SfeÊciddcSou^cmt DOOD TROF MIDDEN IN ED HOORNIK ZIJN WERK antenne HET VERJAARDAGSFEEST Exploratie van Noordzee DE SCHONE SLAAPSTER Schrijven als een therapie Sportvissers ontevreden over Hier en Nu Uiteenlopende interpretaties mogelijk RADIO VANAVOND RADIO MORGEN PAGINA 2 DE T.üimSF. COURANT MAANDAG 2 MAART 1970 Opsporing verzocht IS het noodzakelijk of toelaatbaar dat er straks regelmatig televisieuitzen dingen komen voor politieopsporings- doeleinden? Deze vraag werd onlangs door minister Polak aan een speciale werkgroep voorgelegd. Minister Polak iheeft bij de installatie van de werkgroep niet onvermeld gela ten dat veel ernstige misdrijven onopge helderd blijven; dooi t.v.-oproepen wordt de gehele burgerij ingeschakeld. In Ne derland hebben de nuchtere opsporings berichten waal-mee nu gewerkt wordt, al een redelijk resultaat; in het buiten land wordt de inschakeling van televisie forser aangepakt, zoals ook de Neder landse burger «en enkele keer door overname van een Westduits programma heeft kunnen ontdekken- Het publiek, via allerlei detectiveseries al sterk in de criminaliteit geïnteresseerd, wordt op de manier „live" bij misdaad en opsporing betrokken. Blijkens ervaring niet zonder succes voor politie en justitie. Maar er zijn bedenkingen gerezen. Er kan uit zulke televisieuitzendingen een ongezonde sport voortvloeien; verdacht makingen kunnen opgewekt worden te gen iemand die onschuldig is. Men komt verder op het randgebied van de privacy bescherming waarop ook een verdachte recht heeft. Er wordt extern leed ge schapen voor de familie van zo n ver dachte. Reële bezwaren. Maar daartegenover staat, dat het op vrije voeten blijven van mensen die zware misdrijven hebben be gaan een geprolongeerd gevaar kan bete kenen, een schending van de normen van 'n rechtsstaat ongestraft laat en vaak ook stimuleren zal tot herhaling of na volging van misdrijven. Wij geloven dat, wanneer vastgesteld wordt dat minder-statische t.v.-uitzen dingen veel meer en ook veel sneller tot succes leiden dan bij de gebruikelijke opsporingsberichten, het beter is over de bezwaren heen te stappen. Mits aan het besluit inzake zo'n uitzending grondig overleg van politie en justitie vooraf gaat, waarbij een vertrouwensman van de verdachte in staat moet worden ge steld redelijke bezwaren in te dienen en de naaste familie (natuurlijk op korte 'termijn) is ingelicht. Minister Polak heeft al gezegd dat 'bij een instemmend advies bij het kie zen van de vorm het Nederlandse volk 'n factor die meetelt, kan vormen. An dere gestelde vragen wie betaalt, wie maakt het programma, wie is verant woordelijk lijken ons minder ingewik keld. Het zal zoveel mogelijk een zaak van politie en justitie moeten worden en de kosten zijn rechtstreeks voor de over heid, dus voor de gehele gemeenschap: uitzendingen uit de kijlcgeldpot of recla meinkomsten komen: noch de verant woordelijkheid bij omroepverenigingen komen te berusten. Een „ontmoetings programma" voor de NOS lijkt ons er ook niet in te zitten. TÉRUGBLIK Toen de KRO enige tijd geleden het t.v.