BEROEP VVD-TOP OP SAMENWERKING VERGEEFS Europese priesters naar vergadering Noordwijkerhout Mishandelde man dood aangetroffen na nacht op straat Moeder offert zich op voor haar zoon Thuisbrengers woedend op vergeetachtige Weer ongunstig voor overstroomd gebied Bonden willen l.e.a.o. jaar verlengen Uitgewisselde gevangene in Mexico aangekomen Priesters vragen bij kandidaten openbaarheid Rotterdam99 MAANDAG 2 MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 D 66 en PAK wijzen liberalen af (Van onze parlementaire redactie) BREDA Ondanks het beroep van de liberale top op D '66 hebben de democraten in het weekeinde de samenwerking met de VVD afgewezen. Het progressief akkoord (PAK), dat evenals de liberalen in Breda bijeen kwam, weigert eveneens met de VVD in zee te gaan. Dit congres ging zelfs nog verder. Ook de partijen, die wel met de liberalen samen willen gaan, zijn voor het PAK taboe. Bovendien moeten de vakbonden aldus het PAK, deze politiek nadrukkelijk volgen. Desondanks besloot de VVD zaterdag toch te gaan praten met de KVP, de AR en de CHU en ook met D '66. Mr. M. Geertsema, de leider van de liberale Tweede-Kamerfractie, betreurde de opmerking van de democraten mr. Hans van Mierlo en voorzitter J. Beek mans, dat samengaan met de VVD en de confessionelen een ongeloofwaar dige eenheid zou vormen. Mr. Geertsema had, zei hij, bepaald geen bewon dering voor deze overijlde en voorbarige reactie op zijn verzoek aan D '66. Hij wilde dan ook de democraten in zijn pogingen blijven betrekken. De V VD. wil wel, hel P.A.K. wil niet. Toch ontmoetten elkaar zater dag de twee politieke uitersten en nog wel op het congres van de V.V.D. Het P.A.K. maakte er weer een ludieke aangelegenheid van, want mevrouw Haya van Someren- Downer kreeg van de progressieve vertegenwoordiger een zakje centen voor haar partijgenoot Witteveen. „Orn het gat in d begroting te helpen dichten". (ADVERTENTIE) 8 dinsdag- A woensdag- d°nderdag £}vrijdae- ^zaterdag i Ulnarf- maart maart Ornaat 'maan V00RJAARSBEURS 9 - 18 uur 9-18 uur 9-18 uur 9 - 18 uur geëindigd VERLICHTINGSBEURS 9-18 uvfi* 19 - 22 uur 9-18 uur 19 - 22 uur 9 - 18 uur 9 -18 uur geëindigd FILM EN FOTO 9 - 18 uur 18 - 22 uur 9 -18 uur 9-18 uur 9 - 18 uur 9 -18 uur VAKBEURS KARWEI 9 - 18 uur 18 - 22 uur 9 - 18 uur 9 - 18 uur 9-18 uur 9-18 uur TECHN0-BEURS 9 - 18 uur 9 - 18«uur 9 - 18 uur 9 -18 uur 9 -18 uur BeatrixgebouwJaarbeursplem/Croesëlaanterrein Marijkehal, Julianahal, Bernhardhal en Irenehal Voordelige reis-toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar Na deze uitspraak van mr. Geertsema vroeg het congres een uitspraak van de fractievoorzitter over het kernprogram ma van de KVP, indachtig zijn uitspraak over de overijlde reactie van D'66 zei hij zeer behoedzaam, dat tal van pirn- ten in dit kernprogramma zeer vaag zijn geformuleerd, zodat er nog niet veel over valt te zeggen. Zowel hij als mr. H. van Riel, de Li berale fractieleider in de Eerste Kamer, lieten er geen twijfel over bestaan, dat met de KVP niet te praten valt over een verhoging van de drempel voor toe lating van partijen in de Tweede Kamer. Het KVP-kernprogramma spreekt over een verhoging van de drempel tot vijf zetels. Mr. Geertsema toonde zich hiero ver ontsteld, maar troostte zich met de Jong-rechts samen met ongerust CHJO AMSTERDAM (A.N.P-). Het dage lijks bestuur van de binding Jong-Redhts en een afgevaardigde van verontruste CHJO'ers hebben besloten tot een nauwe samenwerking. Deze bundeling van krachten zal onder meer bestaan uit het voeren van gezamenlijke acties, een cen traal landelijk coördinatiecentrum in Utrecht en een gemeenschappelijke admi nistratie. gedachte, dat het nog helemaal niet ze ker Is, dat deze