Jeugdinternationals Albert en Jacob Spijker willen in competitie meer tegenstand t VAUXHALL VIVA de Luxe verantwoorde aankoop iDIIlP Geschiedenis van GENERAL MOTORS Gevaren driehoek niet altijd afdoende VRIJDAG 6 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 17 LEIDEN De Zijl heeft twee kersverse jeugdinternationals in zijn gelederen. Woensdagavond heeft jeugdtrainer Jan Bultman Albert en Jacob Spijker goed genoeg bevonden om de Nederlandse kleuren te verdedigen in het gedurende het Paasweekeinde te houden, zeslanden- jeugd waterpolotoernooi te Belgrado. Vanaf het vorige seizoen bevinden de beide fors uit de kluiten gewassen iva- terpolo'ers zich onder de hoede van Bultman en met de Nederlandse jonge jeugd (t.m. 18 jaar) hebben zij dan ook enkele jeugdtoernooien gespeeld o.a. in Heerlen en Alphen. Nadat de nu 17-jarige Jacob en de één jaar oudere Albert zwemmen hadden geleerd, kwamen zij bij de door Hans v.d. Moolen en Loek van Kampen ge leide aspiranten polotraining. Eerstge noemde werd direct gegrepen door het waterpolospel en ontwikkelde zich tot een uitstekende „spielmacher", die in 1967 een groot aandeel had in het be reiken van de derde plaats door De Zijl op de Nederlandse kampioenschappen voor adspirantenteams. Op dat zelfde toernooi kwamen ook de sluimerende talenten van broer Albert naar boven. De MAVO-leerling wist met zijn voor adspiranten-keepers machtige schoten menigmaal de aanvallen doeltreffend af te ronden. In 1968 waren de resul- JACOB SPIJKER EXTRA TRAININGEN Aanval Bona Stars wordt gescherpt LEIDEN De enige vraag, die de sup porters van de Leidse Bona Stars mo menteel bezig houdt is, wanneer hun favorieten het broodnodige vertrouwen in eigen kunnen weer herwinnen. Verde digend klopt het wel redelijk, niaar aan vallend komt er gewoon niets uit. Sta tisch spelend durft niemand enige actie te ondernemen, zodat de Stars niet ver der komen dan ongeveer 60 punten, be slist veel te weinig om wedstrijden te winnen. Het ontbreekt geheel aan flit sende en spectaculaire acties, de grote attracties immers van basketball. De spelers zelf willen er wel alles aan doen om de bakens te verzetten. Ingaan, de volgende week zijn 2 extra trainingen ingelast om conditie en schot op een ho ger peU te brengen. Een grote stimulans hiervoor zou zijn als Bona Stars zater dagavond in de 5 Meihal zou kunnen winnen van Rotterdam-Zuid. Vorige week ging de strijd gelijk op en moesten de Stars de Rotterdammers pas in de laatste 10 minuten laten gaan. Wellicht kunnen de Bona Stars Rotterdam Zuid nu overdonderen in de beginfase en ein delijk weer eens een voor het moreel ook zo belangrijke overwinning behalen. Bona Stars dames 1 krqgt Vodo op be zoek. Gezien de goede vorm waarin de Bona Stars dames verkeren moet een overwining binnen bereik liggen en ligt de vierde plaats nog in het verschiet. Essor 1 krijgt in de Leidse derby de han den vol aan LUSV. De Leidse studenten zijn altijd al graag een kampioenendoder geweest. Programma: vrijdag Groenoordhal 19.00 Leidse jeugdcompetitie; 20.10 Bona St. D4-Storks 1, Blitz D2-Vodo 3, LUSV 2- Vodo 4; 21.20 LUSV 1-Essor 1, LUSV 3-Blitz 3, Essor Dl-LUSV Dl. Zaterdag 5-Meihal: 17.30 Bona Stars 2- Bona Stars 3, Bona Stars D3-Bona St. D4, 18.45 Bona Stars Dl-Vodo 120.15 Bona Stars-Rotterdam Zuid; 21.30 Bona Stars 6-Essor 3. Verder: 15.30 Ariston 2- TCL 2, 16.30 Punch 4-Essor 2, 19.00 Ti taan 1-Blitz 1, 19.00 Argus a-Bona St. a, 20.15 Argus 2-Bona Stars 4, 20.15 Argus 3-Bona Stars 5. MICRO-TIPS Programma veldkorfbal Prognoses: DKC-Vicus 2; KNS-Ready 3; Noorderkwartier-Terheyden 2; DKV- Madjoe 1. Morgen wordt het toernooi om enkele plaatsen in de hoofdklasse voortgezet. De wedstrijden worden weer gespeeld in de Groenoordhal en beginnen om 12 