•mm mening Crisis D'66 bezworen Leids Progressief Akkoord gered BIOSCOPEN ,Rode haan' hielp mee slopen bij Synthese HET STAATSE LEGER IN KLEURRIJKE AQUARELLEN Leidse agenda CIJFERTIPS Oegstgeestse Jenaplanschool bakermat van een uniek katechetisch projekt ZATERDAG 7 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Deel leden niet eens met interpretaties van bestuur LEIDEN De gelederen van de af deling Leiden D '66 zyn zo er sprake was van een scheiding der geesten weer gesloten. Na twee uur van bewo gen discussieren besloot de ledenver gadering gisteravond, in het Gerefor meerd Jeugdhuis aan de Breestraat, met grote meerderheid niet op het be sluit van 14 november van het vorig jaar (toen tot toetreding van het Leids Progressief Akkoord, waaraan ook de PvdA, de PPR en de PSP deelnemen, werd besloten) terug to komen. Het Haagse politierechter Werkster maakte misbruik van vertrouwen DEN HAAG/LEIDEN Zoals de offi cier van justitie bij de Haagse politie rechter zelf verklaarde, het was mei enige aarzeling dat hjj tegen een 25- jarige huisvrouw uit Voorschoten geen onvoorwaardelijke gevangenisstraf eiste. ,,Ze heeft het er eigenlyk wel naar ge maakt om een poosje in de gevangenis te verblijven", aldus het oordeel van de Het was dan ook een kwalijke diefstal waaraan verdachte zich had schuldig gemaakt. Ze had misbruik gemaakt van het vertrouwen van haar werkgeefster, door uit de woning uit een geldkistje 150 Franse francen en 1000 peseta's te stelen. Ze was namelijk werkster en had zo vrij spel in de woning. Verdachte had het geld gewisseld en in haar huishou den besteed. ,,Het is een brutaal stukje", vond de officier van justitie, doch om verdachte uit haar gezin te halen en in de gevangenis op te sluiten, vond de of ficier een te zware straf. De eis luidde 150,boete en voorwaar delijk twee maanden gevangenisstraf met proeftijd van drie jaar. De rechter veroordeelde overeenkomstig die eis. De films in de week van 5 t/m 11 maart zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Polanskiweek: do.-vr. Repul sion; zat.-zo. Cul de Sac; ma. t/m wo. Rosemary's Baby. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nachtv. vr.-zat. 23.30 u.: Wie is bang voor Virginia Woolf? (18 jr.) Lido: Mosquito Squadron (14 jr.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Uw vrouw 't onbekende wezen (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: More (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur- Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Trionan: Hello Dolly (alle leeft.) Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur Rex: Vreemde minnaars (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Nachtv. vr.-zat. 23.30 uur: Weekend op de Reeperbahn (18 jr.) Het hete hangijzer voor de Leidse de mocraten (de opkomst was ongekend groot: 26 stemgerechtigden, woonden de vergadering bij) vormde gisteravond de uitspraken was grote deining in de af- die een onderzoek heeft verricht naar de gang van zaken rond de toetreding van de afdeling Leiden van D '66 tot het Leids PAK. Door voortijdige, onvol ledige en onjuiste publicaties over die uitspraken was grote deinig in de af deling ontstaan. De geschillencommissie heeft zo bleek gisteravond pas voor het eerst officieel de uitspraak ge daan, dat er in het algemeen over een onzuivere besluitvorming van een D '66- ledenvergadering gesproken kan worden als de vergadering tegelijkertijd twee belangrijke besluiten neemt. Onjuiste procedure Anti-PAKker en vrijwel