ATTJE KEULEN-DEELSTRA EN STIEN KAISER NAMEN HOOFDROL VAN GEVALLEN FAVORIETE OVER KNVB STELT SVV, MVV EN SPARTA IN STAAT VAN BESCHULDIGING SCHAATSSTERREN DOOR DE KNIEËN 1, 2, 7, 8 en 9 Hekken en licht in eredivisie Twee spelers van veld gezonden Van Ravens dient klacht in tegen voorzitter Holl. Sport Selectie voor Nederlands B-team Profboksen in Congresgebouw Fries telegram van minister Gelukwensen van N.S.F. Schaatsen Dames ook een W.K. voetbal WEST ALL1S Met nog zestig meter te rijden op de 1500 meter knikte de 25-jarige Europese kampioene Nina Statkevitsj door de knieën. Vol komen uitgeput deed zij nog enige ongecontro leerde pogingen het prestige van Rusland als schaatsnatie ongeschonden over de finish te dragen. Maar de last was te zwaar. Haar benen gleden langzaam onder haar gedrongen gestalte weg. Ze viel. De weinige toeschouwers keken verbijsterd toe. Toen zij opkrabbelde van het vuile ijs en seconden later huilend door de finish ging, was Rusland vernietigend ver slagen. Maar de hegemonie van Oranje was nog geen feit. Ans Schut, de aanvoerster van de Nederlandse formatie, die na de eerste dag bril jante uitzichten op de titel had, verloor haar kansen door een val op de 1500 meter. „Ik ging te scherp langs de scheeuwrand", aldus ontdane Ans schut. „Het binnenste randje was niet ge veegd en de sneeuw was erop vastgevroren". Ans Schut kwam te vallen, schoot achter haar tegenstandster Kaoeniste door naar de buiten baan, stond moeizaam op en ging seconden later volkomen gedesillusioneerd door de finish. Kees Broekman had Ans Schut op een schema gezet van 1.34.0 maar zij liet zich meeslepen door haar drang naar secondenwinst met fatale gevolgen. Attje Keulen-Deelstra en Stien Kaiser stonden echter klaar de hoofdrol van de gevallen favo riete over te nemen. Na drie afstanden moest Attje Keulen anderhalve seconde goed maken op Loedmilla Titova, Stien Kaiser 10.8 seconden. Het onderling verschil tussen Attje en Stien bedroeg ruim negen seconden. Al in de tweede ronde van het eerste 3000-melerpaar verspeelde Titova haar kansen. Net zoals Ans Schut nam zij de bocht te scherp en schoot voorlangs Elly van den Brom naar de buitenkant van de baan. Direct daarop reed Attje Keulen-Deelstra, de bochten ruim nemend, naar een tijd van 5.07.8. Om haar van de eerste plaats te verdringen, zou Stien Kaiser in het vierde paar beneden de vijf minuten moeten komen. Dat was een te zware opgave. Lang bleef de Delftse rijdster in het spoor van de op revanche beluste Ans Schut, maar tegen het einde moest ze terrein prijsgeven. Daardoor werd de einduitslag: 1 Attje Keulen- Deelstra met 192.303 punten. 2. Stien Kaiser 192.780, 3. Sigrid Sundb.v 193.473. Ans Schut eindigde als zeven, Elly van den Brom als achtste en Rieneke Demming als negende. (Vai e sportredactie) DEN HAAG Behalve de eis tot het aanbrengen van hoge hekwerken ter bescherming van scheidsrechters en spe lers waarvan de betalende vereni gingen overigens nog niet officieel in kennis zijn gesteld is het de KNVB ook ernst althans de clubs in de eredi visie te verplichten vóór de aanvang van het nieuwe seizoen voor een lichtinstal latie te zorgen. Met ingang van vandaag maakt de KNVB lees: de heer H. Bremekamp. hoofd van de Grondtechnische Dienst van de KNVB een inspectietocht langs de negen eredivisieterreinen waar nog geen lichtinstallatie aanwezig is. Naar wij vernemen zal de heer Bremekamp morgen een bezoek brengen aan Hout- WAGENINGEN Scheidsrechter Anneveldt (Den Haag) zal weinig goe de herinneringen hebben aan zijn eerste kennismaking met het betaalde voet bal. Gisteren was hij aangewezen om de inhaalwedstrijd tussen Wageningen en SC Drente te leiden. In zijn eerste proef- wedstrijd stelde hij al meteen orde op zaken. Hij zond de