Hele steden de grond ingestampt NOORD-VIETNAM LIJKT SOMS DE MAAN Rosa Luxemburg De eerste Britse journalist die toegelaten werd in Noord-Vietnam sinds 1965 is Richard Gott, die ge durende vijr weken door het land gereisd heeft voor de Guardian. Hiei' volgt zijn eerste verslag. De Vierde Zone van Noord-Vietnam de vier pro vincies ten zuiden van de negentiende breedte graad. die de Amerikanen „de pannesteel" noemen is zwaarder gebombardeerd dan welk ander gebied in de wereldgeschiedenis ook. Het ziet er wel naar uit. hoewel tegenwoordig, iets meer dan een jaar nadat de bombardementen opgehouden ztin. er een wilde plantengroei begint op te komen, die de ergste littekens verbergt. Een schoolgebouw werd bij een Amerikaanse luchtaanval grotendeels verwoest. Maar zelfs al willen de bewoners van hgt gebied dit is ongeveer 20 pro cent van de Noordvietnamese bevol king van 20 miljoen de oorlog ver geten, toch blijven de gaten, die de A- merikaanse bommen in de bergachtige gebieden van het buurland Laos slaan waarvan de echo weerklinkt door de Vierde Zone een constante herinnering aan een oorlog, die nog niet voorbij is. Het probleem van Vietnam is er niet enkel een van wederopbouw. Tijdens een bezoek van vijf weken aan Noord-Vietnam, werd ik in staat ge steld om zelfs tot de achttiende breed tegraad in het zuiden door te rijden. Ik bracht enige dagen door in de pro vincie Hatinh. Het gebied, waar de bommen in 1968 met verdubbelde inten siteit naar beneden vielen, levert nog steeds een verpletterend schouwspel. Soms, terwijl ik voortbonkte met mijn Russische jeep, kon ik in het rond kij ken en een geheel normaal landschap aanschouwen, waar vrouwen Tijst plant ten en jongens op- de rug van een buf- fiél Zaten. Deze plaats moet ik in mijn herinnering houden. Men heeft haar met rust gelaten. Ik moet voorzichtig zijn om niet te overdrijven. Dan, voorbij een volgende bocht daagt er een gebroken brug op, een uitge brand huis, een kraterachtig rijstveld of een kluwen van ineengestrengelde spoorwagons. Sommige valleien zijn bijna toonbeelden van vernietiging De heuvels zijn diep uitgeslagen en de vlakte is kaal en verlaten. Slechts een toevallig overgebleven dijkje geeft aan waar eens een rijstveld lag. Veel van de bombardementen ten Noor den van Vinh waren gericht op plaat sen waar wegen en spoorwegen el kaar kruisten. Als er een brug in de buurt stond zijn alle bezittingen ver loren gegaan. In onderontwikkelde lan den wonen mensen graag in de buurt van wegen en rivieren of van een spoor weg. De meesten wonen vlakbij brug gen. We zullen nooit weten hoeveel bur gers er gedood werden, maar de auto riteiten schijnen onvermoeibaar enorme evacuaties georganiseerd te hebben. En waarschijnlijk waren de meeste huizen in de buurt van de bruggen al leeg, te gen de tijd dat de eerste bommen In een dorp dat ik bezocht, vlakbij een hoofdweg, waren alle inwoners uit hun hutten, die het dichtst bij de route lagen, verdreven. Men ging verderop wonen. Maar het spreidingsgebied van de bom men was normaliter erg gróót. Zelfs op de beste dagen werd een misser van 400 meter als een goed gemiddelde be schouwd door de Amerikanen. Een ver gissing noemde men dat Elke belangrijke brug, behalve die bij Ham Rong, was vernietigd. En het wa ren vaak grote dingen, meestal hang bruggen, die over vijf of zes stenen pi laren liepen. Ik telde er meer dan 20 grote, (de kleine waren ontelbaar) op mijn reis van 300 km. ten zuiden van Hanoi. De Ham Rongbrug, een hope loos stukje ingenieurswerk, die op de een of andere manier overeind bleef staan, schijnt het einde geweest te zijn voor 99 Amerikaanse vliegtuigen. De