SaCéklóeGouföxut Feliciano in Midweek PEAU DE BANANE Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Riskante Kerk in Schut in „Persoonlijk Tiny Tim wordt vader Wordt NOS-commissaris De Wilde gedeputeerde? Guy Béart in Circustheater Hout op tv Dit is het begin Spanje op tv PAGINA 2 DE LEEDSE COURANT WOENSDAG 4 MAART 1970 Aanvaardbare consequentie IJlT de becijferingen van professor Steenkamp c.s. in het concept-KVP- programma volgt volgens economische medewerkers van het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond, dat er in de jaren 19711975 maar weinig van de nationale produktie voor de normale inkomensstijging over blijven zal. Omgerekend over het lo pende jaar zou dan in plaats van twee a drie procent het reëel besteedbaar inkomen van de werknemers slechts met één procent kunnen 9tijgen. Dat het bedrijfsleven bereid is zulke offers voor het vooruitstrevende KVP- programma te brengen, geloven de pro testantse en katholieke werkgevers nog niet. Niettemin vinden wij dit een aan vaardbare consequentie; vooral wanneer het NCW erbij vertelt, dat behalve één procent echte inkomensstijging de werk nemers ook nog kunnen rekenen, op een betekenisvolle verbetering van de so ciale zekerheid: immers van de 4,8 procent waarmee in de jaren 19711975 het nationaal inkomen zou stijgen, gaat nog eens 1.7 procent in de kas voor betere sociale voorzieningen. Het zou een kwalijke ontwikkeling zijn, wanneer het bedrijfsleven gaat overhellen naar het standpunt dat zoiets niet meer als een positieverbetering of onderdeel van een beter Inkomensbeleid In aanmerking mag worden gebracht. Overheidsdeel TENSLOTTE dan nog het deel dat van 4.8 1.7 1 procent overblijft: zijnde ruim twee procent van de na tionale welvaartsstijging. Die moet vol gens het voorstel-Steenkamp terecht komen bij de overheid. Is het bedrijfs leven daarvoor op het kritieke moment niet te winnen? Maar werkgevers en werknemers zingen een opvallende partij mee in het koor van hen die nu van de overheid eisen: hulp aan bedreigde werkgelegen heid, verbetering van de economische infra-structuuv van het noorden en oosten, beter onderwijs, omvangrijke verkeersvoorzieningen, royaler bijdrage aan ontwikkelingshulp, 'n actiever beleid terzake van sport en recreatie, facili teiten voor industrieën, die 't door inter nationale concurrentie moeilijker krijgen, krachtiger offensief tegen woningnood en verkrotting, het redden van de ge meenten uit de put waarin ze finan cieel dreigen te verdrinken. De lijst van taken, die overheidsgeld kosten, is nog veel langer. Het concept- programma van de KVP bevat een paar maar niet veel overtollige wensen. Dubbelspel 1W1AAR wie de vooruitstrevende ge- meenschapspolitiek wil, moet ook bereid zijn daarvan de consequenties te dragen. Ook terzake van een wat afge remde inkomensstijging. Wie wel de betere samenleving be geert, maar niet ervoor offeren wil, speelt dubbel spel. En dat valt te laken, ongeacht het feit of het nu een conser vatieve groep politici of een vakbond is! Kiesdrempel 1>IJ het bepalen van xijn standpunt inzake de kiesdrempel gaat de regering-De Jong niet over één nacht ijs. Terecht, want het gaat hier om een delicate én principiële zaak. Wij vinden niet belangrijk of de WD al dan niet bereid is van de kwestie een halszaak te maken; evenmin is relevant of op dit punt een eerste bijdrage tot toenadering tussen KVP en Partij van de Arbeid geleverd zou kunnen worden. Belangrijk is, of op dit punt de demo cratie niet meer aan banden wordt gelegd dan voor het algemeen belang noodzakelijk ls. Waarbij men dan ook niet mag uitvlakken het argument dat anders graag gebruikt wordt om een typisch Nederlands verschijnsel te bil lijken: de eigen aard van onze natie en de bijzondere consequenties welke voort vloeien uit onze staatkundige en maat schappelijke geschiedenis. Splinterpartijtjes