enige, felle op posant van het bestuur, de heer Luyen- dijk presteerde het de vergadering met .o.m. die uitspraak van de geschillen commissie bijna twee uur bezig te hou den. Hij stelde, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat het hoofdbestuur van D '66 weieens niet akkoord zou kunnen gaan met het gemeenteprogramma (lees PAK-programma) van de afdeling Lei den, omdat het na toepassing van een niet geheel juiste procedure door de ledenvergadering is aangenomen. In de vergadering heerste daar verschil mening over en er werd bijna oeverloos over heen en weer gepraat, hetgeen ulteindeiyk uitmondde in een stemming of D '66 na de oprichting van DS '70 (de afgescheiden PvdA'ers) al of niet zijn houding ten aanzien van het PAK opnieuw moest bezien. De vergadering vond van niet. Daarna werd ook vlot het besluit genomen in het Progressief Akkoord te blijven. Zelfs werd (met acclamatie) het voorstel aangenomen 't hoofdbestuur te verzoeken in de uitspra ken van de geschillencommissie geen aanleiding te zien het gemeenteprogram ma niet goed te keuren. Kandididatenlijst De kandidatenlijst van D '66 afd. Leiden bij de gemeenteraadsverkiezingen op 3 juni a.s. ziet er als volgt uit: (de volg orde zal per schriftelijke stemming ge schieden) A. J. v. d. Berg, W. Bischoff van Heemskerk, ds. A. W. Cramer, J. de Feiter, W. F. Harmsen, E. E. Hes sen, W. F. C. Hardeman, J. L. M. van Heugten, W. Kuyper, H. K. Looze, B. D. Oosterman, N. N. van Rooyen, D. Zonneveld, R. R. J. van Straten en F. de Wit. Kiescomité's De laatste tijd is gebleken dat de Leidse KVP onder haar huidige bestuur regel matig in de roos heeft geschoten. Daar van getuigde met name de drukbezochte ledenvergaderingen, waar veelvuldig if gebleken van hernieuwde aandacht ei belangstelling voor het reële beleid dat het KVP-bestuur thans voert (Witte Sin- gelplan, Schouwburg, gemeenteprogram ma). Met het oog op de komende ge- meenteraadsvergiezingen is mede van de zijde van het bestuur gelet op een zo evenwichtig mogelijke samenstelling van de voorlopige kandidatenlijst (groslijst). De adviescommissie, die uit elf leden be staat waaronder vierHames en twee gevestigde middenstanders heeft na zorgvuldige afweging haar voorkeur tot uitdrukking gebracht. Toch zijn er twee kiescomité's opgericht die bepaalde, van de voorkeur van de adviescommissie afwijkende, kandidaten steunen. Dat mag! Wat men echter wel dient te beseffen is dat een stemming op de groslijst in overeenstemming met de voorstellen van deze twee kiesco mité's ten koste gaat van onder meer: a. een vertegenwoordiging van het NKV en de jongeren in de KVP-fractie; b. de deskundigheid van deze fractie; het is de laatste jaren immers duidelijk geble ken dat een fractie in de gemeenteraad niets kan bereiken zonder voldoende deskundige raadsleden. Dat is niet al leen een bedenkelijke zaak, dat is gezien juiste samenstelling van de fractie doodgevaarlijk Het is duidelijk dat de kiescomité's zich daar geen zorgen over hebben gemaakt. Alleen al daarom zijn hun voorstellen verwerpelijk! C. P. Chr. M. Oomen, Oegstgeest Expositie van C. G. Boode in Legermuseum LEIDEN Na het grote succes dat het Legermuseum heeft geoogst met 'n speciale expositie, gewijd aan historische diorama's en „figurines", vervaardigd door Belgische en Franse verzamelaars (voornamelijk amateurs)is het zoge naamde „wissel Kabinet" parterre van het voorgebouw opnieuw inge richt teneinde de bezoekers een beeld te kunnen geven van de bijzonder kleur rijke uniformering