POLITICI WACHTEN IN GROTE SPANNING OP OMWENTELING Nederlandse verzameling circusboeken als één bod bij Sotheby onder de hamer Verkiezing Provinciale Staten WEER ZATERDAG 14 MAART 1970 DE LETOSE COURANT 2000 werken uit bijna vier eeuwen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN. In de befaamde Londense veilingonderneming So theby's wordt maandag 16 maart voor de eerste maal in de geschie denis van openbare verkopingen een verzameling circusboeken bij opbod verkocht. Ze bestaat uit 2000 werken, die samen bijna vier eeuwen „circusliteratuur" ver tegenwoordigen. Deze collectie werd samengesteld door wijlen Jo van Doveren, en door diens weduwe van Amsterdam naar Londen gestuurd om daar in veiling gebracht te worden. Van Doveren begon zijn carrière als „plakker" van circusaffiches. Hij werd een buitengewoon publiciteitsagent voor circussen eerst het circus Hagenbeek, dan Busch en Sarrasani. en tenslotte ge durende vele jaren voor het circus Strass- Van Doveren schreef met vee! liefde over het circusleven en verzamelde ijve rig oude aanplakbiljetten, programma's, tekeningen en speciaal boeken. Het oud ste en kostbaarste werk uit zijn Een van de met de hand gekleurde prenten kinderboek dat in 1850 in Amsterdam uitgegeven werd. Fusie gidsen verkenners en jeugdclubs in Zuid-Holland DEN HAAG (KNP) De gidsen, ver kenners en katholieke jeugdclubs in Zuid Holland zijn samengegaan in de „Stichting Centrum voor Katholiek Jeugdwerk in Zuid Holland". Directeur van het centrum is E. van Doornma len. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De provinciale statenverkiezingen op woensdag 18 maart ormen het startsein voor de Tweede-Kamerverkiezingen op 26 mei 1971. S'adat de politieke partijen in de laatste weken wat voorhoedegevechten ïebben geleverd, zullen zij na woensdag hun stellingen gaan innemen en iet offensief voor 1971 gaan openen. De betekenis van de stemming op roensdag strekt zich dan ook ver over de provinciegrenzen uit. Op basis an de uitslag zullen de partijpolitieke, verhoudingen zich scherper gaan iftekenen. Meer dan ooit worden provinciale verkiezingen partijpolitiek iepaald. Enerzijds worden de statenverkiezingen beschouwd als de belang rijkste van na de oorlog, omdat de kiezers na drie jaar vol partij-I lolitieke beroeringen en afsplitsingen weer hun stem op hun favoriete lartij kunnen uitbrengen. Anderzijds wordt gezegd dat het hier gaat om provinciale verkiezingen, waaruit geen Conclusies voor de landspolitiek ;etrokken mogen worden. De oppositie doet dit wel. Als, zo wordt leredeneerd. woensdag grote politieke erschuivingen te zien zijn, dan zou het ;abinet-De Jong hieruit zijn conclusie noeten trekken en zijn biezen moeten lakken. Keren de kiezers -zich in de pro- incies in grote getale af van de partijen, vaarop 't kabinet steunt, dan beschouwt Ie oppositie dit als onvrede met het ka- linetsbeleid. In dat geval zouden de kie- zich eerder dan mei 1971 moeten uit spreken over de vraag of de Tweede Ka de politieke kleuren van het Neder landse volk duidelijk weerspiegelt. Met minister-president De Jong voelen ie leiders van de grote confessionele par ijen er niet voor 't kabinet te laten wij- i'en voor de uitslag van de provinciale erkiezingen. „Wij wijken alleen voor 'n conflikt met de Tweede Kamer", zei de iremier. Hij voegde daar wel meteen aan dat bij grote politieke verschuivingen ip provinciaal niveau de kans op een ronflikt-kabinet-kamer groter wordt. CVP-leider Schmelzer merkte hierover ,De uitslag op 18 maart is geen be slissende factor voor de positie van het cabinet". Aan de kant van de regeringspartijen leeft alleen VVD-leider Geertsema ge- 'aagd van vervroegde kamerverkiezin- en, als de uitslag ongunstig zou zijn voor Ie