DE BIJENKORF HONDERD JAAR Betty uit „Peyton Place" even op Schiphol te spreken FBI arresteert elf leiders Cosa Nostra Discontoverlaging onder Duitse druk de leidse courant PAGINA 7 Ruggegraal nog niet gebroken NEW YORK (Reu(er-DPA) De Ame rikaanse federale recherche heeft mee gedeeld dat zü elf mannen heeft gear resteerd op beschuldiging van afperser^ en georganiseerd gokken. Vier van de elf zijn politiefunctionarissen van de staat New York. Een is een bekend Mafia- leider, de 64-jarige Nicholas Ratteni. De gokorganisatie hield zich bezig met onwettelijke praktijken bij het wedden op het gebied van sport en paardenren nen in New York' en de voorsteden Westchester en Rockland. I De elf mannen zullen zo spoedig moge- lijk worden berecht. Wanneer zij schul- j dig worden bevondeh kunnen zij worden I veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, j eventueel met nog eens een boete van I 10.000 dollar daarbij. Intussen is aan de georganiseerde on- derwereld van New York en New Jersey een zware slag toegebracht met de ver oordeling van nog 5 Mafialeiders. Onder degenen die .achter slot en grendel gezet zijn bevinden zich twee bazen van de beruchte gang "Vito Genovese, een van de machtige vertakkingen van het federa listische onderwereldsyndicaat in de V.S. Cosanostrabaas Angelo Decarlo viel in handen van de justitie omdat hij als „financiële haai" een verzekerings makelaar had geruïneerd. De 67 jaar oude Decarlo is onlangs, samen met een com pagnon, tot twaalf jaar gevangenisstraf en 20.000 dollar boete veroordeeld wegens afpersing en woeker. In Trenton, de hoofdstad van New Jersey, is Gerardo „Jerry" Catina, die vermoedelijk het nieuwe opperhoofd is van de groep Vito N-Vietnam mag Ho Tsji Minhweg gebruiken VIENTIANE (AFP) „Wij aanvaar den dat de Noortvietnaraezen de Ho Tsji Minhroute gebruiken, op voorwaarde dat hun troepen uit de van meer belang zijn de gebieden van Laos worden terugge trokken". Dit heeft premier Soevanna Phoema van Laos op een persconferentie in Vientiane verklaard. Hij zei dat de ï-oute in een verlaten ge bied ligt en dat het gebruik ervan Laos geen materiële schade bérokkent. „Maar wij willen' niet dat de Noordvietnamezen onze steden en dorpen benaderen". De prins zei geen buitenlandse troepen op Laotiaans gebied te zullen toelaten om de Noordvietnamezen te bestrijden. Wel wil hij meer wapens en vuurkracht hebben „om minstens de gelijke van de vijand te worden". Genovese, wegens minachting van het hof voor onbepaalde tijd gevangen gezet. Hij had geweigerd verklaringen af te leg gen voor een staatscommissie over het optreden van de onderwereld in New Jersey. In New York zijn „gentjeman John" Masiello en zijn zoon John wegens omkoperij tot vijf en drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. Zij hadden door corruptie een transportcontract voor post- zendingen in handen willen krijgen. Tegelijkertijd heeft de FBI een aan klacht ingediend tegen negen personen, die gestolen en vervalste waardepapieren voor een bedrag van 1,8 miljoen dollar zouden hebben gesmokkeld. Een van deze beklaagden zou de baas van de kans spelen in Westchester zijn. Al is aan de Mafia in New York en New Jersey met deze vijf veroordelingen een zware slag toegebracht, de ruggegraat van de Mafia is er volgens sceptici nog niet mee ge broken. Hartpatiënt Fievet maandag naar ziekenhuis (Van een onzer verslaggevers) BREDA De heer H. S. Fievet, de Bredase hartpatiënt, die de hartacties van de laatste weken op gang heeft ge bracht, zal maandag worden opgenomen in 't Rotterdamse Zuiderziekenhuis voor een gedetailleerd hartonderzoek van on geveer 14 dagen. De oproep kwam voor hem volkomen onverwacht. Op dringend advies van zijn cardioloog, dr. D. van