Kans op popfestijn Apeldoorn klein antenne Minder bejaarden sterven in hun eigen huis Japanse avond van KRO op tv Organisator ontmoedigd Weet je veel Ambtenaren vragen NOS om herhaling Feijenoord Haydns Kruiswoorden instrumentaal gebracht Oude bomen niet verplanten Kijk zelf maar Twiggy stapt over naar film PAGINA 2 DE DE3DSE COURANT DINSDAG 10 MAART 1970 Wel vrijen, nog geen verloving in de politiek AL zullen maar weinig kiezers 's nachts liggen te dromen van de naderende Statenverkiezingen, de heren politici zijn wat meer warm aan het lopen. Hun toon wordt soms wat feller en hun reacties komen sneller. Sommigen, die tot dusverre een houding hebben aangenomen alsof ze helemaal nog niet aan een politieke liefde dachten, laten af en toe de bekentenis los met wie ze wel zouden willen vrijen. Maar dan komt daarachter weer onmid dellijk de verzekering, dat ze nog niet aan trouwen denken, niets eens over een openlijke verloving. Tot laatstbedoelde categorie behoort mr. Van Mierlo; hij denkt er niet aan in te gaan op avances van de VVD en waar schuwt bij voorbaat dat hij confessionele partijen alleen maar wil laten ontploffen en dus bepaald niet begeert te kussen. Moet hij kiezen „met een pistool op de borst" dan kiest 'hij ondanks zijn vele bezwaren de Partij van de Arbeid, inclusief Van der Louw, Lammers en de hele club van Nieuw Links. Dat lijkt wel op de verklaring dat de politieke leidsman van D '66 als vader en schoonvader hem daartoe dwingen des noods vrijen zal met een meisje dat hij qua vorm en geest onaantrekkelijk vindt. Bij zo'n vrijage kan men, als het ooit tot een huwelijk komt, ook beter meteen vaststellen wat de voorwaarden bij de echtscheiding zullen zijn. Lonken INTUSSEN laat de VVD niet na te blijven lonken tegen D '66 en de con fessionele partijen. Maar die geven mr. Geertsema geen „sjans Van Mierlo neemt het aanbod van liberale zijde om te gaan samenwerken nauwelijks serieus; van confessionele zijde wordt niet „nooit!" gezegd, maar mr. Biesheuvel heeft de VVD vrij duidelijk te verstaan gegeven, dat zij momenteel niet moeten denken aan een stembusakkoord met de christen-democraten. Terecht; want hoewel de VVD vrien delijk doet tegenover een concept programma als dat van de KVP-Stuur- groep, afgewacht moet nog worden, wanneer de christen-democratische par tijen op basis hiervan een urgentie programma gaan formuleren en naar garanties vragen om dat programma ook te kunnen realiseren. Bovendien zit mr. Biesheuvel nog altijd met zijn woelige radicale anti-revolutio nairen; die wel welen dat ze in hun partij een minderheid zijn, maar die juist erop speculeren een meerderheid achter zich te krijgen, wanneer de christen-democra tische concentratie ambities gaat tonen vrijwillig of gedwongen in een liberaal kleurtje op haar palet Uitkijk en A NDERS liggen de kaarten bij de CHU; daar zijn het minder de radicale elementen, maar de meest behoudens- gezinden die als maar adviseren „uit kijken" bij het zoeken naar een vrijer. Het zijn de rechtse CHU'ers die waar schijnlijk het liefst een stembusakkoord met de WD tot stand zouden zien komen, daarbij toegejuicht door kleine groepjes van katholieke huize. De jongere CHU'ers daarentegen staan blijkbaar vol vertrou wen achter het nieuwe christelijk-histo- rische programma, waaruit tezamen met de AR en KVP een consequent vooruit strevende, christen-democratische poli tiek zou kunnen voortvloeien. Wat het perspectief op echtverbintenis sen betreft zijn de enige zekerheden dus de volgende: PPR en PvdA hebben al besloten tot een huwelijk omdat ze niet anders meer kunnen grote meerderheden in KVP, CHU en ARP hebben vaste ver kering en zijn bijna zeker van