-spel Een duidelijke zaak uitzond, hebben we het hier betreurd dat er geen discussie over het hier aange sneden probleem de wenselijkheid om met medische kunstgrepen het leven zo lang mogelijk te rekken aan werd vastgeknoopt. De KRO had onze klacht kunnen voor komen door te verwijzen naar het toen ongetwijfeld al voorgenomen Gamma- programma Het leven bewarm, dal gisteren werd uitgezonden. Een boeien de discussie die weliswaar geen „laat ste antwoorden" opleverde, maar die in elk geval aantoonde dat de onder havige materie in wetenschapskringen als actueel wordt ervaren. Reden om een populaire uitzending erover toe te juichen omdat het een zaak betreft waarmee iedereen t.z.t. geconfronteerd kan worden. Overigens bleef het uiteraard ccn som bere materie voor de zondagavond. Dat zou by een goede coördinatie geen be zwaar behoeven te zijn. Maar dc NO» programmeerde als alternatief op II een Kort geding over abortus. Kokers, die de zondagavond liever „licht" hou den konden gaan ganzeborden: kijkers- die geïnteresseerd zjjn in sociaal-ethi sche problemen moesten zich een be langwekkend programma laten ontgaan. Kort geding is meestal een goed pro gramma en zal dat gisteren ongetwij feld ook geweest zijn. We zagen alleen het slot, kregen daaruit de indruk dat, als zo vaak in discussies over abortus, de stem van de meest belanghebbende - het jonge leven dat gedood wordt niet gehoord werd, althans onvol doende effect had op het jury oordeel. BÜ de KRO hoorden we de mooiste Cavalleria rusticana uit onze herinne ring. De beelden die de Duitse t.v. er bij liet zien waren verschrikkelijk. Dc meestal mallotige processie was hier mallotiger dan ooit en wat de regie deed met de ruime scenische mogelijk heden een serie van slechte close- nps voornamelijk was vrijwel niets dat de moeite waard was. T.v. derhalve om met gesloten ogen te ondergaan De zaterdagse t.v. behoeft geen com mentaar. Alle serieprogramma's ver liepen zoals ervan vei-wacht kon wor den. Enige opmerkelijke was dat Ach ter het nieuws ongewoon veel aan dacht wijdde aan het Van dei- Doelse stuntje in de Tweede Kamer rond een verspreking van de minister-president Zelfs AhN tilde er achteraf niet zwaar aan, hing de ruime aandacht uiteinde lijk op aan het „feit" dat politici de publiciteitsmedia te gul ongeloofwaar digheid aanwrijven. Aardig van AhN, dat zich bij gelegenheid nogal eens aan ongeloofwaardigheden pleegt schuldig te maken. Vg De eerste van twee documentaires de exploratie van de Noordzee wordt vanavond door de NCRV uitgezonden. Deze documentaire gaat over de over- bevissing, die met name wat de haring betreft, al een feit is. Ook voor andere vissoorten, zoals tong, makreel en gar naal, zien de biologen het somber in tenzij er spoedig nationale en interna tionale afspraken worden gemaakt. Aan deze prodüktïè werken onder meer mei ir. P. J. Lardinois, minister van Land bouw en Visserij, ir. T. J. Tienstra directeur van de Visserijen (ministerie van Landbouw en Visserij) en Neder landse, Ierse en Deense vissers, wijl de hektrawler Tridens Neder lands grootste visserij-onderzoekings vaartuig eveneens een belangrijke plaats innement. De camera werd hanteerd door Pim Korver; produktie en regie heeft Jan Willem Muller. De tweede documentaire staat geprogram meerd op maandag 30 maart. Onder de titel „Aurora's bruiloft" heeft de derde akte van een van de meesterwerken van het romantische ballet, „De schoone slaapster" van Ma- rius Petipa op muziek van Tsjaikofsky, zich gehandhaafd op het internationale repertoire. Het ballet ging in 1890 in première in het Maryinsky Theater en werd pas ruim dertig jaar later, in 1921 in het Londense Alhambra Thea ter, voor het eerst uitgevoerd in Euro pa. Vanavond zendt de NCRV „Auro ra's bruiloft", met als hoogtepunt het befaamde duet De Blauwe Vogel, in kleur uit in een uitvoering door het Royal Ballet, met als solisten Dame Margot Fontéyn en David Blair. NCRV Ned. I 22,00 uur (Van een onaer verslaggevers) AMSTERDAM Ed Hoornik is niet meer. De dichter