Jeugdmuseum was geen succes Ju weiiers ter had de superinbraak zien aankomen mmuüg Gesloten na ge ringe belangstelling Drie weken geleden was zaak al verkend BURGERLIJKE STAND Leden KVP, ARP en CHU stemden in met gemeente-programma Radicaal Jurgens nagelde liberaal Wiegel op „Een partijtje Libre" vast BIOSCOPEN MARKTEN Leidse agenda Leidse Jeugd Aktie is niet dictatoriaal DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 MAART 1970 juwelierszaak aan de Bree.straat gaapt nog altijd een groot gat. Hierdoor kwam men de Winkel binnen en maakte men zich ook weer uit de voeten, de alarminrich ting gewoon de inrichting latend (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Bij de Leidse politie komen de tips met betrekking tot de „juwelenkraak" In de Breestraat al binnen. Veel is natuurlijk onbruik baar, maar alles wordt nagespit. Zo kreeg de recherche onder meer te horen, dat ergens in Leiden siera den te koop waren aangeboden Het natrekken van deze tip leverde een negatief resultaat op. ,,Het zou ook wel erg dom zijn om de buit of een deel daarvan hier in Leiden te zien kwijt te raken," vertelde ons vanmorgen hoofdinspecteur G. A N. Cornelisse, „je moet als juwe- lenrover je kanalen weten, anders kun je beter zo lang mogelijk wach ten met het verkopen van de spul len en ze maar een flink tijdje in je laatje houden Dat het politiële apparaat op volle toe ren draait spreekt voor zloh. Een roof die voor zo'n kwart miljoen gulden aan buit oplevert is geen kleinigheid. In Lel den is in elk geval nog niet eerder een Inbraak van een dergelijke Importantie voorgekomen. De laatste reuzenkraak was een aantal jaren geleden, toen het Academisch Ziekenhuis het doelwit van een „grote jongen" vormde. Destijds werd de kluis opengebrand en verdween voor ruim twee ton aan salarissen van het ziekenhuispersoneel. Inmiddels zit mevrouw C. M. C. Dries- sen-van Duyn, eigenaresse van de juwe- llerszaak aan de Breeestraat, met de nare gevolgen van een Inbraak, die bijna een natuurgetrouwe copie is van de eenmaal zo succesvolle Franse mis daadfilm „Du Rififi chez les hommes". „De hele boel is overhoop gehaald. Ik zit nu met de last en met veel werk. Ze hebben de hele briljantenetalage leeg gehaald en ook de reparaties meegeno men. Men wist precies wat men nodig had", zei mevrouw Driessen. Zoals gewoonlijk was de juwelierszaak maandag de hele dag gesloten, 's Mor gens om negen uur werd mevrouw Driessen, die in Oegstgeest woont, op gebeld door het instituut Pont. waar men het gat in de vloer had ontdekt toen men de werkzaamheden wilde be ginnen. NIET VERBAASD „Toen Ik hoorde wat er gebeurd was, dacht ik: daar heb je het nou. Ik was helemaal niet verbaasd", vertelde mevr. Driessen tot onze verbazing. „Ik wist, dat dit ging gebeuren. Drie weken ge leden was er namelijk al ingebroken bij Sporthuis Centrum, vlak naast mijn zaak, waar men de situatie klaarblijke lijk heeft verkend. Ik heb toen meteen al mjjn maatregelen genomen en bij voorbeeld de grote kostbare stukken, die bij elkaar zo'n waarde van twee ton hebben, weggestopt." In een achterkamer van de Pont-school zijn de brekers aan het werk geslagen. Ze zaagden een vierkant gat in de vloer en lieten zich vla een gordijn van Pont zakken tot ze terecht kwamen op een antieke tafel van de juwelierszaak. Het instituut Pont werd bereikt over een dakgoot: een ruit werd vernield om bin nen te komen, maar verder is hier niets Door de enigszin» omslachtige en tijd rovende gang van zaken konden de in brekers de alarminstallatie