URK DREIGT OPNIEUW KIND VAN DE REKENING TE WORDEN Na jaren strijd is de „KUIL" gevallen ANP-VERKIEZINGSDIENST 197(1 VRIJDAG 6 MAART 1970 DE LEIDSE OOURANV PAGINA 11 URK „Wat een rotzooi hè met die kuil"! Burgemeester K. Bossenbroek van Urk, die zegt met een gekwetst rechtsgevoel rond te lopen, is nog steeds boos wanneer hij denkt aan het door minister Lardinois afgekondigde verbod om met de kuil te vissen op het IJssel- meer. „Een volkomen belachelijke zaak. De beroepsvissers worden aan de kant gezet voor de sportvissers". Dat zegt Piet Jongman, pa lingroker in Vollenhove. Hij ziet met het kuil- verbod een flink stuk van zijn inkomen weg vallen, want evenals de gebroeders Sterk in Lemmer is zestig procent van de paling die hij Vlaggetjesdag in Urk. Op zo'n dag steekt de Urker bevolking zich in zijn zondagse kle derdracht (pak) en laat de bezoekers een eindje het IJsselmeer mee opvaren. Het ziet er naar uit dat de stemming dit jaar heel wat minder opgewekt zal zijn nu het kuilverbod is afgekomen. Vanaf 1 mei mag er op het IJsselmeer niet meer gevist worden met de kuil, dat betekent dat ruim 70 kuilvisscrs naar andere vistechnieken zullen moeten omzien of ermee moeten stoppen. Het verbód op de kuil is het resultaat van de strijd die al jaren wordt gestreden tussen beroeps- en sportvissers. De ktiilvisserij mocht beoefend worden van 1 mei tot 1 september. Van alle paling, die vorig jaar van 1 januari tot 1 november op het IJsselmeer werd gevangen (2.140 ton) werd 43 procent (920 ton) verschalkt met de kuil. De kuilaal vertegenwoordigde een waarde van 3.810.000 galden. Het i6 de lekkerste soort paling en in feite de enige die geschikt is om gerookt te worden. Wanneer het kuilverbod gehandhaafd blijft en daar lijkt het alleszins op dat ongetwijfeld tol gevolg hebben dat de paling een stuk duurder zal worden. Wellicht zal er dan Deense paling worden geïmporteerd. De kuilvisser heeft een gemiddeld bruto- inkomen van 40.000 gulden per jaar, waarvan hij doorgaans de helft in zijn bedrijf steekt. Wat de gevolgen zullen zijn voor aanverwante bedrijven zoals de scheepswerven laat zich moeilijk voorspellen. Zeker is dat een aantal vissers het bijltje erbij neer zal gooien. In tal van sectoren zal het kuil verbod sporen achter laten. Welke omvang deze zullen hebben is nog onbekend. rookt gevangen met de kuil. „Een ondoordacht besluit. Ondoordacht omdat men niet weet wat de gevolgen van deze maatregel zijn". Die uit spraak is afkomstig van Nico Rpskam uit Zwartsluis, die van de zeven miljoen kilogram nest welke ook met de kuil Wordt gevangen, een flink kwantum verwerkt tot dierlijk voed- Rondom het IJsselmeer wordt de naam Lardinois in de mond genomen alsof het een vies woord is. In „het wapen van Urk" tillen de palingvissers be dachtzaam hun kejakje of citroentje naar de lippen. Maar de borrel smaakt niet meer. Het kuilvisverbod is er de oorzaak van. „Neen, ik heb me nog niet aangemeld voor een vergoeding", zegt een door de maatregel getroffen IJsselmeervisser in Vollenhove. „We zullen eerst maar eens zien hoe het uitpakt". Minister Lardinois heeft een deputatie Zuiderzeegemeenten (de burgemeesters van Urk, Edam en Enkhuizen), echter duidelijk te verstaan gegeven dat het besluit onherroepelijk is, hoewel het dan wat geforceerd mag zijn genomen. Die uitspraak heeft olie op het vuur geworpen. Vissers, nettenmakers en aan verwante bedrijven zijn bijeengekomen om na te gaan of er door middel van een protest nog iets te bereiken is. De plannen variëren van een protest vergadering in Den Haag tot een blok kade van de Oranjesluizen. Sommige vissers denken erover op 1 mei toch met de kuil uit te \>aren. Hoop Burgemeester Bossenbroek hoopt ech ter op een interpellatie in de Tweede Kamer. Of dat gaat gebeuren? P.v.d.A.