Streven naar akkoord over program partijen en kandidaat-ministers Per 1 april nieuwe CAO voor garagebedrijf Ontwerp kernprogram KVP Gouden platen voor \AY() bevecht „Koning Winter Ëhepsions Rhodesië zondag republiek Palestijnse groeten voor Da jan Ondanks motie wordt Twee doden Schiphollijn niet bestekklaa gemaakt NS vindt aerotrein niet zo erg geschikt na gebruik van drugs •RIJDAG 27 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 ^een onderscheid tussen garage- en antoorpersoneel (Van een onzer verslaggevers) DEN IIAAG De vakbonden in de etaalinduslrie hebben met de Bovag rereenstemming bereikt over een nieu- CAO voor het garagebedrijf In de euwe CAO voor het motorvoertuiëen- •drijf zal geen onderscheid meer wor- ;n gemaakt tusson garage- en kantoor- irsoneel. De CAO gaat op 1 april in en opt tot eind december 1971. Verder z\jn erkgevers en werknemers het eens ge- orden over een fonds, waaruit zowel paalde activiteiten ten behoeve van de erknemers, als voorlichting, vorming scholing van werknemers zullen wor- gefinancierd. Dit fonds is tamelijk liek, omdat zowel de werkgevers als werknemers ervan zullen profiteren, et fonds zal op 1 juli 1970 van start ieuwe CAO geldt voor zon 50.000 erknemers in het garagebedrijf. Uit- mgspunt is een reële welvaartsverbe- ring van 2-75 procent per 1 januari "0. Met terugwerkende kracht van 1 uari 1970 af zullen in de nieuwe CAO lonen en salarissen met 4-75 procent nhoog gaan. Op 1 januari 1971 worden lonen en salarissen opnieuw met 4.75 :ocent verhoogd. Op 1 juli 1970 en op 1 ili 1971 gaan de lonen met 2 procent hoogte in. Per 1 juli 1970 wordt de wekelijkse erktijd teruggebracht tot ten hoogste :!i uur. Op basis van vrijwilligheid e werktijd van kantoorpersoneel et 1^3 deel van het aantal uren boven vorden verkort. Het aantal vakan- Joodse jongeren i j bepleiten boycot rabische landen pelen, die in zijn macht liggen, te probe- een einde te maken aan de lafharti- aanslagen door Palestijnse guerrilla- Jardjrganisaties. Dit verzoek hebben verte- A.genwoordigers van joodse jongerenor- H.janisaties hem vanmorgen gedaan. Zij ferwacht/en nu een boycot op de Arabie,- en de Apabisphe.landen. tiedagen voor dit jaar is met één uitge breid en gesteld op 17. Pas in 1972 zal de 18e vakantiedag worden ingevoerd. Met ingang van 1 juli zal aan werk nemers die deelnemen aan vormingswerk of dagonderwijs ten hoogste één dag be taald verlof per week worden gegeven. In de nieuwe CAO zijn ook artikelen opgenomen, waarbij is bepaald dat be schadigingen aan voertuigen door grove nalatigheid of onvoorzichtigheid op de werknemer worden verhaald. (ADVERTENTIE) i zondag. Qmaandao- Q dinsdag- A w°ensdae- d°nderda2- ft vrijdag- *7zaterdaff i -t maa rt maart- maart maart maart maart- maart V00RJAARSBEURS VERLICHTINGSBEURS FILM EN FOTO VAKBEURS KARWEI TECHN0-BEURS geëindigd -toegangbiljetten op de stations verkrijgbaar/BeatrixgebouwJaarbeursplein/CroeselaanterreinMarijkehal, Julianahal, Bernhardhal en Irenehal (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Samenwerkend met de ARP en de CHU moet de KVP voor de Kamerverkiezin gen streven naar een groot regeerakkoord (stembusakkoord) met andere partijen. Men moet het daarbij eens worden over het gemeenschap pelijk regeringsprogram en over de kandidaat ministers. Lukt dit niet, dan moet de KVP aan sturen op een grondwetswijziging voor het rechtstreeks kiezen van de minister-president of van de formateur. Dit