KERKEN ZULLEN KLEUR MOETEN BEKENNEN OP KORTE TERMIJN DIRECTORAAT WERKENDE JEUGD Heathrow open weer Kamerleden in de huiskamer Benoeming bisdom R dam Havana laat treiler VS vrij Rechtse winst in Guatemala Hof in Saigon weigert getuigen Tsjau PARIS Pastoor van St.-Eustache trekt volle kerken Wachten om te mogen trouwen DINSDAG 3 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Dr. H. A. M. Fiolet: (Van onze redacteur geestelijk leven) DRIEBERGEN Met de benoeming per 1 maart van dr. II. A. M. Fiolet tot zün secretaris heeft de Raad van Kerken in Nederland zich uitgesproken voor een beleid, dat de Kerken verplicht hun eigen automonie discutabel te stellen en zich geheel in te stellen voor de vorming van de ene Kerk van Jezus Christus in Nederland. Vrybljjvend freewheelen van beleidsinstanties kan er dus niet meer by zijn. Men mag veronderstellen, dat de pynlyke impasse, waarin de raad mede ten gevolge van een slecht functionerend secretariaat, reeds vanaf de oprichting in juni 1968 verkeerde, hiermee doorbroken is. Dr. Fiolet (49): „Ik heb niet naar deze functie gesolliciteerd. Men heeft my gevraagd. Het moderamen van de raad. waarmee ik twee uitvoerige gesprekken heb gehad, heb ik erop gewezen, dat ik geen onbeschreven lei ben. Uit woord en geschrift kan men weten, hoe ik denk en wat ik wil wanneer het over oecumene gaat". voet van gelijkheid moeten benaderen. Men erkent tegenover elkaar de verarming van Kerk-zijn tengevolge van de verdeeldheid en spreekt uit, dat men elkaar nodig heeft, omdat geen enkele Kerk meer op haar eentje Kerk kan zijn. Dit alles niet ter versterking van het Kerk-zijn, maar om samen ten dienste te kunnen staan van de samenleving en de wereld. Secretaris van Raad van Kerken: „Men kan weten hoe ik denk en wat ik wil" In zijn veelbesproken laatste boek (binnen drie maanden beleefde het al twee drukken) „De Tweede Reformatie" schreef hij nog onlangs: „De verplichtende dialoog is de kern van het experimentele christen zijn en Kerk zijn. Heel de oecumenische beweging is tot nu toe verzand in machteloosheid door een verlammende onverplichtheid. Deze dialoog kan het stadium van het vrijblijvende gesprek slechts te boven komen, als de geloofsgemeenschappen in staat zijn nieuwe structuren te bouwen, waarin het verplichtend karakter van hun initiatieven kan functioneren. Hierbij zullen de geloofsgemeenschappen geen moment mogen vergeten, datde eenheid van de Kerk geen doel op zichzelf is. Het gaat God niet om de Kerk, maar om de wereld". Geen superkerk In de Raad van Kerken hebben beleidsfiguren van alle kerkelijke groeperingen in ons land officieel zitting. Dr. Fiolet: „De Kerken dienen subject van deze raad te zijn, geen object zoals bijvoorbeeld in de Wereldraad van Kerken het geval is. Dit betekent, dat de Kerken hun eigen beleid en zichzelf „im Frage" stellen. De nationale raad kan dan ook nooit een superkerk zijn, geen federatie waarvan de leden uiteindelijk toch nog alle kanten op kunnen, omdat ze de kritische controle van de andere Kerken niet aan willen. In de raad zullen de Kerken elkaar op Ik sla geen nivellering van dc bestaan de Kerken voor. allen hebben zy in de raad een eigen kleur en inbreng. Maar geen enkele Kerk kan zich nog langer beroepen op exclusiviteit, alsof zjj de enige ware zou zyn. Er moet over dracht plaatshebben van waarden. En dat kan doordat de Kerken, ieder van uit eigen traditie, tegenspraak oproe pen bij de andere". In het wordingsproces van de ene Kerk van Jezus Christus in Nederland zullen er -lijnen getrokken worden, dwars door alle bestaande Kerken heen: voor catechese, liturgie, verkondiging, sociaal maatschappelijk werk, enz. In de toekomst zullen we niet