overleed zondagmiddag aan een hartaanval op 59-jarige leeftijd in zijn woning aan de Prinsengracht in Amsterdam. De begrafenis is vastgesteld op donderdag 5 maart op de Nieuwe Oosterbegraaf plaats in de hoofdstad. Ed Hoornik door Ab Visser geken schetst als „de diplomaat in onze litera tuur" zou volgende week maandag zijn 60ste verjaardag hebben gevierd. Hij overleed kort na een interview, dal een onzer redacteuren vrijdagmorgen met hem voerde over zijn jeugd in Den Haag, over de oorlogsjaren, over zijn vakanties in Spanje, zijn weekendhuis je in het Noordhollandse dorp Hens- broek en over zijn laatste roman „De Vingerwijzing". Ed Hoornik had vele ingrijpende her inneringen aan de stad van zijn jeugd Sommige van die herinneringen lagen zo aan de oppervlakte, dat ze zelfs te rugkeerden in zijn jongste roman. De Vingerwijzing, die het afgelopen jaar bij MeUlenhoff is uitgekomen, met voorin een citaat uit „Herzog" van Saul Bellow: „Depressieven kunnen geen af stand doen van hun jeugd, zelfs niet van de beproevingen van hun jeugd". 'De Vingerwijzing speelt zich af in Don Haag, vooral rond het Oranjeplein. in welke buurt Hoornik was geboren. Het is nu een afbraakbuurt geworden. Daar staat de kerk waar h\j katecbismus kreeg „Daar heeft zich voor mij een bepaald drama afgespeeld", zoi Hoornik rnjj vrijdag. „Mijn moeder stierf toen ik zeven jaar was. Die buurten rond de Bankastraat en de Kerkhoflaan hebben een Eline Veresfeer, zij zijn een beetje Couperusachtig. Zo hebben verschillen de wijken nog wel aantrekkingskracht voor mjj in tegenstelling tot de nieuwe wijken waar ik ogenblikkelijk ver dwaal. Zondags gingen we altijd wan delen naar de Dierentuin, en toen we 18 werden gingen we daar dansen. Daar ligt een stuk van je jeugd. Schevenin- gen betekende toen ook veel meer voor mfl, maar de sfeer van toen is er ge leidelijk aan verdwenen. De broederschool, die in De Vingerwij zing voorkomt is de lagere school waar ik op zat". Later volgde Hoornik de h.b.s.-bij de jezuïeten. Vertien jaar geleden kreeg hij van het Centraal Bureau Huisves ting een gewezen winkel aan de Prin sengracht. in Amsterdam ter beschik king als woonruimte. Edo Spier, toen nog opmaakredacteur bij Het Parool, liet hij het huis verbouwen, het was de eerste opdracht voor Edo Spier op het gebied van de architectuur en vier jaar geleden verbouwde diezelfde Edo Spier ook een daglonershuisje in het Noord hollandse dorp Hensbroek, waar het echtpaar Hoornik-Bouhuys de week ends placht door te brengen Veel vrienden Hoornik had veel vrienden die 's avonds laat kwamen napraten in wat ze noem den „De salon van Ed Hoornik", Mu- lisch bijvoorbeeld. Jan Hein Donner, Kees Nooteboom en Peter Schat. Ed Hoornik werkte niet op gezette tij den, maar heel onregelmatig. Aan zijn literaire werk wijdde hij zich bij voor keur tijdens de vakanties, die steevast gedurende twee tot drie maanden per jaar in Spanje werden doorgebracht, dank zij een werkbeurs van het fonds voor de letteren, en dank zij zijn func tie bij de Stichting Culturele Samen werking (Sticusa) en zijn, directeur en secretaris-redacteurschap van Delta. Delta is een soort cultureel visitekaar tje van Nederland en bestrijkt een zeer breed cultureel en wetenschappelijk vlak. Het tijdschrift verschijnt in een Engelse vertaling, met medewerking van ambassades en het ministerie van Buitenlandse Zaken en het wordt vol ledig gesubsidieerd door C.R.M. Hoornik had een Rembrandtnummer uitgebracht, een Doodsnummer, een Provonummer, een Modern Artnummer en had in de toekost met