hun wil om zich te verloven, maar voor de rest is het nog een beetje vrije liefde. Wat ervan komt moet afgewacht orden. In 1971! AMSTERDAM (ANP) Volgens de 45-jarige Amerikaanse manager Sid Bernstein zijn de kansen voor een pop- fistival op 4, 5 en 6 augustus a.s. in Apel doorn klein. Voor de vijfde maal is hij naar Nederland gekomen om nabij Apeldoorn een terrein beschikbaar te krijgen, waar hy ettelijke duizenden lief hebbers van de popmuziek bijeen mag brengen voor een driedaags festijn van „Broederschap en Vrede", zoals hy het gisteren tijdens een persbijeenkomst in Amsterdam noemde. De langzamerhand ietwat ontmoedig de manager is op uitnodiging van de ge meente Apeldoorn naar Arnhem gegaan, waar de burgemeester van Apeldoorn, mr. A. L. des Tombe, in het provincie huis over deze zaak vergaderde met de Commissaris van de Koningin in de pro vincie Gelderland en enkele andere au toriteiten. Zelf mocht de heer Bernstein niet bij de vergadering aanwezig zijn. Uit gesprekken na afloop van de be sloten zitting was hem gebleken dat er weinig hoop was. Donderdag zal hier over in de gemeenteraad het laatste woord vallen. De organisator zei niet te begrijpen, waarom hij wel naar Arnhem was uitgenodigd, maar niet aan de be sprekingen had mogen deelnemen. De bezwaren tegen het festival zijn van drieërlei aard: financieel, technisch en moreel. Door een contract met de Ameri kaanse filmmaatschappij Warner Brot hers zitten we financieel goed. verkeers technisch zijn er evenmin problemen en wat de zeden betreft zie ik niet, dat er op dit punt doorslaggevende redenen zijn om het festival niet te laten doorgaan. Er is inmiddels in de gemeente Apel doorn een nieuw terrein van 8 hectare gevonden, waarop een half miljoen men sen kunnen samenscholen. Als het door gaat zal Bernstein niet meer dan 200.000 kaarten mogen verkopen. Het terrein, dat aan de E-9 ligt. is eigendom van de katholieke stichting ..Don Bosco". Een thans niet in gebruik zijnd stationnetje zou tijdens het festival in dienst kunnen worden' gesteld om belangstellenden per trein aan- en af te voeren. De heer Bernstein, die ondanks enkele aanbiedingen elders in het land (o.a. As sen) zijn voorkeur blijft uitspreken voor Apeldoorn, zal wanneer hem de toestem ming wordt geweigerd zijn pogingen niet1 staken: „Desnoods volgend jaar, maar i het festival zal er komen". In de quiz „Weet je veel" zullen morgen de Piusschool uit Abcoude en de Wiekslag uit Stompetoren laten zien wie het meeste weet. Morgen KRO, Ned. I, 17.00 uur. ROTTERDAM (A.N.P.), De ambte naren van de afdeling Bevolking van het Rotterdamse stadhuis hebben aan de NOS te Hilversum gevraagd om de t v.-reportage van de Europa Cupwed strijd FeijenoordVorwarts zo spoedig mogelijk na de datum, waarop de wed strijd wordt gespeeld (18 maart), te her halen. In het verzoek aan de N.O.S. wijzen de ambtenaren erop, dat zij op 18 maart in het publieke belang hun bijdrage moeten leveren aan de orga nisatie van de Statenverkiezingen, die op dezelfde dag worden gehouden als de cupwedstrijd van hun Rotterdamse voetbalfavorieten. Zij zijn derhalve niet in staat de rechtstreekse t.v.