CdcbeSouAotit Veiligheidsraad komt bijeen over Rhodesië HANDHAVING VAN NED. CONSULAAT f NIET IN GEDING Laat Willem maar schuiven. Kostbaar Haringvliet in het najaar afgesloten BRUTALE JUWELENROOF IN LEIDSE BREESTRAAT Druk uit Londen op Den Haag Dreigende aardbeving bij Napels KABELBAAN IN ACTIE VOOR LAATSTE ETAPPE World Press voorlopig niet meer in Den Haag ROOLVINK: Wie ben ik om te durven oordelen Botsingen op universiteit te Nanterre Johnson in ziekenhuis opgenomen Via gat in plafond: Spionage door twee vrouwen in W-Duitsland Voor kwart miljoen aan sieraden ontvreemd PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11, TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIE AFDELING 20326 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J. H. M. BRADER Hoofdred. F. J. Plug - chefred. H. P. M. Heruer. ADV. (excL BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 2.10. KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. DINSDAG 2 MAART 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN hjl'l i L VORST Opklaringen, maar ook enkele sneeuw en hagel buien en in de nacht hier en daar mist. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Van nacht overwegend lichte vorst, moi'gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 61e jaargang, no. 17.992 NEW YORK/Den Haag (Reuter, AP). Secretaris-generaal Thant van de Verenigde Naties heeft gisteren de leden van de Veiligheidsraad voor een spoedvergadering over Rhodesië uitgenodigd. Thant betreurt de ontwikke ling in Rhodesië, waar de blanke minderheid de republiek heeft uitgeroepen, waarin de overwegend zwarte bevolking nauwelijks een stem in de regering krijgt. De raad vergaderde voor hel laatst in juni vorig jaar over de kwestie-Rhodesië, maar kwam toen niet tot overeenstem ming over een ontwerp-resolutie, waarin Groot-Brittannië werd uitgenodigd met geweld een eind te maken aan de afscheiding van zijn kolonie. Men ver wacht dat de raad nog deze week bijeen zal komen. Nederland ziet kennelijk nog geen reden om de betrekkingen met Rhodesië geheel te verbreken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft vanmorgen nog geen officiële uitspraken gedaan, want de zaak was nog in studie, zo werd ver klaard. Verbreking van de consulaire betrekkingen vormt echter geen onder werp van beraad. Het Nederlandse consulaal-generaal in Rhodesië blijft vooralsnog haar werkzaamheden ten behoeve van de vele honderden Neder landers normaal vervullen. Niet uit gesloten is dat spoedig een officiële ver klaring wordt uitgegeven. Nederland is één van de dertien landen die consulaire vertegenwoordigingen in Rhodesië hebben Het Tweede-Kamerlid P. D ankert (P.v.d.A.) heeft de minister van Buiten landse Zaken schriftelijk gevraagd of Nederland het verzoek uit Londen heeft gekregen, om het consulaat in Salisbury op te heffen. De heer Dankert wil weten In hoeverre een dergelijk verzoek for mele gevolgen heeft voor de positie van het consulaat en of Den Haag bereid is om politieke redenen een dergelijk ver zoek in te willigen. De Britse minister Stewart heeft" in het Lagerhuis een der gelijk verzoek bekend gemaakt. De vereniging Nederland-Rhodesië heeft de regering in Salisbury haar gelukwensen gezonden bij gelegenheid van de uitroeping van de republiek, ,.als afsluiting .van haar rationele politiek om de belangen van blanken en zwarten in handen te laten van een op rationele basis s amengestelde regering, In plaats van in die van een regering, die gebaseerd is op irrationele criteria van huidskleur en geboortegrond, die niets met be kwaamheid te maken hebben". POZZUOLI (Reuter) De autoriteiten hebben besloten ongeveer zesduizend in woners van een oude wük in de Italiaan se havenstad Pozzuoli te evacueren, nadat gisterochtend een lichte trilling van de aarde was waargenomen. De bodem onder de circa 70.000 in woners van Pozzuoli is de afgelopen zeven maanden door een langzame aard beving ongeveer 70 cm omhoog geduwd, waardoor verscheidene muren zijn ge barsten. Maandag werd tot evacuatie besloten, omdat men vreest dat de nau welijks merkbare trilling een voorbode zou kunnen zijn van krachtiger lanlHdngen. Deskundigen vrezen dat zich onder gronds een lavameer gaait vormen. In düt gebied worden al 2000 jaar aardschokken geconstateerd. 