meer kunnen spreken van bijvoorbeeld een typisch katholieke liturgie of een hervormde of lutherse. De ene Kerk, waaraan alle kerkgenootschappen participeren, zal een reeks van liturgieën aanbieden waaruit de gelovigen kunnen kiezen. De plurifor miteit van aanbiedingen mag niet langer bepaald worden door de ver deeldheid van de Kerken, maar door de veelkleurigheid van de ene Kerk. Denkt dr. Fiolet, dat dit ideaal te verwezenlijken is? „Ik zal moeten uitproberen of de Raad van Kerken werkelijk de praktische consequenties van zijn beslissing neemt. Ik stel me voor. dat we trapsgewijze en in verschillende stadia, het ideaal van de ene evangelische Kerk in praktijk kunnen brengen. Je begint met het plaatselijk experiment. Alfa en omega van de oecumene is de lokale gemeente. Daar moeten gelovigen van allerlei kerkelijke pluimage elkaar leren kennen in gespreksgroepen, bijbel- ,Als je moet wachten tot de laatste christen binnen is, kun je lang wachten" Dr. H. A. M. FIOLET nieuwe structuren kringen, maatschappelijke activiteiten. Ze zullen bij elkaar in kerkdiensten, verkondiging en catachese te gast zijn. Dwarsverbinding Daaruit groeit de ervaring, dat je i terwijl je elkaar verrijkt met je typisch eigen inbreng. Moeilijke vragen, bij voorbeeld rond de erkenning van het reformatorische ambt, worden vanuit de pastoraal aan de orde gesteld. Wat plaatselijk kan, zal ook regionaal en nationaal kansen hebben". kunt doen, Op dit laatste i voelt dr. Fiolet zich dan de „dwarsverbinding" door heen de vele Kerken. Hij voelt er niets voor om aan zijn secretariaat aan de Maliebaan te Utrecht een zwaar bureau te verbinden. Hij wil stimulerend en coördinerend werken met wat in de Kerken al voorhanden is. Dr. H. Fiolet begon zijn oecumenisch werk met een opdracht om apologetiek te studeren. Drie jaar lang oriënteert hij zich in Friesland, om er de „andersdenkenden" te leren kennen, die hij tot dan toe nog nooit in levende Jijve ontmoet heeft. Hij wil in Straats burg protestantse theologie studeren, maar daar steekt het Vaticaan een stokje voor. Uiteindelijk wordt het fenomenologie van het protestantisme bij de Nijmeegse hoogleraar Van de Pol. In 1953 promoveert hij op een studie over de in 1951 van kracht geworden nieuwe kerkorde van de Nederlands Hervormde Kerk, waarbij twee predi kanten als paranimfen optreden. Proces In zijn studie erkent dr. Fiolet de Nederlandse Hervormde Kerk als „Kerk", hetgeen hem een proces in Rome oplevert. Theologen van drie Romeinse universiteiten onderzoeken hem grondig op zijn rechtzinnigheid. De verdachtmaking blijkt geen grond te hebben. Tijdens een particuliere audiëntie wordt dr. Fiolet dan door paus Pius de Twaalfde gerehabiliteerd. In 1959 volgde de benoeming tot do cent aan het seminarie van Den Bosch en in de zestiger jaren tot studie secretaris van de Sint-Willibrord- vereniging, die hij heeft helpen op bouwen van een apologetische ver eniging tot een open-oecumenische be weging. Zijn dynamiek werd in die jaren extra aangewakkerd door bis schop Bekkers, wiens persoonlijk advi seur hij was. De controlefunctie bij de Willibrordvereniging en bij het vorig jaar opgerichte Interkerkelijke Oecu menisch Actiecentrum te Driebergen, zal dr. Fiolet nu neerleggen. Hij blijft echter docent aan de Katholieke Theo logische Hogeschool te Amsterdam. De benoeming van dr. Fiolet tot secre taris van de Raad van Kerken zal op meerdere terreinen belangrijke conse quenties hebben. Als zijn idee van de ene Kerk van Nederland, waarvan hij in zijn boek „De Tweede Reformatie" de eerste contouren aangeeft, gestalte krijgt, is het niet langer denkbaar dat een of meer Kerken uit ons land af zonderlijk lid zijn van de Wereldraad