Gemeentearchief kreeg opknapbeurt Vandaag werd voor het eerst met plastic zakken gesmeten Kosten gestegen tot 2,5 miljoen Nieuwe Hoge Rijndijkers staken hun licht op G.R.- HUI5VUILQIENST BIOSCOPEN MARKTEN MAANDAG 2 'MAART 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN Vandaag is de nieuwe huisvuilregeling in gegaan: Weg met de vuilnis bakken. ,,Weg met de zak ken," dacht vanmorgen een flatbewoner, getuige deze fo to. Of deze procedure wel helemaal gewaardeerd wordt door de Gemeentelijke Reini gingsdienst kan men overi gens wel betwijfelen. Zakken die opengescheurd worden aangeboden (en dat risico zit er natuurlijk dik in als er van zoveel hoog nadr beneden gegooid wordt) laten de Rei nigingsmensen „glashard" liggen en een bekeuring volgt. Woensdag opent minister Marga Klompé het archief LEIDEN Het gemeente-archief aan de Boisotkade is grondig vernieuwd en uitgebreid in de afgelopen 2y2 jaar. Slechts insiders kunnen bij benadering vermoeden welke problemen archivaris mej. mr. A. Versprille en haar vijf tien gespecialiseerde personeelsleden tijdens die verbouwingswerkzaamheden hebben moeten overwinnen en hoe blij ze nu allemaal zijn. Het aantal strek kende meters opbergruimte is maar liefst uitgebreid van 2 tot 5 kilometer. EXPOSITIEZAAL VOOR BETERE COMMUNICATIE Het archief is nu ook een bijzonder mooie expositiezaal rijk, onder meer be doeld om de communicatie tussen ar chief en publiek te verbeteren. Verder is de studiezaal een stuk aantrekkelijker geworden. Gestegen Pastoor van Bemmelen jvas de vertegemvoordiger van schijnbaar uitstervend ambt In de vastentijd kwamen mensen van heinde en verre VOORSCHOTEN De St.-Laurentius- kerk te Voorschoten was zaterdagmor gen geheel bezet met parochianen, vrien den en confrères van emeritus-pastoor J. Th. van Bemmelen tijdens de uit vaartdienst van deze plotseling overle den oud-pastoor van Yoorschoten. De Latijnse requiemmis werd in concelebra tie opgedragen door pastoor M. M. Out van de St.-Laurentiusparochie, em.-pas- toor J. Gussenhoven uit Nuland en de eerwaarde heer -1. Schram» uit Rijs wijk, die tevens de predikatie hield. De heer J. Schrama typeerde pastoor Van Bemmelen als een van de vertegen woordigers van een schijnbaar uitster vend priesterambt. Hij noemde de over ledene een voortreffelijk organisator, als bouwer en ook als baas. Hij had de gave der welsprekendheid. De tijd lijkt veraf, maar is toch nog dichtbij dat van heinde stroomden om te luisteren I tenmeditaties. Hij was niet gemakkelijk en Werd niet altijd begrepen, toch had hij een klein hart en velen hebben dat ondervonden. Pastoor Van Bemmelen verliet Voor schoten op het moment van de grote veranderingen in de kerk, veranderin gen, die hij niet allemaal kon waar deren, hetgeen hem niet verhinderde om toch hier en daar als emeritus-priester pastorale bijstand te verlenen. Aarlan- derveen en Moergestel hebben tot vo rige week nog kunnen genieten van zijn welsprekendheid. Onder de aanwezigen bevonden zich burgemeester L. de Kool als afgevar- digde van de gemeente Voorschoten, dr. M. van der Stoel namens de Stichting Gezondheidszorg en verder alle oud kapelaans, studiegenoten en pastores uit de omgeving. Na de H. Mis van requiem werd de kist gesloten en het stoffelijk overschot bijgezet in het priestergraf achter de St.