voorstel doet de stuur- I groep-Steenkamp in een ontwerp kernprogram 1 voor de KVP, dat 131 punten bevat. De KVP- werkgroepen, die het ontwerpprogram thans ontvangen hebben, moeten er voor 13 april hun mening over geven. Het ontwerp-kernprogram stuurt aan op veel meer- collectieve voorzieningen in de economische, sociale, culturele en maatschappelijke sfeer. Dit brengt belastingverhoging over de gehele linie met zich mee. Daarom moeten dc bclangstingmiddclen per jaar een half procent meer stijgen dan de gToei van het nationaal inkomen. Deze stijging zou dan gaan ten koste van particuliere bestedingen. Dit betekent dat de belastingdruk in een kabinets periode van vier jaar stijgt van 29 tot 31 procent, ofwel met 500 miljoen gulden per jaar. De verhoging moet gelijk verdeeld worden over de directe en indirecte belastingen. De minst draagkrachti'gen Hogere belasting voor collectieve voorzieningen hebben daarbij recht op compensatie, anders drukken de lasten te zwaar op deze bevolkingsgroep. Hel kernprogramma noemt dringend noodzakelijk: De AOW en AWW op korte termijn op te trekken tot het netto minimuminkomen; iedereen op langere termijn een welvaartsvast pensioen te garanderen van 70 procent van het laatst genoten inkomen tenminste als dit inkomen ligt beneden de premiegrens van de arbeidsongeschikt heidsverzekering; weduwen een welvaartsvast pensioen te garan deren. Woningen Het ontwerpkernprogramma zegt, dat hel bouw- program per jaar moet stijgen met 3000 tot 4000 woningen. Voor minderdraagkirachtigen zijn bijzon dere maatregelen nodig, zoals aanvullende subsidies, een betere verdeling van de woningvoorraad. De gemeenten moeten daarvoor de bevoegheid hebben om woningen met lagere huren bij voorrang aar» miinderdraagkraohtigen toe te wijzen. Hel totale overheidsbeleid moet mede gericht worden op rechtvaardiger inkomens- en vermogensverhou dingen. Het ontwerplcernprogram beveelt daarom aan om het minimumloon te koppelen aan de gemiddelde loonindex. lil het ontwerp is verder opnieuw opgenomen de toelating van Rood-China tot de Verenigde Naties, de erkenning van de DDR onder voorwaarden, de druk op Portugal en Griekenland om naar de democratische bestuursvorm terug te keren. Kiesdrempel De staatsrechtelijke paragraaf wil, behalve het grotere regeerakkoord de kiesdrempel invoeren van tenminste vijf Kamer- de meerder jarigheid en het actief kiesrecht voor 18-jarigen; de begrotingswetgeving aan de Eerste Kamer ont trekken en verder een eenvoudiger werkwijze van de Senaat. Een minderheid van de stuurgroep is voor afschaffing van de Eerste Kamer; een ombudsman voor gemeenten boven 50.000 in- g©meenten opnemen in streek- of stadsgewesten als bestuurseenheden het aantal provincies op langere termijn terug brengen tot vier of vijf. volgens de meerderheid van de groep met belangrijke bevoegdheden; de benoeming van de commissaris van de koningin en de bui'gemeester overlaten aan de Kroon, maar na overleg met staten en gemeenteraden. Tenslotte waagt de stuurgroep-Steenkamp zich aan stimulerende en verdovende middelen. De straf bepalingen hiervoor moeten besnoeid worden. Ook moet er ruimte komen voor gereglementeerde roulet tes en voor kien- en lottospelen. De Poolse regisseur Jerzy Skolimovski, jurylid van Cinestud, opent internationale studentenfilmfestival in Amsterdam met het afschieten va- mini-kanon. De Brit Lindsay Anderson, regisseur van Ifdie i filmmarathon zou inleiden, was