-uitzending te volgen. Dit verzoek gaat vergezeld van een lijst met 112 handtekeningen. Geen zee te hoog Dat purser Duffv ten alle tijde en on der alle omstandigheden bereid is zijn \rienden te helpen, blijkt wanneer Becker achtervolgd wordt door zijn vrouw, die geld van hem wil hebben. Duffy en Mac verstoppen Becker, en proberen intussen Becker's vrouw te o- vertuigen dat haar man niet aan boord is. Maar met een zo vastbesloten vrouw als Hazel Becker is de kans groot dat er iets fout loopt. KRO 19.04 uur Ned. I. NEDERLAND 1 20.45 uur: 19.04 uur: Grand musial show Scala 18.45 uur: 21.35 uur: AVRO: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 's Nachts in de bus 22.50 uur: Journaal 19.30 uur: Peyton Place 20.00 uur: Journaal 19.04 uur: TELEAC: Geen zee te hoog 22.55 uur: 20.20 uuri De overlevenden 19.30 uur: Ruimtelijke ordening Verslag op dinsdag NEDERLAND II 21.10 uur: 20.00 uur: Journaal NOS: Tom Jones 18.45 uur: 22.00 uur: KRO: Fabeltjeskrant Televizier 20.20 uur: 18.55 uur: 22.50 uur: Japan Journaal Journaal NEDERLAND 1 IKOR: 18.55 uur: NOS-NOT: 19.30 uur: Journaal 10.45 uur: Kenmerk KRO: Vormen maken. 20.00 uur: 19.04 uur: Mik vormen zien Journaal 11.10 uur: NOS: 20.00 uur: Maken wij er 20.20 uur: Journaal Pol. uitzending VVD 20.20 uur: 11.35 uur: 20.30 uur: Politie New York Walter en Connie Socutera 20.45 uur: KRO: 20.35 uur: Papa Doe en Haïti 17.00 uur: Singing in the rain 21.35 uur: Weet je Veel 22.15 uur: Zelf doen 17.25 uur: Toonbeeld 22.15 uur: Kijk zelf maar 22.25 uur: Journaal NOS: 18.45 uur: Journaal TELEAC: Fabeltjeskrant 18.55 uur: NEDERLAND II 22.20 uur: Journaal NOS: 23.00 uur: 19.04 uur: 18.45 uur: Studeren, Fabeltjeskrant Nederlands Kamerorkest Firkns ny in Mozartconcert Jozef Haydn componeerde in z'n symfo nieën en kwartetten vaak prachtige, lang zame tempi. Maar de rust en de bezinning welke daar van zijn lenti, adagio's en largo's uitgaan, krijgmi mxedo reliëfsdoor de belendende snelle delen, waar Haydn zijn levenslust en temperament meer de vrijërtitigeviaat. Een nadeel van het merkwaardige werk dat Haydn omstreeks 1785 schreef - 'Instrumentalmusik über die sieben letz- ten Worte unseres Erlössers am Kreuze' is nu juist dat uitgezonderd de in een presto-tempo geschreven epiloog, het ge hele werk in gedragen tempo gespeeld moet worden. Dan wordt de dynamiek geheel afhankelijk van accenten en zelfs met die accenten gaat Haydn in zijn „Kruiswoorden" in instrumentale versie spaarzaam te werk. Verwonderlijk is het dan ook niet, dat Haydn later deze Passiemuziek voor een oratoriumversie uitgewerkt heeft. Vol gens musicologische gegevens moet de oorspronkelijke compositie bedoeld zijn als achtergrondmuziek of als een keten van intermezzi bij een liturgische plech tigheid en dat is al een heel andere opgave dan muziek die geschikt is voor de concertzaal. Niettemin zijn we Szymon Goldberg en zijn Nederlands Kamerorkest dankbaar ervoor dat ze het merkwaardige werk Goed samenspel De uitvoering in het Congresgebouw getuigde maandagavond van fijn afge wogen samenspel tussen strijkers en het kleine blazersensemble. Szymon Goldberg dirigeerde rustig, naar ons gevoel zelfs te rustig, waardoor de „Kruiswoorden" soms een meer elegische dan dramatische indmkjnaakten. .v./J Mooie muziek, dat valt niet in twijfel te trekkeiu maar als ttten, uJqo»v trtogiek- geroerd of bewogen wil worden, dan levert één aria uit Bachs „Passionen" daartoe meer aanleiding dan de zeven- schaar van Haydns largo's, graves, ada gio's en lenti. In zekere zin komt muzi kaal „de aardbeving" waarmee het werk in snelle vaart afgesloten wordt, dan ook als een bevrijding. Met Mozarts Pianoconcert in Bes (KV 456) werd de sfeer wat opgewekter, hoe wel onder Wolfgang Amadeus' vele con certen KV 456 nu ook weer juist niet het meest luchtige en blijmoedige is. Rudolf Firkusny speelde Mozart met een mooie sprankelende toon; bij de sti listische weergave scheen Firknsny erop uit te zijn te bewijzen dat goed Mozart- spel gerust wat mannelijk zijn mag. Hij kreeg van het Nederlands Kamerorkest een daarbij passende begeleiding. Gold berg c.s. vonden we gisteravond in Mo zart beter op dreef dan in Haydn. Waar bij in aanmerking genomen moet worden dat ditmaal