TH: BURCHT VOL RIDDERS... EN TE WEINIG VROUWELIJK SCHOON TH DELFT: 175 MEISJES TH EINDHOVEN: 47 MEISJES TH TWENTE: 40 MEISJES *3* Drie technische hogescholen in Nederland. Ondanks alle activiteiten tot slechting van de barrières, die de vrouw verhinderen naast de man te komen in de maatschappij, toch nog burchten vol manne lijke ridders, die ten opzichte van hun vrouwelijke mede studenten soms meer in har nassen zien dan in galante rieën. Het aantal vrouwelijke studenten aan de technische hogescholen is maar klein naar verhouding. Toch is er een groei, die de hogescholen zelf nog proberen te stimu leren door het organiseren van voorlichtingsdagen. In bijgaande artikelen wordt ge tracht een idee te geven van de situatie van de meisjes studenten aan de drie tech nische hogescholen in Neder land. Disussie rond de tekentafel. Bouwkunde is een studierichting die meisje bijzonder aanspreekt omdat bij het „bouwen" de mens zelf zo sterk betrokken is. DELFT Van de 9600 studenten aan de technische hoge school van Delft zijn er slechts 175 meisjes. „Dat is veel te weinig", zegt een van de decanen, „en er is geen enkele aanleiding voor. Per slot van zaken zijn er nu eenmaal net zo veel jongens als meisjes*". Er bestaat nog een groot maat schappelijk verzet tegen de technische studie door meisjes. Nog te veel wordt dat „technische" geïdentificeerd met „baggermolen, fabriek, ruw mannenwerk". Toch is de wetenschapsbeoefening, het hersenwérk, iets wat een vrouw net zo goed kan doen. „Omdat een vrouw andere denk beelden heeft dan een man, zou zij een belangrijke inbreng kunnen hebben in de technische studie". meisjeshuizen en in groepjes bij elkaar. De rest woont verspreid over de stad en omgeving. In een studentenhuis, dat tot voor kort alleen mannelijke inwoners telde, 16 men nu bezig met 'n officieel experiment. Eén verdieping kent thans een gemengde bevolking, omdat er enkele meisjes zijn „ingestemd". Maar als een van de jongens bezwaar maakt, is 't afgelopen. Elk jaar studeren er aan de Delftse t.h. ongeveer vijf meisjes af. Wat doen zij daarna? Het blijkt dat de maatschappij nogal afwerend staat tegenover de vrouwelijke ingenieur. De bereidheid van vele bedrijven om hen aan te nemen, is alleen maar een facade. „Ze houden de arbeiders van het werk, ze krijgen kinderen, er is altijd wat mee". In Nederland zijn 275 vrouwelijke ingenieurs werkzaam. De meeste van hen werken bij het onderwijs, universiteiten en middelbaar onderwijs, en bij overheidsorganen. Dat zij bij vele instanties niet van harte aanvaard worden, ligt in de lijn van het algemene proces van de werkende (gehuwde) vrouw. Veel meisjesstudenten trouwen tijdens him studieperiode. Zij die na hun studie trouwen, blijven wel werken, al is het maar voor halve (lagen. „Je hebt Hetaantal vrouwelijke studenten, dat zich aanmeldt voor een technische stuce wordt ieder jaar groter. De drie technische hogescholen houen gezamenlijk de jaarlijkse vooüchtingsdagen, beurtelings in Delft, Einhoven of Twente. Tevens worden er egen gehouden voor decanen van midelbare scholen. Zodoende kunnen steds meer meisjes een juist beeld krijen van die technische studie. De meisjes, die aan de t.h. gaa studeren, doen dit duidelijk gerotlveerd. Zij hebben de goede worden van huisgenoten en kennissen, om toch niet zoiets onvrouwelijks te doe, kunnen weerstaan. Bovendien wollen zij dan nog geconfronteerd met de ïogelijkheid het enige meisje op een afdling te zijn. Ze zijn daarom va&esloten hun studie af te maken. Wi niet sterk in de schoenen staat, gat niet naar de t.h. Va1 de jongens in Delft maakt onpveer zestig procent de studie af. Da dit getal voor de meisjes lager is (vüendertig tot veertig procent) komt ordat velen tijdens hun studie trawen. Bnwkunde voorkeur Va de meisjes ln Delft studeert vi'enzestig procent bouwkunde. Een kHn aantal doet natuur- en sceikunde, terwijl op nagenoeg alle adere afdelingen wel een of en- kle meisjes studeren. Alleen op mnbouwkunde zijn geen meisjes, ordat daarvoor ondergronds praktisch wrk gedaan moet worden en in Nderland mogen vrouwen niet onder di grond werken. De voorkeur voor buwkunde is te verklaren uit de wlnige wiskunde die daar in Delft bij ndig is. Tevens worden de meisjes angetrckken door de artistieke ei sociologische aspecten van de buwkundestudie. Mogelijk drukt de raatschappij hier toch ook een simpel op. Natuurkunde klinkt n eenmaal wat vrouwelijker dan