Noord-Vietnam vanuit zijn as... TOONWASZIEKMAAR KREEG GEEN RUST HUIS INDUSTRIE VERVANGT FABRIEKEN Hoge koorts en lichte longontsteking Beterschap per post A IN ENSCHEDE Verbod van geisers zonder luchtafvoer ZATERDAG 7 MAART 1970 DE LETDSE COURANT NOORD-VIETNAM De prioriteiten hier in Noord-Vietnam zijn nog altijd de wegen en de landbouw, en dat zijn ze al sinds de bombardementen die in 1968 stopten. De vernietigde steden zijn praktisch onaangeroerd. Het grootste gedeelte van de reconstructiewerken schijnt te bestaan uit het ruimen van puin, het opstapelen van steenhopen, het weerop- bouwen van de administratieve blokken en het herstellen van diensten, zoals postkantoren en bioscopen. Maar de meeste van de uit takken en leem opgetrokken privé-huizen verrijzen tussen een nog overeind gebleven muur of een stuk beton. Dat wordt weer geverfd en afgedekt met stro. Ze maken huizen die bestemd zijn er voor jaren te moeten blijven staan. Wat ook gebouwd wordt, waar schijnlijk met een meer officiële goedkeuring, zijn lange lage hutten met een houten geraamte en met muren die uit gevlochten matten bestaan. Het dak is van stro en soms liggen er dakpannen op. De materialen zijn primitief, maar de constructie is stevig het is niet te vergelijken met de amateuristische bouw van som mige nederzettingen in Latijns- Amerika of met andere huisjes Niet alles is kapot geslagen, zelfs in de ergst getroffen stedelijke gebieden overleefden de bomen de klappen en komt de planten groei terug. De wildernis neemt de zaak niet over. daarvoor is hij te goed onder controle. Vaak vindt men tussen de ruïnes mooie stukjes waar groente groeit, zoals kool. bloemkool, sla en aardappelen. De grond is zo vruchtbaar dat ze tot een reuze formaat opgroeien. Deze stukjes groen worden uitgebreid om de stad van voedsel te voorzien. Aan de hoofdwegen in het zui den, vooral in de Vierde Zone passeert men vaak groepjes straatarbeiders, meestal zijn dat teenagermei sj es vajn de vrijwil- Kfi'SfS® te zaak, en hoewel het werk zwaar is en het vaak onvoor stelbaar gevaarlijk is tijdens de bombardementsperiode is het aanmelden bij een straatmakers- groep een van de snelste manie ren om de kleine drukkende sfeer van een dorp te ontvluch ten). Op de hoofdwegen in het zuiden is het belangrijkste herstelwerk al gedaan, de lopende taak is de weg te verbreden, zodat het ge motoriseerde verkeer enorm ver strikt raakt in de bijna non stop rij van buffels, fietsen en markt vrouwen, die over de wegen snellen, terwijl ze aan de uit einden van een lange rieten stok twee manden met waar hebben hangen. Ze leggen grote afstan den af met die dingen op hun schouders. De meisjes die aan de weg werken leken een giechelen de groep en ze toonden grote be langstelling toen ik ophield met foto's maken en ze vragen begon te stellen over hun verleden en hun toekomstwensen (de mees ten kwamen van het platteland en wjjden naiy- de universiteit toe). Zij kunnen een werkende menselijke keten vormen die grond van de velden naar de wegen voert en die dat ver volgens aanstampt met houten gewichten. Oudere vrouwen leg gen plaggen langs de kanten van de weg bouwen een dijk om de weg op zijn plaats te houden. In grotten in de bergen en andere tegen bom bardementen beschermde plaatsen zijn de belang rijkste industrieën en bedrijven van Noord- Vietnam ondergebracht. Hier een ondergronds radiostation in de provin cie Thanh Hoa. en een snelle vooruitgang. Maar in een van de vier.zuidelijke pro vincies moët nog meer dan 1000 km weg gerepareerd wor den en er moeten-nog1 meer dan 100 bruggen opnieuw geslagen worden. Ze hopen deze taak te volbrengen, om ten minste een noord-zuidverbinding te hebben voor het eind van 1971. Als deze wegen eenmaal hersteld zijn, is het mogelijk om deze werkgroepen te verdelen over fabrieken en steden die moeten worden herbouwd. Werkelijk