Eigen pastorale arbeid in de nieuwe Meren wijk Bliksem-aktie voor de Missie bij opening van nieuwe kerk Sjongejongejonge wat een prachtmachien Bij Nieuw Brunhilde Trampolinespringen show van kampioenen OOK LEIDEN HERDENKT NEDERLANDS ONTZET Expositie onderdeel van feestprogramma MIRETTE GEOPEND Kath. Zoeterwou de gaat getuigen van dankbaarheid Dekenale raad aanvaardt verslag Kommissie DE LEIDSE COURANT ZATERDAG 14 MAART 1970 De Kommissie Merenwijk heeft in haar verslag een aantal uitgangspunten ge formuleerd, aangevuld met overwegin gen van de Raad van Gemeenschap van LEIDEN De Dekenale Raad, gisteravond in open- bare vergadering bijeen in een van de zalen van de Zuiderkerk onder voorzitterschap van de heer J. L. J. Toelen, heeft zijn goedkeuring verleend aan het verslag van de Kommissie Merenwijk. Deze com missie werd vorig jaar door de Raad van de Leidse Klein gemengd pastoraal team in aanloopperiode pastores en het in leven roepen van wijkkerkeraden/parochieraden. Uiteraard moet de bevolking van de wijk, zo mogelijk in al haar geledingen, zo spoedig mogelijk betrokken worden bij de bezinning op het Kerk-zijn in de bereid dienen te zijn zich uiterst soepel samenleving en bij het zoeken naar op te stellen t.a.v. de gebruikelijke pro- vormen en structuren, waarin zij zich cedures betreffende het aanstellen van zal kunnen ontplooien. Eigen karakter 1. De participerende Kerken dienen zich duidelijk uit te spreken, dat pastoraat-kerkelijk gezien de Merenwijk een eigen karakter kan hebben. Op grond daarvan wordt gepleit voor een zeer grote flexabiliteit t.a.v. vragen be treffende bouw en structuren. Concreet betekent dit, dat de Kerken Gemeenschap van Kerken, waarvan deken dr. L. van Noort voorzitter is, opgericht onder voorzitterschap van dr. W. v. d. Zwaan met als opdracht, het werk van de verschillende kerkelijke commissies t.b.v. de te bouwen Merenwijk te overkoepelen en te coör dineren. 2. Met het oog op het eigen karakter van de Merenwijk en de nodige flexa- biliteit in het kerkewerk, is het ge- I wenst in de aanloopperiode de pastorale bearbeiding te doen uitgaan van 'n klein I pastoraal team, dat zou bestaan uit I twee pastores, waarvan één reformato risch en één rooms-katholiek zal zijn, en een vormingsleider (ster). Zonder de j bestaande Kerkverschillen te ontkennen, zou getracht moeten worden tot een oecumenisch pastoraat te geraken, dat zoveel mogelijk in gezamenlijkheid wordt aangepakt. 3. Het pastorale team zou zo spoedig mogelijk (b.v. september) moeten worden samengesteld, opdat het op el- kaar ingewerkt kan raken, ingevoerd raakt in de voorstellen van andere com- missies en instanties, die zich bezig hou den met de leefbaarheid van de wijk en opdat het in staat is de eerste be woners van de wijk op te vangen en in te schakelen bij de verdere uitwer king van de plannen. Vanaf het begin zou, met inspraak van de wijkbewoners, gestreefd moeten wor- r de oprichting van een eigen wijk-raad van de in de Merenwijk aan wezige Gemeenschap van Kerken, welke raad vervangend staat voor parochie wijkraden. Bij dit punt werden door de vergadering enkele amendementen gevoegd die o.a. doelen op een behoud PBBIHfiAV azap UB A >(BBjdSU3UIBS 3p U8A overige wijk- en parochieraden, ander onder begeleiding van sy nodes of bisdom. Wat betreft de wyze van aanstelling het team zal gezocht moeten wor den naar een procedure, die garandeert, dat dit team in zijn geheel aanvaard baar is voor de participerende Kerken en waarbij deze Kerken inspraak heb ben. Betreffende de vormingsleider(ster) dient contact te worden opgenomen met het Vormingscentrum Oud-Poelgeest (dit in verband met de mogelijkheid van een subsidie voor dit teamlid). 