VERVAL DIE GROTE RAMP UITLOKTE 7 MAART 1945: AANSLAG OP RAUTER herzet zweeg en zwijgt... uit piëteit of om fout te vergeten? Bekanntmachung Der Höhere SS-uml Polizeilrer gilil helsent: Wegen lies in der lacht vom li. ziini 1. Marz 1945 sul der Keichsfee Jlrnheiia-Apeldoorn ver iiblen leigen MirMhp sul die lesasseo eines Morgensiuiiden des 8. Marz 194b inehrere hoeder! Terroristen end ÜÉIeure standrechtlicli erschossen. Bekendmaking Op een trieste maart nacht, nu 25 jaar gele den, de vrijheid doemde al op aan de kim, door zeefden vier verzets strijders op de straat weg tussen Arnhem en Apeldoorn een open Duitse auto met kogels. Later werden er 243 gaten in de carrosserie geteld. In de auto zat de S.S.-Gruppenführer en Generalleutnant der hohere S.S. und Polizei J. B. A. Rauter. De volgende morgen bleek hij de enige te zijn van de inzittenden die nog in leven was. De wraak van de Duit sers was verschrikke lijk. Meer dan vier honderd verzetsstrij ders, overal in Neder land gearresteerd wer den in de dagen daar na gefusilleerd. WOESTE HOEVE Geert, Sepp, Henk en Wim hadden die nacht een betrekkelijk gemakkelijke opdracht. Er was een legerauto nodig. Zwaar bewapend als ze waren moest het voor hen op de stille straatweg tussen Apeldoorn en Arnhem geen problemen opleveren een Duitse auto, als die kwam, aan te houden, de inzittenden dwingen de wagen over te geven en dan weg te rijden. Om alles nog gemakkelijker te maken hadden ze zich gekleed in de uniformen van Oberscharführer en Rot- tenführer der S.S. Elke Duitse auto zou stoppen bij een „officieel" bevel. ---■fcr Een nog niet eerder gepubliceerde foto van de auto van Rauter na de overval; 243 kogels hebben de carrosserie doorboord. Ze hadden zich vroeg in de nacht ge ïnstalleerd. Traag gaat de tijd. Dan. motorgeronk. Ze zijn zenuwachtig. Nee die komt niet hierheen. Vliegtuigen trekken hoog over. In de verte flakkert afweergeschut. Stilte. De stilte van de bossen, plotseling een tak die kraakt. Een dier dat op prooi uitgaat. Ze wach ten. Weer motorgeronk, het is een luxe auto. Het heeft geen zin die aan te hou den. De duidelijke opdracht van de dis- trictssabotagecommandant aan sabo- tagecommandant Geert was: een wehr- machtvrachtwagen buit te maken en daarmee een partij vlees te gaan halen, eendeels om de verzetsstrijders te voe den, anderzijds om de Apeldoornse be volking wat te geven. Het ronken van een zware motor door scheurt de stilte. Een vrachtwagen. Ze horen 't nu duidelijk. Ze springen naar voren. De wagen, een open BMW. dus toch een personenwagen, stopt. Sepp vraagt naar de papieren. De man rechts voorin Rauter grijpt zijn wapen: "wass ist denn los Mensch? Wissen Sie denn nicht wer wir sind?". De achter ste inzittenden grijpen eveneens naar hun wapens. Geert, terzijde van de wagen, beveelt hen uit te stappen en niet te schieten. De Duitsers hadden argwaan gekregen. Dan gaat er iets mis. Geert spring* schrijlings op de motorkap en vuurt tweemaal met zijn pistool door de voor ruit. Hij springt opzij, beveelt „vuur". Was hij te zenuwachtig? De zaak was verloren. Er valt een schot uit de Duit se auto, na dat schot nog een, en nog Geert, Sepp, Henk en Wim blijv schieten tot er niet meer wordt terug ge schoten. Uit de auto komt een diep ro chelen. „We hebben ze, de honden Onbruikbaar Geert, Sepp. Wim en Henk trokken zich terug. De wagen was voor hen onbruikbaar geworden: 243 kogels had den de carrosserie doorzeefd. Ze door zoeken hem ook niet meerop de ochtend van de zevende maart wordt de auto zo gevonden. De gevolgen van deze nacht zijn ver schrikkelijk. In de dagen die volgen worden honderden verzetsstrijders uit de gevangenissen gehaald. Overal in Nederland worden ze voor de lopen van de vuurpelotons gezet. De eersten die vallen de achtste maart zijn er in totaal 117. Op de plaats van de over val de Woeste Hoeve boeten zij met hun leven voor de mislukking van Geert, Sepp, Henk en Wim. Koel wordt die dag overal in Neder land een bekendmaking opgeplakt „De höhere SS-und