Record jacht omgedoopt in vijf landen wedstrijd NATUUR CONTRA SCHAATSTOP HILL IN GROTE PRIJS ZUID-AFRIKA BedreigdePiet Romeijn slachtoffer van onzekerheid Feijenoord blijft duidelijk favoriet Weer staat in Inzeil serieuze pogingen in de weg Wood beste kunstrijder Deelnemers Clublied verkeerd opgevat Alle spelers, managers en scheidsrechter op t matje bij voetbalbond VRIJDAG 6 MAART 1970 DE LETDSE COURANT PAGINA 15 INZELL De jachtvergunningen zijn uitgereikt. De jacht op wereldrecords is geopend. Gister middag werden op de befaamde „roetsjbaan" van Inzeil de eerste schuchtere pogingen gedaan om 's werelds toptijden nog scherper te stellen, maar het bleef vooralsnog bij proberen. Want de natuur keerde zich tegen de vermetele schaatselite. Inzeil, bijkans verzonken in een metershoog pak, lijdt nog steeds onder de sneeuwplaag. Juist toen Jan Bols in de laatste rit van de dag trachtte op de toch al niet sneeuwvrije baan zijn eigen wereldrecord op de 3000 meter (4.16.4) te verbeteren, verdichtte de vlokkenregen zich. Iedereen had zich opgewor pen als baanveger, om de recordpoging van de Hoogevener zoveel mogelijk kans van slagen te geven. Peter Nottet, Kees Broekman, zelfs de door zijn „antivriesjas" haast incognito optre dende Kees Verkerk, die verkozen had niet te rijden, hanteerden de schuiver om het snel pak kende witsel weer zo vlug als doenlijk was van het ijs te schrappen. Met nog drie ronden te rijden lag Bols gelijk met het wereldrecord, maar daarna volgde de terugslag. Uiteindelijk finishte Bols in 4.18.0 dezelfde tijd die Per Willy Gut- tormsen in het derde paar had gereden. Kees Verkerk was niet de enige, die zich „verdekt" opstelde. Ook Ard Schenk en Dag Fornaess waren bij de wedstrijden afwezig. Schenk bleek er, na 28 uur zonder slaap in verband met de terugkeer uit West Allis, nog niet veel zin in te hebben, hoewel de Noord hollander wel talloze oefenrondjes draaide. Jan Bazen, die toch dezelfde handicap moest overwinnen, waagde zich wel op de ijspiste. De Zevenhuizer („dat tijdsverschil met Amerika speelt me nog parten") was op de 500 meter de snelste Nederlander met 40.81 secon den) (zevende), 0.02 sec. voor Bols. Flitsend Erhard Keiler bewees weer eens dat „zijn" Inzeil, 14 dagen geleden nog door 7000 toeschouwers omzoomd bij het we reldkampioenschap speedway op ijs, hem het liefste is. Na enkele minder goede resultaten in het recente ver leden flitste hij naar 39.30 sec., een dit seizoen door de ex-wereldrecordhouder nog niet verwezenlijkte tijd. De Zweed se topsprinters Ove König (39.60) en Hasse Boerjes (39.75) bleven onder de 40 secondengrens. Weinig belangstelling Voor de 1000 meter bleek onder deze omstandigheden weinig belang stelling te bestaan. Svein Erik Stiansen kwam in de eerste rit tot de beste ver richting: 1.20.7. Zijn landgenoot en of ficieel nog met 1.19.5 wereldrecordhou der. Ivar Eriksen (Valeri Moeratov reed in Alma Ata een dubieuze 1.19.25) moest 0.3 seca prijsgeven. Peter Nottet finishte in 1.22.5. waarmee hij vijfde Ontspannen Ook op de 3 km konden de paar honderd toeschouwers geen grootse din gen verwachten. Naast Jan Bols en Per Willy Guttormsen (4.18.9) slaagde nog één rijder erin onder de 4.20.0 te blij ven: Bjoern Tveter die dit seizoen op de langere