Rijkspostspaarbank rentetot 7% Rampmilitairen terug uit Tunesië Vrijheidsacties in alle gemeenten MR. H. BERGER: Onder curatele stellen van zorgenkind moet gemakkelijker worden Wat moet er gebeuren als het kind meerderjarig is? ÏHB „De manier om te dienen Per week halve dag werken voor pensioen OP KOSTEN VAN DE BAAS VRIJDAG 6 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) HELMOND „U kunt gerust zeggen, dat niemand in Nederland, de gemeente niet en het departement niet, precies kan zeggen hoeveel geestelijk gestoorde kinderen er in Nederland zijn. Alle cijfers berusten op schattingen. Zodoende komt men tot een getal van 220.000 ongeveer. Het is geen vuistregel, maar men is langzamerhand gekomen tot de conclusie dat ongeveer 2.2 tot 2.4 procent van de geboorten geestelijk gestoorde kinderen zyn. Voor die kinderen bestaan nu drie verenigingen: Voor het Zorgenkind, Philadelphia en Helpt Elkander. Samen werking heeft in de loop der jaren al heel wat goeds opgeleverd. Zo'n ouder vereniging, ach, ze hebben me daarbij geprutst op een gegeven moment. Ik had toen eigenlijk geen reden om me daar persoonlijk erg druk over te maken. Gevallen van zware debiliteit bijvoorbeeld kende ik helemaal niet. Maar dan ga je iets heel belangrijks ontdekken. Het is eigenlijk niet zo moeilijk als je maar luisteren wilt. Die mensen moeten hun noden kwijt. Die mensen moeten geholpen worden, geholpen met de idee dat hun kind in de maatschappij staat als mens, gewoon als mens en dat is de hele zaak waar het om draait niet als een soort circusobject". IN NIEUW B.W. SIMPEL PROBLEEM NIET GEREGELD Mr. H. Berger, een jonge 68'er, ad vocaat-procureur in Helmond, vice- voorzitter van de rooms-katholieke vereniging Voor het Zorgenkind, tikt nadrukkelijk op zijn bureau om zijn woorden kracht bij te zetten. Veel bereikt, maar „We hebben met de drie verenigingen als pressuregroep in de loop der jaren veel weten te bereiken. Er zijn kleuter scholen gekomen, kleuterdagverblijven, pensionvervamgende tehuizen. Er zijn prachtige sociale werkplaatsen ge komen. Daar verdienen die kinderen aardig als ze een zekere produktie kun nen volbrengen. Maar dan komt er weer een zorgen vraag bij de ouders: Wat nu? Wat moet er met dat geld gebeuren? Op een spaarbankboekje zetten voor later? En dan kom ik met een aan een groot juridisch probleem. Want wait moet er nu gebeuren als het kitnd meerderjarig is? In de wet het nieuwe Burgerlijk Wetboek vam 1 januari 1970 is niets geregeld. Een voorbeeld1: Een main sterft, heeft een dochter van 32, zijn enige erf gename. Die dochter is zwaar debiel. Die man heeft nooit gezorgd dat zijn kind onder curatele werd gesteld. Wat nu? Daar zit je dan weer. hè. Nog iets anders. Mensen komen bij me en zeg gen: Onze Marietje, een zwaar ge stoord kind. heeft drieduizend gulden op haar spaarbankboekje. Nu is ze op de werkplaats en ja, er zijn altijd mensen die erop uit zijn, die gaan met Marietje uit en zeggen, luister eens, kun je me geen honderd gulden lenen. Marietje geeft die honderd gulden. Toevallig heeft ze op school haar hand tekening leren zetten. De postambte naar, die moet uitbetalen, zegt geen nee. Wat nu?" Het is even stil in de werkkamer van mr. Berger. Het schelle daglicht weer spiegelt in een oude kaart van Parijs aan de muur. Onder curatele „Mijn antwoord is dan meestal en het is een vervelend antwoord je kunt haar onder curatele stellen. Maar dat kost zo verrekt veel geld. De procedure van onder curatele stellen is duur en als je praat over twee duizend gulden dan ben je er al acht honderd kwijt om het