van Kerken. De ene evangelische Kerk, waarvan dan ook de Rooms-Katholieke Kerk lid zal zijn, zal zijn afvaardiging sturen. Misschien kan dit feit bij dragen tot een noodzakelijke structuur verandering van de Wereldraad zelf. Zoals bekend stellen de leden-Kerken daarvan zich vrijblijvend op tegenover beslissingen van de wereldraad. Kfeur bekennen Dr. Fiolet: „Het is sinds de assemblee van 1968 in Upsala duidelijk, dat de Wereldraad zijn beste tijd gehad heeft wanneer hij er op korte termijn niet in slaagt de Kerken verplichtend bij el kaar te brengen, zoals dat in het klein in ons land gaat gebeuren. De Kerken zullen ook op wereldniveau kleur moeten bekennen. Als je moet wachten tot de laatste christen binnen is. kun jo lang wachten". Een ander gevolg van Fiolets be noeming is, dat de kerkstructuren zoals die nu zijn, doorbroken moeten worden. „De raad zal zijn beslissing met de achterban moeten bespreken. Want voor de Kerken in hun geheel ligt er, wanneer het over samenwerking gaat, nog een grote kloof tussen willen en doen. De kerkorders zullen open gebroken moeten worden. De Kerken zullen het recht, dat zij pretenderen te hebben op exclusiviteit en autonomie en dat zij in een wetgeving om schrijven moeten prijsgeven. Ik van mijn kant zal niets forceren. Maar de Kerken zullen toch wel moeten weten wat ze aan mij hebben. De nieuwe centrale functie in het leven van de Kerken heeft dr. Fiolet nooit geambieerd. Hij zegt: „Ik heb mij jarenlang druk gemaakt om de Raad van Kerken van de grond te krijgen. Als de raad, nu hij er is, een beroep op mij doet, moet ik ook de consequentie van mijn oorspronkelijke inzet aan- c'esti (ADVERTENTIE) F. v. d. Molen deed na veel zwoegen privé- boekje open DEN HAAG De bollen kweker Antonius Nuijens is sinds februari 1967 voor de Boerenpartij nog steeds aanhanger van Koekoek lid van de Tweede Kamer. Hij is in 1945 getrouwd, heeft tien dochters en vijf zonen. Een van die dochters is pas getrouwd. Nuijens, fervent beschermer van de goede zeden, heeft een fraaie collectie bidprentjes met een pronkstuk uit 1500. Deze ge gevens zijn te vinden in een gloednieuwe uitgave: „Wie is wie in de Tweede Kamer". Uitgeverij Bekking in Am sterdam. die ook een politiek jaarboek uitgeeft, heeft het boekje verzorgd. Frits van der Molen heeft de 150 leden van de Tweede Kamer be schreven. Het boekje is later uitgeko men dan de bedoeling was, omdat Frits van der Molen nogal op wat weerstand stuitte. Per formulier heeft hij de Kamerleden om aller lei gegevens gevraagd, maar een van de eerste reacties was die van Gerda Brau- tigam daar heeft het pu bliek niets mee te maken. Na veel zwoegen is het boekje er uiteindelijk geko men. Wat vervelend voor Van der Molen is dat de Tweede Kamer volgend jaar drastisch zal worden ver nieuwd. Ook het boekje met de beschrijvingen van de Kamerleden zal dan een re visie moeten ondergaan. Tweede-Kamervoorzitter Van Thiel kan over zichzelf le zen dat hij niet van lange haren, minirokjes en beat- muziek houdt, weinig leest en nooit naar de bioscoop gaat. De „gezelligheidsmens en carnavalsganger" Schmel- zer leest detectives, poëzie en moderne romans en houdt van huiselijkheid, strand wandelingen, judo, zeilen, skiën en tennissen. De libe raal Berkhouwer drinkt bij voorkeur rode bourgogne, de socialist Hans van den Doel, van gereformeerde afkomst., speelt graag kerkorgel en heeft evenals zijn fractiege noot Laban een schildpad. Mellema, fractievoorzitter van de CHU is een grage prater. Van Mierlo van D "66 houdt van fijne maaltijden, en cafébezoek. Den Uyl kocht in 1963 zijn eerste auto en is een fervent kettingroker en kampeert veel met vrouw en zeven kinderen. Voor wie eens