uur. Bij de standaardteams staan Koog Zaandijk en Regenboog er het beste voor. Bij de reserves zijn dat -Zuider kwartier 2. Blauw Wit 3 en PKC 2. <1 v- v i ALBERT SPIJKER taten nog rooskleuriger. Op het natio nale kampioenschap ontpopte het duo Spijker zich als een ongrijpbare twee eenheid, waar van de eerste „trap" (Ja cob) de aanvoer verzorgde en de „twee de trap" (Albert) de aangevoerde bal len tot doelpunt verwerkte. Samen na men zij 35 van de 37 doelpunten voor hun rekening, die nodig waren om De Zijl Nederlands kampioen te maken. In dat zelfde seizoen speelde Jacob als 15-ajrige zijn eerste wedstrijd in het eerste team. Ook met het jeugdteam stegen de beide broers tot grote hoogte. Een beter doelsaldo gaf echter de latere landskampioen De Meeuwen het recht op een finaleplaats en niet De Zijl. Ook dit seizoen bereikte de Zijl de zeer zeker door Jacob en Albert zo fel begeerde finaleplaats niet. ZIAN bleek een te grote hindernis. Voor het tweede seizoen zijn beiden Kohlbeck langs niet spelende Joop Piket LEIDEN In de gisteravond gespeelde vierde ronde van het LSB-kampioen- schap zijn de volgende resultaten be haald. Hoofdgroep: Kohlbeck-drs. De Haas 1-0; Joziasse-J. Koek 1-0; Bongers- D. Sikkel 1-0; Hendriks-v. Brussel 0-1; v. Dijk-Barendse afgebroken, (Barendse staat hier mindefcgoed); v. d. Berg-Kui- per 0-1; Llaaanool-Passchier 1-°- par tijen; J. Piket-dr. Selier; v. d. Bult- Boonstra; Kettïng-drs. Toorman en P. Piket-Leget zijn uitgesteld. Nevengroep: Thierry-Oosterom 1-0; N. Segaar-Freeke afgebroken; Kanbier-Boven 1-0; P. Se- gaar-Hendriksen 1-0; K. Sikkel-Eerland 1-0; A. Koet-Teleng 0-1 (reglementair). De partij Bokern-Molenaar is uitgesteld. In de hoofdgroep leidt nu; A. Kohlbeck met 3% uit 4, gevolgd door J. Piket met 3 (uit 3) en v. Brussel en Joziasse met elk 3 uit 4. In de nevengroep wordt de eerste plaats gedeeld door Hendriksen en Thierry, ieder met 3% uit 4; de twe- de door Kanbier jr en Oosterom met 3 uit 4. LEIDEN Van de derde ronde zijn de volgende uitslagen, van de vorige keer hetzij afgebroken, hetzij uitgestelde par tijen, binnegekomen. Uit de Hoofdgroep: Passchier-P. Piket %-M:: Leget-Haas- noot '.b-Vi; Koet-Barendse 1-0; dr. Se- lier-Kohlbeck Vs; v. Brussel-Boonstra 1-0; Hendriks-E. Bongers Uit de nevengroep: Hendrikse-Thierry Zware opgave LZC-verdediging LEIDEN In het Amersfoortse Sport- fondsenbad staat LZC morgenavond een moeilijke wedstrijd te wachten, 'n Goed resultaat zal voornamelijk afhangen van de Leidse verdediging. De spitsen van Sedna zijn namelijk zeer bewegelijk en beschikken over een fel schot. Daaren- tegenover staat de verdediging van de Amersfoortse vereniging, die beslist minder hoog aangeslagen dient te wor den. De drie „Leidse" koplopers moeten alle in staat geacht worden hun wedstrijd winnend te beëindigen. De gemakkelijk ste opgave heeft de Zijl, dat in Katwijk ZZPC ontmoet. De Zwollenaren staan puntloos onderaan met het trieste cij- fertal van 29 voor en 72 tegen. Moei lijker krijgen de Sleutelstad en AZC het in hun wedstrijden, respectievelijk tegen Neptunus en Zaandam, dat afgelopen zaterdag met 4-2 van de Gouwe ver loor en Esta. dat in Emmen tegen ZCG zijn derde zege binnenhaalde. Programma: Katwijk: 20.00 de Zijl-ZZPC; 20.45 de Gouwe-TZV; 21.30 GZC-'t Gooi; Amers foort: 21.00 Sedna-LZC; Beverwijk: 19.30 Neptunes-Sleutelstad; Arnhem (zondagavond): 19.00 Esza-AZC. Leiden: 20.00 Sleutelstad j.-Koudekerk j.; 20.15 DKD j.-LZC j.: 20.30 de Zijl j-De Gouwe j 20.50 Sleutelstad d.