moeten geweerd worden, maar waar ligt de grens tussen «en „splinter" en een „kleine partij"? Zeker niet bij de drempel van vijf zetels die het jongste concept-programma van de KVP aanbeveelt. Die drempel is te We erkennen dat een relatief groot aantal fracties in de Kamer van twee of drie afgevaardigden, een complicatie kunnen vormen voor het parlementaire werk. Maar de werking van de demo cratie schaden we nauwelijks of niets. Want bij verkiezingen en politieke crises worden de problemen eerder door de grotere partijen of fracties geschapen: bij voorbeeld door de spanningen waar aan ze door „vleugelwerking" onderhevig zijn, of door de vele hindernissen welke ze voor elkaar bij kabinetsformaties opwerpen. Door de SGP, het GPV, de KNP, noch door de CPN is het landsbestuur ooit gefrustreerd. Daarom moet men bij verhoging van de kiesdrempel niet te snel beweren, dat de democratie erbij gebaat zal zijn. Schroom om zich te binden Verschillende keren is de klacht geuit dat het pastoraal concilie te wei nig verplichtend op de praktijk van het kerkelijk leven is afgestemd. Ontwerp- rapporten en aanbevelingen beperken zich vaker dan wenselijk is, tot theore tische uiteenzettingen en tot idealistische wensen. Men kan ermee in de praktijk alle (of geen) kanten uit De samenstel lers van het ontwerprapport over de oecumene hebben dit gevaar onder ogen gezien. Door hun bijbels en theologisch goed gedocumenteerde bespiegelingen in daden om te zetten. Bepaalde, soms ver gaande consequenties in de oecumeni sche verhoudingen moeten nu aanvaard worden, omdat zij geen verder uitstel toelaten. De oecumene staat op het kritieke punt, niet alleen voor de beweging zelf maar ook voor de afzonderlijke kerken die er bij betrokken zijn. De lezer raakt dan ook steeds meer verwonderd wan neer hij, na het ontwerprapport, de aanbevelingen. Kritisch doorleest. Juist de aanbevelingen die de uitein delijke discussiestof zijn van de plenaire conciliezitting, missen het verplichten de karakter, dat het ontwerprapport zelf zo eigen is. Men ontdekt een duidelijke tweespalt tussen het rapport en d« aan beveling voor pastoraal beleid. Zolang bet gaat over het sociaal-maat schappelijk engagement van de kerken zijn er geen problemen. Waar echter het diepere fundament van het Kerk-zijn wordt geraakt - de erkenning van bet Kerk-zijn, van het avondmaal en van het ambt worden de aanbevelingen uiterst voorzichtig. Gepleit wordt dan voor „een zekere" ruimte voor open communie, „een zekere" erkenning van het ambt in de reformatie etc. Het geestdodende compromis steekt zijn kop op. Waarom Wie pleit voor het experiment met oecu menische gemeenten, zoals de samen stellers van het ontwerprapport doen. zal ook deze wederzijdse erkenningen princi pieel moeten aanvaarden. De nu opge roepen tweespalt discrimineert de Ker ken onderling. En daarvan kan niet veel goeds verwacht worden. Of is onder de kritische begeleiding van het episcopaat en de concilieraad de tweespalt ontstaan? Zo ja, waarom dan ook niet een aanbeveling toegevoerd, waarin uitdrukking wordt gegeven aan de schroom om zich te binden. De ruim te, die door dit eerlijke getuigenis ge schapen wordt, komt vrij voor de geest die uiteindelijk bepaalt wanneer en hoe de ene Kerk van Jezus Christus op nieuw gestalte krijgt. De virtuose gitarist en zanger uit Porto Rico, José Feliciano, voor veel mensen het grote succes van het Grand Gala du Disque Populaire, heeft exclusief voor VARA's jongerenprogramma „Mid week" een televisieopname gemaakt, die vanavond zal worden uitgezonden. In de sociëteit Narding onder de Naar- dense vestingswallen maakte José Fe liciano voor het gehoor van blinde kin deren, die speciaal op verzoek van José Feliciano waren uitgenodigd, een t.v.