TACHTIG DODEN OP OVERWEGEN Pompidou terug uit Amerika voor oecumene Ontwerprappo rt met ingrijpende opvattingen Vorig jaar triest record ttS ENIGE KVP-program zelfs met VVD nog mogelijk Geschil over M.- Oosten- onopgelost Geëxplodeerde hoogtemeter gevonden in Coronado Jongens stalen dertien auto's Reclame slaat bij publiek minder aan Papandreoe: koning wil weer terug Ruim 80 pet. tegen meer oefenterreinen Rechtstreekse aanbevelingen gaan minder ver WOENSDAG 4 MAART 1970 DE T.KTPSE COURANT PAGINA jj UTRECHT (ANP). Onder het motto: „Ho geen risico" is het Verbond voor Veilig Verkeer in samen werking met de Nederlandse Spoorwegen een groot scheepse actie gestart met het doel het verkeers gedrag van de weggebruikers op spoorwegovergan gen te verbeteren. Duizenden kleurige affiches, voorzien van het actiemotto, zullen bij de 2250 open bare beveiligde en niet-beveiligde overwegen in den lande de weggebruiker tot voorzichtigheid manen. Tevens zullen twee televisiespots in totaal 22 keer door de NOS worden uitgezonden. Zes verkeers- Nog juist even proberen jaagt treinmachinisten stuipen op 't lijf Vorig jaar vielen bij in totaal 167 bot singen op overwegen 80 doden; een triest record. Er waren 101 ongevallen met letsel. In 1968 waren er „slechts" 50 doden te betreuren, terwijl er toen in totaal 16 botsingen meer waren (183) Sedert 1960 schommelt het jaarlijkse dodencijfer tussen de 39 en 67. Van af 1955 tot 1 januari 1970 waren er op overwegen 739 doden te betreuren. Eind vorig jaar waren er van de 2150 overwegen 750 niet-beveiligd (waarvan 400 onverhard; dit zijn over het al gemeen kleine overwegen op landwe- getjes, die doogaans weinig worden ge bruikt). Overigens maakt het in de praktijk weinig uit of overwegen nu wel of niet zijn beveiligd. De wegge bruikers demonstreren in toenemende mate nonchalance en gebrek aan ver- keersdiscipline. Hoe komt dat? De heer Van Paasschen van het ver bond: „Wij hebben al zo vaak betoogd, dat de huidige rijopleiding onvoldoen de eisen stelt Men brengt de aspi- ambassadrices van het verbond en vier NOS-hostes- ses zullen in de omgeving van overwegen, in weg restaurants, stations en treinen alle weggebruikers met folders, rebussen en stickers „bewerken". In de folder wordt een aantal vuistregels gegeven voor een veilig verkeersgedrag op en bij overwegen. Onder de goede inzenders van een rebus worden onder meer enkele verzorgde treinreizen uitgeloofd. Tenslotte brengt men de actie ook via actualiteiten- en ver- keersrubrieken op de radio onder de aandacht van het publiek. rantweggebruiker wat oppervlakkige rijvaardigheid bij. Hij leert hoe hii zonder bumperwerk tussen twee auto's kan parkeren Hij krijgt een beetje theorie. Maar de juiste mentaliteit, het juiste inzicht in het verkeer wor den niet aangekweekt. Volgens cijfers van het economisch bureau voor het weg en waterverkeer komt het wachten bij overwegen het wegverkeer jaarlijks op een economi sche schade van 17 miljoen gulden te staan. Het wachten bij met de hand bediende bomen duurt meestal 2 tot drie minuten of langer en bij automa tische halvebomen (ahobs) en automa tische knipperlichtinstallaties (aki's) maar 25 tot 27 seconden. Korter kan om veiligheidsredenen niet. De overwegen zitten nu al veel dicht en dat zal vanaf 1 juni nog wel vaker gebeuren, want dan wordt de nieuwe dienstregeling van kracht en gaan er nog meer treinen rijden. Protestco- mité's van verontwaardigde burgers schieten als paddestoelen uit de grond. Vanaf 1 juni gaat bijvoorbeeld een ahob bij Uitgeest per uur 46 minuten dicht. Als daar nu nog 'n met de hand bediende overweg was, gingen de bo men helemaal niet meer open. Het wachtprobleem bij drukke punten kan alleen worden opgelost door het aanleggen van ongelijkvloerse kruisin- OPLOSSING: ONGELIJKVLOERSE KRUISINGEN gen. Zo zal de nieuwe Schiphollijn over z'n hele lengte 36 km geen en kele gelijkvloerse kruising meer ken nen. Behalve het 5500 m lange onder grondse gedeelte onder Schiphol zelf en het stuk onder Amsterdam zullen er 26 bruggen, tunnels en viaducten in worden gebouwd. Bijna-ongelukken Wa de kranten niet haalt zijn de „bijna ongelukken", de gevallen waar in weggebruikers op overwegen op 't nippertje voor de trein langs schieten. Dra. W. K. N. SCHMELZER* (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens K.V.P.