van de ju welierszaak helemaal negéren. De heren konden rustig selecterend aan de slag gaan. Kasten en bureau werden open gebroken, wat niet zo waardevol was liet men liggen. volledig verzekerd is tegen de gevolgen „Nou zit ik opgescheept met al bet van deze superinbraak, puin, kalk en «teen. Die mooie tafel „Ik heb nu de zaak moeten sluiten. De is ook stuk. Maar ze hebben wel een experts hebben nog wel een paar dagen goede smaak gehad, dat moet ik zeg- nodig om alles na te gaan en te in- gen aldns mevrouw Driessen, die ventariseren." LEIDEN - Burney dr v. B. J. Bave- laar en P. H. Hanno; Petronella Wilhel- mina Maria dr v. L. van Strien en J. M. Jansen; Eske Elisa Joan dr v. C. J. J. M. Waasdorp en A. L. F. M. Beckers; Petra dr v. J. P. Harpe en C. Krijn; Eli sabeth Attie dr v. J. te Velde en E. Gos. selaar; Mathilde dr v. F. M. Meijer en C. J. P. Burger; Monique dr v, G. M. Balk en E. A. Bouwmeester; Ronald Phüippes Gerardes zn v. P. G. Holswil- der en M. Gressie; Johannes Christ laan zn v. C. A. Brouwer en M. L. Langerak; Johannes zn v. J. van Delft en M. J. Zandbergen; Marieke dr v. M. Ouwer- kerk en H. Jansen; Sylvia Cornelia Ma ria dr v. C. M. W. van Koert en J. M. G. Wahle; Lucas Martin zn v. J. Scheel- beek en N. S. D. Hermabessiére; Wil- lemina Hendrika dr v. H. A. van der Does en J. P. de Mol; JohannA Hendrika dr v. P. Stevens en D. Droest; Stephan Antonius Johannes Marinus zn v. M. A. A. Rijkers en I. Tatay; René zn v. J. Fengler en C. J. Duffels; Marion dr v. H. C. Biesbrouck en E. W. Heerschop; Saskia Henriëtte dr v. M. Ober en S. M. N. Boorsma; Gilbert Wilhelmus Jo hannes Leonardus zn v. A_ P. F. Hoo- geveen en L. S. Potiek; Alexander Na poleon zn v. S. A. Willemsen en J. E. M. Lampo; Jeoffrey Lucien zn v T. E. Veenstra en M. G. A. van den Hout. Gehuwd: E. B. A. Puliga en M. Boudrij; H. A. Pont en H. G. M. Hoppezak: W. F. van Lingen en M. E. van der Walle. Overleden: C. J. Turk 73; C. Waaijer 81; A. C. Bouwman 63; D. Cossee 80; H. Gordijn 91; M. P. Gerth 58; P. L. de Heij 79; H. Rovers 68; H. F. M. Meijer 73; M. G. A. M. van de Kamp 68; J. H. Meijer 58; C. J. Blom 29; R. A. J. Kui pers 5 maanden; J. van 't Zelfde 66; (Van een onzer redacteureni LEIDEN Met overgrote meerderheid hebben de ledenvergaderingen van de KVP, de ARP en de CHU gisteravond het concert-gemeenteprogramma voor de raadsperiode '70-'74 aangenomen. Slechts één anti-revolutionair stemde tegen. Hij vond het programma te weinig getuigen van een christe lijke levensopvatting. Allerwege had men grote waardering voor het pro gram. dat door de Groep van Twaalf Is opgesteld en geschreven is door de KVP'er Cornelissens. Daarnaast bad men ook kritiek en wilde men graag, dat de Groep van Twaalf het programma op bepaalde punten bee perkt en andere uitweidt. De zwaarste kritiek was te horen in de ARP-vergadering. Daar werd de mening uitgesproken, dat het programma te veel een verlanglijstje is. Men vond het ook een ambtelijk stuk, dat redactioneel wel geordend was. maar niet van opzet. „Het hangt te veel in de lucht, te vaak staat er „bevorde ren", „stimuleren" en „verdient aanbeveling" in", aldus een ARP'er. Een ander ARP'er (een belastinginspecteur) vroeg zich af op het punt „belastingen" wel nauwgezet genoeg is onderzocht. Hij achtte verschuivin gen geen verhogingen in het belastingstelsel mogelijk; ook in die belastingen, waarvan de gemeente direct baat heeft. Bij de KVP vond men. dat bij de rechtvaardige verdeling van de woon ruimte ook de gezinsgrootte in