m mening Zoeterwoudse Vrije Klubs vierden tienjarig bestaan EXPOSITIE TROK VEEL KOPERS Vis-tienkamp Voetballer brak been Echtpaar na botsing in ziekenhuis Drie titels verdeeld onder honderd paren Afscheid in Willibrordkerk Kapelaan Lansbergen ziet af van alle priesterlijke functies Vissersinvasie bij De Industrie5 Container auto huisvuil pas half april in actie PAGINA 4 DE LEIDSE COURANT MAANDAG 2 MAART 1970 De vele tentoongestelde werkstukken van de kinderen, uitgestald bij geel gen heid van het. tienjarig bestaan der Vrije Klubs te Zoeterwoude, oogstten oprech te bewondering bij Tiet. kooplustige pu bliek. ZOETERWOUDE Gistermiddag om half een opende de weleervv. lieer C. de Leede, oud-kapelaan van de Sint Jans- parochie, als eerste initiatiefnemer 10 jaar geleden, in het „Spinneweb" de ten toonstelling die werd georganiseerd bij het tweede lustrum van de Vrije Klugs. Hij deed dit door met zjjn hoofd door een super spinneweb te duiken die de toe gang naar de verdieping blokkeerde. Daarna verliep het openrcigsceremonieel in een wat geforceerd tempo omdat in middels de eerste belangstellenden zich meldden voor de tentoonstelling en de hieraan verbonden fajïcy-fair. De voorzitter van het financieel comité, de heer A. Paardekooper, bood de staf een grote klelbak en een poppenkast aan. kapelaan De Leede zei, dat er van het initiatief van 10 jaar geleden niets zou zijn terecht gekomen als er steeds geen enthousiaste mensen zouden zijn geweest om dit belangrijk stuk jeugdwerk te „runnen". „Laten we bij alle problemen die er altijd wel zijn het belang van de kinderen voorop blijven stellen." Namens de ouders bood mevrouw A. v. d. Hoeven-Vreeswijk een koffieketel aan, dit tot groot enthousiasme van de staf, door de hoofdleidster mevrouw Beer- fenger-Overdevest in haar dankwoord tot uiting gebracht. De zeer omvangrijke tentoonstelling gaf een goed beeld van de creatieve wijze waarop de kinderen bezig zijn. Vele van de werkstukken werden gretig gekocht terwijl er ook voor de fancy-fair een grote belangstelling was. REÜNIE De lustrumviering was zaterdagavond al ingezet met een reünie die mede door de aanwezigheid van vrijwel alle oud-leid sters bijzonder geslaagd mag worden genoemd. Zondagmorgen was er een eucharistieviering, geleid door aalmoeze nier pater drs. P. Peeters Weem, waar bij de kinderen de gezangen, lezingen en voorbeden verzorgdn. Alvorens men zich ini het Don Boscohuis aan het goed ver zorgde ontbijt zette gingen er vóór de kerk 130 ballonen de lucht in. Een fees telijk en kleurrijk schouwspel! Invalide (66) met wagentje tegen lichtmast LEIDEN. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor één is een 66-jarige Invalide dame uit Oegstgeest met een motorisch voortgedreven wagentje tegen een licht mast gereden. Het ongeval vond plaats op de Voorscho- terweg, alwaar zij, vermoedelijk door het vastlopen van de aandrijfketting, van de weg geraakte. Met een hersenschudding werd zij in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Presidenten van Amerikaanse universiteiten bezoeken Leiden LEIDEN Van woensdag 4 tot en met maandag 9 maart zal een groep presi denten van colleges en universiteiten in Pennsylvania, Ohio en West Virginia in het kader van een studiereis door enkele Europese landen een bezoek aan Nederland brengen. Op donderdag 5 maart wordt het gezelschap in Leiden ontvangen. Het doel van de studiereis van de Amerikaanse gasten is tweeledig. In de eerste plaats wil men trachten gemeen schappelijke belangen van Amerikaanse en Europese universiteiten te