Menken en m e vr. Wessel op verschillende golflengten Amerikaans jongerenkoor in de Leidse Pieterskerk Kinderen moeten inspraak krijgen rGorilla Queen55 in Leidse Schouwburg I Eerste paal voor nieuwe SJ.Z.-complex EIND AUGUSTUS IN GEBRUIK DEBAT LIJSTTREKKERS KVP EN D'66 Scholenfusie Voorschoten: Tien in één stichting Jonge organisten geven pauze concerten op Leids Flentrop- orgel EERSTE TOMATEN Gratis concert op 24 maart ZATERDAG 14 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 ZOETERYVOUDE „Een nieuwe mylpaal," dat noemde voorzitter L. v. d. Geest gistermiddag het moment waarop burgemeester J. A. Detmers de eerste paal sloeg voi nieuwe behuizing van SJZ op het sportcomplex aa Nleuweweg, dat eind augustus in gebruik zal worden genomen. Van dit voor de sportvereniging zo belangrijke moment waren getuigen wethouder J. J. Bosman, plaatsvervangend gemeente-architeot G. v. Leeuwen en enkele SJZ-bestuur- deis. Voorzitter v. d. Geest bracht dank aan het gemeente bestuur en zag bijzonder gunstige perspectieven voo Zoeterwoudse jeugd, die sport wil beoefenen. Burgemeester Detmers prees de zelfwerkzaamheid van SJZ en de grootse wijze waarop de zaken worden aangepakt. Hij sprak sen uit voor een voorspoedige bouw. Na afloop van het ere-karwei kwam het gezelschap in het clubhuis in de „Loethe" bijeen. Aan de Nieuweweg komt een complex omvattende o. zes kleedkamers met sanitair, kleedgelegenheid voor scheidsrechters, een grote bestuurskamer, een magazijn een keuken. Aansluitend komt het huidige clubhuis, dat wordt overgeplaatst. Het geheel naar ontwerp van ir. L. Bosman, aanvoerder van het eerste elftal van de groen- witten. Daarnaast zullen nog vele andere werkzaamheden moeten worden verricht, zoals de bouw van kassa's plaatsen van afrasteringen en het maken van een tralnings- verlichting om het geheel „bewoonbaar" te maken. VOORSCHOTEN - Binnenkort keert het protestants-christelijk onderwys in deze gemeente terug naar de toestand van de twintiger jaren, toen hier één school vereniging was. Later kwam er een splitsing in een hervormde en een ge reformeerde schoolvereniging, maar al weer vele jaren is er een goede samen werking tussen beide verenigingen. Zo goed, dat tenslotte gezamenlyk een stichting in het leven werd geroepen. Hieronder ressorteerde aanvankelijk één ulo-school; vandaar de naam Stichting Christelijke Ulo-school. Later kwamen ook twee lagere scholen en drie kleu terscholen'in de'sfichtiAgf De verdere fusiebesprekingen van ge noemde schoolvereniging zijn nu zover gevorderd, dat in augustus aanstaande alle scholen, die nu nog van de respec tievelijke verenigingen uitgaan, in de stichting worden ondergebracht. De naam van de stichting wordt dan „Stich ting protestants-christelijke scholen te Voorschoten" en onder deze stichting vallen dan tien scholen: vier kleuter scholen, vijf scholen voor basisonderwijs i de voormalige lagere scholenen een ulo-school. Er worden van deze concentratie ook praktische voordelen verwacht, bijvoor beeld inzake het aankopen van leer middelen, het aanstellen van vaklera- ren en het overleg tussen de hoofden der scholen. Om het aantal leerlingen per klas in het belang van het kind zo klein moge lijk te maken, zal het bestuur een rayon indeling gaan hanteren, teneinde tot 'n -evenwichtige verdeling van het aantal leerlingen te komen. Varkens als prijs op bingo-avond ZOETERYVOUDE De supportersver eniging van SJZ organiseert heden avond de laatste bingo-avond van dit seizoen in het clubhuis; aanvang 20.00 u. Bijzondere