aanmerking genomen moet worden. Tevens- klonk de stem van KVP'er die vond, dat de grote herenhuizen in de binnen stad niet alleen voor studentenhuisvesting beschikbaar moeten zijn, maar ook voor „normale mensen". Meer groen bij de parkeerplaatsen, was ook een wens. Het voorstel om bij de paragraaf „cultuur" op te nemen, dat ook bejaarden in staat moeten worden gesteld aan culturele manifestaties deel te nemen, werd met applaus begroet. „De jeugd neemt af en het aantal bejaarden neemt toe. Dat zal ook wel weer veranderen, maar dat neemt niet weg, dat als er een cultureel paspoort is voor de jeugd er zeker ook een 'moet zijn voor de bejaarden", zo werd gesteld. Dr. M. A. van Dongen deed de suggestie om van de universiteit een stads- universiteit te maken. „Vierhonderd jaar geleden hebben we de universiteit gekregen, maar we hebben er nog steeds niets over te zeggen. Wordt de universiteit een stadsuniversiteit (ook in dat geval wordt ze voor 100 pet. door het ryk gesubsidieerd - Red.) dan biedt dat ongetwijfeld ook aan trekkelijke budgetaire mogelijkheden", aldus dr. Van Dongen. Na de vergaderingen kwamen de KVP'ers, de ARP'ers en CHU'ers (die in besloten kring hadden vergaderd) In de koffiekamer van de Burcht bijeen om persoonlijke contacten te leggen. LEIDEN Geboren Jeoffrey L.. z.v. T. E. Veenstra en M. G. A. van den Hout; Johannes J., z.v. J. J. P. Bijker en P. G. M. Duivenvoorden-, Caroline E., d.v. A. C. Haspels en W. van Leeuwen; Christi na. C.. d.v. H. Snik en C. Wijling; Ma- riëlle. d.v. J. J. ten Donkelaar en J. H. C. Bosch; Marcus W. A., z.v. A. G. M. M. Roozen en H. J. Rooijakkers; Nathalia .J. S.. d.v. G. Platzcr en A. J. M. Scholtz; Maria A., d.v. L. O. Belfi en E. Spinazzè; Jolanda I. M„ d.v. W. P. C. Muilwijk en K. M. Diemei: Sharon S, N„ d.v. J. Sopaheluwakan en I. C. Se- verijns; Jeronymus G„ z.v. P. J. M. Noordman en M. van den Berg; Jack, z.v. E. J. D. Haslinghuis en E. Volten; Wiblsono A„ z.v, R. Soerjadi en F. Wa- sirin; Ilonka H. I., d.v. L. M. V. van der Mee en C. E. L. Woortman; Johnny, z.v P. H. J. van Leeuwen en G. Bogaard. Overleden: T. L. Linck (79). VOORSCHOTEN Geboren: Norbert A., z.v. N. W. A. van Roon en W. A. Brummelman; Marije, d.v. A. A. Brou wer en L. A. Kiers; Astrid L. M., d.v. L. G. Disseldorp en A. A. M. van Leeu wen; Margot M., d.v. E. W. L. Ramakers en M. M. Rottier; Gavin J., z.v. B. W. Stekstee en S. Kusisto. Ondertrouwd: J. Bouwman te Uithui zen en P. C. Joziasse. Gehuwd: R. E. H. v. d. Perel te Utrecht en R. J. ten Hoeve; P. M. M. Valens te Groningen en C. J. M. van Schaick te Groningen) J. H. Freeriks en M. C. Bouman te 's-Gravenhage. Overleden: Jan v. d. Bosch (62); Hu- bertus J. v. d. Burg (82); Antonius Luijnenburg (26). LEIDERDORP - Geboren; Johanna G. M. A., dochter van P. C. den Hollander en A. Koolmees: Patrick, zoon van L. Demmenie en G. M. van der Bos. Ondertrouwd: Pieter van Groen en Jea- nette B. J. van Els; Heinrich B. Epping en A. J. M. Kniest. Getrouwd: M. Th. J. van der Zwaluw en S. H. A. M. Ruimers. LEIDEN Twee poli tieke kemphanen in de ring. Mr. Eric Jurgens, voorzitter van de Poli tieke Partij Radlkalen en mr. nans Wiegel, par lementariër voor de VVD. In de bovenzaal van het Eigen Huis van de stu dentenvereniging Augus- tinus slijpen ze de mes sen en proberen elkaar daarmee de vliegen af te vangen. Maar wanneer het op werkelijk zaken doen aankomt, probeert mr. Jurgens door te sto ten naar de mentaliteit van de WD, terwijl Wie gel hem telkens met de harde feiten confron teert. „Wat