btembuszege Oostenrijkse socialisten rijdend.- ,m„ VOLKSPARTIJ VERETEST MEERDERHEID Jongen springt Douane speurt naar geraffineerde bende sigarettensmokkelaass HANDGRANAAT IN VLIEGTUIGTOILET -j 1 1 jin paniek uit Kreisky genoemd als nieuwe kanselier Ruim 30 mille aan sieraden bij inbraak verdwenen Veilig geland na botsing in de lucht Heerlijk Dansen..?^- Bij Evert Castelein I Pompidou breekt reis in VS niet af Burgemeester van New York afwezig Maanstof gestolen ENORME BUIT UIT KOTTER EN VRACHTWAGEN: Veiligheidsman hield de pin ingedrukt GALA SL0TBAL Evert Castelein PAPENGRACHT 32 - LEIDEN POSTBUS 11. TELEFOON 20935 REDACTIE 20015 en 25594 ADVERTENTIEAFDELING 20826 GIRO 10 30 03 Bank: Amro-Bank N.V., Leiden DIRECTEUR: DRS. J. H. M. BRADER Hoofdred. F. J. Plug - chef red.- H. P. M Heruer. ADV. (excl. BTW) 23 ct. p. mm. Telefoontjes 2.10. KLACHTEN bezorging tel. 20935 (18.00—19.00 uur). ABONNEMENT (bij vooruitbetaling) p.w. 1.16, p. mnd. 4.95, p. kwart. 14.85, fr. p. post 17.75. MAANDAG 2 MAART 1970 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN NOORDWESTELIJKE WIND erwachting van het KNMI geldig tot r Wisselend bewolkt met enkele hagel en sneeuw buien. Matig tot krachtige, aan de kust harde noordwestelijke wind. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 61e jaargang, no. 17.991 WENEN (Reuter-AFP-DPA) Na West-Duitsland heb ben nu ook in Oostenrijk de socialisten een verkie zingsoverwinning behaald: de socialistische partij Oostenrijk onder leiding van Bruno Kreisky, na de verkiezingen van gisteren de grootste partij geworden, veroverde 81 (74) zetels in het parlement, maar komt er twee te kort voor de absolute meerderheid. De (ka tholieke) Volkspartij behaalde 78 (85) zetels en de liberale vrijheidspartij zes zetels. Vandaag zijn de socialistische partij leiders bijeengekomen om het vraagstuk van de toekomstige regeringsvorm te be spreken. Er zijn twee mogelijkheden: voortzetting van de zogenaamde zwart- rode coalitie, dat is Volkspartij en socia listische partij of, minder waarschijnlijk, een kleine coalitie van socialisten en de rechts-liberale vrijheidspartij, die, zoals gemeld, zes zetels heeft gekregen. De regering Klaus komt woensdag bij een om haar ontslag aan te bieden, waar na president Jonas een nieuwe kanselier zal aanwijzen. Algemeen wordt verwacht dat Klaus de leiding van de Volkspartij zal neerleggen en dat Kreisky, die in zijn verkiezingscampagne beloofd heeft Oos tenrijk te zullen moderniseren en de dienstplicht tot een half jaar terug te brengen, de eerste socialistische kanselier van Oostenrijk zal worden. Het is bekend dat hij geen voorstander is van een sa mengaan met de liberalen. Kreisky is een goede vriend van de Westduitse bonds kanselier Brandt. Hij is enkele malen door de nazi's gevangen genomen en week daarna, evenals Brandt, uit naar Scandinavië. Toen hij na de oorlog terug keerde kwam hij in diplomatieke jlienst en onderhandelde met name met de Russen over het staatsverdrag, dat een einde maakte aan de geallieerde bezet ting. Ilij is ook nog enige tijd minister van Buitenlandse Zaken geweest. HAZERSWOUDE In de nacht van vrijdag op zaterdag is in de juweliers zaak van A. van Wasjj (Dorpsstraat 17) een aantal gouden voorwerpen voor een waarde, liggend tussen 30.000 en 35.000 gulden ontvreemd. De familie Van YVaaü is niet verzekerd tegen diefstal. Toegang tot de juwelierszaak Ls ver schaft via de achterzijde van de woning. Toen men eenmaal in het woonhuis was binnengedrongen is de afgesloten toe gangsdeur tot de winkel uit de scharnie ren gelicht Naar mdg worden aangeno men zijn kenners aan het werk geweest- De gouden voorwerpen werden keurig geselecteerd uit de doubléartikelen. Niet alleen de vitrines werden aange sproken, ook werd een bezoek gebracht aan de werkplaats achter de winkel. Daar werden reparatiezakjes met sieraden weggenomen. Vermist worden onder meer dames- en herenhorloges, ringen, han gers en muntranden. Men mag aanne men, dat de inbrekers bij hun werk zijn gestoord, want een gedeelte van de gou den voorwerpen is