Wageningenspeler Jan Drost wegens natrappen uit het veld en de namen van twee spelers van SC Drente, Booy en Reekers kwamen in het beruchte boekje. Ook in de vriendschappelijke ontmoe ting AGOVVNEC (22) werd een spe ler uit het veld gezonden, Verdonck (NEC) wegens natrappen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Naar wij vernemen zijn de eredivisieverenigingen SVV, Sparta en MVV door de Strafcommissie van de KNVB in staat van beschul diging gesteld in verband met de incidenten die zich op zaterdag 7, resp. zondag 8 februari hebben voorgedaan tijdens en na afloop van de wedstrijd tegen resp. Feijenoord, Holland Sport en FC Twente. Een woordvoerder van de K.N.V.B. deelde ons gisteravond mede. dat door de Strafcommissie van velerlei zijden rapporten zijn ontvangen en inlichtingen zijn ingewonnen. De drie clubs zijn tot 5 maart in de gelegenheid gesteld zich tegen de aanklacht te verweren. Afhankelijk daarvan zal door de Strafcommissie schriftelijk vonnis worden gewezen of zal eventueel tot een mondeling onderzoek worden overgegaan. „Overigens", aldus werd ons mede gedeeld, „berust de aanklacht tegen SVV meer op formele gronden. Het speelde de wedstrijd tegen Feijenoord op het terrein van Sparta. Volgens het regle ment is echter het bestuur van de thuis- spelende vereniging aansprakelijk voor DEN HAAG Bondscoach Georg Kess- ler heeft voor de wedstrijd die het Ne derlands b-elftal op dinsdag 10 maart op het terrein van PSV in Eindhoven speelt de volgende zestien spelers uitgenodigd: Piet Schrijvers, Epi Drost, Theo Pahl- platz en Cees van leisel (allen FC Twen te). Pleun Strik, Willy van der Kuylen en Wietze Veenstra (allen PSV). Wil ly Brokamp en Jo Bonfrère (beiden MVV), Jan Boskamp (Holland Sport), Aad Mansveld (ADO), Ad Brouwers (NAG), Dick Schneider (Go Ahead), Ad Mellaard (NEC) Jan Ruiter (Volendam) en Janny van der Veen (Sparta). PUEBLO Het Zweedse voetbalelf tal heeft voor 25.000 toeschouwers in Pu eblo met 10 van Mexico gewonnen Het doelpunt werd in de tweede helft gemaakt door de Zweedse rechtsbuiten Erikson. Op 31 maart DEN HAAG De Rotterdamse boks- promotor Aad Veerman gaat profboksen in Den Haag organiseren. Zijn eerste boksgala in Den Haag is op dinsdag 31 maart in het Haagse Congresgebouw in de grote zaal. waar plaats is voor 2500 toeschouwers. Voor het eerst sinds 1966 krijgt Den Haag dan weer profwedstrij- Op het programma komen de namen voor van de gebroeders Jan en Rudi Lubbers, Jan van Ispelen en Bas van Duivenbode. De laatste twee zijn mo menteel echter geblesseerd. In dien dit eersti !;«;m ;<-n succes w i t i« het de bedoeling van Veerman meer prof wedstrijden in Den Haag te organise ren, De entreeprijzen zullen van tien tot dertig gulden. de veiligheid van spelers en scheids rechter en de orde op het terrein. Niette min moet SVV als „het meest lichte geval van de drie" worden beoordeeld", aldus de KNVB. De wedstrijd SpartaHolland Sport dreigt overigens niet alleen een nasleep te krijgen voor de thuisspelende ver eniging. Scheidsrèchter Lau van Ravens heeft behalve van het incident na afloop toen hij werd gemolesteerd ook een klacht ingediend tegen voorzitter L. Kroesemeijer van Holland Sport. De heer Kroesemeijer beschuldigde scheids rechter Van Ravens er na afloop van zijn ploeg (Holland Spoi't) de over winning te hebben ontstolen, welke uit lating werd gepubliceerd in Het Binnen hof van 9 februari. Zonder de val van Ans Schut zou het grote succes van trainer Zwanenburg van twee jaar geleden in Helsinki, waai Stien Kaiser. Ans Schut en Carry Geys- sen beslag legden op de eerste drie plaatsen, overtroffen zijn. Ans Schut eis te overwinningen op twee van de vier afstanden op. De 1500 meter, een zwak onderdeel voor Nederland bij het Euro pese