bij een van de volks vertegenwoordigers aan de bel zou willen hangen: het boekje vermeldt ook adres sen en telefoonnummers, als mede natuurlijk de poli tieke kleur van de 150 Ka merleden. In Midden-Europa woedt de winter nog in alle hevigheid. Grote hoeveelheden sneeuw stormen nog over Tsjecho-Slowakije en Hongarije waardoor het wegverkeer zwaar wordt gehinderd. Een Hongaar, die het met zijn auto alleen niet meer aankon, haalde zijn paard uit de stal. De gelegenheidscombinatie paard- en-wagen slaagde voor de proef. ROTTERDAM (K.N.P.) De bis schop van Rotterdam, mgr. M. A. Jan sen, heeft op zijn verzoek moderator A. J. M. van Baaien, assistent van de H.-Pe trus Banden parochie te Rotterdam- Overschie, die sinds 1964 de zielzorg on der de Frans-sprekenden te Rotterdam behartigde, eervol ontslagen. Eveneens werd op zijn verzoek eervol ontslagen kapelaan J. M. Lansbergen van de St.-Willibrodparochie te Oegst- Pater J. M. J. Sol p.a., overste van de missieprocure der witte paters te Rotter dam, werd in overleg met zijn provinci aal, benoemd tot pastor van de Frans sprekenden in Rotterdam en omgeving. Renault past autoprijzen aan DEN HAAG Renault heeft met ingang van vandaag de exportprijzen van zijn auto's opgetrokken. De prijsverhogingen zijn in Nederland uit concurrentie-overwegingen beperkt gebleven. De verschillen variëren van 70,voor de populaire Renault 8 (thaus 5.625.tegen voorheen 5.555,—) tot 318,— voor de Renault 16 TS (thans 10.320,— voorheen 10.002,—). Renaults laagstgeprijsde type, de Renault 4 Luxe, kost thans I 4.725, (was 4.603,—). De nieuwe Renault 6 vanaf 5.875,5.800,de Renault 10 6.095,5.995,en de Renault 16 vanaf 8.897,(oude prijs 8.702, (Van e r.verslaggevers) DEN HAAG - Het voorbereidend overleg over het totstandkomen van een directoraat voor dc werkende- jongeren heeft geleid tot de conclusie dat de in stelling van dit directoraat op korte ter mijn wenselijk is. Dit besluit zal zo spoedig mogelijk worden uitgevoerd. Dit geeft minister Veringa van Onderwijs als antwoord op vragen van het Kamer lid C. Kleisterlee (KVP). an de Raod voor de Werkende Jongeren had in een blad ge schreven dat .,de toezegging over het directoraat nog geheel in de mist ver keert". Naar aanleiding hiervan had de heer Kleisterlee de reactie gewaagd. WASHINGTON (AFP) Cuba heeft besloten de Amerikaanse treiler „Joce- lyn-C" en de bemanning direct vrij te laten. Dit is in Washington door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Men zei deze inlichtingen langs diplomatieke weg te hebben ontvangen. De treiler, die speciaal is uitgerust voor het opsporen van onderzeese schatten, was zondag door een Cubaans patrouille vaartuig in de Bahamastraat aangehou den en opgebracht. De mimister merkt in zijn antwoord verder op dat men op zijn departement, en in overleg met andere departementen direct met de opzet van het directoraat is begonnen, waarbij zowel taak afbakening, samenstelling, organisatie en huisvesting ter sprake is is gekomen. In het directoraat zullen onder één leiding de afdelingen Vormingswerk en Leer lingenwezen worden samengebracht. GUATAMALA (AP) Kolonel Carlos Arana Osorio, de 51-jarige kandidaat van rechtse groeperingen in Guatamala, is als eerste geëindigd in de Guatemal teekse presidentsverkiezingen. Hij heeft echter niet de voorgeschreven absolute meerderheid gekregen. Het congres zal nu de nieuwe president kiezen. Het zal een keuze moeten doen uit Arana en Ma rio Fuentes Pieruccini van de aan de macht zijnde revolutiepattij. Arana kreeg 234.625 stemmen tegen Fuentes Pieruccini 194.789 en Jorge Lu cas Caballeros van de christen-democra tische partij 116.865. Krachtens de grond wet is de absolute