Stationsplein krijgt ruim vijftig verkeerslichten Ons Eibernest heeft goede kans op prolongatie titel „Denkende" licht- installaties regelen doorstroming ÈÉÉlf 1 Koortsachtige activiteit binnen KVP-Leiden BRUIJNZEEL - KEUKENS - KASTEN „H 0 U T W E R F - L EID E N" N.V. ROOYAKKERS N.V. BIOSCOPEN Leidse agenda BIOSCOPEN MORE VREEMDE MINNAARS HELLO DOLLY OSWALT KOLLE MOSQUITO SQUADRON POLANSKI WEEK Leidse studenten willen 100.000 kg vodden ophalen Residentie Orkest had verrassing VRIJDAG 6 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Van onze stadsredactie) LEIDEN Over ongeveer twee maanden zal het Stationsplein vrijwel zijn definitieve vorm hebben aangenomen voor zover dit het ge deelte betreft waarin de kruispunten Stations weg en Schuttersveldweg vallen. De licht installaties die op beide kruispunten het ge motoriseerde, het fietsers- en voetgangers verkeer met soepele hand zullen regelen, komen vermoedelijk kort daarna in bedrijf. Het oorspronkelijke reconstructiewerk aan de inmiddels voormalig geworden Rijnsburger- rotonde is onlangs in opdracht van burge meester en wethouders uitgebreid met de definitieve vormgeving van de uitmonding van de Stationsweg op het Stationsplein. Vooral een belangrijke verbetering voor het openbaar vervoer is hiermee beoogd. Zoals de tekening laat zien moet er nog heel wat gebeuren in de komende zeven a acht weken. Het kruispunt bij het Rijnsburgerviaduct zal over twee drie weken voor driekwart voltooid zijn. Het streven is om m.i.v. maandag 23 maart het verkeer langs de universiteits flat van elf verdiepingen te leiden, zodat de stationskant van dit rijbaangedeelte kan wor den aangepakt. Op dezelfde datum hoopt de NZHVM haar stalen eigendommen, de tram rails, te gaan verwijderen uit het wegdek van Stationsweg en Stationsplein. jjrie>bvr*3er yJaducT f4xïaf«r,<3 pi*»}) ^Jr >L üe laatste fase zal ongeveer vier weken vergen, waarin het resterende straat werk kan worden afgemaakt. Resultaat is dan o.m. twee gescheiden busbanen op de Stationsweg voor doorgaande bussen van het openbaar vervoer. De bij het busstation beginnende en eindigende bussen die over de Stationsweg ryden blijven normaal langs het trottoir van de Stationsweg halteren. Op het gedeelte Stationsplein tussen Rijnsburgerviaduct en Stationsweg komt in de middenberm een aparte rijstrook voor doorgaande bussen in de richting Stationsweg middenbaanHet kruis punt Stationsweg kent geen scheiding tussen gemotoriseerd verkeer en fiets- verkeer. Dit bestaat wel op het kruis punt bij het Rijnsburgerviaduct. Met begrip In totaal komen op beide kruispunten 53 armaturen met verkeerslichten. Met een armatuur wordt een complete serie van rood, oranje en groen (gemotori seerd verkeer) of rood en groen (voet gangers) bedoeld. Opvallend aan de lichteninstallaties is dat zij het verkeer met begrip zal rege.- len. Binnen bepaalde grenzen zal langs electronische weg de doorstroomtijd worden bepaald aan de hand van het verkeersaanbod. Wachten voor rood terwijl uit een ..groene richting" geen verkeer meer komt (waardoor levens gevaarlijke overtredingen worden „uit- voorjaar t<m> frurt !kw«« twffiltyd* overMwk - votfg-angarj tfF floors. I rri*i netting airoM,ri 225 6frs*»-y®rh9$ln<}so gelokt") zal dus nauwelijks voorkomen, dig in elke opstelstrook een onafhanke lijk detectie-element aan te brengen. Hierdoor zal b.v. afslaand verkeer geen doorgaand-verkeerslicht op groen hou den. Wel zal elke armatuur een mini male en een maximale groenperiode ge programmeerd krijgen. De tussenliggen de tijd zal echter door de