-fracüe- leider drs. W. K. N. Schmelzer is ze ker niet bij voorbaat uitgesloten dat met de V.V.D. overeenstemming in hoofdlij nen te bereiken valt over het K.V.P.- kernprogramma. Het was hem althans opgevallen dat de V.V.D.-fractieleider Geertsema „niet zo worstelt" met de financiële paragraaf van dit kernpro- Dit werkstuk van de stuurgroep Steenkamp kan overigens geen dictaat zijn. Bij de samenwerking met andere partijen zal er gegeven en genomen moe ten worden. Inmiddels blijft het streven gericht op het uitbrengen in het najaar van een gezamenlijk urgentieprogramma van K.V.P., A.R. en C.H.U. De K.V.P.-fractievoorzitter voelt per soonlijk niet veel voor een zodanige ver hoging van de kiesdrempel dat kleine partijtjes uit het parlement verdwijnen. Hij ziet geen heil in het gebruik van technische instrumenten om de crisis in de politiek te bezweren. „Daarvoor ge loof ik te veel in de beslissende rol die de mensen zelf spelen", aldus drs. Schmelzer. Volgens de N.S. loopt de schade aan treinen door botsingen jaarlijks in de tonnen. De schade, die de ver tragingen, het inzetten van extra- materieel e.d. met zich meebrengen, bedraagt een veelvoud daarvan. De machinisten kunnen dan alleen nog maar machteloos toekijken, want op zo'n korte afstand heeft remmen geen zin meer. Een trein met 'n snel heid van 120 km heeft 'n remweg van 700 m nodig.. Bij ahobs zijn de mees te overtreders voetgangers en (brom fietsers die bomen en knipperlichten negerend, „slalommend" de oversteek wagen. Dat gebeurt, zo'n 300 keer per maand. Bij aki's zijn vooral de automobilis ten de boosdoeners. De keren dat zij nog net voor een aanstormende trein oversteken cn aldus machinist dc stui pen op het lijf jagen zijn legio. Bij tel lingen in september 1967 waren er 1062 „narrow escapes" en in april 1968 tachtig. PARIJS Pompidou heeft er zijn rel» door de Verenigde Staten opzitten en is in Parijs. Er bestaat dus ruimschoots gelegenheid de balans op te maken van dat bezoek met zoveel animo begonnen. Pompidou- had veel goed te maken, want zijn voorganger was im Amerika gehaat. Ook al noemde Nixon hem een (ADVERTENTIE) ZURICH (AFP) In de wrakstukken van de Coronado van de Swissair, die op 21 februari bij Würenlingen na een ont ploffing verongelukte, is een hoogtemeter gevonden, die niet bij het instrumenta rium van het vliegtuig hoorde. Dit heeft het hoofd van het politielabo- ratorium in Zürich, Frey, meegedeeld. Deze vondst versterkt de veronderstel ling, dat het toestel een aan een hoogte meter gekoppelde bom aan boord had. Een dergelijk apparaat werd ook gevon den in de bagageruimte van het Oosten rijkse passagiersvliegtuig waarop dezelf de dag ook een aanslag werd gepleegd. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat de explosie zich in een postzak heeft voorgedaan. De hoogtemeter is van Ja pans fabrikaat en dergelijke apparaten zijn voor geringe prijs in talrijke winkels in Zwitserland te koop. De explosie in de Oostenrijkse Caravelle in Frankfort deed zich ook in een postzak voor. reus onder de reuzen. Nixon is ook naar buiten zeer vriendelijk voor Pompidou ge weest. Maandagavond was hij persoon lijk aanwezig tijdens het diner in Wal dorf Astoria, maar die onverwachte be slissing was meer ingegeven uit over wegingen van veiligheid dan uit pure be leefdheid. Iedere staat in de Verenigde Staten is namelijk verantwoordelijk voor de eigen politie na wat hem overkomen is in Chicago, wilde Pompidou alleen maar naar New York komen, wanneer da: c een grote politiemacht op de been was om demonstranten op een