4. Voorlopig dient niet overgegaan te worden tot het bouwen van één of meer kerken. In de eerste periode dient gebruik te worden gemaakt van een schoolaula. Ter vergadering werd echter medege deeld. dat de bouw van een eerste school wel eeDS anderhalf jaar op zich zou kunnen laten wachten. Daarom zal naar andere wegen moeten worden gezocht. De Kerken dienen zich er op in te stel len niet in hoofdzaak in kerkgebouwen te investeren. Investeren in mankracht en in het scheppen van mogelijkheden voor dienstverleningswerk dienen priori teit te hebben. LEIDEN Onder aanvoering van Wim de Ruyter heeft de Nederlandse kam- pioensploeg trampoline-springen Olympia uit Aalsmeer gisteravond het jaarlijkse optreden van Nieuw Brunhilde opgeluisterd op een wijze, die waarlijk imponeerde. Als dolfijnen sprongen de Noordhollanders in de Stadsgehoorzaal omhoog daarby schroeven en hoeken vormend. De demonstratie werd prachtig naar een climax gevoerd. Van het voorzichtig springen van de beginneling tot de dubbele salto's voor- en achterwaarts. Nederlands kampioen Wim de Ruyter wierp zich hierbij op de als meest-spec- taculaire springer. Het sextet (drie jon gens en drie meisjes) besloot zijn gran dioze optreden met een demonstratie synchroon springen, vorig jaar geïntro duceerd in Nederland. Op twee trampo- meisjes parten speelden. In ieder geval werd soepel overschakelen van ligger naar ligger afgewisseld met misgrepen, die het ritme verstoorden. Perfectie wel bij de overige nummers, die overigens zo wel op het podium als in de zaal werden uitgevoerd. Van spontaniteit van de al- lines werd dezelfde oefening uitgevoerd lerjongsten was dan ook geen sprake. i hoewel dit onderdeel niet geheel ge vrijwaard was van schoonheidsfoutjes1 (niet in de laatste plaats door het kwali teitsverschil van de trampolines) oogstte deze finale bijzonder veel bijval. Het programma dat Nieuw Brunhilde er om heen weefde was, uiteraard, van he«-i wat minder gehalte. Niet zozeer de on- gekuntseldheid, zoals wij kortgeleden i meemaakten bij de jubilerende veren i- j gingen Groen Wit en Brunhilde, stonden daarbij centraal, doch de perfectie, die I helaas bij het onderdeel brug met ongr- Jijke liggers ontbrak. Wellicht waren het de zenuwen, die de Zij voerden stipt de opdrachten uit, weliswaar aan de sfeer afbreuk deed, maar wel de bewondering vergrootte. Opmerkelijk is het echter wel dat de mu ziek ook deze maal een duidelijke voor keur was van de leiding en niet van de jongeren. Weliswaar is een nummers als ..Tea for two" van de nog altijd furore makende Doris Day lekker ritmisch, ei gentijds is het beslist niet. Teveel werd op deze avond de aandacht ook gericht op één toestel. Hoewel de oppervlakte van de zaal, steeds goed gevuld was met toestellen bleef de ak- tiviteit beperkt tot een ervan. Het verslag van de Kommissie Meren wijk, dat inmiddels door de Raad van de Gemeenschap van Kerken Is aan vaard, Is ook ter goedkeuring voorge legd aan de verschillende wijkraden In ZOETERWOUDE Op initiatievan de protestants christelijke combinatie is opgericht en officieel notarieel be krachtigd de stichting protestants chris telijke kleuterschool Zoeterwoude Hoge Rijndijk. De doelstelling van deze stichting is zo snel mogelijk te komen tot de realisatie van een school en getracht zal worden per 1 september in een tijdelijk gebouw te starten. Het gemeentebestuur