afstanden duidelijk krach tiger is geworden, trok zich in het slot- paar zo aan Jan Bols op dat hij uit kwam op een verdienstelijke 4.19.9. Daar na volgden de ontspannen rijdende Eddy Verheyen en Jappie van Dijk. De Deven ter onderwijzer die op de sprint met 41.5 slecht 0.1 sec. van zijn persoonlijk re cord verwijderd bleef, repte zich naar 4.24.1. Van Dijk had 0.1 sec. meer nodig. Sneeuw In het komende weekeinde is de re- cordjacht in een vijflandenwedstrijd om gedoopt. De nationale ploegen van Noor wegen, Zweden, Nederland, Finland en West-Duitsland, gesplitst in een all roundklasse en een sprintersklasse, zul len onder het toeziend „oog" van de aan de baan grenzende 1600 meter hoge Fal- l^ensteinberg strijden om de Landseer en de Henninger-Karamalz-Wanderpreis. Voorlopig staat het weerbericht: sneeuw recordpo- Brit verbaasde iedereen JOHANNESBURG Oud-wereldkampioen Graham Hill start aanstaande zaterdag in de openingsrace van het seizoen, de Grand Prix van Zuid-Afrika op het circuit van Kyalami. Hill, die de wereldtitel veroverde in 1962 en 1968, brak beide benen tijdens de grote prijs van de Verenigde Staten vorig jaar. De doktoren waren van mening dat Hill tenminste een jaar met racen zou moeten stoppen, maar de besnorde Brit verbaasde iedereen door reeds maanden voor hij daartoe in staat weitl geacht zonder krukken te lopen. De Lotuscoureur had de beslissing of hij al dan niet in Kyalami aan de start zou komen laten afhangen van zijn trainingsronden. In de trainingswedstrijden bleven wereldkampioen Jackie Stewart en diens stalgenoot de Australiër Chris Amon beiden in de nieuwe mafch onder het officiële ronderecord van 1.20. Ook veteraan Jack Brabham bleef onder de 1.20. W.K. ZAALHANDBAL Oost-Duitsland en Roemenië in finale BORDEAUX. Het Oostduitse zaal handbalteam heeft zich gisteren in Bor deaux geplaatst voor de finale van de strijd om het wereldkampioenschap. De Oostduitsers versloegen in de halve eind strijd Jocgo-Slavië met 1713 (8—6). In de finale ontmoet Oost-Duitsland Roe menië. dat Denemarken met 1812 (96) uitschakelde. In een ontmoeting voor de vijfde lot en met de achtste plaats toonde Zweden zich met 12—11 sterker dan Tsjecho- Slowakije. West-Duitsland versloeg Hongarije met 1513- (87), zodat de Westduitsers Zweden ontmoeten voor j de bezetting van de vijfde plaats. Joego- Slavië en Denemarken spelen tegen gingen in de weg. Het ziet er dus naar uit dat het 33e wereldrecord dat op de Inzellbaan gevestigd zal worden, nog even op zich zal laten wachten. Keiler (W.-Dld.) Did.) 1.22.9; 8. es? de broes-'^a medaille LJUBLJANA. Evenals vorig jaar in Colorado Springs is Tim Wood gister avond in Ljubljana uitgeroepen tot de sterkste kunstrijder ter wereld. De na de verplichte figuren nog op de tweede plaats staande 21-jarige Amerikaan ver drong de Europese kampioen Andrej Nepal» met duidelijk verschil. Woods elegante Kür, waarin een drie voudige toeloop en de drievoudige sal- öhow waren verwerkt, gaf de jury aan leiding tot zeer hoge cijfers. De drie dames, de Hongaarse Leces, de Ameri kaanse Graham en de Engelse Philipps. gaven hem zelfs de hoogste absolute waardering: een zes. Met uitzondering van tweemaal een 5,8 kreeg Wood voor de rest alleen maar 5,9's. Andrej Nepala. die