identi ficeren en wegen te zoeken om deze belangen te dienen. Daarnaast zoekt men naar mogelijkheden om de samenwerking tussen de Regional Council for Inter national Education en Europese univer siteiten te vergroten. De Regional Council for International Education is in 1950 door een aantal colleges en universiteiten in Pennsylva nia, Ohio en West Virginia opgericht met het oogmerk gezamenlijk de hori zon van het eigen onderwijs tot inter nationale dimensies te verbreden en studiemogelijkheden in het buitenland te scheppen. De R.CJ.E. biedt Ameri kaanse studenten de mogelijkheid een jaar le Bazel te studeren en onderhoudt reeds vaste contacten met universiteiten in India, Italië, Japan, Joegoslavië en Sierra Leone. LEIDEN De Viscolleges De Ruis- voom en H.S.V. hielden zondag j-1. een vis-tienkamp in Badhoevedorp. Deze ontmoeting werd door HSV met 61 stuks tegen De Ruisvoorn (IS stuks) gewon nen in een sportieve wedstrijd. De persoonlijke uitslagen: 1 B. Later- veer, HSV, 15 stuks; 2 J. Leuering, HSV 13 stuks; 3 K. Laterveer, HSV, 11 stuks; 4 A. Doesburg, HSV 9 stuks; 5 H. Laterveer, HSV, 8 stuks; 6 J. v. d. Linden, HSV, 7 stuks; 7 G. Doesburg, HSV 7 stuks; 8 Th. Voskuil, De Rus voorn, 5 stuks; 9 H. Montanus, HSV, 5 stuks; 10 P. Dubbeldeman, De Ruis voorn, 4 stuks; 11 C. v. d. Hout, HSV, 4 stuks; 12 J. Nieuwenburg, De Ruis voorn, 3 stuks; 13 H. van Oosten, De kuisvoorn, 3 stuks; 14 L. Arnoldus. HSV 2 stuks (grote-blei)15 P. Kijkindevegte, De Ruisvoorn, 2 stuks; 16 A. van Dijk, De Ruisvoorn, 1 st; 17 Nieuwenburg Sr., HSV, 1 st; 18 Laterveer Sr., HSV 1 st; ]9 K. Dorrepaal, De Ruisvoorn, 1 st; 20 C. Arnoldus Jr., HSV 1 st- Ongevallen bij de sport LEIDEN Bij sportevenementen heb ben zich tydens het afgelopen weekend in Leiden twee ongevallen voorgedaan. Het. eerste betrof een 21-jarige voetbal ler uit Leiden, die tijdens een wedstrijd op het Oranje-Groen-terrein dermate on gelukkig met een tegenstander in aan raking kwam, dat hjj zjjn rechterbeen In de Groenoordhal werd een 13-jarige scholier, die langs de lijn naar 'n hand balwedstrijd stond te kijken, in zijn ge zicht door een bal getroffen. Hij liep daarbij een hersenschudding op. Beide slachtoffers werden per EHD naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, LEIDEN. Een 50-jarige Hagenaar cn zijn echtgenote moesten zaterdagmid dag in het Academisch Ziekenhuis wor den opgenomen, nadat zij in hun auto te gen de achterzijde van een bus waren gebotst. Het ongeval vond plaats op de Haagweg. De bus stopte bij een halte, waarna met het achterrijdende voertuig de botsing volgde. De besuurder van de auto liep, evenals zijn echtgenote, 'n hersenschud ding op. Hij kreeg borst- en schouder letsel. Zijn echtgenote bekwam een vleeswond aan de knie. Avond der kampioenen bij Castelein LEIDEN In het gezeligheidscentrum Hooglandse Kerkgracht 48; vonden gis teravond de schoolkampioenschappen plaats. Veel ouders en genodigden en honderden fans waren er getuigen van. Uit de voorwedstrijren waaraan ruim 1400 jongelui deelnamen, hadden plm. 100 paren zich gekwalificeerd. 75 paren le jaars in de Cha-ca-cha; 18 paren 2e jaar in de Tango en 10 paren 3e jaars in Amemican Swing en Jive. Er was een felle doch sportieve strijd, waardoor de prijzen niet alleen in Leiden vielen, doch ook en zeer ruim in de Rijn en Bollenstreek. Mevrouw Z. Kok van Straten was verantwoordelijk voor de or ganisatie. Evert Castelein leidde alleen de finales. De jury stond onder leiding van mevrouw Henny de Jong van Roy. De uitslagen waren: le jaar dans de Cha cha cha. Kampioen: Anneke Derk- sen, Leiden; Clemie Verwey, Noordwijk 2e prijs: Elly Post, Wassenaar; P, Cas- pers, Sassenheim. 