De onweerstaanbare trek naar Duindigt CHIEL VAN DER TOGT BERTUS RIEM Transfermarkt WASSENAAR De bekende jockey John Webb is in dienst ge treden van stal Schoonheim, die hierdoor het verlies hoopt goed te maken van Peter Perkins cn Robert Wetemans. Perkins werkt momenteel nog voor eigenaar trainer Smolders, maar de ver wachting is dat hij Duindigt zal verlaten. Wetemans heeft de ge lederen versterkt van het entrai- nement Joep Dekkers. WASSENAAR Woensdag 11 maart 1970: opening van het draf- en renseizoen op Duindigt. De aankondiging staat zo simpel vermeld. Voor de paardesportliefhebbers echter een magische klank. Duindigt is een begrip in de Nederlandse draf- en renwereld. zoals het Stadion Feüenoord immer mysterieuze aantrekkingskracht uit oefent op het voetbalvolk. Vanwaar toch die koorts achtige tinteling wanneer de naam Duindigt in het geding i«? Vanwaar die onweerstaanbare trek naar Duiyrfigt waarvan de illustere bezoeker (edelman èn bedelman) met geen tien paarden is tegen te houden? De heer C(ees) Berg reeds meer dan vijfentwintig jaar met hart en ziel paardesportbelangen behartigende publiciteitsmanager van de stichting Nederlandse Draf- en Rensport strekt de geopende rechterhand schuin- hoog richting landschap waar Duindigt opdoemt en constateert: „Duindigt is een baan van internationale allure. De mensen ervaren dat reeds bij binnenkomst. Dat grootse, dat wjjdse". Duindigt maakt zich gereed het paardevolk te ont vangen. De niet-geïnteresseerde, toevallige passant die tijdens zijn wandeling op de Waalsdorpeiiaan een snij dende oostenwind in het gelaat voelt, merkt ter hoogte van de inrit naar Duindigt slechts enige wegwerkers op, die karrevrachten zand aanvoeren. Ogenschijnlijk niets bijzonders. Werkzaamheden die voor de Neder landse burger een vertrouwd, alledaags straatbeeld vormen waaraan nauwelijks aandacht wordt geschon ken. Maar de ingewijde zal worden getroffen als door een zweepslag. De wegwerkers zijn wegbereiders naar een te vernieuwen, te moderniseren Duindigt» Ook de paarden zelf kijken reikhalzend uit naar het moment waarop zij op Duindigt in actie kunnen komen. Ongedurig bewegen zij zich voort in hun box, zachtjes trappelvoetend en slechts bereid hun ongeduld te bedwingen „vqpr een oppame van Simon E. Smit. Arbeidsintensiviteit zowel ten gerieve van de toe schouwer als degenen die op Duindigt hun dagelijks brood verdienen. Cees Berg tijdens een „sight seeing" langs de diverse entrainements: „Je hoort de mensen zo vaak zeggen: ze doen .nooit iets. Maar dat is niet waar. Een groot aantal veranderingen is veelal niet in het directe belang van de toeschouwers. Maar dat houdt niet in dat er niets gebeurt, de veranderingen, de verbeteringen die plaatsvinden zijn niet altijd visu eel. Er worden voorzieningen getroffen op het gebied van baanverbetering, er vinden enorme investeringen plaats op het gebied van boxenbouw. Het nieuwe Duin digt van vijf, zes jaar geleden, ja, dat was spectacu- Nochthans ook in déze periode luttele dagen voor de opening van het nieuwe seizoen op Duindigt in grijpende veranderingen op de Wassenaarse koersbaan. Noodzakelijke „bijkwasting" van de accommodatie, of schoon geen opwindend gebeuren voor de bezoeker die dit terecht overigens als zeer normaal aanvaardt. Maar ook de installatie van een gesloten t.v.-circuit, die naar verwachting eind juni zal zijn verwezenlijkt. Cees Berg: „Dat circuit is een unicum voor Nederland. Iedere koers wordt op de film vastgelegd. Niet alleen belang rijk voor de toeschouwers, maar ook wanneer van de zijde van de pikeurs of jockeys tegen het verloop van een koers protest wordt aangetekend. We kunnen dan gemakkelijk vaststellen waar zich een bepaalde onre gelmatigheid heeft voorgedaan. Het essentiële verschil met het televisie-circuit dat zich sinds vorig seizoen in het Hilversumse Sportpark bevindt is dat het daar uit sluitend wordt gebruikt voor het doen van mededelin gen ten behoeve van het publiek met