ERNST HAPPEL: Enige houvast van Vorwarts zijn aantekeningen van Kiupel I //We zijn favoriet, maar we voelen ons niet zo" Noteer bij radio Noch het feit dat Feijen- oord moet aantreden te gen ,de grote onbekende', noch de omstandigheid dat de Rotterdammers een kwakkelcompetitie achter de rug hebben, kan Ernst Happel uit zijn evenwicht brengen. Hij zit er zelfs heel wat rustiger bij dan in de voorbereidingsperiode voor de achtste finales, waarin Feijenoord de kwalificatie „topploeg" met een gouden rand omzoomde door wereld- bekerhouder AC Milan uit het Europa Cuptoer nooi te stoten. Al die uitspraken en internationals zeggen me niets Dat was de triomf van de rust, het zelfvertrouwen en het tactisch sterk te- gemoed treden van de tegenstander. Daarop wil Happel nog wel even te rugkomen. „Wat hadden we te verlie pen? Ajax had met 41 verloren. '.Vat wij meer bereikten, was zuiver winst. Toen waren wij in de positie dat van verder doordringen in het toernooi vol gens velen geen sprake kon zijn. We haalden het. We zijn kalm en rustig gebleven". Een rust, die weer volgens velen in de laatste maanden enigszins zou zijn aangetast na het befaamde televi sie interview van Wim van Hanegem Een kwestie waaraan Happel slechts weinig woorden besteedt. „Er zijn in de de ploeg totaal geen moeilijkheden. Er zijn zelfs geen moeilijke spelers. Wie dat denkt, zit ernaast. Natuurlijk, er komt wel eens wat voor, maar waar niet? Ook, wat ze noemen, het geval Van Hanegem, heeft geen enkele in vloed op het elftal gehad. Na vier, vijf dagen was iedereen het vergeten en was het verleden tijd. De zaak was uit de wereld. Het was niet meer dan een kwestie van excuus maken van Wil lem. Het is toch niet onlogisch dat een speler, wiens contract afloopt en die prestaties levert, eisen gaat stellen. Dat weten ze bij Feijenoord ook wel. ZATERDAG 28 FEBRUARI 1970 Geen zorgen Ernst Happel piekert wel ergens an ders over. Hij kijkt, zo niet als een berg dan wel toch wel ernstig, op tegen de maand maart waarin Feijenoord een uiterst zwaar programma moet ver werken. Op 4 maart tegen Vorwarts Berlin, op 8 maart ADO, op 11 maart voor de KNVB-beker tegen GVAV, op 18 maart het tweede duel met Vorwarts, op 22 maart tegen MVV en dan 't week einde met twee wedstrijden op Paasza terdag en Paasmaandag. „Dat is nog al wat. Gemiddeld om de vier dagen een wedstrijd. Ga dan de jongens maar eens oppeppen". Dat is evenwel voor later zorg. Vorwarts op 4 maart staat centraal in het denkpatroon van Happel en zijn zestien discipelen die de reis zullen meemaken. „Al zijn we favoriet na het uitsohakelen van AC Milan, we voelen ons niet zo. Over de instelling van mijn spelers maak ik me geen zor gen. Ze kijken allemaal al verder en willen per se, om te beginnen, deze ron de halen. Ik ga ook niets extra's doen. In het weekeinde zijn ze vrij. Het heeft Ernst Happel: „We gaan ervan uit dat Vorwarts sterk speelt". geen zin om voor zondag een extra training in te lassen. Als ze de conditie nu niet hebben, krijgen ze die nooit. Als we maandag in Oost-Berlijn aanko men, gaan we trainen. Dinsdag ook". Of week later En indien het veld van het Walter Ul- brichtstadion onbespeelbaar blijkt? Het enige nuchtere antwoord dat mogelijk is, vloeit zonder mankeren uit Hap- pels mond. „Nou, dan spelen we de volgende dag. Of een week later. Maar zeker niet tweemaal thuis, zoals tegen Reykjavik. Er is geloot en daaraan houden we ons. Het gebeurt trouwens wel meer dat een wedstrijd moet wor den uitgesteld. Ik ben destijds met Ra pid in Istanboel geweest. Daar was geen scheidsrechter. De man had het vliegtuig gemist. De hele zaak in pa niek want het stadion zat vol. Er is nog een speciaal vliegtuig gecharterd om de man, een Bulgaar, op te halen maar hij was onvindbaar. Hij was niet in zijn hotel. Later bleek dat hij een eindje was gaan wandelen. We hebben de volgende dag gespeeld". Zegt me niets Dit om te illustreren dat Happel zich over een eventueel uitstel in het geheel geen zorgen maakt. Dat is een zaak, die altijd