der Staatse troepen gedurende de tweede helft van de 18e Dit beeld is des te meer gevarieerd' aan gezien destijds vele buitenlandse hulp troepen in Nederlandse dienst waren ge treden. In een groot aantal uiterst minutieus doorwerkte aqurellen welke mogelijk aan de schilderstijl van het late „ancien regime" zijn aangepast, heeft de heer C. G. Boode, historisch illustrator van het Legermuseum, deze bonte en veelal zeer fraaie uniformering voor het nage slacht vastgelegd. Drs. J. G. Kerkhoven, conservator, ver zorgde de veel geduld vragende uniform- kundige- en topografische research. Het prachtige colorlet en de grote accu ratesse, welke kenmerkend zijn voor het speciaal ln deze tijd zo opvallende oeu vre van de heer Boode hebben hem zo wel in het binnen- als in het buitenland een grote reputatie doen verwerven op dit merkwaardige, sterk gespecialiseer de gebied. De expositie blijft geopend tot en met 30 juni a.s. (met uitzondering van de zaterdag Is het museum geopend van I17 uur, des zondags van 1317 uur). ADVERTENTIE Th. J. van der Heijden ZATERDAG 7 MAART Imperium: „The Public Eye", 20.00 uur. Schouwburg: „Een zomeridylle" voor Stedelijk Gymnasium, 20.00 uur. Stadsgehoorzaal: Bal Evert Castelein, 20.30 uur. MAANDAG 9 MAART DOCOS-kantine Vergadering NKS- afdeling voetbal, 20.00 uur. De Rode Leeuw, Oegstgeest Leden vergadering Ned. Kapperspatroonsbond, afd. Leiden, 19.45 uur. Stadhuis Gemeenteraad van Leiden, 19.00 uur. DINSDAG 10 MAART Schouwburg Nieuwe Comedie: ,,Saj- juns Fiksjun", 14.30 en 19.30 uur. Stadsgehoorzaal Verkiezingsby een komsten AR, CHU en KVP, 20.00 uur. De Burcht Discussie-avond VPRO over G. K. van het Reve, 20.00 uur. WOENSDAG 11 MAART Schouwburg Fons Jansen met Drie maal Andermaal, 20.00 uur. DONDERDAG 12 MAART Louis de Coligny-seholengem. Lies- beth List en trio Louis van Dijk, 20.30 u. Petruszaaltjc Lezing- en dia-avond. Pastoor P. de Lange: Een blik op Span je. 20.00 uur. Microtheater Vestestraat 40 „The Public Eye" en „De schat", 20.00 uur. De Burcht Openbare vergadering CPN, 20.00 uur. Schouwburg Fons Jansen met Drie maal Andermaal, 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Televisie-promena deconcert. Omroeporkest m.m.v. Gré v. Swol-Brouwenstein en Kruno Cigoj, 20.00 uur. Snoeck Hurgronjehuis Marcel B. Kee- zen: Wat is antiek? 20.00-uur. VRIJDAG 13 MAART Zaal Mekel PvdA-groslijstvergade- ring, 20,00 uur. Antonius Clubhuis Debat mevr. Wes- sel (D'66) - weth. S. Menken (KVP), 20.00 uur. Groenoordhal Paasveetentoonstelling VEBO. 8.00 - 12,00 uur. Schouwburg Fons Jansen met Drie maal Andermaal, 20.00 uur. Stadsgehoorzaal Uitvoering Brunhil- de, 20.00 uur. Logegebouw, Steenschuur Cinestud '70 en Filmclub 16. 20.00 uur. Ger. Kerk, Lammenschansweg Open bare vergadering Dekenale Raad. 20 uur. KATWIJK De demontage- ploeg, welke al enige tijd bezig is met de ontmanteling en afbraak van de „Synthese" kreeg gister middag even ongewenste hulp van de rode liaan. Tijdens de werk zaamheden ontstond brand onder de opslagtanks. De slopers slaag den er spoedig in het vuur onder controle te krijgen. De Katwijkse brandweer werd veiligheidshalve wel gealarmeerd, maar behoefde nigt ter plaatse in aktie te ko- Man gewond bij brand werkplaats ALPHEN Gisteren ontstond e- n be gin van brand in een kleine werkplaats achter het pand Hoofdstraat 208 in Alphen a. d. Rijn. Enkele mensen waren hier aan het werk toen een petroleum kachel omver gestoten werd. De heer H. J. v. d. Mast voorkwam erger, door de brandende kachel