trekpleisters daarbij zijn een tweetal varkens die als prijs beschikbaar zijn. Men heeft deze kunnen aankopen door de bijdragen van een gedeelte van de bevolking waarop men, evenals de voorgaande keren, met succes een roep heeft gedaan. Daarnaast zijn er vele andere aantrekkelijke prijzen. De opbrengst is bestemd voor het Tribune- LEIDEN. Het is bekend dat jonge Het is de bedoeling de concerten één keer musici dikwijls heel moeilijk vaste grond in de drie a vier weken te laten plaats onder de voeten kunnen krijgen in het. vinden. De bezoekers kunnen een toe- grote muziekleven. Om hier iets aan te lichting op de te spelen werken in de doen zijn onderhandelingen gevoerd tus- Stadsgehoorzaal verkrijgen, sen het Amsterdams Conservatorium en Het eerste concert is op woensdag 18 de Leidse Volksuniversiteit K&O. De mo- maar om 12.45 uur. Organist: Theo Sa- gelijkheid is bezien om afgestudeerde of ris. bijna afgestudeerde organisten op het Flentroporgel in de Stadsgehoorzaal van Leiden te laten concerteren tijdens een pauze-orgelconcert. Het orgel in de Stadsgehoorzaal wordt zeer weinig be speeld maar door het voornemen om re gelmatig pauze-orgelconcerten te geven hoopt K&O tevens dit orgel wat meer bekendheid te geven. De tijd waarop de pauze-orgelconcerten gegeven worden is zo gekozen dat zij die in Leiden studeren of werkzaam zijn, deze concerten kunnen bijwonen. Zelf meegebrachte lunch kan tijdens het concert genuttigd worden, terwijl aan de buffetten van de Stadsge hoorzaal koffie verkrijgbaar zal zijn. De organisten zijn (na het eerste concert van 18 maart); Henk van Tuyl, leerling van Simon C. Jansen, Toon Koopman, leerling van Simon C. Jansen, Gert Oost. leerling van Albert de Klerk, Gemma Coebergh, leerlinge,van Albert de Klerk, en Kees Rosenhart, oud-leerling van Al- bert de Klerk. LEIDEN Op de Leidse groen teveiling werden gistermorgen de eerste tomateen aangevoerd, door P. J. v. d. Arend uit Leidschen- De aanvoer bedroeg 6 kg. De prijs was 4,35 per kg. De koper was de commissionair W. de Mooy uit Noordwijk. LEIDEN Het provinciaal bestuur kent zoveel instellingen en com missies met een grote achterban, dat aan het democratisch gevoel zeer goed tegemoet wordt gekomen. Men zou zich kunnen afvragen: er is al zoveel inspraak, komen we nog eens aan daden toe? Woorden van de heer S. Menken, lijsttrekker van de KVP in de statenkring Leiden in het debat, dat gisteravond op initiatief van de KVP-staten- kring in het Antonius Clubhuis plaats vond met mevr. mr. Elida Wessel- Tuinstra, lijsttrekker van D'66 bij de verkiezingen van woensdag. En verder: „Democratie en hearing van vandaag geven. YVy staan er zelfs wan de burgery is goed, maar men moet te- trouwend tegenover, vens in het oog houden, dat de demo- De heer Menken: Het is onjuist te zeg- cratische instellingen goed functioneren, gen, dat de grote partijen de problemen dat het gezag van de magistraat, steu- van deze tijd niet gezien hebben en niet nend op een brede laag, die het gezag slagen in het zoeken naar oplossingen, wil steunen en aanvaarden, niet ver- Democratisering in het bedrijfsleven, ln vangen wordt door het gezag van de het ambtelijk leven staan ook wij voor. straat". Stellingen, die niet door mevr. Een moeilijkheid van de praktijk is ech- YY'essel als absolute waarheden werden ter mensen van voldoende formaat te aanvaard. vinden, die zich inzetten bjj de democra- In de praktijk, aldus mevr. Wessel, 'is tisefrmgem Over. de door mevr. Wessel het zeer de moeite waard in tal van gewantrouwde verschillende „ismen" zei zaken een omweggetje te maken via de de heer. Menken, dat die zich in de staten mensen voor wie bepaalde voorzieningen en in andere organen regelmatig hebben getroffen moeten worden. Een punt als: kunraen vinden voor een vruchtbare sa- gezag van de magistraat is iets waar menwerking. ik U helemaal niet in begrijp. Onze op- Voor mevrouw Wessel is het verder be vatting is, dat mensen de kans krijgen zwaarlijk, dat aan het provinciaal be- mee te praten, ook in het provinciaal stuur (tegenwoordig zes tot acht lang- bestuur. Daarvoor is openbaarheid nodig, durige vergaderingen per jaar) niet deel het college van Gedeputeerde Staten genomen kan worden dooi- iedereen, die moet tot verantwoording gedwongen misschien zou willen. „Er mogen geen kunnen worden, ook op het punt van financiële bezwaren zijn om in Prov. burgemeestersbenoemingen." Staten te gaan zitten. Prov. Staten zou- iff den meer aan de werkgevers tegemoet (Jntploirino; moeten komen." „In- de praktijk blijken l C? er niet veel moeilijkheden met de loon- De heer Menken en mevr. Wessel gin- derving te bestaan," aldus de heer Men gen voor de ongeveer dertig aanwezigen ken. „Het streven van D'66 zou boven- voor het grootste deel kaderleden dien de ongelijksoortige vergoedingen van beide partijen ook met elkaar in in de hand werken." De lijsttrekker van de clinch over de ontploffingstheorie D'66 zou behalve een betere financiële van Van Mierlo. vergoeding voor statenleden de moge- Menken: Sinds het optreden van D'66 lijkheden tot deelname aan het bestuur er vele partijtjes bijgekomen en verruimd willen zien door het omlaag zitten we weer aardig in de vooroorlogse brengen van de verkiesbare leeftijd van situatie. 25 tot 21 jaar. Wessel: De afsplitsingsbewegingen in Een wens van de heer Menken hy vrijwel alle partijen zijn wel een bewijs, besteedde daar in zyn inleiding vrjj ult- ve iets aan de gang gebracht hebben, roerig aandacht aan is een ruimere de problemen van deze tjjd zaten financiële armslag voor de provincie, beide debaters eveneens op verschillen- Het budget beloopt 170 tot 180 miljoen de golflengten. Mevr. Wessel: De mens gulden. „In een provincie met kostbare le steeds ingewikkelder wordende zaken als dure grond, intensief verkeer maatschappy zijn veranderd ten opzichte en vervoer, water- en zeekeringen zijn vroeger, waaruit de „ismen" stam- de middelen te gering om wonderen te De „ismen" van vroeger kunnen verwachten van het provinciaal be- geen oplossing voor de problemen van stuur." Dit jaar is het 350 jaar geleden dat een groep Engelse puriteinen, later bekend ais „the Pilgrim fathers", na een verblyf van 11 jaar in Leiden naar Amerika vertrok. Zij hadden een slotbijeenkomst in de Pieterskerk in Lelden, daarna vertrokken zij met een zeilboot vanuit Delfshaven. Dit jaar zyn er enkele herdenkingen van dit feit en worden er concerten georganiseerd. De toegang tot dit concert is vrj); een volledig programma wordt u hy de ingang van de kerk gratis aange boden. By de uitgang zal een col lecte worden gehouden ten bate van het culturele werk van de „Dutch Immigrant Society". LEIDEN Op dinsdag 24 maart 's avonds om 8.00 uur zingt in de Pieterskerk het „Viking High School Choir" uit Flossmoor (een voorstad van Chicago). Dit 120 leden tellende jeugdkoor, gekleed in toga, o.l.v. haar eminente dirigent Walter Rodby, maakt een tournee door Europa. Zij zingen o.a. ook in Wenen, Leningrad e.a. Europese steden. Het koor zingt drie motetten van Pa- lestrina, een „Hosannah" van Soder- man, drie