kind onder cura tele gesteld te krijgen". „Dit probleem is aan de orde gekomen toen we met juristen van de ouder verenigingen en met vertegenwoor digers van de sociaal-pedagogische diensten bij elkaar waren voordat het nieuwe Burgerlijk Wetboek zou wor den ingevoerd. Toen hebben we de vaste commissie attent gemaakt op enkele dingen die ons benauwden om dat daaraan in dat nieuwe Burgerlijk Wetboek te weinig aandacht was ge schonken. Het gaat om zo'n twee honderdduizend mensen in Nederland! Daar komt nog bij dat natuurlijk bij de minderbedeelden het aantal kin deren groter is dan bij de beter gefor- tuneerden. want die maken maar vijf procent uit van de bevolking. De rest is aardig im welstand, maar het is ook weer niet zo dat die mensen over grote bedragen beschikken. Juist die zitten met dat probleem". Het probleem doemt dun niet alleen op als beide ouders dood zijn? „Nee, ook als het kind meerderjarig wordt. Kijk, volgens de oude wet moest je voor een huwelijk als je minder jarig was, dus nog geen 21. toestemming hebben van de ouders. Dat moet nog. We hebben een brok sociale wetgeving, waar menig buurland ons om benijdt: we hebben de Krankzinnigenwet van 1884, die de geestelijk gestoorden beschermt tegen de maatschappij en de maatschappij tegen de geestelijk gestoorden: we hebben in Nederland maar liefst drie van lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen: Voor het Zorgenkind - rooms- katholiek. Philadelphia - protestants-christelijk, en Helpt Elkander wc hebben nog zoveel meer en tochweten we zelfs niet eens hoeveel geestelijk gestoorde kinderen er wel precies in Nederland zijn; toch zijn wij er bijvoorbeeld nog niet in geslaagd om in het nieuwe Burgerlijk Wetboek van 1 januari 1970 een simpel probleem als de ondcr-curatele- stelling van geestelijk gestoorde kinderen te regelen. Wat is het gevolg? Bij erfenissen is zo'n zorgenkind handelingsonbekwaam. Tal van problemen vloeien hieruit voort. De rooms-katholieke vereniging Voor het Zorgenkind beraadt er zich over. Vice-voorzitter mr. H. Berger hebben we om een toelichting gevraagd. Maar tussen je 21ste en 28ste jaar moest je ook nog steeds toestemming hebben, met dien verstande, dat de ouders het niet tegen konden houden, want je kon van de kantonrechter toestemming krijgen om te trouwen en dat lukte praktisch altijd. Maar die rem hadden deze mensen wel". Hele procedure ..Stel je nu voor dat een of ander meisje, flink debiel, door een jongen wordt opgevrijd. Hij wil met haar trouwen, maar de ouders zeggen: dat kind gaat haar ongeluk tegemoet, dat wordt niets. Vroeger konden die ouders zich dan verzetten en dan was er een gerede kans dat de kantonrechter m zo'n geval de toestemming met gaf. Maar nu is die leeftijd van 28 gesteld op 21. Bekijk nu die nieuwe wet eens, met geestelijke gestoordheid wordt nauwelijks rekening gehouden. Goed, je kunt het huwelijk stuiten, maar dat is me een procedure, zeg. En daar ligt Z0RGENVRAAG BIJ OUDERS: dit B.W betreft ook igst". „Waar hel uns om ging en gaat is dit: is er nu geen modus le vinden waar bij in de wet de ondercurateleslelling gemakkelijker gaat? En die ondercura- iclestclling wordt pas urgent als het kind meerderjarig wordt. In die geval len die ik u noemde is er niets te doen. Natuurlijk de gewone ondercuratelc- «telling. En die wet is in zoverre ge wijzigd dal er vroeger stond dat je onder curatele kon worden gesteld wegens zwakheid van vermogens, razernij, onnozelheid of weet ik wal voor prachtige woorden allemaal. Dat is nu veranderd in geestelijk gestoord. Dat is een breed begrip