstra heeft het schaatsseizoen 1969-1970 afgesloten op de mooist denkbare wijze: als wereldrecordhoudster op de 1500 meter met een tijd van 2 min. 17.2 sec., gemaakt tijdens een rechtstreeks duel met haar grote rivale Ans Schut. Attje Keulens triomfan telijke zegetocht op de lange baan begon bij het Nederlands kampioenschap in Deventer, waar Coach Kees Broekman had op dat mo ment geen enkel vermoeden, dat de Frie zin in haar geldingsdrang een aanval zou doen op het wereldrecord. Zijn enige houvast was: de zekerheid dat Attje Keu len in vorm was, getuige de 44.5 secon den, waarmee zij even tevoren het Ne derlands record op de 500 meter scher per had gesteld. Zijn bedenkingen: de vrij sterke wind, die alle gedachten aan de in Inzeil gebruikelijke toptijden had vervaagd. Maar tijdens de rit van Carry Geyssen viel de wind weg en toen de Amsterdamse over de finish kwam in 2.23.0, greep Broekman resoluut naar hel schema van 2.20.0 seconden, voor beide rijdsters. Attje Keulen en Ans Schut, wel te verstaan. Historische rit De wijze waarop Attje Keulen de eerste tientallen meters afraffelde, was onmo gelijk te volgen voor Ans Schut. Zij raak te achter en het verschil werd bij elke doorkomst groter. Tot er tenslotte een flink stuk ijs onder het lamplicht glans de. dat zij nog moest overbruggen, toen Attje Keulen-Deelstra al over de finish was. Haar historische wereldrecordrit de eerste in haar carrière werd vast gelegd in de volgende tussentijden: 300 meter in 28,5 sec.; 700 meter in 1.03.5; 1100 meter in 1.40.2 en de officiële slot- tijd van 2.17.2. De tussentijden van Ans Schut waren: 29,4; 1.04.7; 142.0. Haar eindtijd 2.20.1. Ruimschoots Na deze explosie bestond er alle aan leiding aan te nemen, dat Attje Keulen- Deelstra ook het wereldrecord over de vier afstanden zou grijpen. Maar het weer weigerde medewerking. De zachte Föhnwind bracht gisteren grote hoeveel heden sneeuw. De baan werd zwaar. En hoewel Attje Keulen de 1000 meter won en op de afsluitende 3000 meter haar per soonlijk record tot 5.04.7 terugbracht, bleef zij met een'tdfe'di 1Ö8.20R 'jMtöt- ten vrij ver van haar doel verwijderd. Haar tweede döel1 befeikté ze ■échter ruimschoots. Ans Schut tweede in de totaalrangschikking had een achter stand van meer dan drie punten Er reden ook nog enige „achtergeble ven" heren, van wie Jappie van Dijk zich duidelijk de meerdere toonde van de buitenlandse tweede keus. (Voor uitslagen zie resultaten). de grote favoriete Ans Schut ten val kwam; zij werd in West Allis wereldkampioene en opnieuw viel Ans Schut. In de ogen van het grote publiek veroverde Attje Keulen-Deelstra zowel de nationale als de wereldtitel door de val van de Apeldoornse. Dat heeft de Friezin geprikkeld. Zij bereidde zich voor op de recordwedstrijden van Inzeil, alsof die allerlaatste ontmoeting voor haar het gehele seizoen moest goedmaken. Het lot was haar gunstig gezind. Op de 1500 meter trof zij als directe tegenstandster Ans Schut, nog steeds de officiële recordhoudster met een tijd van 2.18.5, al maakte de Russische Nina Statke- vitsj opj 18 januari in Alma Ata 'n tijd van 2.17.8. Attje Keulen-Deelstra, die ondubbelzinnig bewees dat haar Nederlandse en wereldtitel bepaald niet te danken waren aan de val die Ans Schut in beide titelstrijden maakte. Met een wereldrecord en de eerste plaats in de algemene rangschik king voegde zjj nieuwe glorie toe aan haar toch al zo indrukwekkende eerste „grote seizoen". HILVERSUM