Se &2idóe Gou/tant WONINGNOOD blijft onrustbarend GROOT INTENSIEF OVERLEG IN WESTELIJK NEDERLAND Gesprek in Leiden over rapport ZIEKENFONDS KAN VERVALLEN Geheime studie bij minister Advocaat-generaal op non-actief Rechtbank Den Haag in opspraak gebracht Dr. Ramsey: mogelijk eens vrou aartsbisschop doorregen varkensrollade Hawaï Importschoen zeer slecht Prins zoekt mogelijkheid voor herstel Boroboedoer Werkende Jeugd publiceert geheime beleidsnota van het leerlingenwezen Vakbeweging niet met inhoud bekend PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 - Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J. H. M. BR ADER Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M, Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes ƒ2.10. KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.0019.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, p. mrvd. 4.95, p. kwart, 14.85, fr. p post 1 17.75. DINSDAG 10 MAART 1970 MEER BEWOLKING Vannacht helder weer met weinig wind en lichte tot matige vorst. Morgen overdag toenemende be wolking en later kans op enige sneeuw. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen en onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 61e jaargang, no. 17.998 i (Van ten onzer verslaggevers) LEIDEN De woningnood, die vanmiddag in de Tweede Kamer voor de zoveelste keer in discussie komt, is nog steeds onrustbarend. Leiden en omgeving bijvoorbeeld telt volgens de Stichting Nationale Contactcommissie voor Gezinsbelangen nog duizenden geregistreerde woningzoekenden. Het aantal is echter in werkelijkheid nog veel hoger, omdat lang niet alle woningzoekenden geregistreerd zijn. In het bijzonder voor de jongeren en de laagst betaalden is de situatie langzamerhand onhoud baar geworden. Reden waarom de Tweede Ka mer opnieuw aandacht aan deze situatie schenkt. Ook de lagere overheden zoeken uit komst. Vanmiddag kwamen op het raadhuis van Leiden de zes KVP-wethouders bijeen, die on langs de noodtoestand van de jongeren en laagstbetaalden in een omvangrijk rapport over het woningbouwbeleid aan de orde stelden. De situatie van de woningmarkt ten opzichte van de laagstbetaalden en de jongeren, die willen trouwen, ie voor Leiden on omgeving nog niet precies in aantallen uit te drukken. Zeker is echter, dat ook hier deze categorieën mei grote moeilijkheden te kampen hebben. In de Haagse agglomeratie echter behoort zeker driekwart van de ruim 21 000 geregi streerde woningzoekenden tot de groepen van de laagstbetaalden en jongeren. „De situatie in deze agglomeratie is onrust barend", aldus enkele deskundigen, die ervan overtuigd zijn, dat de nood veel groter is, dan de cijfers uitwijzen. Dit geldt eveneens voor Rijnmond en de Am sterdamse agglomeratie Nieuw overleg De zes KVP-wethouders van Ledden, Delft.. Naaldwijk, Wateringen. Gouda Alkmaar, die vanmiddag op het stadhuis van Leiden bijeenkwamen, hebben r hun rapport over de woningsituatie hun en vele andere gemeenten, zeer veel reacties uit het land gekregen. Zij willen nagaan hoe zij hun actie tot verbetering van de noodsituatie zullen voortzetten. Vooral nu ook de stichting nationale contactcommissie voor gezinsbelangen een onderzoek in een aantal gemeenten van Zuid-Hqlland en Noord-Holland in gesteld heeft. Meer actie Ook dit onderzoek heeft uitgewezen, dat in een aantal gemeenten vooral in West-Nederland nog steeds een onrust barende woningnood heerst. De kans is groot, dat de verschillende acties gebun deld worden, om het parlement met dui delijke bewijzen te overladen. „Van een soepeler uitgiftebcleid voor woningen, zoals minister Schut dit wil, kan bij ons nog lang geen sprake zijn", aldus de meeste gemeenten in West-Ne derland. „In feite wordt door deze ver eenvoudigde voorschriften het teruglopen van het aantal goedkopere woningen in de hand gewerkt, met alle gevolgen van dien voor de jongeren en laagstbetaal den", aldus de nationale contactcommis sie voor gezinsbelangen. Commando Ali, moeder van twee kinderen (Van o e parlementaire redactie) NEW YORK (Reuter) „Mogelijk wordt „in de verre toekomst" een vrouw aartsbisschop van Canterbury" Dit zei maandagavond de man die deze post nu bekleedt, dr. Michael Ramsey, in 'n intervieuw voor 'n t.v.