9e£eidóe(2oii/ïci/nt In lange rij van artiesten geen echte top-ster „Grand Gala du Disque dit jaar niet zo „grand" Maurice komt alleen kijken Andy Williams Bonanza Doebiedoe Hij en zij PAGINA 2 DE LEIDSE COURANT VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 Aanzet tot een programma NATUURLIJK ontkomen we niet aan een vergelijking van hei ontwerp kemprog ram der Katholieke Volkspartij met het in dezelfde week voor publikaitie en discussie vrijgegeven PAK-program. 3eiden hebben met elkaar gemeen, dat ze bedoeld zijn als fundament waarop nog een gebouw moet worden gezet, maar dan is het met de overeenkomst ook bijna op. ,,Pak mee'' van het progressief blijkt al bij de eerste lezing vol con structiefouten te zitten. Het kem- proakkoord ziet er aantrekkelijk uit. maar blijkt al bij de eerste lezing vol constructiefouten te zitten. Het kem- program van prof. Steenkamp en zijn KVP-stuurgroep heeft uiterlijk niets aan frekkelijks; een nogal droge opsomming van 181 punten, zonder beschouwend* waarde en zonder nadrukkelijk gesteld** Maai- terwijl bij het PAK-program het grote probleem is. wat men er in de praktijk mee kan doen daar van een irreële methodiek wordt uitgegaan, biedt Steenkamps uitwerking van d* „Blauwdruk van de zeventiger jaren" vel mogelijkheden voor een praktisch hanteerbaar program en dan nog we> een dat van een visie zal kunnen ge Dit kan evenwel Das komen, als na 13 april de Stuurgroep aan de hand van reacties en kritiek het kernprogram definitief vaststellen gaat. Werk genoeg Vreemd genoeg is het conceptprogram nog het meest concreet op het punt van: hoe betalen we de rekening van een krachtig program. De Stuurgroep houdt rekening met de noodzaak van een flinke hogere belastingdruk en ze verheelt niet, dat het geld daarbij zowel via directe belastingen als via de BTW zal moeten binnenkomen. Jammer genoeg hangt nog goeddeels in het vage de vraag wat er concreet mogelijk is voor het vrijmaken van geld door meer efficiëncy bij de overheid en een betere controle op de doelmatigheid van traditionele bestedin gen, De KVP heeft hiervoor een bevoeg de rijkscommissie om advies gevraagd: we zijn benieuwd Schrappen Want door een grondige behandeling in de KVP-werkgroepen en het antwoord van <Üe groepen op een aantal cone rei e vragen, villen de makers van het concept-kernprogram te weten komen, welke punten de actieve achterban van de partij belangrijk, verkeerd en over bodig vinden Het is beslist noodzakelijk dat voor het kernprograin. wil het op een urgentieprogram gaan lijken, heel wat overbodig gevonden wordt, en dat men andere punten gaat samenvatten tot een bondig en samenhangend geheel. Want al spreekt uit verschillende punten een geest die van een goed voor uitstrevend program zou kunnen getui gen, het is nu niet meer dan de aanzei tot zo'n voor de politiek van de nabije toekomst uiterst belangrijk stuk. De sterkste fundamenten voor een goed kemprogram liggen naar onze «naak nu in de paragrafen over demo cratisering van een economische macht in de onderneming, de inkomens- en vermogensverhoudingen, samenlevings opbouw en de financiering. Te vaag of onoverzichtelijk zijn nog ondanks goede details de gedachten over woningbouw, onderwijs, volks gezondheid en staatkundige vernieuwing. Bij onderwijs en staatkundige ver nieuwing mag er voor het kernprogram heel wat geschrapt worden; ruimtelijke ordening en sociale zekerheid daaren doen te mager aan, mede doordat men nagelaten heeft bepaalde kleine puntjes samen te vatten tot belangrijke onder delen van een welzijnspolitiek. De lezer die uit dit commentaar- leest dat we veel kritiek hebben, vergist zich niet. En toch.... Toch geloven we de» er uit de Litanie van vele vrome wensen een krachtig gebed kan voortvloeien, mits