zelfdenkende installatie worden bepaald aan de hand van het verkeersaanbod. Electro-machnetische drempel Het geheim van de verkeerslichtensmid is de electro-magnetisch drempel, een detectie-element dat enige meters voor elke stopstreep in het wegdek is aan gebracht. Maken autobanden voortdu rend impulsen op deze drempel, dan zal de groentijd maximaal worden openge houden. Passeren echter gedurende en kele ogenblikken geen auto's dan gaan de verkeerslichten automatisch via oran je op rood. Hierdoor komt het wachten de verkeer op andere aanvoerwegen aan bod. Het is de bedoeling voor zover no- Niettemin wordt alles op alles gezet zo snel mogelijk na voltooiing van de re- constructiewerken de lichtinstallaties in werking te hebben. Het benodigde grond werk voor de electronische gedeelte (drempels, kabels) wordt evenwel ge lijktijdig met het straatwerk uitgevoerd, zodat dit geen oponthoud zal opleveren. Imenexco gaat ter herinnering aan honger winter '44 potkacheltjes uitdelen LEIDEN De hongerwinter van '44 ligt vijfentwintig jaar achter ons. Wij zijn nu in staat ons geld uit te geven aan dure apparaten en vergeten het wanhopige ge pruts waarmee we destijds het weinige slechte eten trachtten te koken. Wie herinnert zich de pri mitieve noodkacheltjes niet, waarin stukjes hout en kranten- snippers werden gestopt, zodat we een vuurtje konden maken? Op een telefoonboek van Leiden kon men 4 kilo aardappels gaar krijgen. Die nare tyd is voorbij, we leven in een welvaarstaat en kunnen kopen wat we willen. Imenexco, handelsmaatschappij in kachels, fornuizen en sanitair wil ter gelegenheid van een kachel tentoonstelling de mensen van deze tijd een kleine herinnering aan de hongerwinter geven. Door een toeval stonden in de opslag ruimte van het bedrijfsgebouw aan de Hoge Rijndijk honderden noodkacheltjes. Imenexco had die in 1944 laten vervaardigen omdat er een groot gebrek aan was in Deze stad was die winter volle dig verstoken van steenkolen, doordat Limburg eerder werd be vrijd. Bovendien was Leiden de eerste gemeente in het nog bezet te gedeelte van ons land. die zon der gas zat. Met veel moeite (me- taalschaarstekon het bedrijf een serie noodkacheltjes laten maken. Ze zouden door een ambtenaar worden toegewezen, maar deze man gedroeg zich corrupt, hij wil de zelf wat aan de kachels over houden waardoor alleen de gefor tuneerde mensen er een konden kopen, terwijl ze maar 8,75 per stuk kostten. Imenexco, die van deze corruptie niets wist. bleef stomverbaasd met de noodkachel tjes zitten en op straat werden dergelijke kacheltjes van een con- curerende firma zwart voor 80 gulden verkocht. Zo kwam het, dat de noodkacheltjes, die op een potkachel moesten worden ge plaatst, zodat men er op kon koken, nog steeds bij Imenexco op zolder stonden. Nu, ter herinnering aan de oorlog, wil de firma ze uitreiken tijdens de tentoonstelling, die vrijdag avond en zaterdag overdag en 's avonds in het gebouw aan de Ho ge Rijndijk wordt gehouden. Naderende groslijststemming Brief bestuur aan de leden LEIDEN. - De naderende KVP-grosiyst- stemming (morgen en zondag) die de definitieve lijst van kandidaten voor de Leidse gemeenteraad moet ople\eren, heeft een koortsachtige activiteit In de KYP-gelederen opgeroepen. Het optreden van i kiescomité's (ac ties van groepen leden, die respectleve- lyk ten doel hebben de heer J. van Zyp en mevrouw Gardeniers naar een ver kiesbare plaats te brengen) heeft bo vendien weer 'n bestuurlyke tegenactie veroorzaakt. Het bestuur van de Leidse KVP-afde- ling, dat zich wenst te conformeren met de