RADIO- VOSSEJACHT STUURT BIOLOGEN HET BOS IN Straf is niet het middel om lastigheid op te lossen TE 05420 20456 ARNHEM „Pm op, steek uw vinger niet door het gaas, want dan is-ie er zó af!" waarschuwt de verzorger. \vy staan b(j oen paar kooien met vossen op het terrein van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer to Arnhem. Even later zien we, hoe dr. J. L. van Haalten, Nederlandse vosscn- deskundige nummer één. een andere kool binnengaat en er na veel geduld in slaagt, een vos te aaien. De ene vos Is de andere niet! Maar de ene vos is we) even gevaarlijk als de andere, wanneer het gaat om het overbrengen van de „wildrabics", een soort hondsdolheid, waarvan in het buitenland honderden dieren het slachtoffer z(jn geworden en die ook voor de mens gevaarlijk kan zijn, Nederland is er tot dusver vrij van gebleven. Maar men weet eigenlijk nog te weinig van de gedragingen van de in dit opzicht gevaarlijke vos. Daarom heeft dr. Van Haaften een aantal vossen met kleine zendertjes uitgerust en lopen hij en zijn medewerkers daar nu b(j nacht en ontij met een radio-ontvanger achteraan. Reintje in de houdgreep. De ex-jachtopziener is er niet bang voor. Dr. Van Haaften is hoofd van de af deling wildbiologie van het instituut. Vorig jaar aijn de beide rijksinstanties, die op dit terrein opereerden, samen gevoegd. In Zeist staat de afdeling, die vroeger het RIVON heette, ln Arnhem werken de vijf afdelingen van het vroe ger# ITBON ln een gloednieuw ge bouw, dat met laboratoria, vriescellen, een fotodienst en een staf van weten schappelijk* werkers uitgerust is. Wild biologie is een van die afdelingen. Dr. Van Haaften werkt or met drie biolo gen en vijf assistenten plus zo nu en dan een student, die een half jaar prak tijkervaring komt opdoen. De meeste mankracht is op dit moment ingezet voor de vossenstudie. Bij de staart Het ia geen weidelijke jacht, die dr. Van Haaften en zijn mannen bedrij ven. Toch weten ze alles van de jacht. Eén van de assistenten is oud-jachtop ziener. Hij ziet er niet tegenop, om een vos bij de staart uit z'n hol te trekken. Trefzeker grijpt hij dan met de andere hand het dier zó achter de kop vast, dat het niet meer kan bij ten. Ook komt er wel een dasseklem aan to pas, om de oude (moer)vossen in het uitgegraven hol te 'pakken. De jonge vosjes, geven minder moeite. Een andere methode om de vossen te De vos is een uiterst slim dier. Uitroeien kun je hem nooit! zegt iedere deskundige. vangen is het afsluiten van alle uit gangen, op één na, waarna de twee felle dashondjes in de burcht losgela ten worden. Zij drijven de vos naar buiten, waar hij in een net verstrikt De jonge vosjes worden gemerkt, de oude krijgt een halsband om mot een zendiertje. Vorig jaar zijn er voor het eerst zo enkele dieren toegerust. Dit jaar wordt het opnieuw gedaan, want de oude zenders zijn uitgewerkt. Alleen de nawinter is geschikt om vossen te vangen: alleen als ze jongen hebben, verblijven ze onder de grond. Tweede woning Een vos kent geen woningnood. Meest al bezit hU meer dan één burcht. Heb ben de jongen, die omstreeks half maart geboren worden, 't hula te veel bevuild of komen er te veel mensen ln de buurt, dan verhulst de moervos met jongen en al naar een ander onderkomen. Do biologen hadden dat al oerder ver moed, maar het onderzoek met de zen dertjes heeft het bevestigd. De zenders hebben maar een beperkte actieradius, vooral in heuvelachtig ter rein. De onderzoekers moeten dus met hun ontvangers achter de „radiovos- sen" aanlopen. Maar ze worden niet moe dat te doen, zolang er nog onvol