verhinderd. Vliegende brandweer went aan de sneeuw (Van e BODOE-BARDUFOSS (ANP) On- .veer 15.000 militairen van de NAVO, zamen vormend de ..ACE" (Allied bmmand Europe) „Mobile Force", ook el vliegende brandweer genoemd, be- •ehten momenteel in Noord-Noorwegen vee tegenstanders: een denkbeeldige [ressor en een zeer reële koning win- Tot de strijdmacht behoort het eska- ?r 314 van de Koninklijke Luchtmacht, it als thuisbasis Eindhoven heeft en 1 voor de duur van de oefening, Arc- Express, op het vliegveld van Bodoe in de Noorse Westkust is gevestigd, et Nederlandse eskader behoort tot de ctische luchtmacht en staat onder be- van majoor-vlieger W. P. M. Fleu- i. Het omvat 120 man van wie 24 vlie- s en Is uitgerust met twintig F 84 F mnderstreak en twee T 33-toestellen. eenheid staat permanent ter beschik- g van de mobiele NAVO-eenheid. waalf van de vliegers zijn voor hét ;rst in de winter in Noorwegen en zij '.fenen onder leiding van hun meer er- ïren collega's onder meer in de nayi- itie in de winteromstandigheden. Men m immers de positie met de snel vlie- ■nde toestellen zeer moeilijk bepalen, jordat b.v. dichtbevroren rivieren en bedekt met sneeuw, nauwelijks niet te onderscheiden zijn vanuit de icht. Het eskader 314 geeft voorts tactische ondersteuning aan de grondstrijdkrachten die vanuit Canada, Italië, het Verenigd Koninkrijk en de Ver. Staten meest door de lucht maar ook overzee worden aan gevoerd. De meeste troepen komen door de lucht maar ook over zee worden aan- op het in de provincie Troms gelegen vliegveld Bardufoss. Daar landen met een tussentijd van soms maar enkele minuten viermotorige luchtreuzen om hun last aan mensen en materiaal te los sen. waarna de stellingen in het oefenge- bied worden betrokken. In totaal worden sedert donderdag drie brigades door de de lucht met hun volledige uitrusting aan gen. Zij moesten 1 maart hun stellingen hebben betrokken. Daarna begin nen de oefeningen met de Noorse grond strijdkrachten en de tactische lucht machten, waarbij behalve de Nederlan ders ook eenheden van de Amerikanen en de Engelsen betrokken zijn. Zij moe ten dan gewend zijn aan temperatuurs wisselingen van soms 15 tot 20 graden in 24 uur. De oefeningen duren tot 8 maart. Verantwoordelijk voor de coördinatie van het luchttransport met meer dan 750 vluchten is AFCENT (Allied Forces Central Europe) het te Brunssum in Limburg gevestigde geallieerde opper bevel voor Centraal-Europa onder het commando van de Duitse generaal Jür- I gen Bennecke. De Ace Mobile Force staat onder bevel van de Italiaanse ge- neraal-majoor Alberto Li Gobbi. SALISBURY (Rtr) In Salisbury is steren een officiële verklaring uitgegc- aarin staat dat Rhodesië zondag- een onafhankelijk republiek wordt. verklaring betekent de algehele reuk met Engeland. Hel parlement zal amende maandag worden ontbonden, aarna verkiezingen worden uitgeschrc- i die op 10 april zullen worden gehou- i, aldus de verklaring. Clifford Du- ont die fungeert als staatshoofd, zal op- eden als interium-president. Rhodesië heeft zich op 11 november 165 onafhankelijk van Engeland ver- laard. Een regeringscommissie heeft verkiezingen voorbereid door 50 nieu- e kiesdistricten te vormen voor Euro- ■anen en 16 voor de Afrikanen, waar- ior de blanke meerderheid in het nieu- e parlement verzekerd blijft. Rhode- telt ongeveer vijf miljoen inwoners, aarvan 225.000 blanken. Engeland be- :houwt de nieuwe Rhodesische stap als ;n onwettige daad. Amsterdam krijgt „panopticum" AMSTERDAM (ANP) Voor de eer ste maal sinds het museum van Mada me Tussaud in 1802 vanuit het Frank rijk van Napoleon naar Londen verhuis de. zal een permanente wassenbeelden- tentoonstelling buiten Londen worden ingericht. Hel nieuwe museum of „pan opticum" zal in de herfst van dit jaar in het voormalige, „Formosa" in de Kal- verstraat en op het Spui in Amsterdam worden geopend. De tentoonstelling zal voornamelijk betrekking hebben op Nederland. Ook de opzet zal voor een belangrijk deel nieuw zijn, hoewel de door Madame Tus- saud van oudsher gehanteerde princi pes gehandhaafd zullen blijven. Een deel van de tentoonstelling zal bestaan uit wassenbeelden van levende of reeds ge- storven Nederlanders, van Erasmus Cruyff. Enkele hiervan zullen voor tijd een plaats krijgen, terwijl an van tijd tot tijd vervangen zullen den. Andere delen van de tentoonstel ling zullen een bepaald thema tot onder werp hebben, bijvoorbeeld Rembrandt en de Tuin der lusten van Jeroen Bosch. Bij deze nieuwe opzet zal worden ge bruik gemaakt van ervaringen van Ma- j dame Tussaud in Londen. Gedurende de laatste vier jaar zijn onder leiding van de in Nederland geboren directeur E. V. Gatacre veel nieuwe initiatieven ontwik- j keld. Zijn grootvader, Victor de Stuers, J is in Nederland bekend om zijn pioniers werk voor monumentenzorg en zijn initiatieven voor de bouw van het Rijks museum in Amsterdam. De ingang van de tentoonstelling zal zich in de Kalverstraat bevinden. Niet ver weg is het Amsterdams Historisch Museum, waar nog de enige overgeble ven beelden te bezichtigen zijn van de eerste wassenbeeldententoonstelling die in Amsterdam is gehouden* de Nieuwe Doolhof van 1648. TEL AVIV (Reuter) De Israëlische minister van Defensie Mosje Da jan heeft een ansichtkaart van een „zoon van Palestina" gekregen, waarop een foto staat van vier Arabieren, die een aanslag plegen op een vliegtuig met het el Alembleem. De kaart, die is gedrukt door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina, is in de Spaanse stad Saragossa gepost. De rijksvoorlichtings dienst in Tel Aviv heeft foto's van de kaart gepubliceerd, die volgens een woordvoerder van het ministerie van Defensie' een nieuw bewijs levert, dat de Arabische terreurorganisaties verant woordelijk zijn voor de sabotage en aan slagen op het luchtverkeer naar Israël. Achterop de kaart stond geschreven: „Vijand van de mensheid, we zeggen ie: Palestina is Arabisch land en blijft Arabisch land. We moeten er met ge bruik van wapens terugkeren en het (Van onze correspondent) UTRECHT In een wat rommelige volkomen informele bijeenkomst in de kleine ariestenfoyer van de Utrechtse Congreszaal, tydens de pauze van een concert, kregen de Ekseption gisteren rond het middernachtelijk uur door diri gent Henri Arends gouden platen in de handen gedrukt voor hun eerste elpee. Ze waren moe, doodmoe, Rick van der Linden, Cor Dekker, Dick Remelink, Dennis Whitbread en Michel van Dijk. Ze kwamen zo kersvers uit Portugal, waar ze ook weer drie dagen hard wer ken en weinig slapen erop hadden zitten. De bijeenkomst vannacht was te infor meel voor grote speeches. Wel moest de klassieke dirigent nog even een vader lijke raad van 't hart naast enkele alge mene opmerkingen. Die raad was ge richt aar. pianist-organist Rick van der Linden; „Vergeet nooit dat je klassiek geschoold bent en dat je dat moet ondér- houden. Later zul je