3e prijs: Nicolet Bec kers, Katwijk; Gerard Beckers, Katwijk. 4e prijs: Thea van der Mey, Leiden Theo Hei-mans, Noordwijk. 5e prijs Wilma v. 'I Hof, Noordwijk; Piet van Veen, Roelofr arendsveen. 6e prijs: Annelies v. d. Berg, Leiden; Ties Hooymans, Leiden. 7e prijs: Tosca de Haas, Warmond; Ben v. d. We tering, Voorschoten. 2e jaars dans Tango: Kampioen: Cor- rij Mooiman, Zoeterwoude: Ko Lange- slag, Rijnsaterwoude. 2e prijs: Karin van Velzen, Voorschoten; Ton de Wit, Bos koop. 3e prijs: Lidwien Meyer, Oegst geest; Ton Smit, Leiden. 4e prijs: Mar- greet Zoet, Oude Wetering; Leo v. Mar wijk, Stompwijk. 5e prijs: Carla Schra- ma, Lisse; Theo Schrama, Lisse. 6e prijs: Marjan v. d. Geer, Voorhout; Wim Zoet, Oude Wetering. 3e jaars dans American Swing (Jive) UNIVERSITAIR NIEUWS LEIDEN Aan de universiteit te Leiden zijn geslaagd: Doet.ex. Ned. Recht: G. L. Huet (Den Haag; Doct.ex. Fiscaal recht: .T. J. F. Lots (Pijnacker); Kand.ex. Ned. taal- en letterkunde: P. Th. Simonis (Leiden); Kand.ex. Klassieke taal- en letterkunde: K. Beueka Andee-v. Soest (Leiden), R. v. Krieken (Voorburg); J. M. de Jong Alblasserdam)Kand.ex. W. Sociologie: L. J. M. Waals (Den Haag). R. A. Knibbe (Utrecht), G. Wagemaker (Den Haag), T. A. Bos (Den Haag), G. Verschuren (Den Haag); Doct.ex. Franse taal- en letterkunde: A. M. E. Coning (Voorburg); Kand.ex. Japanse taal- en letterkunde: J. R. Speelman (Grieks- veen); Kand.ex. Chinese taal- en letter kunde: G. L. Koster (Amsterdam). LEIDEN. Aan de Leidse Universiteit is de heer Th. G. J. van Oirschot, weten schappelijk medewerker aan het Natuur kundig Laboratorium der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, tot doctor in de wiskunde en natuurweten schappen gepromoveerd op een proef schrift, getiteld „Photoelectric Emission from Sodium, Potassium and Na-K Al loys". Promotor was prof. dr. W. M. H. Sachtler. LEIDEN - Dr. P. Sevenster, weten schappelijk hoofdmedewerker op het Zoölogisch Laboratorium van de Leidse Universiteit, tevens buitengewoon hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Brus sel, is benoemd tot titularis van de Bel gische Francqui leerstoel 1970 aan de Katholieke Universiteit te Leuven. Hij heeft onlangs zijn benoeming aanvaard met het uitspreken van een rede over „Ethologie en experimentele psychologie met betrekking tot de vraagstukken van erfelijkheid en evolutie van het gedrag". „V eranderingen in ambt en kerkstructuur" Spreekuur verlegd van woonruimte-commissie VOORHOUT Het spreekuur van de Woonriiimte-adviesconiniissie wordt voortaan niet meer op de eerste dinsdag maar op de eerste maandag van elke maand gehouden. Hedenavond is er dus spreekuur ten gemeentehuize, van 20-21 SECR. SPINOZA Hoge huren van nieuwe woningen bezwaarlijk voor doorsnee werknemer RIJNSBURG Het afgelopen jaar een gunstig jaar? Ik dacht van wel," aldus de secretaris van de woning bouwvereniging Spinoza", de heer W. de Mooy, in zijn jaarverslag. 35 huizen werden in gebruik genomen, in aanbouw waren 62 flatwoningen waarvan er momenteel reeds 27 be woond zijn en 74 premiewoningen. Binnenkort is de start van de bouw van 28 keuzeflats te verwachten. Feiten die er niet om liegen, maar onver deeld gunstig is dit alles toch niet, al dus de heer De Mooy. De huurprijs vooral van de 74 premie-huurwonin gen is hoog waardoor de doorsnee werknemer niet aan bod kon komen. Verder memoreert het verslag de re novatie van Bouwplan waarmee be reids een aanvang is gemaakt. Op 20 oktober 1969, de sluitingsdatum van het boekjaar vonden 776 gezinnen onderdak bij „Spinoza", er waren nog 1007 leden, die voor een woning in aanmerking willen komen. De jaarvergadering zal morgenavond, aanvang 19.45 uur, gehouden worden in „De Jeugdhaven". Kampioen: Tiny Koster, Voorhout; Si mon van Swieten, Stompwijk. 