een Suriname- nummer, een achitectuumummer en een Sportnummer willen komen. Hij memoreerde vrijdag in ons gesprek de actie, die gaande is omdat de sub sidieregeling van het fonds voor de let teren ontoereikend wordt geacht: er vallen te veel mensen af. „Steven Mem- brecht bijvoorbeeld", zei ik- „In de Haagse PoSt van 28 januari zei hij: ..Ik beschouw me als een onderbetaal de en ondergewaardeerde arbeider op een fabriek, die zich in alle opzichten te kort gedaan voelt en daarom ontslag „Tja", zei Hoornik, „Membrecht is een niet zo goed verkochte auteur, welis waar. maar hij werkt heel hard en hij heeft bovendien een onmiskenbaar ta lent, dus een behoorlijke toelage komt hem wel toe". Spanje Ed Hoornik en zijn echtgenote Mies Bouhuys, die in het verleden het hele Iberische schiereiland hebben door kruist („om misverstanden te voorko men. we zijn zeer gekant tegen het re- I gime, maar we houden van de Spaanse mensen") keerden de laatste jaren steeds terug in Marbella aan de Costa del Sol. »iet boorteplaats van Picasso. Daar verrichtte Hoornik zijn literaire werk, terwijl Mies Bouhuyg er veelal op uittrok om de in de loop der jaren ge maakte vrienden op te zoeken en om colleges te beaoekenM5es Bouhuys stu deert Spaans en staat vlak voor haar kandidaatsexamen. Ed Hoornik liet ziah destijds door Span je inspireren voor zijn eerste roman „De Overlevende". Uigangspunt was het be richt, dat Amerikaanse vliegtuigen in de buurt van Marbella een bom had den gedropt. „Ik heb me in de situa tie ingeleefd en mijn indrukken ver werkt eensdeels in de plaats waar die bom gevallen is, en anderzijds in Ausch- Ed Hoornik heeft een paar jaren con centratiekamp Dachau ondergaan, maar in „De Overlevende" schrijft hij over Auschwitz: „In Dachau stierven dage lijks honderden mensen, maar er waren geen gaskamers. Auschwitz daarentegen was de machine des doods. Om daar over te kunnen schrijven heb ik al 100 boeken over het concentratiekamp ge lezen. Ik heb er niet over durven schrij ven zonder mij helemaal daarin te heb ben ingeleefd, ik wilde me niet beper ken tot mijn cig Dachau". Ed Hoomik heeft in Vught en Dachau gezeten, in de laatste plaats in barak 17- „Dat was de beste barak, want daar bevonden zich alle gevangenen die in de keuken werkten. Van de ketel soep bleef altijd wel iets over. Het laatste halfjaar in die barak had ik er een speciale functie: ik moest toezicht hou den op de spinden, de kastjes van de gevangenen- En ik had ook de luizen controle. Dat baantje was wel niet offi- Malaga, de ge-.^.^ieel. maar het werd toch oogluikend door de S.S. toegestaan. De Blookalteste had om barak 17 een speciale prikkel draadomheining laten maken, zodat ge vangenen uit de andere barakken er niet konden komen. Ik vertel dit om dat in mijn werk het begrip schuld nog al een rol speelt. Toen ik een uitgemer gelde gevangene wat soep gaf, dreigde de Blockalteste me naar een buiten commando te sturen, waar je dan een zekere dood tegemoet ging. Daarop gaf ik die gevangene dan maar een trap, op dat moment dringt het fel tot je door, dat je geïnfecteerd wordt door datgene waartegen je hevig gevochten hebt. Je doet het dan wel uit zelfbe houd, maar dat neemt het schuldgevoel niet weg. Door dat soort ervaringen was het mij mogelijk een deel van De Overlevende in Auschwitz te situeren omdat veel gebeurtenissen parallel lie- Waarom moest u daarover schrijven?" Hoornik: ,.In het concentratiekamp zit ten is geconfronteerd worden met de naakte mens en met de dood. Dat een ingrijpende ervaring. Goed er kwaad