bij de verdere studie duidelijker hoofd en bijzaken van elkaar worden geschei den en daarna meer nadrukkelijk de taken als voortvloeiend vanuit een visie worden voorgesteld. NEDERLAND 1 0.10 uur: 20.00 uur: Journaal Journaal •18.45 uur: Fabeltjeskrant NEDERLAND II •20.20 uur: Andy Willamsshow 18.55 uur: 21.10 uur: Journaal •18.45 uur: Brandpunt AVRO Fabeltjeskrant •19.04 uur: Doebiedoe 18.55 uur: Journaal 22.40 uur: Riskante kerk 23.05 uur: Journaal 20.00 uur: Journaal Scala •20.20 uur: TELEAC Grand Gala du Disque •19.30 uur: 23.10 uur: Populair Hij en zij Van molekuul tot m (Van verslaggevers Meer visie Die visie moet er duidelijker bovenop komen te liggen; nu spreken onderdelen wel een realistische vooruitstrevende zienswijze uit. maar maken de te vele bomen het goede zicht op het complete bos te moeilijk. Er is dus nog voldoende werk aan de winkel; ook voor een deskundige die het kernprogram in laatste instantie qua uiterlijk aansprekend maakt. AMSTERDAM. Het jaarlijkse spektakelstuk dat Grand Gala du Disque heet zal vanavond weer enkele miljoenen Nederlanders aan de buis kluisteren. Ditmaal is het zelfs mogelijk om de popu laire parade van verschillende kanten de huiskamer in te laten wandelensuperstereo via de radio en gewoon mono maar wel in kleur) via de televisie. Organisator Piet Bedshuiaen van de C.C.G.C. (Commissie Collec tieve Grammofoonplaten Cam pagne) noemt de gebeurtenis een dankbetuiging aan de platen kopers voor de genoten klandizie. In feite druipt natuurlijk de commercialiteit met grote zweet druppels van het hele gedoe af, I want wie gelooft nu dat het kliekje platenbonzen alleen maar het plezier en niet de portemon nee van de consument voor ogen staat. Maar goed, laten we daar de ogen voor sluiten om ze ver volgens weer snel te openen voor het ware showbizzgeweld. De rellen die normaal bij een derge lijk platenfestijn plegen te horen zijn deze keer tot nu toe althans, binnen de perken gebleven. Dergelijke rellen ont staan vooral wanneer men een paar hele groten bij elkaar zet. Misschien is dat ook de reden dat het tot nu toe zo rustig is geweest rond het Gala. Echte klinkende namen vindt men na melijk niet in het rijtje zangers en zan geressen. Harry Belafonte en Melanie hebben een vriendelijk briefje aan Piet Beishuizen geschreven, waarin zij te kennen gaven de uitnodiging niet bijs ter aantrekkelijk te vinden. Onder de meeste hoogachting uiteraard. We zul len het dus met Heintje en een paar anderen moeten doen. Natuurlijk treden er sterren genoeg op die voor wat kijkgenot kunnen zorgen. De meesten zijn namelijk oude rotten in het" vak, voor wie het een peule schilletje is om eventjes een glad staal tje van hun, ftuqnen ten toon te sprei den. Verrassingen hoeven we niet te verwachten van artiesten als James Last. Sergio Mendes. de Anita Kerr Singers. Bobby Gentry of de Four Tops. Omdat vooral zij het zijn die met supergepolijste muziek de beurzen van platenkoningen (en van henzelf uiteraard) gespekt hebben, kunnen zij echter onmogelijk ontbreken op een festiviteit die door diezelfde platenko ningen georganiseerd wordt. Vergane glorie Niet zozeer om het geheel op te fleu ren als wel om de avond vol te krij gen hebben de organisatoren ook nog een flink partijtje vergane glorie van de archiefplanken gehaald. Frida Boc- cora kennen we nog van het songfes tival dat zij samen met Lenny Kuhr en nog twee anderen won in Madrid. Sindsdien heeft zij niets meer van zich laten horen, hetgeen voor de organisa toren kennelijk toch genoeg was om haar naar Nederland te halen. Nana Mouskouri is altijd wel goed voor een paar aardige liedjes, maar als er dan toch iets Grieks bij had gemoeten had den we liever Melina Mercouri gezien. De laatste heeft de afgelopen jaren