- lid Egas heeft al verklaard het eens te zijn met het verbod van minister Lardinois. „En hij is de man, die het. destijds opnam voor de provo's. Hij moest eens weten hoe dit spelletje is gespeeld", merkt Urks burgemeester schamper op. „De honden lusten er nog geen brood van". Aan de anderke kant zegt hij dat wat hem betreft het hoofd van Lardinois rustig op de ministeriële romp mag blijven zitten. Maar de wijze waarop de maatregel tot stand is geko- A1 in 1963 verscheen er een rapport (van het rijksinstituut voor visserïjon- derzoek RIVO) over „enkele aspecten van de tegenwoordige IJsselmeervisse- rij". In dat sluk stelt een van de samen stellers dr. C. L. Deelder dat kuilvisse- rij in zijn geheel verboden moet wor den. De toenmalige minister van Land bouw en Visserij mr. B. Biesheuvel durf de niet enkel en alleen op het kom pas van dr. Deelder te varen en besloot tot de instelling van een voorlopige ad viesraad. „Dat vergaderen en het opstellen van een rapport heeft wel f 50.000 tot f 75.000 gekost", zegt burgemeester Bossenbroek, die in die raad zat. Een unanieme conclusie werd niet bereikt, maar de meerderheid was voor een ge- lijkelijke afvloeiing van het aantal be roepsvissers op het IJsselmeer. De sportvissers, die in deze commissie vertegenwoordigd waren, waren voor totale stopzetting. En minister Lardi nois heeft voor de laatste groep geko zen. „De mening van de meerderheid is onder de tafel geveegd", zegt burge meester Bossenbroek. En dat zit hem niet lekker. Lang niet lekker. Onder de vorige minister van Land bouw en Visserij werd genuanceerd ge dacht over het gevaar dat de kuilvisse- rij zou zijn voor de sportvissers. In Ne derlandse Gedachten van de ARP stond in 1964 een verhaal, waaruit blijkt dat „de belangen van de beroepsvisse rij boven die van de sportvisserij moe ten gaan", de Nederlandse hengelaars- bond bleef actief en in oktober van het vorig jaar zond voorzitter K. J. Vrijling (burgemeester van Grouw) de minis ter een telegram om in verband met de snoekbaarsexplosie de kuilvisserij te verbieden. Dat is nu gebeurd. Evenwicht Vissen met de kuil wil zeggen, dat een groot net over de bodem wordt ge sleept. Kuilaal in Urk werd vorig jaar alleen al voor 1,7 miljoen gulden verhandeld is volgevreten aal, die op de bodem ligt en dus niet naar boven zwemt om aas te grijpen, Naar de me ning van vissers, rokers en handelaren, zorgt dekuilvisserij ervoor dat er een biologisch evenwicht in stand wordt gehouden. Want behalve aal worden er ook ontelbare hoeveelheden pos en nest gevangen. Pos is een vraatzuch tig visje, dat alleen maar ellende ver oorzaakt. Wanneer de kuil er straks af gaat, gaat* het IJsselmeer wemelen van pos en nest, zeggen de vissers. De in het IJsselmeer zwemmende vissen zullen niet meer op aas jagen omdat ze enkel de bek nog behoeven open te doen om hun maal te krijgen. Met an dere woorden: de sportvisser zal heus niet de grotere vissen vangen, wat hij zo graag wil. Daarom spreekt de heer Roskam in Zwartsluis van een on doordacht besluit de kuil te verbieden. Hij is voor inkrimping van de beroeps visserij er zijn momenteel nog 236 vergunninghouders en ook burge meester Bossenbroek is die mening toegedaan. „Maar dan gelijkelijk en op basis van vrijwilligheid", zegt hij. Donder en geweld Piet