Polizeiführei maakt bekend: wegens een in den nacht van 6 op 7 maart op den rijksweg Arnhem- Apeldoorn gepleegden laffen moordaan slag op de inzittenden van een auto der bezettende macht, werden in de vroege morgenuren van 8 maart eenige honderden terroristen en saboteurs standrechtelijk gefusilleerd. Wie dit plakkaat beschadigt of afscheurt, valt onder de scherpste Sicherheitspolizei- maatregelen". Muwtiü De Höhere SS-- und Polizeiführer maakt bekend: Wegens een in den nacht van 6 op 7 Maart op den rijksweg Arnhem-Apeldoorn gepleegden laffen moordaanslag op de inzittenden van een auto der bezettenden macht, werden in de vroege morgenuren van 3 Maart eenige honderden terroristen en saboteurs standrechterlijk gefusilleerd. De bekendmaking van de Duitse represaille Nog nooit heeft de bezetter zo hard teruggeslagen, de Befehlshaber der Sicherheispolizei und der SD., Schön- garth had een goede scholing ge had in massamoorden in Oost-Europa. Hevige geruchten Nederland was geschokt. Het nieuws van de aanslag op Rauter druppelde maar langzaam door. De illegale blaad jes verschenen onregelmatig. Hoe slecht de nieuwsvoorziening was blijkt wel uit het feit, dat bijvoorbeeld de Nieuws bode, orgaan van de vrije peis, van dinsdag 13 maart 1945 schrijft: „Bin nenlands nieuws, (van onze speciale correspondent). Het „geval" Rauter. De laatste dagen doen hevige geruchten de ronde dat de super-Germaan Rauter ge dood zou zijn. Ons bereikte het be richt dat zijn auto op de Veluwe door een geallieerd vliegtuig is aangevallen. Rauter zou aan de zware verwondin gen zijn overleden. De höhere Polizei führer kreeg twee schoten door de lon gen en een door de kaak. Een bij hem inzittende officier was terstond dood. Men brengt dit bei-icht in verband met de massamoord die overal heeft plaats gehad, waaronder ook een zeventigtal te Amsterdam die bij het voormalige Rozenoord a/d Amsteldijk doodgescho ten zijn. Een andere lezing zegt echter dat deze massamoord in verband ge bracht moet worden met het feit dat te Ouderkerk a/d Amstel een schip met weermachtsgoederen door ontploffing tot zinken is gebracht". Twee dagen later komt er in hetzelfde blad een rectificatie: „Rauter is niet zoals oorspronkelijk werd gemeld door een Engels vliegtuig gemitrailleerd, doch door Nederlandsche patriotten aange- Op vuilnishoop Bezet Nederland krijgt nu executie na executie te verwerken. De Waarheid toen ook ondergronds van 23 maart 1945 weet te berichten dat: op een vuilnishoop(I) aan de kruising Wete ringschans-Vijzelstraat 26 mannen zijn gedood. Dat was 12 maart. Enige dagen daarvoor hebben er 75 „aan den Am- stel bij Zorgvlied het leven moeten In Ouderkerk en ook in Rotterdam: „Werden passanten gedwongen het gru welijke schouwspel van een' andere weergaloze misdaad gade te slaan" Zestig verzetsstrijders lieten in Ouder kerk het leven. Een voor een werden zij door een beul in burger, met het pistool afgemaakt. Zaterdag 17 maart kan Het Parool vrij onverveerd aan de onzekerheid rond de fusillades en de aanslag op Rauter nog geen einde maken: „Dins dagnacht 6 maart werd de auto van ge neraal Rauter. die van Arnhem naar zijn hoofdkwartier in Apeldoorn te rugkeerde, bij de Woeste Hoeve aange houden door enkele mannen in Duitsch uniform, die op de inzittenden een aan tal schoten losten. De adjudant van Rauter en zijn chauffeur werden op slag gedood. Rauter zelf werd zwaar ge wond. Eerst vele uren later werd hij door voorbijgangers gevonden en naar het hospitaal in Apeldoorn vervoerd Onmiddellijk verspreidden de Duit- schers het gerucht, dat hij daar na aan komst overleden was en tot vandaag toe trachten zij dit vol te houden, of schoon intusschen onomstootelijk is ko men vast te staan, dat hij nog leeft. Zij hadden blijkbaar een voorwendsel nodig om een moordpartij te ontketenen Op donderdag 8 maart werden namelijk op de plaats van den aanslag 120 Nederlandsche mannen op last van Bri- gadeführer Schöngarth door de Grüne Polizei vermoord. Hun lijken bleven uren liggen en voorbijgangers werden gedwongen erlangs te loopen zonder dat zij het gezicht mochten afwenden. De slachtoffers waren gevangenen uit de S D.