splitsen zich in het concentratie kamp veel duidelijker af dan in de wel vaartsstaat, waar goed en kwaad op alle mogelijke manieren gecamoufleerd worden. Er lijden nog veel mensen wat prof. Bastiaans noemt, het cor tratiekampsyndroom en dat is, wat ik door het schrijven van me heb kunnen afzetten; het schrijven was een therapie voor mij". „IJ bent het dus helemaal kwijt?" Hoornik: „In het boek, dat u aar lezen bent De Vingerwijzing komt de oorlogservaring nog in een hoofdstuk vóór. Ik ben er nu af, tenzij die Kuyll, die nu in twee van mijn boeken voor komt, me weer een loer draait. Ik ben nu met een derde roman bezig en om nu voor goed van Kuyll af te komen, laat ik hem nu dood gaan". Roerig Amsterdam Behalve met 'zijn derde roman Hoornik bezig, samen met zijn echt genote, met een filmscenario over roe rig Amsterdam in de jaren 1870 tot 1919, dat R.I.P. zou gaan heten en dat vol gend jaar op het repertoire van de Nederlandse Comedie zou staan. Met poëzie hield Ed Hoornik zich de laatste tijd niet bezig Tot 1939 wé redacteur van het toenmalige literaire jongerentijdschrift „Werk", in 1940 1941 redigeerde hij „Kriterium" tot de oprichting van de beruchte Kultuur kamer en van „De Gids" was hij sinds 1954 redactiesecretaris. In 1957 schreef hij het scenario voor de film „Anthony Fokker, de Vliegende Hollander", var Gerard Rutten, in 1956 verscheen var hem de als Boekenweekgeschenk uit gegeven bundel „De muze zwerft door Nederland". Van zijn toneelstukken: De Bezoeker, Kaïns geslacht, De Zeewolf en Het Water, beschouwde hij het eerst genoemde als het beste. Het Water, gebaseerd op de watersnood van 1953, verwierf de H. G. van der Viesprij: (ADVERTENTIE) HILVERSUM De hoofdredacteur van het blad De Sportvisser, C. van Heug- ten, heeft ernstig bezwaar gemaakt tegen de eenzijdige wijze, waarop zaterdag in een t.v.-uitzending van de actualiteitem-ubriek Hier en Nu de kwestie van de opheffing van de kuil- visserij in het IJssetmeer is behandeld. Hij verlangt, dat de NCRV op korte termijn hierop terugkon De heer Van Heugten zat zaterdag j.l. namens de georganiseerde sportvissers op uitnodi ging van de NCRV in een forum, dat over de kuilvisserij discussieerde. De sportvissers, die in eerste instantie na de snoekbaarsexplosie op het IJssel- meer op onmiddellijk verdwijnen van de kuilvisserij hebben aangedrongen, kregen geen leans zich in de uitzending te verweren tegen verwijten van Ui kei- vissers en andere forumleden, dat de kuilvisserij vooral weg moet ten be hoeve van de sportvisserij. De heer Van Heugten veronderstelt, dat de uit zending tonder druk van invloedrijke Urkers tot stand is gekomen. De noo'd- redacteur van de actualiteitenrubriek heeft de kwestie in beraad genomen. ONDANKS BEZWAREN UNDA-duif voor KRO-reportage bisschopswijding HILVERSUM (KNP) De KRO-repor tage van de bisschopswijding van mgr. dr. B. Möller van Groningen heeft, on danks protesten, op het XJNDA-tele- visiefestival te Monte Carlo de eerste prüs, de bronzen duif, ontvangen in de categorie liturgie. Het verslag van deze unieke bisschops wijding in de Prins Bernhardhoeve te Zuidlaren (28 juni 1969) kreeg van 10 van de 14 juryleden algemene erken ning, ondanks het feit dat van bisschop pelijke zijde bezwaren werden gemaakt, dal katholiek Nederland, waarvan het episcopaa „niet solidair met de paus" werd genoemd, een hoge onderscheiding zou ontvangen. In besprekingen tussen het UNDA- bestuur en deze bisschoppen werd er van UNDA-zijde op gewezen, dat men geen twee zaken door elkaar moest halen, dat het hier om