SORLANDET de Costa del Sol van Scandinavië NOORSE WEGEN Zilte voorrangswegen Paradijs voor vissers diepzeeduikers en folklorehappers ZOMERZON heeft oogje op Oslo ZATERDAG 7 MAART 1970 i De Holmenkollenspringschans nodigen u uit tot zonnebaden. populair als in de winter. Groene grasvelden Nederlanders, die met de hartelijke Fred Olsen in zee gaan (en wie zijn vorstelijke Blenheim één keer heeft betreden, wil niet ander» meer) vallen in Kris- tiansand gelijk met de deur in het gulle, Noorse natuurhuis. De VW-directeur van dit gebenedijde district, die het klappen van de toeristische zweep ook kent, noemt zijn Sorlandet grootmoedig de „Costa del Sol van Noorwegen" en hij heeft nog gelijk ook. Als je even vergeet, dat de zon er wat minder heetgebakerd is en dat de prijzen er hoger liggen dan in de vakantie nering van buurman Spanje, kom je al een heel eind. Een pluspunt is nog, dat Sorlandet niet de miljoenen - stroom te verwerken krijgt, die de laatste jaren de kust van de Middellandse Zee overspoelt en daardoor zonder overdrijving aan iedere gast een koninkrijk vol rust en stilte kan offreren. BIJ een inventarisatie van dit zuide lijke deel van Noorwegen blijkt Sorlan det allereerst een dorado te zijn voor diepEeeduikers. De VW-directeur van Kristiansand heeft inmiddels uitgere kend, dat er in Nederland zo'n 70.000 amateurduikers rondsnorkelen en voor - deze meute heeft hij 1700 maagdelijke eilanden voor zijn kust klaar liggen. Daarnaast houdt hij voor de liefheb bers nog wat scheepswrakken in reser ve, die barstens vol avontuur zitten. De warme golfstroom, die langs Noor wegen strijkt, zorgt ervoor, dat de dui kende toeristen niet van een al te kou- we kermis thuis komen. De spoorwegmaniakken komen aan hun trek in het Setesdal, waar hobbyisten sinds 1962 met locomotieven uit 1895 puffend en zwoegend de dienst onder houden tussen Kristiansand en het 4.7 kilometer verderop gelegen Byglands- Folklore Datzelfde Setesdal tot voor enkele jaren een ontoegankelijk, geheimzin nig stuk van Noprwegen houdt ook nu nog de tradities en folklore in hoge ere. Vele boerderijen zijn zo'n 500 jaar oud en de bewoners schieten hun kleu rige klederdrachten niet alleen aan bij nadering van een toeristenbus. Zij dra gen daarbij zilveren sieraden, waar van de motieven ontleend zijn aan Ne derlandse voorbeelden. Altijd een aar dig binnenkomertje voor een jongen van Jan de Witt. In Setesdal is ook een stokoude boerderij, de Rygnestadloftet (probeer dat maar eens te onthouden) waar zorgvuldig de souvenirs worden bewaard, die Noorse kooplieden van hun strooptochten langs het staatse le ger der Nederlanden mee naar huis dooraderde neus in de gezouten boter. Even de werphengel in het kristal heldere zeewater en je hebt zo 6 tot 8' vissen aan je lijn. Je kunt ook een boot huren en je lijn achteloos aan de railing binden. Op die manier kun je op je luie rug de vrijdagse maaltijd voor een middelgroot nonnenklooster veilig stellen. Kruip door Vanaf half augustus is het ook de uit gelezen tijd om de makreel te ver schalken. Als het weer dan ook nog meewerkt, kun je de buit bij het onder- van 21 april tot en met 22 n 17 mei tot 28 juli te Ham- in 5 juni tot en met 9 juli in n dit enorme iand er bekaaid Nederlandse begrippen uit- Lnie rug De gehelen zonneschijf is zichtbaar op Spitsbergen augustus, van 14 mei tot juli aau de Noordkaap. var merfest. van 21 mei tot en met 23 juli te Tromsö. va Bodo. Denk echter niet. dat de zuidelijke streken afkomen, want ook daar zijn de zomerdagen v< /.onderlijk lang en licht. In Osio kan men bijvoorbeeld midden in de nacht