Paassen uit Breda, zal hij gehoor geven aan de oproep. „Ik kan natuurlijk niet weigeren", zegt hij, „maar ik ga tegen mijn zin. Niet zo zeer omdat zo'n onderzoek met het nodi- risico gepaard gaat, maar vooral omdat ik nu de acties moet onderbreken". „Schijnbaar", zegt hij, „is mijn actie nu geslaagd. Ik wordt immers opgenomen. In het Zuiderziekenhuis stond ilc zelfs niet eens op de wachtlijst. Ik bén echter maar één van de 2.000 wachtenden en waarom zou ik voorrang moeten krijgen? Na die 14 dagen hoop ik de acties na tuurlijk weer voort te zetten". Prof. dr. P. J. Kooreman, hoofd van de chirurgische afdeling van het Zuiderzie kenhuis heeft verklaard, dat daar weke lijks drie hartoperaties zouden kunnen worden verricht, als men maar beschikte over voldoende verplegend personeel. Nu zou er elke week slechts één hartoperatie kunnen worden uitgevoerd. Inmiddels zijn ruim 100 leerlingen van de lagere en middelbare detailhandels school „St. Olof" in Breda een handteke ningenactie begonnen. Men roept op tot protest tegen het besluit van het ministe rie van Onderwijs om de afbouw van een hartcentrum in het Academisch Zieken huis „Dijkzigt" in Rotterdam te tempori- BRITSE FINANCIËN Deels politieke maatregel (Van onze correspondent) LONDEN Het Britse Disconto, dat zich sinds 27 februari 1969 op het 'cri- sispeil van 8 pet bevond, is gisteren met een half procent verlaagd. Volgens waar nemers is deze maatregel een gevolg deels van buitenlandse en dan voor al YVestdultse druk en deels van het feit dat de regering Wilson weer bij de kiezers in het gevlij tracht te komen. De traditie wil, dat het Britse discon to telkens met één procent verhoogd, maar slechts met een half pet verlaagd wordt. Mogelijk zal de regering er over enkele weken toe besluiten de disconto voet op 7 pet te brengen. Het is duidelijk, dat Wilsons program ma van economische gezondmaking naar wens verloopt. De Britse economie wordt zienderogen sterker en het pond ster ling heeft z'n hoogste stand bereikt se dert twee jaar. De laatste tijd stroom de zoveel buitenlands geld het Verenigd Koninkrijk binnen, dat de Nationale Bank van Engeland 27 miljoen pond bij de na tionale reserves kon voegen, nadat bij na alle buitenlandse leningen op korte termijn afbetaald waren. Het feit dat zoveel buitenlands geld aangelokt werd door de hoge renten van Engeland, gaf de jongste tijd in inter nationale financiële kringen aanleiding tot kritiek op het Britse economische be leid. Er werd gezegd dat deze situatie tot een nieuwe internationale financiële crisis kon leiden. De huidige verlaging van het discon- Oorzaak brand bejaardenhuis Driebergen blijft raadsel UTRECHT (ANP) De oorzaak van de brand in het bejaardenhuis in Drie bergen, die in de nacht van 12 op 13 ja nuari 7 mensenlevens eiste, zal altijd een raadsel blijven. Uit het in opdracht van de officier van justitie in Utrecht ingestelde onderzoek is in ieder geval niet gebleken, dat sprake is geweest van een strafbaar feit en dus grove schuld. to zal de toevoer van buitenlands geld vermoedelijk niet stopzetten, maar al licht enigzins- remmend werken. Het nieuwe disconto van 71/* pet is nog al tijd hoog genoeg om investeerders aan te lokken, vooral wanneer zij nog snel gebruik willen maken van de gunstige situatie voor de regering Wilson tot een nieuwe vermindering overgaat. Het disconto werd vorig jaar in febr. op het crisispeil van 8 pet gebraoht, om- dag de regering aan monetaire dwang maatregelen kracht wou bijzetten. Hoe wel de maatregel een gunstig teken is, leidt hij niet, het einde van de sober- heidspolitiek in. De Brit zal zich voorlo pig nog steeds geen buitensporige uitga ve kunnen getroosten. Als hij van zijn bank wat geld kan