meerderheid, die Ara na nodig heeft, de helft van de stemmen In het congres van 54 leden heeft de partij van Fuentes Pieruccini de meer derheid. Fuentes heeft verleden week echter verklaard, dat hij het president schap zou weigeren, indien hij als twee de zou eindigen. hier geen buitenlanders nodig. Dit is een Vietnamees hof". Met deze woorden be schikte de voorzitter van het militair tri bunaal van Saigon afwijzend op het ver zoek van de advocaat van de het Zuid- vietnamese parlementslid Tran Ngoc Tsjau, om de Amerikaanse ambassa deur Ellsworth Bunker en andere voor aanstaande Amerikaanse functionaris sen als getuigen te mogen horen. Tsjau is afgelopen woensdag door het zelfde tribunaal bij verstek tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld, omdat hij van 1965 tot 1969 achtmaal contact met zijn broer, die voor Noord-Vietnam werkt, zou hebben gehad. De openbare aankla ger had een nieuw proces gelast omdat Tsjau en zijn advocaten woensdag afwe zig waren. Tsjau had zijn toevlucht in hel parlementsgebouw gezocht, maar na vier dagen werd hij daar door de politie met geweld weggehaald en naar de ge vangenis gebracht. Toen hij gisteren voor het tribunaal verscheen had hij 'n verband om z'n nek. Het proces staak sterk in de belangstel ling vanwege de geweldpleging waarmee Tsjan's arrestatie gepaard ging, vanwe ge de verklaringen die Tsjau de 36 u. na 't vonnis van woensdag nog af heeft kun nen leggen tegenover Vietnamese en bui tenlandse journalisten eij vanwege de deining, die deze kwestie vooral in het parlement had veroorzaakt. De hele pro cedure en houding van president Thien hebben veel kritiek gewekt in Saigon. De verdediging heeft het opperste ge rechtshof versocht een uitspraak te doen over de grondwettigheid van- de gevolg de procedure. Tsjau zelf heeft verklaard dat zijn ont moetingen met zijn broer plaatsvonden met goedkeuring en zelfs met aanmoedi ging van hoge Amerikaanse diplomaten, die hem vroegen Hanoi en 't bevrijdings front uit te horen. Maanstof. Het in de nacht van zaterdag op zondag in Los Angeles ge stolen maanstof is gevonden. Een onbe kende belde maandag de politie op en zei dat het flesje met 2,3 gram stof in een brievenbus te vinden was. Ambte naren van de federale recherdhe over tuigden zich ervan dat hij de waarheid had gesproken. Frantisek Venclovsky wil de eerste Tsjcclio-Slowaak zijn, die het Kanaal overzwemt. Hij traint elke dag in Moravië. waar de winter nog in alle hevigheid woedt. Behalve zwemmen hij is houder van verscheidene nationale lange-afstandsrecords beoefent hij krachtsporten. En dat resulteert in een houding als deze: het torsen van een flink stuk ijs tussen de zwemtraining door. (Van t \orrespondent) PARIJS Twintig priesters in de buurt van Lyon hebben zich voor op heffing van het celibaat verklaard. Zij staan onder leiding van abbé Jean- Francois Colliard. een man van 47 jaar, voortgekomen uit een boerenfamilie van vier kinderen. Hij is in 1949 gewijd. Zijn parochie is Manissieux, een voor stad van Lyon. Vier jaar geleden is hij magazijnmees ter geworden in een fabriek voor schoonheidsmiddelen. Waarom hij dat gedaan heeft? Om ook wat inkomsten betreft onafhankelijker te worden van Zijn parochianen en van zijn bisschop- Hij wilde voortaan gewoon geld verdie nen zoals ieder ander om wat beter te kunnen leven dan een arme Franse pas toor, die nauwelijks geld genoeg heeft om een krant of een boek te kopen. „Onder mijn aanhangers", zegt hij, „zijn priesters, die al meer dan tien jaar zitten te wachten op toestemming om te mogen trouwen met de vrouw, van wie zij oprecht houden. Zij willen daar openlijk voor uitkomen en wensen niet langer, dat hun vrouw met de vin ger