blijven liggen. De in braak moet zijn gepleegd na half twee in de nacht van vrijdag op zaterdag, het tijdstip dat het echtpaar Van Waaij zich naar lied begaf. De rijkspolitie, die het vermoeden heeft te doen te hebben met beroepsinbrekers, heeft zaterdagmorgen met een speurhond het eerste onderzoek ingesteld. LAGE ZWALUWE (ANP) De 18-ja rige P. C. R. uit Pijnackcr is gistermid dag omstreeks half twee uit de rijdende internationale trein Rotterdam-Antwer- pen gesprongen. De trein had op dat mo ment 'n snelheid van circa 30 kilome ter per uur. De jongen liep slechts, lich te ontvellingen op. De rijkspolitie van Pijnacker ontferm de zich kort na het gebeurde over de jongen. Hij bleek gisteravond met een gestolen au.o in Pijnacker een aanrijding te hebben veroorzaakt. De jongen vlucht te na de botsing naar Amsterdam. La ter liftte hij naar Rotterdam. Gisteren wilde hij naar het buitenland uitwijken en stapte zonder kaartje in de interna tionale trein. Toen echter de controleur I bij de Lage Zwaluwe langs kwam, wist hij zich zonder kaartje geen raad meer en sprong hij uit de trein, die op dat mo ment wegens een onveilig signaal slechts met geringe snelheid reed. De rijkspoli tie vond de jongen terug in een wegres taurant, nadat zij door een geschrokken conducteur was gealarmeerd. Krans om de hals, op de hoogste trede: Attje Keulen-Deelstra. De Friese ..doorloopster" zette in West Allis de kroon op haar schaatscarrière. Alle favorieten gingen door de knieën sommigen ook letterlijk voor haar kracht. Zij greep de wereldtitel in een kampioenschap verguld van Nederlandse Stien Kaiser werd tweede, de andere Nederlandse rijdsters plaatsten zich bij de eerste negen. VANCOUVER (Reuter) Een Vis count van Air Canada is gisteravond veilig op het vliegveld van Vancouver geland nadat het in de lucht in botsing was geweest met een sportvliegtuigje. Niemand van de 29 passagiers en de drie leden tellende bemanning werd ge deerd. Het sportvliegtuigje stortte op' enkele kilometers van het vliegveld neer. De inzittende kwam daarbij om het le- ADVERTENTIE) Lisse Zondag 8.00 uur Leiden Zaterdag 8.15 uur Zondag Leiden 8.00 uur A Dansles 'n Enkele plaats Luchtactie van Israël: 32 doden CAIRO (AFP) De luchtaanvallen. die Israëlische vliegtuigen gisteren heb ben gedaan op Egyptische posities aan het Suezkanaal. hebben volgens een me dedeling van een woordvoerder in Cairo 32 doden geëist. Deze vielen onder mili tairen en bij de strijdkrachten werkza- burgers. In Tel Aviv is bekendge maakt dat Israëlische vliegtuigen drie maal Egyptische militaire doelen op 25 km ten westen van het Suezkanaal heb ben bestookt. De doelen lagen in de mid densector. De Israëlische luchtmacht leed geen verliezen. NEW' YORK (Reuter) Het echtpaar Pompidou zal zijn bezoek aan Amerika ondanks de vaak felle demonstraties te gen het Franse beleid ten aanzien van het Midden-Oosten, niet voortijdig beëin digen. Wel zijn op Frans verzoek de vei ligheidsmaatregelen in New York ver scherpt, nadat de Franse gasten hadden geklaagd over de voorzieningen in Chica go, die volgens hen onvoldoende waren. De onzekerheid over een al dan niet voortijdige terugkeer van de Franse pre sident bereikte gisteravond een hoogte punt, toen officieel werd meegedeeld dat mevrouw Pompidou wegens overver moeidheid met een lijnvliegtuig van Air France naar Parijs zou terugkeren, ver gezeld van mevrouw Schumann, de echt genote van de minister van Buitenlandse Zaken. Algemeen werd aangenomen dat het Franse staatshoofd hiermee zijn onge noegen kenbaar wilde maken over de an ti-Franse demonstraties. Zeer kort daar op liet echter de woordvoerder van de president weten, dat de toestand van me vrouw Pompidou „veel beter" was en dat zij zou blijven. Pompidou is inmiddels in New York aangekomen. De burgemeester van New York, John Lindsay, had vrijdag al de stad verlaten. Aanvankelijk beweerde hij dat hij weg moest in verband met reeds eerder ge maakte afspraken, maar zaterdagavond zei hij om politieke redenen pfwezig te zijn. In Miami Beach heeft hij gisteren op demonstratieve