lijst van kandidaten, zoals die is op gesteld door de Adviescomïuissie, heeft alle leden in een circulaire opgeroepen aan de groslijststemming deel te nemen. De bestuursleden betwisten het niet, dat de kiescomité's zich reglementair hebben gevormd om hun kandidaten te propageren, doch zjj stellen wel, dat het politiek advies van de Adviescom missie wordt aanbevolen „met het oog op de deskundigheid, ervaring en con tinuïteit" van de katholieke fractie. A.an de twee laatste factoren, ervaring en continuïteit, is voldaan door het ver- 1 kiesbaar stellen van vijf zittende raads leden, t.w. mej. M. van Buel en de heren mr. H. E. A. Driessen, M. C. J. Ham, J. Lijten en S. Menken. Volgens de Advies commissie en ook naar de mening van het bestuur verdienen de heren S. V. Comelisse (NKV), mr. dr. J. A. M. Cornelisaens (topambtenaar van het ministerie van Sociale Zaken) en de heer P. L. Stroink (jongere) een ver kiesbare plaats. Het bestuur, zo blijkt uit de circulaire, ls voorts van mening, dat algemene le denvergadering alle kans heeft gehad wensen ten aanzien van kandidaten kenbaar te maken, want in de Advies commissie (11 leden) werden slechts 4 plaatsen bezet door bestuursleden. De bestuursleden waren de dames Van Ak keren en Nota en de heren Werter en Hanssen. ZOETERWOUDE Voor de tweede achtereenvolgende keer krygt SJZ zon dag „Haags" bezoek. Voor de wedstrijd tegen Quick Steps zijn de volgende spe lers geselecteerd: T. Vurens. Th. Schuur, L. Bosman, L. v. d. Ham. Jac. Olsthoom, L. van Veen, Jac. Wortman, Jac. van Slingerland, Th. van Klink. Jac. Schuur, J. van Teijlingen en P. Beereboom. Het meespelen van laatst genoemde is zeer twijfelachtig omdat hij een blessure heeft opgelopen. Scheids rechter G. de Jong. Aanvang 14.30 uur. Arie v. Staveren in Ned. jeugream WARMOND In 't Nederlands Jeugd- elftal dat a.s. dinsdagavond in 't Bos sche „De Vliert" de jeugd van Luxem- j burg ontmoet, is ook de Warmunda- speler Arie van Staveren opgesteld. Arie komt reeds uit in het eerste team I van Warmunda. Nederlandse vinding Dit principe is een Nederlandse vinding, die behalve in Delft nog weinig is toegepast, voornamelijk vanwege haar nieuwheid. Daardoor ook duurt de ver- Kampioenswedstrijd tegen Westerkwartier morgenavond in de Groenoordhal LEIDEN Voor de eerste maal zal Leiden morgenavond kunnen genieten van een kampioenswedstrijd in de micro- competitie. De korfbalteams van Ons Eibernest en Westerkwartier zullen in de Groenoordhal, waarover zy na twee trainingen bijzonder tevreden waren, el kaar de hoogste eer vanaf acht uur be twisten*. Overigens stonden beide ploe gen het Haagse Ons Eibernest en het Amsterdamse Westerkwartier ook vorig jaar in de finale tegenover elkaar. Weinig insiders hadden verwacht dat Westerkwartier dit jaar afdelingskam pioen zou worden. De Amsterdammers immers verloren enkele prominenten, zoals Drikus Klauwen, die naar Archipel overging en Rik en Toos Kooper, diè Rohda zijn gaan versterken. Westerkwartier is nog steed een speci fieke buurtvereniging uit Oud-West. Zij is ontstaan uit een speeltuinvereniging, het type vereniging waaruit in Amster dam de z.g. schoolclubs zoals DTV, ont stonden. De vereniging heeft in de loop der jareD vele gerenommeerde spelers en speelsters voortgebracht. Op het veld waren zij vele malen afdelings- en landskampioen. Sommige korfballers zijn van mening, dat de afdeling waarin Westerkwartier kampioen werd, aanmerkelijk zwakker was dan afdeling A. waarin Ons Eiber nest en Blauw-Wit excelleerden. In Westerkwartier zijn Dick Stoeltie en Lucie van der