overeind te zetten, waardoor het wegvloeien van olie werd voorkomen. Door de brandwonden die hij daarbij opliep aan de handen, moest hij naar het ziekenhuis Rijnoord worden gebracht. Vierde week van juni Autosport week in Noordwijk NOORDWIJK Voor de vyfde maal wordt van 20 tot 27 juni a.s. te Noord- wijk aan Zee weer de Autosportweek gehouden. Rond de auto zyn een groot aantal sportieve evenementen opge bouwd, die de badplaats in die periode dagelijks een feestelijk aanzièn zullen Op 20 juni wordt de Autosportweek ge opend met het Concours d'Elégance. Voor dinsdag 23 juni is de tradidionele Politiemotor en auto-slalom op het programma gezet. De woensdag en donderdag,. 24 en 25 juni zullen geheel in beslag worden ge nomen door de actie vrouwen achter het stuur. Op zaterdag 27 wordt de Autosportweek besloten met het Grand Gala de l'Auto- mobile in Huis ter Duin en de verkie zing van de Lady Automobiel 1970. Het is nog maar een voorlopig en volledig programma. Er wordt in Noord wijk met man en macht gewerkt oir het zo spoedig mogelijk „rond" te krij gen. De plaatselijke V.V.V. verstrekt ni al inlichtingen. lb: UVS—Unitas 1 2a: LeonidasBI. Zwart 3 LFCODB 1 LaakkwartierLugdun3 Alphen—Naaldwijk 2 3a: SJCTeylingen 1 TexasVan Nispen 1 Spel. LissePDK 1 3b: TonegldoRKAVV 2 4a: SJZQuick Steps 1 OoievaarsDOSR 3 ForeholteVTL 3 BGC. FloreantDOCOS 3 RijpweteringConcordia 1 4b: De Flamingo'sASC 3 GD AVVSB 2 4c: LekkerkerkAlphia 1 GroenewegRKNSV 3 BodegravenSchoonhoven 3 LEIDSE VOETBAL BOND Eerste klasse: Stompw. Boys—LDWS 2 St.-BernardusSVLV 1 Randst. Sport—ZLC 1 AltiorLeidse Boys 1 UDOAlph. Boys 1 Tweede klasse: Oranje GroenVN A 1 Wet. BoysMMO 1 VVO AMeerburg 3 VNL—Unitas 1SITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Aan de Leidse Universiteit is de heer P. C. Bax, product develop ment manager bij Syntex Corporation te Palo Alto, California, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen ge promoveerd op een proefschrift, getiteld „Synthesis and properties of 5'-deoxynu- cleoside 5'-phosphonic acids and deriva tives". De promotors waren prof. dr. L. Bosch en prof. dr. W. Havinga. LEIDEN Aan de Leidse Universiteit ls de heer J. Wolters, wetenschappelijk me dewerker aan het Laboratorium voor Or ganische Chemie te Leiden, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen gepromoeveerd op een proefschrift, ge titeld „Orthoalkylering van fenolen". De promotor was prof dr. E. C. Kooyman. Bericht van Inzet Op vrijdag 13 maart 1970 om 19 uur in het Notarishuis te Leiden, AFSLAG van de perc., in bod De Goejestraat 88, Leiden op 12.600,— Koningstraat 54, Leiderdorp op 16.600,— Bericht van Inzet Vrijdag 13 maart a.s. te 19 uur in het Notarishuis te Leiden, t.o.v. Notaris Mr. Joh. A. Post, afslag van de percelen te Lelden: 1. Lammenschansweg 97, in bod staande op 25.000, 2. Bouwterrein Haagweg (vroe ger plaatselijk nr. 26), in bod staarde op 22.500, OEGSTGEEST Onderwijsvernieuwing is een gevle ugeld woord dat, nu praktisch door iedereen wel met een vorm van vernieuwing wordt gekonfronteerd, zijn vaste plaats in de turbulente vernieuwingsdrang heeft veroverd. In de commissie voorbereidingswet op het basisonderwijs, wordt gesproken over stimuleren van expressievakken, handenarbeid, pantomime, volksdans of creatief bezig zijn. Men kan hij monde van deskundigen op onderwijsgebied vernemen, dat het klassikale systeem wankelt, dat men overweegt het „zitten blijven" af te schaffen. Als voorbeeld van niet-klassikaal onderwijs in Nederland