Mozart het zijn vertolker minder moeilijk maakt dan Jozef Havdn. G.'v.L. j NIJMEGEN Mensen sterven minder dan vroeger in hun eigen huis. Vrijwel niemand kan er zeker van zijn dat hij in zijn eigen huis zijn laatste levensja ren tot het einde zal kunnen doorbren gen. Cijfers bewijzen het. Jaarlijks gaan 130.000 bejaarden naar het zieken huis, ruim 16.000 in een verzorgings tehuis, 10.000 in een verpleegtehuis, on geveer 1.000 in een psychiatrisch zie kenhuis en ongeveer 10.000 bejaarden verhuizen naar bejaardenwoningen of serviceflats. Heel veel ouderen zien erg op tegen een mogelijke verandering van omgeving. De zegswijze luidt dan ook: „Oude bomen moet je niet verplanten". Drs. J. F. J. Janmaat, psycholoog, verbon den aan het gemeenschappelijk insti tuut voor toegepaste psychologie in Nij- Symphonie Orkest concerteert 19 maart Het concert dat het Symphonie Orkest onder leiding van Sam Swaap op 2 maart j.l. zou geven moest wegens enkele ziek tegevallen van orkestleden afgelast wor den. Het orkest zal nu op 19 maart a.s. optreden in Diligentia om 20.15 uur. De reeds gekochte plaatsbewijzen van 2 maart zijn voor het concert van de negentiende geldig. megen, heeft deze verplaatsing in de ouderdom als onderwerp van een lezing gekozen, die de KRO-radio vanavond in het programma „Uitgeschakeld" uit- De reeks „Uitgeschakeld", program ma's over ouderdom en ouder worden, kwam tot stand in samenwerking met het gerontologsiche centrum in Nijme gen. Drs Janmaat zegt er nu over: „De kern van de hele problematiek van het ouder worden is, dat vroeger vrijwel iedereen zeker was dat hij in zijn eigen omgeving kon blijven. Je woonde er gens en je werd misschien ziek en dat kon lang of kort duren meestal kort en je overleed thuis. Daar zijn grote veranderingen in opgetreden, ook al omdat men veel meer doet om de mensen in leven te houden. Als vroe ger iemand longontsteking, kreeg, dan was men er bijna zeker van dat hij daaraan overleed. En dat was nog een betrekkelijk genadige yjo.pdopk, .dat duurde niet zo lang. Tegenwoordig is longontsteking iets waar iedereen van opknapt. En zo zijn er nog meer kwa len. Met name in de latere leeftijdja ren wordt veel gedaan om de mensen op de been te houden. Dat heeft natuurlijk duidelijk maat schappelijke gevolgen. We hebben eens uitgerekend hoeveel bejaarde mensen jaarlijks naar het ziekenhuis gaan. Dat zijn er nogal wat. Vaak mensen die voor het eerst in hun leven naar een ziekenhuis gaan. Voor de jongere bete kent dat vaak al veel. Dat overkomt veel oudere mensen in hun laat§te le vensjaren terwijl ze er niet op zijn voorbereid, niet op bedacht zijn. Ik ge loof, dat het zeker in de ziekenhuiswe reld een interessant probleem zou zijn om de oudere mensen, die daar komen, een beetje op te vangen. We hebben in Nederland relatief meer bejaardente huizen dan in de ons omringende lan den. Dat is toch een duidelijke uiting van de zorg, die de maatschappij denkt te moeten hebben voor die oudere men- (Van o e omroepcorrespondent) HILVERSUM De uitzending van de KRO-televIsie vanavond zal geheel gewijd zijn aan Japan. Een belangrijk onderdeel hiervan is een eigen bij drage van de KRO-televisic, die bestaat uit reportages, waarvoor Aad van den Heuvel, Piet Kaart en Henk Jcnner drie weken lang in Japan filmopnamen heb ben gemaakt. Deze eigen bijdragen worden in drie blokken van 25 minuten uitgezonden. Zij worden afgewisseld do een „Grand musical show", gemaakt door de Japanse televisie. Dezelfde show, die Japan inzond naar het Mon- (reuxfefstival in 1968, en een thriller met als titel ,,'s Nachts in de bus" werden onderscheiden voor het came- De Japanse avond valt nauwelijks een week