Jongman uit Vollenhove wil ook wel kwijt wat hij van het toekomstige IJsselmeer denkt. „Het wordt een rot zooi van donder en geweld". Wat hij straks denkt te doen? „Ik weet het niet. Kuilaal is een heel fijn palinkje. Prifna geschikt om te roken, omdat die al vet en smeuiig is. Lijnaal en kistjesaal niet. Die wordt droog. Gerookte kuil aal wordt vooral in de zomer op ker missen en op markten (met name in Brabant en Limburg) gegeten „Als die kuilaal straks weg is. komen ook de marktverkopers in moeilijkheden", zegt de jongeman. „Die mensen moeten jaarlijks soms al vijftigduizend gulden opbrengen aan standgeld. Hoe liet alle maal moet? ik weet het niet". Vergoeding „Ik ben ervan overtuigd, dut er van de 60 of 70 rokerijen nog maar zo'n 20 zul len overblijven", zegt Nico Roskam in Zwartsluis. Hij heeft 'n bedrijf dat zoet watervis exporteert en pootvis aan hen gelsportverenigingen levert. Hij is het niet eens met de vergoedingen die de kuilvissers krijgen (zestig procent van de brutobesommingen, gerekend over de laatste vier jaar, met nog eens 10 pro cent voor hun netten. De visser die er definitief mee wil stoppen krijgt twee maal 60 procent van de brutobesom mingen en ook nog eens 20 procent vooi zijn schip, dat evenwel zijn eigendom blijft). ,Er zullen ongetwijfeld vissers zijn, die ermee gaan stoppen", zegt bur- gemeeste Bossenbroek. „En andere zullen misschien een eindje de Noord zee op gaan". De nevenbedrijven, die schade ondervinden van het kuilverbod krijgen, zoals het er nu uitziet, niets uitgekeerd. Men zal het op hel i terie over een paar jaar nog wel eens bekijken. „Maar dan is het natuurlijk te laat", zegt de heer Roskam. Met na druk stelt hij dat de kuilvisserij niet moordend werkt op de visstand in het IJsselmeer. „Hoe zou anders die snoek- baarsexplosie zijn ontstaan vorig jaar", vraagt hij, „toen liep de kuil ook nog" Rouwrand De meeste kuilvissers plm. 60 wonen in Urk- Het dorp. dat de bakens drastisch moest verzetten met de komst van de Afsluitdijk en de Noord oostpolder gemeenten als Vollenho ve en Blokzijl zijn er min of meer aan gestorven dreigt opnieuw het kind van de rekening te worden. „Maar heeft Urk niet reeds bewezen steeds nieuwe wegen in te slaan?" Burgemeester Bossenbroek ..Ja. er is eèn gezegde „onder druk komt de bo ter", maar nu komt het onbehagen". Naar aanleiding van het verbod op de kuil liet hij zijn nieuwsjaarsrede ach terwege. Hij las een stuk voor over de ze problematiek dat voorzien was van een 1 centimeter dikke rouwrand. „Ge rechtigheid verhoogt een volk. maai zonde is een schandvlek der natiën" gaf deze bijbelvaste burgemeestei zijn cri du coeur ans ondertitel mee. Bestuurlijk wanbeleid, noemt hij de tot standkoming van het verbod.' Aan hei einde waarschuwt hij voor eigenmach tig optreden van ambtenaren en pleit hij voor een eigen staatssecretaris vooi de visserijen. „Want als puntje bii paaltje komt, maalt men niets om de visser", zegt hij heftig. Alom is nu de vrees aanwezig dat he' kuilverbod een voorloper is van een verbod van alle beroepsvisserij op hel IJsselmeer. „Als dit doorgaat, gaan ze volgend jaar wel over de fuiken pra ten", zegt palingroker Jongman in Vol lenhove, dat vroeger een vloot van 180 schepen telde. De vis blijkt nog steeds duur te worden betaald. Urker vissers op de kade. vertrouwt op 18 maart geheel op de computer De verkiezingscomputer. DEN HAAG (A.N.P.) Middelpunt van de verkiezingsdienst van het A.N.P. op 18 maart is de computer, lteeds in november vorig jaar Is men begonnen met de