werd nog kor telings tijdens een ouderavond genoemd het Montessori- en Jenaplan-onderwijs. Sedert 1967 kent de gemeente Oegstgeest de R.K. Jenaplanschool „De Kring" welke is ondergebracht in de lokalen van het voormalige Rijnlands Lyceum aan de M. H. Tromplaan. In deze niet-klassikale school gaat het niet alleen om de verstandelijke maar ook om de „musische vorming" van de kinderen: spelen en leren zijn één. Van belang is dat het kind zich vrij, zelfstandig en kritisch kan oriënteren in de wereld om hem heen W erclcl or iën t j t i e Een gedeelte van het leerplan is in geruimd voor „wereldoriëntatie," waar in een uniek katechetisch projekt is gebouwd. Wat is „wereldoriëntatie"? Het hoofd van de Jenaplanschool, de heer H. F. Oudheusden, gaf hierop het volgende antwoord: „Het kind in staat stellen antwoord te krijgen op de vragen die het in het dagelijkse leven tegenkomt". Na het verdwijnen van de katechismus op de lagere scholen ontstond een va cuum, dat vooral door de ouders en de leerkrachten moest worden opgevangen. Het Godsdienstonderwijs op de klassi kale scholen verliep tot dan volgens een vast patroon. Gezien de vele wijzen waarop het thans geschiedt (er zijn een aantal methoden) ziet het er nogal „plu riform" uit. Zelfs kan men hier en daar de wens vernemen, de vanouds bekende katechismusboekjes maar weer in te Het hoort onverbrekelijk bij het leven van alle dag Brandend Hart Een van de meest gangbare vormen van Katechese thans, do methode „Met Brandend Hart" Is echter volledig op het klassikale onderwijs afgestemd. Niet geschikt voor het moderne Jena plan-onderwijs. De katechese vormde voor het school team o.l.v. de heer Van Oudheusden een probleem op zich. Men pleegde overleg met de moderator, kapelaan Th. Kloos terman (van de parochie van de H. Wlllibrord)Hieruit ontsproot de ge dachte naar Nijmegen te gaan om er kennis te nemen van een verzameling katechetisch materiaal. Wét men zocht bleek niet aanwezig: een andere me thode dan die voor klassikaal onderwijs. „Toen wij weer terug waren in Oegst geest, leek de oplossing verder dan ooit", vertelt ons kpl. Kloosterman. „Samen met de leerkrachten zijn wij ons gaan beraden: Wat zijn de wensen? Zo na men wij kontakt op met de katechetisch adviseur van het Bisdom Rotterdam, de heer M. v. d. Leeden. Met hem begon nen wij het materiaal van „Met Bran dend Hart" opnieuw te rangschikken. Hieruit moest een projekt ontstaan dat bestemd was voor de „onderbouw" van de Jenaplanschool. Deze „onderbouw" kunt u enigermate vergelijken met de drie eerste leerjaren van een klassikale school. Het programma, dat ontstond, bestaat uit driemaal 18 projekten die naar be lieve ter sprake komen. Hieraan heeft men ongeveer een jaar gewerkt in nauw overleg met de onderwijskrachten. Gelovige visie De katechese wordt op de klassikale scholen gegeven lós van de stof waar men mee bezig is. Dank zy echter het unieke projekt dat voor de Jenaplan school ontstond verstaat men dóór thans onder katechese dat bij het oriënteren van kinderen in de wereld de gelovige visie, die men op de wereld heeft, vdn- zelf als zodanig ter sprake komt. Kapelaan Kloosterman: „Als men met de kinderen spreekt over de Deltawer ken, ik noem maar een voorbeeld, dan past daar onderwerp „Schepping" in." Als profane thema's zien wij o.a. „Thuis bij vader en moeder"; „Broertje is ziek" of „Als vader thuis komt." De bijbe horende katechese is respect. „Geborgen heid voor mij"; „geborgenheid voor an deren" en „blij dat wij bij elkaar