SPORTBELEID MOET VOLGEND JAAR VAN DE GROND KOMEN Excuses Nixon aan Pompidou Basis gelegd voor Gonoverleg Duits topgesprek afgebroken Voor sport nog geen staatssecretaris n landbouw HAAGSE WERELD PRIMEUR: Belinda op voorjaarsbeurs Joodse leiders: Pompidou is onbeschaafd Veiligheid luchtverkeer absolute eis t'AGINA 6 DB LEJDSE COURANT DINSDAG 3 MAART 1970 MAX HEYMANS ZELDEN ZO GOED OP DREEF "Blamc, blanfc, blanc" in die duiventil (Van o moderedactrice) AMSTERDAM Hij moet de laatste toeken in een stralend humeur zijn ge weest, onze grote couturier Max Her mans. Want de zonnigste collectie die men zich wensen kan. deden de vele rozen, die bloeiden over de volle breed te van zijn geel geverfde schoorstenen. verbleken. ,,ls 't niet net een Italiaans buitenhuis", jubelde hij lyrisch over de vondst van die geschilderde rookkana- Goudgeel, van Napels geel tot oker toe. vloeide door de salons als begeleiding van veel wit. ..Blanc, blanc, blanc", heeft hij daarboven in zijn duiventil ge zongen, terwijl er tot in de nacht werd gehekst. Dat wit en geel gevolgd door beige, grege. grijs en marron, diende vooral voor een stoet ensembles waarvan (het hoge woord eruit) de rok ken net over de knie tot nauwelijks een handbreed eronder reiken. Nog geen kuitlengte voor Max, die het najaar vroeg genoeg vindt daar eventueel aan te denken. In tegenstelling tot Heymans vroege re opvatting, zijn de rokken thans heu se rokken, strak in de taille, de blou se erin, de ceintuur eromheen. Vanaf de heup lopen ze lang uit, glad met grote zakken, of geplooid met splitten, dan wel klokkend met 'n plooi midden- Bijna alle zomen zijn breed doorgestikt. Ook van de strak omgorde mantels. Ook van de zeer korte jasjes, die variëren van bolero tot tailleurjasje, met of zon der kraag, met of zonder ceintuur vlak boven de zoom. meestal met veel zak jes, maar altijd met de contrasteren de (gele) voering en blouse in de fraaiste zijde of wollen jersey. Nu en dan gaat het wandelensemble verge zeld van lange scar in dezelfde stof. Geruite wollen tweeds wachten op de eerste voorjaarsdag. De trench-coat van gele corduroy met lamsbontkraag- je, en bijbehorende rok, roept om de jeugd. Om een loos vissertje smeekt 't gele tinneroy pak met kuitbroek boven witte laklaarzen. Voor het cocktailuur gaat het wit gepaard met marron: in katoenen en zijden imprimé en kant. Ellen zijden gaas danst vlinderlicht in korte en zeer lange avondjurken met fa belachtig mooie decollete's. Een goud brokaat avondmantel met capuchon en hoge taille verbergt een goudgele wui- fende waaierrok aan een hoog smal lijfje, (net als het lijfje van de bruid, maar dat was ondeugend doorzichtig). Met deze zonneblijde collectie heeft de artistieke flierefluiter Max Heymans (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Waarschijnlijk lukt het de georga niseerde sportwereld en minister Klompé (CRM) volgend jaar een nationaal sportbeleid van de grond te krijgen. Gisteren heeft minister Klompé haar discussienota over het sportbeleid, bijna een jaar oud, met de CRM-commissie van de Tweede Kamer doorgesproken. Namens de regeringspar tijen werd een motie ingediend die de minister vraagt aan de hand van een plan van de Ned. Sportfederatie (NSF) voor een nationaal sport beleid, haar standpunt opnieuw aan de Tweede Kamer kenbaar te maken, en vervolgens in samen werking met de georganiseerde sport het beleid gestalte te geven. Dat pian van de N.S.F. is in concept gereed, maar is eerst voor reacties toegezonden aan de ongeveer 80 bij de NSF aangesloten organisaties. Na de zomer wordt het definitieve plan verwacht NSF-seoretaris dr W. van Zijll toonde zich zeer tevre den over de commissievergadering. De NSF had opzet telijk geweigerd op de hoorzitting van de Kamercom missie over de nota van minister Klompé. in september, haar standpunten over een nationaal