1891 jaar geleden werden, 20 km meer naar het zuiden, de steden Pompeii en Ercolaneo door de Vesuvius bedolven. Ruim ander halve kilometer verwijderd, aan de overkant van de baai van Napels, staat de Monte Nuovo, de nieu de krater van een vulkaa seling naar boven werkte Pozzuoli bedekte onder (Voi r verslaggevers) HELLEVOETSLl'IS De werken In het Haringvliet zijn veel duurder geworden, dan men vijftien jaar geleden dacht. In 1954 raamde men de kosten van de afsluiting van deze zeearm nog op 450 miljoen gulden, nu, in 1970, weet men wel beter. Het werk is bijna 75 procent duurder uitgevallen- Alleen al de kabelbaan, die de afsluiting van het Haring vliet in de komende maanden moet voltooien, heeft al zo'n slordige 10 miljoen gulden gekost. De kostenstijging geldt overigens voor het gehele Deltaplan. De stijgende prijzen en de geldontwaarding zijn hiervan mede oorzaak dat de totale kosten bij de eindfaze in 1978 komen te liggen tussen de 2,5 en 3 miljard gulden. Deze miljarden zijn uitgegeven aan dammen, dijken, kunstwerken zoals schut- en spuisluizen, havens, grondverwerving materialen en dergelijke. Na de afsluiting van het Haringvliet kan Nederland met meer succes de verzilting en de waterverontreiniging tegen gaan en de reserve aan zoet water vergroten. Het water van de Maas en de Waal dat nu voor de helft via het Hollands Diep en het Haringvliet ongebruikt in zee stroomt, zal dan vla de Dordtse Kil en de Noord langs Rotterdam kunnen worden geleid. Tijdens een bijeenkomst in Hellevoetsluis gis teren is tenslotte meegedeeld dat de ervaringen met de slui ting van het Haringvliet bij de dichting van het zuidelijk deel van het Brouwershavengat benut worden. Juist, u hebt goed gezien. Dit is Willem van Hanegem, speler van ene voetbalclub die bekendheid geniet onder de naamFeijenoord. Wjj horen het u zeggen: laat die Willem maar schui ven. Hebben wij eens gezegd. Alleen hebben we nooit kunnen veronder stellen dat Van Hanegem deze ge dachte ooit nog eens brengen. In de meest letterlijke betekenis zelfs. En dan moet er toch wel iets heel bijzonders aan de hand zijn. Dat is er dan ook. Want Feijenoord zou tegen Vorwdrts Berlin zo graag witten voet ballen. Maar dat >i«jj lijkt op z'n zachtst ,:,U gezegd aan enige I wijf el onderhevig. 1 Oost-Berlijn lees: j^,*; het Walter Ulbricht- jfpji stadion namelijk is in alle staten. Het U/^} plaatselijke voetbal- veld of wat daar voor momenteel moet doorgaan verkeert In staten van ontbinding. Vorst, sneeuw, ijs korsten en al der gelijk ongerief heb ben het terrein her schapen in een poel van onbespeelbaar heid. En aangezien men de wedstrijd morgenmiddag om vier uur tóch wil laten doorgaan assis teert Willem van Hanegem de talloze Oostduitse militairen onder het motto geen woorden maar daden. Laat Willem maar schuiven. (Van een onzer verslaggevers) De komende zeven, jaar zal de World Press Photo zeker niet in Den Haag gehouden worden. Hiertoe is door het stichtingsbestuur van de W.P.P. besloten, gezien het feit dat Den Haag na veertien jaar W.P.P. In wezen overvoerd is, hetgeen de publieke belangstelling niet ten goede kwam. De expositie zal nu steeds drie jaar achtereen in het buitenland gehouden worden en slechts het vierde jaar in