brug is voor de Vietnamezen het sym bool geworden van een succesvol ver- Op de weg naar het zuiden vanuit Ha noi komt men eerst door de stad Phu- ly. Harrison Salisbury van de New York Times, zag zijn overblijfselen in hek-begin van 1967. Daarna is de stad nog herhaaldelijk gebombardeerd. Gro- tendeels herbouwd na 1954, was zijn ongeluk dat hij aan de ene kant een ri vier had en aan de andere kant een be langrijke spoorweg en de snelweg no. 1 liep dwars door de stad. Een aantrek kelijk doelwit. Vroeger was het een stad van 10.000 inwoners. Nu is het mei de grond gelijkgemaakt, weggevaagd, in de aarde gestampt. Mijn tolk ken de deze uitdrukkingen, en toen hij ze tijdens gesprekken in Hanoi gebruikte, had ik me werkelijk niet kunnen voor stellen dat ze letterlijk opgevat moes ten worden. Zijn Engels was echter perfect. In zekere zin maakt een weggevaagde stad minder indruk op een vreemde ling dan een stad die half vernietigd is. De verbeelding van een archeoloog is nodig om uit een paar paadjes en een bananentuin zoiets als een stad te ver- In Phuly buigt de spoorweg naar het zuiden af, naar de textielstad Dam Ninh, het op vier na grootste stedelijk gebied in Noord-Vietnam. Hier wer den 50 arbeiders gedood in een weeffa briek, terwijl ze spoelen aan het wis selen waren. Tenminste 50 procent van de stad is verpletterd. 34 warenhuizen zijn weggeslagen, hun grootte wordt aangegeven door nietige stompjes steen die boven het puin uitsteken of door een muur die per ongeluk heel bleef. Hier en daar staat èen kerk met grote ga ten in de muren gedreund. Een madon nabeeld, dat het geweld overleefde, o- verziet 't desolate toneel, net zoals op de beroemde foto van Dresden. Nog meer naar het zuiden, in Ninh Binh. waar de rails de weg volgen, is 't beeld vam de vernietiging hetzelfde, hoewel op klieimere sclraal. In Thanh Hoa bleken een fabriek voor motoren, een kunstmestfabriek, een krachtsta tion en een rijstmolen onweerstaan- den, niet verhinderen om vooruit te komen. Ook werd de vastberadenheid van de Vietnamezen om de oorlog voort te zetten niet minder. „Wat voelde u toen de bombardemen ten eindelijk stopten?" vroeg ik de man die er verantwoordelijk voor was dat de wegen in een van de provincies van de Vierde Zone open bleven. Hij ant woordde erg eenvoudig, zonder een sprankje propaganda: „Ik wist dat we twee dingen moesten doen proberen meer mannen en voedsel naar ons volk in het zuiden te sturen en de wegen en bruggen weer opbouwen". De resultaten van het bombarderen in het zuidelijk gebied van Noord-Viet nam geven ernstige twijfel over de voordelen van superioriteit in de lucht, en daarbij over het nuttige effect van voortzetting van de oorlog in de lucht in het zuiden en Laos. Van hetgeen ik heb gezien kan ik stellen, dat er duide lijk niet zoiets als een precisiebombar dement bestond. Zelfs kregen zeer licht verdedigde doelwitten een enorme hoeveelheid bommen, verspreid over een zeer grcot gebied. Dit doet vermoeden, dat de Amerikaanse strategie om een 'ucht- aanval te beginnen als er een vijand gesignaleerd is, wel kan leiden tot een tijdelijke terugtrekking, maar niet noodzakelijk leidt tot belangrijke ver- -olutionai- s dat ze a de lucht land. Het Het had een vredig schouwspel kunnen zijn. Maar ook in Noord-Vietnam gingen de -ouwen naar het land met het geweer over de schouder. baar te zijn voor de bommenwerpers, die daarmee niet alleen de basis van 'n industrie, die voornamelijk bedoeld was voor de landbouwontwikkeling, kapot sloeg, maar ook de huizen van de ar beiders. En dat in een stad waar eens 60.000 mensen woonden. Deze lijst is eindeloos lang. Vinh. een