heeft de VVD, <-n daarmee de regering De Jong nu eigenlyk alle maal gedaan?" vraagt mr. Jurgens zich af. Hij citeert het boekje „Een partijtje Libre". twee jaar geleden door Wie gel in de publiciteit ge gooid. „Een van de bij zondere taken van 't li beraal zijn is het opko men voor minderheden", staat erin. „Maar", gaat Jurgens verder, „de li berale minister Polak heeft verleden week niet ingegrepen, toen zeven en-dertig Znidslavische gastarbeiders binnen 24 uur by de Batafabrieken in Best zijn ontslagen en over de grens gezet. Het voorstel voor herziening van de echtsclieidings- wet is ook op geweldige weerstand gestuit, en door gezaghebbende or ganisaties een „betutte lend ontwerp" genoemd. Mr. Geertsema, de libe rale fraktievooraitter, heeft zich op de onlangs gehouden partijraad uit- Igesproken tegen de toe kenning van bepaalde rechten aan wat hij noemde „werkschuwe lie den". De VVD heeft het tegengehouden, dat de staatskommissie voor herziening van de grond wet de opdracht mee kreeg na te gaan hoe de invloed van de kiezers op samenstelling van de re gering vergroot zou kun nen worden. Bovendien heeft de VVD er geen behoefte aan om de macht van het parlement volledig te gebruiken", zo besloot mr. Jurgens zijn litanie. Dan gaat Wiegel in de oppositie. Hij zegt, dat er binnenkort een wets ontwerp te verwachten is over de modernisering van het bestuur van de ondernemingen. „Minis ter Polak was tevens voor de verruiming van de pornografiebepalingen en afschaffing van de filmkeuring. Door de WD is een kamerdebat voorgesteld over de in- komens- en vermogens verdeling, met het doel een „fundamentele dis te de oppositiepartijen hebben er maar met een half oor naar geluisterd." Van de hak op de tak springend wordt hij in eens fel: „Met ons valt niet te marchanderen over het stelsel van evenredige vertegenwoor diging. Iedere stem moet even zwaar wegen." Hij laat zijn zwaar gehandi capte stemgeluid nog wat dieper dalen als hij zegt: „We vinden op dit mo ment gelukkig de steun van D'66", daarbij doe lend op uitspraken van mej. mr. Goudsmit en mr. F. Nypels. In 't voor de helft gevulde zaaltje gaat er toch een proes tende lach op, omdat de flirt van de WD met D'66 toch wel duidelijk liefde van één kant is. Buitenlandse politiek Lang wordt er gepraat over de buitenlandse po litiek. Mr. Wiegel blijkt niet in de kamer aanwe zig te zijn geweest, toen er werd gepraat over de houding ten opzichte van Rhodesië en Zuidelijk Afrika, en ook niet bij het debat over de vesti ging van de wapenfa briek Jürgen Hoyer in Uebach over Worms. Jurgens wil. niet zoals Wiegel, de kwestie van de wapenleveranties iso leren van het politieke beleid. De verkoop van carabijnen of duikboten moet gepaard gaan met een Internationale poli tieke controle. Hij acht het mogelijk om ook over dit soort zaken 'n werk baar compromis te vin den met de PSP, wat de kans op een progressieve regeringscombinatie al leen maar zou vergro ten. Wiegel vindt dat uitgesloten. „Meneer Jur gens moet nog maar eens gaan praten met meneer Wiebenga, kamerlid van de PSP", vindt hij. Het voorstel van de werk groep Progressief Ak koord, om vijftig miljoen gulden te besteden aan revolutionaire bewegin gen in dictatoriaal gere geerde landen vindt hij „ronduit bezopen". Jur gens zegt er „voortreffe lijk" op. Universiteit De discussie wordt laai ender als de universitai re problemen aan de orde komen. Wiegel blijft bij zijn mening van twee jaar geleden: „De uni versiteit heeft een top- bestuur nodig, benoemd in