en daar is in de Kamer ook wel tegen geageerd. Al ls zo iemand geestelijk gestoord? Nu kan de rechter een psychiater of een psycholoog inschakelen om te onder zoeken in hoeverre ondercuratelestel- ling echt nodig is. Dal neemt niet weg dat het nog steeds een heel dure procedure is". ..Iedereen kan opwerpen dat het toch mogelijk is om, onder een bepaald in komen, gratis te procederen. Ja dait is zo, maar ik heb het nog nooit mee gemaakt dat men iin zo'n geval naar het Bureau Rechtsbijstand ging". De oplossing zou dus moeten zijn een automatische ondercuraitelestelling op het 21ste jaar voor deze kinderen? Via officier „Ja maar hoe zou dat moeten gebeu ren? De oudere dwingen op het ge meentehuis aan te geven dat hun kind geestelijk gestoord is? De huisartsen of schoolartsen een meldingsplicht op leggen? Dan zul je eens wat beleven. Dan ontketen je een storm. Dan zegt de arts: ambtsgeheim, dat kan ik niet doen! Bovendien zou je daar ook sancties op moeten stellen. Neen. onze gedachtengang was andere. Behalve de naaste bloedverwanten kan ook de of ficier van justitie curatele aanvragen. Als die officier van justitie nu eens wist dat er gestoorde kinderen zijn die 21 worden de officier heeft toezicht op de ambtenaren van de burgerlijke stand en die officiei vraagt onder- curatelestelling aan, na onderzoek of het nodig is naituurlk. Zo'n onderzoek zou een koud kunstje zijn met al die pedagogische diensten. Dat zou een prachtoplossing zijn, maar je zit er tevens mee bij het eerste pro bleem: de burgerlijke stand weet hele maal niet hoeveel geestelijk gestoorde kinderen er zijn! Daar zit je weer vast! Er is gewoon te weinig aandacht voor deze kinderen en hun problemen." Weer valt een stilte in mr. Bergers werkkamer. Zijn woorden wegen zwaar. Ze vormen een beschuldiging aan onze maatschappij, die liever met een boog om deze problemen heen gaat. Uit ge makzucht, uit angst? „Die ondercuxatclestelling is niet het enige probleem. Er is door een van de Kamerleden aan de minister gevraagd of dit artikel in het nieuwe BW niet wat moest worden uitgebreid. Nee, zei de minister, want de nieuwe Krankzinni genwet staat op stapel en die zal in een heleboel dingen gaan voorzien, ook op het gebied van de curatele. Dat is mooi, maar die wet zou al voor 1970 worden ingediend en dat is nog niet gebeurd." Verzekeringen „Nee, er is meer. Neem nu bijvoorbeeld verzekeringen. WA-verzekeringen slui ten zo'n kind heel vaak uit. Ik noem bijvoorbeeld de verzekeringsmaatschap pij van de NCB. Zelfs een verhoogde premie wordt niet geaccepteerd. En je kunt die maatschappijen niet dwingen!" „Dan is er nog een punt. Het successie recht. Deze kinderen betalen evenveel als normale kinderen, terwijl ze toch hun hele leven meer geld nodig hebben en minder geld kunnen verdienen dan een normaal kind. Misschien is er iets aan deze problemen te doen maar dan zullen we een nog sterkere pressure groep moeten vormen. En dat kan! Nog veel te weinig ouders zijn lid. Gaat u maar na. Er zijn zo'n 200.000 van deze kinderen. Zo'n 40 procent is katholiek. Dat komt neer op zo n 80.000 katholieke ouders. En wij, Voor het Zorgenkind, hebben maar 12.000 leden! En hetzelfde geldt voor de twee andere verenigingen. De hoofdoorzaak daarvan ligt geloof ik in de onbekendheid met onze vereni ging en daarbij komt dan de houding van velen: nou ja, zij doen het wel. Dat is het ergste." „Nog een kwestie is: de betere standen willen wel hun contributie betalen maar je ziet ze nooit op vergaderingen. Ik be grijp het wel, maar verdomme, je moet het anders bekijken, het is