belangrijke industrie- en havenstad de op drie na grootste stad in Noord- Vietnam na Hanoi en Haiphong ge heel vernietigd. Of de kleine stad Ha tinh. eens 12.000 inwoners, geheel ver nietigd. Uit een paar resterende ge vels kan men afleiden, dat het eens een mooie kolonistenstad was, waar van het grootste deel van de huizen uit steen opgetrokken was en een belang rijk gedeelte in 1954 herbouwd. De stad had geplaveide straten en nog ongewo ner, geplaveide trottoirs. Een kerk, 'n pagode, een nieuw hospitaal met 200 bedden, een fabriek voor landbouwge reedschappen, een klein krachtstation voor de behoeften van de stad en om de plaatselijke bevolking van elektrici teit te voorzien: alles was verdwenen Het bestond eenvoudigweg niet meer Dit zijn geen steden die ik speciaal op zocht, dit zijn steden die toevallig lig gen op de route naar het zuiden. Ze namen me. op mijn verzoek, mee naar de kruisingswegen van Dong Loc. ?en van de hoofdgebieden waar de Ame rikanen hun bommen concentreerden na maart 1968. Een gebied dat beroemd moet worden jn de annalen van de Het enige dat ze doen is onschuldige boeren en buffels bombarderen'' ichtbombardementen vanwege het fan- istische aantal bommen dat er viel Gedurende vier jaar bombarderen ont ploften er in 't gebied meer dan veertig duizend bommen, een aantal dat ge loofwaardig klinkt. Ongeloofwaardige! is dat vijftig procent van alle bommen die in dit gebied terechtkwamen, wer den geworpen tijdens de beperkte bom bardementsperiode in 1968. Het is een onherbergzame verlaten plaats, met enige overeenkomst, zoals de Vietname zen je snel duidelijk maken, met het maanoppervlak. Het groen komt er nu een beetje terug, de bikkelharde con touren van de kraters wat zachter ma kend. maar 't blijft 'n grimmig aan- Het meest opvallende van alles is mis schien, dat ondanks deze vernietiging, de wegen naar het zuiden open blijven. Sterker, de infiltratie nam toe. Zware bombardementen konden de kleine voorraden, die nodig waren in het zui- „De belangrijkste militaire van de Amerikanen, zegt e voerder van de voorlopige re re regering, in Hanoi, wi dachten dat een overmacht gebruikt kon worden als i gisch wapen tegen een arm is geen vervangingsmiddel voor een landleger. Het enige wat ze doen is on schuldige boeren en buffels bombarde- Dit neemt niet weg, dat de bombarde menten op Noord-Vietnam verschrik kelijk veel schade hebben veroorzaakt. Vietnam is niet terug gebombardeerd naar het stenen tijdperk, maar een veelbelovend onderontwikkeld land, dat zijn weg door het midden van de negentiende eeuw baande, is met kracht teruggeslagen naar de achttiende eeuw. Het enige resultaat van dit onplezierige experiment is het bewijs van de zeer duidelijke beperkte voordelen in oor logstijd van een superioriteit in de lucht. Maar dat was al lang bekend. GOTT BANG VOOR DICTATUUR OVER PROLETARIAAT Klein, tenger, ziekelijk zelfs, met edele gelaatstrekken en van geest sprankelende ogen, imponeerde zij door haar karaktervastheid en de moed van haar gedachten. Haar st\jl, compact, feilloos precies en onverbiddelijk, zal steeds een afspiegeling blijven van haar heldhaftige geest. Ze bezat een veelzijdige en rijk genuanceerde natuur. De revolutie en haar passies, de mens en zijn kunst, de natuur vogels en planten vermochten in gelijke mate Rosa Luxemburgs fijn besnaarde ziel tot resonans te brengen. Ik bewonderde haar uit de verte. En ik heb haar in die dagen wellicht toch nog niet hoog genoeg geschat Over het thema „permanente revolutie" nam ze hetzelfde principiële standpunt in als ik Met deze woorden heeft Leo Trotzki in zijn autobiografisch bock boeiende