heeft alle medewerking toegezegd. Alle ouders die kinderen hebben, geboren tussen 1 april 1965 en 1 september 1967 kunnen deze opgeven tot 20 maart a.s. bij de heer A. J. Baars, Vijfmeilaan 4, Zoeter woude H.R., tel. 01710-44576. Komitee Woningnood protesteert bij Kiesraad LEIDEN Leden van het Comité Wo ningnood zijn volgens een door mevr. Otten-Scholten en Kees Walle onder tekend schrijven in beroep gegaan by de Kiesraad in Den Haag tegen de be slissing van het centraal stembureau in Leiden om de naam „Politieke partij Woningnood Leiden" in te schrijven in het register voor de gemeenteraads verkiezingen. Zij verklaren, dat er geen relatie bestaat tussen het een en ander en vinden daarom, dat dit verwarrend Trek vlietbrug dicht voor spoedreparaties LEIDEN. Provinciale Waterstaat zal met ingang van woensdag 18 maart de Trekvlietbrug in de Voorsclioterweg voor het uitvoeren Aan spoedreparaties voor alle verkeer moeten afsluiten voor een periode van anderhalve week. In verband met de verkiezingen zal op die eerste dag in elk geval wel voetgangers- en fietsers- verkeer worden doorgelaten. Kiezers aan de verlengde Lammenschansweg moeten n.l. in Zuidwest ter stembus. Dit kleine verkeer zal overigens meest al gedurende de reparatiewerkzaamheden kunnen passeren, op een aantal 'malen na dat het voor het werk nodig is de brug te openen. Voor het wegverkeer is met de noodza kelijke verkeerstekens een omléidings- route uitgewerkt via Tomatenstraat, Zoe- terwoudseweg, Vijf Meilaan en Chur- chill-laan in zuidoostelijke richting en via Rooseveltstraat, Vijf Meilaan en To matenstraat in tegengestelde richting. Het verkeer vanaf de Haagweg in de riching Zoeterwoude of Alphen zal op de Churchill-laan ter hoogte van de Vijf Meilaan binnendoor worden verwezen. Ook het openbaar vervoer zal van deze omleidingsroute gebruik maken. Provinciale Waterstaat heeft extra maatregelen genomen de noodzakelijke werkzaamheden voor het Paasweekeindo gereed te hebben. Mocht dit door on voorziene omstandigheden niet lukken, dan zal de brug op die drukke dagen toch voor het verkeer worden openge steld. Van de noodzakelijke afsluiting maakt P. W. gebruik om gelijktijdig een nieuwe asfalt-slytlaag op de brug aan te brengen. De R.K. H. Hartschool, gelegen aan de Lusthoflaan te Leiden, hield gisteravond in De Burcht weer een ouderavond. Leerlingen uit de vierde, vijfde en zesde klas voerden een musical op, die klonk nis een klok. Op het fraai gedeco reerde podium werd gedanst, ge speeld en gezongen. Vooral het laatste vormde een belangrijk onderdeel van de kindermusical, waarin alles draaide om een pro fessor, die een tijdmachine had uitgevonden. Daaruit toverde hij nu eens een troubadourtje (dat ge weldig zong!) tevoorschijn, dan weer waren het enkele holbewo ners, die het omvangrijke ouder- publielc deden schateren. Maar het ging ook wel eens mis, zodat de kinderen aan het slot van de mu sical uit volle borst zongen: „De professor had een tijdmachien, sjongejongejonge, wat een pracht machien, ondanks alle knallen, is het ons bevallen Zo ook de uitvoering zelf, die ons uitermate beviel. LEIDEN Een wat vergeten groep bij de kledingzoekenden is de groep van jonge vrouwen, die niet in het aller- hipste willen rondlopen, maar die zich in de wat oudere modellen toch ook niet helemaal lekker voelen. Speciaal voor deze groep vrouwen is vanmorgen op de hoek ran de Lange Mare en Haar lemmerstraat een heel gezellig winkeltje geopend. Jonge mode in de maten 36 tot 44 van bekende ontwerpers als Betty