Bijl (aanvoerster) de sterksten. Ook Henny en Leo Borghols zijn van klasse. Als ploeg echter moet Ons Eibernest hoger worden aangesla gen. Een ploeg, die zeer homogeen is en geen zwakke plekken kent en een dode lijk schot bezit. Het Eindhovense PSV heeft daar onlangs nog van geweten. Tweeëntwintig maal doorboorden de Ei. bers de Eindhovense korf. Geen alcohol Ons Eibernest bezit o.i. meer klasse. Oorspronkelijk is deze vereniging als geheel-onthouders-vereniging ontstaan. Vroeger moest men zelfs een verklaring ondertekenen, waarin werd verklaard dat men zich van het gebruik van alco holische dranken zou onthouden. Mo menteel wordt dit niet meer gedaan, doch men gebruikt in verenigingsver band geen alcohol. De oplettende toeschouwer zal bij het spel opvallen, dat de dames in het vak, Hans Pouw en Roel Evenbly, een veel aanvallender rol spelen dan de dames in 't vak van Theo van Zee en John Tims. Een spelopvatting waarover de korf ballers de laatste tijd veel discussiëren. De opstellingen luiden als volgt: Ons Eibernest, aanval: Theo van Zee, John Tims. Annie Raap, Wouda van Tienhoven-Raap; verdediging: Hans (Advertenties) showroom: nieuwe rijn 87, telefoon 21035 OEGSTGEEST - TELEF. 01710-51855 REEDS 30 JAAR DEALER VAN Pouw, Roel Everblij, Jirkska van Dui venvoorde, Tanny Overmuur. Westerkwartier, aanval: Andrea Keller, Janneke Idzerda, Dick Stoeltie, Henk Siebenlist; verdediging: Henny Borghols, Lucy van der Bijl, Leo Borghols, Paul Kist. Scheidsrechter is de heer Griese, de enige KNKB-scheidsrechter, die zich door een vaste grensrechter laat verge zellen. Griese behoort momenteel tot de beste referees van ons land en hij is on getwijfeld in staat de wedstrijd goed te laten verlopen. De films in de week van 5 t/m 11 maart zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: Polanskiweek: do.-vr. Repul sion; zat.-zo. Cul de Sac; ma. t/m wo. Rosemary's Baby. Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Nachtv. vr.-zat. 23.30 u.: Wie is bang voor Virginia Woolf? (18 jr.) Lido: Mosquito Squadron (14 jr.). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Luxor: Uw vrouw 't onbekende wezen (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur Studio: More (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45. 7.00 en 9.15 uur Trionan: Hello Dolly (alle leeft.) Dagelijks: 2.00 en 8.00 uur Zondag: 2.00, 5.00 en 8.00 uur Rex: Vreemde minnaars (18 jr.) Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur Nachtv. vr.-zat. 23.30 uur: Weekend op de Reeperbahn (18 jr.) VRIJDAG 6 MAART Ger. Jeugdhuis, Breestraat: vergadering D '66. 20.00 uur. Doopsgezinde Kerk en Antonius Kerk: diensten Wereldgebedsdag, 20.00 uur. De Lakenhal; „Toneel en Volksleven in een Hollandse stad", door Simon Koster, 20.00 uur. Kleine Burcht Jaarvergadering Werk meesters, 20.00 uur. ZATERDAG 7 MAART Imperium: „The Public Eye", 20.00 uur. Schouwburg: „Een zomeridylle" voor Stedelijk Gymnasium, 20.00 uur. Stadsgehoorzaal; Bal Evert Castelein, 20.30 uur. MIMSY FARMER IN „MORE" STUDIO De Duitse film van Bar- bet Schroeder met de korte En gelse titel „More" heeft eigenlijk een langere titel: „More of sex" drugs and beauty". Drie dingen, waaraan men met een bepaalde aanleg ver slaafd kan raken. En dat wilde Bar bel Schroeder ons dan ook vertellen. Het is het verhaal van een Duitse jongen, die in Parijs een Amerikaans meisje leert kermen. Het kind houdt echter meer van drugs dan van sex en dat wordt hun ondergang. Op Ibiza vallen ze in handen van een handelaar in verdovende middelen, die en passant een ex-Nazi biykt