Nederland terugkeren. Ook de aard van de expositie i zal veranderd worden, het wedstrijdelement zal er uitgehaald worden, de W.P.P. i zal alleen als tentoonstelling blijven voortbestaan. Enige uitzondering daarop wordt gemaakt in het jaar dat er Olympische Spelen worden gehouden. Dan zal er in de plaats waar de Spelen zich voltrekken een foto-olympiade georganiseerd worden van vier jaar sportfoto's. Deze zullen per tak van sport beoordeeld worden door de internationale sportmensen en de sportjournalistiek, die dan toch voor de Spelen in die plaats aanwezig zijn. Er zullen evenwel geen geldprijzen worden tcegakend, maar uitsluitend een gouden, zilveren en bronzen medaille. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG „Wie ben ik, om ook maar te durven oordelen over kardinaal Alfrink", zal minister Roolvink van Sociale Zaken en Volksgezondheid dezer dagen ge dacht hebben, toen hij enkele so cialistische Kamervragen onder ogen kreeg. Deze vragen gingen over de verhouding tussen hem en zijn directeur-generaal in vergelij king met de situatie tussen Rome en Utrecht: ofwel de verhouding tussen de paus en kardinaal Al- Oorzaak van deze merkwaardige PARIJS (AFP) Aan de juridische en de letterkundige faculteit in de Parijse voorstad Nanterre is het gisteren tot hef tige botsingen gekomen tussen studenten en de politie, nadat eerder op de dag studenten onderling slaags waren ge weest. De politie, die 's morgens al op het terrein was verschenen, maakte ge bruik van traangas, maar moest, toen zij de faculteitsgebouwen binnen wilde drin gen, wijken voor een regen van stenen en meubilair. De onlusten waren begonnen toen linkse studenten een barricade bestorm- I den. die „rechtsen" voor een collegezaal hadden opgeworpen om een examen te verhinderen. Er werd met stenen ge gooid. waarop de politie tussenbeide j kwam. Vervolgens belegerden studenten i de deken van faculteit, Verdier, om hem te vragen de aanwezigheid van politie mannen op de campus te verklaren. In de avond keerde de rust weer. De lei ding van de universiteit is van mening dat de politie met te veel machtsver toon is opgetreden. berg. Dat die zich plot- SAN ANTONIO (Reuter) Oud-presi dent Lyndon Johnson is in een zieken huis in San Antonio, Texas,- opgenomen, nadat bij een medische controle van zijn hart het electro-cardiogram een afwij king had aangetoond. Johnson, die 61 jaar is, had in 1955 een zware hartaanval. Zijn secretaris deelde mee, dat er geen aanwijzingen zijn voor een recente hart aanval, maar dat Johnson is opgenomen voor een nader onderzoek. KARLSRUHE (RU) In West-Duits- land zijn twee vrouwen gearresteerd op verdenking van spionage voor de DDR. Volgens het openbaar ministerie in Karls ruhe behoorden ze tot een spionagenet dat werkte voor de Oostduitse staatsvei ligheidsdienst. Eén van de vrouwen, de 51-jarige Ire ne Schultz, werkte als secretaresse op 't ministerie van Onderwijs en Wetenschap pen in Bonn. De ander, de 42-jarige Lia ne Lindner, oefende in Keulen het beroep van psychologe uit onder de naam Inge borg Weber. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN. In de Lcidse Brecstraat heeft een brutale juwelenroof plaats gehad. Uit de juwelierszaak van mevr. C. M. C. Driesscn-van Duyn is in het afgelopen weekeinde voor naar schatting 250.000 gulden aan ringen, armbanden, colliers en horloges a! dan niet bezet «net briljanten, diamanten, saffieren of andere edelstenen weggehaald. De spectaculaire diefstal werd gistermorgen ontdekt, toen men in het Instituut Pont (handelsdag- en avondonderwijs) aan het werk wilde gaan. In de vloer van een vertrek, dat boven de juwelierszaak gelegen is. bevond zich een gat, waardoor de inbrekers zich naar beneden hadden laten zakken. Het i» de politie gebleken, dat