doende antwoord bestaat op vragen als: hoe leven de vossen, hoe is hun gedrag, Arnhemse procureur-generaal mr. J. P. HUSTINX: ARNHEM ,*,Moet de gemeenschap niet eisen, dat orimina- liteitsbestrjjdende maatregelen verplicht worden gesteld, om daarmee de verlokking te vermijden? De winkelier zegt dat 3 procent verlies door diefata] is Ingecalculeerd ln de prUzen. Is het niet doeltreffender om bU de ingang een bord op te hangen waarop ataat: steel niet. Diefstal loont niet. Waarom laten wij in grote lijnen na te stelen? Omdat we gelazer krijgen. De wet iz er om gedragspatronen te beïnvloeden. Nu gaat het erom dit tot gelding te brengen. Niet door verbalen, maar door maat regelen in het preventieve vlak. Als uitlekt dat vanavond in uw woonplaats de politie gaat controleren op dronken chauffeurs en u kunt toch uw borreltje niet laten ataan in de bar op de hoek. wat doet u dan? TI Iaat zich rijden. Ons gedrag wordt minder bepaald door de straf, die in de wet staat. Als u nw schoonmoeder gaat vermoorden, vraagt u zich niet af of u nu drie of twaalf jaar krijgt. Professor Buikbuizen heeft onlangs een proef genomen met bandencontrole in twee steden: Groningen en Leeuwarden. Eerst door straatcontrole in beide steden. Dat leverde een X-percentage gladde banden op. Toen is er weer een controle gehouden in beide steden, met dit verschil dat de controle in de ene stad wel en in de-andere niet werd aangekondigd. Dat gaf meteen al grote verschillen in de percentages. Daar wasr de controle was aangekondigd reden veel minder wagens met gladde banden". Mr. J. P. Hustinx, procureur-generaal ln het Arnhemse paleis van Justitie. Hij antwoordt op vragen die niet ge steld sijn, gemakkelijk, alsof het gaat om iets wat hem hoog zit, wat hem zwaar op het hart ligt. „Vroeger zei men, dat een verbaal belangrijk was. Tegenwoordig zeg je: als het gaat om een leefbare maat schappij. dan blijken er talloze midde len om het gedrag van de mensen te beïnvloeden. Wij krijgen steeds meer oog voor het preventieve. Vroeger was de zin van de straf vergelding. Nu is de straf een instrument van de maat schappij om het gedrag te beïnvloeden. Wat heb je dan nodig? Gedragsdeskun digen. Daar is steeds meer vraag Neem de verkeerssector. Vorig jaar zijn er ongeveer twee miljoen overtre dingsverbalen en betaalde waarschu wingen uitgedeeld. Nu is de vraag of dit heeft geleid tot meer veiligheid en Een agent, die mij zegt: meneer u moet vandaag uw stoepje van sneeuw ontdoen, die verhoogt de leefbaarheid meer dan de agent die mij een ver baal geeft. Hij zorgt ervoor dat "n oude dame niet haar been breekt. Moet je nu zeggen dat de wet niet gehand haafd is? Natuurlijk niet. De wet is geen doel, maar middel!" „Wordt de politie ook in die zin opge leid?" „Ja. de politie wordt daarin geïnstru eerd. Er zijn elke week cursussen Daar spreekt de socioloog over de ethiek van de politie, of over een vraag als: wat is gezag en hoe hand haaf je het? Kijk, vroeger had de agent vanzelf sprekend gelijk. De minister had gelijk De hoofdredacteur had gelijk. Daar werd niet aan getornd. Nu met een mondiger massa, met een openheid van samenleving, gaat het om de argu menten. Het gezag is niet meer van zelfsprekend. De agent, de minister de hoofdredacteur, ze moeten het waar maken". „Zit de justitie niet een beetje in dc maag met psychiatrische rapporten die verdachten ontoerekeningsvatbaar verklaren? Het publiek voelt een daar door lichtere straf voor vaak zeer zwa re misdrijven als onbevredigend aan". „Als u een maagzweer hebt voelt u zich rot. Dan zult u thuis en op uw