gedachte door de KVP in zijn uiteindelijke programma zal wor den overgenomen. Mr. Geertsema was het er niet mee eens, dat verhoging van de kiesdrem pel en daardoor beperking van het aan tal partijen in de Tweede Kamer de ef ficiency zou verhogen. Vanuit het con gres werd de opmerking gemaakt, dat een goede democratie meftgmaal in strijd is met het begrip efficiency, wat men nu eenmaal heeft te aanvaarden. Volgens mr. Van Riel vormen de kleine partijen onmisbare elementen in het ge heel der partijen en zij moeten alle kans krijgen. Het congres verklaarde zich hiermee akkoord. RADIKAAL LIBERAAL Tijdens het congres bleek er ook een links-liberaal kamp in de VVD te bestaan. Deze niet gekwantificeerde „vleugel" in de partij, waarvan een Utrechtse af gevaardigde zich de tolk maakte, ver weet de partij en de Kamerfracties een conservatieve houding en een zich bui gen voor het juk van christelijke zede lijkheidsmaniakken. Hij meende te kun nen stellen, dat de VVD de geestdrift voor vrijheid en democratie op een laag pitje heeft gezet. Mr. Geertsema zei in antwoord hierop, dat een opposi tie kennelijk niet goed geïnformeerd is over het doen en laten van partij en fracties. Hij verklaarde, zich toch wel te verheugen over deze geluiden, om dat hijzelf ook wel eens probeert de par tij in een wat meer radicale richting mee te trekken. AMSTERDAM (A.N.P.) De dood van de 28-jarige Amsterdamse kelner H. v. d. E., wiens lichaam zaterdagochtend geheel ontkleed op het Bijlmerplein werd ge vonden, blijkt veroorzaakt, doordat hij volkomen hulpbehoevend is achter gelaten door twee mannen, die in de loop van de dag zijn aangehouden. ZO hadden de zwaar beschonken kelner naar huis willen brengen, maar de man bleek zijn adres vergeten te zijn. Een van de twee had hem uit de auto getrokken en hem, na hem een pak slaag te hebben ge geven, op het Bijlmerplein laten liggen. Een melkhandelaar vond het lijk in de vroege ochtend. Aanvankelijk werd aangenomen, dat de man een natuurlijke dood was ge storven. Dr. Zeldenrust stelde na sectie vast, dat een hartaanval, gevolg van hartvergroting en overmatig alcohol gebruik, de oorzaak was geweest. De politie kon bij het onderzoek naar het mysterie van de ontklede man snel de voorgeschiedenis achterhalen. Het bleek, dat de kelner, toen hij zaterdagnacht van het hotel waar hij werkte naar zijn huis in de Bijlmer ging, onderweg m Duivendrecht bij een café was afgestapt. Hier ontmoette hij een 20-jarige chauf feur. Tegen sluitingstijd bleek v. d. E. zoveel gedronken te hebben, dat hij niet meer in staat was auto te rijden. De chauffeur bood aan hem thuis te bren gen. Maai- eenmaal in de Bijlmer wist de laveloos dronken kelner zijn adres niet I meer en men doolde wat verloren rond in de stad-in-opbouw. Handje helpen Tijdens deze tocht ontmoette het twee tal een 32-jarige Amsterdamse koopman die wel een handje zou helpen. Hij ging voor de auto van de kelner rijden en tenslotte kwamen beide auto's terecht op het Bijlmerplein bij de brandweer kazerne, waar men stopte. Om een of andere reden is de koopman daar in razernij ontstoken. Kennelijk irriteerde het ronddolen met de dronken man hij was zelf allerminst nuchter hem bovenmate. Hij liep dan ook naar de auto van de kelner, trok hem eruit en roste hem af, terwijl hij hem de kleren letterlijk van het lijf rukte. Toen h(j zijn woede had gekoeld, nam hU alles wat h(j in de kleding van het slachtoffer kon vinden mee, onder meer diens portefeuille, en h(j liet de half bewusteloze kelner in de koude nacht het vroor licht achter. Ook de chauf feur, die zich bij dit alles afzüdig had gehouden, trok zich niets van zijn borrel vriend aan en reed weg. De kelner op dat moment beslist nog niet over