RXj T j£f J OORLOGSSLACHTOFFERS Treurige erfenis van j* 11 25 jaar vrijheid vergeten Nederlandse groep ZATERDAG 7 MAART 1970 „Het Nederlandse volk heeft zich schandalig gedragen tegenover de oorlogsslachtoffers. Toen ze gebroken en berooid terugkeerden uit de concentratiekampen en uit de kelders, waarin ze onder gedoken hadden gezeten, zijn ze noch financieel noch geestelijk opgevangen. Wij waren uitgekeken op de ellende. De sfeer was: handen uit de mouwen allemaal. Niet zeuren, maar sjouwen aan de wederopbouw. Voor de ontheemden, de vertrapten, de ver guisden die schuldeloos hun familie, have en goed al hun ken nissen vaak, heel hun vertrouwde omgeving hadden verloren, is een afgrijselijker klimaat niet denkbaar. Iedereen hield de ogen dicht voor hun leed. Alles wat met de oorlog te maken had. werkte op het nationale schuldgevoel. Dat wilde men vergeten wegstoppen. In deze geest zijn de regelingen voor de oorlogs slachtoffers tot stand gekomen, die wij nu moeten helpen uitvoe ren. Maar wij geven er de brui aan. Wij weigeren zowel vanuit ons beroep als vanuit ons persoonlijk verantwoordelijkheidsge voel, nog langer te proberen de vervolgden aan te passen aan deze regeling. Wij willen ons integendeel opstellen naast hen; wij willen met hen strijden voor een voorziening, die is aangepast aan hun specifieke noden". Een bittere aanklacht. Een kouwe dou che boven het pitje, waarop Nederland dit jaar zijn nationale vreugde over 25 jaar herwonnen vrijheid opwarmt. De aanklacht wordt in vereniging en met grote verontwaardiging uitgestort in de open brief, die de zestien maatschappe lijk werksters van de stichting Joods maatschappelijk werk hebben gericht aan de Nederlandse overheid. Met twee ervan hebben wij een gesprek de dames B. de GrootLeuw en R. Eds- senmann-Plaut. Ze zwaaien met een te legrafische solidariteitsbetuiging, ont vangen van de vereniging van maat schappelijk werksters. Ze zeggen: „We voelen ons medeplichtig aan deze schan de. We vragen ons in geweten af, of we'hier nog langer aan mee mogen doen. De helft van de oorlogsvervolg den in Nederland is al gestorven. Er zijn er misschien nog een 5000 over. Voor hen is er eindelijk, sinds 1968, 'n regeling, maar die is zo ontoereikend en wordt zo stroef toegepast, dat we ons werkelijk afvragen: wacht men er slechts op, tot de rest ook stilletjes uit gestorven zal zijn?" Vraag: anno 1970, jaar van herdenking nog steeds navrante verhalen in het ar chief van Joods maatschappelijk werk? .Legio. Hier komt er een. Een huis vrouw. die nu 47 jaar oud is. In het voorjaar van 1944 werd ze weggevoerd eerst naar Westerbork, toen naar 't beruchte Bergen-Belsen. Ze liep er tyfus en dysenterie op. Haar ouders kwamen om in het kamp. Haar broer werd wegens zijn verzetsdaden gefu silleerd. Toen ze na de oorlog levend terugkwam, had ze niemand meer. Ze sloot een huwelijk, naar haar zeg: n een vluchthuwelijk, waarin ze gebor genheid zocht. Ze kreeg een zoon. Haar man reisde met de spaarcentjes naar Australië om de emigratie van zijn ge zin voor te bereiden en kwam daar bij een auto-ongeluk om het leven. Ze moest gaan werken in een wasse rij en haar kind uitbesteden. Ze ging samenleven met een man, die zelf drie kinderen had, waarvan ze een dochter kreeg. Ook dat was een vlucht, zegt ze. In 1962 verliet ze hem in overspan nen toestand en in 1963 trouwde ze met haar huidige man. In 1965 bleek ze tbc te hebben en bo- EN MAAR VRAGEN STELLEN: DE MEEST AFSCHUWELIJKE VRAGEN... vendien een chronische leverkwaal. Als gevolg van de medicijnen, die ze moest slikken, kreeg ze suikerziekte. Daar kwamen later nog reuma en epi lepsie bij. Een en ander heeft handen vol geld gekost. Ze voelt zich dood schuldig omdat ze door haar ziekte haar oudste zestienjarige dochter vaak van school moet houden; omdat ze de kinderen nooit geld kan geven clubs en dergelijke en omdat haar zich blauw