werkelijk iets gepresteerd met haar felle anti-junta-optredens. Maar zoals iedereen weet is een Edison nog geen Nobelprijs. Dat beeldje krijg je alleen als je geld in het laatje hebt gebracht en dat lukt vaak minder goed met ge ëngageerdheid. zoals in het geval van Melina Mercouri. Adèle en Liesbeth Een artieste die eigenlijk niet zo goed past in het rijtje van „tweederangs topartiesten" is Adèle Bloemendaal. De ze rascabaretière, die elk gezicht kan trekken dat men haar voorschrijft, is de laatste tijd aardig actief geweest op de platenmarkt. Daarbij denken we niet de eerste plaats aan het Schaep met de vijf pooten, maar vooral aan de elpee die ze zo onwaarschijnlijk rriöoi volzingt met cabaretliedjes uit haar Lureleiperiode. Liesbeth List is vanavond ook zien op het vaderlandse scherm. We hebben haar enige tijd gemist, vooral omdat zij het buitenland interessanter vond. In ieder geval houden we aan haar optreden toch nog een stukje an ti-Griekenland over door een liedje uit de Mauthausencyclus. Pop Vele popliefhebbers zullen voor het glinsterende showgebeuren in de Am sterdamse RAI niet speciaal een avond thuisblijven. Niettemin valt er voor hen wel het een en ander te genieten. De Volendamse palingbeat van de Cats is minder belangrijk. Ook de Engelse groep Procol Harum, die ooit eens 'n single („A whiter shade of pale") maakte en daar twee jaar later nog een Edison voor krijgt, kunnen we snel vergeten. Twee andere namen zijn be langrijker, J. Vincent Edwards en The Flock. De eerste is vooral bekend door zijn rol in de Engelse versie van de musical „Hair". De tweede is een van de belangrijkere undergroundgroepen. Zij vertegenwoordigen een nieuwe rich ting in de popmuziek waarin meer ruim te is voor experimenten. De groep Conflictsfeer rond spreekbuis blijft espondent Vandaag ontvangt Andy Williams in zijn amusementsprogramma de volgen de gasten: Danny Thomas, Peggy Lee, Victor Borge en Ray Stevens. KRO Nederland II 20.20 uur. HILVERSUM De heren Kees Buur man en Ben Ubbink hebben gisteravond op 6taande voet bedankt als lid van de NOS-groepsraad. Zij deden dit nadat deze personeelsverenigingen na een dag van stormachtig vergaderen door de knieën is gegaan en een scherpe brief aan de raad van beheer van de NOS bad ingetrokken. Gisteren vergaderde de redactie van het personeelsorgaan Spreek-buU in de KRO-studio onder voorzitterschap van Ben Brans. Een deel van het beraad werd bijgewoond door de heer K. de Wilde, de personeelscommissaris van de NOS, die vorige week had ingegre pen in de inhoud van het orgaan dooi een brief van de groepsraad aan de raad van beheer te laten verwijderen. Na afloop werd een communiqué uiige geven, - waarin de redactie-raad vast stelde dat de schrapping in strijd was met de eigen verantwoordelijkheid van de redactieraad De heer De Wilde had begrip voor dit standpunt getoond, maar daarbij een uitvoerige toelichting gege ven van de omstandigheden waaron der hij in dit geval heeft gehandeld. In dit communiqué wordt nog niet gespro ken over 't intrekken van 'n (scherpge stelde) brief van de groepsraad aan de raad van beheer. Dit was door dhr. De Wilde als voorwaarde gesteld voor een mogelijk goed overleg in de toekomst. Toen gisteravond laat bekend werd dat de overige leden van de groepsraad de brief inderdaad hadden ingetrokken legden de heren Buurman en Ubbink onmiddellijk hun lidmaatschap neer. Het staat te bezien of personeelscom missaris De Wilde dit „schot voor de boeg" had verwacht alvorens hij bij 't NOS-bestuur verslag kon doen van zijn overwinning op de peraoneelsdelegatie van de NOS. heeft drie blazers en het meest opval lend ls Wel de elektrische viool die door Jerry Goodman bespeeld wordt. Het tiende Grand du Disque Popu laire 1970 is een