-Laurentiuskerk. Wel is er teleurstelling omtrent de kos ten: in 1963 stelde de gemeenteraad f 1,3 miljoen beschikbaar voor het uitbrei- dings- en verbouwingsplan, ontworpen door de dienst Gemeentewerken. In ok tober 1967 werd met de uitvoering van het plan begonnen en inmiddels blijken de kosten te zijn gestegen tot bijna het dubele: f 2,5 miljoen. In grote lijnen komt het nu afgesloten werk neer op de bouw van een archief depot van vijf verdiepingen in de tuin achter het oude gebouw, de bouw van een kantoorvleugel van twee verdiepin gen met expositiezaal en de vervanging van de stalen roostervloeren van het uit 1830 daterende gebouw door betonnen vloeren. Tot de uitrusting van 't nieuwe archiefdepot behoort onder meer een stand stofvrij bewaren van de vele grote kaarten, had zij ook al de hand. Al is de brandbeveiliging praktisch vol maakt laat niemand het wagen in het archiefgebouw een sigaret te roken, want luttele seconden later staat de brandweer al voor de deur toch wordt dit gebouw binnenkort nog gecomple teerd door een brandtrap aan de buiten zijde. Mej. Versprille, die ons met gerecht vaardigde trots haar vernieuwd en ver groot archief heeft laten zien, verwacht veel van de nieuwe expositiezaal. Hier zullen bijvorobeeld scholieren kunnen worden ontvangen, er kunnen dia-voor stellingen worden gegeven en exposities worden gehouden. Allemaal voor een bétere communicatie met het publiek. „We kunnen dan laten zien hoe levend een voor velen dood archief eigenlijk is", aldus mej. Versprille. „Wat er in de loop der jaren ook mag veranderen, het we zen van de mens blijft zo als het altijd geweest is en dat blijkt juist ook uit de archieven." Toekomst Snufj es Er zyn tal van snufjes toegepast voor het opbergen. Eén ervan, ten behoeve van de prentenverzameling, is ontwor pen door mej. Y'ersprille zelf en in een andere, die voor het In uitgerolde toe- De nieuwbouw biedt met een goed ge outilleerde studiezaal het nodige com fort aan de vele bezoekers profes sionele en amateurgeschiedkundigen die gebruik maken van de collectie in het Oud-Archief. De Kunst van Het Boek LEIDEN Tot 15 maart a.s. ivor- den in de Lakenhal de 50 best ver zorgde boeken van het jaar 1968 ge- exposeerd. Door een deskundige Jury xvordt jaarlijks bepaald loelk boek en welke uitgever in aanmerking komt voor het best verzorgde Nederlandse boek van het jaar en de 50 best ver zorgde boeken vindt men op deze tentoonstelling. WANNEER men de vraag stelt: is liet creëren van een goed ver zorgd boek een kunst, dan moet de ze vraag bevestigend worden beant woord. Niet voor niets wordt de boekdrukkunst ook tot de kunsten gerekend, want niet alleen is een thingh of beauty a joy for ever, het maken van een artistiek verantwoord boekwerk moet werkelijk tot de toe gepaste kunst worden gerekend. En dat geldt niet alleen voor werken van litteratuur, ook catalogi, maand schriften, dichtbundels en niet te vergeten het ontwerpen van boek banden en stofomslagen mag ze ker tot het kunstvak worden gere kend. Daarbij komen dan de artistiek verantwoorde illustraties, de lay-out een uiting van verantwoorde vlak verdeling alsmede de banden, die het aantrekkelijke gezicht van een boek bepalen. HIERVAN geeft de tentoonstelling in de Lakenhal een verantwoord