behoorlijke afstand te houden. Werd aan die eis van het Franse staatshoofd niet voldaan, dan zouden hij en zijn vrouw New York over slaan en overhaast naar Parijs terug keren. President Nixon gaf toe en be loofde maandagavond op het diner aan wezig te zijn, wat tot consequentie had dat de politiemacht automatisch terwil- le van de veiligheid van de Amerikaan se- president aanzienlijk werd versterkt. Maar ondanks alle vriendelijkheden van Nixon, mag thans reeds geconstateerd worden, dat het bezoek van Pompidou aan Amerika is mislukt. Goedgemaakt is er niets. De Franse Journalisten, die Pom pidou op zijn reis vergezelden, hebben 't aanvankelijk zo willen voorstellen, als of alleen maar de joodse gemeenschap in Amerika het Franse staatshoofd vij andig was gezind. Indirect werd het an- ti-semitisme in nationalistisch Frankrijk daardoor aangewakkerd. Want iedere dag werd er bij de Fransen lngehamerd, dat het niet de Amerikanen maar de joden waren die tegen Pompidou pro testeerden. Pompidou wakkerde die stem ming aan door te verklaren, dat Israël moet ophouden een religieus en rascis- tisch bruggehoofd te zijn in een gebied aan alle kanten omgeven door Arabieren. Op landelijke rooftocht (Van o respondent GRONINGEN Twee Groningers van 16 en 17 jaar hebben bekend in nauwe lijks twee weken 30 diefstallen te heb ben gepleegd in Groningen en omgeving. In dertien gevallen werd een auto ge stolen. De andere inbraken concentreer den zich op scholen waar overigens weinig buit werd gemaakt. De jongens verdwenen op 24 februari uit Groningen. Ze vervoerden zich van plaats tot plaats met gestolen auto's. In elke stad verwisselden ze van auto. Op 27 februari werden ze door de poli tie in Leeuwarden aangehouden. Nederlandse vrouw kocht vorig jaar 25 paar kousen DEN HAAG (ANP) In 1969 waren In totaal 121.3 miljoen paar dames kousen beschikbaar voor binnenlands verbruik. Per hoofd van de bevolking (vrouwelijke bevolking van 14 jaar en ouder) kwam dit neer op een verbruik van 25 paar. Dit blijkt uit Cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Uit de cijfers blijkt verder dat er meer panty's dan nylons gemaakt worden, Die inmenging in de Binnenlandse Za ken van Israël heeft niet alleen veel kwaad bloed gezet in Amerika, maar ook in Frankrijk zelf, getuige een hoofd artikel in de linkse „Combat" van maan dagmorgen. Pompidou, aldus de Combat, verlangt van Israël zelfmoord te ple- Oosten die Frankrijk en Amerika ver delen. Door het bezoek van Pompidou zijn die meningsverschillen openlijk en acuut aaua de dag gekomen. Dat Frank rijk Mirages levert aan Libië wordt in Amerika gevoeld niet alleen als steun aan de Arabische landen in hun conflict met Israël, maar vooral als direct ge vaar voor de Amerikanse positie in de Middellandse Zee. Socialistische winst in Denemarken KOPENHAGEN (AFP) De sociaal democraten hebben meer dan 8 procent winst behaald bij de gemeenteraads- en provinciale verkiezingen die gisteren in Denemarken zijn gehouden. In de stad Kopenhagen kregen de sociaal-democra ten weer een absolute meerderheid met 31 van de 55 zetels. Reclameman ziet men nog steeds als vos (Van e r verslaggevers) DEN HAAG De in Nederland ge voerde reclame slaat bij het publiek niet meer zo gunstig aan dan tien jaar ge leden. In die periode is de mening over reclame minder positief geworden. Dit is het voornaamste resultaat van een on derzoek dat in opdracht van het week blad „Ariadne" door de Nederlandse Stichting voor Statistiek vorig jaar werd gehouden, waarbij 800 mannen en vrou wen boven de 18 jaar werden betrokken. In 1959 hield men een volkomen identie ke enquête. Kwalitatieve aspecten wer den niet in het onderzoek betrokken. Opvallend is dat de jongeren recla me positiever beoordelen van de ouderen. Laat men vandaag de dag het woord re clame vallen, dan associeert men dat in het algemeen terstond met radio en televisie. In 1959 'dacht men onmiddellijk aan een bepaalde vorm van