een plicht die op je rust. Ze komen alleen op de vergaderingen als iemand er komt spre ken over de fiscale voordelen. Je zit met een algemeen probleem, voor iedereen, en of je nu meer of minder ontwikkeld bent dat maakt aan het schrijnende van dit probleem niets uit." GERARD CRONè (ADVERTENTIE) sg SPAARBANK SIPIII. CNVOIC 999-123 MÊÊÊË Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen geiden aparte openingstijden. (Van onze correspondent) SCHIPHOL Alsof zü een volksslag gewonnen hadden, zo triomfantelijk wer den gistermiddag op Schiphol 81 mili tairen van de genie constructie compag nie ontvangen. Zü hadden in Tunesië drie maanden lang de catastrofale ge volgen van de watersnood helpen bestre den. Het tamboerkorps van de Inten dance blies er feestelijk op los en gene- raal-majoor N. Berghuis hield een forse toespraak. Vandaag zal hetzelfde gebeu ren wanneer nog eens 81 militairen per chartervliegtuig worden teruggebracht. Deze worden ontvangen door de bevel hebber van de landmacht lt.-generaal Van Rijn. een speciale wagen van het Rode Kruis, brachten behalve een stoere baardgroei, veel kameelzadels, kruiden en andere souvenirs ook unaniem de indruk mee, dat dit de manier was om de dienstplicht te vervullen. Ze hadden het gevoel, iets nuttigs te hebben verricht en de verhou ding tot de superieuren was veel mense lijker geworden. De enige klacht betrof de uitgaansmogelijkheden in de stad Kai- rouan, in de buurt waarvan ze water putten hadden hersteld, waterleidingen Aandacht meer voor herdenking dan voor feest (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Naar schatting maakt men zich al in meer dan 800 gemeenten op om de bevrijdingsherdenking 1970 extra-betekenis te geven. Nog meer ge meenten zullen volgens mr. 11. Kolfscho ten, oud-burgemeester van Den Haag en voorzitter van het Nationaal Comité 25 jaar Bevrijding volgen. „Het hele land wordt al bedekt met activiteiten", zei hfj gisteren in Den Haag tüdens 't op maken van de voorlopige balans over üeze activiteiten. Het Nationaal Comité heeft zich tot taak gesteld niet om het feest te maken, maar om de plaatselijke en regional.: activiteiten te stimuleren, om informa tie te geven en om enkele nationale her denkingen te organiseren. Nationaal zijn voor 5 mei drie pro gramma's ontworpen: Een herdenkings bijeenkomst in de Laurenskerk te Rot terdam, de manifestatie „Balans 70" in Hilversum, en een tv-programma van eo» «u?. h: Rotterdam voer 3000 genodigden spreken de historicus prof. dr. Jac. Presser, onder meer auteur van het aangrijpende „De ondergang", de geschiedenis van de jodenvervolging in Nederland en als jongere drs. Maria de Groot, dichteres en wetenschappelijk medewerkster aan de Amsterdamse uni versiteit. Dit gebeurt nadat een esta fetteploeg uit Wageningen, de histori sche gemeente waar de overgave van het Duitse leger in Nederland getekend werd, een fakkel overgebracht heeft, waarmee naar men verwacht koningin Juliana in Rotterdam de bevrijdings- vlam zal ontsteken. Discussies In Hilversum wordt in dt nacht van 4 op 5 mei de „Balans 70" opgemaakt door discussiegroepen van jongeren en ouderen. De conclusies en eisen van de ze discussies die door honderden men sen gevoerd worden, gaan naar de re gering en de lagere overheden. De nationale herdenking heeft voor al le activiteiten, vooral voor de drie na tionale gebeurtenissen, het motto: „vrij heid ook voor anderen", mee gekregen. Daarbij spelen aldus mr. H. Kolfschoten twee vragen de hoofdrol: „Wat hebben wij met onze vrijheid gedaan", en „wat hebben wij gedaan voor hen die