-programma met David Frost. De 65-jarige Anglicaanse primaat meende dat er eens in alle Kerken vrouwelijke priesters zullen zijn ter Polak van Justitie over hem bexlaagd Over de Noordierse domine Ian Paisley heeft in verband met hel requisitoir en merkte hij op. dat die „ons nu niet de aanmerkingen daarin op de rechtbank bepaald in God helpt geloven Gisteren heeft het liberale Eerste-Ka- ADVERTENTIE) lekker eten tips Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG -- Mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst advocaat-generaal bü het gerechtshof in Den Haag, is na over leg met zjjn procureur-generaal mr. J. Besier, tüdelük op non-actief gegaan. „Door persoonlijke omstandigheden", heeft hjjzelf laten weten. Deze persoon lijke redenen moeten gezocht worden in een interview, dat baron van Voorst tot Voorst onlangs gehad heeft met een och tendblad. In dit gesprek heeft de advo caat-generaal enkele felle uitlatingen ge daan aan het adres van de Haarlemse rechter mr. R. en de Haagse rechtbank. Mr. baron van Voorst tot Voorst deed enige weken geleden reeds s an zich spre ken door zijn voor Nederlandse rechts begrippen ongewoon hard requisitoir te gen de Haarlemse rechter mr. R. De ad vocaat-generaal noemde toen onder meer het vonnis van de Haagse rechtbank tegen de Haarlemse vrouw „een schijn- vonnis". In het intervieuw" had hij mr. R afgeschilderd als „een uiterst slimme vos". Deze uitlatingen zijn in Haagse rechterlijke kringe slecht ontvangen. In het gesprek met het ochtendblad liet ba ron van Voorst tot Voorst uitkomen, dat mr. W. F. G. van Hattum. de president de Haagse rechtbank, zich bij Een vrouwelijke commando, me vrouw Asma Aboe Ali (24), krijgt hier instructie voor de bediening van een licht automatisch wapen in een kamp van de commando's in de omgeving van de Jordaanse hoofdstad Amman. Mevrouw Ali, moeder van twee kinderen, be reidt zich al sedert de junioorlog van 1967 op de strijd voor. veelbesproken Haagse 'raai baron F. J. G lot Voorst. merlid da P. G van de Vliet over deze affaire reeds vragen aan minister Polak van Justitie gesteld. Daarin informeert het Kamerld of de minister het juist acht. dat een „lid van de staande magistratuur op deze wijze de publiciteit gezocht Naar de geruchten in Den Haag willen zou baron van Voorst tot Voorst op korte termijn overgeplaatst worden, aüs gevolg van de nu ontstane situatie, waarin hij, naar men zegt in Den Haag onaanvaard baar geworden is. Op de rug of de zijkant van de gebraden rollade worden enige plakken ananas vastgeprikt, die even in de boter zijn verwarmd. Schotel opmaken met spruitjes of tutti-frutti en patates frites. Jus in 1 kommetje! een goed stuk vlees hoort erbij PLfoWcBtte van de Stichting Voo»*tMingsUifeau Vtees. Vteeewgen m Wawcorcer*n Zweden wijzen gastarbeiders af STOCKHOLM (APi Onverdraag zaamheid op rassengebied, tot voor kort nog slechts een vage onderstroom in het Stockholmse leven, dreigt een grote strijd te worden in de jaren 70. „Stuur die slampampers tocli weer naar huis", was het laconieke advies van een jonge soldaat over de aanpak van de gastarbeiders uit Zuid-Europa en Afrika. Recente interviews en opinie-onder zoeken van nieuwsmedia hebben tot de conclusie geleid, dat vele Zweden de im migranten in het algemeen en diegenen met een donkere huidskleur in het bij zonder haten. Zij geloven, dat deze men sen de plaatselijke bevolking de werk gelegenheid en studiekansen ontnemen. Doordat per jaar zo'n 50.000 immi granten Zweden binnenkomen wordt het huisvestingsprobleem in de steden steeds groter. Dit feit alleen heeft hier en daar tot grote ontstemming geleid. UTRECHT (ANP) Nederland wordt de laatste tijd overstroomd door inferi eur importschoeisel. Een groot gedeel te hiervan bestaat uit voorwerpen die wel op een schoen lijken, maar die in de verste verte niet voldoen aan de mini mum eisen die we aan een goede schoen mogen stellen. Vooral de jonge voeten worden verschrikkelijk mishandeld in schoenen, gemaakt van materialen, die hoogstens geschikt