-opname die al evenveel spirit en virtuositeit in een overigens infor mele sfeer vertoonde dan zijn op treden tijdens het Grand Gala. Begeleid door bassist Ruud Jacobs en drummer Paul Hino Magelhaens speel de José „Listen to the falling rain", een ode aan de regen, het beroemde „California dreaming", dat door Feli- ciano's vertolking (met die van de Papas en de Mamas) opnieuw in de hoge regionen van de hitparade beland de en een selectie uit „Orphei negro", waarin naast Feliciano vooral Magel haens schittert. Zijn assortiment rit mische instrumenten is verbazingwek kend. Feliciano en Magelhaens geven in deze selectie een imposante demon stratie van muzikaliteit, ritmegevoel en vooral plezier in het musiceren. José Feliciano kondigt in deze produk- ti« zijn liedjes zelf aan, zo nu en dan op Ironische wijze refererend aan het voorbije Grand Gala. VARA Ned. n 19.04 In het NOS-televisieprogramma „Per soonlijk" zullen vanavond mr. H. W. Sandberg, hoofdredacteur van het Pa rool, en de heer W. L. Brugsma, hoofd redacteur van de Haagse Postmaga- zine een gesprek hebben met minister ir. W. F. Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De produk tie van dit programma berust bij mr A. C. A. Dake. Woensdag NOS Ned. I 22.10 uur. Ma tthaus-Passion niet op televisie Naar wij vernemen zal de AVRO dit jaar geen televisiereportage kunnen uitzenden van de uitvoering van de Mattheus Passion in de Grote Kerk van Naarden. Mies Bouwman koopt landhuis langs de Vecht (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM Vandaag is bij make laar Gerwig te Breukelen het v oor- lopig koopcontract getekend door het bekende t.v.-echtpaar Leen Timp-Mies Bouwman uit Blaricum. Zij worden daarmee eigenaar van de uit de 17e eeuw daterende buitenplaats Huis ten Bosch langs de Vecht onder Maarssen. Dit landgoed fungeerde van 1924 tot 1961 als gemeentehuis. De toenmalige Amsterdamse burge meester jhr. Huijdecoper liet het prachtige buitenverblijf in 1627 door Jacob van Kampen bouwen. De 17e- eeuwse buitenplaats wordt thans be woond door de familie Gielmg, die het gebouw met subsidie van de overheid bet restaureren. De familie Gielmg gaat straks het eveneens gerestaureerde koetshuis bewonen. De familie Timp-Bouwman met hun vier kinderen hopen in het najaar hun intrek te nemen dn „Huis ten Bosch". Hun huidige woning aan de Torenlaan te Blaricum was te klein geworden. SYDNEY (RTR) De 47-jarige Ame rikaanse popzanger Tiny Tim heeft bij aankomst in Sydney, waar hij twee we ken in nachtclubs zal optreden, aange kondigd dat hij in september of oktober vader hoopt te worden. Tiny Tim, de zanger met de falsetstem, is op kersta vond vorig jaar in het televisieprogram ma The Johny Carsonshow in het huwe lijk getreden met de 17-jarige Vicky Budinger. Tiny Tim zei, dat hij een lied je gewijd heeft aan zijn aanstaande ba by, getiteld: Er komt iemand naar ons huis. (Somebody's coming to our house). Verdwijning uit Bussum verwacht (Van onze omroepmedewerker) HILVERSUM Met bet oog op de ko mende verkiezingen voor de Provinci ale Staten, is men in politieke kringen Geen Feiienoord dan Fabeltjeskrant Mocht de Europacupwedstrijd Vor- warts BerlinFeijenoord hedenmiddag niet zijn doorgegaan en komt daarmee ook de om 18.00 geplande herhaling op net I te vervallen dan wordt op dit net het normale programma uitgezonden, t.w.: 18.45 uur Fabeltjeskrant; 18.55 uur Journaal; en om 19.04 uur Scala. te Utrecht al druk doende met specu laties over de samenstelling van het College van Gedeputeerden. Naar verluidt zou de heer A. C. Ver hoef van de P.v.d.A. die al 20 jaar lid van de Provinciale Staten is en reeds vele jaren gedeputeerde, zijn porte feuille ter beschikking willen stellen. Als zijn opvolger wordt benoemd de heer K. de Wilde, oud-wethouder van Onderwijs te Amersfoort en vier jaar lid der Statenfractie van de P.v.d.A. Mocht de heer De Wilde tot gedepu teerde worden gekozen, dan ligt 't in de lijn der verwachtingen, dat hij zijn functie