leden. Een desnoods anoniem telefoontje aan de politie of de GGD zou hem waar schijnlijk het leven hebben gered. was overleden, diens papieren en ver dere eigendommen, die hij uiit de kleren had gehaald, in de brievenbus van de flat op de Kruitberg waar de kelner woonde gegooid. De chauffeur is inmiddels op vrije voeten gesteld, al betekent dit niet dat hij vrijuit zal gaain. De koopman, die het slachtoffer uitgekleed en mishandeld heeft achtergelaten, blijft voorlopig in voorarrest. Het achterlaten van een hulpbehoevende, de dood tot gevolg heb bende, is een ernstig misdrijf. Noch de koopman, noch de chauffeur hoewel geen onbekenden van de politie heb ben zich ooit eerder aan geweldmis drijven schuldig gemaakt. Felix Valk, mede-eigenaar van de Ga lerie 20 in Amsterdam, is met ingang van 1 maart benoemd tot hoofd van de afdeling Tentoonstellingen van de Rot terdamse Kunststichting. Hij zal zijn functie uitoefenen in het Kunstcentrum Lijnbaan, dat, naar verwacht, in okto ber zal worden geopend. ROME (Reuter) Een 74-jarige Ita liaanse vrouw heeft onlangs zelfmoord gepleegd om haar zoon het gezichts vermogen terug te geven. Carlo Mari- nelli was als gevolg van staar blind aan één oog; ook het andere oog was aangetast. De artsen waren van oordeel, dat zichtsvermogen wellicht den gered. Er was echter niet direct een donor te vinden Op 18 februari stortte zijn moeder zich vad nét balkon van haar huis in Aquila, ten oosten van Rome. In een afscheidsbrief bepaal de zij dat het hoornvlies van haar ogen zou moeten worden overgeplant op haar zoon. Toen zij drie dagen geleden over leed, werd de operatie uitgevoerd. Vol gens de artsen is de transplantatie ge- Ondanks zakkend water: Solidair met Nederlands episcopaat PARIJS (KNP) Alle Europese pries- tergroepen zullen deelnemen aan de al gemene vergadering, die in het najaar in Noordwijkerhout gehouden wordt, zo heeft het secretariaat van de Europese priestergrocpen te Parijs bekend ge maakt. Bovendien zal een aantal groe pen buiten Europa bezocht en eveneens voor de vergadering worden uitgeno digd. Tijdens de bijeenkomst van het secre tariaat in Parijs is een verklaring opge steld, waarin dc groepen zich solidair verklaren met het Nederlandse episco paat, dat na veel onderzoek en overleg de gelovigen heeft gevolgd. Het secre tariaat is voorts verbaast zich opnieuw te moeten bezig houden met binnenker kelijke vraagstukken als celibaat en ge zag van de paus. De priesters distantië ren zich van een Kerk als in Portugal, waar men een regering steunt, die de Het Nieuw Rotterdams Toneel zal op zaterdag 7 maart in de Koninklijke Schouwburg, in het kader van de z.g. weekend-uitwisseling, de eerste voor stelling voor Den Haag geven van „Theodoor, een total loss", toneel stuk geschreven en geregisseerd door Eric Schneider. Medewerkenden zijn: Lies, Franken, Josephine van Gaste ren, Enny Meunier, en Liesbeth Strup- pert. Het dekor is van Frank Raven. De Zomeracademie voor organisten wordt van 5 tot 24 juli gegeven te* Haarlem. Docenten zijn Cor Kee, Ma- rie-Claire Alain, Anton Heilier, Hans Klotz en Luigi F. Tagliavini. Inlichtin gen verstrekt het secretariaat van de stichting Int. Orgelconcours Zomera cademie voor Organisten, Stadhuis, Haarlem. DE BILT (ANP) De waterstand in Zuid-Nederland is tijdens het weekeinde weliswaar sterk gezakt, maar het weer ziet er voor de overstroomde gebieden nog niet gunstig uit. Bovendien is de situatie in de omliggende landen even min nog erg rooskleurig. De vraag is of het gevaar voor overstroming in Zuid- Nederland werkelijk geweken is. Voor zover bekend hebben de over stromingen tot nu toe in Midden-Lim burg een slachtoffer geëist. Het is een 62-jarige vrouw, die sinds begin