betrekking tot het uitbetalen van de coate". Bedrijvigheid op Duindigt alom. Reeds in 1906 werden de eerste boxen neergezet en ofschoon het stallen„park" sindsdien geleidelijk werd uitgebreid doet zich bijna vijfenzestig jaar later de behoefte tot afbraak en ver nieuwing van die allereei'Ste boxen sterker gevoelen dan ooit. In eendrachtige samenwerking tussen dc Kon. Nederlandse Harddraverij- en Renvereniging, de Paardesporttotalisator en de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport wordt momenteel hard gewerkt aan een gi ootscheepse reorganisatie van het boxencomplex, waarmee een investering van enige honderdduizenden guldens is gemoeid. De heer Berg: „De oudste boxen zullen verdwijnen. Er vindt trouwens niet alleen een sanering plaats van het boxenbestand, maar ook een uitbreiding. Het aantal paarden is de laatste jaren sterk toegenomen. Op dit moment verkeren we in de eerste faze. Het moet geleidelijk gebeuren, want een heel sim pele box kost drieduizend gulden". Een initiatief overigens dat door de trainers van harte wordt toegejuicht. Aad Harmsen, voorzichtige-klop-op- de-wand van zijn domein: „Eén klap en ik heb meteen een kamer en suite. Het hele geval hier staat op instorten. Alleen zullen straks de paarden wel wat zenuwachtig zijn. Die zullen enige tijd nodig hebben om aan hun nieuwe omgeving te wennen". Inmiddels ploegen de wegwerkers aan de Waaldorper- laan onvervaard voort. Want Duindigt hoe groots, hoe wijds ook is slechts bereikbaar met groot gevaar voor Cees Berg: „Duindigt baan van allure. Dat grootse, dat weidse". leven. De heer Berg: „Duindigt is een weergevoelige baan. Normaal worden de draverijen en rennen bezocht door elf- twaalfduizend toeschouwers. Maar als het regent komt slechts de helft. Enerzijds glasdichte, ander zijds grotere tribunes komen vanzelfsprekend op ons verlanglijstje voor. De meest urgente voorziening betreft echter niet de baan zelf, maar de vet schrikkelijk moei lijke toegangsweg. Je kunt Duindigt slechts bereiken ten koste van 'n levensgevaarlijke oversteek van de rijks straatweg. Voor 't levensbestaan van Duindigt is 'n op lossing daarvan het meest primair". Niettemin: er is en wordt actie genomen om aan die levensgevaarlijke situatie het hoofd te bieden. Verande ringen ten aanzien van een minder rtsicovolle bereik baarheid van Duindigt zijn opgenomen in de totale wijziging van het wegenplan dat in deze omgeving is gepland. Er zullen zeker nog wel enige jaren mee heen gaan alvorens alle plannen metterdaad zullen zijn ver wezenlijkt. Er komen zoals het een goede Nederlandse organisatie betaamt ettelijke instanties op gemeente lijk en provinciaal niveau aan te pas. Gelukkig weet Cees Berg te melden: „Er zit wel muziek in". Duindigt wacht af. Kijkt over de gevaarlijke over steek reikhalzend uit naar de elfde maart. Deze pagina werd samengesteld door Wim Schild en Paul de Tombe. Foto's: Simon E. Smit. „Felix is de grootste" Diep weggedoken achter de kraag van zjjn jas, pet op met klep, komt de pikeur op de sulky voorbü. Hü heft de hand ten teken van begroeting en koerst naar de baan. Daar zet hjj zijn paard aan tot draf, rijdt enkele ronden, het tempo regelmatig verhogend cn koerst terug naar de stallen. Tegen het zwarte zan derige pad, achter bU de stallen, hangen aan 'n ijzeren pin boven een van de boxen twee lauwer kransen, aangetast door de weersomstandigheden. Chiel van der Togt spant in de Ijzige oos tenwind zijn paard uit, wijst naar de verdorde eerbewijzen en roept „Die haal ik niet weg voordat ik er nieuwe voor in de plaats heb." Later, in een warmer en rustiger omgeving dan het ook in de wintermaanden van be drijvigheid gonzende Duindigt: „Ik heb een goed seizoen gehad, vorig jaar 82.000 gulden gewon nen, waarvan met Felix 38.000. De kransen aan die spijker heb ik gewonnen in het kampioen schap van Nederland en in Hol landBelgië. Met Felix ben :k ook tweede geworden in het kampioenschap van de vijfjari gen, toen liep