wijze, samen met de vice-premier van Israël, Yigdal Allon, deelgenomen aan een joodse vergade- Pompidou werd bij zijn aankomst op het vliegveld van Westchester met ge fluit en gejoel ontvangen door een menig te van ongeveer 2500 demonstranten, die ondanks de kou drie uur op de president hadden staan wachten. Zij protesteerden tegen de Franse politiek in het Midden- Oosten. Zaterdagavond hebben 10.000 pro-Isra- elische betogers in Chicago een protest mars gehouden tegen Pompidou. Zij trok ken in rijen van vier om het hotel waar Pompidou meer dan 600 gasten aan een diner toesprak. Honderden politiemannen die alle toegangen tot het hotel hadden afgegrendeld, zorgden ervoor dat de de monstranten door bleven lopen. Pompidou was op het vliegveld van Chi cago begroet door burgemeester Daley en gouverneur Ogilvie van Illinois, die na aanvankelijke aarzeling, van een boycot van het bezoek hadden afgezien. Verkeers eist veertien doden ZAANDAM (ANP) Het verkeer heeft in het weekeinde zeker 14 doden geëist. Bovendien kwam in Vreeland een 7-jarige jongen om het leven bU de in storting van een tunnel, die hU in een berg zand gegraven had. Twee inwoners van Zaandam verloren zaterdag het leven toen zii. lopend op een zebrapad, door een zeer snel rijdende aulo aangereden werden. De bestuurder, die na aanhouding bekende twaalf glazen bier te hebben gedronken, reed door. Hij werd echter korte tijd later gearresteerd Bi.i een botsing in Wormerveer tussen twee auto's verloor een 70-jarige dame het leven, terwijl bij Ommen twee inzit tenden van een over de kop geslagen auto levenloos uit de wrakstukken gehaald werden. Een verkeerde inhaalmanoeuvre van een Duitse auto bij Roermond was gister avond de oorzaak van een ernstige aan rijding. Vier inzittenden van de auto, drie Duitsers en een meisjs uit Roermond, verongelukten daarbij dodelijk. Bij Havelte kawmen twee ionge kin deren om het leven, toen de auto van hun vader werd aangereden door een andere wagen, waarvan de bestuurder geen voorrang gaf. In dezelfde gemeente werd een 65-jarige dame slachtoffer van een ongeluk waarbij de auto, waarin zij als passagiere meereed, in het water terechtkwam. Een 65-jarige wielrijder werd in Oudenbosch bij een botsing met een auto dodelijk gewond, evenals een 26-jarige Friese automobilist, die bij Gor- redijk tegen een boom was gebotst. De juwelierszaak van de heer A. Waaij aan de Dorpsstraat Hazexswoude. WASHINGTON (AP) Ongeveer 2.3 gram maanstof is zaterdagavond ver dwenen terwijl het tentoongesteld werd tijdens een charitatief diner in Los An- Het stof, afkomstig van maansteen no 50 van de Apollo-11, werd tentoongesteld •tezamen met andere wetenschappelijke materialen. De, FBI is verzocht een on derzoek in te stellen. De gestolen ampul is voor degene die hem nu heeft prak tisch van geen waarde omdat hij deze niet op legale wijze kan verkopen. (Va verslaggevers) WISSEKERKEGOES De douane is sinds zater dagavond een grote speurtocht begonnen naar een organisatie, die zich bezighoudt met sigarettensmokkel op zeer grote schaal De jacht werd geopend, nadat van een kotter bij Wissekcrke 2.5 miljoen sigaretten gehaald waren. Een aantal opvarenden wist kort na de aanhouding van de kotter, met een vrachtwagen te ontkomen. Later werd deze wagen bij Goes terug gevonden. De mannen waren verdwenen, maar de douane vond maar liefst 2 miljoen sigaretten in de gekantelde auto. Onmiddellijk zwierven politie patrouilles uit over Noord- en Zuid-Beveland. Volgens het ministerie i Financiën, dat direct i de douaneactiviteiten te maken heeft, is al een aantal mensen verhoord. De douane probeert nu de organi satie te achterhalen, die achter deze gigantische smokkel schuil gaat. De bende lijdt door de slag van de douane met de sigaretten zeker 600.000 gulden verlies, afgezien nog van het verlies van de kotter en de vrachtwagen, die eveneens in beslag genomen zijn. Men vermoedt, dat de kotter de sigaretten in volle zee heeft overgenomen. Aan boord van het vissers vaartuig is niemand gevonden. De smokkelaars moe ten lid zijn van