vorige week in Echt vermist werd. Zij blijkt te zijn verdronken. Om zeker te zijn van de doodsoorzaak zou nog sectie op het stof felijk overschot verricht worden. Gisteravond waren alle .geïsoleerde dorpen in Noord-Limburg weer bereiK- baar. Berichten van zaterdag en zon dagmorgen over de val van het water trokken zondag vele bezoekers uit het gehele land naar deze provincie. Het werd een ware invasie, nadat de t.v. zaterdagavond ook nog een uitgebreid verslag gegeven had van de helikopter- vlucht van minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) over de overstroomde ge bieden. Enkele pontveren zijn overigens nog uit de vaart. In Zuid'-Limburg echter stond het wa ter bij de sluis Borgharen gisteravond nog steeds 4.3 meter boven NAP. Te nat en te koud Volgens De Bilt was februari op twee na de natste februarimaand in 120 jaar. Daartegenover bleek januari aan de droge kant geweest te zijn. Het KNMI berekende dat ook de win ter 1969-1970 een somber seizoen is ge weest door gebrek aan zon. Dit is nu al volgens het KNMI voor de zesde keer achter elkaar dat de zon 's winters te weinig schijnt. Ook de kou was heviger dan voor een normale winter in Neder land geldt. Het weer bleef gemiddeid twee graden onder normaal. Inleidend beraad Bonn-Pankow begonnen BERLIJN (AP) Inleidende bespre kingen voor de conferentie van de regeringsleiders van Oost- en West- Duitsland zijn vandaag in het communis tische Oost-Berlijn begonnen. Om 10 uur vanmorgen kwamen de Westduitser Ulrich Sahm en de Oost duitser Gerhard Schüsslor in het gebouw van de ministerraad bijeen. Indien zij en hun medewerkers een programma kun nen opstellen, dat voor beide partijen aanvaardbaar is, zal kanselier Willy Brandt naar Oost-Berlijn reizen voor een conferentie met de Oostduitse premier Willy Stoph. rechten van de mensen niet respecteert; zij wijzen ook een Kerk als in Italië af, waar een mgr. Baldasarri met inquisi- tiemethoden wordt behandeld. De pries ters zijn het niet eens met de weigering van de paus en een deel van de curie om een open dialoog aan te gaan en veroor delen de Osservatore Romano, die wei gert de verscheidenheid van meningen openbaar te maken. De priesters betreu ren tenslotte dat de verdediging van het celibaat ten koste gaat van het huwe lijk, dat al te lang als levensstaat van de tweede rang is beoordeeld. UTRECHT (ANP) De secties La ger Economisch- en Administratief On derwijs (leao) van het Katholiek Onder- wijzersverbond (KOV), van de Algeme ne Bond van Onderwijzend Personeel, (PCBO) willen de tot op heden driejari ge cursusduur van de leao-oplcidingen (lager beroepsonderwijs) met één jaar verlengen. De drie secties verzoeken in een rap port het bestuur van de Algemene Ne derlandse Onderwijsfederalie (ANOF), waarin de drie onderwijzersbonden sa menwerken er voor te ijveren dat de cur susduur al in het komende cursusjaar 19701971 wordt verlengd. Jn het geza menlijk rapport wijten de drie secties erop dat de huidige cursusduur aanlei ding geeft tot grote moeilijkheden. Een jaar langer dagonderwijs is noodzake lijk omdat de leao-leerlingen, willen zij zich in hun branche behoorlijk kunnen handhaven, hun algemene kennis zullen handhaven, een algemene kennis zullen moeten vergroten. Dat moet nu nog ge beuren via aanvullende cursussen of avondscholen. Bovendien vinden vooral de grotere bedrijven werknemers van vijftien jaar te jong. zeker voor de admi nistratieve functies. MEXICO-CITY (AP) De Mexicaan se student José Vincente Giron Calvillo is met een regeringsvliegtuig in Mexico aangekomen. Aan Giron Calvillo i< in Mexico asiel verleend in ruil voor de vrijheid van de Guatemalteekse minister van Buiten landse Zaken Alberto Fuentes Mohr, die