voordeel. Po sitieve begrippen over reclame als nut tigheid, belangwekkendheid, vertrouwen en eerlijkheid haalden tien jaar gele den samen 83 procent; thans nog maar 56 procent. De grootste groep 22 procent} denkt bij reclame aan misleiding; bij DUBLIN (AFP) Koning Constantijn is op het ogenblik met de huidige macht hebbers in Griekenland in onderhande ling over zijn terugkeer. Dit heeft An drea Papandreou, voormalig premier van Griekenland, in Dublin verklaard. Volgens de oud-premier bewijst dit dat de tijdens de staatsgreep uitgeweken jonge vorst „niet gunstig staat tegenover de democratie in Griekenland en dat hij niet langer een symbool voor het Griek se volk is". Papandreou zei dat hij van het bezoek van de Amerikaanse senato ren Edward Kennedy en Eugene mc Carthy aan Ierland gebruik zou maken om bij hen de kwestie van de Ameri kaanse militaire hulp aan het regime in Athene ter sprake te brengen. het vorige onderzoek aan nuttigheid. Van het publiek gelooft 69 procent dat er aan reclame voordelen zijn verbon den; tien jaar geleden 84 procent Ook meer mensen menen dat reclame de kostprijs van de artikelen verhoogt. Het aantal mensen dat meent dat reclame de aantrekkelijkheid van kranten en tijd schriften verhoogt, was in 1959 groter dan vorig jaar. Meer mensen zeggen ook dat door de reclame de aantrekkelijk heid van radio en televisie verminderd wordt. Overigens is komen vast te staan, dat de jongeren zich minder en de ouderen meer laten beïnvloeden door welke vorm van reclame ook. De plattelandsmensen lieten zich op hun beurt minder snel be- invloeden dan stadsmensen. Tenslotte stelde men nog de vraag op welk dier de reclameman het meest lijkt; 58 procent (6 procent minder dan in 1959) ziet hem als een vos. Een geringer aantal ziet hem als wolf of tijger, één procent denkt aan een stier en vier procent wilde hem liever vergelijken met een hond. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Drieëntachtig proeent van de Nederlanders vindt dat er in ona land genoeg of te veel militaire oefenter reinen zijn. Dit blijkt uit een Nipo-onder- zoek, in december van het afgelopen jaar gehouden onder een landelijk gespreide steekproef van ruim 900 mannen en vrou wen. De resultaten van het onderzoek werden gisteren bekendgemaakt door een delegatie van de agglomeratie Eind hoven, tijdens de laatste hoorzitting van een speciale commissie van de Tweede Kamer over de nota oefenterreinen. Van de ondervraagden antwoordden 28 percent dat er te veel, 55 percent dat er genoeg en 10 percent dat er te weinig oefenterreinen voor het leger zijn. Zeven percent zag geen oordeel. Opvallend is dat aanhangers van de vier regeringspar tijen (V.V.D., K.V.P., C.H.U. en A.R.P) gunstiger staan tegenover uitbreiding van de terreinen dan aanhangers van P.v.d.A. en D'66. Van deze laatste groep vindt zelfs 35 percent dat er al te veel terreinen zijn, slechts 8 percent dat er te weinig zijn. TEN DIENSTE VAN PASTORAAL CONCILIE DEN HAAG De laatste zitting van het pasto raal concilie in april a.s. zal voor een groot deel gewijd zijn aan het vraagstuk van de samen werking tussen de Kerken: de oecumenische be weging. Het ontwerprapport over deze problema tiek gaat uit van de consequenties die de officieel uitgesproken wederzijdse dooperkenning tussen de Rooms-Katholieke Kerk en de drie grote reforma torische Kerken In ons land meebrengt, namelijk de vorming van oecumenische gemeenten en van lokale en regionale raden van Kerken. Verder gaa het om de centrale functie in het kerkelijk leven van de nationale raad van Kerken, de ruimte voor pen communie, voor gezamenlijk pastoraat b(j de gemengde huwelijken, de ambts erkenning, de politieke bewustwording en de Inzet voor maatschappelijke en sociaal-economische vraagstukken zoals ontwikkelingshulp, bejaarden zorg, maatschappelijk werk ens. Een veelheid van moeilijke vraagstukken. Maar het ontwerprapport „De eenheid die de Heer maakt", spreekt als