wel wordt opgelost. Even normaal eigenlijk als het feit dat hij Vorwarts niet heeft zien spelen. Hij zou de oefenwedstrijd tegen MTK Boedapest gaan maar kreeg bericht dat er niet gespeeld zou worden. Later bleek dat er toch was gevoetbald, op een bijveldje. „Zo'n oefenpartijtje zegt me niets. Dan leggen ze hun kaarten tooh niet op tafel. En de competitie ligt daar al een tijd stil door de winterpau- ze. Alleen als je een ploeg in een com petitiewedstrijd kunt zien, valt er wat te beoordelen". Zoals assistent-trainer van Vorwarts, Hans Kiupel, zondag deed toen Feijenoord tegen NAC speel de? Hier en daar heeft Happel wat uit spraken van de man achter hoofdtrai ner Fritz Belger gelezen. Onder ande re dat hij Romeijn niet sterk vond spe- Wij veertien „Zegt me ook niets. Straks speelt hij misschien ijzersterk". Alles wijst erop dat Happel zich heeft ingesteld op: vol gende week woensdag en vooral de ,Dit is de eerste keer dat ik de tegenstander niet heb gezien" ROTTERDAM Nog nooit heeft trainer Ernst Happel in zijn loop baan een duik moeten nemen in een meer van onwetendheid. Er was altijd wel een gelegenheid om te spioneren, er waren altijd wel publikaties waaruit hij con clusies kon trekken. Zijn erva ringen met het Oostduitse voet bal beperken zich tot nagenoeg nul komma nul. Hij haalt een aktetas te voorschijn en bladert door wat Duitse kranten, overi gens zonder enige hoop er een aanknopingspunt in te vinden. ..Er staat niets in, helemaal niets. Een enkel berichtje over een blessure, een gebroken enkel die intussen al weer lang en breed is geheeld. Het Oostduitse voet bal is voor mij een gesloten boek. Een keer heb ik er contact mee "ehad. zo'n tien jaar geleden toen Rapid Wien tegen Wismut speel de". Ernst Happel krijgt dan een blik in zijn ogen, waarmee hii wil aanduiden: en wat rrioet ie daarmee dan beginnen? ..Die lui komen er ook nooit uit. Ze laten alleen wat zien als ze. zoals nu. in Europa Cupwedstrijden moe ten uitkomen. Nog nooit heb ik een wedstriid gespeeld zonder de tegenstander te hebben ^ezien. Dit wordt de eerste keer. Ik ken ook niemand van Vorwarts Ber lin, zelfs de trainer niet. Het enige dat ik zeker weet. is dat wij als favoriet de kwartfinales van het toernooi ingaan maar daar door laten we ons niet in slaan sussen. We gaan ervan uit dat Vorwarts sterk speelt. Je komt niet zonder meer in de kwart finales en als Vorwarts eerst Panathinaikos ti'tsohakelt en daarna Rode Ster Belgrado kun- Franz Hasil: zeven kilo en aan kracht verloren. Tot nu toe heeft Feijenoord in het Europa Cuptoernooi de grootste klap uitgedeeld. Dit is het moment waarop wereldkampioen AC Milan tot het besef kwam dat er geen lauweren meer te oogsten waren. Wim van Hanegem, omstuwd door zijn ploeggenoten, heeft Milan uitgeschakeld. Doelman Cudicini is uitgeteld, zijn ploeg ook. achttiende maart (returnwedstrijd in Rotterdam) moet het gebeuren. Ernst Happel laat zich niet meeslepen in de voor elke belangrijke wedstrijd tradi tionele zenuwenoorlog. Hij laat zich ook niet wiegen op uitspraken van trai ner Belger die allerwege verkondigt dat Vorwarts de underdog is. Het is er niet ondersteboven van dat Vorwarts een aantal spelers in de gelederen heeft, die international zijn of althans in het reoente verleden in de Oostduitse nationale ploeg hebben ge speeld. Dan blijkt ook dat hij met links graaien en rechts grabbelen toch nog het een en ander aan de weet is gekomen. Van een papiertje uit dezelfde tas met „kranten waarin niets staat!', citeert Happel: „In de kwalificatiewedstrijd voor het wereldkampioenschap, tegen Italië, speelden Frassdorf èn Körner mee. Maar ze hebben er nog vier die tot de nationale selectie behoren of er onlangs deel van uitmaakten. Dat zijn Hamman, Wruck, Nöldner en Nach- tigall. En dat zegt me ook al niets. Wie heeft er van Feijenoord niet in een nationale ploeg gestaan? Wij hebben er veertien". Niets nieuws Happel is ook te weten gekomen dat Hamman „eenzelfde type speler is als Laseroms en ook in de verdediging staat". Hij