sportbeleid uiteen te zetten. De heer Van Zijll zag daar nu vruchten van: „I'k ben ontzettend blij dat wij onze nota over een nationaal sportbeleid op dit ogenblik nog niet klaar hebben, want nu waren ze wei gedwongen zelf over de sportproblemen na te denken Dat is nog nooit ge- Centraal in de nota van minister Klompé staat dat de overheid tot taak heeft te zorgen voor sportaccomo- daties en deskundigen. De Kamercommissie was het doorgaans met deze hoofdgedachte eens. De KVP'er Kleisterlee drong erop aan geen gymnastiekzalen meer te bouwen vast aan lagere en middelbare scholen, maar aparte sportzalen van het kleine type die onder beheer van de gemeente staan en ook voor andere ge organiseerde of ongeorganiseerde sportbeoefenaars ge bruikt kunnen worden wanneer de school ze niet nodig heeft. Hij vroeg minister Klompé er bij minister Verimga (Onderwijs) od aan te dringen de scholen desnoods te dwingen hun sportaccommodaties ter be schikking te stellen. Minister Klompé was het hiermee Vrijwilligers Minister Klompé toonde grote waardering voor •illigers in het sportwerk, die wekelijks vele i i be steden aan bestuurszaken of begeleiding en training van de sporters, veelal jongeren. Maar, de vrijwilligers moeten volgens haar gecoached worden. Daarvoor zijn deskundigen nodig met een opleiding. Zij voelt er niets voor besturen van sportorganisaties te honoreren. Wel streeft zij ernaar de besturen te ver sterken met een uit subsidie betaalde administratieve kracht. Van de zijde van de oppositie werd gepleit voor een aparte staatssecretaris voor sportzaken, een eis die tijdens de hoorzitting in september door de NSF ter tafel was gebracht. Minister Klompé antwoordde dat het er tijdens deze kabinetsperiode niet meer van kan komen, en dat het wat betreft het volgende kabinet een zaak is van de formateur en de nieuwe CRM- minister. Wel is er een ambtelijke werkgroep opge richt. waarin ambtenaren van CRM, Onderwijs. Sociale Zaken en Volksgezondheid (zwembaden). Binnenlandse Zaken (gemeenten). Landbouw. Financiën en Verkeer en Waterstaat zitting hebben. Volgende week zal wor den beslist over de taak die de werkgroep precies zal krijgen. Advies De regeringspartijen dienden hierop een motie in. waarin minister Klompé gevraagd wordt deze interde partementale werkgroep op te dragen, een advies uit te brengen over de manier waarop het overleg tussen sportorganisaties en overheid moet worden geregeld en over een schema van onderzoekingen op sportgebied. Verder vraagt de motie dat de werkgroep een onder zoek instelt naar de behoefte over de eerste tien jaar aan sportaccommodaties zowel overdekte als niet- overdekte daarbij gebruikmakend van de al ver schenen behoeftepeilingen van gemeenten en provin cies, met eraan toegevoegd een overzicht van de prioriteiten. de roddelaars buiten spel gezet: zij fluisterden dat zijn smaak te verfijnd was om hèt langed vól te houden... Ik zou zeggen: hij was zelden zo goed op dreef. Witte wollen stof met zwarte motieven als door een Japans penseel getekend voor rok mei bolero beide breed wit afgebiesd) over jersey blouse. Model Max Heymans. Brandt bezoekt Engeland (Van onze correspondenten) BONN De West- en Oostduitse delegaties hebben elkaar gisteren in de Oostberlijnse ministeriële kantoren ont moet. Ze hebben de basis gelegd voor de gesprekken tussen de Westduitse kan selier Willy Brandt en de Oostduitse premier Willy Stopb. De „topconferentie" zoals die hier genoemd wordt, zal ver moedelijk binnen twee of drie weken be ginnen. De Westduitse delegatie wordt geleid door dr. Ulrich Sahm, de Oost duitse door Gerhard Schüssler. Het ge sprek wordt vandaag voortgezet. De twee delegaties zien elkaar de he le dag. Men heeft slechts een pauze van 90 minuten om de zaken te over denken. Er werd nog geen commentaar gegeven. De hoofdtaak is om de techni sche zaken