hjj ook geweldig. Ik heb zestien paarden, maar Fe lix is de grootste." De grootste. Chiel (M L.) van der Togt is een grage prater als het onderwerp Felix wordt aan gesneden. Felix is het melkkoetje onder de paarden die bij Van der Togt in training zijn, Felix is de grootste, want Felix wint rège - matig prijzen. „Met de anderen heb ik geen grote koersen ge wonnen en je moet als trainer wel voortdurend in de running blijven, anders ben je gauw ver geten. Als je een tijd niets hebt verdiend, kan de eigenaar zo maar naar een ander gaan. Het is net als met voetballen, zó ben je de ster, zo ben je de sul. Je moet ook prijzen winnen om er zelf „uit" tc kunnen komen. Van die prijzen krijg je een percentage. Dan kan je eruit komen met de kosten. Je moet de huur van de box betalen, de mensen die voor je werken, het hooi, het stro en de slijtage aan je spullen, of de pensionprijs (het bedrag dat de eigenaar aan hoog." Van der Togt. 28 jaar, gehuwd, is trainer van 16 paarden („waar van vier winterpaardjes. waar mee ik ook in Hilversum rijd"). Hij heeft een uitgesproken me ning over zijn beroep: „Een kei hard beroep, nooit vakantie, want je mensen willen graag gulden schadevergoeding kan eisen. Maar ook een mooi beroep. Sinds de sluiting van Duindigt vorig jaar hebben de paarden rust, maar ze moeten wel iedere dag uitgereden worden. Ieder paard heeft een ander karakter. Je moet met de één een uur, met de ander maar een half uur trainen. Er zijn ook bij, die je achter de wagen moet trainen, want dat is dan een drukte maker. Die moet je erachter houden. Met die paarden moet je leder paard een ander karakter dat je er zelf altijd bij bent. Dat is zeven dagen in de week keihard werken, want er zijn zondags ook koersen. Een rot beroep want als je een tijdlang niets verdient kan de eigenaar zijn paard zo bij een andere trainer zetten. Dan is er alleen een clausule waardoor je 250 bij i koers ook laat de baan Met het „uitrijden" van de paarden vult Van der Togt zijn dagtaak: „Op Duindigt staan de paarden 23 van de 24 uur van de dag binnen. Daarom is een van mijn grote wensen een boerderij tje met veel land er omheen. Aan een ijzeren pin hangen twee inmiddels verdorde lau werkransen, vorig seizoen ge wonnen door Felix. Chiel van der Togt. „Die haal ik niet weg voor ik nieuwe heb". Als Ie zelf land hebt. kun Ie ze lekker laten lopen. Dan blij ven de spieren los en hebben ze beweging." Van der Togt. die op 7 maart al startte in Wolvega „een prachtige accommodatie hebben ze daar, daar ls goed de kost te verdienen. Het lijkt wel of de mensen daar meer voor de paar- desport over hebben" start met Felix op de eerste koers van Duindigt. Op 11 maart is het zovei;. („Hij gaat zeker weer goed meedraaien, ik heb er hoge verwachtingen van.") Vanaf die datum kan Van der Togt proberen of hij de verdorde lauwerkransen boven de box kan vervangen door verse. meer dan vijftig jaar ervaring in de „paarden" Een steenworp van Duindigt ver wijderd ligt stal Groencndaal. Een lange, groene stal naast een woonhuis. Een paar meter ver derop een afgepaalde ring. Alle staldeuren aan de achterkant blij ken dicht te zijn, alleen de hoofd ingang tot de stal geeft mee. In de stal werkt op dat moment de trainer die vorig seizoen met zijn paarden zo succesvol in de ren nen is geweest. De heer S. J. Riem, op Duindigt bekend als Bertus Riem. een kleine schrale man, sluit de staldeuren direct weer. „De zomer komt nog niet binnen". Riem gniffelt nog na over de stunt die hij vorig seizoen uit haalde. „Ik heb Lester Piggeot, (de wereldberoemde Engelse jockey, wiens jaarlijkse verdien ste in de tonnen loopt) naar Duindigt gehaald. Dat was een aardige stunt. Op Willy heeft hij in de Derby gereden. Dat heeft wel wat ge kost, maar de eigenaar had het ervoor over. Piggeot werd vierde en de eigenaar was toen kenne lijk zo gedesillusioneerd dat hij Willy hier heeft weggehaald en naar een andere trainer heeft ge bracht. Maar inmiddels is Willy, een