weet ook dit: „Ze hebben drie spitsen en het middenveld komt snel eruit. We zullen zeker beginnen met op veiligheid te spelen. Als we het de eerste vijftien, twintig minuten moei lijk krijgen, zullen we consequente man dekking toepassen. Dat we niet precies weten hoe Vorwarts speelt, is niet om wakker van te liggen. We hebben klas sespelers genoeg en aanvoerder Israel moet al binnen tien minuten kunnen be kijken hoe Vorwarts speelt. In Oost- Berlijn hangt het van ons middenveld en de verdediging af. We weten dat Oostduitse ploegen conditioneel sterk zijn Vorwarts is een militaire plocj en met een systeem kunnen ze ons niet verrassen. Daarin is niets nieuws te brengen, dat wij niet weten". Vraagteken Alles bij elkaar heeft Happel zich toch ten naaste bij een indruk gevormd van Vorwarts Berlin en heeft hij de stellige zekerheid dat zijn spelers zich ten vol le zullen inzetten ten minste te berei ken wat rivaal Ajax presteerde, de naam die toch altijd als een rode draad door de gedachten van elke Feijenoor- der loopt. De tegen AC Milan getoonde zekerheid, het toen gedemonstreerde zelfvertrouwen, is na de triomf nog ste viger gemetseld. Bovendien zal Ernst Happel in het Staats-Sportcentrum in Oost-Berlijn, waar Feijenoord onderdak is, zijn zorgvuldig uitgewerkte sche- hij elke dag in de vroe ge ochtend werkt om half acht op, een kwartier later aan het (huis)werk, en in de zomermaanden nog vroeger met zijn spelers bespreken. Bij een van hen moet hij toch een vraagteken plaatsen, bij Franz Hasil. „Hij heeft 'n chirurgische ingreep aan een duim on dergaan. Hasil eet thuis altijd Oosten rijks. In het ziekenhuis kreeg hij Ne derlands eten en dat is te vet, zeker voor een voetballer. Omdat hij niet zo goed overweg kan met het Nederland se voedsel en ook al uit angst om te veel aan te komen, zette hij zichzelf op een soort dieet en was zeven kilo afge vallen. Hij heeft momenteel niet vol doende kracht". Zekerheid Niettemin zal Hasil erbij zijn. Zo bijs ter veel keus heeft Ernst Happel nu ook weer niet. Wat hem de opmerking ontlokt: „Zo lang ik bij Feijenoord blijf, wordt geen speler meer verkocht. Dat is met Strik gebeurd. En nu is hij goed. Uitlenen, dat is de methode. Als een speler dan binnen twee jaar voor ons niet bruikbaar is, moet hij worden verkocht. Soms blijkt dat hij in een an dere ploeg ineens de drempel over schrijdt, waarvoor hij bij ons om de een of andere reden bleef steken", Een zorgenkind voor Happel is dit seizoen ook Ruud Geels, die niet in de selectie kon worden opgenomen. „Geels heeft 'n moeilijk seizoen gehad door zijn lies blessure, een hardnekkige blessure. Hij is er nog niet af". Ernst Happel zal geen enkel risico ne men. „In Oost-Berlijn op zekerheid spe len en het in Rotterdam waarmaken", want Happel heeft zich aangepast aan het moderne jargon waarin „waarma ken" een veel voorkomende uitdruk king is. Nog een blik in de toekomst. ..Ik zii Leeds United als een van de finalisten". En de andere? „Ajax heeft de finale gehaald en ik vind dat Feije noord dan niet onder kan doen. Maar eerst Vorwarts Berlin". „Dat is geen prominente tegen stander maar wel een lastige, denk daar wel aan". Herman van Bergem BEKERWEDSTRIJDEN •SpartaHaarlem •ADO—DOS •FC Twente—NAC •TelstarExcelsior De voetbalbetrekkingen tussen Nederland en Oost-Duitsland zijn zeer gering. Bijna drie jaar geleden speelde Oranje tegen Oost-Duitsland. Möldner (van Vorwarts) was een van de internationals. De Oostberlijnse ploeg telt er zes, die nog of in het recente verleden in de landsploeg spelen (speelden). „Zegt me niets", aldus Happel, „wij hebben er veertien die erin spelen of speelden". OOST BERLIJN Voor trainer Fritz Belger is het enige houvast de serie aantekeningen die zijn trouwe vazal Hans Kiupel heeft meegebracht uit Rotterdam waar hij Feijenoord in de competitiewedstrijd van zondag 22 februari een flink uitgevallen zege op NAC zag behalen. Hij vindt het riskant om daarop zijn stellingen te bouwen want hoe groot de zege ook was, NAC is geen AC