onmiddellijk vóór Wooa het ijs betrad, riskeerde alles. Ook hij sprong een driedubbele salchow; bij zijn drievoudige toeloop kwam hij echter enigszins ongelukkig neer. Desondanks kwam hij aanzienlijk beter voor de dag dan vier weken geleden in Leningrad. Zijn beste notering was viermaal 5.8. De Ooslduitser Günter Zöllei viel op door de krachtige wijze van rijden. Daarmee behield hij de derde plaats, die hij reeds na de verplichte figuren be zette. De uiteslag was: 1. Tim Wood (V S.) 2779,3 pnt,; 2. Nepala (Tsj.-Slow.) 2757,6 pnt.; 3. Zöller (O.-Dld.) 2702,0 pnt-; 4. Patrick Pera (Fr.) 2682,7 pnt.: 5. John Misha PetkeviOh (V.S.) 2672 pnt. Paartijden Het Russische paar Irima Rodnina vlexei Oelanov heeft woensdag opnieuw jeslag gelegd op de wereldtitel kunst- rijden op de schaats voor paren. Voor ongeveer 4000 toeschouwers eindigden hun landgenoten Loedmilla Smirnova en Andrei Soeraikin als tweede. Het Oost duitse echtpaar Walther veroverde de bronzen medaille. DEN HAAG. Aan de vijf landenwedstrijd, die dit week einde in Inzeil wordt gehouden, wordt deelgenomen door de vol gende rijders: Nederland: allroundklasse: Ver kerk, Schenk, Bols; sprintklasse: Bazen, Palsma en Nottet. Noorwegen: allroundklasse: Tho massen, Fornaess en Guttormsen; sprintklasse: Eriksen, Lindt en Zweden: allroundklasseClaeson, Höglin en Sandler; sprintklasse: Boerjes, Holmgren en König. Finland: allroundklasse: Koskinen, Hietala en Halinen; sprintklasse: Hanndnen. Linkovesi en Hujanen. West-Duitsland: allroundklasse: Zimmermarwi, Edwin Keiler en Hasieber; sprintklasse: Erhard Keller, Lichtenstern en Helmut IJshockevtitel voor Den Bosch DEN BOSCH. Door ning op Tilburg is Den Bosch gister avond nationaal üshockeykampioen ge worden. Den Bosch zegevierde met 82 (22, 20, 40); 2500 toeschouwers woonden de wedstrijd bij. Na afloop reikte de voorzitter van de IJshookeybond, de heer Sohweers. de kampioenscoupe aan Den Bosch uit. Hier mee is een eind gekomen aan de dertien jaar durende nationale ijshookeyhege- monde van HIJS HOKIJ uit Den Haag. Met de wedstrijd Tilburg—HIJS HOKIJ nog te spelen is de stand in de nationale competitie: Den Bosch 6 6 0 0 12 35—12 Tilburg 5 3 0 2 6 27—37 HIJS HOKIJ 5 1 0 4 2 22—26 Smoke Eaters 6 1 0 5 2 22—31 De ploeg van de Verenigde Staten heeft in Boekarest het wereldkampioen schap ijshockey in de B-groep ongesla gen gewonnen. De Amerikanen wonnen de laatste wedstrijd tegen Zwitserland met 123. West-Duitsland versloeg Noorwegen met 30. Joego-Slavië won met 82 van Japan en Roemenië ver sloeg Bulgarije (62). Deze sportman is de Deen Jorgen Petersen. Groggy wordt hy weggedragen, nadat hij door de Roemeen Gunes is neergeslagen. Gunes is geen bokser, het gebeurde niet zoals men wellicht zou verwachten by een voetbalwedstrijd Het incident geschiedde tijdens de halve finale van het toernooi om het wereldkampioenschap zaalhandbal. Ook daar al! Het was de bedoeling dat de echtgenoten en verloofden van de spelers van Feijenoord niet woens dagavond maar pas donderdag terug zouden keren. Terecht werd dit on prettige besluit gewijzigd, zodat ook de dames in de nacht van woensdag op donderdag op Zestienhoven arri veerden. De gezagvoerders van de KLM-vliegtuigen hadden het zo soepel geplooid, dat de kist met de „betere helft van Feijenoord" pal na die van de spelers landde. En bij die spelers bevond zich Remeijn, die extra hartelijk werd omhelsd (foto) door zijn vrouw. Een welkomstkus, die misschien ook iets van afscheids kus van Feijenoord inhoudt. OOST-DUITSE PERS EretrefferAjax temperde vreugde BERLIJN Vorwarts bewees te be schikken over een voortreffelijke wed strijdinstelling en grote inzet, maar dat verandert niets aan het feit, dat Feije noord duidelijk favoriet blijft voor de re turnwedstrijd. Dat is de conclusie van „Neues Deutschland", naar aanleiding van de eerste wedstrijd tussen de beide kwartfinalisten van het Europese beker toernooi. „De Nederlandse kampioen speelde op het met zand en zaagsel afge dekte ijsparket krachtig en met volle overgave, maar overdreef daarbij helaas dikwijls de bij een dergelijk duel horende rjiardheid". De „Berliner Zeitung" is van mening: „De gasten waren zoals verwacht moei lijke tegenstanders. Dat zij niet in hun spel kwamen, ligt aan de goede prestatie van de FC Vorwarts. Tegen de door Ha- mann voortreffelijk georganiseerde ver dediging konden de Nederlanders geen noemenswaardige doelrijpe kansen scheppen". „Junge Welt: „Gebruikt men de wed strijd tegen Rode Ster Belgrado als maat staf, dan is de FC Vorwarts bepaald voor uitgegaan Helaas misten de Berlijners in de slotfaze de kansen op een grotere zege" Sporteeho: „De FC Vorwarts bouwde goed vanuit de verdediging op, maar de aanvalsspitsen vonden nauwelijks gaten in de georganiseerde Feijenoorddefens' die niet bepaald fijnzinnig was in de keu ze van de verdedigingsmiddelen. De ne genvoudige Nederlandde kampioen be wees vooral na de rust gevaarlijk te kun nen zijn". Overrompeld De Oostduitse dagbladen zijn het er over eens, dat Carl Zeiss Jena de Neder landse Eurojfti Cupfinalist Ajax in de ont moeting voor de jaarbeursbeker volko men overrompeld heeft. De wijze waarop de Amsterdammers in de tweede helft te rugkwamen, heeft echter de vreugde over de overwinning aanzienlijk getemperd. Neues Deutschland: „Jena speelde voor rust een bijzonder goede partij voet bal en deklasseerde de Nederlandse gas ten volkomen. In de tweede helft echter ging de draad van het spel verloren. Het elftal was niet meer tot de aller grootste inspanning in staat. Ajax kwam steeds meer in het beeld, het ging in de aanval met snelle directe combinaties en werd ook in de achterste rijen zekerder Daardoor kwam de eretreffer van de op gerukte Vasovic niet als een verrassing". Lamgelegd Berliner Zeitung: „In de verdediging klopte het concept van Jena om Werner aan de gevaarlijke Cruyff en Strempel aan Keizer te koppelen bijzonder goed Daarmee waren de prominentste aanval lers vanaf het begin lamgelegd, wat na tuurlijk van beslissende invloed was op het spelritme van de gasten. Na de pauze heeft de Ajaxverdediging zich beter op 't spel van Jena ingesteld, te meer daar vermoeidheidsverschijnselen bij de Duit sers merkbaar werden. Zo viel in de tweede helft toch nog de eretreffer voor de Nederlanders, die hun voor de return wedstrijd nog enige hoop geeft" Sporteeho: „Nagenoeg moeiteloos be heerste de FC Carl Zeiss het terrein en de tegenstander. Opvallende punten: het schitterende aanpassingsvermogen, de consequente tactische opzet en de