werk minder gezellig zijn. Is dat uw schuld? Dan zegt moeder tegen de kin deren: pappie is wat ziek. Zo moot je ook tegenover een verdachte staan, waarvan de psychiater zegt: hij is wat gestoord. We moeten begrijpen, dat zo'n_ stoornis invloed heeft op het ge drag van de man. Als bovengrens van de straf geldt de mate van schuld. De strafrechter mag slechts binnen de mate van schuld straffen. Als een psychiater vaststelt, dat uw toerekeningsvatbaarheid ge daald is, dan is het feit u niet vol ledig toe te rekenen door verstands verbijstering, een gebrekkige ontwikke ling, een ziekelijke storing. Daarmee is uw verwijtbaarheid minder groot. Als 'n psychiater dat zegt dan mag de strafrechter u de daad niet volledig toerekenen. Dan is uw schul'd geringer of er is helemaal geen sprake van schuld. Wij hebben een schuldstraf recht. Dat wil zeggen: geen schuld, geen straf. Wat deze mensen nodig hebben is: alles aan hen doen wat nodig is om hen te genezen. Het is van belang, dat Waarom stelen wa niet? Omdat we gelazer krijgen! pij en ik stop u in de gevangenis, dan breng ik u in contact met de hopeloos heid. Vroeger werd een delinquent in zijn eenzaamheid op zichzelf terugge worpen, door berouw verteerd, in de hoop dat hij tot inkeer zou komen. Nu zeggen we: de mens is een gemeen schapswezen. Geen cellulair, maar groepswerk. Leer iemand, die niet kan functioneren in de maatschappij, zich sociaal te gedragen. Terugkomende op uw vraag: met de tekortschietende ouders heb ik meer medelijden dan met. de kinderen, die niet beter weten. Niet de strafdreiging, maar de angst om ontdekt te worden houdt onz tegen. Signaal Mr. J. P. Hustinx do man die met kindoren klungelt, wordt beschermd tegen de afwijking in zichzelf. Hij wofdt Ier beschikking van de regering gesteld. Dat wil zeggen gesteld. Dat wil zeggen: verpleegd, zo dat de oorzaak van zijn ziekte wordt weggenomen. Daar gooit de legering veel geld te genaan. Voor 1970 is voor dit doel 36 miljoen gulden op de rijksbegroting uit getrokken. De duur van de terbeschik kingstelling wordt niet uitgemaakt dooi de rechter. De recther kan het elke twee jaar verlengen, op advies van de behandelende arts". Medelijden „Voelt u medelijden met dit soort ..Medelijden? De mens is voor mij altijd door God geschapen. Mijn mening is dat wij allemaal dicht bij de misdaad staan. Om met Sartre le spreken: We hebben allemaal vuile handen: wij hou den de misdaad in stand om commer ciële redenen. Misdaad is maar een stukje van het kwaad in de wereld Als u uw vrouw doodpest Is dat" een misdaad, geen misdrijf. Als iemand nlel in de maatschappij kan functioneren heb ik medelijdon, ja. Maar we moeten meer medelijden hebben met de maat schappij. omdat we onvoldoende mid delen hebben om het kwaad te beatrij- Waarom pleegt u geen overspel? Omdat u houdt van uw vrouw, uw kinderen Wat zullen de mensen zeggen, de buren uw schoonmoeder? Die sociale controle, die ons weerhoudt van het overspel is preventief. Als ik u moet beïnvloeden om u betei te doen functioneren in de maatschap- „Daar ga ik u niet op antwoorden. Ik vind dat de ambtenaren van het openbaar ministerie naar buiten toe één lijn moeten trekken. In de interne contacten mogen ze van mening ver schillen en elkaar dat zeggen. Maai ik geloof niet, dat straf het middel ls om lastigheid op le lossen. Straf is het alerlaatste wat de wet moet toepassen op de burger met afwijkend gedrag.. Je kunt zeggen: wetsovertreding, dus straf. Kunnen we niet veel beter rede neren: wat ziet de maatschappij hier'' Een signaal dat er iele schort aan de ontwikkeling