regeringspartijen. Maar hij stelde ïierbij twee restricties: vervroegde ver kiezingen, pas in het geval de regerings- lartijen zo'n verlies van kiezers hebben lat hun meerderheid in de Tweede Ka an 86 zetels niet meer gedekt wordt ioor het feitelijke aantal kiezers van nu. De tweede restrictie is nog belangrijker: i een alternatief moeten zijn voor ie huidige politieke samenwerking van ie regeringspartijen. En hierin wordt 't illergrootste probleem gezien. Uitslag onzeker meer dan „normale" belangstel ling wordt dit keer naar de uitslag van de erkiezingen voor de provinciale staten uitgezien. Er speelt een factor mee die bi) voorbaat alle voorspellingen onzeker maakt. Voor het eerst geldt de opkomst plicht niet meer. Wie niet meer naar het slembureau komt, is ook niet meer straf baar. Van stemdwang is geen sprake meer. De opkomstplicht is pas afgeschaft. Te verwachten is dat de doorwerking hier- groter zal zijn bij de verkiezingen in 1971 dan nu al. Maar er wordt rekening mee gehouden dat veel meer mensen dan vroeger thuis zullen blijven. Verwacht wordt dat minimaal zo'n tien percent van de kiezers niet zal komen opdagen. Gezien de percentages van de niet-stem- mers in het buitenland, zou het percen tage in de komende jaren zelfs tot zo'n 30 percent kunnen oplopen. Politiek onbeha gen uit zich niet alleen door stemmen op extreme partijen, maar misschien nog meer door wegblijven. Alleen koffiedik kijkers kunnen aangeven wat de wegblij vers zouden hebben gestemd als zij wa ren gekomen. Mede op grond van opinie-onderzoeken wordt ervan uitgegaan dat de verkiezin gen vooral verlies voor de KVP zullen opleveren. Volgens een opiniepeiling van vorige week zou dat, in kamerzetels om gerekend, een verlies van zes zetels zijn. Dezelfde peiling voorspelt een verlies van twee zetels voor de AR, winst van een zetel voor de VVD en gelijk blijven voor de CHU. In deze becijfering hebben de regeringspartijen een totaal verlies van 7 zetels. Van de partijpolitieke ontwikkeling en van de daden van het kabinet de Jong in de komende 432 dagen tussen Staten- en Kamerverkiezingen hangt de posi tie van de regeringspartijen in 1971 af Alleen partijpolitiek gezien kan w.ordei verwacht dat het verlies voor de KVI zich in de komende jaren zal voortzet ten. VVD en CHU zullen weinig te lij den hebben. De AR-aanhang zal mis schien wegens afval van enige radicalen iets verder teruglopen. Door deze ontwikkeling zou de kans groot zijn dat de aanhang van de rege ringspartijen in de Tweede-Kamer van 86 zetels nu zal zijn ingeschrompeld tot rond de 75 volgend jaar, of zelfs daaron- Dan zou de PvdA de grootste Kamer fractie vormen en in aanmerking ko men voor de eerste opdracht bij de ka binetsformatie. Tenzijde drie gro te confessionele partijen volgend jaar al zo hecht in eikaars armen liggen, dat zij bij voorbaat de spil voor komen de kabinetsformaties blijven. En ten zij D. S. 70, de afsplitsing van de PvdA zich doorzet. Tweede kabinet-De Jong Wat grappig heeft de minister-presi dent al gerept over het „tweede en der de kabinet-de Jong". Zijn grapje is niet helemaal onwerkelijk., want de uitspra ken van de politieke leiders hebben in de afgelopen weken wel duidelijk gemaakt dat de komende kabinetsformatie eind mei of vroeger nog moeilijker zou worden dan de al moeizaam verlopen formaties van de na-oorlogse jaren. Ge zien de uiterst moeilijke partijpolitie ke verhoudingen, ligt op dit moment eigenlijk alleen een voortzetting van de huidige politieke samenwerking KVP, AR, CHU en VVD voor de hand. Een samenwerking van de confessio nele partijen en D'66 is amper te ver wachten. Ook herstel van de samenwer king tussen confessionelen en socialis ten ligt niet in het verschiet. D'66 wil zich niet met links