zonde kunstlicht zijn krantje lezen (gesteld uiteraard, dat u uit de smeuige öjebröten van onze noorderburen wijs kunt). De Noorse hoofdstad heeft bijna 18 uur zonlicht in mei, 21 uur in juni. 22 upr in juli, 18 uur in augustus en bijna 16 uur in september. Dat betekent bijvoorbeeld voor een septemberdag een portie daglicht van 5 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Ook de meteorologen hebben vastgesteld, dat over een periode van 20 jaar Osro meer zonne-uren registreert dan welke andere stad in Noord-Europa ook. In de zomerse periode komt dat neer op gemiddeld 1220 uur, tegen Parijs 1070. Amster dam 919, Berlijn 1061 en Stockholm 1207. In de vroege namiddag bedraagt de gemiddelde temperatuur In Oslo in mei M, In jnnl 21, in juli 23 en in september 16 graden. snelheidsgrenzen De loegestande maximumsnelheid op autowegen bedraagt 90 km per uur, op andere wegen 80. In steden en be bouwde kommen 50. De Noorse snel wegcode houdt uiteraard ook in. dat de automobilist te allen tijde zijn snel heid moet aanpassen aan de bestaan de omstandigheden. voorrang Het verkeer in Noorwegen rijdt rechts. Verkeer komend van rechts heeft voor rang, uitgezonderd op hoofdwegen, waar dit door middel van een verkeers bord is aangegeven. grootte voertuigen De maximum toegestane breedte voor voertuigen bedraagt in het algemeen 2.15 meter, maar een breedte van 2.50 meter is toegstaan. op de volgende weggedeelten: Hoofdweg 2: Klofta KongsvingerMagnor, Hoofdweg 7 (de E68, Kjorbo, Honefoss, Hoofdweg 31: Roros tot aan de grens bij Vauldal, de E18: LarvikOslo, de E6: Svinemund Oslo. ook via Frederikstad en hoofd weg 110, Hoofdweg 159 OsloStrom- menkerk. Hoofdweg 120: Strommen- kerkLillestrom. formaliteiten Alleen een rijbewijs en een kenteken- Een zomerse dag op „Radhusplassen" in Oslo. bewijs zijn verplicht. Verzekeringen kunnen worden afgesloten bij binnen komst in Noorwegen. benzine en service Er zijn benzinestations in geheel Noor wegen, die de standaardprodukten der grote maatschappijen verkopen. Alle grote servicestations voeren ook repa raties uit bij gangbare automerken. Servïcewagens van de Noorse Automo biel Club (N.A.F.) patrouilleren op bergwegen en een aantal hoofdwegen. De Noorse ANWB (KNA) heeft een aan tal hulptelefoons geplaatst langs de minder drukke weggedeelten. hotels zijn verenigd in de auto-hotel-associa tie en bieden logies aan vanaf 45 kro nen. Kinderen beneden 12 jaar betalen de halve prijs. U reserveert het eerste hotel langs de door u gekozen route en daarna wordt elk volgend hotel gratis door de associatie voor u geboekt. Alle hotels hebben reducties voor hen. die 3 dagen op één plaats blij- kamperen Er zijn in Noorwegen duizend kam peerterreinen. die onder toezicht staan van de Noorse medische dienst. Op drie sterrencampings (eenderde deel) zijn wasgelegenheden, douches, kampeer- winkels en permanent toezicht. Het staangeld is 6 kronen per dag per au to. Op twee-sterrencampings, die minder komfort hebben, bedraagt het staangeld 4,50 kroon en op één-stercampings 3,50 chalets Meer dan 2000 chalets kunnen geduren de de zomerperiode gehuurd worden. Ze bevatten alles behalve beddegoed en handdoeken. De meeste zijn ge schikt voor 4 a 6 personen. De prijs va rieert van 200 tot 500 kronen. Voor de comfortabele hutten van de Noorse Touring Club geldt 'n overnachtings bedrag van 5 kronen. Pensionprijzen variëren van 30 tot 35 kronen. gaan van de zon op een houtvuurtje aan de kust roosteren. Zeg nou zelf, daar wordt zelfs het meest prozaïsche baasje nog week van om het hart. Wat dat weer betreft zit het in Sorlan det