van de samenleving. Zoek de oorzaak. Het gaat me niet om de wet het gaat me om de maatschappij ,lk geloof in de mogelijkheid van de sanerende werking van een conflict Als er een abces zit moet het wel een- uitbreken om te genezen. Wat nodig is. is samenspraak tusser allerlei instanties die ermee te maken hebben Niet een officier van justitie alleen. Het gaat bij mij steeds duide lijker om de vraag: wat is een goed- samenleving-* Vroeger maakte de man die de wet h; ..ifde dat uit. Nu moet je je be- n op de oorzaak van ordeverstoring op straat, van drugs van het geroep om vrije sex. Justitie, Sociale Zaken, Jeugd. Er is bijna geen onderwerp meer dat niet zo gecompliceerd is, dat het ni"1 meerden instanties en departeme- raakt Daarom is dit voor de i iter zo'n moeilijke tijd. Zoeken, zoeken, zoeken Met elkaar. Wat is de juiste straftoe meting? Dat kan niet zonder de inbreng van deskundigen op elk gebied. De jurist is opgevoed met het han teren van de regels. De socioloog kan als het ware het maatschappelijk effect Kunnen we samenvattend en dat het strafrecht een ndergaat?" hoe groot is hun areaal, hoe en wan neer vangen ze hun prooi? Doel van het wildbiologiach onderzoek is het vergaren van kennis, waarmee men de beheerders van natuurterreinen van advies kan dienen. In het geval van de vos gaat het er bovendien om, meer aan de weet te komen over de verspreiding van de wildrabieg. Bij de laatste uitbarsting van hondsdolheid in Nederland, die in 1962 in de buurt van Amsterdam plaatsvond, zijn vijf men sen, een aantal honden en katten en een geit aan de beet van een dolle hond overleden. Hier ging het echter om de echte rabies, die door huisdie ren overgebracht wordt. De wildrabies is in Nederland gelukkig nog niet voor gekomen. Dat is voor een deel mis schien te danken aan de inenting van huisdieren, maar het is ook best moge lijk, dat er nog nooit een besmette vos op Nederlands gebied is doorgedrongen Onheilspellende opmars Drie jaar houdt de heer Van Haaften zich nu speciaal met dc vossen bezig, gevolg van het feit, dat een aantal ja ren geleden de wildrabics in Duitsland onheilspellend in noordelijke richting oprukte. In de richting van Denemar ken drong de ziekte door tot aan Sleeswijk-Holstein en over de Rijn verspreidde zij zich via het Moezel en Eifelgebied naar België en Frankrijk- Voor Nederland vormde het Rijndal toch wel een natuurlijke begrenzing van het vosrijke Zuid- on Midden- Dubteland. Uit de eerste r esultaten van het mer- kenonderzoek blijkt, dat een vos door gaans niet verder komt dan zijn- eigen gebied, binnen een straal van vijf ki lometer. De verste door een vos afge legde afstand, die men vast kon stel len was zesentwintig kilometer, maar dat was een uitzondering. In Je kunt een dolle vos geen zendertje omdoen Mr. Hustinx (links) maakte ook deel uit van het forum, dat voor de t.v.-uitzending „Aktion-Kennzeichen X-Y, een Duits-Nederlandse produktie, de criminele problematiek besprak. Tijdens de uitzending werd jacht gemaakt op voortvluchtige misdadigers. Naast mr. Hustinx zitten achter de forumtafel de journalist Johan van Minnen en do Enschedeso commissaris van politie, mr. R. R. Pel. nagaan. Daarenboven kan hij de maat schappij gadeslaan. Dit is een mooi voorbeeld. Minister Polak van Justitie heeft ingediend een wetsontwerp tot afschaffing van de strafbaarheid van homoseksuele rela ties van meerder- met minderjarigen. Als dit artikel 248 bis komt te vervallen blijft 247; dat ontucht met minder jarigen van beide geslachten beneden de 16 jaar verbiedt. Uit de toelichting bij dit