kampioenschap in Heerenveen. werd besloten met een viervoudige ze ge, evenals de 3000 meter. Op beide afstanden werd Stien Kaiser tweede en Rieneke Demming derde Attje Keulen- Deelstra, die de 1000 meter als derde be ëindigde. viel op de lange afstanden net buiten de prijzen. Maar haar beloning was groter dan een incidentele huldiging De Friese huismoeder, die vorig jaar nog te oud werd gevonden voor het top- schaatsen. won in haar eerste internatio nale wedstrijdjaar zowel de nationale als de wereldtitel En in beide toer nooien kwam Ans Schut ten val ..Dat gebeurt nu eenmaal met schaatsen,, wuifde coach Broekman de bedenkingen van Attje Keulen tegen het op deze wij ze verworven kampioenschap weg. Excuus Elly van den Brom was bij het drama Statkevitsj op de 1300 meter het nauwst betrokken. Tegen de wind in was zij met inspanning van haar laatste krachten be zig de achterstand in te lopen, toen de Russische viel. Het verschil bedroeg nog hooguit \ier of vijf meter „Het was verschrikkelijk zwaar. Toen Nina viel, dacht ik alleen maar, nu ga ik nog winnen ook". Aan de hand van Elly's tijd van 2 26,4 valt gemakkelijk te be wijzen dat Statkevitsj. indien zij over eind was gebleven, nooit beneden de 2.25 was gekomen en dat zij ook zonder val duidelijk door de Nederlandse meis jes zou zijn verslagen. Reden waarom in het Nederlandse kamp de voor de Russische favoriete fatale valpartij met gemengde gevoelens werd gadegeslagen „Ik had liever gezien dat ze op de been was gebleven", aldus Leen Pfrommer. „Nu kan men dat als excuus aanvoeren". Hetgeen dan ook gebeurde. Voeten gleden weg Oud-trainer Konstantin Kcedratsjev. wiens markante gestalte enige jaren op de internationale evenementen heeft ontbroken, maar die thans tengevolge van de voortdurende wisseling van bege leiders als voorzitter van de trainers- raad aanwezig was, begon daar direct mee. „Ze had op 2.23 kunnen uitkomen Ik was net bezig haar te filmen, toen het gebeurde. De voeten gleden gewoon onder haar weg". Koedratsjev deed het voor. de typische krabbelbewegingen van een kind. dat voor de eerste keer op schaatsen staat. Zo ging de ook door Kees Broekman onverslaanbaar geach te Russische favoriete ten onder. (ADVERTENTIE) Koelbloedig Coach Broekman stuurde reserve Carry Geyssen naar de kleedkamer, waar masseur Cor Nederveen bezig was Stien Kaiser, Ans Schut en Rieneke Demming voor te bereiden op hun ritten „Ik heb steeds het voorgevoel gehad, dat zij zou vallen", was de reactie van Stien Kaiser. Zij had het er een paai dagen tevoren met haar teamgenotes over gehad. De bevestiging van dat ver moeden bracht het zelfvertrouwen, dat in de laatste faze van de voorbereiding maar al te zeer ontbrak, terug in de Ne derlandse ploeg. Op slag veranderde het hele kampioenschap van aanzien. De Russinnen die nog moesten rijden raak ten in paniek. Evenals de Amerikaanse meisjes gingen zij op het harde, stroeve ijs weg met veel te snelle aanvangsron- den en moesten daarvoor zwaar beta len. De Nederlandse meisjes daarente- DEN HAAG Minister Klompé heeft aan de wereldkampioene hardrijden: Attje Keulen-Deelstra, het volgende telegram gestuurd: Warberge Friezinnen hwat hawwe jo jo ward stop lokwinske mei dizze strieljende oerwinning stop it hiele Nederlan is greatsk op jo stop minister Klompé. (Dappere friezinne, wat heb je je geweldig geweerd stop gelukwensen met deze schitterende overwinning stop deel Nederland is trots op je stop minister Klompé). DEN HAAG De Nederlandse Sport Federatie heeft aan de schaatsploeg m West Allis twee telegrammen gestuurd met de volgende inhoud: Mevrouw Attje Keulen-Deelstra stop eerst Nederlands kampioene nu wereld kampioene stop u heeft geweldige pres tatie geleverd stop Nederlsandse Sport Federatie wenst u daarmee