lenen, zal hij daar op wel iets minder interest moeten be- Hypothieekmaatschappijen zullen mis schien ook wat gemakkelijker leningen kunnen doen voor de bouw van nieuwe woningen, die sterk gedaald is. De rege ring Wilson krijgt in dit verband nogal wat kritiek te incasseren vanwege de conservatieve opositie en zal zich ver moedelijk sterk inspannen om 't norma le peil van de huizenbouw nog voor de aanstaande verkiezingen te herstellen. Van Frans koopkasteel tot Italiaanse Piazza AMSTERDAM Na honderd jaar zijn processen als ver grijzing en aderverkalking ex cusabele zaken, maar de Bijen korf, die deze maand een eeuw bestaat, vertoont vooralsnog 't een noch 't ander en heup wiegt veerkrachtig het volgen de jubileum tegemoet. Jeugd en inventiviteit zijn altijd de kenmerken van 't concern ge weest. De etalages van de ves tigingen in Amsterdam, Den Haag, Eindhoven en Rotterdam waren al hip, toen het woord natel nog moest worden uitge vonden en de fleur in mode, woninginrichting, culinaire ge neugten, die het leven van al ledag minder grauw begint te maken, stond daar reeds lang exclusief te kijk en te koop. Wat heeft de ontwikkeling van de Bijenkorf in de loop van de voorbije honderd jaar en de plaats, die de onderneming nu inneemt, bepaald? Drs. J. Bons jr., voorzitter van de raad van bestuur, zegt er dit over. „Bij ons commerciële beleid hebben- wij altijd grote waarde gehecht aan het tot uitdrukking bren gen van het eigen karakter van de Bijenkorf. Het streven is er op gericht, onze warenhui zen een ontmoetingsplaats te laten zijn, waar uiteenlopende groepen van het publiek ge confronteerd worden met goe deren, ideeën, levensstijlen en, levensuitingen uit de hele wereld. Dit streven dient gestalte te krijgen door originaliteit, smaak, gevari eerdheid en exclusiviteit. Voorts proberen we altijd voor te lo pen op de ontwikkelingen, die zich voordoen. De slagzinnen, die in de loop der jaren zijn gebruikt, geven een illustratie van de manier, waarop we ons streven naar buiten brengen. In het begin van deze eeuw, toen men in het algemeen nog weinig oog had voor het belang van de re clame, werkte de Bijenkorf al met het motto: „Mama koopt alles in de Bijenkorf". En zo wel ini de twintiger jaren als nu ook nog voeren we het de vies: „De Bijenkorf 'heeft 't". Wel heeft na de oorlog de enor me ontwikkeling van nieuwe grondstoffen en de nieuwe toe passingen van reeds bekende materialen de noodzaak tot be perking van het assortiment noodzakelijk gemaakt. De na druk ligt bij deze slogan nu dan ook meer op de laatste letter: ,,'t", hetgeen we gra fisch beklemtonen". Basis het hinkstap- het De basis voc sprongsucces werd in 1870 gelegd, toen ene S. P. Goudsmit in een van Am sterdams meest Volkse winkél- straten, de Nieuwendijk, onder de wijdse naam „Magazijn de Bijenkorf" een detailzaakje opende. Het eei'ste personeel bestond uit een cheffin en drie verkoopsters. De ironie wil, dat de winkel pas tot bloei kwam, toen de oprichter negentien jaar later kwam te overlijden. Hij werd namelijk opgevolgd door zijn 23-jarige neef Arthur Isaac, die een geboren winke lier was, een scheermesscher- pe koper en verkoper. Onder zijn leiding gingen steeds meer artikelen de toonbanken en etalages vullen en moest het aantal afdelingen voortdurend worden uitgebreid. Een hele rij panden kocht hij op, maar dit bemoeilijkte het beheer. Daar om liet Arthur Isaac zijn am bitieuze oog vallen op het reeds jaren braak liggende terrein van de oude, afgebrande beurs van Zocher op de hoek van Dam en Damrak één van de best gelegen en duurste lap pen grond in Nederland. Over de bestemming van deze plek -was, zoals in de hoofdstad te doen gebruikelijk, al decennia lang uitzichtloos gekrakeeld. Zelfs