zondagmorgen vroeg werd vrijgelaten na bijna 38 uur lang door linkse terroris ten te zijn vastgehouden. De tweemoto- rige DC 3. die eigendom is van het minis terie van Verkeer, landde gistermiddag op het internationale vliegveld van Me- xico-Clty. Calvillo was vergezeld van de Mexicaanse ambassadeur in Guatemala, Delfin Sanchez Juarez, die de 24-jari- ge student overdroeg aan het hoofd van de Mexicaanse immigratiedienst, Julio Cerezon Lopez. NIJMEGEN (KNP). Elf priesters uit het bisdom Rot terdam, docenten of studenten aan de katholieke universiteit van Nijmegen, hebben gezamenlijk hun wensen gepubliceerd ten aanzien van de benoeming van een nieuwe bisschop voor Rotterdam. Zij zijn van mening, dat de voordracht aan Rome openbaar moet zijn en dat daarom de namen der drie kan didaten voor het bisschopsambt dienen te worden gepu bliceerd: Ook vinden zij dat men zich voor kandidaten niet alleen tot het personeel van het bisdom Rotterdam moet beperken maar geschikte mensen ook daarbuiten dient te zoeken. Zelf noemen zij als geschikte gegadigden voor het Rotterdams bisschopsambt vicaris H. Kuipers van Haarlem, dis. W. F. M Postma, studentenpastor van de Amsterdamse theologische hogechool en de religieus, pater dr. B. Willems O.P. Hun wensen ten aanzien van de kwaliteiten van de nieuwe bisschop laten de elf priesters uit het Rotterdamse voor afgaan door een korte overweging van de huidige geloofs- situatie. Zij merken hierbij onder meer op: „Wat zich dikwijls laat aanzien als onrust en paniek over binnenkerkelijke ver- aad«5HiMe tesA in d* ;rw»d te ade onmer^d veranderende maatschappij op elkaar nu toe om Evangelie te betrekken". Zij voegen eraan toe: „Met alle bewondering, die wij hebben voor de moed van de Nederlandse bisschoppen om moeilijke kwesties op binnenkerkelijk terrein in samenspraak met hun gelovigen aan de orde te stellen en daarvan in het openbaar de consequenties te aanvaarden, moeten wij toch bekennen, dat zij al te gemakkelijk beklemd raken in een louter kerk politieke beleidsvoering". Dit brengt hun wat betreft de nieuwe bisschop van Rotter dam tot de wens dat deze „iemand zal zijn, die vanuit een inspirerend geloof de menselijke en maatschappelijke werke lijkheid evangelisch voor anderen kan laten oplichten". De nieuwe bisschop zo wensen zij -zal zichzelf moeten blijven en hij mag niet uit kerk-politieke overwegingen zijn mond gesloten houden. De nieuwe bisschop zal vei'der zijn voornaamste aandacht moeten geven aan prediking en verkondiging in dienst van de concrete problemen der samenleving. Organisatorisch werk zal hij zoveel mogelijk moeten delegeren, terwijl hij ook een „opziener" moet zijn. een bisschop, „die zichzelf en ons toetst aan het evangelie, dat niet ons monopolie is. zomin ais Mjne of van wie dan ook". Het peil van de Seine is de laatste tijd angstwekkend gestegen en by Villeneuve-Le Roi is het ook tot overstromingen gekomen. Brand weerlieden verlenen hulp in de moeilijkheden. BEROEP OP KARDINAAL Homofielen willen recht UTRECHT (KNP) De homofielen partij heeft in een schrijven aan kardi naal Alfrink gevraagd de kerkelijke in zegening van homofiele relaties mogelijk te maken. Tevens heeft de partij, waarbij 15.000 leden zijn aangesloten, vooral uit christelijke kring, bij de grote christe lijke partijen en de koningin aangedron gen op wettelijke erkenning van de ho mofiele relaties. Men wijst erop dat de homofielen partij de maatschappij niet aan de homo fiele mens wil aanpassen, zoals het COC doet, maar binnen de bestaande moraal erkenning en ruimte wil proberen te vinden. Met Belgie en Duitsland is contact op genomen voor de oprichting van soort gelijke partijen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5