te zyn. En via roken en snuiven komt het tot injecties, totdat de totale ver loedering een eind maakt aan deze twee jonge levens. Het is allemaal narigheid, wat de filmklok slaat (en dan nog wel in het Duits). Maar Barbet Schroeder heeft ook nog een mooie film willen ma ken en c(at is haar toch wel gelukt, al is het resultaat wel wat merk waardig. REX Dit Zweedse produkt met zyn Engelse titel (Odd lovers) heeft weinig om het lyf, maar één ding is zeker: het gaat over mensen, die het nogal moeilijk hebben op het gebied van de liefde. het gx-ootste gedeelte in het half duister afspeelt. De film wordt vol gens de regisseur geplaatst in het tragisch-komische genre. Tragisch is deze film zeker wel, maar het ko mische hebben wy er niet in kunnen ontdekken, maar misschien ligt dat aan het gevoel voor humor, dat de Zweden hebben. TRIANON In dit theater voor de tweede week het spektakelstuk „Hello Dolly", met een stralende Barbra Streisand in het middelpunt, bijgestaan door Walter Matthau, Mi chael Crawford en Louis Aiinstrong. (Alle leeftijden). UXOR Zolang er sexuele ta boes zyn, is er Oswalt Kolle. In „Uw vrouw het onbekende wezen" benadert Kolle de sexuele problemen vanuit de gezichtshoek van do vrouw en In een drietal voorbeelden tracht hy door te dringen in de denk- f»n gevoelswereld van zowel de gehuwde als de ongehuwde vrouw. 1. Suzanne en Karin. Twee vriendin nen, nog sweet seventeen, wisselen van gedachten over mannen. Beiden vragen zich een beetje radeloos af, wat al dat gepraat van volwassenen over sexüaliteit eigenlijk voor hen beiden betekent. 2. Sabine en Wolfgang. Hoewel Sa bine eigenlijk alles heeft om zonder zorgen te kunnen leven, is zij niet tevreden. Levend in een stad waar haar enige bekenden de groenteman, de melkboer en haar schoonmoeder zyn, voelt zij zich een opgesloten huis vrouwtje, dat braaf wacht tot man lief doodmoe van zijn werk thuiskomt om direkt in de krant te duiken. 3. Barbara en Horst. De laatste epi sode handelt over de problemen var. de vrouw, die in verwachting is. Problemen die liggen in het psycho logische en fysieke vlak. De vrouw ondergaat zonderlinge angstgevoe lens, ongewone dromen en een ver andering ten aanzien van de haar omringende wereld, haar echtgenoot en haar lichaam. Dit alles moet Bar bara vei*werken alleen en geiyktijdir zich ook.nog bekommeren om haar Horst van wie zeer veel begrip en liefde wordt gevraagd. I IDO „Mosquito Squadron" is *-• niet alleen maar de gefilmde im pressie, die regisseur Boris Sagal heeft van het antwoord dat de En gelsen RAF8 in de tweede wereld oorlog gaven op de aanval van de Duitse V2's. Het ls ook een film Tevens wordt er op niet mis te ver stane wijze duidelijk gemaakt, dat sentimentele gevoelens niet opgeno men kunnen worden in het scenario van een oorlog. De waarde van he individu is in verhouding daarvooi met de massa te gering. David McCallum staat als comman dant Quint centraal in deze film. Hi heeft de taak overgenomen van zij: boezemvriend Scott, die van een van de vele vluchten naar het vasteland niet is teruggekeerd. Quint nu, heeft de opdi-acht het kasteel Carlon te vei'nietigen in 't noorden van Frank rijk waar aan de i-ealisatie van de V3's en V4's wordt gewerkt. Dat het kasteel zwaar verdedigd wordt ligt voor de hand. eveneens dat Mosquito Squadron een (soms wat al te) fan tastisch heldenverhaal is geworden. De hardere realiteit keert echter weer terug aan het eind van de film, r een i-eeks heroïsche gevechten. Keu ring 14 jaar. CAMERA In Camera deze week een drietal kassuccessen van Ro man Polanski. Te