2e prijs: Anja Peters, Noordwijkerhout; Clemens Dirks, Leiden. 3e prijs: Margriet van Kampen, Voorhout; Kees Heijkoop, Lel den. 4e prijs: Theo v. d. Berg, Noord wijkerhout; Jos v. cl. Linden, Leiden. 5e prijs: Sophie Moons, Zoeterwoude; Simon Duindam, Leiden. 6e prijs: Marte Peters, Noordwijkerhout; fam. Verwater, Noordwijkerhout 99 ALPHEN A/D RIJN Bijna 400 vis sers uit de gehele Hollandse kuststreek maakten zaterdag met hun dames een bijzonder geslaagde excursie naar de N.V. Motnri-nfabriek „De Industrie" te Alphen a. d. Rijn. De directie van de fabrieken, de heren Boot, had voor deze excursie een aan tal uitnodigingen naar alle Nederlandse vissers en reders doen uitgaan. Uit het feit, dat niet minder dan rond 700 van hen de wens te kennen gaf de uitnodi ging te zullen accepteren, bijlkt wel heel duidelijk, dat deze manier van propa ganda maken voor de Industrie motoren in visserykringen uitstekend is aange slagen. De leiding heeft dan ook moeten besluiten de excursie over twee dagen uit te smeren, en wel op de zaterdagen 28 februari en 7 maart a.s. Uit alle vissersplaatsen langs de Neder landse kust kwamen de vissers en re ders zaterdagmorgen met hun vrouwen om 11 uur bij de receptie van de grote fabriekshal ean de Prins Hendrikstraat aan. In de kantine sprak de directeur, de heer P. J. Boot, een kort welkomst woord, waarna de hoofdinstructeur van het bedrijf, de heer H. J. Terweel, een technische uiteenzetting gaf over de juiste verhouding van motorschip en schroef, teneinde het meest optimale resultaat uit de motor te kunnen halen. Intussen bezochten de dames de grote fabriekshal, waar vier 2400 PK. diesel Industrie motoren staan opgesteld, be stemd voor bevoorradingsschepen van Smit-Lloyd, die naar de booreilanden op zee varen. Vervolgens werd het grote gezelschap een broodmaaltijd aangebo den in het parkrestaurant van Avifauna, waarna de heren een bezoek brachten aan de fabriekshal van de Industrie en de dames een boottocht maakten over de Hollandse plassen met het vlagge- schip van de rederij Avifauna, de Avi fauna V. Omstreeks vier uur arriveerden de da mes weer bij de fabrieken aan de Prins Hendrikstraat, waarna het gezelschap weer compleet was en na een „afscheids- rugreis w oorlam" aanvaardden de vissers de te- Zaterdag Op de foto: Een aantal gasten in de grote fabriekshal bij een van de grootste ooit door De Industrie vervaardigde Dieselmotoren. dan zal afwer- Gemeente Lisse: „Geen discriminatie" Gemeente kreeg tiental telefonische reacties en drie schriftelijke LISSE In een gezamenlijke verkla ring hebben de diensten van financiën openbare werken in het gemeentehuis van Lisse op ons bericht in de krant van vorige week maandag „Lisse discri mineert flatbewoners" gereageerd. Het betrof een verhoging van de reinigings rechten, die niet gepaard ging met een betere serviceverlening. Zij deelden mee dat deze verhoging, vorig jaar maart door de gemeenteraad van Lisse met al gemene stemmen aangenomen en in ok tober in werking getreden, in de eerste plaats ten doel bad de tarieven aan te passen aan het gestegen loon- en prijs peil. Bovendien zou deze verhoging „samengaan met een verbetering en intensivering van de