men zich toe gang heeft versohaft tot het Instituut Pont via een belendend perceel, dat in het weekeinde onbezet is. Door het ver breken van een ruit is men toen hel' instituut binnengekomen. I Bij het intensieve speurwerk is wel komen vast te staan, dat het hier geen I amateurs betreft. Men heeft slechts een greep gedaan uit de aanwezige kostbare voorwerpen. Opvallend in dit verband is, dat eerder in de naóht van vrijdag op i zaterdag in Hazerswoude-dorp eveneens een juwelenroof voor de nodige opschud- ding heeft gezorgd. Zoals bekend ver- dween hier voor een bedrag van ruim 3D mille aan gouden voorweipen. N.-Vietnamezen verder Laos in VIENTIANE (Rtr) —Twee Noord- vietnamese compagnieën rukken volgens militaire kringen in Laos vanuit de be zette stad Moeong Soei aan de rand van de Vlakte der Kruiken in westelijke rich ting op naar de hoofdweg tussen het re geringscentrum Vientiane en de konink lijke residentie Loeang Prabang. De Lao- tiaanse regeringstroepen hebben na t verlies van de Vlakte defensieve stellin gen in de heuvels ten zuiden daarvan be trokken. De pro-communistische Pathet Lao had enkele dagen geleden al bekend gemaakt dat haar troepen de weg tussen Vientiane en Loeang Prabang, weg 13, hadden bereikt. Eerste asperges. Op de coöperatieve veiling in Grubbenvorst werden gisteren de eerste asperges in dit seizoen aange voerd. Ze brachten 93 gulden per kilo op. Rijnmond wil havenbeheer overnemen van Rotterdam ROTTERDAM (ANP) Het openbaar i lichaam Rijnmond moet in de nieuwe wet J «ver de Rotterdamse agglomeratie, ook I het havenbeheer tot taak hebben, zo meent het dagelijks bestuur van Rijn mond. De tegenwoordige havenbeheer ders, vooral Rotterdam, maar ook Vlaar- dingen en Maassluis, zouden nog ge durende een overgangstijd van zes Jaar deze functie blijven vervullen. De nieuwe Rijnmondwet er wordt druk aan de voorbereiding gewerkt kan over twee a drie jaar een feit zijn. Het standpunt van het dagelijks bestuur is opgenomen in een commentaar op de nota van Rijnmondvoorzitter Fibbe over de toekomstige structuur van groot- Rotterdam, gepubliceerd om de impasse in het overleg over deze structuur to doorbreken. In het algemeen ls hot da gelijks bestuur het met zijn voorzitter eens. Op het punt van het havenbeleld denkt het echter anders dan zijn voor zitter. WEL IN DEN HAAG Rolling Stones niet in Concertgebouw (Van o e correspondent) AMSTERDAM De Rolling Stones mogen in mei niet optreden in het Am sterdamse Concertgebouw. De directie, die in het verleden wel andere popcon certen heeft toegestaan, vreest, dat het publiek schade zal aanrichten aan het interieur en dat het zich niet zal houden aan het heersende rookverbod. De Rot terdamse Doelen en het Haagse Con gresgebouw, waar de Rolling Stones op respectievelijk 8 en 10 mei zullen optre den, hebben geen bezwaar. politiek-kerkelljke aangelegenheid was directeur-generaal mr. A. C. M. van de Ven. Deze had in een ingezonden stuk aan 'n DAF-blad geschreven, dat hij al lang ont slagen zou z\jn, wanneer hij zich had opgesteld tegenover zijn mi nister zoals kardinaal Alfrink de laatste jaren tegenover de paus. ,.VVie ben ik.dacht minister Roolvink, toen hij de socialistische Kamerleden op hun vragen over deze kwestie beantwoordde. „Ik zou mp bevoegdheden als minis ter van Sociale Zaken en Volks gezondheid toch werkelijk te bui ten gaan, wanneer ik het beleid van kardinaal Alfrink jegens dat van de paus zou beoordelen En ter geruststelling van zijn di recteur-generaal: „Het is my dan ook niet mogelijk mij uit te spre ken over de gevolgen van een in de vraagstelling verondersteld optre den van een door my zeer hoog ge waardeerd functionaris als mr. A. C. N. z'an de Ven."

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1