Barclay en Philippe Champage. De zaak draagt de naam Mirelle en is erg aantrekkelijk ingericht door etaleur J. van den Berg en de heer A. Lesgever. In wat vroeger een heel oud snoepwinkeltje was heeft de modebewuste vrouw van nu volop gelegenheid kleding uit te zoeken, die precies bij haar past. PvdA Leiden akkoord met bestuursvoorstel LEIDEN De afdeling Leiden van de Partij van de Arbeid heeft gisteravond op een ledenvergadering de kandidaten lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen opgesteld. Men nam behoudens enkele wijzigingen het bestuursvoorstel over. De PvdA stelt achtereenvolgens kandi daat (wij vermelden de eerste 20 kan didaten): 1, mevrouw C. Kerling-Simons; Wit Gele Kruis Zoeterwoude flink uitgebreid I ZOETERWOUDE. - De jaa.-vergadering van het Wit-Gele Kruis werd zowaar door drie leden bezocht: een belangrijk hoger aantal dan in de. afgelopen jaren. I Voorzitter, burgemeester J. A. Detmers, zag hierin een bewijs van vertrouwen. Hy doelde mede, dat het grootste ge deelte der leden van de Protestantse vr- en'ging voor Ziekenverpleging per l ja nuari j.l. toe getreden is tot het Wit-Gele Kruis. Dit is nog niet beg iepen in de vooruitgang in het ledental over 1969, dat met 28 omhoog ging tot 690. Het aantal nieuw ingeschrevenen was resp. 76 en 85. Het aantal verstrekte consulten 590 en 611. Door de wijkzus ter werden 871 verpleeghandelingen verricht bij huisbezoek. Zij kwam 256 keer bij bejaarden en legde 120 huisbe zoeken af bij baby's. In februari-maart werd een moedercursus gehouden. De gegevens van de enquête, die vorig jaar is gehouden onder de bejaarden zullen ter tafel komen in een bespreking met al len die hieraan hebben meegewerkt. Me degedeeld werd nog, dat sinds november vorig jaar een diëtiste spreekuur houdt in het wijkgebouw en wel elke 2e en 4e vrijdag van de maand van 10.00-10.30 u. Hiervan kan men gratis gebruik maken. Ondanks een flinke post voor onderhoud van het gebouw kon penningmeester J. van Veen een voordelig saldo boeken van 4450.57. 2. M. van Aken; 3. Th. J. Dirks; 4. W. G. den Dubbelden; 5. D. C. J. van Peype; 6. J. van Baaren; 7. A. Verboom; 8. J. A. van der Horst; 9. C. J. D. Waal; 10. R. J. in 't Veld; 11. L. Jonker; 12. H. C. Kwik; 13. H. van Dam; 14. mevrouw E. van Seters-Banen15. H. H. van dei- Neut; 16. J. G. Duivesteyn jr.; 17. B. Haneveld; 18. R. Hartman; 19. B. Werk; 20. P. L. Schoonheim. LEIDEN Weet II het nog hoe in de avond van 4 mei 1945 van mond tot mond de vreugdekreet ging: Duits land capituleert? En hoe de volgende d^g aan vele huizen en gebouwen de Nederlandse vlag in top ging, thans wij len burgemeester Van de Sande Bak- huijsen in de ochtenduren op de trap van het Stadhuis weer in volle vrijheid zijn amht opnieuw kon aanvaarden en hoe enthousiast in de loop van de dag de Canadezen in onze stad werden begroet Ons land en daaronder ook Leiden vierde zijn bevryding. Maar weet u het ook nog hoe wij ons in die tijd moesten behelpen met een noodkacheltje en wat gesprokkeld hout om onze tulpenbollen die toen dienden als noodzakelijke voeding gaar te krijgen? Hoe wij met wat zwart ge kochte petroleum 25,per liter!) ons van licht vooi-zagen? Al deze facetten van bezetting en be vryding en nog veel meer zullen in onze herinnering worden teruggeroe pen tijdens een ter gelegenheid van „Vijfentwintig jaar bevrijding" in de burgerzaal van het Stadhuis te houden tentoonstelling. Deze expositie vormt een onderdeel van een 5 mei-programma, dat een comité onder presidium van mr. P. J. de Ruyter de Wildt thans aan het voorbereiden is. Het ligt in de bedoeling, dat de aktivi- teiten van deze dag, die voor een deel rond en in de Groenoordhal worden ge- houdden, uiteenvallen in een ochtend-, middag- en avondprogramma, waarvoor tal van radio- en t.v.