niet vrij De eerste vraag zal vooral door de ouderen beantwoord moeten worden die récht hebbac op deze herdenking. „Ve len van hen dragen nog steeds de bitte re herinneringen, de wonden uit de pe riode 1940-1945 met zich mee", aldus de voorzitter van het Nationaal Comité De tweede vraag houdt vooral de jonge ren de laatste jaren bezig. Voor hen i 1940-1945 alleen historie. De onvrijheid, nu nog overal aanwezig, is hun werke lijkheid geworden. Nuances „Daarom ook wordt deze bevrijdings- datum door velen meer gezien als een herdenking dan als een feestdag", aldus mr. Kolfschoten, die ook toe gaf dat op de viering van 5 mei 1970 genuanceerd in Nederland gereageerd wordt door verschillende groeperingen. Lockheed in moeilijkheden WASHINGTON (Reuter) De Lock heed vliegtuigenfabrieken, de grootste Amerikaanse dcfensiecontractant. hebben het ministerie voor Defensie dringend om 641 miljoen dollar gevraagd om een financiële crisis te voorkomen, aldus kringen in het Pentagon. De maatschappijbouwer van de Libe- ratorbommenwerper uit de tweede we reldoorlog en die het enorme C-5a- transportvliegtuig in aanbouw heeft, heeft om een interimfinanciering' ge vraagd hangende de uitslag van een rechtsgeding met de militairen over de kosten van vier grote wapenprojecten. De regering wil dat Lockheed een gro ter aandeel in de steeds groter worden de kosten van de projecten op zich neemt dan de maatschappij meent ver plicht te zijn. VOORSTEL COMMISSIE PPR: Bejaarden moeten kunnen rekenen op 70pct. inkomen (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Een studiecommissie van de Politieke Party Radikalen vindt dat iedere Nederlander op 65-jarige leef- tüd een pensioen moet krügen van 70 procent van zün laatste inkomen. Dit pensioen inoet welvaartsvast zün. Het zou gefinancierd moeten worden via een omslagstelsel, net als de AOW nu. Dat wil zeggen dat de werkenden tüdens hun atieve periode de pensioenuitkerin gen van de bejaarden moeten opbrengen Dit zou neerkomen op, uiteindelük, een premie van 20 a 24 procent van het in komen zonder preiniegrens. Deze premie staat gelijk met 5*i uur per week wei-ken. De Nederlanders zou den, meent de commissie, de premie kunnen opbrengen, door af te zien van werktijdverkorting. Het rapport van de commissie, dat gisteren is gepubliceerd, hecht grote aandacht aan het inkomen van de be iaarden, omdat in die sector grote pro blemen liggen. Een kwart van de be iaarden moet immers rondkomen met alleen maar AOW. terwijl vele andere ouderen het niet veel beter hebben. Het realiseren van een welvaartsvast pen sioen van 70 procent betekent dat er jaarlijks 4 miljard meer nodig is dan er thans reeds wordt uitgekeerd via onder nemingspensioenen, AOW, bijstand e.d. Al die voorzieningen zouden moeten vervallen om plaats te maken voor een nationale pensioenverzorging. Als die oude bronnen uitgeput zijn, is 20 24 procent premie nodig Voor een aanzien lijk aantal Nederlanders betekent dit 6 a 7 procent meer premie dan zij nu al betalen via AOW- en pensioenpremie, voor anderen is het een veel grotere drukverzwaring. Eigen keme arbitraire zaak, dat zij het ook mogelijk wil maken, dat men eerder of later met pensioen gaat. In die gevallen zou men minder of meer pensioen krijgen dan de nagestreefde 70 procent Bij vervroegde pensionering moet het initiatief liggen bij de werknemer. Bij uitgestelde pensione ring moet in de eerste plaats het be drijfsbelang gelden. De commissie-Mulders vindt dat de 114 miljoen Nederlandse bejaarden tezamen goed voor het kiezen van bijna 30 Kamerleden zelf meer inspraak