en overzichtelijk beeld. Ze laat bo vendien de wordingsgeschiedenis van het boek ziende ontwerpen voor de opmaak (de lay-out), de pagina- indeling, de letter en wat dm bij kom In lord: liet lai schepping van het boek ~ien vanaf alpha tot omega, vanaf het moment, dat de. boekontwerper zich er mee gaat bemoeien tot het stadium waar in het boek de persen verlaat. In dit licht bezien is een tentoonstel ling zoals die, welke in de Lakenhal wordt gehouden, ook ontegenzeggelijk ren kunsttentoonstelling, die ieder, die liet wel meent met het artistiek geschapen en verantwoorde ding moet gaan zien. WIJ ONTHOUDEN ons in dezen van een gedetailleerd verslag, de expositie spreekt voor zichzelf. Maar iedere bibliofiel, iedere boekenlief hebber raden wij aan deze expositie 1e gaan zien. Hij zal er geen spijt van hebben. Willem Prins. Examens Eerste Leidse EHBO-Brigade ,EIDEN De cursus tot opleiding v< diploma-EHBO, gegeven onder auspi- I ciën van de Eerste Leidse EHBO-Brigade onder leiding van de docent dokter J. de Bruyne, heeft wederom een succ» verloop gehad, i De cursus werd gegeven in de z.g. nieu we stijl, d.w.z. in twaalf lessen in plaats van de zes en twintig, die tot nu toe nodig waren om het officiële examen te kunnen afleggen. Ondanks deze be korting gaf vermelde docent de cur sisten een gedegen opleiding. Dit moge blijken uit het feit, dat voor het examen, in de afgelopen week afgenomen door dokter G. J. Verbrugge, 31 van de 32 kandidaten slaagden. De geslaagden zijn de dames: K. Nagel de Groot, A. Wigchert-van Noort, K. Staffeleu-Bonnet. E. Chaudron, N. van Nieuwpoort, M. Perquin, C. Schalks, L. van Steen, W. Valkenburg, N. Enserink, I, Heinen, C. Hermens, A. Jacobs, M. Martens, M. Ruigrok, F. Zwart, J. Blik- man en de heren: J. Flanderhijn, J. Corbee, Aa v. d. Putten, G. van Rhijn, F. Staderman, J. Seriier, H. Overdijn, P. van Dort, E. Hueting, K. Koster, A. van Oostenrijk, C. Opdam, P. Staffeleu en H. Tegelaar. A. W. Taselaar was geziene figuur in Burgemeesterswijk LEIDEN. Donderdag j.I. is op 63- jarige leeftijd in het Julianaziekenhuis te Apeldoorn overleden de heer A. W. Tase- Vooral de bewoners en speciaal de kin deren van de burgemeesterswijk zullen deze zeer geziene figuur erg missen daar de heer Taselaar de ziel was var de Koninginnedagviering in deze wijk Dit feest organiseerde de heer Taselaai reeds sinds de bevrijding in 1945. Ook als filatelist en bestuurslid van de Leidse Schoolvereniging was hij een bekende persoonlijkheid. BURGERAVOND IN DE DRIE EENDJES ZOETERYVOCDE H.R. YTijdagavond werd in de „Drie Eendjes" door het ge meentebestuur van Zoeterwoude een z.g. burgeravond belegd met de nieuw inge- konienen aan de Hoge Rijndijk. Burge meester J. A. Detmers vertelde het een en ander over de gemeente en sprak de wens uit, dat de nieuwe mensen liet lüer goed naar de zin zullen mogen hebben. ,YVy zyn enkele jaren geleden nogal wat nwoners aan onze buurman kwijtge-1 raakt, maar dankzij het feit dat u onze gelederen bent komen versterken zyn we eer aardig op ons peil terug van 6000 inwoners. Door middel van een grote kaart liet de burgemeester zien welke de gemeente grenzen zijn en hoe het staat met sane- rings- en bestemmingsplannen, met wo ning- en industrie-gebieden. Wethouder J. J. Bosman van openbare