of rechts bezoede len. De PvdA zal volgend jaar waar schijnlijk dan wel de grootste partij zijn, maar het is nu nog de vraag of er voldoende progressieve aanhang zal zyn omdaarop een kabinet te laten steu nen. Voorlopig ziet het daar, alle en thousiasme van de PAK-genoten ten spijt niet naar uit. Woensdag worden ondanks alles verkiezingen voor de Provinciale Sta ten gehouden. In totaal zullen 689 sta tenleden worden gekozen, die begin juni in de nieuwe Provinciale Staten zullen aantreden. Deze verkiezingen zijn voor de provincies daarom van politiek be lang, omdat de statenleden de colleges van Gedeputeerde Staten het dage lijks bestuur van de provincies be staande uit zes man kiezen. Later werkt de politieke kleur van de nieuwe staten door in de verkiezing van de Eer- Meerderheid In de Provinciale Staten nemen de grote confessionele partijen naar landstotalen gerekend thans de meer derheid in: 342 zetels tegen 194 van P.v.d.A., P.S.P. en P.P.R. tezamen. De V.V.D. heeft nu over het hele land in de staten 65 zetels, C.P.N. 13, S.G.P. 11, GPV. 3, Boeren 44. DEN HAAG Ter gelegenheid van de Boekenweek 1970 en van het 25-jarig bestaan van het Contact-Centrum op Voorlichtingsgebied, wordt op donderdag middag 2 april in het gebouw van Mar- tinus Nijhoff's Boekhandel en Uitgevers Mij NV, Lange Voorhout 9 Den Haag, een tentoonstelling geopend, welke ge wijd zal zijn aan Voorlichting, Journalis tiek, Public Relations en Publiciteil. Mi nister Klompé (CRM) heeft zich bereid verklaard de opening te verrichten. ling is een van de eerste boeken in ver band met het circus die gepubliceerd werden. Het draagt de titel: Trois Dia logues de L'Excercice de Sauter et Vol- tiger en l'Air", geschreven door Archan- ge Tuccaro en verschenen in 1599 in Pa rijs. Het beval 88 houtsneden me: af beeldingen van acrobaten in verschillen de standen. Op een van deze tekenin gen springt de acrobaat halsoverkop door tien reusachtige hoepels heen, die door tien mannen omhoog gehouden wor- Een ander mooi werk uit de verza meling-Van Doveren heet „Mémoires pour Servir l'Histoire des Spectacles de la Foire par un Acteur Forain". Het bestaat uit twee delen en was eens eigendom van madame de Pompadour, de vriendin van koning Louis XV. Beide boeken werden in 1743 in Parijs gedrukt. Op de omslag prijkt het wapenstempel van madame de Pompadour. De titel pagina van het eerste deel draagt de handtekening van monsieur de Beau- chaps, wiens dramatische bibliotheek in haar geheel aangekocht werd voor ma dame de Pompadour. Twee boeken uit het begin van de 19de eeuw bevatten merkwaardige afbeeldin gen van gedresseerde circusdieren, waaronder herten, olifanten en paarden. Een Duitser, H. W. Otto, beschrijft in verscheidene boeken uit de 19e eeuw de prestaties van slangemensen en scherp schutters, van acrobaten die op zolde ringen konden lopen en van kerels die kanonballen grepen wanneer deze in een boog op ze afgeschoten werden. De grote Amerikaanse showman Phi- neas T. Barnum wordt in de verzame ling-Van Doveren vertegenwoordigd door talrijke biografieën, waaronder zijn eer ste, die in 1855 gepubliceerd werd. Een fotoalbum bevat 30 studioportretten van de dwergen, reuzen, getatoeëerde Londense „smog' verdwenen hoort tot het verleden. Naar uit een gepubliceerd wetenschappelijk onderzoek van het Londense stadsbestuur blijkt, hebben de ruim een eeuw geleden in gevoerde bepalingen over het gebruik van „rookloze" huisbrandstof, waarvan de naleving streng wordt gecontroleerd, de luchtvervuiling van de stad drastisch In december scheen de zon in Londen ditmaal aanzienlijk langer dan in het g! hied eromheen. Zelfs het aantal van de in Londen waargenomen vogelsoorten is toegenomen. Het voornaamste pro bleem van de