voordat de wereldtentoonstelling in Osaka haar poorten zal openen. De bedoeling van de eigen bijdrage is te tonen, dat deze derde industriële macht van de wereld eveneens een land vol schrille tegenstellingen is. De gevolgen van de indrukwekkende expansie, die Japan na de katastrofale nederlaag van een kwart eeuw geledfn heeft doorge maakt, liggen voor het opscheppen. In het eerste deel van de avond valt de nadruk op het oplevend nationalis me, waarbij de Selfdefence Forces (de gewapende macht in Japan), de stu denten en de godsdienstige groeperin gen een aanzienlijke rol spelen. De belangrijkste onder hen is de So- kaggakai. het beste te omschrijven als een boeddhistische morele herbewape ning, die een geweldige aanhang heeft onder de bevolking en bovendien een politieke vertakking kent in de Komei- toppartij, die tijdens de laatste verkie zingen in december '69 van 25 op 47 zetels kwam. Tijdens dezelfde verkie zingen leden de socialisten een grote nederlaag. De industriële expansie, de voor- en nadelen ervan, vormen het onderdeel van de tweede KRO-bijdrage. Deze na delen uiten zich voornamelijk in de achtergebleven sociale voorzieningen, de steeds nijpender wordende woningnood en de beangstigende luchtvervuiling, waarmee ook Japan te kampen heeft. Statistieken wijzen uit, dat de Japan ner. wanneer het gaat om het gemid delde inkomen per hoofd van de bevol king, eerst op de 19e plaats staat net voor de Italianen. Het gehele pakkel van de sociale voorzieningen, voor zo ver men van voorzieningen mag spre ken, is een hoogst merkwaardige zaak. Dezelfde Japanner, die zijn land mee heeft opgetrokken tot op een van de hoogste treden van de maatschappelij ke ladder, kent geen bij de wet vast gelegde pensioenregeling. Het is aan het bedrijf, waarbij hij in dienst is, om uit te maken wat de werknemer mee krijgt, nadat hij de pensioengerechtig de leeftijd heeft bereikt. Doordat dit bedrag veelal ontoereikend is. zien de meeste Japanners zich genoodzaakt na hun pensionering er een baantje bij te zoeken. Dit is een van de schrille tegenstellin gen in het moderne Japan, dat on langs als tweede land in de wereld een satelliet in de ruimte bracht. Het derde en laatste onderdeel van de ze Japanse avond van de KRO. is gro tendeels gewijd aan de Expo '70. waar voor Japan kosten nog moeite heeft ge spaard om de wereld te laten zien tol welke Indrukwekkende prestaties dit land is gekomen. De totale opzet van dit Immense project heeft een aantal groeperingen ln Japan niet onberoerd gelaten. Ook daarvan zal in dit laatste onderdeel een verslag worden gegeven. Ned. I 20.20 uur Medici in ziekenhuizen en verpleegte huizen mogen dan weten te voorko men, dat de oude mens over ziekten, die vroeger dodelijk waren, heen weet te komen, maar het gaat allemaal over de bejaarde heen. Er wordt voor hem besloten. De bejaarde wordt door de maatschappij geleefd, een eigen keu zemogelijkheid hebben ze niet. Ze wor den naar een bejaardentehuis of ver zorgingstehuis verplaatst. Ze kunnen niet zelf kiezen of thuis verzorgd wor den of naar een tehuis gaan. Heel veel ouderen zien op tegen het uit de oude omgeving gehaald te worden oude bomen verplaatst men niet en nog zwaarder weegt dit argument als ten enenmale de keuzemogelijkheid ont breekt. i gxmgjL wvj Drs. Janmaat: „Het is niet een kwes tie van dit of dat. het is een kwestie van nieer" mogelijkheden blëdéfi." Oifde mensen lijken niet op elkaar, in die zin, dat ze niet onder één noemer te brengen zijn. Ieder heeft zijn eigen le ven gehad, zijn eigen antipathieën, zijn eigen aversies, zijn eigen opvattingen, ontwikkeld ten aanzien van allerlei in stanties en instellingen, die je niet van