-artiesten zullen worden aangetrokken. Behalve mr. De Ruijter de Wildt hebben in het comité zitting de heren A. v. d. Loo (secretaris pa. Stadhuis), A. J. Kors, J. C. J. Lambermont, H. C. Kwik. H. W. J. M. Poldermans (namens het L.S.C.). G. Steinbach. S. Platteel en J. van Egmond. Hoewel het aanvankelijk in de bedoeling lag, dat het nationaal comité in de avonduren van deze dag vanuit de Groenoordhal een nationaal programma (de t.v.) op de beeldbuis zou brengen, moest hiervan op het laatste moment worden afgezien. Het plaatselijke comi té is er echter in geslaagd om hierin ook thans te ZOETERWOUDE Bij de opening van de nieuwe Christus Dienaarkerk op zaterdag 21 maart a.s. zal de dankbaarheid bij dit belangrijk gebeuren doorklinken (ot in de verste missieposten waar Zoeterwoudse missionarissen, zusters of broeders werkzaam zijn. Dit is hpt doel van de z.g. bliksemaktie die in het a.s. weekend wordt gehouden. Daartoe zal tijdens alle H.H. Missen op zaterdag en zondag in de Sint Jan, Aloysiuskapel en Emmauskapel geen plaatsengeld worden gevraagd en slechts één collecte worden gehouden waarvan de opbrengst geheel is bestemd voor de Bliksemaktie. Maar deze zal dan ook alles moeten slaan wat er in Zoeterwoude in het verleden op dit gebied is gebeurd, en dat is waarlyk niet weinig. Er wordt een offer verwacht van mensen, die solidair willen zijn met hun dorpsgenoten, die dikwijls onder de meest beroerde omstandigheden trachten de medemens wat meer levensgeluk te verschaffen. Zoeterwoude dat in het verleden bekend stond om haar missiegezindheid krijgt nu de kans deze faam weer wat op te poetsen. Het is de meest directe vorm van ontwikke lingshulp. Het geld komt de mensen direct ten goede. Het zal een extraatje betekenen voor de man in de frontlijn, dat wat kleur brengt in het vee.nl alledaagse grauwe bestaan. Het zal ook een stimulans zijn voor de man of vrouw die plotseling kans ziet een vastgelopen project weer op gang te helpen of een ander te versnellen of iets kunnen gaan aan pakken wat men eigenlijk bij een gebrek aan geld al had afgeschreven. Hoewel het geheel los staat van de vastenaktie is het motto toepasselijk: Mens durf te geven. Veertien projecten zullen gaan profiteren van de aktie. Men meent dat men per project niet minder dan 500,kan aanbieden. Dat betekent dam. dat tenminste een bedrag van 7.000,byeen gebracht moet worden. De eerste giften zijn al binnemu In het geheel van het feestelijk gebeuren rond de opening van de nieuwe kerk krijgt deze aktie een accent. Deken A. Lamot geeft daarby als zijn persoonlijke mening: „Voor mij mag een ander rond de opening van de Christus Dienaarkerk tegenvallen, als deze aktie voor onze eigen missio narissen maar voor de volle 100% slaagt." Omdat inmiddels al is gebleken dat voor de aktie ook buiten de parochie belangstelling bestaat, in het bijzonder bij ex-inwoners van Zoeterwoude, zijn twee gironummers geopend: 116663 tJi.v. Eerw. Kruisheren, Zoeterwoude; 271753 t.n.v. R.K. Kerkbestuur parochie Sint Jans Onthoofding, Zoeter woude. met vermelding: t.b.v. Bliksemaktie Missionarissen. Waar gaat de opbrengst naar toe? 1. Pater Joop Vaneman (38) Mill Hill, Serawak Maleisië Eén van de vijf priesters broers (een is gestorvenvan het gezin Vaneman, ver blijft op een missiestatie waarbij een interne school is. De leerlingen betalen hun schoolgeld met rijst. Hij blijft steeds maar één week in het missiehuis om daarna weer 3 weken de rimboe in te trekken. Varende in een uitgeholde boomstam bezoekt hij dan de Dajaks. Zij wonen in hutten op palen. In zo'n hut leest hij ook de H. Mis. Hij is de eerste kerstener die dit gebied bezoekt. Vierde vorig jaar zijn 12V&-jarig pries terfeest en komt dit jaar met verlof. 