op te lossen, zoals de route die Brandt door Oost-Berlijn moet rij den, veiligheidsmaatregelen en voorlich ting. Brandt wil de westerse pers geheel vertegenwoordigd zien bij de gesprekken. I waarvoor thans een definitieve datum moet worden vastgesteld. I Kanselier Willy Brandt brengt inmid- j dels( een bezoek van drie dagen aan j Groot-Brittannië. Hij besprak met eerste I minister Harold Wilson in Downingstreet 10 uitvoerig de problemen in verband I met de Britse toetreding tot de EEG. i Enkele uren tevoren had Brandt bij j zijn aankomst in Londen verklaard: „We 1 willen slagen, omdat Europa Groot-Brit- I tannië nodig heeft". Wat de toetreding tot de Euromarkt betreft, is Brandt een van Wilsons trouw ste bondgenoten. Om die reden hecht de Britse regering bijzonder veel belang aan dit Westduitse bezoek, dat tevens in het teken staat van Brandts streven naar betere betrekkingen met het oos ten. Brandt ontvangt vandaag een ere doctoraat van Oxford. Twee jaar voor overval op invalide winkelier ROTTERDAM (ANP) De man, die in de nacht van 13 op 14 september van het vorige jaar in de Erasmusstraat in Rotterdam een volledig invalide siga renwinkelier verviel en hem beroofde van een bedrag van 250 gulden is van morgen door de rechtbank in de Maas stad veroordeeld tot twee jaar gevan genisstraf met aftrek. De officier var. justitie had tegen de verdachte een 26-jarige losarbeider uit Rotterdam anderhalf jaar cel met af trek geëist. Een 25-jarige stratenmaker uit Rotterdam, die als tipgever voor de los werkman had gefingeerd, werd ver oordeeld tot 9 maanden gevangenis- j straf, waarvan drie maanden voorwaar- delijk. De overval ging destijds gepaard met veel geweld. Nadat de overvaller bij de sigarenwinkel was binnengedrongen, had hij de daar slapende winkeliei een mes op de keel gezet en hem gedreigd punten, te zullen doodsteken als hij niet wilde j zeggen waar het geld was. Voor hij met Het Nederlands christelijk werkgevers- het geld verdween mishandelde hij nog I verbond vraagt zich daarom af, of de i vriend van de winkelier, die ook in politici gesteund zullen worden door de Vakbeweging ook verantwoordelijk Begin van grote actie onder leden DEN HAAG (ANP) De katholieke en christelijke werkgevers willen mee werken aan een inkomensbeleid, wanneer de vakbeweging bereid is rekening te houden met het sociaal-economisch be leid. Dan pas kan er gezamenlijk over legd worden. Deze uitdaging liet het Nederlands christelijk werkgeversver bond gisteren horen in zijn commentaar op het vorige week verschenen kerk- program van de KVP. Het verbond heeft voorlopig echter de indruk, dat de vak beweging een andere kant uitgaat, dan dc weg van het gezamenlijk overleg. Volgens de katholieke en christelijke werkgevers moet de stuurgroep-Steen- lcamp bij het opstellen van het kernpro gram uitgegaan zijn van de instemming en medewerking van het georganiseerd bedrijfsleven. Dp uitvoering van het kernprogram, althans van het sociaal- economisch deel ervan, is aldus het ver bond daarvan afhankelijk. De medewerking van de vakbeweging is daarvan een belangrijk deel. Maar deze vakbeweging, aldus het verbond, spant zich in voor allerlei zaken, zoals vrije loonvorming, pensioenverbeteringen e.d. Deze inspanningen zijn moeilijk tc rijmen met het v erwezenlijken van de het KVP-kernprogram. DEN HAAG (ANP) De besprekingen in de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap over het loonadvies, dat als basis dient voor de onderhandelingen over de regionale landbouw-C.A.O.'s 1970-1971, zijn gisteren opnieuw afgebro ken. Nadat het overleg in januari was vastgelopen zijn de besprekingen hervat, doch zij hebben niet tot overeenstemming geleid, omdat de drie vakbonden de 10 procent loonsverhoging, die de werkge vers boden, onvoldoende vonden. Mr. H. van Riel: Radicalen in VVD kletsen maar (van onze correspondent) HOORN Volgens mr. H. van Riel, het Eerste-Kamerlid van de V.V.D., kletsen de radikalen in de V.V.D. maar wat. In Hoorn reageerde hij gisteravond bijzonder fel op het optreden van enkele radikale liberalen tijdens het V.V.D.