festijn zonder een grote trekker die er uit springt. Mis schien dat de ervaringen met Marlène Dietrich in het verleden daar debet aan zijn. Natuurlijk zullen vele moeders ond met smart op ons nationale fenomeen Heintje wachten, voor ande ren is wellicht de blinde Amerikaanse zanger José Feliciano de grote trek pleister. Typerend voor het ontbreken van die ene grote naam is het feit dat het spektakelstuk besloten wordt door de in Europa nauwelijks bekende gos pelgroep van Edwin Hawkins. De enige echte grote showman die aanwezig zal zijn is Maurice Chevalier. Hij zal echter geen noot zingen en en zelfs geen woord voor de buis spre ken. hij komt zomaar even kijken. Als Mies Bouwman en Willem Duys na afloop de Edisons uitreiken zullen waar schijnlijk vele kijkers al naar bed zijn. Voor de doordouwers is er gelukkig de belofte van de AVRO dat de uit zending niet voortijdig afgebroken zal worden maar tot het bittere einde (tot in de zeer late uurtjes dus) volgehou den zal worden. In de aflevering „Gerechtigheid" van de televisieserie „Bonanza" zweren Hoss en Andy Buchanan voor de recht bank, dat ze ooggetuigen waren bij de moord op een vrouw. Die moord is volgens hen gepleegd door Frank Scolt. Maar Hoss weet niet dat Frank Scott een dubbelganger heeft, zodat in deze aflevering een onschuldig man terecht zal moeten staan. KRO Ned. II 21.50 uur. Vanavond is er voor de AVRO-televi- sie weer een nieuwe aflevering van het tienerprogramma „Doebiedoe". Exclu sief voor „Doebiedoe" komt de in De troit geboren zanger Edwin Star, die bij voorkeur het hele jaar in Londen woont. Voorts verdienen de aandacht de En gelse groepen Vaniti Fare, Edison Light house en Consortium de solist Mac Kis- soom, eveneens uit Engeland, de Fran se popzanger Michel Delpèche en de Ne derlandse beatgroepen Brainbox en Georges Baker Selection. Verder is er natuurlijk Marianne Del- gorge. De presentatie is dit keer in han den van Eddy del Prado. De samen stelling en regie van „Doebiedoe" zijn in handen van Rien van Wijk. AVRO Nederland I 19.04 uur. Penny da Jager m Doebiedoe Onmiskenbaar voornaamste program ma was gisteren de door de VPRO gepresenteerde Adèle Bloemendaal- show. Adèle-self schitterde er In paar oude en nieuwe nummers die door Rob Touber feilloos op het scherm werden gezet. Als geheel echter bevre digde de show minder. Het num cabaret-oude-stijl met Leen Jonge- waard was al te lang en al te ve lend. De finale had weinig niveau. Voorts bij de VPRO onder meer ongelooflijk vervelende film „Monsieur Jean Claude" en een opgeblazen repor tage van Hans Verhagen, man die ee Gaaikemalied op het lijf gesohreve lijkt. Benevens een programma ran Cinestud dat, voor zo ver wij het za gen enorm veel gepraat inhield. Van de Cinestudreportage sagen w overigens maar een paar stukjes omdat we het TROSse Adam wilden terugzien. Dat leverde ons ook thans niet het be wijs dat een speciaal mannen-program ma noodzaak is. De onderdelen die aar dig waren leken voor biseksueel gebruik geschikt. De aanpak van presentator Pierre Huyskens was in de stijl van de „damesbladen". Iets waar de Dolle Mi- na's derhalve van af willen. Reden te meer om die stijl niet aan mannen op Vg. Paula en Dick Hollister worden in legenheid gesteld hun Koreaans pleeg kind Kim over te laten komen. Door een misverstand denkt Kim dat Har ry, en niet Dick zijn pleegvader is. Om het hem niet moeilijk te maken, trachten de Hollisters hem in die v te loten, maar natuurlijk mislukt dat. Als hij op een gegeven moment Paula in Dick's armen ziet is de jongen i troostbaar. Aan Dick en Paula om probleem op te lossen, wat erg mo lijk is omdat de Koreaanse Kim helaas geen Engels spreekt. KRO Nederland II 10.30 uur.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2