liturgische gebeden van de Russen Gretchanioff, Kalinnikoff en Tschaikowsky. Van Pachelberg wordt 't pas in 1963 ontdekte „Mag nificat" uitgevoerd en van Mozart het bijzonder mooie driedelige „Te Deum". Uit het Amerikaanse reper toire hoort u ,,Redet Miteinander" van Jean Berger, „The last Words of David" van Randall Thompson, „Salution to the Dawn" van Carl F. Mueller en natuurlijk ontbreken de spirituals niet. Het programma be sluit met „Let there be Peace on Earth" van Miller en Jackson. „Dit laatste werk is tevens onze bood schap", zegt dirigent Walter Rodby. Na dit laatste koorwerk i samenzang „Wilt heden r Heere." Dit concert wordt aangeboden door de „Dutch Immigrant Society", een verpniging die culturele cwntacten onderhoudt met de Nederlandse emi granten in de Y'erenigde Staten. Ge noemde Society is gevestigd in Ame rika en Holland. Ds. R. Bakker, voor zitter van de afdeling Nederland, zal deze avond leiden. Het orgel wordt bespeeld door de Voorburgse organist Wim van der Panne, die naast de koorbegeleiding enkele werken van Johann Sebastian nog Bach zal uitvoeren. Koorleider YVaither Rodby. (Advertentie) Lucas van Leyden in 't smalste pand van Leiden U uitgebreid advies over alles wat U van cassettes moet weten. Altijd vrijblijvend gezellig en vakkundig. 55 G. P. de Koning over democratisering in inrichtingen van kinderbescherming: LEIDEN De heer G. P. de Koning, stafdocent voor de contact commissie kinderbescherming Leiden en Omstreken aan de sociale academie „De Horst" te Driebergen, sprak gisteravond over „De de mocratisering in de inrichtingen" in de Lidwinaschool te Leiden. De heer De Koning gaf eerst een overzicht van wat hij zelf onder democratisering verstond. Democratisering zou moeten betekenen dat ieder individu het recht heeft tot meepraten en meebeslissen. 55 Men kan erover discussiëren of wy in Nederland wel een echt© democratie hebben; in een dergelijke vorm zou het volk moeten regeren en zouden de mi nisters slechts uitvoerders zyn. Met be trekking tot de democratisering in de inrichtingen van kinderbescherming stond spreker er volledig achter, dat de groepsleiders en ook de kinderen, in spraak zouden moeten krjjgen. Natuurlijk zal men hen dan ook een volledig mogelijke informatie moeten verstrekken, er zal een voortdurende LEIDEN Op vrijdag 3 april zal het Rotterdamse studententoneel- f? gezelschap „Sarst" in de Leidse U; Schouwburg de Amerikaanse pop musical „Gorilla Queen" opvoeren. De muziek zal daarbij verzorgd worden door de Amsterdamse for matie C.C.C. Folk Blues Inc. De voor dit stuk benodigde lichtinstal latie wordt geleverd door de Ne derlandse Comedie, het Nieuw Rotterdams Toneel en de Haagse Comedie. „Gorilla Queen", geschreven door Ro nald Tavel, is op zich geen experiment. Voor „Sarst" is het echter niet meer dan een basis en uitgangspunt. Alleen de opzet en werkwijze zijn sterk im proviserend en experimenteel te noemen. Vanaf mei vorig jaar heeft Sarst het stuk in studie. Het totaal aantal mede werkers uit alle sectoren (muziek, dans, toneel, decor, kleding en techniek) is een maand in quarantaine gegaan om zich voor te bereiden op de première, welke op 21 maart in Rotterdam za) plaatsvinden in het kader van het jaar lijkse Studenten Toneel Festival <Stu- Inhoud De inhoud is nogal verwarrend en on- gezegd wordt ,^^an5eDd;, In PoP^t-jungle naakt over het podium begeeft, voïgt Gezien het onsamenhangende karakter peu f. apen, en ne" tenslotte een happy-end. van het stuk. is beider taak in dit geval gen 0edisciplineerde