een keiharde bende. Bij entering van de kotter, die geen zichtbare registratietekens droeg, bleken de buitenboordkranen te zijn opengedraaid. Men had getracht de schuit te laten zinken in de De recherche vermoedt dat de kotter afkomstig is uit Tholen. Dit is af te leiden uit het feit dat er een boei aan boord is gevonden met het opschrift: „Tholen 12". Over de eigenaars van kotter en vrachtwagen, die de douanerecherche ondertussen bekend moeten zijn, wil men niets loslaten. Het is niet de eerste maal dat de douanerecherche in een kotter een partij smokkelsigaretten acherhaalt. Eind vorig jaar liep onder Petten in Noordholland de kotter Reenske uit Zwartsluis voor de kust vast. Dit schip had zo'n vijf miljoen sigaretten aan boord. ROME (DPA-Reuter-AFD-AP) 27 passagiers, onder wie de minister van Buitenlandse Zaken van de republiek Gabon. Jean-Remy Ajoen, zjjn gister avond op het vliegveld van Rome ont snapt aan een aanslag met een hand granaat op een passagiersvliegtuig van de luchtvaartmaatschappij van Ethiopië. Het toestel, een Boeing-707, reed al naar het einde van de startbaan toen het plotseling stopte en twee Ethiopi sche veiligheidsagenten door een nood uitgang naar buiten sprongen. Zij wier pen iets weg, dat onmiddellijk daarna explodeerde. Niemand werd getroffen. Behalve 27 passagiers had de Boeing bemanningsleden en 4 veiligheidsagen- ten aan boord. Minister Ajoen was op weg naar Addis Abeba, waar hij een conferentie van de organisatie voor Afrikaanse eenheid zou bijwonen. De ontploffing was van lichte aard en richtte geen schade aan. Men neemt aan dat de aanslag het werk is ADVERTENTIE De Euromast in Rotterdam, tot nu toe 115 meter hoog, zal binnenkort zeventig nieter gegroeid zijn. De exploitanten hopen op een evenredige groei van de belangstelling voor de toren, die als attractie aan betekenis ging inboeten. Op de foto: het hijsen van de zestienhonderd kilo wegende „kraag", waarop de „spaae tower", aooi» de extra-toren genoemd wordt, zal rusten. a.s. Zaterdag 8.301.30 Stadsgehoorzaal Dames avondtoilet van het front voor de bevrijding van Eritrea, een provincie van Ethiopië. Ethi opische verkeersvliegtuigen hebben se dert het begin van een serie aanslagen en kapingen veiligheidsagenten aan De pin van de granaat was vastge maakt aan de deurknop van het toilet. De Ethiopische veiligheidsagent ver klaarde dat het ontploffingsmechanisme van de bom in werking was gesteld toen hij de deur openmaakte, maar dat hij de pin vasthield toen hij uit het vliegtuig naar buiten rende. Het toestel is van morgen vroeg naar Addis Abeba ver trokken. Twaalf passagiers wilden niet Rhodesië sedert middernacht republiek SALISBURY (Reuter) Rhodesië is sedert middernacht een republiek. Vier jaar en vier maauden na haar eenzijdige onafhankelijkheidsverklaring heeft de vroegere Britse kolonie daarmee de laatste banden met Groot-Brittanië ver- De eerste president van de nieuwe re publiek wordt de vroegere Londense ad vocaat Clifford Dupont. Op 10 april zullen parlementsverkiezin gen worden gehouden met de proclama tie is ook de nieuwe grondwet van Rho desië van kracht geworden, die het aan de macht blijven van de blanke minder heid moet verzekeren. Verscheidende landen hebben in Salisbury diplomatieke vertegenwoordigingen, maar tot dusver heeft geen enkel land te kennen gegeven de nieuwe republiek te zullen erkennen. Slechts Zuid-Afrika heeft meegedeeld de huidige betrekkingen ongewijzigd te zullen voortzetten De Ethiopische veiligheidsagent, die met doodsverachting de handgranaat uit het vliegtuig verwijderde. Grafici voeren loonactie in vier steden DEN HAAG (ANP) Morgen komt een groot aantal grafici ln Den Haag, Amsterdam en Emmcn bijeen, om kracht bij te zetten aan de looneisen van hun Rotterdamse collega's in het dagblad bedrijf. Het gaat hierbij om 3000 grafici, die een loonsverhoging van minstens een gulden per uur eisen in navolging van hun Rotterdamse collega's. De actie wordt gevoerd door personeel van d« Nederlandse Dagblad Unie.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 1