wordt nagewezen als de „maitresse". Sommigen van ons hebben toestemming gekregen om te trouwen, maar dat ge beurt na een vernederend onderzoek voor beide partijen en vaak wordt in zo'n geval een priester overgeplaatst vreemde eend in de bijt terechtkomt". Is het uw bedoeling om zelf ook te trouwen, heeft een verslaggever aan de abbé gevraagd. „Mijn dagelijkse gebed is", luidde het antwoord, „met mijn twee benen op de grond te mogen blij ven staan. Als ik een vrouw zou ont moeten met wie ik als priester door het leven zou kunnen gaan in het volle be sef en behoud van mijn geloof, zou ik stellig trouwen, maar die vrouw heb ik nog niet gevonden". De kardinaal-aartsbisschop en de hulp bisschoppen van Lyon hebben in ver band met deze groep van twintig een verklaring uitgegeven, waarin zij met het Franse episcopaat hun onvoorwaar delijke solidariteit betuigen met paus Paulus over het celibaat. (Van onze correspondent) PARIJS Ook pastoor Martin is te genwoordig wat men noemt „contesta- taire", tot zijn keel zit hij vol protes ten. Wat wil hij? Trouwen? Neen. Op heffing van het celibaat? Neen. Maar de man (55) is doodgewoon bezeten van klassieke muziek. Hij is pastoor van de Saint-Eustache midden in de Hallen, waar het publiek niet bepaald overloopt van godsdienstige ijver. Toch haalt hij de mensen, van heinde en ver en niet alleen uit de Hallen, naar zijn kerk, waar een van de mooiste orgels van Frankrijk staat. Zijn lust en zijn leven is het organiseren van kerkcon- certen en het moet gezegd worden, dat missen van Bach en Hiindcl volle ker ken trekken. Men heeft hem wcleens dc „C'oqualrix" van de kathedralen ge noemd. Coquatrix is de grote piet van de Parijse musichall Olympia. „Maar wat heb ik daaraan", klaagt pastoor Martin. „Ik werk ieder jaar met een toenemend tekort en ofschoon in mijn kerk bij concerten vijf- tot zesduizend plaatsen zijn, krijg ik maar een derde van de subsidies, die de Pa rijse opera ontvangt. Ik ben blijkbaar een van de kippen, die door het minis terie van Kunsten en Wetenschappen moet worden geplukt. In twee jaar heb ik aan belasting 120.000 franc moeten betalen, waar een subsidie tegenover staat van een schamele 2 000 franc. Ik krijg gelukkig veel steun van vakbon den en bedrijfsraden, die menigmaal 200 plaatsen tegelijk bestellen, maar dat is niet voldoende om mijn kop bo x-en water te houden. Hoger dan vijf tot zeven franc per plaats voor de jeugd kan ik niet gaan. Laat de regering of de stad Parijs mij in de steek, dan zal ik mijn concerten moeten opdoeken. En wie wordt daar 't slachtoffer van? Ze ker niet de bourgeois, die gemakkelijk '0 franc kan neertellen om naar Kara- jan te luisteren. Moet het zover komen, dat de mot in mijn kerkorgel komt?" Wij klagen met pastoor Martin mee Een olieraffinaderij brengt meer geld op dan een kerk. Was hij maar zo ver standig geweest een oude gitaar van Johnny Iialliday op de kop te tikken, want daar wordt in deze tijd goud voor LONMN IR-TK, Het vlieSveld Heathiow bij Londen is vanmorgen weer geopend, nadat het maandag door een staking van negentig leden van de vlieg veldbrandweer acht uur gesloten is ge weest. Het werk op deze drukke lucht haven ten westen van Londen kon maan dagavond voor een deel worden hervat, doordat achttien chefs van het brand weerkorps, die niet bij het loongeschil waren betrokken, hel werk zoveel mo gelijk overnamen, maar zij werden dooi de stakers als onderkruipers beschouwd. De stakingsleiding dreigde de staking tot het gehele personeel (totaal 57.000 man) van de luchthaven uil te breiden. Van- daag zou tussen de stakers en de leiding een laatste bespreking worden gehouden.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5