karakteristiek gegeven van de socialiste Rosa e we op 5 maart aanstaande de honderdste geboortedag „Mijn levei Luxemburg, herdenken. In het Poolse stadje Zamosc in het gouvernement Lublin werd op 5 maart 1870 Rosa Luxemburg geboren als dochter uit een welgesteld joods koopmansgezin- Dank zij deze omstandigheid genoot Rosa Luxemburg een welbehoede jeugd en een uitstekende schoolopleiding, doch reeds als gymnasiaste kwam zij met het socialisme in contact. Het feit dat de (Russische) autoriteiten lucht kregen van relaties met socialistische organisaties, dwong haar naar het buitenland te vluchten om aan arrestatie te ontkomen Ze vestigde zich in Zwitserland, waar ze aan de universiteit van Zürich economie studeerde en in 1898 met haar dissertatie „Die industrielle Entwicklung Polens" de doctorstitel behaalde. Inmiddels had ze in Zwitserland al onder Poolse politieke emigranten gewerkt, doch vertrok na beëindiging van haar studie naar Duitsland, waar ze een schijnhuwelijk aanging om te voorkomen als ongewenste vreemdelinge wegens politieke agitatie te worden uitgewezen. In Duiitslsnd ontwikkelde Rosa Luxemburg zich in korte tijd tot een der hoofdfiguren van de o.m. door Karl Kautsky en Karl Radek geleide radicaal-marxistische groep en werd een ijverig medewerkster aan het door hen uitgegeven tijdschrift „Neue Zeit" waarin ook meer aanpassingsgezinde stromingen als Eduari Bernsteins revisionisten aan het woord kwamen, doch waarin toch de orthodoxe socialisten domineerden. Bij het uitbreken van de eerste Russische revolutie (1905) ging Rosa Luxemburg naar Rusland; werd wegens het bedrijven van socialistische agitatie in hechtenis genomen en keerde na haar invrijheidstelling naar Duitsland terug, waar ze docente werd aan een partijschool en daar het revolutionaire socialisme propageerde. Na 1905 kwam het spoedig tot een breuk met de „paus van het socialisme" Karl Kautsky, die een meer aanpassende houding jegens de burgerlijke maatschappij bepleitte en een geleidelijke evolutie naar het socialisme voor mogelijk hield. Rosa Luxembui'g echter verkoos de rol van actief deelneemster boven die van toeschouwer een keuze die haar door haar onstuimige revolutionaire tempera ment werd gedicteerd, hoewel ze in 1912 nog pleitte voor een verzoening tussen de twee groepen, waarin de Russische socialistische partij was uiteengevallen: de meer aanpassingsgezinde mensjewiki van Plechanow en Martow en de door Lenin geleide bolsjewiki, die streefden naar revolutie en de dictatuur van het proletariaat. Ook toen in augustus 1914 de eerste wereldoorlog uitbrak deed men een beibep op Rosa Luxemburg om alsnog deze verzoening te bewerkstelligen. Lenin echter onthield zich van elk contact met haar en zond zijn vriendin Inez Armand naar Brussel, waar over een compromis zou worden onderhandeld. Op haar beuit distantieert zich Rosa Luxemburg van Lenin. die naar haar mening alleen maar streefde naar de beheersing van het partijapparaat en volgens Plechanow „de dictatuur van met de dictatuur over het proletariaat verwisselde" Waar Lenin het socialisme zag als een abstract geconstrueerd systeem dat in vrijheid en democratie onmogelijk kan functioneren, begrijpt Rosa Luxemburg dat dictatuur en bureaucratische tirannie geen socialisme vermogen te scheppen; minder nog „de bevrijding van de voor een hondenloon ploeterende slaven*' kan bewerkstelligen. „Vrijheid" aldus Rosa Luxemburg „die aHeen maar geldt voor ROSA LUXEMBURG de steunpilaren van regering en leden van de partij hoe talrijk deze ook mogen zijn is überhaupt geen vrijheid. Vrijheid komt alleen toe aan hen, die anders denken dan de massa en