was er in 1904 een enor me deining om ontstaan onder de winkeliers in de buurt in verband met geruchten, dat de gemeente het terrein zou ver- kopen aan een Duitse combi natie, die er „een zogenaamd Warenhaus" zou néerzetten. Arthur Isaac liet zich daardoor niet afschrikken. In 1909 bracht hij zijn uit de stofjas gegroeide magazijn over naar een houten noodgebouw op het voormalige beursterrein en alweer zoals te doen gebruikelijk in Amster dam wat bedoeld was als een tijdelijke oplossing, werd in permanente vorm gecontinu eerd. In het najaar van 1914 opende Isaac er het Bijenkorf gebouw, zoals het nu nog op de Dam staat. De belangstelling was ondanks de ellende van de mobilisatie overweldigend en al in de eerste maanden na de opening bereikte de omzet een hoogte, die tot dan toe in de geschiedenis van het winkel bedrijf in Nederland nog nooit vertoond was. De omzetting van speciaalzaak tot warenhuis was daarmee voltooid. In 1926 ging de Haagse Bijenkorf open, in 1930 die te Rotterdam (70.000 bezoekers op de eerste dag) en in 1969 die te Eindhoven. Architectuur Tot de winkelbedrijven in Ne derland, die de magneetfunctie van een eigen architectuur heb ben begrepen, behoort zeker het "jubilerende concern.' De vesti gingen van Nederlands oudste warenhuis weerspiegelen het "begrip van de elkaaf opvolgen de generaties van directies voor de economische functie van exterieur en interieur. Tus sen de vestiging aan het Dam- Amsterdam: Frans koopkasteel. rak en die aan het Eindhoven- se Piazza ligt meer dan een halve eeuw architectonische ontwikkeling. De Amsterdamse, de Haagse en de twee Rotter damse gebouwen en de creatie in Eindhoven getuigen daardoor telkens van een eigentijds den ken van de betrokken opdracht gevers. Arthur Isaac meende in zijn tijd, dat een warenhuis moest imponeren. Hij zag het niet als een alledaags gebouw maar als een verkoopkasteel. Hij werd daarbij geïnspireerd door het voorbeeld van Frank rijk bakermat van het wa renhuis en door het Parijs van de boulevards. Zo werd door zijn gebouw het karakter van Nederlands enige boule vard, het Damrak, geaccentu- Met de bouw van 't filiaal Den Haag in 1926 vestigde de Bijen korf haar naam als toonaange vend warenhuis echter pas goed architectonisch. De sprong Dui ten de grenzen van Amsterdam moest ook bouwkunstig waar worden gemaakt. Architect Piet Kramer, een man van het vitalisme, deed dit door zijn schepping als een gebalde vuist uit 't straatbeeld naar voren te doen springen. Maar in tegen stelling tot het moederbedrijf in de hoofdstad, dat vooral naar buiten toe wilde imponeren, be steedde hij evenveel zorg aan 't interieur. Grote kunstenaars als Hildo Krop, Radecker en Joep Nicolas kregen er de kans. een monumentale binnenhuisar chitectuur te verwezenlijken. Ook qua inrichting belichaamde 't gebouw de nieuwste ontwik kelingen. Het was onder meer Exclusiviteit steeds willen benadrukken uitgerust met de eerst# roltrap pen in Nederland. De Bijenkorf in Rotterdam, ln 1930 door Dudok gebouwd en doorgaand voor het meest mo derne warenhuis in Europa, werd in 1940 door de Duitse bommen vernield. Na de oorlog kreeg de Hongaarse Amerikaan Marcel Breuer opdracht, bijna 'n nieuw gebouw te ontwerpen. Het werd van buiten rigoureus- zakelijk, bijna een ongenaakba re veste, met ramen als schiet gaten maar van binnen was het intiem als een Italiaanse markt, nodend tot wandelen en kijken- Met zijn vestiging in Eindhoven tenslotte sprong het concern voor het eerst buiten de rand stad Holland. Het kwam terecht in een stad nabij internationale grenzen en vooral: in 'n zuide lijke stad temidden van sponta ner levende en reagerende mensen. Op grond van die over wegingen viel de keus op 'n ar chitect