betaalt. We hebben in het kader van de be staande regeling voor haar een auto matische wasmachine aangevraagd, vergoeding van de dieetkosten en hulp in de huishouding. De adviescommissie in Arnhem steun de ons verzoek. Bij de sociale dienst van haar woonplaats concludeerde na uitvoerige berekeningen, dat ze in aanmerking kon komen voor een een malige uitkering van.. 7 gulden 78. Haar bezwaarschrift is ongegrond Vraag een uitzondering zo'n geval? Noodgevallen ..Nee, sinds de regeling in 1968 einde lijk is ingevoerd, hebben we 2000 aan vragen gehad. Eerlijk is eerlijk er zijn er een paar bij geweest die er een auto aan hebben overgehouden. Maar het merendeel zijn noodgevallen. Hier nog zo'n voorbeeld, een gezin van man, vrouw en drie kinderen wordt naar Auschwitz gebracht. Alleen de vrouw overleeft het. Na de oorlog trekt ze in bij haar broer, die in het kamp zijn gezin is kwijtgeraakt. Ze durfde niet alleen te gaan leven. Ze was helemaal kapot gemaakt. De broer is hertrouwd en in België gaan wonen. De vrouw Is met hem meege gaan. omdat ze hier verder niemand meer had. Ze komt niet voor een Ne derlandse regeling in aanmerking om dat ze in België woont. Ze komt niet voor een Belgische regeling in aanmer king omdat ze in Nederland het slacht offer van de oorlog is geworden, niet in België. Daar hebben we veel meer voorbeelden van. Zulke mensen vallen verschrikkelijk tussen de wal en hel schip. Niemand doet er wat aan". Vraag: kun je zoiets onzegbaars als oorlogsleed met geld vergoeden? Wil len de slachtoffers dat zelf? Ze zijn er lang niet allemaal financieel beroerd „Dat is waar. Maar als de overheid de ze mensen financieel steunt, krijgen zij in wezen de steun van het hele Neder landse volk niet? Zoals het nu is, heb ben ze het gevoel dat ze zonder meer in de kou gelaten worden. Het geven van geld zou voor hen een daad van solidariteit betekenen. Een erkenning van hun lijden en een blijk van mede leven. Kijkde gemeenschap heeft wel miljoenen over voor de bevrijdings feesten, al is daar goddank tegen ge protesteerd. En de kolenboeren, 'die door het aardgas hun handel kwijtraken ze krijgen 25 miljoen40 miljoen hoeveel is het ook weer? Die maken tamtam en dan kan het opeens. We heb ben hier gisteren een cliënt gehad, die zich verschrikkelijk opwond over de kranteberichten over dat zeehondje Bol letje, dat in Burgers dierenpark door kwajongens is afgemaakt. Hij was ra- ,,£>aar schrijven ze wel ovèi:", zei hij, „maar over ons, die ze toch ook gepro beerd hebben af te makend maakt nie mand zich druk". Zulke reacties krijg je. Zo gevoelig ligt het". Vraag: wat verstaat u precies onder noodgevallen? Daaronder verstaan we mensen, die psychisch, lichamelijk of materieel als gevolg van de oorlog en gemeten met de standaard van onze huidige wel- yaart in een,slechte of jpinder aange name positie verkeren. Een miljonair, die als gevolg van wat hij ln de oorlóg heeft'mêegemsakt al vele jaren lang bij de psychiater loopt, kan een noodgeval zijn. Wij vinden, dat die bijzondere kosten van zijn behan deling door de Nederlandse staat moe ten worden gedragen. Dan voelt zo'n man, dat hij bij een gemeenschap be hoort dat hij geen paria is zoals hij dat in de ogen van de bezetters was. Objectief kun je zeggen, dat er een verschil is tussen een vrouw, die haar man verloren heeft, maar in.gpede doen is, en een man, die zijn leven maar voort moet slepen, omdat hij als een wrak uit een kamp is gekomen. Maar- subjectief, in de persoonlijke sfeer, zijn ze beiden evenzeer oorlogsslachtoffers. Zulke mensen zullen het krijgen van een uitkering ervaren als een gebaar van het Nederlandse volk. Ze zullen het voelen als een bewijs, dat er aan hen gedacht wordt. En dat zou enorm be langrijk zijn voor hun moreel. Geld be tekent in onze maatschappij veiligheid „•V - i het vergoedt iets. En ze hebben zo veel onzekerheid gekend zoveel ver- Vraag: wat zijn concreet de bezwaren tegen de regeling van 1968, die trelis- waar laat is gekomen, maar die nu toch functioneert? „Ons eerste bezwaar geld het feit, dat hij is ondergebracht bij de bijstands wet. Dat is niet voldoende, want het recht op een uitkering wordt daardoor gekoppeld aan een bestaande financië le nood in de zin der wet. De interpre tatie van een en ander verschilt per ge meentelijke sociale dienst, zódat er in de uötkerungen grote varialteS zijn. Voorts komen de oorlogsver volgden, die inmiddels in het buitenland wonen, niet in aanmerking. Gehuwde vrouwen ko men nooit1 voor een maandelijkse uit kering in aanmerking, ook niet al zou hun man het minimumloon hebben of werkloos zijn. Ze krijgen alleen eventue. Ie bijzondere kosten. Als ze zo invalide zijn, _dat ze niet meer kunnen werken, krijgen ze extra-vergoeding". iedereen weet, hoe ze opeengepakt in beestenwagens dagenlang zonder voedsel werden versleept Mevrouw B. de Groot-Leuw (links) en mevrouw R. Eisenman-Plant rusten niet voordat die problemen voor de oorlogsslachtoffers opgelost zijn. Onbeschaamde enquête „Dat is 'n afschuwelijke zaak. Oorlogs slachtoffers, die een uitkering wensen, moeten dikke formulieren invullen met navrante vragen, die de verschrikkelijk ste herinneringen oproepen. Door wie bent u gearresteerd? Alsof ze zo'n S.S.- er naar zijn naam konden vragen. Waar om bent u gearresteerd? Hebben zich tijdens Uw vervoer naar het kamp nog omstandigheden voorgedaan, die hebben bijgedragen tot uw toestand? De onbe schaamdheid! Iedereen weet, hoe zc opeengepakt in beestenwagens dagen lang zonder voedsel werden versleept en hoe de mensen rondom hen stierven als ratten. En op dat stomme papier kunnen ze hoogstens invullen, dat ze in vier kampen hebben gezeten. Terwijl sommige van onze cliënten wel twintig kampen hebben overleefd, 't Ontbreekt er nog maar aan, dat ze vragen: hebt u eerste of tweede klas gereisd en maak te u de reis op eigen gelegenheid of door bemiddeling van een reisbureau? Het is een schandaal. Bovendien gaat hel om gegevens, die allang bekend zijn. Iedereen kan ze zo opvragen bij het rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie, bij het Rode Kruis noem maar op Vraag merkt u in utc werk iets van de gevolgen, die het invullen van dit soort formulieren heeft? ..O ja De mensen krijgen er weer nacht merries van. Ze storten in. Ze vluchten weg in sarcasme. Hoe kan 't anders. 7 De formulieren praten over „uw ver blijf in het concentratiekamp". Alsof het om een vakantie in een hotel aan de Costa Brava ging. Anderen klappen helemaal dicht. Het is ook moeilijk voo> ons. Wij zijn geen ambtenaren. De huidige gang van zaken geeft ons on vrede met ons werk. Het is ons vak een bepaalde relatie te scheppen voor dat we met iemand van wal steken. We willen meer zijn dan enquêteurs. Bij deze oorlogsslachtoffers roepen we iets op, dat we later niet kunnen opvan gen. We zien al die eenzaamheidspro blemen, die frustaties. En we weten: het eerste of zelfs het tweede jaar zal er in dit geval niets van komen...". .Een jaar is normaal. Een aanvraag komt terecht in een verschrikkelijk in gewikkelde bureaucratische draaimo len. En de mensen in hun nood maar bellen. Om dan na een jaar te horen te krijgen: mevrouw, u komt in aanmer king voor een eenmalige uitkering van 7 gulden 78 Vraap: Wat kost het de Nederlandse staat, de Nederlandse gemeenschap om deze verschrikkelijke erfenis be hoorlijk af te lossen? „We schatten 22,5 miljoen gulden per jaar. Waar de gemiddelde leeftijd van de groep, waarom het gaat, momenteel 56 jaar is en de levensverwachting er- van niet uitgaat boven gemiddeld 10 M jaar. zal hel letale bedraa 250 miljoen z„ begon j ellende belopen, uit te smeren over een perio- 1 de van 10 Jaar. dle no6 steeds niet opgelost is. Na piet snoeren 25 jaar nog niet

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11