Haico Scharn Ciko 66 uit Arnhem leek gisteren in Hil- j ZWOLLE Het peil van de eerste versum de winnaar van de zesde AVRO- voorronde van de nationale titelstrijd cross. Zijn naam rolde als eerste uit de j bij de amateurboksers, die zaterdag- computer, door de organiserende vereni- avond in de Stilosportbal in Zwolle werd ging GAC gebruikt om de uitslagen te j gehouden, is niet meegevallen. Het me- berekenen. maar zelfs computers kunnen rendeel van de boksers maakte voor fouten maken. Dat was dit keer gebeurd. Scharn bleek niet op de eerste, maar op de derde plaats te zijn geëindigd achter Bram Wassenaar (tweede) en Jan. Zijderlaan van AV Gouda die de cross „echt" op zijn naam schreef. Bij de dames won Joke van der Stelt. Van de 900 deel nemers aan de cross kwam verreweg het grootste aantal (5000) uit in een pres tatieloop over 5 km. 17.38.8; i Zijdei - (AV 23 Scharn (Ciko r Gouc het eerst kennis met een toernooi om de Nederlandse kampioenschappen en bij de meesten overheersten de zenuwen. Van de „nieuwelingen" vielen alleen de Rotterdammer Cor Eversteyn (lïchtwel- ter) en de Amsterdamse halfzwaarge- wicht Sjoerd Tuininga op. Explosief bokste ook de Antilliaanse middengewicht Suco Janga. De in Gro ningen wonende Janga bokste in Zwolle zijn veertiende wedstrijd en behaalde zijn dertiende overwinning door knock out of opgeven. Janga. die de Amster dammer Luyten binnen de minuut met een rechtse hoek naar het canvas haal de. kwam zelf ook niet ongeschonden BORDEAl'X De Nederlandse af vaardiging bij de Europese jeugd kampioenschappen judo. die in. Bordeaux werden gehouden, hectl' zich tevreden moeten stellen met drie bronzen medail les. Na de gedeelde derde plaatsen van Van Vrekom en Kors bi) de aspiranten volgde zaterdagavond nog een bronzen plak voor Geurtsen. die bij de junioren in het middengewicht bij de laatste vier op ippon verloor van de Fransman Michel Brousse. De judoka uit Amers foort was de enige van de zeven man sterke juniorenploeg die de halve finales bereikte. Bij de aspiranten werd in de half- middengewichtsklasse Van Vrekom in de halve finales op ippon verslagen door de Hongaar Molnar. In de categorie van do 7.waargewichten verloor Kors. die via de herkansing de laatste vier had bereikt, op ippon van de Brit Pansi. De ftnaleulslagent van de aspiranten waren Lichtgewicht: Ivsjin (Rust.) wint van Hainke (O.Did.) door waza art- half middengewicht: t Xrüger (O.-Dld.) wint van Molnar (Hong.) op ippon; middengewicht: Volosiv (Rus!.) wint Dvorak (TsJ.-Sl.) op ippon; halfZwaar Pworozynskl (Polwint van WaHa uit de strijd. De onverstoorbare Antil liaan had bij de treffer zijn duim ver slagen en zijn nagel gescheurd. Lichtwelter Eversteyn zorgde voor een verrassing door de technisch vaardige Amsterdammer Dirk de Vos uit te scha- Weerloos Sjoerd Tuininga heeft behalve een voor treffelijke techniek ook een zeer harde punch. De Westlander Johan Tabben on dervond dat al in de eerste ronde toen hij na een links-rechtse combinatie naar het canvas moest. In de tweede ronde staakte de scheidsrechter het gevecht omdat Tabben volkomen weerloos in de ring stond. Jimmy Verstappen, de Lim burger die zijn halfzwaargewichttitel verdedigt, behaalde bijna traditie getrouw ook een zege voor de limiet. Toch moest Verstappen tegen de Am sterdammer Ooft oppassen nadat hij door een rechtse hoek op de maag was getroffen. Verstappen beet zich echter door de moeilijkheden heen en maakte daarna het gevecht