Hollywood-acteurs meer het reduceren en optimaliseren van te verschuiven van een zuiver theatraal op de komst van de grote King Kon. ..Gorilla Queen", dat in 1967 (ongeveer de ideeën van de groep. Het gehele ge- naar een meer sociaal gebeuren. Gorilla een queen te zyn. tegelijkertijd met „Halr") op Broadway beuren kent zes min of meer autonome Queen is tenslotte het verhaal van macht onder te verdelen in 3 en leiderschap, van sex in de mythe en vorm van dialoog moeten ontstaan. Het is overigens begrijpelijk, dat men aan de kinderen niet zelf zal moeten laten bepalen hoe laat ze naar bed zouden willen gaan. Met nadruk stelde spreker dat hij bij voorbaat niemand van in spraak zou willen uitsluiten. OllJ ook 11 ijs hoefte bestaat. Na veel van dergelijke Greter <alg. coördinator); de toneel- Leden van de toneelgroep „Sarst" improviserende dialogen, waarbij naar regie heeft Peter de Baan. die „Gorilla Queen" in de Leidse aantal spelers zich Schouwburg zal opvoeren. Kon blijkt echter v I Elke nepechte aap fungeert als scha- zijn première beleefde, werd van een sectoren, w,W21tH^e^i?°llyW?°.dlfCteUr' °0k ZUl" ^eder,andse vertaling voorzien door typen: toneel en dans. muziek en zang. vercommercialisering van de huidiee len beiden eikaars teksten overnemen, Kees Lutkie en René Solleveld. De al- techniek en beeldende kunst. Het ac- maatschappij Op 3 april kan een ieder I al naar gelang daartoe ter plaatse be- gehele leiding Is in handen van Johan cent van deze opvoering wenst Sarst het gaan zien Vroeger was het zo, dat oude mensen een grote mate van wijsheid werd toege dacht, zij immers hadden zo veel mee gemaakt. Nu in onze t(jd is het zo, dat wat in het verleden als een voorsprong gezien werd, nu juist een handicap biykt te z(jn. Begrijpelijkerwijs kan dit een bron van conflicten zijn, daar immers niemand graag verworven voorrechten prijsgeeft. De snelheid van de verande ring in onze huidige maatschappij is enorm groot. Wij allen zullen dan ook moeten leren leven met een grote mate van collectieve onzekerheden. Aan het slot van z'n inleiding verbond de heer De Koning de volgende waar schuwing. „Er kan nooit ergens en dus ook niet in een inrichting voor de helft worden gedemocratiseerd en, wat erger is, ga nooit over tot een schljndemocra- tisering, want dat is nog veel erger dan een autoritaire leiding". \ran de gelegenheid tot het stellen van vragen en de mogelijkheid tot discussie werd door de aanwezigen, nllen betrok ken by dit werk, volop gebruik gemaakt. Schoolturnen: vrijdag 20 maart LEIDEN De schoolsportcommlasie organiseert op vrydag 20 maart turn- wedstryden. De meisjes van 1214 en 15 jaar en ouder zullen van vier uur 's middags tot zeven uur s avonds in j de weer zijn in de zaal Vijf Meilaan 2. Eerst worden de nummers rlngen- I zwaaien, brug ongelyk en evenwichts- j balk uitgevoerd, waarna op twee plaat- sen lange mat gesprongen wordt. I Daarna wordt ln twee banen het kast- springen afgewerkt. Tussen het toestel, turnen en lange matspringen wordt de wedstrijd touwklimmen gehouden. De jongens van 12-14 en 15 jaar en ouder zijn op datzelfde moment aan de gang in de zaal aan de Moessorgskistraat. Ook zij werken aan drie toestellen, na. melijk ringen stil, brug laag en rekstok. Na wisseling van toestellen volgt de wedstrijd touwklimmen. Hierna wordt lange mat en kastgesprongen op twee plaatsen. Na afloop van de wedstrijd zullen alle deelnemers zich vervoegen naar de zaal Vijf Meilaan 2 voor de prijsuitreiking.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3