2. Pater Leo v. d. Salni (57) Mill Hill, Mbaie Oeganda. Werd in de oorlogsjaren gewijd, stu deerde daarna af aan de Landbouw- Hogeschool te Wageningen als land bouwkundig ingenieur. Geeft als zoda nig les op een landbouwschool, waar door bedrijven in de omgeving tot be langrijk betere resultaten komen. Heeft bij de school ook een proefboerderij op gezet met koeien, varkens en kippen. Is nu drie jaar ergens anders werk zaam geweest en kwam onlangs te Mbale in een verwaarloosde boerderij terug en moet bijna weer geheel opnieuw begin nen. Wat zal dat geld hem welkom zijn. 3. Pater Simon Schuur (62), H. Hart, Irian Barat, Indonesië Rond zijn missiestatie ligt 24 ha rijst- grond. Dit moet eind december inge zaaid worden, waarbij hij zelf werk zaam was. Hij wil er in de e.k. twee jaar nog 24 ha bijtrekken, wat een ge weldig karwei is. De statie heeft en kele maanden geleden de eerste rflst- pelmachine gekregen. Bij het huis ligt een tuin van 4 ha, die gereed gemaakt moet worden als groententuin. Daar voor moet ook een gat worden gegraven van 12 bij 24 m met een diepte van 4V4 meter, dat als waterreservoir moet die nen. zodat er in de droge tijd een pomp op gezet kan worden. 4. Zuster Francisca Oostdam (73), Banka, Indonesië Is altijd werkzaam geweest in de keu ken en deed daarvoor zelf haar inkopen op de markt. Bezoekt veel bejaarden. Heeft vorig jaar malaria gehad, maar weigerde naar Holland te gaan. Wil nog wel eens graag haar familie zien, maar Is bang dat zij dan niet meer terug mag. 5. Pater Johan Vaneman (50) Mill Hill, Mulagi, Oeganda. Vertrok in 1947 voor het eerst naar de missie. Is nu pastoor en heeft bij zijn huis een stenen kerkje. Zijn parochianen leven van rijst en bananen en de op brengst van de katoenoogst. Hij is nu bezig hen te leren kerkgeld te betalen, waardoor zij de kerk in goede staat kun nen houden. Het begrip dat men de priester moet onderhouden wint lang zaam veld. Trekt er in zeer stoffige omgeving op uit om in de omtrek in een hut de H. Mis te lezen. 6. Pater Jan Rekelhof MUI HUI, Tomhel. West Kameroen. Is bezig met de bouw van een kerk, waarvoor de stenen van de bergen wor den gehaald maar voor het cement en het dak moet er geld zfln. Er is tienduizend gulden nodig waarvan bijna de helft bij een is. Daarna staan de bouw van een ziekenhuis en jeugdhuis op het program ma. Spant zich bijzonder in om het spa ren op coöperatieve basis ingang te doeD vinden. Dan kunnen de kinderen latei- leren of er kan een huis worden gebouwd. Heeft veel plezier van zijn projector (ca deau bij zijn zilveren priesterfeest, twee jaar geleden hier gevierd) met bijbelse lichtbeelden. 