moeten krijgen in alle zaken, de bejaar denzorg betreffende. Zij krijgen dan ook gelegenheid om hun mening over het rapport te geven, voordat de PPR er een programmazaak van maakt. Ook op andere plaatsen moeten de bejaarden in spraak en medebeslissingsrecht krij gen, zoals in de besturen van bejaarden tehuizen, dienstencentra, organisaties en publieke lichamen die zich inzetten voor het belang van de bejaarden. Tot dusver wordt er te veel namens hen gedacht en gedaan. die onder le'ding stond W. J. M. Mulders, vindt het en op 65-iarigc leef'üd zo'n Kloos wil niet praten over lonen (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM N.V.V.-voorzitter André Kloos leidt uit recente gegevens van het Centraal Planbureau af, dat de loonpolitiek van de vakbonden met succes is bekroond. De groei van het reële inkomen komt in 1970 weer op het niveau van enkele jaren geleden. Omdat de produktiviteitsstijging sterker is dan werd verwacht, gaan hier en daar stemmen op om opnieuw met de werk gevers te gaan praten over aanvullende loonsverhogingen. De heer Kloos her innerde er echter aan, dat N.V.V. en N.K.V. niet meer meewerken aan loon- gesprekken in de S.E.R. De regerings partijen willen volgens de heer Kloos, nu een inkomensbeleid ontwerpen als lokmiddel om de recalcitrante vak beweging weer ln het loonpolitieke ga reel te brengen. De vakbeweging moet zich niet voor dit karretje laten spannen, zc zei hij. El'- inkomensbeleid, dat niet gepaard gaat met strenge prijsbeheer- is tot mislukken gedoemd. hadden gerepareerd en de irrigatie weer op gang hadden helpen brengen. De sol daat die moktei „In de café's daar heb ben ze alleen mannen en koffie", ver tolkte de algemene opinie. Diep getroffen Generaal-majoor Berghuis zei in zijn toespraak onder meer: „De operatie rampspoed Tunesië is ten einde. De le gerleiding is diep getroffen door de ge weldige manier, waarop u drie maanden lang hebt proberen te redden wat er te redden viel in een land, dat op de rand van de afgrond leefde. U ging heen met een gigantische opdracht in uw plunje- zak, en bent een voorbeeld voor leder een geworden. U hebt veel moeten im proviseren, er ia bet uiterste gevraagd van uw energie en vakmanschap. Dank zij u is het eerste optreden van de ram penbrigade geslaagd. Wat de tegensla gen betreft bijvoorbeeld de epidemie van geelzucht daarvan hebben we kunnen leren". Nadat de Tunesische ambassadeur ln Nederland ook een dankwoord had ge sproken, mochten de militairen uit de houding springen en het extra-verlof te gemoet stormen, dat zij tot en met 31 maart zullen genieten. Met op hun uni form een extra-onderscheiding van de Tunesische regering. Uw werkgever zal het u maar aanbieden: op z'gn kosten een achtdaagse reis naar Amerika met bezoe ken aan Waeshington, Phi ladelphia, de musical Hello Dolly, diner-dansant in het befaamde New Yorkse Em pire State Building en al dat soort Amerikaanse aantrekkelijkheden. Goed: bij een groots jubileum van de werknemer gebeurt dit wel eens. Maar 180 man tegelijk in een vliegtuig en dan dwars door Amerika trekken, zonder één cent eigen geld? Zoiets over kwam de personeelsleden van heren- en jongenskle dingbedrijf Gebr. Coster N.V. te Rotterdam met fili alen in Leiden, Schiedam, Hoogvliet. IJsselmonde. Zeist, Maastrict, Vlaardin- gen, Dordrecht en Vlissin- gen. De 180 vakantiegan gers zijn intussen weer in Nederland terug. Hun 150 collega's, die achtergeble ven waren om het bedrijf te blijven runnen, zitten nu in de Verenigde Staten voor dezelfde trip.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5