horen." Kapelaan Kloosterman: „Neemt U nu eens projekt dertien, geeft U dat maar eens ter verduidelijking." Daarin lezen wij onder 't hoofd „De appels zyn rijp": Katechese: Dankbaarheid voor wat je krijgt. Inleiding: De herfst konfronteert ons met de vrucht van de arbeid en de vol tooiing daarvan. Zij stemt ons tot dank baarheid dat alles zo goed is gelukt. Het resultaat is er dank zij onze in spanning maar ook dank zij God, die wasdom geeft. De appels die rijp zijn en van de boom vallen worden door ons als een gave ontvangen. Daarom willen wij in de katechese tot dankbaarheid opwekken wat wij in het leven als gave ontvangen: ja, het leven zélf is een ge schenk. Motivering: In het leven van het kind ligt de nadruk meer op het krijgen dan op het geven. Een kind vindt dat van zelfsprekend om iets te krijgen, omdat het nog zo afhankelijk is van de vol wassenen. Het is niet goed, om by een kind alsmaar te benadrukken dat het dankbaar moet zijn. Het lijkt een betere wèg het tot verwondering te brengen voor alles wat het zomaar ontvangt, waaruit een gevoel van dankbaarheid als vanzelf zal opbloeien. Uitwerking: Uitgangspunt kan zyn: een verhaal over wat een kind krijgt op zijn verjaardag en zijn spontane dank baarheid daarvoor. Of een gesprek over alles dat je zomaar ontvangt. Wanneer je daar een goed gebruik van maakt ben je dankbaar. De katecheses over de Eucharistie sluit hiér vanzelfsprekend op aan. Het brood en de wyn zyn de vruchten van de Herfst, die wij in de maaltijd gebruiken. Om God onze dankbaarheid te tonen. Hy is onze dankbaarheid waard, omdat Hij de mensen voor ons doet zorgen. Wij kunnen dit projekt afsluiten met een Dankviering. Leidraad Het bovenstaande is dus een van de projekten waar het thema Eucharistie ter sprake komt. Het geheel is eep „leidraad" waar leidsters en leiders in de „onderbouw' 'al enige tyd met en thousiasme mee werken. De katechese is „verweven" in het leven van alle dag zoals het kind dit ervaart. Het hóórt er onverhrekelyk bij. De ouders van kinderen welke de Jena planschool bezoeken hebben zich van het volledige programma kunnen voorzien en zij worden op de hoogte gehouden welke projekten worden behandeld zodat zij er thuis op aan kunnen sluiten. Zo wordt ter aanvulling bij ieder projekt verwezen naar aansluitende passages uit de Nieuwe Katechismus. Hoe denken de ouders er zelf over? Wy hebben het op een ouderavond kun nen peilen. Sommigen toonden zich sceptiseh, maar het merendeel der aan wezigen stond er positief tegenover. Katholiek „Is het wel katholiek?" werd er o.m. gevraagd. „Het gaat erom dat kin deren in de eerste plaats weten dat ze Christenen zyn," aldus kapelaan Kloos terman, „ze zijn nog té klein om te concretiseren Eén van de leidsters, mej. M. Speet, is er zeer mee in haar nopjes „voor niet- klassikale scholen een ideale vorm. Mijn ervaring in de onderbouw is dan ook beslist positief. Zo leren de kinderen in de „wereldoriëntatie" van de Jenaplan school op een welhaast vanzelfsprekende wyze het kleine, en straks ook het grote bestaan te zien als een heilsbehandeling Gods. Er wordt thans gewerkt een en serie projekten voor de „bovenbouw", of (zoals U wilt) van het vierde tot zes de schooljaar. Een unieke vorm van Katechese kreeg in Oegstgeest gestalte. De belangstelling In onderwyskringen en met name in de vele R.K. Jenaplanscholen die ons land reeds telt, voor deze vorm van geloofs opvoeding is byzonder groot. ANTON KOCH

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3