werken gaf planologisch overzicht en ging uit ing in op de vestiging van de bier brouwerij Heineken. Aan de Nassau- de jeugd. De kerkelijke aspecten werden uitvoerig belicht door pastoor J. Kragtwyk en ds. Honnef die ook sprak •ns de Geref. kerk. Onder leiding van de heer P. A. Gordijn zong het parociële koor van Meerburg. De vele vragen die zowel schriftelijk als mondeling waren gesteld en tot een ieders tevredenheid be antwoord hadden o.m. betrekking op ver betering van het wegdek van de Hoge Rijndijk, hopelijk geen luchtvervuiling oor Heineken en de reinigingsrechten, aarby werd mee gedeeld dat ook Zoe- woude spoedig zal overgaan op plastic jilniszakken. Na deze geaimeerde be sprekingen kan de gemeente terug zien op een voor herhaling vatbare avond, die ook van groot nut kan zijn voor dege nen die reeds langere tijd inwoner zijn. Bejaarde bewusteloos aangetroffen LEIDEN In haar woning aan de He renstraat te Leiden is zaterdagmiddag omstreeks 2 uur een 83-jarige dame roerloos aangetroffen. Zy zou gevallen De dames bleek een rechter armbreuk en heupletsel te hebben opgelopen. De EHD vervoerde haar Ijlings naar het Aca demisch Ziekenhuis, alwaar artsen mee deelden, dat zij ongeveer 15 tot 18 uur bewusteloos op de gTond moet hebben gelegen. Wat de archivaris van nu betreft: „Die moet vee! meer naar de toekomst dan naar het verleden kyken." Daarom wordt bijvoorbeeld ten behoeve van eventuele verdere uitbreidingen in de toekomst ieder omringend pandje, dat vrij komt, opgekocht. Nu de ruimte van het archief zo dras tisch is uitgebreid, worden binnenkort ook de archieven van de gemeentelijke dienst en bedrijven hier ondergebracht. Maar ook daarna zal er nog een flinke groeiruimte overblijven. Zoals bekend, zal minister mej. dr. M. A. M. Klompé woensdag het archief of ficieel openen. Dit jaar geen zomerfeesten aan H. Rijndijk ZOETERWOUDE H.R. In verband met het feit dat de viering van de vijf de mei ook in Zoeterwoude Hoge Rijndijk niet ongemerkt voorbij zal gaan, heeft het Oranje Comité H.R. er van af ge zien om kort daarop in juni weer zomer- Oranjefeesten te organiset-en. Het ge- poemde Comité heeft voor de viering van de vijfde mei grootse plannen, maar men kon ons nog niet mededelen wat er zal worden gedaan. Vast staat wel, dat in verband met het feit dat er geen terrein ter beschikking is er geen kermis zal zijn dit jaar. Deze overzichtsfoto toont duidelijk, dat het Leids Oud-archief thans ruimtelijk I heel wat beter „uit de voeten kan". In het midden, links, de nieuwe kubus, die tegen het oude gerestaureerde gebouw geplaatst is. KVP Oegstgeest gaat groslijst vaststellen OEGSTGEEST Dinsdagavond 3 mrt. te 20.00 uur komt de KVP afdeling Oegstgeest bijeen in het gemeentecen trum. Lijtwcg te Oegstgeest. O.m. ter vaststelling van de groslijst voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen. In de hui dige gemeenteraad is de KVP met 3 zetels vertegenwoordigd. Het raadslid, de heer P. H. M. S. van der Voort zal zich, wegens het bereikt hebben van de 65-jarige leeftijd, niet meer herkiesbaar stellen. -Een verzoek tot het op de lijst plaatsen van kandidaten kan tot uiterlijk een half uur voor de aanvang van de vergade ring geschieden bij de secretaris. Een dergelijk verzoek dient ondertekend te zijn door 5-KVP-leden en te zijn voor zien van een bereidverklaring van de betreffende kandidaat. Het bestuur van de KVP roept leden en belangstellenden op zoveel mogelijk aanwezig te willen zijn. Vrouw en wereld gebedsdag in Oegstgeest OEGSTGEEST De bijeenkomst van de vrouwen-wereldgebedsdag wordt ge houden op vrydag 6 maart a.s. 