- ZPS d 21.10 Sleutelstad 3-de Gouwe 3; 21.30 AZC 3-DKD 1; 22.00 LZC 2-De Zijl 2. een vaste keus voor het hoofdteam van De Zijl. De vijfmaal in de week trainen de spelers nemen samen tevens een aan zienlijk deel van de huidige produktie van de in de tweede klasse aan de lei ding staande De Zijl voor hun rekening. In de zeven gespeelde wedstrijden rond de Albert zestien en Jacob twaalf maal een aanval doeltreffend af. Beiden zien de tweede klasse echter als een hinder- die i gelijk overwonnen dient te worden. Vaak is de tegenstander te zwak om rede lijke tegenstand te bieden en dat ont lokte aan Jacob de uitspraak dat het niet leuk is als je in drie slagen los van je tegenstander bent. Enfin, de veeletende en liters melk drin kende twee jongste zonen uit huize Spij ker hebben hun eerste doel bereikt. Hoe ze in de eerste klasse komen en de fi nale van de nationale jeugdcompetitie bereiken is voorlopig van latere zorg. INDOORTOERNOOI LONDEN Okker kandidaat voor hoofdprijs LONDEN. De 35-jarige Australiër Ken Rosewall heeft gisteren de halve finales bereikt van het indoorproftoer- nooi in de Londense Albert Hall. Rosewall versloeg de Joego-Slaaf Nikki Pilic met 108 en 97. Door deze overwinning is Rosewall een serieuze gegadigde geworden voor de hoofdprijs van 10.000 dollar, na de verrassende nederlagen van Rod Laver en John New- combe daags tevoren. Ook Tom Okker stelde zich kandidaat voor de hoofdprijs. De Nederlander baande zich een weg naar de halve finales via een overwinning met 63, 62 op de Zuidafrikaan Drysdale. In de halve finales komt Okker vandaag uit tegen zijn vriend en dubbelspel- partner Riessen (winst op de Brit Mark Cox), terwijl Rosewall speelt tegen de Amerikaan Buchholz, die de Egyptenaar El Shafei uitschakelde. Coureur Hezemuns ongedeerd na frontale botsing PALERMO (Sicilië). De Nederlandse coureur Toine Hezemans is gisteren ongedeerd gebleven bü een frontale botsing tussen zün auto en een vracht- Hezemans oefende voor de Targa Florio- raoe, die op 3 mei wordt gehouden, toen het ongeval plaatsvond. Zijn wagen, een Alfa Romeo GTA 1600 cc. werd ernstig beschadigd. In ereklasse geen tafeltennis DEN HAAG. Omdat door het weige ren van medewerking aan Scylla door de militaire autoriteiten, de tafeltennisont- moeting ScyllaSteeds Hoger/TSB zater dag geen doorgang kan vinden, heeft de competitieleider besloten om het gehele ereklasseprogramma voor morgen in zijn geheel af te gelasten. Scylla, dat zijn thuiswedstrijden in de militaire sportzaal in Leiden speelt, kon door de weigering van de militaire leiders niet op korte termijn naar een andere speelruimte uitzien. Brazilië verloor van Argentijnen PORTO ALEGRE. Het Braziliaanse voetbalelftal heeft gisteren in Porto Aleere met 2—0 verloren van Argentinië in een vriendschappelijke ontmoeting. Mas en Conigliaro scoorden in de tweede helft Colombia heeft zich kandidaat gesteld voor de organisatie van het toernooi om het wereldkampioenschap in 1986. De volgende toernooien om de wereldbeker worden in West-Duitsland (1974), Argen tinië (1978) en Spanje (1982) gehouden. Israels schakers tegen Leids team LEIDEN Het Israëlisch studenten team. dat op het ogenblik een tournee door Nederland maakt, komt a.s. zater dag in Leiden schaken. Het is een sterk team, waarin zich enkele spelers be vinden, die tot de sterke schakers van Israël behoren. Het Leidse team, met o.a. cracks als Kort en Ad v.d. Berg zal moeten re kenen op flinke tegenstand. De wed strijd wordt morgenavond gespeeld in de kantine van Clos Leembruggen en begint om half acht. SPORTTOTO DEN HAAG. Voor Sporttoto 30 hebben zidh vier deelnemers aangemeld met alle dertien uitslagen juist voorspeld. Ieder ontvangt bruto 55.801 gulden. Aantal deelnemers: 766.403; bruto- inleg 1.653.365,70; prijzenlbedrag; 744.014,56. Eei-ste prijs: 223.204,37; vier meldin gen; ieder ontvangt bruto 55,801. Tweede prijs: 148.802,91; 156 meldin gen; ieder ontvangt bruto 953,90. Derder prijs: 223.204,37; 2442 meldin gen; ieder ontvangt bruto 