aardige inlander, weer ver kocht en sinds een dag of acht heb ik hem weer terug. Zet er vooral bij dat ik hem nog maar pas een dag of acht heb. want hij is moddervet en het zal nog veel tijd in beslag nemen voor het weer wat wordt". De Derby was niet alleen een stunt van Bertus Riem, de Der by bracht ook succes voor zijn stal. Zijn schoonzoon en eerste jockey Henk van der Kraats „die werkt hier alweer 'n tijd en ls toen met mijn enige dochter getrouwd" werd met Joep winnaar van de traditionele ra ce voor 3-jarigen. „Maar", voor spelt Riem, „Joep krijgt nu een moeilijk seizoen. Juist door de successen die hij in het vorige seizoen heeft behaald. Hij heeft te veel geld verdiend en dat wordt te veel aangekeken. Dan worden n te «waar belast ln de handicaps general Cn toppaard wordt in de handicap general zwaarder belast, dat kan 'n be lasting van 90 kilo zijn tegen een niet-favoriet paard 40). Hij gaat gewoon door. maar ik zou lie ver een jaar overslaan. De meeste Derbywinnaars ha len de vijfjarige leeftijd niet. In het buitenland gaan ze dan ook direct naar de fokkerij. Nu is hij aangewezen op de semi-klas- stekers, waarin alle beste paar den met gelijk gewicht tegen el kaar uitkomen. Daarin worden ze niet belast naar de prijzen die ze gewonnen hebben". Riem loopt langs de boren, kent elk van de 26 paarden die bij hem in pension zijn en weet de capaciteiten: ..Het observeren trainer een grote hoofdzaak". Hij komt langs de box van As trologe, een driejarige import word je steeds gezocht". Belang rijk punt voor een goede training vindt de heer Riem dicht bij de stal te wonen. „Dan kan je de boel 's avonds nog eens helemaal nalopen. Op Duindigt kan toch 's avonds van alles gebeuren". Hij is nog niet uitgesproken of 't bewijs van zijn woorden wordt geleverd. In een van de boxen wordt een paard onrustig en trapt keihard tegen de deur. Riem is er als de kippen bij, spreekt het paard toe „niet zo brutaal jij, houd je rustig" kijkt dan in de box ernaast en ziet Astrologe op de grond liggen met de benen onder d? voerbak. Als ze weer overeind is zegt Riem: „Dat kan nou 's avonds op Duindigt gebeu- Dat paard lag vast en dan kun nen ze zich wel overeind wur men, maar daarvan kunnen been blessuren ontstaan, of een kapot- Willy terug, Joep krijgt het moeilijk uit Engeland, („die heeft 3 ren nen gelopen, één gewonnen") langs de box van Sir Edward („dat ls de hoop van de stal bij de 3-jarigen") en vertelt onder tussen wat een succesvol trainer „Ik bezit 26 paarden. Ik heb zelf veel successen behaald en dan te heup. Ze kunnen zelfs ontheupt opstaan". In stal Groenendaal zijn dagelijks zes mensen werkzaam. Bertus Riem moet hard meewerken. „En dat ls hartstikke nodig, want we moeten leder vier paar den rijden. Personeelstekort me neer, Gisteren stond het nog Bertus Riem kent elk van de zesentwintig paarden en weet hun capaciteiten: „Het observeren van de pensiona rissen is voor een trainer een grote hoofdzaak". met grote letters in de krant: personeelstekort. Als ik vroeger een stal had uitgemest, dacht ik daarna, hèhè, gelukkig, nu kan ik op het paard, dan kan ik ten minste zelf eens even uitrusten. Dat is er nu niet meer bij. Het is toch te gek dat ik nog zelf paarden moet rijden". Hij korpt langs de box van Alex ander („een grote") en langs de broer van Alexander („die vind ik eigenlijk nog beter"). En ver volgens langs de box van Germa: "Ik hoop dat zij dit jaar maiden af wordt (De term maiden wordt in de paardesport gebruikt voor merries die nog nooit een eerste prijs hebben gewonnen). Zij had vorig jaar een startverbod om dat ze in de ring en de baan on handelbaar was. En moet je haar nu eens zien staan. Een lief paard, onbegrijpelijk". Bertus Riem heeft meer dan vijf tig jaar ervaring in de „paar den". Met die ervaring kenschetst hij een ander paard: „Moet Je dat nou zien staan. Dat is nou een muilezel. Zie Je die oren? Dat noemen wij richtingaanwijzera."

Leidse Courant | 1970 | | pagina 17