meerderheid door de Kroon, en direct verant woording schuldig aan de minister". Volgens Jur gens is dat een ouder wetse opvatting van be stuur. Volgens hem dient de universiteitsraad het bestuur te kiezen, terwijl in het algemeen de uni versiteiten binnen wijde grenzen vrij moeten zijn in het bepalen van hun bestuursvorm. Parlemenr Een ontzettend ingewik kelde vergelijking met de structuur van de land bouwschappen mondt uit in een totale mist, die pas weer optrekt, als Wiegel stelt, dat het aan tal schriftelijke vragen in de Tweede Kamer pa thologische vormen aan neemt. wat de ambtena ren van de diverse de partementen zeeën van tijd kost. Het is een van de manieren, om 't par lement in discrediet te doen geraken, meent hij. Als Jurgens dit hoort, heft hij de handen ten hemel: „Wat voor be grip heeft meneer Wie gel eigenlijk van de con trolerende functie van 't parlement?", vraagt hij zich af, want Wiegel heeft de indruk, dat de wetgevende arbeid door interpellaties in het ge drang komt. Schor verlaat Wiegel het strijdtoneel, terwijl de politieke vrienden van drs. K. L. M. van Eerdt hun partijvoorzitter weer tot een gesprek proberen te verleiden- J. J. Thorn lijsttrekker KVP-Oegstgeest OEGSTGEEST T(jdens een, naar hui dige maatstaven, redelijk bezochte leden vergadering van de KA P gisteravond in het gemeentecentrum aan de Lytweg werd de groslijst voor de a.s. ge meenteraadsverkiezingen vastgesteld. De lijst luidt als volgt: 1 J. J. Thorn, 2 mevr. M. E. Gouverneur-v. Deene, Mr. O. P. C. M. Oomen, 4 Drs. E. R. J. van der Mast, 5 J. E. W. Colsen, 6 P. F. Groenendijk, 7 Mevr. dra. M. I. A. Spicksma-Bodzeman, 8 A. Koch, 9 Mevr. C. I. Meyer-von Jajzs, 10 C. J. van Velzen. bracht het a.s. afscheid van de heer P. H. M. S. van der Voort onder de aandacht. De heer v. d. Voort is reeds 17 jaar lid van de gemeente raad. „Wij hebben altijd prettig met elkaar vergaderd. Te Oegstgeest is een beter samenwerkingsverband tot stand gekomen. Er worden vaak besprekingen gevoerd waarbij alle hoofden van scho len aanwezig zijn," aldus de voorzitter tijdens het bespreken van 't programma. De KVP betreurt dat een volledige sa menwerking met CHU en AR nog niet tot stand is gekomen, maar zal deze zoveel mogelijk blijven stimuleren. Met betrekking tot het verzoek van de „Werkgroep Oegstgeest om deel te ne men aan werkzaamheden t.b.v. de NOVIB besloot het bestuur, na de me ning van de vergadering te hebben ge peild, zijn standpunt schriftelijk bekend te maken aan genoemde werkgroep. Naar aanleiding van een vraag over de positie van de randgemeenten deelde de heer J. Thorn mede dat men van plan is de Leidse Muziekschool om te zetten in een streekschool. Het bestuur dat be staan zal uit tien leden, wordt waar schijnlijk samengesteld uit: 4 leden uit Leiden en de resterende 6 uit de overige gemeenten. Camera: „Mensenjacht in Niederba- dern" (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.16 uur Lido: „De kampioen van Miami Beach" (a.1.1. Dagelijks: 2.30, T.00 en 9.15 uur Lux or: „The Italian job" (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Studio: „De overgave" (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Trianon: „Hello Dolly" Dagelijks; 2.00 en 8.00 uur. Rex: „De duivelse 8" (14 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.15 en 9.15 uur LEIDEN, 4 maart - Groente S.nij- bonen 6.30-7.00,kroten, gekookt 50, boe renkool 60-65, prei 40-57, rabarber 93- 135, spinazie 1.71-1.82, stoofsla 50-53, spruitenA 116-125, B 125-130, komkom mers 