snel af met een linkse-rechtse combinatie op de maag. Geen schaduw I Jo van de Broek, de kampioen in het middengewicht, kreeg tegen de En- schedeër Berger geen kans om in zijn I normale doen te komen. De Bossche naar was technisch superieur maar had vooral in de laatste ronde de grootste moeite om zich de aggressieve Berger van het lijf te houden. Middengewicht Jacky von den Dolder is geen schaduw meer van de technisch knappe bokser I van enige jaren geleden. Hij moest te- i gen de Rotterdammer Carel Jansen veel I nemen en werd naar een duidelijke ne derlaag op punten geleid. GRONINGEN Minder dan een maand voordat in Den Haag de beslis sing valt hoe de nationale zwemverte- genwoordiging voor de Europese kam pioenschappen in Barcelona er zal uit zien, hebben nog slechts weinigen de tijden gemaakt, die op 11 en 12 april zulcn worden geëist om opgenomen te worden in de ploeg. In het Groningse Helpenbad was een groot gedeelte van de Nederlandse zwem top aanwezig. Noch de winnaars bij de heren, noch de winnaressen kwamen binnen de limiettijden. Bon Schoutsen kwam er bij twee gelegenheden dichtbij 100 meter vrije slag in 55.0 (limiet 54.6) en 100 meter rugslag in 1.02.8 (limiet 1.01.8). Verdere goede prestaties: Elt Drenth eerste op de 100 meter vlinder slag in 1.00.5, Henny Pentermann en Gerda Lassooy eerste en tweede op de 200 meter wisselslag in 2.33.6 en 2.34.0. Mia Planlenga -eerste op de 100 meter rugslag in 1.09.4 en Cora van der Veer winnares van de 100 meter vrije slag in 1.03.3. Atleten lieten official KNAU niet vertrekken (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. In een hoek van de balzaal van het Amster damse Hiltonhotel stond een tafel vol bloemen en geschen ken. Enige meters er vandaan, gehuld in het officiële zwart, een eenzame figuur, Jo Moer man, die zaterdag met een door de K.N.A.U. aangeboden recep tie zijn functie als secretaris van de nationaal technische commissie, die hij vijfendertig sfe jaar had vervuld, neerlegde. Maar het was nog geen afscheid van de Kon. Ned. Atletiek Unie, wat wel zijn bedoeling was. De leden van de nationale atletiek- ploeg verhinderden dat en zij gaven daarmee Jo Moerman het mooiste geschenk dat hij zich kon wensen. Namens de internationals sprak ko gelstoter Piet van der Kruk: „Wij hebben het bestuur van de KNAU gevraagd of u nog een tijdje de na tionale ploeg mag begeleiden. U bent voor ons onmisbaar. Het bestuur heeft daarop positief gereageerd". En wat kon Jo Moerman, eenzaam staand voor het toneel maar zeker niet al leen, hierop anders dan bevestigend antwoorden. Het was de meest onver wachte wending tijdens de huldiging, die meer weg had van een happening want vele honderden roezemoesden in de zaal terwijl sprekers lof toezwaai den aan de scheidende functionaris. Die lof kwam vrijwel altijd na de worden: ,.Jo, we hebben nogal eens met elkaar in de clinch gelegen". Want Moerman was niet gemakkelijk, hij stond op zijn stuk. „Later", zo biechtte de neer V. d. Heijden op die namens aile verenigingen met de nadruk op aile sprak, „bleek dan in negenennegentig van de honderd gevallen dat jij toch gelijk had ge had".. De waardering voor Moerman, die zelf waarschijnlijk niet heeft dur ven vermoeden dat hij zo veel vrien den heeft, kwam er ailtijd prompt ach teraan. £oa)s bij de heer V. d. Heijden die ncUDQus de verenigingen een, kleu- ren-t.v.