91,40. Extra-prijs: 148.802,91; 1137 meldin gen; ieder ontvangt bruto 130,90. Voorbehandeling spionagezaak Owen begonnen LONDEN (Ktr-DPA) Voor een rechtbank in Londen is gisteren de voor behandeling begonnen van de zaak te gen het 68-jarige socialistisehe parle mentslid William James Owen, die wordt beschuldigd van het doorgeven van Britse staatsgeheimen aan een bui tenlandse mogendheid. Volgens de openbare aanklager. Ed ward Cussen. zou Owen de afgelopen acht jaar geheime gegevens hebben ver schaft aan functionarissen van de Tsjecho- Slowaakse ambassade in Londen Door zijn lidmaatschap van de begrotingscom missie van het Lagerhuis, waaronder ook de uitgaven voor defensie vallen, kon Owen over deze inlichtingen beschik ken. Als een van de Tsjecho-Slowaken -noemde de openbare aanklager, Robert Husak, die werkte op de commerciële af deling van de ambassade, maar in wer kelijkheid plaatsvervangende hoofd van de Tsjecho-Slowaakse inlichtingendienst in Londen zou rijn. Owen is sedert zijn arrestatie in januari in voorarrest. Ilij ontkent schuldig te zijn aan het ten las te gelegde. Vauxhall is sinds 1925 de Engelse vestiging van 's werelds grootste autofabrick het gigantische Ame rikaanse concern General Motors. In het eerste halfjaar van dit jaar werden er in ons land 3699 auto's van het merk Vauxhall verkocht, tegen 3615 in dezelfde periode een jaar eerder. Opel, de Duitse tak van het (^M-concem, is in ons land veel meer gevraagd. In de eerste zes maanden van dit jaar werden er 26.786 auto's van het merk Opel ver kocht, tegen 25.038 in dezelfde periode van 1968. Over de commerciële aspecten willen wij het echter niet hebben. Wel over onze ervaringen met de Vauxhall Viva de Luxe. een pittige wagen die naar onze meing ten opzichte van een auto uit hetzelfde „huis", de Opel Kadett. toch wel meer biedt. De Viva de Luxe is een flink uit de kluiten gewassen auto, waarin vier volwassenen gemakke lijk een plaats kunnen vinden. De voorin geplaatste watergekoelde viercilinder motor (1159 cc) is van een zodanige kwaliteit dat teleurstellingen uitgeslo ten zijn. Voor een normale gebruiksauto, en dat is de Viva (de Luxe), liggen de prestaties op een zeer aanvaardbaar niveau. Daarbij komt nog dat de Viva de Luxe zich niet deed kennen als een enorme benzinezuiper. Integendeel, het verbruik lag binnen de normale grenzen. De Viva is uitgerust met een heel kort, maar prettig in de hand liggende pook# Opmerkelijk soepel laat de volledig gesynchroniseerde vieibak zich daarmee bedienen. Rem-, gas- en koppelingspedalen zijn zodanig (en goed) aangebracht dat men steeds met de hak op de vloer kan rijden. Het interieur van de Viva de Luxe zag er goed uit De voorstoelen, die zeer prettig zitten zijn in hun geheel voorover opklapbaar. De rugleuningen zijn niet verstelbaar. Een bezwaar hebben wij tegen het handeltje waarmee dit opklappen moet gebeuren Dit is bepaald voor verbetering vatbaar. Handelbaar I. het verkeer is de wagen bijzonder handelbaar De lichte besturing is vooral in het stadsverkeer een pluspunt, daarentegen niet bij snelheden boven de 100 kilometer per uur. Het wegcontact laat dan te wensen over. Een ruime voldoende haalt de Viva de Luxe voor zijn koersvastheid en zijn gedrag in de bochten. De vering is eveneens voldoende maar op een slecht stuk weg wil de wagen nog wel eens „doorzakken". Enige voorzichtigheid is met name als de auto volbeladen is. geboden. We hebben nog wel enkele andere, zij het niet al te zwaar wegende, bezwaren tegen de Viva de Luxe De remmen vonden wij in onze wagen bepaald onvoldoende. Ze waren te sponsachtig, een beter woord ervoor hebben wij niet kunnen vinden. Het fraai gecapitonneerde dashboard wordt ontsierd door de uitstekende contactsleutel die in ons geval (nor