van har- Aan coach Kees Broekman: in u wenst de NSF haar grote bewondering uit te drukken voor behaalde successen bij we reldkampioenschap schaatsen dames stop onze bijzonder hartelijke gelukwensen. Beide telegrammen zijn ondertekend met Feith. voorzitter en Van Zijll, se cretaris. ;ti Blermann (Ned.) 46.72: 12. Las ma i. Sigrid Sundby i 6.621. Sylvia Burka ^13 SS3 ;C13k °Lfius be tlh 'Ber WEST ALLIS Het eindklassement van het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor dames ziet er als volgt uit. 1. en wereldkampioene Atlje Keulen Deelstra (Ned.)192.303 pnt 2. Stien Kaiser (Ned.) 192.780 pnt 3. Sigrid Sundby (Noorw.) 193.473 pnt. 4. Diane Holum (V.S.) 193.693 pnt 5. Lasma Kaoeniste (Rusl.) 194.613 pnt 6. Liesbeth Berg (Noorw.) 194.727 pnt 7. Ans Schut (Ned.) 195.103 pnt. 8. Elly van den Brom (Ned.)195.427 pnt 9. Rieneke Demming (Ned.) 195.637 pnt. 10. Kirsti Biermann (Noonv.)195.757 pnl 11 Tuula Vilkas (Finl.) 195.797 pnt. 12 Tatjana Averina (Rusl.) 196.083 pnt 13 Loedmilla Titova (Rusl.) 196.763 pnl. 14 Sachiko Saito (Japan) 197.017 pnt. 15. Tatjana Sidorova (Rusl.) -198.927 pnt 16. Akiko Aruga (Japan) 210.073 pnt gen wachtten koelbloedig tot de laatste twee rond n en sloegen dan toe. Aller eerst Stien Kaiser, die nog wat goed te maken had voor een veel te laat vertrek op de 500 meter. Verslagen Toen de Oranjetrein uitreed op het witte ïangeerspoor, keken de Amerika nen elkaar ongelovig aan. De eerste vier plaatsen op de 1500 meter voor Neder land. De in de vierde rit gestarte Attje Keulen-Deelstra was enkel en alleen door toedoen van haar teamgenoten bui ten de prijzen gevallen. De Russinnen waren volkomen verslagen. Hun eer ste vertegenwoordigster. Lasma Kaoe niste, eindigde nog achter Elly van den Brom, wier overwinning op Nina Statke vitsj de oorzaak van het Nederlandse vlagvertoon was geweest. Met een tweede en een derde plaats voor Ans Schut en Attje Keulen-Deelstra direct achter Loedmilla Titova, en een uitzicht- rijke plaats voor Stien Kaiser, bezette Nederland na de eerste dag de sleu telposities in het klassement over twee afstanden. Overnemen loor Ans Schut haar kansen door een val op de 1000 meter, maar Attje Keu len-Deelstra. Stien Kaiser en Elly van den Brom bleven voldoende „bij" om haar rol te kunnen overnemen. Vooral de Friezin ging sterk over de baan. Hoe wel zij de Noorse Sigrid Sundby in haar rit juist iets eerder door de finish moest laten gaan, kreeg A'ttje Keulen-Deelstra toch dezelfde tijd toebedeeld als Sund by en Titova. Het was na die derde af stand wel duidelijk geworden, dat Stien Kaiser en Attje Keulen-Deelstra om de titel gingen strijden op de 3000 meter In het twee paar stelde de Friezin als richt lijn 5 07.8 op. Twee ritten later troffen Ans Schut en Stien Kaiser elkaar. Dit op zichzelf is een uniek feit in de schaatshistorie. Doordat vijf Nederland se dames bij de beste acht werden ge klasseerd, moesten noodgedwongen twee landgenotes begen elkaar rijden. Hoewel Ans Schut uitstekend als gangmaker van de snel gestarte Stien Kaiser fun geerde, kon de Delftse de achterstand op Attje Keulen niet geheel goed maken. At je Keulen glorieus wereld kampioene. Stien Kaiser ook in dit toernooi weer verbazend sterk grootse winnares van het zilver. i .Schut (Nederland) 5,13.7; II. Elly i TURIJN De voorzitter van de onlangs opgerichte Europse Inter nationale Dames Voetbalfederatie, de Italiaan dr. Vinicio Lucci, heeft aangekondigd dat volgend jaar juli in Italië een toernooi om het we reldkampioenschap voetbal voor dames wordt gehouden. Volgens di Lucci zullen de volgende landen lan het toernooi deelnemen: Italië. Denemarken, Tsjeeho-Slowakijc. Brazilië. Frankrijl: Argentinië op Engeland

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9