32-67, champignons 305-310. uien middelgrof 59, uien grof 60. Sla A 20-30 peterselie 27, radijs 59, selderij 12-18. Leiderdorpers willen inspraak bij aanleg van speelweide LEIDERDORP Enkele, bewo ners van de Vogelenbuurt voeren momenteel aktie om inspraak te krijgen bij het projecteren van 'n speelweide, gelegen tussen Roer- dom pstraat en Lijnbaan. Huis aan huis heeft men een stencil ver spreid met liet. doel handtekenin gen bijeen te krijgen om deze ak tie kracht bij te zetten. Het comité toil een plekje heb ben, waar kinderen kunnen spe len en ravotten. Aan een speel plaats met schommels, wippen en glijbanen hebben onze kinderen niets, aldus het stencil. Ze moeten geholpen worden, maar dan met dingen, waar ze plezier en ont spanning aan beleven en waar ze hun fantasie kunnen uitleven. Als alternatief worden genoemd betonnen paaltjes om overheen te springen, een recht muurtje, een dwars en een schuin muurtje, waar ze op kunnen klauteren, een poeldelvijverrioolbuizen om door te kruipen en gras om een tentje op te zetten. Verder wil men een paar kastanjebomen als schaduw plekje met banken zonder leunin gen. Binnenkort komt het comité bij de beiooners langs om over de ze dingen te praten en handteke ningen op te halen. Theo van Houdt begon dependance in nieuwe dorp LEIDERDORP Het judo. en met name het jeugdjudo wint in Leiderdorp nog steeds aan populariteit. Dat bleek zaterdagmiddag overduidelijk, toen de heer Theo van Houdt, bijgestaan door zijn assistent Henk van Zegveld (echt genoot van de top-volleybalster van de sportschool) zijn nieuwe dependance opende met een openbare les. Deze twee de vestiging van het instituut heeft de gemeenschapsruimte van de derde open bare lagere school aan de Vronkenlaan op zaterdagen ter beschikking gekregen. Doch deze aula bleek zaterdag bepaald te klein om de vele belangstellende ouders met hun kroost tc bergen. Vier jaar reeds nadat Theo van Houdt met zijn sportschool in Leiderdorp van start was gegaan bleek deze tweede vestiging noodzakelijk. Begonnen in het Dorpshuis kwamen er al vlug twee loka len in de oude Marijkeschool aan de Hoofdstraat beschikbaar. In dit gebouw wordt nu een twintigtal judolessen aan de jeugd gegeven, terwijl er in de dépen dance in eerste instantie begonnen zal worden met drie lessen, te weten voor de allerkleinsten vanaf vier jaar en nog twee voor de groepen vanaf resp. acht en negen jaar. Deze lessen, én de vele conditietrainin gen, welke aan de oudere Leiderdorpers gegeven worden, hebben de heer Van Houdt er toe gedwongen om op korte termijn een assistent aan te trekken met tenminste het ClOS-diploma in zijn zak. Zo kan ook Nieuw Leiderdorp er van verzekerd zijn, dat het zich op een sportieve manier kan blijven recreëren. ÏSITAIR UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN/DEN HAAG. Voor het examen hoger archiefambtenaar is ge slaagd drs. G. W. van der Meiden uit Leiden. LEIDEN. Bij K.B. is mr. F. Kalsho- ven, sinds 1967 wetenschappelijk hoofd medewerker bij de afdeling Volken recht van de Leidse Universiteit, be noemd tot buitengewoon lector in het volkenrecht aan deze universiteit. LEIDEN Geslaagd voor het Doet. ex. rechten vrije studier. R. C. van Waning, (Rotterdam). Parochie-enquête in St. Jansparochie ZOETERWOUDE In het komende weekeinde organiseert de parochieraad van de Sint Jansparochie een enquête. Hiertoe zullen enquêteformulieren thuis worden bezorgd en weer opgehaald. Aan deze opiniepeiling kunnen alle parochia nen van 16 jaar en ouder deelnemen. Dolle Mina's