Milan en dit Feijenoord was niet de ploeg die zo vastberaden optrad tegen de officieuze wereldkampioen. Ook Fritz Belger weet dat Europa Cupvoetbal mijlenver afstaat van het spelen in de competitie en hij kan zich slechts vastbijten in de we tenschap dat zijn ploeg op een redelijke ervaring in het toernooi kan steunen maar daarin nimmer tot op zienbarende prestaties in staat was. De achtste fina les was tot dit seizoen het hoogst bereikbare voor de ploeg die sinds enige jaren onder supervisie staat van de met een stugge, grijze haardos getooide Fritz Bel ger. Veel afwisseling 'in Oostduitse deelnemers aan het Europa Cuptoernooi is er niet geweest sinds het in stellen van de trofee. Wat dat betreft is het net Ne derland. SC Wismut, Motor Jena, Chemie Leipzig, Karl Marx- -ctadt en Vorwarts sleepten de Oostduit se tite' in de' wacht En daarmee is het op. Wismut speelde in de grijze oudheid in 't EX-toernooi, de an deren brachten het tot eenmaal deelnemen en A.S.K. Vorwarts komt er dit seizoen voor de zesde keer in uit. De resultaten zijn matig geweest. Seizoen 19591960: Vorwarts in de voorwedstrijden uitgeschakeld door Wolverhampton Wanderers; seizoen 1961-1962: Vor warts via winst op Linfield FC naar achtste finales en daarin de weg versperd door Glasgow Rangers; seizoen 1962-1963: in de voorwedstrijden verloren van Dukla Praag; seizoen 1965-1966, via winst in de voor- wedstrijden op Dumcondra FC in de achtste finales niet ver gekomen omdat Manchester United twee maal gezegevierde; seizoen 1966-1967; de kwalificatie wedstrijden van Waterford FC gewonnen maar in de voorwedstrijden gestruikeld over Gornik Zabrze. En dan dit seizoen. Eerst winst op het Griekse Pana- thinaikos (20, 11), daarna via Rode Ster Belgra do (21, 23) naar de kwartfinales. In die wedstrij den werd gescoord door Piepenburg (2x), Klipstein, Frassdorf en Bergerad (2x). Op Klipstein na zullen 'e goalgetters van Vorwarts er woensdag weer bij Hem staan vijftien spelers ter beschikking, van wie s "hutter Piepenburg in de returnwedstrijd van 26 no vember tegen Rode Ster zijn enkel brak. Hij traint weer maar of Belger het risico zal nemen hem op te stellen, staat te bezien. Overigens moet Belger toch de grote gok wagen want sinds het Oostduitse voet bal heeft stil gelegen de winterpauze ging in no vember in is er slechts mondjesmaat getraind, in hoofdzaak individueel. Belger gaf zijn mannen huis werk mee. Zoiets kan in een gedisciplineerde ploeg. Hij hoefde niet eens onverhoeds te controleren. In Oost-Duitsland is een opdracht een bevel; waaraan niemand zich zal onttrekken. Intussen verstreek de tijd zonder voetballen, Vor- wërts maakte een trip naar het Midden-Oosten, eerst en vooral om het ritme in het elftal te brengen want de winst op de ondermaatse tegenstanders zei hele maal niets. Evenmin als het oefenpartijtje „op de sneeuwberg" tegen MTK Boedapest. In feite kan Bel ger niet veel meer doen dan er het beste van hopen. Een graadmeter omtrent de kracht en de inhoud van zijn ploeg ontbreekt hem ten enemale. Eerst op 14 maart wordt in Oost-Duitsland de compe titie voortgezet. Het enige houvast voor de trainer van Vorwërts is het stel aantekeningen dat Kiupel uit Rot terdam meebracht en de wetenschap dat zijn spelers de heilige wil bezitten dit seizoen verder te komen. Het bereiken van de kwartfinales is al een unicum voor Vorwarts, dat vooral moet put uit de positie die de ploeg ten opzichte van Feijenoord inneemt: bij voorbaat te worden afgeschilderd als het zwakkere elftal. Maar er zijn meer ploegen geweest die van dat standpunt uit een verrassende prestatie hebben geleverd. Feijenoord was er zo een: tegen AC Milan. •ElinkwükWillem II VolewijckcrsGraafschap Fortuna VI.—AZ '67 PSV—FC Den Bosch •Go Ahead—RBC DWS—Hermes DVS MVV—Velox VitesseAjax EERSTE DIVISIE HeraclesBlauw Wit VeendamRCH HVCVolendam DFCSC Cambuur TWEEDE DIVISIE WaeeningcnSC Drente VVV—Eindhoven PEC—EDO LlmburgiaDe Baronie ZFCNO AD Roda JCHeerenveen

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11