male lengte) prec.es op kniehoogte zal Voorts was het geruis dat dooi het toch wel goed sluitende tochtraampje naai binnen kwam, bepaald hinder lijk De ruitenwissers hebben maai één snelheid. Bij regenachtig weer en bij een snelheid van meer dan 90 km is de werking onvoldoende Een auto met de voorzieningen van de Viva do Luxe moet om hem nog complete! te maken worden voorzien van mo derne ruitenwissers, dus twee snelheden. Ook een stuurschokdemper is geen extra, evenmin als een betere achterbank. De Viva de Luxe heeft een moderne zelfdragende carrosserie. De interieurruimte hebben wij reeds genoemd, de verlichte kofferruimte nog niet, maar die is voor een auto in deze prijsklasse zeer goed. De verwarming van de Viva de Luxe haalt ruim schoots een voldoende Jammer is dat de lucht binnenin niet kan worden afgevoerd. Aan weers kanten van het dashboard zijn openingeh aange bracht voor het inlaten van verse buitenlucht. De >erige kant. Waar- ïrlichting. De Viva a achteruitrijlamp. daarentegen wel ventilator was nogal aan de run denng hebben we ook voor de dc Luxe is niet voorzien van e noch van parkeerlichten, maa Verantwoorde koop De Viva de Luxe is een alleszins verantwoorde aankoop, eenvoudig omdat het een goede auto is. Pluspunten zijn zonder meer hel aantrekkelijke model, zeer goed verzorgde interieur, prettige scha keling. grote wendbaarheid, betrekkelijk laag ver bruik bij normale snelheden en niet te vergeten zijn goede acceleratiemogelijkheden. Technische gegevens Motor: Viertakt, 4 cilinder in lijn. watergekoeld. Inhoud 1159 cc Aandrijving op de achterwielen. Vier gesynchroniseerde versnellingen. Voorwielop hanging, afhankelijk van schroef veren, achterwiel- ophanging starre as, schroefveren. Rijklaargewicht 778 kg. Trommelremmen voor en achter. Bij SL-mo- dellen met 70 pk en 84 motor, schijfremmen voor en rembekrachtiging op alle wielen. Elektrische in stallatie 12 Volt Tankinhoud 36 liter. Binnenafme- tingen: beenruimte vóór 1,15 meter, achter 0,95 m. Alle Viva-modellen kunnen worden geleverd met 2 en met 4 deuren. Verder kan een keuze worden ge daan uit 3 motoren. Een „standaard" motor 1159 cc, 57 pk. „90" motor met 70 pk. en een „1600" motor, 1598 cc. 84 pk. De Viva is ook te leveren met een automatische transmissie. Prijzen Vauxhall Vica 2-deurs 5998 gulden, 2-deurs special 6261 gulden, 2-deurs de Luxe 6681 gulden, 2-deurs Automaat 7650 gulden. Vauxhall Viva 4-deurs 6994 gulden Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Nederlandse vestiging van General Motors dit jaar heeft dit bedrijf de geschiedenis van het Ameri kaanse concern in boekvorm uitgegeven. Het boek komt overigens niet in de handel; het zal aan relaties cadeau gegeven worden. Jammer eigenlijk, ivant het is een b'oèicnd relaas geworden, dat is geschreven door Sicco de Jong. Het General Motorsconcern is het grootste indus triële concern ter wereld. Het telt driekwart mil joen werknemers en anderhalf miljoen aandeelhou ders. De rol die de auto(industrie) in Amerika speelt is enorm. Van alle auto's ter wereld rijdt de helft in Amerika. Toch is de auto geen Amerikaanse vin ding en dat doet nog heden ten dage pijn, ofschoon het de grote bijdrage van de Amerikaanse auto-in dustrie aan de ontwikkeling van de auto er niet minder om maakt. Toen in 1886 in Europa de eerste auto werd gebouwd, was de Amerikaan Ransom E. Olds reeds bezig met een stoomvoertuig. Hij was trouwens niet de enige, want naderhand ontstonden er zo'n zeventig verschillende merken. Olds was echter de eerste, die met een benzinemotor kwam en in 1897 reed de eerste wagen met een dergelijke krachtbron op de weg. In 1901 begon Olds aan serieproduktie van een klein wagentje; hij was de eerste die het idee van serieproduktie uitwerkte Htt