In een krant vorige week klaagden de dolle Minas van Londen over de overlast van mannen. Waar klagen ze eigenlijk over? Ze hebben het toch zelf gewild, dat de mannen zich onfatsoenlijk gedra gen. Eerst zelf de brand aansteken en dan roepen om de brandweer, dat toont wel aan hoe weinig karakter die vrou wen hebben. De dolle Mina's in ons land zijn van eenzelfde gehalte. Onbeschaafd Ln kleding en houding. Maar dan moeten ze niet klagen als er wat misloopt, want dan z(jn het net nazi's: das haben wir nicht gewollt. Een lezer. Schoolstrijd Volgens bericht in uw blad van 18 fe bruari heeft de KVP'er Van Duin ge zegd, dat de mentaliteit van D'66 ge vaarlijk is voor het bijzonder onderwijs, omdat D'66 in Noordwijkerhout de in stelling van een gemeentelijke onder wijscommissie voorstaat om het gemeen tebestuur in onderwijszaken te advise ren en stimuleren. „Het bijzonder onder wijs heeft hier zelf een taak, de school strijd is toch niet voor niets gestreden." Daaruit blijkt dat de heer Van Duin niet veel van de schoolstrijd heeft be grepen en dat hij de mentaliteit en het programma van D'66 niet kent. Er is geen 100 jaar schoolstrijd gevoerd om de burgers in een paar blokken te verdelen: een katholieke, een protes tante en een „neutrale" zuil, die verder niets meer met elkaar te doen mochten hebben. Maar om veilig te stellen, dat iedereen voor zijn kinderen inhoudelijk dét onderwijs kan krijgen, dat hij heb ben wil. De schoolstrijd is dus eigenlijk een strijd om democratische vrijheid ge weest en dat is nu precies het uitgangs punt van de mentaliteit en van het pro gramma van D'66. Langzamerhand is de vrijheid van on derwijs sterk in de knel gekomen, om dat er wettelijk zoveel en detail wordt geregeld en omdat de docenten, de ouders en de besturen van de scholen zo weinig van alle mogelijkheden profi teren. Het onderwijsprogramma van D'66 bevat een heel concrete aanpak om het onderwijs aan de burgers zelf terug te geven (een van de punten is bijvoor beeld, dat de overheid, rijk en gemeente. onder bepaalde voorwaarden dient op te houden zelf bestuur van scholen te zijn), maar dan wel zó, dat de kwa liteit van het onderwijs ook goed zal zijn en dat betekent dat we waar mo gelijk met elkaar moeten samenwerken, bijvoorbeeld in een gemeentelijke com missie. De gemeente heeft nu eenmaal wettelijk een heleboel met zijn onderwijs ook met het bijzonder onderwijs te ma ken en we moeten zorgen dat de ge meente dan een góed onderwijsbeleid Ik heb mijn eigen kinderen op een ka tholieke school zitten, waar onderwij zers, bestuur, moderator en ouder met groot enthousiasme Ijveren voor een modern onderwijs, waarin ook de gods dienstige vorming is geïntegreerd. Daarom wil ik die school voor mijn kin deren. Maar ik weet uit ervaring als lid van het schoolbestuur, dat ook de school van mijn kinderen gediend is met goede, gezonde verhoudingen tus sen alle scholen binnen onze gemeente. We kunnen echt altijd veel van elkaar leren en elkaar helpen. F. W. M. VAN DER VEN, voorzitter Landelijke Werk groep Onderwijs van D'66. WOENSDAG 4 MAART Schouwburg: „Les Juste" door Cie. Les Réalisations Théatrales, 14.30 en 19.30 uur. DONDERDAG 5 MAART Imperium: „The Public Eye". 20.00 uur. Stadsgehoorzaal; Concert Residentie orkest, 20.00 uur. Elisabeth Ziekenh. Vervolgles EHBO „Peerke Donders," 8 uur. VRIJDAG 6 MAART Ger. Jeugdhuis, Breestraat: vergadering D '66. 