- congres in Breda. „Hun woordvoerder op het congres komt met nonsens-verhalen aandragen, die ik alleen maar als kwa jongenspraat kan aanmerken. Wij hebben nu een opponent, maar het is een op ponent, die daast", aldus mr. Van Riel. Hij gaf toe, dat de V.V.D. een opposi tiegroep nodig heeft, maar dan wel een groep, die werkelijk iets te zeggen heeft. Voor wat D'66 betreft meende hij, dat deze partij voorlopig nog van drie of vier walletjes tegelijk wil eten. „Ik hoop dat ze dit zuur zal opbreken", aldus het liberale Eerste-Kamerlid. Arthur Watson volgt Shriver op NEW YORK (AFP) Arthur K. Wat son is door president Nixon benoemd tot Amerikaanse ambassadeur in Parijs. Hij volgt Sargent Shriver op, dié reeds enige tijd geleden te kennen had gege ven zijn functie willen neerleggen. Dit is in goedingelicht diplomatieke kringen in New York vernomen. Het Witte Huis heeft gewegerd commentaar op dit be richt te geven. Watson is voorzitter van de raad van bestuur van de „Internationale Busi ness Machine", die grote bijdragen aan de republikeinen pleegt te geven. Vakbondspremie sigarenmakers UTRECHT (ANP) De ongeveer 2000 werknemers in de sigarenindustrie, die lid zyn van de katholieke bond van personeel in de agrarische voedings- en genotmiddelcnbedrijven krygen in 1971 een vakbondspremie uitgekeerd van om en naby 25.dit is ongeveer de helft van de jaarlijkse contributie. Zij zyn de eersten in Nederland die dit. ontvangen. 'Richard Nixon brengt een toast uit op George Pompidou tijdens zijn onverwachte bezoek aan het Waldorf Astoria Hotel. In het midden William Burden, voorzitter van het genootschap Amerika-Frankrijk. Telefoonmaniak dreigt met dood (Van onze correspondent) ALMELO Ik kom u om zeven uur vermoorden, zorg dat u thuis bent. Met deze mededeling heeft een telefoon- mainiak dezer dagen een zestal Almelose vrouwen de schrik vain hum leven be- Voor dat de maniak met zijn dreige ment kwam deelde hij een vam de dames mee, dat ze was uitgekozen voor een AVRO-quiz. Als ze drie vragen over Almelo goed beantwoordde zou ze 1000.- verdiienen. Later werden ook andere Almelose dames gebeld, die hetzelfde aanbod en dreigement te horen kregen. de winkel lag te slapen. I praktijk. (Van onze correspondent) UTRECHT Melinda, de aantrekke lijke sprekende en zingende pop van de Haagse firma Spijer, is een wereldprimeur. Zij trouwens niet alleen, want op de Utrechtse voorjaarsbeurs kan men allerlei primeurs en snufjes ontdekken. Voor een tientje kan men zoveel lachen als men wil met de Amerikaanse lachtube en voor „slechts" 100.000 gulden koopt men er een horloge, waarvan de wijzerplaat afgezet is met 568 diamanten. Een kostbaar polsje dus, om met fluwelen vingers aan te pakken. Een elektronische Ronson van tweehonderd gulden is jaarbij vergeleken maar een kinder achtig ideetje. De Utrechtse voorjaarsbeurs, die tot en met zaterdag open is, bestaat uit voorjaarsbeurs, film- en fotovakbeurs en karwei- en technobeurs. De aan trekkelijkste en soms ook merkwaar dige en spectaculaire zaken en voor werpen zijn er te bewonderen. NEW YORK/WASHINGTON (Reuter, DPA, AFP). Het bezoek van de Fransr president Georges Pompidou aan Amerika zat gisteren vol verrassingen, waaraan volgens waarnemers de grootscheepse anti-Franse demonstraties niet vreemd *yn. Op de eerste plaats was daar de bekendmaking, dat Nixon uit zyn naam en uit naam van het Amerikaanse volk Pompidou telefonisch zijn verontschuldigingen aanbood voor de felle anti-Franse demonstraties die zich in Chicago hadden voorgedaan. Op de tweede plaats was daar het besluit van Nixon om naar New York te gaan. waar hy dan