zijn om er een goed kope stoel mee te bekleden. Het gevolg hiervan is dikwijls het op treden van voetschimmel, eczemen en door het ontbreken van een verant woorde pasvorm doorgezakte en misvormde voeten. Dit betoogde de voorzitter van de stichting „Het schoenmakersgilde", de heer A. Stöckschen, gisteren in Utrecht op de jaarvergadering van het gilde. Bij deze organisatie zijn ongeveer 200 mees- terschoenmakers aangesloten. De heer Stöckschen toonde zich ook ongerust over de neiging die in bepaal de sectoren van de Nederlandse schoe nen industrie valt waar te nemen, na melijk een zo goedkoop mogelijk pro- dukt te brengen om het hoofd te kun nen bieden aan de buitenlandse concur rentie. Men probeert dat onder meer te bereiken door het gebruik van syntheti sche materialen. Volgens de heer Stöckschen wordt hel de hoogste tijd dat de regering ingrijpt en tenminste verplicht stelt dat bij elk paar nieuwe schoenen een verklaring wordt gevoegd waarop duidelijk wordt vermeld uit welke materialen de schoenen zijn ver vaardigd. DEN HAAG De staatscommissie-Vos meent, dat de verpleging in ziekenhui zen moet worden ondergebracht in het verstrekkingspskket van de algemene wet bijzondere ziektekosten. Als dit ge beurt zou de verplichte ziekenfondsver zekering waarvan de ziekenhuisv pleging tot de belangrijkste, althans dnur sto verstrekking behoort kunnen den opgeheven. Nederlanders zouden zich voor de rest van het verstrekkingenpak ket van het ziekenfonds (huisarts, tand arts. apotheek) vrijwillig moeten ver zekeren bij een particuliere verzeke raar of bij een ziekenfonds dan wel eigen risico moeten dragen. De premie voor het vrijwillige zieken fonds, welk fonds voor iedereen zou moe ten openstaan, zou niet in een percen tage van het loon maar in een nomi naal bedrag moeten worden uitgedrukt, aldus het rapport. De studie van de commissie-Vos ligt op het ogenblik bij minister Roolvink van Sociale Zaken. Het moet nog in de mi nisterraad worden besproken. De com missie had tot opdracht gekregen na te gaan of er wat te doen zou zijn aan de druk van de premies voor de sociale verzekering, die niet alleen als bijzon der zwaar maar ook als ongelijk ver deeld werd beschouwd. Ingewijden noemen de suggestie van de commissie-Vos niet zo opzienbarend, om dat minister Veldkamp in 1968 reeds de volledige ziekenhuiskosten wilde onder brengen in de AWBZ, welke wet dan een wezenlijke volksverzekering zou wor den. Verzet van de zijde van de par ticuliere ziektekostenverzekeraars en ook van de medische specialisten deed hem echter overgaan naar een regeling waar bij de ziekenhuiskosten pas vanaf het tweede jaar onder de A.W.B.Z. werden gebracht. Gelijk© premies In het kader van een billijker verde ling past ook het commissievoorstel om de premies van ziektewet en werkloos heidswet voor iedereen gelijk te ma ken. Thans verschillen zij sterk naar bedrijfstak en-of risicogroep. Een ande re billijkheidsmaatregel, die wordt ge suggereerd, is een aanzienlijke verho ging (10 pet) Vein de premiegrens voor Ouderdoms- en Weduwenwet, Kinder bijslagwet en A.W.B.Z. Thans wordt de premie voor deze wetten maximaal be rekend over 17.400 gulden. Door deze premiegrens te verhogen kan het pre miepercentage dalen, naar verluidt met 3 pet. De commissie meent voorts, dat de premies voor ziektewet, arbeidsonge schiktheidverzekering en werkloos heidswet niet meer door werkgevers en werknemers tezamen moeten worden op gebracht, maar door de werkgevers al leen. De kinderbijslag voor het eerste kind zou dienen te vervallen (een loon- compensatie hiervoor wordt redelijk geacht) en ongehuwden boven de veer tig jaar zouden een reductie op de pre mie voor de volksverzekeringen moe ten krijgen. Friese boeren sturen lege portemonnees naar minister LEEUWARDEN (ANP) Alle gewes telijke boerenstandsorganisaties in Friesland hebben besloten, op de 24ste maart de minister van Landbouw te bedelven onder lege en versleten por temonnees. De beurzen en porte feuilles zullen per post met (vol doende postzegels) naar de residentie worden gestuurd. De boeren willen hiermee wijzen op de volgens hen on rechtvaardige