zeker heid waarmee de spelers opereerden. De onzekere Ajaxdefensie kreeg geen kans zich op de verwarrende aanvalsmanoeu vres in te stellen. Na de 50ste minuut echter speelde Jena niet meer zo vol elan en doelgericht". (Van onze sportredactie) DEN HAAG Voor Piet Romeijn is na de wedstrijd tegen F.C. Vorwarts het kou de staal van de valbijl dichter tegen zijn nek geplaatst. Zijn positie bij Feijenoord wankelt en 't is nog maar de vraag of de rechterverdediger de komende trans ferperiode overleeft. In 't gunstigste ge val kan hij 'n ongunstiger contract krij gen aangeboden. Trainer Ernst Happel was woensd. des duivels. Hij bekeek Romeijn niet en liet slechts 'n misprij zend snuiven horen als werd getracht iets meer te weten te komen omtrent eventuele maatregelen. Pieter Dirk Romeijn maakte zich voor al zorgen over de hoogte van de boete die hem ongetwijfeld zal worden opgelegd. Het was ook het enige dat van hem te vernemen was tijdens de vliegreis terug. Piet Romeijn dacht na over zijn domme optreden en zal zich zeker hebben herin nerd dat hij in de wedstrijd F.C. Twente Feijenoord in deze competitie een rel ver oorzaakte omdat hij de scheidsrechter een scheldwoord toevoegde dat niet getuigt van grote eruditie. Ongemotiveerd En nu dit gebrek aan zelfbeheersing, het ongemotiveerd uithalen met een rechtse die een bokser niet zou hebben misstaan. Wat ligt er aan dit optreden van Romeijn ten grondslag? Zes seizoenen geleden werd Piet Romeijn van origine expedi teur. de opvolger van Gerard Kerkum. Feijenoord had hem uit S.V.V. geplukt en kreeg in Romeijn een verdediger van for maat die tweemaal het oranjeshirt droeg. Vorig jaar september werd Piet Romeijn dertig jaar. En dat betekent voor een voetballer zeker in een topclub het begin van de nadagen van een carrière die voor Romeijn tot dan toe tot niets anders dan glorievol was geweest. Verjonging Toen de nieuwe trainer Ernst Happel sprak over verjonging van het elftal en de daad bij het woord voegde door de gerenommeerde Pieters Graafland te ver vangen door Treytel, moet er bij Romeijn al iets van onzekerheid zijn gekomen. Te meer omdat Happel, die nimmer de zachte weg zoekt, meermalen verklaarde dat Romeijn een zwakke plek in het elf- Wagtmans niet in Parijs-Nice tal was geworden. Romeijn kon echter moeilijk worden vervangen, want wie kan 't niveau van Feijenoords keurploeg halen? Niet de achterspelers uit het re serveteam. Bleven over Guus Haak, die op alle plaatsen kan worden ingezet, en Veldhoen die linkerverdediger is maal ais sterkste been het rechter heeft. Er zou te veel geschoven moeten worden om Romeijn's plaats te kunnen bezet ten, dus bleef hij er in Noodgedwongen Maar met de wetenschap, dat hij een noodgedwongen speler van de eerste elf is. Zulk een wetenschap is voor geen en kele speler bevorderlijk om rustig en kalm te blijven. De dreiging gaat te zwaar wegen en zo kwam Romeijn juist in dit seizoen tot die opvallende daden als schelden en stompen. Ook hij had ge lezen dat Vorwarts' trainer Belger hem de zwakste vond toen de O-Duitser zijn commentaar ten beste gaf na de door hem bezochte competitiewedstrijd G.V.A.V.Feijenoord. De zekerheid van optreden die Romeijn altijd kenmerkte werd nog meer ondergraven. Bovendien stond hij in