de ene dag op de andere kimt verande ren. En daarin spelen zoveel individue le verschillen een rol, dat het alleen maar van respect voor een-heel-leven- wat-geweest-is getuigt als je met die individuele persoonlijkheden en wen sen zoveel mogelijk rekening kunt houden. Dus meer kuezemogelijkheden schep pen? Ja, ook mentaal die mogelijkhe den willen opvangen. Als iemand zegt ik verdom het om in een behaardente- huis te gaan, en je krijgt hem er met geen stok in, dan moet je niet zeggen dat is een eigenwijze ouwe baas. nee. die man wil dat gewoon niet, net zoals ik ook bepaalde dingen niet wil. Er wordt wel eens gesproken over flatbouw, waar men de onderste eta ges zou moeten reserveren voor be jaarden. Dat zouden drie of vier of vijf of zes-kamerflats kunnen zijn, al naar gelang de gezinnen die er in moe ten wonen. Er is, dacht ik, nu nog een veel te grote uniformiteit. In Nijmegen is een experiment geweest waarbij men bejaardenwoningen heeft gebouwd in een kinderrijke wijk. Men dacht zo een leuk contact tussen kinderen en bejaar den tot stand te brengen. Het bleek niet zo'n succes, omdat die oudere mensen bijzonder veel overlast hadden van al die kinderen: ze konden 's middags geen dutje doen en 's avonds was de flat te lawaaierig. Je kunt dus wel zeg gen: ik reserveer bepaalde gedeeltes van flats voor ouderen, maar dan moe ten die flats ook zo gebouwd zijn dat die mensen 's avonds ook kunnen sla pen, zodat niet alle verhoudingen ver stoord worden. Het raakt ook dus de kwalitatieve woningbouw. Maar kun je z.e dan nog wel laten wonen tussen andere mensen in? Waarom moet dat allemaal apart? Met die restrictie na tuurlijk dat je de woningen daarvoor geschikt maakt. Je kunt jc ook afvragen moet je zoveel beiaarden bij elkaar zetten? Iedereen voelt intuïtief aan dat dat onnatuurlijk is. Je zet ook niet allemaal jongeren in een gebouw, dat is ook niet goed voor de wederzijdse verhoudingen van de generaties. Maar als de jongeren niets om de bejaarden geven, als ze niks van bejaarden willen weten, zodat de be jaarden in een wijk helemaal geen con tact kunnen maken mei de jongeren, dan ga je je toeh afvragen wat dan nog bet beste is. Dan is het misschien be ter dat je als bejaarde in een wijk woont, waar je geen contact met jonge ren krijgt. Geen bejaardentehuizen dus? Maai de mensen laten wonen in hun oude wij ken, die langzaam verkrotten? Het is vaak als oplossing gegeven, maar men moet niet vergeten dat de bejaarden dan ook het contact gaan verliezen. De buurt verandert. De winkel op de hoek verdwijnt. De jongeren vertrekken. De structuur van zo'n wijk wordt anders Het minste wat we kunnen doen is de bejaarde helpen zich aanpassen. Maar de bejaarde moet zich willen aanpas sen. Er wordt nog te veel maar gedaan en gesold en dat is voor niemand een begerenswaardige toekomst", aldus drs. Janmaat. KRO Hilversum II 20.45 uur. chansons. 16 20 De Groupe des Six, muzih lezing. 16.50 Stereo: Amsterdams strijkkw tet en leden van het Nederlands Blaz Ensemble, met solisten: moderne muz (opn.). 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II, NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende 9P het eerste gehoor: 16.03 Gimmick. 00 Nieuws. 8.11 Luister ■rzoekplatenprogramma voor onze militai- :n. (8.30-8.32 Nieuws; 9.00-9.10 Gymnastiek aor de huisvrouw). 9.30 Voor de kleuters. Arbeidsvitan programma. inprogra teiten. I tips en counlrijhits. BELGIE 324 m. (NEDERLANDS) -12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde muziek. (12.40-12.48 Weerbericht, mededelingen en SOS-berichten voor de schippers). 12.55 Bul- (15.00 Niet >r de kinderen. 16.00 Nieuws. Tussen 18.00 17.00 flitsen rittenwedstrijd Parijs-NIce. 3 Beursberichten. 