dienstverlening van de reinigingsdienst". Wat de flatbewoners betreft, is deze ver hoging wei op 1 oktober 1989 ingegaan, maar de verbetering en intensivering van de dienstverlening (die daarmee moet samengaan volgens het raads voorstel van maart 1969) zal eerst om streeks april dit jaar ingevoerd kunnen worden. Telexbericht De aflevering van de containerauto, die begin februari in werking zou worden gesteld, is vertraagd, aldus de heer P. Eveleens, directeur van openbare wer ken, „Volgens een ontvangen telexbe richt kan de Duitse fabriek de wagen pas eind maart leveren. Dan moet er eerst nog mee geoefend worden, zodat de wagen pas half april ingeschakeld zal kunnen worden". Deze auto zal con tainers, die bij de flats worden geplaatst, in de vuilniswagen legen en zelf ook als vuilniswagen dienst gaan doen. De tarieven, die niet zjjn verdubbeld, maar verhoogd van 15,tot 24, per jaar, gelden nu als basisbedrag eu staan geheel los van het bezit van één of twee emmers. Iemand die voor één emmer 3,75 per kwartaal betaalde, be taalt sinds het vierde kwartaal van 1969 6,ook al heeft hij geen twee em- Alleen uit Poelpolder Over deze verhoging, die blijkbaar velen nog niet bekend was, zijn bjj de dienst financiën 10 h 20 telefoontjes en drie schriftelijke reacties binnengekomen, aldus de heer K. Stapel van de afd. fi nanciën. Daarbij werd om opheldering gevraagd over de verhoging van de per computer geïnde tarieven. Al deze reacties kwamen van flatbewoners uit de Poelpolder. Van de flatbewoners in de Meer- en Dninwijk beeft niemand gereageerd. De kosten voor het ophalen en verwer ken van het huisvuil worden maar voor ongeveer de helft gedekt door de op brengsten, aldus de chef financiën van de gemeente Lisse, de heer S. Broersen. Daarom werd het recht voor de eerste emmer verhoogd. Omdat gevreesd werd dat weinigen dan nog een tweede em mer zouden nemen, werd het bedrag niet meer op één maar op twee emmers ge baseerd, ongeacht het feit dat iemand slechts aan één emmer behoefte zou hebben. Stemmen bij volmacht voor Provinciale Staten LEIDEN Het bestuur van de KVP, afd. Leiden maakt bekend, dat formu lieren voor het stemmen bij volmacht, bij de Statenverkiezingen op 18 maart a.s,, tot uiterlijk woensdagavond 20 uur kunnen worden afgehaald dan wel wor den aangevraagd bij de volgende adres sen: M. J. D. A. Hanssen, Van Swieten- straat, Leiden, tel. 54077; Mevrouw M. H. M. F. Gardeniers-Berendsen, Kanaal- weg 19, tel. 242S1Hr. B. C. Klein, Mahlerstraat 62, tel. 25190; De Hr. S. Menken, De Laat de Kanterstraat 20, tel. 23727; Mevrouw M. C. van Akkeren- Straathof, Zeemanlaan 28, tel. 25279 Mevrouw Mr. J. A. Nota-Schepers, Lo- rentzkade 57, tel. 42866. OEGSTGEEST In het afgelopen week end heeft kapelaan P. Lansbergen o>nder alle diensten in de Sint Willibrordkerk te Oegstgeest het volgende meegedeeld: „Na overleg met de bisschop van Rotter dam, met de deken van Leiden en met het kerkbestuur en het priesterteam al hier, heb ik besloten ontslag te nemen als kapelaan van Oegstgeest en als deke naal assistent voor de Merewijk. Dit ontslag gaat maandag a.s. in. Een nieuwe bemoeming heb ik niet aan vaard, omdat het in de bedoeling ligt voorlopig af te zien van alle priesterlijke functies en mij te beraden op mijn toe komst in verband met veranderende op vattingen rond kerkstructuur en ambt. Daarom hoop ik binnenkort een werk kring te vinden geheel buiten het pas toraat en een woonplaats in een andere omgeving. Plannen tot een huwelijk zijn er momen teel niet, ofschoon het beëindigen van het