programmering van ilit apparaat, dat voor dit doel van iBM-Zwitserland in bruikleen werd ontvangen. De 912 verklezingscorres- pondenten van het A.N.P. seinen de uitslagen via zeven telegraafkantoren laar de verkiezingsdienst. waar ze per elex binnenkomen. De uitslagen zyn >>p een bepaalde manier gecodeerd en bij het binnenkomen wordt er gelijk een telexponsband van gemaakt. Met de ponsbanden wordt de IBM-computer gevoed, die controleert, totaliseert en berekent. De computer levert op zijn beurt ponsbanden voor de telex, waar mee de dagbladen worden voorzien van de uitslagen met de percentages voor de verschillende partijen. De computer produceert uiteraard ook de uitslagen per provincie, met de zetelver deling en de landelijke einduitslag. De computer is voorzien van een blad schrijver, die de uitslagen in percen tages, met voor- en achteruitgang, in schrift produceert voor direct gebruik door televisie en radio. Met apparatuur van Rank Xerox worden in de ver kiezingsdienst razendsnel afschriften van de uitslagen gemaakt, ook voor de journalisten en politici in het pers centrum van de NOS. Wat de computer en de kopieer machine op 18 maart in enkele secon den zullen gaan doen. heeft maanden van voorbereiding gekost. Deze voor bereiding is nu heel wat ingewikkelder geweest dan vroeger. De computer is 7.o gevoed, dat hij bijvoorbeeld ook gegevens zal leveren over de wijze van stemmen in de stad en od het platteland en vergelijkingen over de wijze van stemmen in woonkernen van verschillend karakter. In verband met het uitkomen in en kele provincies van een aantal par tijen met gezamenlijke lijsten (Com binatie Christelijke Partijen - Progres sief Akkoord) wordt vergelijking met de stembusresultaten moeilijk. De uitslagen worden daarom zodanig gegeven, dat ze toch vergelijkbaar zijn met die van vorige Staten- en Kamer ver kiezingen. Aan de verkiezingsdienst voor 18 maart komen ongeveer vijftig man van het ANP te pas voor het merendeel mensen die telex en telefoon bedienen, verder dertig PTT'ers en een paal man die de computer bedienen. De computer doet de rest. Die rest is het werlt. w aarvoor vroeger nagenoeg alle ANP'ers waren inge schakeld, benevens vele honderden helpende handen van buiten. Wel zal via de t v. het werk van de ver kiezingsdienst te zien zijn, nu deze voor de aanstaande Statenverkiezingen is ondergebracht in de presentatie studio van de NOS. De eerste verkiezingsdienst van het ANP opereerde op 17 mei 1946 in de Amsterdamse Beurs. Er werkten meer dan duizend man aan mee: behalve personeel van het ANP, medewerkers van de KLM en de Beurs. Vierhonderd padvinders deden koeriersdiensten, onder meer voor het overbrengen van de telegrammen met uitslagen, die met de hand wei-den getotaliseerd voor kieskringen en partijen. Dezelfde werkwijze vond plaats in Rotterdam en Den Haag. De eerste wezenlijke verandering in de opzet van de ANP-verkiezings- dienst kwam bij de Statenverkiezingen van 1958 toen men de uitslagen per Hollerith ging verwerken en de PTT voor de avond van de verkiezingen een telegraafkantoor onderbracht bij de verkiezingsdienst De computer deed zijn intrede bij de Statenverkiezingen in 1962. Dit ex periment voldeed nog niet geheel, wat overigens niet zo tragisch was. omdat men kon terugvallen op de Hollerith die als reserve bleef opgesteld De ervaring met de computer bij de Kamerverkiezingen van 1967 heeft <t» doorslag gegeven om op 18 maart aanstaande geheel op de computer te vertrouwen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 13