dat waarderen." Als klassicus Henri Arends hiermee de tijd bedoelde, dat de platen van Ek seption wel eens minder goed zouden kunnen lopen dan kunnen we alleen maar zeggen, dat 't daar nog niet naar uitziet. Zelfs de verkoop van de oorspronkelijke versies van Bach en Beethoven worden beter verkocht onder invloed van de vertolkingen van Ekseption. „Waar ik alleen maar blij om kan zijnij", zei Henri De toekomst van de Ekseption? Voor lopig staat er genoeg op stapel. Tot op treden met Duke Ellington toe. Een tweed elpee komt dezer dagen in de handel. Deze plaat zal zeker een even groot succs worden als de eerste. Staatssecretaris wil wachten op onderzoek naar luchtkussentrein (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Key- zer (Verkeer) weigert de Schiphollijn besteksklaar te laten maken. De Tweede Kamer heeft daar gistermiddag unaniem in een motie om gevraagd. De staatssecretaris wil eerst een Franse onderneming laten onderzoeken of mo gelijk een luchtkussentrein op dc Schip hollijn kan worden ingezet. Hij laat overigens de NS doorgaan met het zo veel mogelijk voorbereiden van de aan leg van de lijn, maar hij voelt er niet voor nu al een klassieke spoorlijn be steksklaar te laten maken, als het nog niet zeker is of er niet beter een niet- klassieke lijn kan komen. De staatssecretaris wees de motie, on dersteund door vrijwel de hele Kamer, direct na indiening resoluut van de hand. Overigens werd de begroting van Verkeer en Waterstaat aangenomen. De Kamer verwierp een motie van de heer Van Thijn (PvdA) om ook onren dabele buslijnen niet te sluiten voordat een onderzoek van het: Nederlands Eco nomisch Instituut naar het vervoersv dat verwacht wordt in 1980, 1990 en 2000, is afgesloten. Het onderzoek komt medio volgend jaar klaar. De motie van de heer Gortzak (PSP) om geen enkele spoorlijn op te heffen als inrentabiliteit de enige reden is, kon alleen bij de oppositie stemmen in de wacht slepen. Aan het slot van het verkeersdebat deelde staatssecretaris Keyzer nog enke le berispingen uit aan het adres van de streekvervoersondernemingen, die elk jaar dieper in de verliescijfers raken. Er zijn enkele ondernemingen die het be wust om steun te doen is. Er is nog veel kostenbesparing mogelijk als de on dernemingen wat meer g De exceptionele musici staken hun vreugde onder stoelen of banken. UTRECHT (ANP) De directie van de NS slaat de ontwikkeling van de luchtkussentrein de „aerotrain" in Frankrijk, Engeland en Japan met belangstelling gade, maar heeft in haar structuurplan voor de naaste toekomst, „Spoor Naar '75". niet voorzien in het in dienst stellen van dit nieuwe type trein op de Schiphol lijn. Dit heeft een woordvoerder van de NS meegedeeld naar aanleiding van de plannen van staatssecretaris M. Keyzer van Verkeer en Water staat om een onderzoek in te laten stellen naar de toepassingsmogelijk heden van de nieuwe trein op de nog aan te leggen Schiphollijn (Amster damSchipholDen Haag). De NS acht op technische en func tionele gronden de aerotrain. die wordt aangedreven door straalmoto ren en een topsnelheid kan bereiken van 360 km per uur, ln zijn huidige opzet niet voor de Schiphollijn ge schikt. De trein is in principe ont worpen voor liet overbruggen van afstanden van 300 tot 500 kilometer en komt als zodanig niet ln aanmer king voor de Schiphollijn, die slechts 55 km lang wordt en waarop boven dien vrij veel zal worden gestopt. ..Op zulke korte stukjes zal de