celibaatsleven niet tot de onmogelijk heden zal behoren. Kortom, alles ligt nog open. Het is mijn uitdrukkelijke wens, dat het afscheid van de parochie zo eenvoudig mogelijk verloopt. Woensdagavond 4 maart zal van 8 uur tot half negen ge legenheid zijn om afscheid te nemen in de pastorie." Begrip Het priesterteam van de parochie voeg de aan de mededeling toe, dat men open lijk begrip wilde tonen voor de moeilijke beslissing van kapelaan Lansbergen „Wij hebben altijd grote waardering ge had voor zijn persoon en zijn werk: hij was een toegewijde priester en een goede collega. Daarom betreuren wij het dat de omstandigheden hem bewegen de uit oefening van zijn priesterambt op te schorten." Mede namens het kerkbestuur bracht het team hem dank voor alles wat hij in de afgelopen acht jaar voor de pa rochie betekend heeft. De zielzorgers van „de Willibrord" zeiden te hopen, dat ook de parochianen begrip zullen hebben voor het besluit van kapelaan Lansbergen. Gezond verstand Mr. F. Portheine stelt aan b. en w. de vraag, waar moet de parkeergarage komen. Volgens ons een onnodige vraag. Het gezonde verstand zegt niet op de Breestraat. Want zo'n parkeergarage trekt auto's aan, waardoor het in de binnenstad nog drukker gaat worden. Zo'n garage moet aan de ringweg komen te liggen, die om het centrum heen gaat lopen em dan is de Ir. Driessenstraat toch nog steeds hét punt. Wy zien de parkeergarage op de Breestraat al ver vallen wanneer in de „verre" toekomst a) het verkeer uit de binnenstad geweerd rordt. Hopelijk is de neus van de be stuurders van Leiden lang genoeg. L. Krol. Atelierruimte Nog steeds is het probleem van de ate liervoorziening voor beeldende kunste naars in Leiden niet va,n de baan. De af deling Kulturele Zaken heeft de laatste tijd geen atelier toegewezen aan een beeldend kunstenaar, omdat de gemeen te geen werkruimten vrijgeeft. Er is wel geld beschikbaar voor een Jeugddorp en een Kreatief Centrum te Leiden om de Leidse jeugd zoet te houden maar er is geen geld voor werkruimten voor Leidse kunstenaars en leerlingen van kunstakademies. Ok kan men niet verlangen dat de Leidse groep „Colour- form" zich in een Kreatief Centrum laat stoppen, centralisatie van kreativiteit is fout. Kreativiteit moet verspreid wor den over schillende werkruimten in Lei den, omdat iedereen daar deel aan moet hebben. Veel ruimten in Leiden staan leeg en worden niet gebruikt. Het malig Jeugdmuseum aar Kerkgracht byvoorbeeld was beschikbaar voor doeleinden wat de jeugd betrof. Het Jeugdmuseum is thans opgeheven en de Leidse Jeugd Aktie heeft nog geen plannen daarmee. De groep „Colour- form" heeft een konstruktief plan opge- seld met als doel: het verbeteren van de levensomstandiheden van de jeugd door de jeugd. Hierbij zou 't voormalig Jeugd museum als ruimte nuttig zijn. Het plan is echter is de doofpot geschoven. Wel is er een rijke subsidie mogeiyk voor een Jeugdsociëteit als „Leython".. Het beleid van de Leidse Jeugd Aktle moet zo veranderd worden dat alle groe peringen in Leiden een kans krygen. Vele groeperingen zijn het bureaukra- tische systeem van gemeentelijke instan ties meer dan beu. Er moet nu eindelijk eens een aanvang worden gemaakt met het bouwen van houten keten voor beel dende kunstenaars; het openstellen van niet gebruikte ruimten als atelier; en het voormalig Jeugdcentrum aan „Colour- form" te schenken, zodat de levensom standigheden van kunstenaars en Leidse jeugd sterk verbeterd zullen worden. Rob van 't Zelfde Henk Hollebeek groep „Colourform".

Leidse Courant | 1970 | | pagina 4