16.09 Pianomuziek. 16.30 ische muziek. 17.00 Nieuws, weerbericht mededelingen. 17.15 Jazz voor de Jeugd. VARA's Achter het Nieuws stelde gis teren een wel heel moeilijke materie aan de orde met de experimenten van dr. Steptoe, de Britse arts die hoopt via een reageerbuis t.z.t. in staat te zijn een oplossing te bieden aan sommige gevallen van kinderloze huwelijken. Juist het feit dat deze materie nog hele maal in het experimenteerstadium is maakt een open gesprek erg moeilijk. Toch kwamen uil de discussie veel op merkelijke feiten los. Koos Postema was een meesterlijk discussieleider die zijn ditmaal moeilijke publiek (o.m- een vervelende D '66-tante, die niet door had waar het eigenlijk over ging) voor- i treffelijk de baas bleef NCRV's Hier en Nu zocht het meer in directe actualiteit: wat zeurderig over huisvestingszaken en meer zakelijk over problemen die zich voordoen by kinde ren die onder toezicht van „Kinderbe scherming" gesteld zijn en daar bepaald niet een optimale bescherming genieten. Het probleemzware avondje werd ge completeerd door VARA's ombudsman- Alle bekende feiten van paradepaardje Christientje werden nog eens op een rijtje gezet en verder werd aandacht gevraagd voor een „toevallig vergeten groep" van minder validen. Dit onderwerp kreeg (we mogen bin nenkort weer kiezen een fel politiek accent. Waarbij de rechten die elke Nederlander kan doen gelden in het kader van de Bijstandswet als „ver nederend" onder tafel werden gescho ven. We vinden dat een „ombudsman" er juist alles aan behoort te doen om duidelyk te maken dat er in de Bij standswet per se niets vernederends zit. Los van alle problemen was Kijkkijk bij de NCRV. We konden er slechts een deel van zien. raakten danig geamu seerd door de kindervisie op de STER- reclame en bevonden dat de kinderen in feite precies zo oordeelden over die reclame als we het zelf doen. Dat Kijk- kijkstukje dient ernstig bestudeerd te worden door de reclamemensen die hier een onbetaalbaar advies kregen- In „Kijk zelf maar...." van morgen laten kinderen zien hoe je met limonaderietjes, contactlijm, gaatjes- board en een schaar driedimensionele werkstukken kunt maken. In aan sluiting hierop brachten een aantal kinderen, die meewerken aan „Kijk zelf maar" een bezoek aan het Stede lijk Museum te Amsterdam om daar de expositie „Rioolsituatie 1969" van H Gomans te bekijken. De dans- expressie onder leiding van mevrouw Kit Winkel brengt een dansverhaaltje over sterrenbeelden. De regie van „Kijk zelf maar" is in handen van Hilde Bouma. Morgen KRO, Ned. I, 17.25 uur. LONDEN (Reuter) De Britse ster mannequin Twiggy, wier tengere ver schijning enkele jaren geleden een wa re rage teweegbracht in de modewereld, heeft genoeg van haar carrière als top model Ze vertelde in Londen, dat ze te gen het eind van het jaar als filmactrice hoopt tc beginnen, waarschijnlijk in een musical. Twiggy, 20 jaar oud cn maar 41 kilo wegend, verdiende eens biina tienduizend gulden per week. Arm zal ze het zeker niet krijgen. Ze staat aan het hoofd van vijf bedrijven, die kleren en andere goederen onder haar naam op de markt brengen. Vg. Dieven stalen „slechts'" kopie DUSSELDORP (DPA) Uit het Dioce saan Museum van Paderborn (Noordrijn- Westfalen) zijn kunstvoorwerpen ter waarde van 55.000 mark gestolen. De vangst van hun leven hebben de dieven echter niet kunnen doen, want de vroeg- romaanse Madonna uit de elfde eeuw, die miljoenen waard is, wordt momenteel ln München gerestaureerd. De dieven kre gen slechts een kopie in handen, die echter bij liefhebebrs toch nog wel 100.000 mark kan opbrengen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2