als personeelscommissaris bij de NOS binnen enkele maanden zal neerleggen. In dat geval zullen de vakbondsverte genwoordigers van het omroepperso- neel straks een nieuwe commissaris bij de NOS tegenover zich vinden voor de besprekingen rond de CAO voor de om roepen. Bovendien hebben zij dan te vergeefs druk op de NOS-groepsraad uitgeoefend om terwille van de heer De Wilde de veelomstreden brief aan de raad van beneer bij de NOS in te trek- DEN HAAG. Het „Centre culturel de la Haye" organiseert als elk jaar een „Grande soirée de la chanson frangalse". Ditmaal is het de befaamde chansonnier Guy Béart die op vrijdag 13 maart zal optreden in het Circustheater te Scheve- j ningen. Béart zingt de meeste chansons op eigen teksten en eigen muziek. Hij zal worden begeleid door Roger Damin en zijn ensemble. Binnenkort zal op de televisie een collectieve reclamecampagne van de Nederlandse houthandel en -industrie van start gaan. In de totaal 15 t.v.- uitzendingen van het houtvak zal onder meer een reusachtig houten hangdak (afmetingen 61 x 61 m) te zien zijn. Dit dak is een opvallend voor beeld van de moderne mogelijkheden, die het ontwikkelingswerk In de sector van de gelijmde houtconstructies heeft geopend. Thans kunnen met deze con structietechniek reeds vrije overspan ningen van meer dan 100 meter wor den bereikt. Werken of niet werken, is de vraag, die vanavond aan de orde gesteld gaat worden in het serie-programma „Dit is het begin". Onze maatschappij tobt met het probleem van het langharig werkschuw tuig. Dat dit „tuig" lang haar draagt is volgens velen al erg ge noeg, maar nu willen ze bovendien nog niet werken ook. Heeft dit uitsluitend met luiheid te maken? Of zit er een theorie, een beginsel, een opvatting ach ter. waar toch wel enig begrip voor is op te brengen. In dit programma wor den werklozen geconfronteerd met werkschuwen. Deze laatsten komen er rond voor uit, dat zij niet werken, om dat zij niet willen bijdragen aan de in standhouding van een maatschappij, die naar hun inzicht niet deugt. Regisseur Coëllo kan blijkens zijn programma wel begrip opbrengen voor dit standpunt. Hij stelt aan deze uitzending hard te hebben gewerkt. Komt er kritiek op de kwaliteit van dit werkstuk, dan heeft hij daarmee direct zonneklaar aange toond, dat werken inderdaad geen zin heeft. VARA Ned. II. 21.00 uur MADRID (KNP) Ook de Spaanse te levisie is begonnen met een wekelijkse rubriek, waarin actuele kerkelijke pro blemen in open discussie voor de kij kers worden behandeld naar het mo del van Riskante Kerk bij de KRO. Het program, dat tot titel draagt „God en het geloof in Spanje", is gewijd aan de veranderingen op godsdienstig ge bied, die zich momenteel in Span je voltrekken. Voor het eerst neemt een bisschop aan de discussie deel: het is de 40-jarige mgr. Montero, hulp bisschop van Sevilla, bekend als Don Antonio. Hij was jarenlang hoofdredac teur van het blad der Spaanse bisschop pen Ecclesia, doch moest wegens zijn progressieve opvattingen het veld rui men. waarna hij eerste redacteur werd bij een der vier progressieve tijdschrif ten Vida Nueva. In 1969 benoenide de paus hem tot bisschop. In het t v.-pro gram discussiëren met elkaar de bis schop, pater Gonzales Ruiz, die bekend is van het Idoc, en de priester Ramón. die als perschef van de Spaanse bis schoppen fungeert. Voorts werken mee studenten, onderwijzers, arbeiders en huismoeders. De eerste uitzending heeft kort geleden plaats gehad met een enorme luisterdichtheid. Reeds na de eerste uitzending is een felle dis cussie losgeslagen. Evangelische Omroep in april in de lucht (Van onze omroepmedewerker) HILVERSUM De jongste Neder landse zendgemachtigde, de Evange lische Omroep, begint vrijdag 3 april a.s. met haar televisieuitzendingen. De EO (Evangelische Omroep) zal om de vier weken op vrijdagavond tussen 19.04 en 19.55 uur afwisselend