autoriteiten is thans niet méér de rook, maar de luchtverontrei niging door zwaveldioxydehoudende af gewerkte gassen. Frans krediet voor Rusland PARIJS (Reuter) Frankrijk heeft de Sovjet-Unie een krediet van vier en een half miljard franc toegezegd in het kader van de handelsovereenkomst die de twee landen voor de jaren 1969-74 hebben gesloten. Dat is meegedeeld door het ministerie van Financiën in Parijs. De handelsovereenkomst, die vorig jaar is ondertekend, voorziet in een verdub beling van de handel tussen de twee landen tot zeven miljard franc in 1974. Over de kredietvoorwaarden is niets meegedeeld. of geen WEER DE BILT Gisteren beperkte de depressieactiviteit in Europa zich tot de Golf van Biskaje en het westelijk deel van de Middellandse Zee. Vooral Mallorca met 25 mm en Minora met 45 mm hadden te lijden van langdurige regen en stormachtige wind. Met uitzonde ring van Engeland, xuaar een zwak front nog ivat regen en sneeuw bracht, bevond de rest van Europa zich in droge continentale lucht. Deze werd aangevoerd langs de zuidflank van een zich van de oceaan naar Scandinavië uit strekkende zone van hoge lucht druk. In de kustgebieden bleef het bewolkt en koud, maar elders was het zonnig en liepen de tem peraturen tot omstreeks acht graden op. Een nieuw front trekt via de Noordzee naar het zuiden, waardoor de winden noordweste lijk worden. Regen van betekenis zal het echter waarschijnlijk niet opleveren. iiul Vooruitzichten voor maandag: overwegend droog, perioden met zon en temperaturen in het alge meen iets onder normaal. Weers vooruitzichten voor maandag in cijfers gemiddeld over ons land: aantal uren zon: twee tot acht; min. temp.: omstreeks normaal: max. temp.: van ongeveer normaal tot vier graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens twaalf uur: negentig pro cent; kans op een geheel droog etmaal: tachtig procent. dames en andere rariteiten waarmee het Circus Barnum de wereld rondreisde. In 1842 ontdekte Barnum de dwerg Charles S. Stratton, die hij als „Gene raal Tom Duim" wereldberoemd maakte. Over Stratton bevat de verzameling cir cusboeken drie autobiografieën, date rend van 1858. Jules Léotard, wiens naam nog steeds gegeven wordt aan de tricots van acro baten en balletdansers, vond tevens de trapeze uit. Zijn gedenkschriften, die in 1860 in Parijs gepubliceerd werden, onthullen dat hij een vrouwengek was. Een deel van de verzameling-Van Do veren is gewijd aan oude en moderne kinderboeken. Een daarvan werd in 1850 uitgegeven in Amsterdam en bevat aan trekkelijke met de hand gekleurde illus traties. vermoedelijk geïnspireerd door het circus Renz dat in 1848 zijn tenten opsloeg in Amsterdam. Een ander werkwaardig werk dateert uit 1774 en is gewijd aan de kunst van het buikspreken. De verzameling-Van Do- vren, die als één nummer geveild zal worden, bevat bovendien een traktaat over de reizen en het openbaar optre den van twee dwergen aan het einde van de 18de eeuw en een mooi boek, „Le Cirque", van 1949, met 14 gekleurde li thografieën van Marcel Vertès. Een oude afbeelding van circusacrobaten. OVER TIEN JAAR Eén plezierboot per 50 inwoners AMSTERDAM (ANP) Binnen 10 a 15 jaar zal het botenbezit in Nederland al zover zijn uitgegroeid, dat er op iede re 50 inwoners 1 boot aanwezig is. Dit lijkt volgens de staatssecretaris van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk, mr. H. J. van de Poel, die van morgen de vijftiende internationale wa tersport- en kampeertentoonstelling. de Hiswa, in de Amsterdamse RAI open de, een reële toekomstverwachting. In zijn openingswoord zei hij een ver dubbeling van het huidige botenbezit momenteel telt Nederland circa 80.000 boten binnen 7 a 8 jaar te ver wachten. Op het ogenblik komt het bo tenbezit