belastingdruk. Het hoofdbestuur van de Friese Maat schappij van Landbouw zegt in een communiqué dat de zelfstandige on dernemer zijn inkomen niet volledig consumptief kan besteden. Door de dalende opbrengstprijzen en de over de hele lijn stijgende kosten zijn zeer veel landbouwbedrijven in danig ern stige financiële moeilijkheden geko men dat zeer spoedig maatregelen moeten worden genomen, aldus het communiqué. DJAKARTA (ANP) Prins Bernhard zal de mogelijkheden onderzoeken voor herstel van de beroemde temptl „Boroboedoer" bij Djokjakarta (Midden- Java) en heeft het beschermheerschap op zich genomen van een „comité tot herstel van de Boroboedoer". Hij heeft beloofd dat hij zal pogen hiervoor gelden in Nederland in te zamelen. Dit schrijft de Indonesische ambassa deur in Nederland, generaal-majoor Taswin A Natadiningrat, in een voor woord van een brochure die is uit gegeven ter gelegenheid van het bezoek van de prins aan Indonesië, van 12 tot en met 27 maart. Prins Bernhard heeft veel belang stelling voor de opbouw van Indonesië en heeft verklaard daaraan concrete bijdragen te zullen leveren, aldus de Indonesische ambassadeur, die tevens een bezoek van president Soeharto aan Nederland aankondigt, zonder daarbij een datum te noemen. Een dergelijk be zoek zal zeker door koningin Juliana worden beantwoord. De brochure is uitgegeven door het Nederlands ministerie van Buitenlandse Zaken, in samenwerking met de RVD. Süi Zesduizend van de vijfenzeventigduizend inwoners van Pozzuoli, een havenstadje in de baai van Napels, zijn geëvacueerd nu het stadje weer eens door een aardbeving wordt bedreigd. De mensen wilden wel weg, zij het niet van harte. Maar meneer de kat bleef liever thuis, want wat moet je in een vreemd pakhuis? Al is dat slot op de deur ook wat overdreven, vindt hfj, want als straks het gedonder begint, dan hang je. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT ..Werkende Jeugd", het blad van de Katholieke Werkende Jongeren (KWJ) heeft een ge heime beleidsnofa in handen gekregen van net cen trale orgaan der 35 leerlingenwezenorganen (COLO). De nola is bedoeld voor een gesprek met de vaste Kamercommissie van Onderwijs op 19 maart en zou opgesteld zijn in overleg met deze 35 organen en het georganiseerde bedrijfsleven. Volgens de „Werkende Jeugd" is echter gebleken dat de vakbeweging de in houd van de nota niet kent. De KWJ eist dan ook dat <k nota wordt teruggeno men en op democratische wijze met de volledige be sturen van de 33 organen van het leerlingenwezen wordt doorgesproken om daarna in de openbaarheid gebracht te worden. Naar aanleiding van een verzoek van het ministerie van Sociale Zaken heeft de COLO eind november een brlaf verstuurd aan da aangesloten organen om na te gaan in hoeverre bij de jongeren de wens leefde om te komen tot een jongerenstatuut. In de brief werd het advies gegeven geen officiële discussie met de jongeren aan te gaan, omdat zo'n discussie zou ont aarden in een collectieve stellinginame voor of tegen, in het rapport wordt verder opgemerkt dat de wer kende jeugd zich door geen enkele groep rechtstreeks vertegenwoordigd voelt en dat het noodzakelijk is de werkende jeugd zelf mondiger te maken, zodat niet •toads een handjevoll oudere werkende jongeren na mens hen hoeven te spreken. In dit verband vraagt „Werkende Jeugd" zich af wie dan wel die 10.000 werkende jongeren waren, die op 1 november vorig Jaar in Den Haag hun ontevredenheid uitten. Verharding De hele gang van zaken brengt de KWJ tot de con clusie dat het leerlingenwezen bij voorbaat alle ge sprekken onmogelijk wil maken en dat hierdoor al leen maar een verharding van het standpunt van de werkende jongeren tegenover het leerlingenwezen kan worden verwacht. In het blad van de KWJ wordt ook nog bezwaar ge maakt tegen de nieuwe subsidieregeling „Jeugd en Jongerenwerk" van minister Klompé, omdat men meent dat ds discriminatie tussen de werkende Jon geren en de vele andere soorten Jeugd- en Jongeren werk er niet door wordt weggenomen, maar Integen deel juist een grotere tegenstelling m de hand werkt.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1