eèktrotechniek. Overigens waren bijna de meisjesstudenten van voor <i oorlog te vinden op de sfieikundeafdeling. Bouwkunde deed ten niemand. Ie vrouwelijke studenten in Delft jjn bijna allen georganiseerd in e Delftse Vrouwelijke" Studenten 'ereniging. De vereniging fungeert als pvangcentrum voor de eerstejaars en is de plaats waar de meisjes jezelligheid kunnen vinden. De meeste indere studentenverenigingen zijn wel jpen voor de vrouwelijke studenten, maar daar wordt weinig gebruik van gemaakt. Ook al weer vanwege die ongunstige verhouding jongens-meisjes. Via de vrouwelijke studentenvereniging nemen de meisjes evenwel deel aan bijna alle activiteiten, zoals toneel en sport. Ook in alle commissies zijn de meisjes vertegenwoordigd. Huisvesting moeilijk Over de huisvesting zijn ze nog niet erg tevreden. Vooral voor gehuwde studenten is het m°eiüjk een woning De vrouwelijke technische student! Niet meer lang gerokt zoals rond zesenveertig procent in een aantal 1900, qok niet altijd in een langt broek, mpr gewoon een mei*je VAD tenslotte niet voor niets zeven jaar gestudeerd". Ook als er kinderen komen, willen ze toch niet geheel uitgeschakeld worden, om daarmee het wetenschappelijk contact niet te verliezen. Bij de vrouw is het carrière-maken niet zo belangrijk. Zij voelt zich wat meer tot de mensen aangetrokken en kijkt niet in de eerste plaats naar geld. Overigens wordt de gehuwde student een steeds meer aanvaard verschijnsel. Binnen enkele jaren zal vijfentwintig procent van de studenten getrouwd zijn. Academisch gevormd Volgens de statistieken komen er naar verhouding veel meisjes (zevenenvijftig procent) uit academisch gevormde gezinnen. Veelal zijn een vader, een oom of een goede kennis, die aan de t.h. werken of gestudeerd hebben, of die werkzaam zijn in de wereld van de techniek, de aanleiding geweest dat een meisje naar de t.h. ging. De meeste meisjes, die besloten hebben tot een technische richting, komen naar Delft omdat deze t.h. het dichtst bij hun woonplaats ligt en omdat enkele studierichtingen alleen in Delft te volgen zijn. De technische hogeschool van Delft dateert van 1842. De vrouwelijke studentenvereniging werd opgericht in 1900. Het aantal vrouwelijke studenten was in de twintiger jaren even hoog als nu. Toen studeerden de meisjes echter nagenoeg alleen scheikunde en Tederheid en ridderlijkheid ten opzichte van blauwkousen en vlindertjes vrij onbekend als zij na hun studie trouwden, stopten ze met hun werk. De verhouding jongens-meisjes laat nog wel het een en ander te wensen over. Een van de meisjes zegt: „Ze laten de bank naast je open, ze kijken naar je, soms gaat er een zelfs weg als je naast hem gaat zitten. Zolang de verhouding zo idioot blijft, voel je je vaak een eenling en moet je sterk in Je schoenen staan. De meeste meisjes veranderen er door. Ze worden of Op de afdeling bouwkunde van de Delftse t.h. is de verhouding jongens-meisjes zonder meer goed te noemen omdat daar het aantal vrouwelijke studenten vrij groot is (10%). Op de afdelingen waar ech ter maar een meisje student is, zijn de ervaringen soms heel anders. stiller, of gehaaider. Alleen op de afdeling bouwkunde is de situatie een beetje normaal, omdat daar tien procent meisjes is". Een studentendecaan: „Het is hier een mannengemeenschap. Begrippen als tederheid en ridderlijkheid zijn vrij onbekend. Die gemeenschap verruwt. Een betere verhouding man-vrouw en een beter omgaan met de seksualiteit zijn alleen mogelijk in een beter gemengde gemeenschap. Wat voor meisjes zijn het, die aan de t.h. studeren? Ze zeggen zelf: „Iedereen denkt dat het vreselijk geleerd is, dat het loodzwaar is, dat wij altijd met een broek aan lopen, dat we een soort Kenaus zijn". De waarfieid is anders. Het zijn gewone meisjes, hardwerkend, actief, willen overal aan mee doen. Gewone meisjes, met uiter sten naar alle kanten. Zoweil vlindertjes als blauwkousen. WILLIBRORD RUIGROK EINDHOVEN Aan de Eindhovense t.h. studeren nu 47 dames; anderhalf procent van het totale aantal studenten. De campagne van de drie Nederlandse technische hoge scholen om meer meisjesstudenten te krijgen is in 1968 begonnen. Ze wordt zoals bekend gezamenlijk gevoerd. Vooral da algemene studievoorlichting krijgt daarbij aan dacht. De commissie richt zich tot de meisjes die in de op Ma os hoogst» klassen van de middelbars scholen zitten. In 1968 het eerste actiejaar kreeg vooral de Delftse th. aandacht. In 