samen met zijn Franse ambtgenoot zou aanzitten aan een diner in het Waldorf-Astoriahotel. En tenslotte bleek dat Pompidou een bijeen komst met zeven leiders van vooraanstaande joodse organisaties in de VS had geannuleerd, hetgeen by de leiders kwaad bloed zette. De reden van de afzegging werd niet bekendgemaa.kt. ioodse leiders een verklaring op waarin I zij het gedrag van de Franse president als „een onbeleefde daad" kenschetsten j cn hem beschuldigden van „onbeschaafd- I heid" Politieke waarnemers geloven dat president Pompidou niet gelukkig is ge weest met de ontvangst die hij van jood se en pro-Israëlische demonstranten- groepen in Chicago en New York ge kregen heeft, en dat hij daarom de bij eenkomst stilzwijgend heeft geannu leerd. Als het gesprek doorgang had ge vonden zouden de joodse leiders de Franse president hebben verzocht het wapenembargo tegenover Israël op te heffen en de vijftig door Israël bestelde en betaalde Mi ragetoestellen alsnog te De woordvoerder van het Witte Huis wees er met nadruk op dat de Ameri kaanse president zijn excuses had aange boden. „omdat hij duidelijk het gevoel had dat een staatshoofd hoffelijk behan deld moet worden, te meer daar hij voor het bezoek is uitgenodigd en dus onze officiële gast is. De Verenigde Staten en Frankrijk zijn historische vrienden en wij als „gastgevende regering zijn er dus j verantwoordelijk voor dat de president en mevrouw Pompidou een beleefde ont- i vangst krijgen" Burgemeester D^ler van 1 Chicago, verklaarde evenwel niet te we- I ten dat er iets is gebeurd „waarvoor iemand zijn verontschuldigingen zou j moeten aanbieden". De demonstranten hadden een compliment verdiend voor J hun waardig gedrag. I Het besluit van Nixon om president Pompidou in New York nog een keer te i ontmoeten was volgens Ziegler bedoeld I "om de betere betrekkingen tussen Frankrijk en de Verenigde Staten te onderstrepen". De ontmoeting vond plaats in het Waldorf-Astoriahotel tijdens een diner dat Pompidou is aangeboden door I een groep Frans-Amerikaanse vereni- gingen. Waarnemers wijzen er op dat het besluit van Nixon om naar New York te gaan uniek is in de geschiedenis van het Witte Huis. Een duidelijke aanwijzing voor het besluit ziet men in de geruch- i ten als zou Pompidou of althans me- I vrouw Pompidou van plan zijn geweest eerder dan was vastgesteld terug te gaan naar Parijs. Tijdens het diner werd bui ten het hotel gedemonstreerd. In het Waldorf-Astoriahotel heerste 's middags ook grote verwarring rond de bijeenkomst die de Franse president zou hebben met leiders van vooraanstaande 1 joodse organisaties in de VS. Toen bleek dat Pompidou rechtstreeks naar hel ge- 1 bouw van de VN was gegaan, stelden de UTRECHT (A.N.P.). Voor de be scherming van passagiers en lading by het luchtverkeer is de instelling van landelijke veiligheidscommissies drin gend noodzakelijk. Deze commissies moeten bestaan uit vertegenwoordigers van erbij betrokken overheidsdiensten, werkgevers cn werknemers, aldus de internationale transportfederalic. Zy moeten de nodige veiligheidsmaatregelen Even noodzakelijk is het volgens de 'internationale transportfederatie, dat de Verenigde Naties zo spoedig mogelijk een wereldconferentie bijeenroepen om de gevaren in de huidige luchtvaart te bespreken en om er gezamenlijke maat regelen tegen te treffen. „Dit is nood zakelijk in het belang van het personeel, de passagiers, het publiek en de lading", aldus de federatie. De Verenigde Naties moeten op de wereldconferentie verklaringen aan nemen dat „een onrechtmatige ingreep in de dienstuitvoering van een vliegtuig een internationaal misdrijf is". Regerin gen, die deze verklaring afwijzen, moe ten, aldus de internationale federatie, rekening houden met het onmiddellijk stopzetten van de burgerluchtdienstcn.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6