grootste deel van de motoren voor de Olds werd geproduceerd door een fabriek, waarvan Henry Leiand de directeur was. Na een onenigheid begon hij een eigen autofabriek, de Cadillac Automobile Company. Leiand komt de eer toe de standaardise ring van onderdelen tot stand gebracht te hebben De eerste Cadillacs kwamen in 1903 op de weg. In hetzelfde jaar werd door David Buick een autofa briek gesticht. In 1904 verwierf William Durant echter de meerderheid van de aandelen. Hij kwam in 1908 tot de conclusie dat de auto-industrie de krachten moest bundelen en op vrijdag 16 septem ber 1908 richtte hij de General Motors Company op. Enkele maanden later kocht hij Olds. Zijn doel was auto's in verschillende prijsklassen te kunnen aan bieden. Het volgende jaar kocht hij nog meer fabrieken op, maar uiteindelijk zouden slechts Oak land en Cadillac blijven bestaan. Hij kocht ook onderdelenbedrijven. Het boek beschrijft daarna uitvoerig de concurrentiestrijd met Henry Ford cn z lfs de pogingen om Ford te kopen. Trouwens de interne machtsstrijd bij General Motors levert ook boeiende leesstof ops evenals de verdere aankopen van fabrieken en beurstransacties. De Slichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid, die in opdracht van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat een onderzoek heeft ingesteld naar de vraag aan welke eisen de geva rendriehoek moet voldoen, is tot de con clusie gekomen, dat een automobilisl die bij duisternis sneller rijdt dan I2(> km. per uur, als regel niet meer tijdig kan stoppen, wanneer hij een stilstaan de auto ontdekt, die hem de weg blok keert. Ook al brandt van die auto de verlichting, zal de automobilist niet tij dig merken dat deze stilstaat. Het her- kennings- en reactievermogen van de mens schieten in deze situatie te kort. •Ook bieden gevarendriehoeken onvol doende waarborgen tijdig herkend te worden door zeer snelle rijders. De Stichting stelt dan ook voor voertui gen, die op de rijbaan stilstaan automa tisch met remlichten en-of richtingaan wijzers te laten knipperen, ongeacht SOLEX FLASH aangedreven cardanas. Dit is dc Solex Flash het eerste volledig nieuwe mo del van Solex sinds 22 jaar. Met dit model zijn ge lijk alle bromfietstradities overboord gezet, want de Flash bezit typische auto- kenmerken Hij heeft een geperst stalen carosserie, maar ook cardanasaandrij- ving (het is voor het eerst dat een dergelijke aandrij ving op bromfietsen werd toegepast) en een schijfrem op het achterwiel. In ons land wordt deze nieuwa Solex gelevcid met veren de voorvork en t rommel - rem op het voorwieL De prijs is vastgesteld op 479 gulden. De „gewone" So lex blijft normaal lever- of het dag of nacht is. Deze knipperen de lichten zijn namelijk reeds op grote afstand herkenbaar. Gevarendriehoeken kunnen dan eveneens overdag en 's nachts worden gebruikt voor voer tuigen die in de berm of op de vlucht strook staan. Een naderende automobi list zou dan kunnen zien of zijn weg wordt versperd of dat er sprake is van een pechvogel langs de weg. De kans op gevaar, doordat de verlichting van auto's niet zou kunnen knipperen we gens een defect aan de elektrische in stallatie acht de stichting niet opwegen tegen de vordelen van zo'n nieuwe rege- Ook doet de stichting op grond van het onderzoek de minister de suggestie keuringseisen voor gevarendriehoeken in te stellen, waarvoor een concept werd bijgevoegd. Als eis stelde de stich ting, dat gevarendriehoeken niet omge ven mogen worden of zich mogen ver plaatsen bij zware storm (windkracht 11). Niet dat zulke stormen ons land ge regeld teisteren, maar de luchtwerve lingen. die snelrijdende vrachtwagens teweegbrengen, kunnen windstoten veroorzaken die daarmee overeenko-

Leidse Courant | 1970 | | pagina 17