trein nauwelijks op snelheid kunnen ko- Bovendien is de relzlgerscapaciteit van de straaltreln voorlopig veel te klein. De trein is ook niet geschikt voor zeer frequent bereden lijnen. Tenslotte heeft de NS plannen om de Schiphollijn zoveel mogelijk te in tegreren ln de rest van het spoorweg net en in het metronet van Amster dam om de reizigers zo weinig mo gelijk te laten overstappen. De aero- train wijkt echter zo af van de hui dige treintypes, dat we hem er niet lil kunnen passen, aldus de NS. AMSTERDAM (ANP). De 19-jarige Leo P. en de 21-jarige Michael M. zijn vannacht dood aangetroffen in hun kamer in een voormalig hotel ln de Alexander Roerstraat in Amsterdam- Zuid. Aangenomen wordt, dat de jonge mannen door gebruik van verdovende middelen, mogelijk in combinatie met alcohol om het leven zijn gekomen. In de kamer vonden politiemannen ver schillende soorten verdovende middelen als morfine, palfium, hasjiesj, cocaïne, heroïne en Isd. Voorts lagen er tientallen injectiespuiten en honderden watjes. Op een tafeltje stond een fles wijn en een fles advocaat. De jongens moeten reeds een dag of vijf geleden zijn overleden. Zij werden, liggend op bed, gevonden door enkele vrienden, die de afgesloten deur forceerden. Een van de andre kamerbewoners ver telde, dat bij de slachtoffers regelmatig jongelui op bezoek kwamen, naar hij ver moedde om verdovende middelen te ge bruiken en of te kopen. Een meisje was een keer hysterisch geworden. Ook zou den een jongen en een meisje onlangs volkomen overstuur zijn opgevangen door een kamerbewoonster op de zolder- etage van het pand, dat door een kamer verhuurbedrijf wordt geëxploiteerd. Van daag zal sectie op de slachtoffers worden verricht. Toneelkunstenaars solidair mot actie AMSTERDAM (ANP) Het bestuur van de Nederlandse Vereniging van To neelkunstenaars heeft zich solidair ver klaard met de door de Vereniging van Letterkundigen ondernomen actie om enkele minimumeisen bij de Nederland se Uitgeversbond te bedwingen. Het ad viseert zijn leden in geen enkele vorm medewerking te verlenen aan de van 3 tot 11 april a.s. te houden Boekenweek, zolang het conflict tussen' schrijvers en uitgevers niet tot een oplossing is ge- DEN HAAG De Nederlandse Stich ting voor Kunstzinnige Vorming te Amersfoort belegt op vrijd. 20 mrt. in 1 Haags Ontmoetings Theater een „praat- en kijkdag" over de vertikale spreiding in hel toneel. Onder het motto van we reldtheaterdag, kortweg: ,,'t theater en het onderwijs moeten nauwe betrekkin gen aanknopen worden toneel, onder wijs en overheid met elkaar geconfron teerd. De bedoeling is vooral het toneel informatie te laten verstrekken over wat er aan de gang Is met de verticale sprei ding, om aldus meer inhoud te gei en aan dit vage begrip. Er worden inleidin gen gehouden door mr. M. Vrolijk, voor zitter van de NSKV. en de regisseur John van der Rest. De directeuren van de elf toneelgezelschappen is gevraagd in 5 minuten een credo uit te spreken. Toegezegd hebben al Paul Steenbergen, Hans Croiset, Jurg Molenaar, Jaap Maarleveld en Egbert van Paridon. To neelgroep Theater en de Werkgroep Ac tueel Straattoneel (uit Breda) leveren elk een aandeel in het programma, 's Avonds geeft de Haagse Comedie ln het HOT een voorstelling van „La Bay®* van Philippe Adrien. De bijeenkom®! staat onder leiding van drs. A. van der Staaij, directeur van de Rotterdams® Kunststichting.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5