wel snor. De VW-directeur heeft persoonlijk enkele jaren nauwlettend uit zijn dakvenster gestaard en gecon stateerd, dat Kristiansand 29 zonnige dagen in mei heeft, 28 in juni, 29 in ju li en 27 in augustus. Als je dat hoort, ga je je wel afvragen, waar al dat groen in Noorwegen dan vandaan komt. Wat valt er nog verder te beleven in Zuid-Noorwegen? Allereerst het fameu ze Telemark Kanaal tussen Skiën en Dalen, dat een handvol meren verbindt. In de zomer onderhoudt een dolroman- tische stoomboot een dienst, die in fei te neerkomt op een kruip-door-sluip- door-spel via sluizen en langs steile bergwanden. Voor de liefhebbers van een wild en troosteloos berglandschap ligt in het noordelijk deel van 't Setesdal een mo dern berghotel bij Hovden. Een stoel- tjeslift maakt het ook voor luie natu ren eenvoudig om op de vereiste hoog te te komen. Deze hemelvaart resul teert in een verpletterend uitzicht op een eindeloze wereld vol besneeuwde bergtoppen. Voor toeristen met een literraire tic heeft Sorlandet als verrassing nog het huis van Nobelprijswinnaar Knut Ham sun (Ja hij zal eens een keer niet Knut heten), dat na zijn dood is ingericht als museum. Zijn vrouw en zijn zoon ver zorgen de gemoedelijke rondleidingen. Dit culturele bedevaartsoord vindt u in Norholmen bij Grimstad ten oosten van Kristiansand. Paradijs U heeft het inmiddels al door: Sorlan det is een fascinerend vakantieparadijs, dat juist voor Nederlanders aantrekke lijke troeven uitspeelt. De Kristiansand District Travel Association. Vestre Strandgate 23 in Kristiansand weet er alles van. Een briefkaartje met een En gels kattebelletje erop is voldoende. Als u liever in uw moeders taal wordt voor gelicht kunt u terecht bij het Nationaal Noors Verkeers Bureau. Prins Hendrik kade 135 in Amsterdam, telefoon 020- 222545. Ofschoon de Noorse bergen taaie rak kers zijn, die zich niet gauw gewonnen geven is het de wegenbouwers toch ge lukt met kunst en vliegwerk 70.000 kilometer openbare weg tussen zuid en noordpunt van dit gigantische land weg te moffelen. Weliswaar hebben re niet de breedte van de wegen in Cen- traal-Europa maar op een goeie zes meter mag u toch'wei rekenen. Meestal zijn ze geasfalteerd, maar het wil ook nog wel eens voorkomen, dat ze bedekt zijn met aangestampt kolen gruis. Toch is en blijft Noorwegen een ideaal land om per auto te door kruisen. Het heeft een prachtige kust lijn, talloze meren, wildstromende ri vieren, een overdonderende bergwe reld, fjorden, gletsjers en panorama's die u in geen enkel land kunt vinden. Het gevolg is, dat u al rijdend van de éne landschappelijke verbazing in de andere valt. Noorwegen biedt u op 'n oppervlakte van enkele kilometers 4 to taal verschillende natuurwonderen. En kele wegen hebben zowaar 'n Europa- status. Dit geldt voor de E6. die van Malmö via de grens te Svinesuns over Oslo naar Stjördal ten noorden van Trödheim voert, voor de E18, die van Stockholm via de grens te Orje en Oslo naar Stavanger gaat en de E75, die van Sundsvall in Zweden komt en via Stor- lien aan de grens naar Stjördal loopt. Bovendien heeft Noorwegen twee „lo kale" Europawegen: OsloLaerdal Bergen en DombasAlesund. Voor lopig moeten autoreizigers er echter terdege op voorbereid zijn dat ook de kwaliteit van de E-wegen in Noorwegen nogal varieert. De stijgingen bedragen doorgaans niet meer dan 1:10 en het NIET VOOR SNELHEIDSDUIVELS gemiddelde ligt nabij 1:12. Noor se wegen stellen daarom geen speciale eisen aan de paardekrachten van. uw wagen. Er zijn voorts 200 pontverbin dingen, die deel uitmaken van het we gennet. De meeste Jiebben een