een reportage van een omroep handelde en dat de reportage was opgenomen voor Neder land in conflict met paus en wereldkerk raakte. De bronzen duif is uitgereikt aan de producenten van de KRO-reportage, Guus Christel, dqor mgf,,5egura, 4c hulpbisschop van Buenos Aires, die aanvankelijk bezwaren tegen de prijs uitreiking h£)d. De prijzen in de overige categorieën: derde wereld, katechese voor jongeren en volwassenen, gingen respectievelijk naar de Franstalige-Belgische tv, een Amerikaans tv-station en de BBC. Haagse Comedie met Pinter De gebeurtenissen in „Het Verjaar dagsfeest" zijn immers simpel: Stanley, een vage jongeman, die geen duidelijk werk heeft, woont als enige gast in een pension, waar hij op merkwaardige wijze ■Het eerste avondvullende stuk, dat Harold Pinter nu alweer tien jaar geleden echreef, „Het verjaardagsfeest", is een bron van eindeloze en niet te beëindigen discussies over de „bedoelingen" van de auteur. Degenen, die de voorstellingen die de Haagse Comedie van dit stuk geeft, hebben bezocht bij de eerste vertoningen afgelopen weekend (of die willen bezoeken) ervaren dit. Pinter toont immers een incident van vrij geringe omvang, dat door het ontbreken van enigerlei informatie, lident voorvalt, voor honderden interpretaties openstaat. bemoederd wordt door de hospita. Er is age relatie met een meisje. Twee komen dan zomaar binnenvallen en zij beginnen een felle terreuractie te gen Stanley, die zij tenslotte meenemen, na eerst een verjaardagsfeest te zijner ere te -hebben georganiseerd, hoewel hij zegt niet jarig te zijn. Van geen van de personen kom je als toeschouwer iets te weten over de mo tieven die hen tot hun daden brengen. De twee mannen komen uit het niets en keren met Stanley terug naar de zelfde duisternis. Van Stanley kom je niets te weten, dan dat hij nu ongeveer één jaar in het pension woont en verder is er een onduidelijk verhaal dat hij ver telt over zijn verleden: hij zou pianist zijn en ooit een conceit gegeven hebben. De hospita en haar man zijn mogelijker wijs iets duidelijker ingevuld, maar hun aanwezigheid is niet de essentie van het diama. Vragen (Er zijn zeer uiteenlopende interpreta ties te bedenken voor het stuk. Gaat het over een mens die zich terugtrekt uit hel leven, maar dan weer teruggeroepen wordt? Gaat het over iemand in een gelukkige situatie zonder moeilijkheden, die door de maatschappij ongewild tot een ander leven wordt gebracht? Over de dood. die bevrijding brengt uit een mise rabel leven, waarin niets lukt.' Andere vragenzijn de twee mannen, die Stanley het le\-en zuur maken, vertegenwoordi- gei-s van abstracte ideeën? Zijn ze in het v erhaal werkers van een psychiatrische kliniek, waar Stanley heen moet'' Zijn 1 het gewoon schurken, die iets heel anders i op hel oog hebben? enzovoorts. 'Viiiler zou het beslis-t betreuren, toen- neer op deze vragen concrete antwoorden I werden gegeven. Hij schetst zoals In latere stunkben, bijvoorbeeld „De Huis- bewaarderook het geval is a tie. die zich kan voordoen s haagse comedie n allerlei redenen, herkenbaar (j0f( jr9j Is. In meerdere of mindere iedereen wat hersenspoeling, geestelijke terreur, Verlatenheid, eenzaamheid en onvolwaardigheid is. Om die dingen gaat liet bij Pinter, niet om allerlei redenen, waarom dat allemaal kan ontstaan. Wanneer acteurs kiezen voor een opvat ting van hun rol, zijn zij verloren, omdat het stuk zijn geldigheid verliest. Paul Steenbergen heeft er in zijn regie op toe gezien dat er niet is uitgegaan van een of andere vóóronderstelling. De acteurs