alle Vietnamese prestaties na 1954 zijn vernietigd of waardeloos ge maakt. De Fransen trokken in dat jaar weg en ze namen alles mee, ze voorspelden een econo mische ramp en hoopten tege lijkertijd dat een ineenstorting van Noord-Vietnam voor Frans- Afrika meteen een gemakkelijke en stichtelijke waarschuwing zou zijn. Rusland. China en Oost-Europa kwamen te hulp en maakten van Niord-Vietnam een toónbeeld van socialisme in Azië. Samen met de Vietnamezen hebben zij er veel goed werk verricht. De fabrieken werden aangepast aan de Vietnamese behoeften er kwamen krachtstations, rijst- molens, papierfabrieken, rijwiel- bedrijven. drukpersen en ma chinegereedschappen. Niets leuks en niets extra's, maar uiterst ge schikt voor een land van boeren dat geheel onbekend is met mo derne uitrustingen. Meer dan tien jaar van deze kostbare onderneming ligt in puin: door gebogen betonnen balken en open daken staren naar de he- De Vietnamezen hebben een immense reserve aan optimisme. In plaats van rond de grote ver nietigde fabrieken te dwalen, wij zen zij op de kleintjes die ge spaard bleven en de dreunen overleefden. ..Belangrijker", zei men tegen mij. „is het feit. dat de technici nog leven. Daar had den we vroeger een schrijnend tekort aan Hun ervaring is niet gebombardeerd". Het Vietnamese optimisme over de toekomst is ook gebaseerd op de hoop. dat hun socialistische kameraden voorbereid zullen zijn om tenminste evenveel te doen als wat ze na 1954 deden. De directeur van het historisch mu seum, vertelde me over hoe Ho Tsji Minh hem opgebeld had toen de bombardementen begon nen. De leider zei: „Onze vrien den zullen helDen als er een fa briek is getroffen, maar ze kun nen niet helpen ais het museum vernietigd is. Breng de spullen onmiddellijk in veiligheid". Het optimisme is waarschijnlijk goed gefundeerd Ik vond de Russen nauwelijks zo kwaad aardig toen tegen de Vietname zen als ik verwacht had. Hoe wel er een zekere mate van onbegrip aan beide zijden be stond. had ik de indruk dat de Russen net zo bij Vietnam be trokken zijn. zowel materieel als emotioneel, als altijd. Het Chinees-Russische conflict, dat Ho Tsji Minh zo dwars zat, heeft paradoxaal genoeg in het voordeel van de Vietnamezen gewerkt. Het heeft ze veel meer onafhankelijkheid gegeven dan dat ze ooit. .tevoren gehad heb-v, ben, en hoewel ze altijd de buik riem aangetrokken hebben, lo pen1 fcfe nu minder risico dan in 1954. De buitenlandse hulp komt hoofdzakelijk uit Rusland en Oost-Europa, maar een zeker aantal machines voor landbouw- gebruik en dergelijke, komt van China. De geografische spreiding van de industrie verhaast in de oorlog is al voor 1965 begon nen. De regeringspolitiek, geërfd van de Fransen, was om de kleine industrieën te spreiden De technici leven nog. Hun ervaring is niet gebombardeerd over de provinciale steden en om te vermijden dat de Hanoi-Hai- phong-Honggaistrook een groot industrieel en commercieel com plex zou worden. Zodoende had den de kleinere steden als Nam Dinh en Vinh ook een vrij goede industriële basis. Maar werkelijk alles wat bleef in deze steden werd verpletterd en op het ogen blik draait het land op de ma chines die in de dorpen en in de grotten in veiligheid gebracht werden, op gepleisterde kracht stations en kleine generatoren. Self-supporting De bedoeling is nu om elke pro vincie zo selfsupporting te ma ken als maar enigszins mogelijk behalve misschien wat de rijst betreft. Er zijn al kleine werk plaatsen op het platteland t echt te klein om ze met de naam fabriek aan te duiden met machinegereedschappen (in Ha noi vervaardigd) en smederijen, die eenvoudige landbouwmachi nes produceren, dorsmachines, pelmachines en kleine karren. Ik bezocht enkele van de ge- evacueerde machinewinkels, ver borgen in verschillende delen van het land, soms in een grot of onder de bescherming van hoge