's avonds te 20.00 uur in de kapel van het ge meentecentrum aan de Lijtweg. Men wil eigentijdse mogelijkheden vinden om de gebedsdiensten fris en levend te houden zodat de traditie zinvol blijft. De liturgie heeft als thema „Houd moed" Jes. 41 6 en is door vrouwen uit vijf 1 landen samengesteld. De schriftgedeel- i ten zijn gekozen uit de vertaling van het Nieuwe Testament, de zgn. Willi- brorduitgave. Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Anita J. dr. van J. van Egmond en W. A. van Vliet; Ronny A. zn. van A. Poot en A. J. A. van Woersum; Richard zn. van H. Kijk in de Vegte en A. A. Ranselaar; Renée G. dr. van F. N. Reibel en J. Y. L. Kro- nes; Nicolaas J. zn. van N. C. van Pari don en J. G. van Tol; Martinus H. J. zn. van H. Blansjaar en M. A. H. C. Koch: Danny zn. van C. van Tuijl en A. Klinkhamer; Richardus J. J. zn. van J. S. van Capel en C. T. Verhaar; Sas- kia L. B. dr. van L. Dykgiaaff en M. Crama: Marc H. zn. van W. Opdam en C. J. T. van der Pijl; Astrid dr. van W. F. van der Hoogt en A. H. Bol. Getrouwd: M. L. H. Ploeger en H. J. E. M. Meijers. Overleden: J. T. van Bemmelen (man); F. H. Meeng (man); J. M. van der Meer (man); H. de Jong (echtgenote van C. A. van den Heuvel; N. Qualm (wed. van D. Koudijs. LISSE, Gemeenschapscentrum „De Poel". Dinsdag 3 maart om 8 uur wordt de jaarvergadering gehouden van het Gemeenschapscentrum „De Poel" in de kantine van Seriewoningen. DINSDAG 3 MAART Buurt 18: Lammenschansweg (beide zijden van Zoeterwoudsesingel tot Sta tion), Kamerlingh Onnesplein, De Sit- ter'.aan, v d. Waalstraat. Buys Ballot straat, Hugo de Vnesstraat, Kapteyn- straat, v. d. Waalsplein, Van Bemme- lenstraat, Lorentzkade (geheel). Zee manlaan, Van 't Hoffstraat, Bakhuis Rozenboomstraat. Buurt 22: Melchior Treublaan, Stiel tjesstraat, Franchimontlaan, v. d. Hoe- venstraat, Kanaalweg (van v Vollen- hovenplein tot spoorlaan), v. d. Sande Bakhuyzenlaan, Beyerincklaan, Tem- minckstraat, Suringastraat, Burggra- venlaan (geheel), Asserstraat. Schol- tenstraat. Moddermanstraat, Oppen- heimstraat. DONDERDAG 5 MAART Buurt 21. Havenplein, Haarlemmer straat (van Haven tot Mare), Donker- steeg, Kuiperssteeg, Dullebakkersteeg, Hooglandsekerksteeg, Pellkaanstr. Koe straat. Lege Werfsteeg, Duizenddraad- steeg. Van der Werffstraat, Bouwelou wensteeg. Meermanshof. Druckerstraat Maredorpsedwarsstraat, Grevenstr., Vol dersgracht. Noord- en Zuid-Rundersteeg, Janvossensteeg, Koddesteeg. Clarasteeg. Oude Singel (van Houtmarkt tot Mare), Ouae Vest (van Havenplein tot Mare). Lange Zandstr., Vosmolengracht. Oost- dwarsgracht, Koolstraat. Emmastraat. Baatstraat. Buurt 23: Haarlemmerstraat (van Turfmarkt tot Mare). Stille Rijn. Apo- thekersdijk, Schapensteeg, Goegerrit- steeg, Prinsessekade, Turfmarkt. Steen straat. Beestenmarkt, Nieuwe Bees- tenmarkt. Kort Galgewater. Moi sstr Smidsteeg, Narmstraat, Kruisstraat. Ie Binnenvestgracht. 