spelen de gegeven situatie zeer omlijnd, zonder te pogen gebeurtenissen, die even tueel vooraf kunnen zijn gegaan, ln hun rol te projecteren. Dit geldt niet voor de rollen van hospes en hospita, die veel realistischer zijn opgezet. Daarmee ben je er bij Pinter loch nog niet helemaal. Technisch gesproken stelt hij weer andere eisen. De merkwaardige vorm van zijn dialogen verplicht de ac teur tol het beoefenen van „pauzespel" Geregeld vallen er stiltes, die gevuld moeten zijn. De functie van de stiltes is in deze voorstelling echter niet begrepen; ritmisch is de voorstelling bepaald zwak. De kracht van Pinters dialogen komt daardoor niet voldoende tot uiting Wim van Rwij Wirn van Rooij. niet de ideale acteur voor de titelrol, doet erg knappe dingen in het eerste en tweede bedrijf, maar de tragische afwikkeling van zijn figuur, in het derde deel, komt aan inhoud te kort. Dat laatste geldt overigens in veel ster kere mate voor de bijdragen van Guus Verstraete en Nanni Vermeer Jacques Luyer speelt heel helder en overtuigend de zeer uiteenlopende aspecten van zijn Frans van der Llngen en Ida Wasser man lijken mij het meest gespeeld, te hebben volgens de bedoelingen van Pin ter. Zij doen het hospespaar, nol weder zijds onbegrip, dal zich echter alleen maar uit sn heel kleine kortsluitingen, die telkens heel fijn genuanceerd worden. Ida Wasserman heeft als de ietwat dwaze, domme Meg. die volledig onbegrip aan de i prachtige rol j Bijzondere eisen Stukken van Pinter stellen acteurs die geschoold zijn rechts: Ida De voorstelling van dit tot denken zet tende stuk van Pinter heeft overigens volop momenten van grote komische kracht, al zou dat niet blijken uit wat hierboven ls geschreven. Wat. dat betreft is de voorstelling uitstekend geslaagd, ook al omdat in de knappe vertaling van Van het Reve dit „dubbele-bbdem"-effect bij de meeste Nederlandse acteurs sprake i goed gerealiseerd is. Jammer genoeg i het traditionele theater, waarin J hel bij de première niet helemaal vol. logische analyse van redenen en oor ze- j Het zou jammer zijn, wanneer het Haagse ken altijd mogelijk was, voor bijzondere i publiek het bij voorbaat af laat weten, eisen. De geboden situatie is alleen geldig, omdat het om Pinter gaai „J| I_m. elke interpretatie moet mogelijk blijven. jan verstappen iezing. NEDERLAND I 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Nieuws in het kort NCRV: 19.04 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.13 uur: J eugdherin nneringen 19.30 uur: Breng eens een zonnetje 20 00 uur: Journaal 20.20 uur: Studenten quiz 20.45 uur: Dombey en zoon 21.10 nur: Exploratie Noordzee 22.00 uur: Aurora's bruiloft 22.35 uur: Collegium musicum Judaicum 22.45 uur: Journaal TELE AC: 22.50 uur: Burgerschapsvorming NEDERLAND I! NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala VARA: 19.30 uur: Coronationstreet 20.00 uur Journaal 20.20 uur: Lucyshow 20.45 uur: Een dame uit de provincie 22.15 uur: Achter het nieuws 22.55 uuur: Journaal derne koorw BELGIE 324 m (Nee Taalwcnken. 18.55 HILVERSUM I Morgenwijding. Oude kamer- HILVERSUM I gehoor: klassieke HILVERSUM I opvallend vrolijk gevarieerde visite. (12.00 Nieuws). 13.00 Nieuws. 13.03 Ekspres: platen- programma. 14.00 Nieuws. 14.03 De Eddij Becker Show. 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draal. i SOS-berichten voor de Buitenlands persoverzicht, weerbericht, mededelingen. Schoolradio. (15.00-15.03 N Nieuws. 16.03 Beursberichten ke muziek. 16.15 Programma

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2