-kerkers van de omliggende com mando's. Dienzelfden dag werden er in Amsterdam 52 gevangenen gefusilleerd en in tal van andere plaatsen overeen komstige aantallen. Het totaal van de slachtoffers bedroeg dien dag bijna driehonderd. Intusschen is het hoogst twijfelachtig, of de aanslag door Nederlanders werd gepleegd. De leiders der verzetsbewe ging hebben er geen opdracht toe gege ven. Het is veeleer aannemelijk, dat de schietpartij door Rauters vijanden uit de Wehrmacht of door N.S.B.'ers werd georganiseerd of dat een der vele groep jes Duitsche deserteurs, die plunderend en roovend over de Veluwe trekken, voor de schoten verantwoordelijk is". Oproep tot verzet In hetzelfde nummer een speciale uitgave „naar aanleiding van de Duit sche S.D.-terreur der laatste weken" wordt Nederland nog eens opgeroepen het verzet te doen oplaaien: „Ons ge- heele volk moet toeslaan, dit betee.- kent nog niet, dat een algemeene volks opstand ontketend moet worden Daar voor zijn wij niet sterk genoeg bewa pend. Maar het beteekent wel, dat de plaatsen, die de afgeloopen weken door honderden executies in de gelederen der illegaliteit opengevallen zijn, aangevuld moeten worden. Voor eiken gevallen strijder moeten zich honderd, duizend nieuwe krachten aanmelden. Voor eiken Nederlandschen man, die zichzelf res pecteert, is er nu nog maar één moge lijkheid: te treden in de rijen van het ondergrondsch verzet. Het beteekent te vens, dat het verzet tegen den vijand opgevoerd moet worden tot een hoogte, die het tot nu toe nog niet bereikt heeft". Maar het verzet lijkt vakkundig gebro ken, de „bloedmaart 1945". zoals De Waarheid het noemde, heeft zijn werk gedaan. Twee maanden later is Neder land vrij. De laatste klap is uitgedeeld. In „Het Grote Gebod", gedenkboek van het verzet van L O. en L.K.P., wordt de here zaak afgedaan met maar één zin: „De zesde maart 1945 bracht de Rau- terramp". Geen woord over hoe alles gegaan is het verzet zweeg en zwijgt. Uit piëteit voor de vele honder den doden? Of omdat een fout moeilijk goed te praten is? De waarheid over wat werkelijk ge beurd is is te vinden in archieven die slechts voor studiedoeleinden toeganke lijk zijn. De enig bekende publikatie is in „Ik draag u op", systeem en werk der Nederlandse binnenlandse strijd krachten getoetst aan de lotgevallen van lokale eenheden (Apeldoorn en om geving) uitgave uit '45 ten bate van het londs Nabestaanden Ondergrondse Strijders (Stichting 4045). Toch spreekt zelfs dit gedenkboek op een wat afwijzende toon over het hele voorval: „Geert, de commandant van de J. RAUTER per ongeluk groep, maakte van de Rauterramp mel ding bij de afdeling van de Geheime Dienst Nederland in Hilversum Op de ze melding werd geen commentaar ont vangen. Er verschenen over de gebeur tenis geen publikaties in de illegale bla den. Licht kan men uit dit alles de con clusie trekken dat de toedracht om be paalde redenen ten koste van alles ver zwegen dient te worden. Naar wij hopen is voldoende duidelijk geworden dat dit alles een gevolg is geweest van krijgs kansen, die elke oorlogshandeling nu eenmaal noodzakelijk met zich brengt" Zo ging het Zo moet het in die rampnacht gegaan zijn. Zo ging het dagen daarna: „Een mitrailleur rak-ke-takt.een veertig tal jongens en mannen' vallen dood te gen de grond, bloed lpopt uit.... Een vrachtauto komt aangereden, de lijken worden op een baar gelegd. Een Am sterdamse politieagent verleent assis tentie!!! De baar wordt opgetild tot even boven de wagen en dan omge keerd en het lijk rolt, slap, op zijn buik in de vrachtwagen. Zo gaat het tientallen keren. Zo beschreef „De Nieuwsbode" van 22 maart 1945 een fusillade. Vijfentwintig jaar geleden, een overval die een ramp uitlokte. Bloemen bij een monument, voorjaarsbloemen op de Woeste Hoeve. Van hen die vergeten. GERARD I

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9