van internationale faam én op een zuiderling: de Ita liaan Gio Ponti. Deze slaagde erin, op unieke wijze de ontmoe ting tussen noord en zuid te be lichamen. Zijn ontwerp is over wegend door Nederland geïn spireerd, maar bevat een krach tig element zuidelijke kleur, zuidelijk licht, Italiaanse fanta sie en speelsheid. Zo werd het een symbool van een bedrijf, dat het in zijn honderd be staansjaren klaarspeelde om te evolueren van een Frans koop kasteel tot een Italiaanse piaz- PIET SNOEREN Rotterdam: de schietgaten SCHIPHOL (A.N.P.). Terwijl verslaggevers en fotografen uren lang op haar vertraagde komst zaten te wachten, is de thans 25-jarige Barbara Parkins, beter bekend als Betty uit de Ameri kaanse televisieserie „Peyton Place", gistermiddag uit Londen op Schiphol aangekomen zonder door iemand te worden herkend. In 'n bruingevlekte lange slange leren mantel wandelde ze tussen de andere passagiers van het vliegtuig door de lange pier naar de aankomsthal, waar ze geruime tijd moest wachten op haar Enigszins besluiteloos betrad ze ten slotte de afhaalruimte en pas daar wist de eveneens op een dwaalspoor geraakte Britse produktieleider Frank Ernst haar even later met een drietal Hoofdrol in film mei Hollands decor verslaggevers te achterhalen. De foto grafen misten haar echter allemaal. Oorzaak van alle misverstanden was de chaotische toestand op het vlieg veld Heathrow bij Londen, waar slecht zicht en nachtelijke stakingen het luchtverkeer danig in de war hebben gebracht. Het gevolg was, dat Betty's aankomst steeds maar werd uitgesteld. De goed van de tongriem gesneden ac trice, die eigenlijk reeds woensdag avond naar Nederland zou komen, wist tenslotte om 3 uur een lijntoestel van de BEA te halen, terwijl Schiphol in de mening verkeerde, dat ze pas om 4 uur per KLM zou aankomen. Barba ra Parkins gaat de hoofdrol spelen in een RKO-film „Puppet on a Chain" naar 't verhaal van een heroïnesmok- kelaffaire van Allister MacLean, die in zijn geheel in Amsterdam en Schiphol wordt opgenomen. Haar tegenspeler is de Zweed Sven Bertil Taube. Eén der óp Schiphol op te nemen macabere scenes zal zijn het binnenrollen van een lijk op de bagagetransportband in de aankomsthal. De opnamen waarmee zaterdag a.s. een eerste begin wordt gemaakt, zullen een week later drie da gen in beslag nemen (op 19, 20 en 21 maart). De televisieserie die wegens liet enorme succes werd voortgezet, na dat het oorspronkelijke verhaal uit de gelijknamige roman was beëindigt telt in totaal 532 afleveringen van een half uur. Nog niet de helft daarvan is intus sen op de Nederlandse beeldbuis ver toond. Het namaakdorpje in Califor- nië is intussen afgebroken. In een blik- seminterview bij de wachtende auto, gevraagd naar haar mening over Pey ton Place zei Barbara: „Ik vond het fijn werk en we hebben er allemaal naam en l'aam aan te danken". Ze speelde van het begin tot einde mee en dat nam 5 jaar in beslag. „Was het uw eerste grote rol?". „Ja, niemand kende me voor die tijd". „Bent u al getrouwd?" „Nee, nog niet". „Welke rol in Peyton Place vond u de neste?" „De mijne". „Blijft u lang voor de opnamen in Ne derland?" Ik zal er telkens vanuit Lon den voor naar Amsterdam komen". Op de vraag of ze nog wel eens contact heeft met Mia (Allison) Farrow, die vo rige maand een tweeling heeft gekre gen. antwoordde ze: „Nee, Mia is de laatste tijd erg druk bezet geweest". Met produktieleier Ernst vertrok ze daarna per auto naar het Doelenhotel in Amsterdam. Petrus Wolfs, schilderijen, en Lou Schwirtz, keramiek, exposeren tot 1 april in Kunstzaal Heuff, Hoflaan 7, Wassenaar. De opening is bepaald op 7 maart 's middags om 4 uur door dr. Merkelbaoh.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7