bergen, soms geplaatst in een doodgewoon dorp. Letterlijk een „huisindustrie". De mensen lei- plaatse zijn bang om weer terug te gaan naar hun vernietigde steden. Maar men bemerkt te genzin in Hanoi om dit proces te versnellen. „Er is geen spe ciale reden waarom wij de in dustrie weer zouden moeten cen traliseren", zei men tegen mij. „Het hangt van elk geval apart af. Als het in orde is waar de industrie zit. dan blijft ze er. Anders halen we de industrie weg". Ik zag een drukke winkel verborgen in 'n vriendelijk dorp. vlak bij een gebombardeerde stad. Het zag ernaar uit dat het ding er zou blijven, maar de directeur van een machinewinkel, die dorsmachines maakte in een dorp ver van alles weg het was een gebied via ar de weg verbindingen zwaar beschadigd waren door de bommen ver langde ernaar te vertrekken naar een plaats die beter be reikbaar was. De heropbouw van de steden schijnt nog heel ver weg Een journalist van een plaatselijke krant verklaarde: „De recon structie is niet ons probleem maar de verbetering van de levensvoorwaarden van de boe ren en daardoor de verhoging van de produktie. Als we dat kunnen, dan kunnen we gaan opbouwen. Natuurlijk willen we onze provinciale hoofdstad her bouwen, we hebben een maquette maar we willen niets bouwen, dat maar een paar jaar bliifl staan. We willen bouwen voor de toekomst". Toekomstplannen Ik vernam hetzelfde verhaal i de directeur van een staatsboer derij, waar thee gekweekt werd: „We hebben ideeën voor als de oorlog voorbij is. Meer huizen, een bioscoop, een theater cn ver beteringen voor de scholen. Maar eerst moeten we de oppervlakte verbeteren". Een hoofd van de provincie vertelde me: „We heb ben plannen voor de toekomst, maar het zijn slechts plannen, want de vliegtuigen van de Ver enigde Staten kunnen terug komen". Dit laatste excuus dat vorig jaar nog sterk was, wordt niet langer meer serieus genomen. Maar het oponthoud in de heropbouw moet een oorzaak hebben, en mis schien komt het door de interne conflicten over bepaalde priori teiten die aan de landbouw en aan de industrie gegeven moe ten worden. Op het eerste gezicht is er een eenheid: we willen hier geen .spinnewielsocialisme", zei Van leem en bamboe wor den de nieuwe huizen op getrokken, die de 70.000 verwoeste stenen huizen moeten vervangen, een partijsecretaris. „Om het so cialisme te scheppen heb je een zware industi'ie nodig". Iedereen schijnt het daarmee eens te zijn. Aan de andere kant wil niemand zich bemoeien met de coöpera tieve boerderijen, waarvan men vindt dat ze goed functioneren, ook al trekken ze veel te veel mankracht aan. De Vietnamezen waren nogal af kerig van het praten over herop bouw en mogelijke hulp van het westen. Het is een gevoelig poli tiek onderwerp, nu een al te grote wens om her op te bouwen misschien beschouwd moet wor den als een gebrek aan fighting Maar de Zweedse missie in Har noi, die details besprak over een mogelijke naoorlogse internatio nale samenwerking, vertelde mij dat ze geen moeilijkheden had den ondervonden tijdens dit overleg, waaiin zeer concrete projecten aan de orde kwamen met de Vietnamezen. De Zweden hopen dat ze in staat zijn om een agentschap op te richten dat de Vietnamezen vertrouwen. Dit agentschap zou het kanaal moe ten worden waardoor de wester se hulp naar Vietnam moet vloeien aanvankelijk vanuit Zwe den, Frankrijk en Japan. De Fransen hebben al een commer cieel secretariaat ingesteld bij hun enorme missie. Zelfs de Deense ambassacteuc uit Peking, bracht een snel bezoek. Engeland, zoals gewoonlijk, is niet ge ïnteresseerd. Maar het zou triest zijn als de afschuw die in de we reld gerezen is door de bombar dementen op Vietnam, niet om gezet kon worden in actie om de Vietnamezen te helpen er boven op te komen. Toon Hermans zegt: „Dank je wel, mensen". Hij zit in de keuken en laat zijn vingers door de