overtuiging uit, dat al deze vormen van samenwerking niet vrijblijvend zijn maar verplichten voor wie „de absurditeit van de verdeeldheid" duidelijk is geworden. De samenstellers menen, dat in de eerste plaats op lokaal niveau de Kerken in beweging moeten komen. In het rapport heet het: „De ervaring heeft geleerd, dat onderhandelingen tussen de leidende figuren en organen der gescheiden Kerken welis waar nuttig en noodzakelijk zijn, maar uiterst traag verlopen. En dat terwijl op vele plaatsen de situatie geen uitstel gedoogt. Bijvoorbeeld daar waar christenen uit de gescheiden Kerken door langdurige omgang en concrete samenwerking hun fundamentele eenheid in Christus hervonden hebben en tegelijkertijd het vertrouwen hebben gekregen in eikaars traditie. Moet men nu wachten tot elders, hoger, het sein „veilig" gegeven wordt, met de kans dat dan de geest gedoofd is?". Vanzelfsprekend begint deze samenwerking in veel gevallen als experiment. Een scheiding van eeuwen maakt men niet in een handomdraai onge daan. „Maar", aldus het ontwerprapport, „wie goedkeurt, dat geen stappen in die richting gezet moeten worden, maakt de eenheid in feite onmoge lijk en ondenkbaar". Het ontwerprapport zich baserend op de ver deeldheid der Kerken en op de bijbelse fundering van de noodzaak der eenheid gaat ervan uit, dat de oecumenische beweging haar diepste bete kenis ontleent aan de vraag naar gezamenlijke dienstbaarheid aan een wereld-in-ontwikkeling. Oecumene is een kwestie van schaalvergroting die het gebonden groepsdenken doorbreekt. „Wij be seffen thans dat de ruimte voor christen-zijn, voor kei'k-zijn, de gehele wereld is". Samenwerking met andere godsdiensten en niet- godsdienstige levensbeschouwingen, zoals b.v. het Humanistisch Verbond ligt bij dit alles ook in dit perspectief. Het is de eigen schuld van de chris tenen, aldus het ontwerprapport, dat dit proces zo moeizaam op gang komt: „Met onze luie ver beelding denken wij altijd dat geleidelijke groei van het rijk Gods de meest natuurlijke zaak van de wereld is". Oecumenische gemeente De wederzijdse erkenning der Kerken brengt de vorming van oecumenische gemeenten als reële mogelijkheid en wenselijkheid naar voren. Het ontwerprapport bedoelt er een nieuwe vorm van geloofsgemeenschap mee, naast de bestaande ge meente- en parochiestructuren. Daarin wordt de eenheid als het ware voorgeleefd. Hierbij wordt vooral aan de jeugd en aan grote groepen ouderen gedacht, aan wie de bestaande, in verdeeldheid gegroeide Kerken, nauwelijks In dc oecumenische gemeente zal alles, niet alleen op sociaal-maatschappelijk vlak, maar ook bij de liturgie, de verkondiging, de kerkenbouw, het kerkgebruik en het pastoraat gezamenlijk moeten worden aangepakt. De nationale raad van Kerken zal aan deze plaatselijke initiatieven de grootst mogelijke aandacht dienen te besteden, omdat zijn functioneren afhankelijk is van het werk, dat plaatselijk verricht wordt. Meer ruimte In de lokale experimenten met de ene Kerk van Jezus Christus zal ruimte moeten zijn voor open communie en ambtserkenning, aldus het ontwerp rapport In de aanbevelingen, die de discussiestof vormen voor de plenaire conciliezitting, wordt over deze erkenning van Kerk-zijn, over het avondmaal en over het reformatorisch ambt echter met veel reserve gesproken. Daar gaat het over „een zekere erkenning". Deze afzwakking ontneemt het ontwerprapport op ongelukkige wijze zijn Het ontwerprapport werd samengesteld door een commissie van elf katholieke deskundigen, van elf vertegenwoordigers van andere Kerken en van het Humanistisch Verbond. Voorzitter is dr. J. C. Groot, oecumenisch gedelegeerde van hot Neder lands episcopaat. De eindredactie was in handen van dr. H. Flolet, secretaris van de raad van Kerken ln Nederland, en drs. D. de Lange, studie secretaris van de St.-Willibrordvereniging en staf lid van het oecumenisch actiecentrum.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5