7. Pater Jan Schuur (66) H. Hart, Est de S. Paulo, BraziUë. Na drie jaar leraar te zijn geweest nu bijna 40 jaar in de missie. Werkt onder de armsten der armen in buiten (krotten) wijk van grote stad. Het sociale werk staat bij hem nummer één. Daarnaast heeft hij een radiozender in exploitatie die zeer veel effect heeft, maar handen vol geld kost. De gift zal hem veel goed doen omdat de welvaart in Holland, die hem steeds meer opviel bij zijn verlof, voor hem, die de ellende zo goed kent, maar moeilijk te verteren was. 8. Pater Jan v. d. Salm (39) Mill Hill, Sabab, Maleisië. In 1956 gewijd. Is nu pastoor en reist met zijn Landrover de missiestaties af voor trouwtjes, dopen enz. Met Kerstmis werd een nieuw kapelletje in gebruik ge nomen. Hij geeft zijn mensen veel medi sche adviezen en volgde daarvoor in zijn verloftijd een cursus van de Memisa, waarvan hij ook nu nog steun krijgt. Desondanks heeft hij een chronisch te kort aan verbandmiddelen e.d. 9. Pater Bavo v. d. Ham, Java, Indonesië Stichtte in 1950 een Karthuizer klooster dat mogelijk het armste ter wereld is om dat geen meter grond eigendom is. Js bezig een koffieprojekt te ontwikkelen om daarmede te trachten de levensstan daard van de mensen wat te verbeteren. Bij de communistische staatsgreep is er veel vernield. Zo'n koffieproject is er een van lange adem, waarbij er de eerste ja ren alleen maar uitgaven zijn en vrijwel geen inkomsten. 10. Pater Jo Bosman, Kruisheer, Ban dung, Indonesië. Is werkzaam in het parochiewerk in de stad Bandung. Geeft daar ook gods dienstlessen op de scholen en gaat op huisbezoek. Het zware ihissiewerk mag hij om gezondheidsredenen niet meer doen. Keert daags vóró de opening van de nieuwe kerk in Holland terug. 11. Broeder Piet Mulder (46) Trappist, Lumlnva, Kenya. Vestigde 10 jaar geleden met enkele or degenoten de eerste Trappisten-abdij van Afrika. In 1966 werd de abdij gebouwd door een enthousiaste familie uit Til burg. Reeds meer dan 20 inlanders heb ben hun intrede gedaan bij de Trappisten. Men leeft van landbouw en veeteelt. Br. Mulder heeft daar mede de zorg over 500 stuks vee. Dit alles heeft een stimu lerende werking op de omgeving. In kor- tijd is rond de abdij een dorpje verrezen, waarvan de bewoners betrokken worden in het werk en profiteren van de op brengsten. Met heel hard werken zijn de levensomstandigheden aanzienlijk ver beterd. 12. Pater Anton Vaneman (42) Mill Hill, Mulagi, West Pakistan. In West Pakistan, waar de Islam staatsgodsdienst is. leven de katholieken in grote armoede. Zij krijgen uitsluitend de slechtste baantjes en moeten boven dien heel voorzichtig zijn. Heeft na zijn wijding een aantal jaren gedoceerd in Engeland en was tot voor enkele weken ook als zodanig werkzaam in Pakistan. Heeft nu eindelijk zijn ideaal bei-eikt met een benoeming als pastoor in Sargoh- da. Dit is een dubbele functie in twee, ver van elkaar verwijderde parochies. 13. Adoptie Tabora. Enkele jaren geleden besloot het Rottei-- dams diocees het Afrikaanse bisdom Ta bora te adopteren, In diverse parochies zyn daarvoor reeds akties gevoerd. In Zoeterwoude is dit nog nauwelijks aan bod gekomen. Men krijgt nu de gelegen heid dit recht te trekken. 14. Ontwikkelingsproject Tjigugur, West Tjigugur is een streek die in vele opzich ten nog volop ontwikkelingsgebied is. De paters Krusheren. die er op uitdrukkelijk verzoek van de bewoners arbeiden, gaan er op een geheel nieuwe wijze te werk. Ze leven op dezelfde wijze als de kam pongbewoners: wonen in hutten en eten het kampongvoedsel dat de bevolking hen brengt. Ze worden geholpen door zeven zusters, één broeder en een vrijge stelde van de boerenorganisatie in Indo- Hel Geuzenveldkoor uit de Kruisheren- parochie in Amsterdam, dat zaterdag 4 april de jongerenmis komt verzorgen in de Christus Dienaarkerk en platen ver koopt, doet dit ten bate van dit ont wikkelingsproject en nu met name voor de bouw van een kraamkliniek in dit ge-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4