stapels brieven en kaarten glijden. „Van liarte beter schap" staat er in duizenden hand schriften. Nou, dat heeft geholpen hoor. Twee weken heeft Toon het bed gehou den. Om zijn hoge koorts en zijn lich te longontsteking kwijt te raken. Der tien voorstellingen van zijn nieuwe one- man-show in Antwerpen en Brussel moesten wachten. Zo'n tienduizend Bel- ADVERTENTIE) B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerkendoor geheel Nederland tegen i de scherpste prijzen. gen voelden het entreekaartje in hun zak branden. Toon nu: „Geweldig hè, dat niemand z'n geld is komen terug vragen aan de kassa. Iedereen heeft zonder morren rustig afgewacht. Dat is En dan al die post. Beverige brieven van oude mensen en tekeningen vol clowns van kinderen. Hele schoolklas- sen hebben de tekenles besteed aan hun groet aan Toon Hermans. Het heeft hem zichtbaar goed gedaan. Hermans: „Het is erg fijn dat de men sen zo meeleven, al bezorgt het me weer heel wat werk. Want ik vind dat iedereen persoonlijk bedankt moet wor den. Ik heb er speciaal al kaart jes voor laten drukken en die zit ik nu allemaal te tekenen. De mensen ver wachten dat, mijn eigen poot moet er onder. En ze hebben er ook recht op. Ik ben hen veel te dankbaar voor al hun goede wensen" Dagen geleden klonk zijn stem somber door de telefoon, maar nu we samen koffiedrinken aan de keukenbar van zijn Maastrichtse Stokstraathuis, is Toon Hermans weer opgewekt. Woens dag heeft hij zijn bed verlaten en fietste hij zijn loomheid weg op zijn home-trainer. Woensdagavond maakte hij voorzichtig een ommetje door donker Maastricht. Nu staat voor hem vast dat hij dinsdagavond zijn optreden wil hervatten. Zijn vrouw Rietje: „Toon heeft woens dag zijn baard weggeschoren. Die had hij laten staan tijdens zijn ziekte. Geen gezicht. Er zijn natuurlijk vrouwen die een baard mooi vinden, maar ik vond er niks aan, Die baard maakt je ouder, heb ik tegen Toon gezegd. En toen heeft hij hem meteen maar weggeschoren. Gelukkig". Geen rust, Zijn gezicht is dus weer even glad als altijd. Zijn ogen hebben de tinte ling behouden. Alleen zijn haren zijn iets dieper in de nek gegroeid. Toch kent hij enige aarzeling. Hij zegt: „Wil je geloven dat ik heel erg opzie tegen dinsdagavond, als ik weer het toneel op moet?". Waarom, hij heeft toch twee „ontspan nen vakantieweken" achter de rug? „Juist daarom", zegt Toon Hermans. „Van die noodzakelijke rust ia in feite niets terechtgekomen. Ik hoorde alleen maar overal lawaai. Op straat, piano spelen bij de buren, het slaan van deuren, de deurbel en ieder moment de telefoon. En dan had je echt ogen blikken, waarop je dat allemaal te veel werd. Als je zö in bed ligt, overdag, dan hoor je alles. En dan stoort ieder geluid je vaak ook". Hij telt de dagen tot dinsdag op zijn vingers. Nog drie, stelt hij vast. „En die vier dagen breng ik niet thuis door. We gaan er effe vandoor, weg. We Ios- esen ons op in de ruimte. We zoeken een plekje waar het echt helemaal stil is. En dan kan ik dinsdag monter aan mijn werk beginnen. Want als ik hier tot dinsdag moet zitten, dat kan ik echt niet hoor". Kok Toon „Zo", zegt Toon, „En nu ga ik achter het fornuis slaan voor de foto. Ter ere van Rietje, die me twee weken lang heeft moeten bemoederen. En dan doen we net alsof ik haar bij het huis houden heb geholpen en wat heb ge kookt". „Dat doe je toch nooit", zegt mevrouw Hermans, met een gezicht alsof de keukenprinses haar troon voelt wanke- „O nee?", zegt Toon. „Ik heb in decem ber voor de radio een eigen recept voorgelezen en ik zal nu terstond een nieuw bewijs leveren van mijn enorme kookkunsten". In de huiskamer omsloten door boeken en schilderijen neemt hij pen en papier en schrijft een recept op. Hij knutselt er een kwartiertje aan en dan is het rijp voor de woorden-keu- ken. „Alsjeblieft", zegt. hij, „laten je lezers het maar eens