O-Berlijn tegenover de ge vaarlijke schutter Piepenburg, die hij ten koste van alles wilde afstoppen. Al Al die factoren bij elkaar moeten geleid hebben tot de onbezonnen daad waar door hij de woede van Happel op zijn' hals haalde. Romeijn weet nu dat hij voor zijn trainer h eeft afgedaan. De laatste zekerheid voor hem is verdwe- Piet Romeijn die zich „bedreigd voelde" werd het slachtoffer van de steeds ster ker wordende onzekerheid die hem ver leidde tot impulsieve daden, want hij heeft zich niet kunnen optrekken aan het geestelijk peil dat van een goed betaalde voetbalprof mag worden verwacht. Wat dat betreft is hij stil blijven staan en er hoefde niet veel te gebeuren om hem uit zijn evenwicht te halen. Dat is geschied bij F.C. TwenteFeijenoord. dat gebeur de eveneens bij VorwartsFeijenoord. Piet Romeijn heeft 't clublied „geen woorden maar daden" verkeerd geniter- preteerd en er „wel woorden en ook da den" van gemaakt. Het eind van zijn car rière zal er zeker niet door worden uitge steld. FeijenoordG.V.A.V. (beker) op 12 maart DEN HAAG. De K.N-V.B. heeft de bekerontmoeting uit de tweede ronde tussen Feijenoord en GVAV, die op 12 februari na zestien minuten wegens hevige sneeuwval moest worden gestaakt, opnieuw vastgesteld op 12 maart. De wedstrijd wordt 's avonds in het Feijen- oordstadion gespeeld. (Vyn on2e sportredactie) ST.-WILLEBRORD. Rini Wagtmans zaïl niet deelnemen aan ParijsNice. In overleg met ploegleider Ton Vissers, blijft hij thuis, omdat zijn knieblessure nog niet voldoende genezen is. Rind Wagtmans: „Zondag werd ik in een trainingsrit gelost. Met dat gegeven kan ik moeilijk aan een ParijsNice begin nen". De bedoeling is dat Rini Wagt mans zijn seizoendebuut maakt in Milaan San Remo op 19 maart. Ottenbros, Van der Vleuten, Van Kat wijk, Dolman, Pijnen, Van Looy, Seis en Van Loo zullen wel starten met de Willem II-Gazelieploeg. Na Celtic-Rangers GLASGOW. Alle spelers van Celtic en Glasgow Rangers zullen voor de strafconimissie van de Schotse Voetbalbond moeten ver schijnen naar aanleiding van de moeilijkheden, die zich onlangs hebben voorgedaan tijdens de wedstrijd tussen de beide clubs. De bond heeft deze ongewone maat regel genomen omdat de incidenten bij de ontmoeting tussen de twee toon aangevende Schotse clubs ditmaal tal rijker en heviger waren dan ooit. Links binnen McDonald (Rangers) werd uit hei veld gestuurd en drie andere spelers werden dooi de scheidsrechter opge schreven. onder wie de beide aanvoer ders, McNeil (Celtic) en Greig (Rangers). Als gevolg van hel harde spel deden zich onder het toch al licht ontvlambare publiek botsingen voor, waarbij ver scheidene gewonden vielen. De politie zag zioh voorts genoodzaakt vele arres taties te verrichten. Ook de managers van Celtic en Glas gow Rangers, respectievelijk Stein en Waddell, zullen zich moeten verantwoor den, evenals scheidsrechter Warton Pan-Amerik. en Caraibische Spelen PANAMA. Het heren volleybalteam van de Nederlandse Antillen heeft zich gisteravond geplaatst voor de finale- groep van de Pan-Amerikaanse en Ca raibische Spelen in Panama. De Antii- lianen versloegen Nicaragua met 30 (15—2, 15—0, 15—2). De honkballers verloren met 62 van Porto Rico.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 15