-toestel aanbood. Uitgespaard Zoals bij Jan van der Lee. die dertig jaar deel uitmaakte van de n.t.c. en Moerman derhalve van haver tot gort Jo Moerman mag glunderen. De atleten van de nationale ploeg verzochten hem nog enige tüd als ploegleider aan te blijven. „U bent onmisbaar" zo zei Piet van der Kruk. een van de vijf die namens oud- en tegenwoordige inter nationals de scheidende NTC-secretaris een gouden horloge aanboden. V.lji.r. Els van Noorduyn. Jo Moerman (achter hem de onzichtbare Henk v. d. Horst). Ed de Noorlander. Piet van der Kruk en Eef Kamerbeek. kent. „Wij hebben." zo sprak hij, „enorme bewondering voor het werk dat jij in je vrije tijd en zonder be taling hebt verricht. Jij hebt twee be taalde krachten uitgespaard dus jij bent voor de KNAU onbetaalbaar ge weest wan? we konden er niet eens een in vaste dienst nemen". KNAU- voorzltter Frans Jutte, er terdege van overtuigd dat de werkgever van Moer man, de AMRO-bank in Amsterdam, hieraan heeft medegewerkt, greep de gelegenheid aan de directie van de bank tot voorbeeld te stellen van alle werkgevers ,.voor de sociale begelei ding die u de heer Moerman altijd hebt gegeven als het zaken van de KNAU betrof." Een geschenk vertolk te de dank van de KNAU, Climax Gesohenken, die Jo Moerman ook bij tientallen in ontvangst mocht nemen. Een afvaardiging van oud- en tegen woordige internationals, bestaande uit Bis van Noorduyn, Ed de Noorlander, Piet van der Kruk, Henk van der Horst en Erl Kamerbeek, welke laat ste het langst to tde nationale ploeg behoorde en daarom het woord voer de, gewaagde van de bijzondere waar dering die men altijd voor Moerman als ploegleider heeft gehad. Piet van der Kruk bood een gouden horloge aan namens de internationals die hun dankwoorden erin hadden laten graveren. En toen kwam hij met zijn verzoek, de climax van een groot se receptie oie ver uitliep omdat na het officiële tijdstip nog honderden wachtten om Moerman de hand te drukken. Legpenning Jo Moerman, de man die veel kritiek oogstte, maar zaterdag ten minste even veel waardering voor zijn „leven voor de atletiek". Daarvoor werd hem ook dank en lof toegezwaaid door ver tegenwoordigers van buitenlandse at- letiekbonden; daarvoor overhandigde Kees Kerdel, vice-voorzitter van het NOC, die vergezeld was van de prae_ ses jhr. Feith. de scheidende functio naris de legpenh'nmg vari het NOC. Scheidend als secretaris van de N.T.C.aanblijvend als ploeg leider, op verzoek van de atle ten. HYERES Jan Janssen won zaterdag de 6de etappe van Parjjs-Nice over 126 km van Plan de Cuques naar Hyères. Hij maakte een t|jd van 4 uur. 2 min., 51 sec. Jos van der Vleuten eindigde als vierde Extra-voorronde Door het grote aantal inschrijvingen voor de kampioenschappen werd de Ne- derlandse Boks Bond genoodzaakt een extra-avond in te lassen. Na de tweede voorronde, die op 23 maart in Rotterdam wordt gehouden, worden de halve finales gebokst in Rosmalen, op 28 maart De eindstrijd is op 6 april in Amsterdam. Henemans snelste in Monza MONZA Toine Hezemans heeft gis- ren in een 2000 cc Alfa Romeo Gtam Monza gew Phil Read brak pols RIMINI Bij de grote prijs van Ri mini heeft de motorcoureur Phil Read zijn pols gebroken tijdens de wedstrijd in de 350 cc kl. Read is vermoedelijk voor een maand uitgeschakeld. De win de verschillende klassen de eerste uit de reeks van twaalf j 125 cc 1. Parlotti (It), op Aermacehi, wedstrijden om het Europees kampioen- gem. snelheid 103,257 km per uur, 250 schap voor tourwagens. Hezemans leg- cc: 1. Phil Read (Gbr.) Yamaha 107.827 