over- vaartduur van 10 tot 30 minuten, de langste (tussen Revsnes in 't Laerdal en Gudvangen in Sogn) duurt twee uur en een kwartier. De overvaarten kos ten enkele kronen en daarvoor krijgt men het onbetaalbare landschaps- schoon op de koop toe. Daarnaast heeft Noorwegen 1200 bruggen, waarvan de langste de Trömsobrug (1016), de Tjeldsunsbrug te Harstad (1002) en de Rombanksbrug te Narvik (750 meter) zijn. De Noorse wegen voeren door ruim 250 tunnels, die nodig zijn in de barre winters. Een typische tunnelrou te is de weg over Haukeli tussen Dram men en Haugesund. waarin tunnels tot 5700 meter geboord zijn. Eén en ander brengt met zich mee, dat de snelheden op de Noorse wegen zeer beperkt zijn. Op slechts 52 km is het toegestaan 90 kilometer te rijden, op de overige we gen bedraagt de topsnelheid 80 kilome ter per uur en zelfs die snelheid is nog af le raden voor de meeste automobilis- 1 Landelijke idylle in het hartje van Oslo. naar het hoge noorden De Nederlander, die voor dit jaar Noor wegen als reisdoel uitkiest (een voor treffelijke keus, dat kan ik u garande ren) heeft twee comfortabele zeewe- In mei, juni, juli, augustus en een deel va» september heeft men in Noord- Noorwegen 24 uur per dag licht. De middernachtzon die als een vurige bol het firmament staat is echter gedurende deze periode niet overal zichtbaar. Kristianstad is een van Noorwegens belangrijkste havens met verbindingen naar Denemarken, Nederland Engeland, gen tot zijn beschikking: De Fred Ol sen Line en de Bergen Line. Fred Ol sen, die in de afgelopen jaren met zijn rijd-oprijd-af-schip „Black Prince" een waterdichte populariteit bij Scan- dinavië-vaarders opbouwde, introdu ceert dit seizoen zijn nieuwe aanwinst, de 13.000 ton metende „Blenheim", dje als luxe cruise-schip gebouwd Is. De reiziger heeft de keus uit gerief lijke 1-, 2-, 3- of 4-pcrsoonshutten, die bijna alle 'n eigen douche cn toilet hebben. Het hele schip is voorzien van airconditioning- Voorts zijn er bars, ruime salons, zonnedekken en belas tingvrije winkels. En dan de befaamde Noorse keuken, de beroemde koude buffetten, waarmee de Noor zijn gasten at in de slaap over- volt. Op de Blenheim is het Viking- restaurant voor snelle snacks en war me schotels. Fred Olsen heeft voor u ook een vorstelijke brochure klaar lig gen met 15 voorstellen voor automobi listen. Om er een paar te noemen: Te lemark en de zuidkust, 632 kilometer, vanaf 451 gulden. Hardangerfjord en de bergen, 775 kilometer. 506 gulden, Os lofjord en Telemarkt, 887 kilometer 449 gulden, rondreis door Zuid-Noorwe gen, 1123 kilometer. 724 gulden. Jotun- heimen, land van de reuzen, 1644 kilo meter. 636 gulden, Noord-Noorwegen, 3788 kilometer, 871 gulden. Daarnaast is er een begeleide tour per buS van af 818 gulden. Alle inlichtingen over deze reizen, die Amsterdam als vertrekpunt en Kristi ansand als eindpurtt hebben, geeft het Verenigd Cargadoorskantoor, Konings plein 15 in Amsterdam Centrum, tele foon 020-248303. De tweede mogelijkheid biedt de ge renommeerde Bergen Line, die met haar twee schepen de Venus en de Leda een dienst onderhoudt tussen Amster- dam-Stavanger en Bergen. Er zijn twee afvaarten per week en de Bergen Line biedt de reiziger de keus uit 17 ar rangementen van 4. 8 en 15 dagen, plus een boottocht van elf dagen naar Spitsbergen. Ook aan boord van de Ve nus en de Leda wordt tenminste één maal per reis het Koldtbord geser veerd. Alle inlichtingen over de Bergen Ltno geeft D. Burger en Zoon, afd-passage, Westerstraat 7—13, Rotterdam-2. Tele foon 010-111220.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15