20.00 uur. Doopsgezinde Kerk en Antonius Kerk: diensten Wereldgebedsdag, 20.00 uur. De Lakenhal: „Toneel en Volksleven in een Hollandse stad", door Simon Koster, 20.00 uur. ZATERDAG 7 MAART Imperium: „The Public Eye", 20.00 uur. Schouwburg: „Een zomeridylle" voor Stedelijk Gymnasium, 20.00 uuf. StadsgehoorzaalBal Evert Castelein, 20.30 uur. LEIDEN liet vorig jaar niet zoveel tam-tain geopende Jeugdmuseum aan de Hooglandse Kerkgraeht blijkt al eni ge tijd gesloten te zijn. Het museum, enig in Nederland, was een projekt van de Leidse Jeugdaktie en werd vorig jaar gerealiseerd mede dank zij de be moeienissen van dr. Blöte, de onderdi recteur van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie. Het was geves tigd op de eerste verdieping van het Gebouw Ydo. „Het jeugdmuseum is niet aangeslagen bij de jongeren', zo vertelde ons de heer Steinbach. de directeur van de Leidse Jeugd Aktie. met enige spijt in zijn stem. „Ofschoon we in de begin- faze al vraagtekens bij bet projekt hadden gezet, waren we na de eerste maanden vrij optimistisch. De narig heid begon echter, toen het museum klaar was en er weinig meer aan ge daan kon worden. Volgens opzet was er geen leiding en ontbrak ook bege leiding. De jongelui die er zaten be- bonnen er een lollige boel van te maken. We hadden bijvoor beeld drie sleutels uitgegeven en op het laatst circuleerden er wel tien. De jongens, die van het museum ge bruik maakten zagen het op het laatst ook niet meer en toen het een keer uit de hand was gelopen moesten we wel tot sluiting overgaan." LJ A-directeur Steinbach kwam tot de ze uitspraken mede naar aanleiding van het ingezonden stuk van de heren Hol lebeek en Van het Zelfde in de Leidse Courant van maandag, waarin zij na mens de groep Colourform, hun nood klaagden over de weinige ruimte die kunstenaars in Leiden beschikbaar heb ben. In brieven aan de heer Steinbach LJA-direkteur Steinbach: orer ingezonden stuk: persoonlijk beschuldigde de heer Hol lebeek hem zelfs van diefstal van schilderijen, die Colourform in gebouw LJdo geexposeerd heeft; beschuldigin gen. die de LJ A-directeur inmiddels heeft kunnen weerleggen. Op de bene denverdieping van het gebouw IJdo worden tegenwoordig diverse cursussen van de LJA gehouden en op de boven verdieping huizen twee padvindersgroe- pen. Het ligt in de bedoeling, dat de ruimte waarin het jeugdcentrum ge- vestig is, vergaderruimte wordt voor het LJ A-kader en LJA-cursisten. Voorts blijkt er ook behoefte aan een permanente schaakruimte, waar jeugd- schakers. die niet aangesloten zijn bij een vereniging, kunnen Bchaken. handelen en of wij zomaar lege pan den hebben om uit te delen. Groepen als Colourform hebben onze voortdu rende zorg. We hebben ze voor atelier ruimte bijvoorbeeld naar de initiatief nemers van het Kreatief Centrum ver wezen, maar dat Centrum vinden zij voor hun aktiviteiten niet geschikt. Bestemming Samenwerking Over de brieven van de heer Hollebeek aan hem persoonlijk en het ingezon den stuk in de krant zegt de heer Steinbach: „Het is net of wij dictoriaa! Het beroerde is ook, dat zij nooit eens bij ons over hun moeilijkheden komen praten. Ze zijn, ïykt wel, bang voor elke confrontatie. In feite zijn ze nog con servatiever dan de meest rechtse groe pering. Ze schuwen samenwerking en elke vorm van integratie. Desondanks zullen we proberen ook voor deze hele kleine minderheidsgroepen ons best te blijven doen", aldus de heer Steinbach. De LJA-directeur liet ons nog foto- copieën zien van brieven, die de heer Hollebeek de LJA zond; brieven met een vaak minderwaardige inhoud.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4