wetsvoorstel blijkt, dat hand haven van 248 bis voor de maatschap pij schadelijker zou zijn dan wanneer je het schrapt. En nu komt het: het wetsontwerp steunt op een advies van een commis sie, die onder leiding stond van prof. dr. N. Speijer, hoogleraar in de sociale psychiatrie te Leiden. Begrijpt u? Zorg dat wettelijke regelingen in de actuele ontwikkeling van de samenleving wor den aangepast. Een jurist zou hebben gezegd: handhaaf dat artikel, want het mag niet. Weekendstraf ..Het is een korte straf van maximaal veertien dagen, gedurende de week einden uit te zitten. Het lijkt licht zo'n vijf keer twee dagen zitten. Dot het maar eens. Krijg je veertien dagen dan weel je dat je zeven weekenden lang vastzit. Niet vrij. zeven weekein den moet je jo van je gezin losscheu Voordeel is, dat |e baas, buren, famili- er niets van hoeven te merken. D< straf schaadt dan niet. Op deze manie ontdoe je de straf van schadelijke bij verschijnzelen als gezinsmoeilijkheder ontslag, seksuele moeilijkheden ïedei een. die veertien dHgen hechtenis o minder krijgt kan het openbaar minis terie verzoeken de straf ln de wee' "inden te moeten uitzitten". Onderzoek naar wildrabies vooral zaak van veel wandelen Duitsland worden de dieren fervent bestreden. Daar werpt men zelfs blik jes gas in de holen. Een vos is even wel zo sluw, dat het volgens de des kundigen volstrekt onmogelijk is. om het dier helemaal uit te roeien. Maar er ontstaan natuurlijk wel vosarme gebieden. In plaats van „import" van (eventueel besmette) Duitse vossen, ontstaat daardoor een „export" van Nederlandse dieren en dat houdt tot dusver de rabies buiten onze grenzen. De rabies is een virusziekte en men weet nu, dat de vos de besmetting over brengt. Maai- waar zit het „reser voir"? Pas wanneer die vraag beant woord is, kan men over effectieve be strijdingsmaatregelen gaan denken. Vandaar het onderzoek van dr. Van Haaften en zijn medewerkers. Zolang er geen zieke vossen in Nederland zijn, kan hij op one grondgebied het vraag stuk nooit oplossen. Maar hij werkt dan ook niet alleen. Samenwerking Er is een international* samenwer king op gang gekomen, waarin Neder land een belangrijk aandeel heeft. Op aansporing van de Wereldgezondheids organisatie zijn vertegenwoordigers van Nederland. Duitsland. Zwitser land en Tsjecho-Slowakije vorig jaar voor dit doel bijeen geweest en nader hand is men bij elkaar gaan kijken. Ook Frankrijk heeft interesse getoond. Maar het blijft moeilijk, want Je kunt een dolle vos geen sendertje omdoen. Zo'n dier moet gewoon «o snel moge lijk dood. Je blijft er trouwens wel met je handen af! In de landen en gebieden, waar de rabies heerst, kan men weer geen vossen merken, omdat daar de onverbiddelUke wet geldt: uitroeien Via de internationale samenwerking hoopt men toch op dc duur voldoende gegevens te versameien, om tot be paalde conclusies te komen. Of dio voor de vos prettig zullen zijn moet nog helemaal worden afgewacht. Een chirurg opereert. Hij kan mi grote waarschijnlijkheid tegen een pa tiënt zeggen: met veertien dagen ben u weer thuis. Hij heeft de bloedproet urine, koortsthermometer Ik ben al leen jurist. Ik moet snijden. Maar wee niet of ik goed snijd. Dat is moeilijk. Di is een zeer gecompliceerde maatschap pij. Naarmate de gecompliceerdheid toe neemt is meer inzicht nodig in zaken die het functioneren van die maat schappij bemoeilijken JOH. M. PAMEIJLR Geschoten vos. die als Welpje een merk in het oor krecc: ITBON, d* oude naam van het ondersoekinstituut in Arnhem.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 17