socialisme kan niet door middel van een oekaze worden ingevoerd. In dat laatste geval blijft als enig actief element slechts de dictatuur over niet van het proletariaat doch van een handjevol politici". Het grootste deel van de tweede wereldoorlog brengt Rosa Luxemburg van februari 1915 tot november 1918 in Duitse gevangenissen door, tijdens welke periode ze er niettemin in slaagt contacten te onderhouden met de in de USPD verzamelde linkervleugel van de Duitse socialisten, geleid door Karl Liebknecht. Klara Zetkin en Franz Mehring. Wanneer ze in november 1918 door de revolutie uit de gevangenis wordt bevrijd sticht ze met Liebknecht en Klara Zetkin c.s. de Spartakusbond. De sociaal-democraat Friedrich Ebert de eerste rijkskanselier van het revolutionaire Duitsland en eerste president van de Weimarrepubliek tot wiens ontzetting zijn partijgenoot Philipp Scheidemann de republiek heeft geproclameerd wil een verder afglijden van de revolutie voorkomen en doet een beroep op de restanten van het keizerlijk leger om de orde te herstellen De drie vertegenwoordigers van dc USPD in de rijksregering Hugo Haase, Wilhelm Dittmann en Emil Barth stellen onder druk van hun partijgenoten hun portefeuilles ter beschikking, wanneer Ebert met hulp van het oude leger strategische punten in Berlijn laat bezetten en de revolutionaire matrozen uit het „Berliner Schloss" verdrijft. In de laatste dagen van december treden Karl Liebknecht en Rosa Luxemburg uit de USPD en richten de KPD met haar dagblad „Die rote Fahne" op. Het wordt dan duidelijk dat een burgeroorlog voor de deur staat. Liebknecht en Rosa Luxemburg roepen de massa tot revolutionaire actie op en het ontslag van de Berlijnse Polizeiprasident Eichhorn brengt de radicalen tot het besluit de regering Ebert met geweld ten val te brengen. Rijksminister Gustav Noske die BLOEDIG EINDE BIJ SPARTACUSOPSTAND dooi de regering mot verstrekkende volmachten wordt uitgerust en het opper bevel over het leger krijgt, zal de radicale opstand van links onderdukken (Noske: iemand zal dan toch de bloedhond moeten zijn). De gematigde figuren in de USPD trachten nog tussen de regering en Spartakusgroep te bemid delen om een burgeroorlog te voorkomen; na een mislukking van deze onder handelingen roepen USPD en de centrale van de KPD op tot een algemene staking Daags daarna lo januari 1919 grijpt de regering in. waarbij Liebknecht en Rosa Luxemburg worden gearresteerd en met de latere president van de DDR Wilhelm Pieck naar het Eden Hotel worden overgebracht waai' de staf van de contrarevolutionaire Gardecavalleriedivisie zijn hoofdkwartier heeft. In de late avond wordt eerst Karl Liebknecht per auto uit het Eden Hotel weggevoerd en krijgt bij het instappen van een soldaat een slag op het hoofd met een geweerkolf In dc „Tiergarten" dient *n voorgewende panne om Liebknecht bevel tot uitstappen te geven; hi.i wordt dan „op de vlucht neergeschoten" en zijn lijk wordt door de daders als dat „van een onbekende man" bij een militaire wachtpost afgeleverd. |5.or?. tarna vc,lrekt van het Eden Hotel een tweede auto met Rosa Luxemburg die bij het instappen van dezelfde soldaat een slag met een geweerkolf krijgt en in de auto met een revolver een schot door de slapen krijgt. Bij de Corneliusbrug werpen de daders haar stoffelijk overschot in het Landwehrkanaal, waaruit het eerst na dagen wordt opgedregd. De weg staat na deze gruweldaden open voor een lange reeks politieke moorden waarvan de daders door de conservatief gebleven Duitse justitie met belachelijk lage vonnissen worden gestraft. SEF DE BAKKER -

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11