neer op 1 per 150 inwoners. De staatssecretaris verzekerde, dat het overheidsbeleid op deze groei in de wa tersport voorbereid is. In verband met de enorme groei niet alleen in de watersport, maar ook in de kampeersector bracht de staatssecreta ris ook de milieuhygiëne onder de aan dacht van zijn toehoorders. Hij beval dan ook de acties van de stichting re creatie en. de ANWB „de groene 10" en „laat niet als dank..." sterk aan en pleitte voor een algemene kampeerwet, waardoor uniformiteit in de regelingen tot stand zou kunnen komen. „Ik denk aan de invoering van de wet hygiëne kampeerplaatsen". Een jaar geëist tegen ambtenaar volkshuisvesting AMSTERDAM (ANP) De officier van justitie bij de Amsterdamse Recht- bank, mr. L. van den Berge, heeft tegen een 27-jarige huisvestingsambtenaar, hij was de tweede verdachte in de steek penningenaffaire, die een half jaar ge leden bij de Amsterdamse dienst volks huisvesting aan het licht kwam. een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. Hij achtte beweaen. dat de uit Surina me afkomstige ambtenaar 1200 gulden van een woningzoekende landgenoot had aangenomen in ruil voor een voorrangs- bewijs dat-hem door zijn chef, die de helft van het bedrag ontving, was ver strekt. Verdachte zou in opdracht van zijn chef meermalen ten behoeve van woningzoekenden met voorrangsbewijzen naar huiseigenaren zijn gegaan. Kabinet vraagt SER-advies over inkomenspolitiek (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering zal bin nen enkele dagen een adviesaanvrage richten tot de SER inzake de inkomens politiek. Premier De Jong heeft dit gis teren na afloop van de wekelijkse ka binetsvergadering meegedeeld. Hiermee geeft de regering gevolg aan de in de Eerste Kamer tijdens het debat over de loonwet aangenomen motie van de An ti-Revolutionair De Gaay Fortman, die door ale regeringspartijen werd gesteund. 'rijs van de kritiek 1969. De Neder landse sectie van de Association Inter nationale des Critiques d'Art (A.I.C.A.) heeft de jaarlijkse prijs van de kritiek voor 1969 toegekend aan de ontwerper en uitvoerder van sieraden Nicolaas van Beek. Minder winst bij Vredestein DEN HAAG (ANP) Gezien de re cente koersfluctuaties van het aandeel Vredestein op de Amsterdamse effecten beurs meent Vredestein dat de geringe omzetstijging, in 1969 behaald, te wei nig is geweest om de sterk toegenomen kosten op le vangen. Blijkens de voor lopige cijfers is de nettowinst hierdoor afenomen tot omstreeks f3 miljoen (vo rig jaar f 5,3 miljoen). De raad van be stuur zal op 21 april een besluit nemen over het voor te stellen dividend over 1969. De algemene vergadering van aan deelhouders zal in juni worden gehou- JAARVERGADERING NSP Rien Bal volgt Jan Cottaar op als voorzitter (Van onze sportredactie) DEN HAAG Op de jaarvergadering van de Nederlandse Sport Pers. die gis teren in het clubgebouw van HBS in Den Haag werd gehouden, heeft voorzitter Jan Cottaar na twaalf jaar en een kwart eeuw bestuurslid tc zyn geweest zijn functie neergelegd. Van de twee kandidaten, de heren Rien Bal en Frans Bersch, die resp. dooi de afdeling Amsterdam en de afdeling Den Haag als opvolger waren voor gesteld, werd de eerste gekozen als nieuwe praeses van de NSP. De heer Bal verwierf zesendertig stemmen, de heer Bersch dertig. Aan het begin van de vergadering werd het vorig jaar plotseling overleden NS P-lid, lid van verdienste van de Haagse Sport Pers, de heer Jan Lutz, door voorzitter Cottaar herdacht waar na een kort moment ebilite werd be- Antisemitismc Onbekenden hebben een deel van het joodse begraafplaats van de gemeente Jöhlingen bij Karls ruhe voor een deel vernield. Vijftien zware grafstenen zijn omgegooid.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7