via Ne derland I en II gaan uitzenden. Deze regeling blijft bestaan tot 1 oktober a.s. als het nieuwe winter program ma van kracht wordt. Voorts start de EO met haar radio-uitzendingen op 1 april de officiële ingangsdatum van de zend machtiging. De EO krijgt wekelijks op woensdag een uur zendtijd. Verder zal de EO elke week op maandag en vrij dag zijn te beluisteren. De EO zendt 's maandags via Hilversum II tussen zeven en acht uur 's avonds, 's woens dag via Hilversum III van elf tot twaalf uur en vrijdag van twee tot drie uur via Hilversum I uit. De Evangelische Omroep zal moderne geestelijke mu ziek en een programma voor zieken gaan uitzenden. Over de komende tele visieprogramma's konden nog geen nadere bijzonderheden worden ver strekt. NEDERLAND I RKK: 19.30 uur: Kenmerk 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Pol. uitzending ARP 20.30 uur: Socutera 20.35 uur: De avonturiers, film 22.10 ui NOS-NOT: 10.45 uur: John Buil 11.10 uur: Biologie 11.35 uur: I 'ensen van deze tijd 14.00 uur: Vormen in de tuin 14.25 uur: Verkeer 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal TROS: 19.04 uur: 19.31 uur: De getrouwde vrijgezel 22.35 uur: Kunstrijden 23.15 uur: Journaal NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VARA: 19.04 uur: Midweek 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: TROS-toto 20.40 uur: Melanie 21.50 uur: Een ideale echtgenoot 22.50 uur: Journaal TELE AC: 22.55 uur: Bij leven en welzijn NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Bellevue 21.00 uur: Dit is het begin 22.05 uur: HIRO-magazine 22.25 uur: Journaal TELE AC: 22.30 uur: Vamos a ver 23.10 uur: Studeren 19.04 uur: Scala 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.00 uur: Journaal VPRO: 20.20 uur: Kunstschilder Willink 20.40 uur: The Cocoanuts, film Marx Brothers 21.50 uur: Muziek voor Vietnam IKOR: 22.20 uur: Reportage over gelool NOS: 22.55 uur: Kunstrijden. Partij: 18.20 Uitzending van de PacifistL.».. Socialistische Partij. VARA: 18.30 Stereo- Klink klaar zonder nonsens. 19.30 Nieuws! 19.35 Buitenlands weekoverzicht. 19.45 Ste reo: Licht vocaal en instrumentaal ensemble met zangsollst 20.10 Nederlands cabaret op de plaat. 20.25 Plaats Gevonden: gevarieerd programma uit Groningen. 21.15 Vragenvuur. 21.35 Stereo: Melodieën Expres. 22.00 Letten- Grepen: literair programma. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen. 22.43 Actualiteiten. 22.55 Stereo: Moderne kamermuziek. 23.20 Stereo: dtge vorming van de Nederlai Programma voor blinden en slechtzienden. 20.00 Stereo: Omroeporkest en solist: moder ne muziek. In de pauze: 20.40-21.00 Fermate, een luchtig pauzeprogramma. 22.00 Vonken Nederlandse volksverhalen en volksgebrui- arlementsoverzicht. HILVERSUM II Country and western rubriek. 18.3C 's. 18.41 Actualiteiten. NOS: 19.00 'aar kunstbezit. Orde van vrijmetsela- 9.10 Vraaggesprek. NOS 19.20 Verbond ïederlandse werkgemeenschappen, ge- De film van vanavond: tiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoonmuzlek. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Ste reo: Parels der muziek: oude- klassieke en moderne muziek (gr). 9.35 Waterstanden. "O Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 ind treden. (16.00- Sportactualitei Evenals in Francois Truffaut's „De bruid ging in het zwart" is Jeanne Moreau in „Peau de banane" van Mar cel Ophüls, de wrekende vrouw. Alleen in „Peau de banane" of „De avontu riers" zoals de nietszeggende Neder landse titel luidt, heeft zij kennelijk veel plezier in haar vergelding. Het is dan ook een vederlichte komedie ge worden, een vingeroefening voor de jon ge Marcel Ophils, zoon van de oude Max, die in de laatste jaren, van zijn leven nog eens zeer sterk op de voor grond trad met „La ronde" en „La plqisir". Jeanne wil zich wreken op de zwen delaars, die haar vader ruïneerden en haar op