1969 was de t.h. in Enschede het centrale object van de voorlichting en van vrijdag 20 tot en met zondag 22 maart concentreert de actie zich op de th. in Eindhoven. Er worden dan gerichte coUeges gegeven, er zijn teach-ins en er wordt in uitgebreide zin voorlichting gegeven over de studie aan een t.h. en de mogelijkheden voor vrouwen in die studie. In Eindhoven rekent men op zeker driehonderd deelneemsters. Het is duidelijk dat er vele taboes moeten worden over wonnen door vrouwen, die technisch hoger onderwijs willen gaan volgen. Anderhalf procent van het aantal studenten aan onze technische hogescholen is vrouwen. In de Sovjet- Unie echter is de groep vrouwelijke studenten op die hoge scholen ongeveer even groot als de groep mannelijke stu denten. Mogelijk Is daar het „klimaat" gewoon beter en worden vrouwen gestimuleerd zich technisch tot in het hoogste niveau beroepsbekwaambeden eigen te maken. Reeds voor de eeuwwisseling waren er vrouwelijke technische studenten. Hier enkele van hen heel degelijk op een foto uit 1904 in een scheikundelaboratorium. ENSCHEDE De technische hoge school Twente rekent erop, dit jaar zeker vijftien meisjes als studenten te kunnen inschrijven. De nog maar zes jaar oude Twentse hogeschool zal daar door tegen het eind van dit jaar bezig zijn een kleine veertig jonge vrouwen in te wijden in de wetenschappelijke geheimen van de techniek. En daar is T.H.T. blij mee, want niet ieder meisje anno 1970 deelt de opvattingen van de actie „Dolle Mina" volledig. De begrip pen „vrouw zijn" en „techniek stude ren" hebben voor een grote groep nog te weinig met elkaar te maken. De hogescholen willen echter wel anders. In hun voorlichtingsdagen willen zq duidelijk maken dat een technisch wetenschappelijke opleiding voor vrou wen heus nog zo gek niet is. En ze schrikken niet terug voor een stuntje, als hun dat in dit kader publiciteit be zorgt. Verleden jaar kwamen 215 vrouwelijke middelbare scholieren uit het hele land in het kader van die voorlichtingsactie naar Twente. Ze arriveerden per trein ln Hengelo, werden opgewacht door rector-magnificus prof. dr. ir. J. C. Vlugter en fietsten met. hem op van de politie geleende vehikels de acht kilometer naar de fraai beboste terreinen van de hogeschool. Onder die 215 meisjes werd tijdens deze voorlichtingsdagen van verleden jaar een enquête gehouden. Van deze bezoeksters kwamen er 115 naar de oriëntatiedagen, omdat ze belangstelling hadden voor 'n natuurwetenschappelijke studie. Een veertigtal ging nog verder en sprak zelfs van belangstelling voor een studie aan een technische hogeschool. Zeven meisjes waren eigenlijk al vap plan om aan de t.h.-Twen te te gaan studeren. Ze hadden daarmee gekozen voor een 'studie aan een campushogeschool, de enige in Nederland. Bij toelating betekent dat ten minste twee jaar verplicht wonen in de studentenflats op het terrein van de hogeschool. In hun geval: wonen in speciale meisjesstudentenflats klein eiland ln een mannengemeenschap van ruim 1450 collega's. De vijftien eerstejaars van dit jaar zullen straks drieëntwintig ouderejaarsstudentes tegenkomen. Een groot aantal van hen studeert chemische technologie. En dat is wel begrijpelijk. Deze studierichting immers spreekt vrouwen nu eenmaal meer aan dan werktuigbouwkunde of elektrotechniek. Als de voortekenen niet bedriegen gaat dat trouwens veranderen. De laatste aanmeldingen spreken van een meer gespreide belangstelling en moedige voorspellers noemen dat een emancipatiesucces. Van de studentes in de chemische technologie hebben er inmiddels twee het in Nederland nog steeds vrij unieke baccalaureaatsdiploma behaald. En wat niet in de statistieken staat: de meeste THT-studentes zijn verloofd. Met THT-studenten. Om nog even op die enquête terug te komen: zeventien meisjes bleven afwijzend tegenover een technische studie staan, maar 130 vonden het na de voorlichtingsdagen toch allemaal wel interessant en vierenveertig scholieren waren nu vast van plan aan een t.h. te gaan studeren. De enquête heeft ook geprobeerd te ontdekken welke t.h. de meeste voorkeur genoot en dat won Delft nog steeds glansrijk. Delft is nu eenmaal Delft, zoals Leiden, Leiden is. Wat de Twentse blijdschap om de vijftien nieuwelingen van dit jaar niet minder maakt. Meisjesstudenten blijken actievelingen in het verenigingsleven op de Campus. HENK OSSEWAARDB

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13