beginnen met don derdag en vrydag: „Repulsion" met Catherine Deneuve; zaterdag en zon dag „Cul-de-Sac" met Donald Plea- sence; en tenslotte maandag t/m woensdag. „Rosemary's Baby" met Mia Farrow in de hoofdrol. Tijdens de nachtvoorstellingen op vrydag er zaterdag presenteert dit theater een werk van niet minder grote klasse: „Wie is bang voor Virginia Woolf?" met Elisabeth Taylor en Richard Burton. (Alle films 18 jaar). Hearing WD voor de Bloemenbuurt OEGSTGEEST Zaterdag morgen a.s. om 11 uur zal de WD afd. Oegstgeest In het Gemeentecentrum een „hearing" organiseren voor de bewoners van de Bloemenbuurt. Dit n.a.v. de door de WD gehouden enquête in deze wijk. De uit slag van deze enquête zal dan even- eensc worden bekend gemaakt. Ook be woners van buiten de Bloemenbuurt zijn welkom. LEIDEN Door een groep Leidse stu denten wordt een aktie op touw gezet ten bate van een ontwikkelingsproject in Chili. Door middel van een groot scheepse voddenophaalaktie op 11 april a.s. te Lelden en omstreken wordt ge tracht gelden byeen te brengen om hulp te bieden aan de armen in de hoofdstad van Clüli: Santiago. Steun aan medische klinieken voor deze armen is een van de doeleinden waarvoor het geld zal worden besteed. Getracht zal worden om op zaterdag 11 april a.s. ong. 100.000 kilo vodden byeen te halen. Een van de problemen waarvoor de stu denten-werkgroep wordt geplaatst, vormt de beschikbaarheid van bestel auto's en vrachtwagens voor het opha len en verder vervoer van vodden. Door bemiddeling van prof. Berkhof heeft de werkgroep zich tót het bedryfsleven ge wend met ^het vei'zoek een 50-tal wa gens op 11 april beschikbaar te stellen. Prof. Berkhof heeft ook zitting in het comité van aanbeveling voor deze aktie, in welk comité vooi'ts nog zitting heb ben: deken Van Noort van Leiden, ds. Kloek, ds. Schoonheim en prof. v. Iersel. Het te elfder ure (tweemaal) ge- wijzigde programma voor het zesde K&O-concert in de Meester- serie kwam gisteravond als een aangename verrassing. Het Resi dentie-Orkest, dat Debussy's Ibé- ria uit „Images pour orchestre" zou uitvoeren, had dit werk van de baan geschoven en zorgde met het vervangende werk voor een Leidse première: „De drie ruiter tjes" van de Nederlandse compo nist Alexander Voormolen. Hoe wel Ravelliaanse invloeden duide lijk waarneembaar zijn, is het werk vai'iaties over het Neder landse lied „Ic stont op hoogen bergen") een kleurryke en (voor al fantasievolle méngeling van klassieke stijlvormen en elementen der hedendaagse muziek. Voor Willem van Otterlo en zijn Resi dentie-leden leek dit zo zelden ver tolkte (waarom?) orkest werk een kolfje naar de hand. Fraai en even wichtig werden stryk- en blaas- partijen met elkaar verweven, met een onberispelijke zuiverheid en sfeerzorg. Toch leek liet K&O-publlck meer Ingenomen met wat daarna werd vertolkt: gedeelten uit Bizets „Arlésienne-muizek, Debussy's Rapsodie voor orkest (met klarl- netsolo) én tenslotte Mendels- sohns vioolconcert, met Yoshlo Unno als solist. De jonge Japan ner bleek het zoveelste natuurta lent, dat we in de Meesterserie mochten beluisteren. Techniek en toonvastheld werden op zulk een een waarachtig muzikale wijze met styigevoel vermenigvuldigd, dat we aan het slot van dit con cert byna iets vergaten. In de Rap sodie (Debussy) soliëerde n.l. Jolle Huckriede 1ste klarinettist van het Residentie-Orkest. Een be gaafd musicus is hij, zowel in de soli als in de bijdragen aan de toch al zo gave orkestrale klank- Willem Schrama MERCEDES-BENZ

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3