km af. zijn gemiddel- ?km per uur. 350 cc: Pasolini (It.) Benel- de snelheid bedroeg 175,306 km per uur. li 112,626 km per uur. i de achter de Spanjaard Ocana. De Belg Guido Reybroeck zegevierde gisteren in het eerste gedeelte van de zevende etappe, 73 kilometer van Hyères naar St. Maxime. Hij liet een tijd noteren van 1 uur, 57 min. en 19 sec. Harry Janssen werd tweede en de Belg Leman derde. Het tweede gedeelte van de zevende etapppe, een rit op een circuit van 22 kilometer bij Draguignan, dat bijna vier keer moest worden gerond en waarin een bijzonder lastige helling was opgenomen, eindigde in een overwinning voor Eddy Merckx. Dé finish was boven aan de helling en in de laatste beklimming slaagde de Belg erin al zijn concurren ten voor te blijven. Een zeer langgerekt peleton van 33 renners kreeg dezelfde tijd toegewezen als Merckx. Jan Janssen werd tweede. Van der Vleuten zesde en Zoetemelk zevende 1.25.13; 6. Raymond Duyndam uitgevallen De Nederlanders Leo Duyndam Richard Bukacki zijn van verdere de Ster van Zwolle Voor de tweede achtereenvolgen keer heeft Jo Vrancken zaterdag de ningsrace van het nieuwe seizoen, de St van Zwolle, op zijn naam gebracht. Vrancken maakte deel uit van kopgroep, die zich na 125 km, tui Genemuiden en Kampen, vormde. Op moment waren er van de 120 gesta: nog slechts 40 in de strijd. Tijdens d-e laatste 25 km probeerd Vrancken, Louis Westrus en Sjef van Burgh weg te komen, maar het h< tempo maakte dit onmogelijk. In de eii sprint van zeven renners in de Zwar: waterallee in Zwolle toonde Vranck zich de rapste. 1 Vrancken (Linne) 150 km ln 3 Pool (Montfoc At/eten lopen om Zilveren Molen LEIDEN De Leidse atletiekverer ging De Bataven organiseert op 21 weer de „wegwedstrijd" om „De Z veren Molen", die uitgegroeid is 1 grootste van Nederland. Het pal met start (14 uur) en finish in Leidt dorp, voert door de waterrijke omgev van Leiden. De winnaar krijgt de wiss prijs, die in handen is van Piet Beelen. ANTWERPEN De Europese Honkbal Federatie (FEB) heeft zaterdag tyd( de jaarvergadering in Antwerpen een besluit genomen, dat voor Nederland strekkende gevolgen kan hebben. Aan de voorgestelde nieuwe reglementen de Europese kampioenschappen en andere internationale wedstrijden wer bepaling toegevoegd dat spelers, die niet in Europa zijn geboren in het algemt niet meer in vertegenwoordigende teams kunnen worden opgesteld. Deze maatregel, die door de Nederlandse afgevaardigde, de heef A. discriminerend voor een groep Nederlandse spelers werd genoemd, treft zes spel( van het nationale team, dat vorig jaar in Wiesbaden voor de achtste keer kampio van Europa wei'd. Het voorstel was ingediend door Italië, dat de steun kreeg België. Duitsland, Spanje en Frankrijk. Nederland stemde uiteraard tegen; Engela onthield zich van stemming. Het volgende toernooi om de Europese titel wordt eind augustus 1971 gespeeld de Italiaanse steden Parma, Bologna en Casalecchio. Zeven teams nemen dit ja deel aan het toernooi om de Europese honkbalbeker. Bekerhouder Europhon (Mila: is vrij in de eerste ronde. De Nederlandse kampioen Sparta speelt daarin waarschijnlijk op 6 juni een thuiswedstrijd tegen Luchtbal (Belgic) Bij e overwinning ontmoeten de Rotterdammers in de halve finales de winnaar van wedstrijd tussen de Italiaanse kampioen Fortitudo Montenegro en Baseball Cl München (W.-Dld.), die op 30 mei in Bologne wordt gespeeld.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 10