2e Binnenvestgracht. St. Aagtenstr., Lammermarkt, Markt- steeg. Lange Scheisteeg, Nieuwe Mare. Oude Singel (van Mare tot Turfmarkt- brug), Fokkestraat, Oude Vest (var Turfmarkt tot Mare), Lange Mare, Vrouwenkerkhof, Vrouwenkerkkoor- steeg, Dolhuissteeg, Hendrikstr., Siotts- hof, St. Ursulasteeg. Caeciliastr., Lange en Korte Lijsbetsteeg, Korte en Lange Agnietenstraat. Sp'ijkerboorsteeg. Hout markt, Nieuwe Mare. Vestwal. 3e Bin nenvestgracht, Reineveststeeg. Lange- gracht. Vredehof, Noorderstraat. VRIJDAG 6 MAART Buurt 20: Van Vollenhovenkade, Van Vollenhovenplein, Snouck Hurgronje- straat, Huizingastraat. Colenbrander- straat, Duyvendakstraat, Kanaalweg (van Hoge Rijndijk tot Van Vollen hovenplein), Rijndijkstraat, Kanaalstr., Dozystraat, De Goejestraat, Hartman- straat. Roomburgerlaan, Hoge Rijndijk (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Utrechtse Jaagpad (van Utr. brug tot Wilhelminabrug), Catharinastr.. Rijn stroomstraat, Ulenbeckkade, Meyers- kade. Cosijnstraat. Buurt 26: Hoge Rijndijk (van Wil helminabrug tot Rijnvreugd), Utrecht se Jaagpad (van Wilhelminabrug tot Rijnvreugd), Rijnvreugd, Bruggestr Besjeslaan. Park ..Die Leythe". Room- burgerweg. Aarstr Meerhurgerkarl^ Gouwestraat, Amstelstraat, Leedestr., Wierickestraat. IJsselkade, Kasteelhof, Vliststraat, Zaanstraat, Maasstraat, viprwedestraat. Drechtstraat, Lingestr., Spaarnestraat, Lekstraat. Camera: „Mensenjacht in Niederba- dern" (18 Jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Lido: „De kampioen van Miami Beach" (a.!.). Dagelijks: 2.30, T.OO en 9.15 uur Luxor: „The Italian job" (a.l.) Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur Studio: „De overgave" (18 jaar). Dagelijks: 2.30, 7.00 en 9.15 uur ROTTERDAM. 2 maart. Vee Aan voer totaal 1692; slachtrunderen 1263, varkens 429. Prijzen: slachtrunderen 5.25-5.50, 4.40-4.90, 3.90-4.15, 3.65-3.85, varkens 2.78-2.84, ,2.74-2.78, 2.72-2.74 stieren 4.45-5.05, worstkoeien 3.50-3.70, slachtzeugen 2.25-2.35, zware varkens 2.40-2.50. Resp. aanvoer, handel en prij- j zen: slachtrunderen. korter, traag, Iets I gedrukt; varkens, groter, vlhg. fijne var kens lager, enkele prima's boven note ring; slachtzeugen konden gehandhaafd blijven. LEIDEN, 2 februari. Groente Snijbonen 5.80-6.30; kroten, gekookt 82- 92; rabarber 98-1.16; stoofsla 51-56; spruiten A 93-98; spruiten B 95-1,06; komkommers 32-77; winterpeen 13-15; witlof 81-1.25; sla 18-27; bleekselderij 15-23. AMSTERDAM, 2 maart - Vee - Aan voer 199 runderen: 3.805.40; handel vloi en duur; 44 varkens: 3.503.53, handel lager. RIJNSBURG. 27 febr., BLOEMEN Tulpen: Lustige Witwe 100-125, Prelu dium 100-125, v. d. Eerde 120-135, Cop land 150-180. Sweet Harmony 200-280, Princes 250-300, Sweet Harmony 200-280, 140-160. Ralph 140-160, Aladin 280-300, Yellow Max 150-190, Pave 125-160, Carl ton 135-170, Brilliant Star 75-100 per b. Hyacinten: Ostara 20-23, LTnnosence 22-25, Jan Bos 30-33, Pink Pearl 20-24 per st. Anjers: Witte Sim 20-23, Rode 27 -30, Rose 23-27. Crowly 20-25, Dusty 22- 27, Arthur 18-22, GY 20-25, Keever 23- 27, La Rève 24-29, Esperance 23-28 per st. Freesia: Golden Yellow 125-150. Whi te Swan 140-180 per bos. Diversen: An- thurium 150-300. Gerbera 20-53 per st. Mimosa 65-125. Anemonen 30-75, Hya cinten 80-130. Narcissen 75-150, Chry- "no.-*50 per bos.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 3