tienjarige leeftijd wees maak- Arbeldsvitaminen (gr), (11.00-11.02 ten Geholpen door een aantal vrienden haar ex-echtgenoot (Jean Paul Bel- mondo) en een paar echte onderwereld figuren, weet zij Alain Cluny 60.000 francs lichter te maken met een han deltje in duinzand. Erg sympathiek gaat het niet,maar haar tweede slacht offer in Nice is daarom dan ook een echt onplezierig heerschap. Gert Fröbe is een willig slachtoffer op de paardenrennen. Er zitten veel spitsvondigheden in dit vlot door Ophüls verfilmde ver haal, maar zo erg leuk als men ge hoopt had, is de film toch niet ge worden. Voldoende echter voor ander half uur pretentieloze ontspanning. NOS Nederland I 20.35 ur. Sportrevue. 13.00 Bach-solisten n de Notedop. 17.00 Tussen lichte grammofoonmuzlek voor de tieners. 17.30 •O' - eenrondje radio. 17.55 Mededelln- HILVERSUM n KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Badlnerie: klassieke muziek. (7.30 Nieuws; 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00-9.10 Gymnastiek voor de huisvrouw). NOS: 10.00 Wat heeft dat kind?, pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barijk (opn). KRO: 11.00 Nieuws. 11.03 Voor de zieken. 11.54 Berichten Vastenaktie. 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast, (122g Mededeungen van nu. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de 12.03 Pop Slick. KRO: 13!00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13.08 Rond met 'n gaatje: licht muziekprogramma. 14.00 Nieuws. 14.03 Hol ster: pop- en country muziek. (15.00 Nieuws). 16.00 Nieuws. 16.03 lORRRRrrrr....: popmaga- BELGIE 324 m (Nederlands) Nieuws. 12.03 Gevarieerde i 0-12.48 Weerbericht, mededellnger de schippers). 12.55 Bui icht, beursberichten inboux 12.30 Nieuws; 12.41 Jazzmuzlel (ADVERTENTIE) In de vuist van Duys daverde het Grand Galageweld. mede door Willem gepresenteerd, danig door op een wijze die de h.h. platenproducers, benevens de h.h. platenproducers, alleen maar plezierig kan stemmen. Voor de kijkers waren er twee voordelen: Harry Moo- ten. die op het Grand Gala alleen maar Edisonontvanger was, kwam nu ook aan spelen toe en Melanie, die de Ga laboot miste, was cr nu wel. Die Melanie bleek een meiske dat het showvak in de vingers heeft. Zij zong, samen met de Edwin Hawkins Singers, haar eigen „Lay down" en ze maakte er een overrompelend-theatraal gebeu ren van. Verder in de Vuist een aan tal vriendelijk benaderde, meestel op het artistieke vlak liggende onderwer- Een beetje er uit springend was de I wonderlijk-inventieve Hagenaar v. d. Toorn; hij „ontmaskerde" een ver keerd rekenend gasbedrijf, stelde een allergezelligst boekje samen en deed een kapitale PTT-uitvinging: het ant woordnummer. Allemaal bijzonder boei- end. Maar we moeten wel 'n vraagteken plaatsen bij het feit dat de PTT, in samenwerking met de AVRO, nu gaat testen wat zo'n antwoordnummer aan voordelen kan bieden. Zulks door een actie waarbij de PTT in feite gaat op treden als promotricc van Televizicr het blad dat puur commercieel op gezet de AVRO van „noodlijdende" tot „grootste van alle" omroepen maak te. We hebben helemaal geen bezwaar te gen zo'n test. Maar we vinden het be paald onfatsoenlijk als de aankondiging ervan gebeurt buiten de STER-tijd. Zo goed als we een heel groot vraagteken zetten bij een PTT-actie die net zo com mercieel is voor een omroep als een Grand Gala voor platenmakers. Bij de KRO deed Brandpunt Buiten spel (aardige aflevering!) onthullingen over de Cruyffaffaire. AVRO's Televi- zier sneed weer een groot aantal onder werpen oppervlakkig aan. Er was één centraal (vuile onderbroeken)-thema, dat leidde tot een „uitsmijter" op Te- levizierniveau. Niveau dat achter blijft bij de feiten van hier en nu zich ach ter bet nieuws afspelen en die toch ver dienen in het brandpunt te komen. Vg.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2