proberen, het is een lekkernij". En ja hoor, geen lekkerbek kan het nu nog ontkennen: Toon Hermans is in zijn woordenspel nog even uitgekookt als altijd. Nog enkele dagen omroeren in intense rust en niemand merkt dins dagavond dat hij twee weken uit de keuken is geweest. En daar gaat het Toon Hermans om. Klankrecept Eerst drie a vier partoetjes snipperen (niet te •nlpperig). De carplgnon- een Toon en Rietje in de keuken duizenden beterschapswensen en nieuw klankrecept. bijl* van Franse serveillère (dunne soep) staat natuurlijk al op een klein pitje. Vervolgens haalt u de pit jes eruit (ook het kleine) en nadat de versnipperde partoetjes door de car- pignon zijn geroerd, haalt u dé pipout uit de ijskast. Even flambozen (niet flamberen, hoor!). De pipout geeft u een extra-sausje met een scheutje fla- nelle (een halflichte brignacachtige pompousse), en daar doorheen wat fijngemalen pasternelle Tenslotte neemt u de Preiselberen uit de kooi, en charmeert de pipout met wat cra- peaupastilles. U krijgt dan een sma kelijk geheel wat wij in de kokkerel- lerie een „pipout-carpignon la pom pousse" noemen. Scheutje flanelle niet vergeten voor al niet in de wintermaanden. Eet sma kelijk* Tunesisch schip wellicht gebotst op Eurydice MARSEILLE (Reuter) Het 1316 ton nietende Tunesische schip „Tabaraka" vertoont aan stuurboordzijde en onder de waterlijn schrammen en sporen van verf en metaal, waaruit men kan op maken dat het in aanvaring is geweest met een voorwerp dat zich onder water bevond. Dit meldt de commissie die een on derzoek heeft ingesteld naar het ver gaan van de Franse onderzeeboot „Eury dice" die 57 man aan boord had. De com missie zegt dat de Tabaraka in de buurt van de Eurydice voer toen de onderzee boot ten onder ging. Akkoord over Europese bevoegdheden BRUSSEL (A.N.P.) De Europese ministerraad heeft overeenstemming be- relkt over de budgetaire bevoegdheden van het Enropese parlement. Het heeft de besluiten van de decembermarathon cn van de raadszitting van februari ein delijk in verdragsteksten kunnen om zetten, waarbij Nederland overigens dui delijk heeft gesteld dat het akkoord over de parlementaire bevoegdheden er een is dat eerst alles nog ter kennis gebracht zal worden van het Nederlands pax- KOLENDAMP TEGENGAAN ENSCHEDE. Het Is na 1 mei in Enschede verboden geisers te installeren zonder dat een deugdelijke luchtafvoer aanwezig is. Men wil met deze maat regel dezer dagen uitgevaardigd door het Bnsohedese gasbedrijf voorkomen dat de kolendamp, die ontstaat als de geiser brandt, in kleine ruimten, zoals bijvoorbeeld keuken, terecht komt. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het per centage koolmonoxyde, dat wordt ge vormd bij verbranding van het gas in de geiser, vrU hoog kan zijn. In de laatste maanden van het vorig jaar is een uitgebreid onderzoek inge- stel in enkele honderden huizen in En- sdhede, wmar een geleer aanwezig is. He* initiatief voor deze onderneming is ge nomen door de bekende Ensohedese internist dr. J. R. Borst. Hij was ook de man die jaren geleden al wees op het gevaar van kolendamp in auto's. Volgens de internist heeft elke geiser het nadeel, dat er wat mee gebeuren kan. De apparaten verbruiken veel gas als ze in werking zijn. Voor de verbran ding van dat gas is een vrij grote hoe veelheid zuurstof nodig. Die moet udt de omringende lucht worden gehaald en bereikt het gas via kanaaitjes in de geiser. Als deze kanaaltjes verstopt zitten, kan zuurstofgebrek optreden, het geen weer tot gevolg kan hébben dat er kolendamp wordt gevormd- Europese naleven In het Centraal Mu seum te Utrecht zullen de werken van Europese naïeve meesters uit de Al- bert Dome Collectie geëxposeerd wor den van 3 april tot en met 31 mei. Dr. L. Gans voorzitter van de Dorne- stichting zal de tentoonstelling inlei-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7