Kees broekman: „statkevitsj nog altijd de grootste kanshebster" Weinig succes vogf tafeltennisteams IJshockeytitel voor HIJS HOKIJ definitief verkeken SCHAARSE PROBLEMEN IN ZESDAAGSE GRONINGEN SPELEN ZICH AF OP BAAN W.k. stayers in Olymp. Stadion Onzekerheid in Nederlandse schaatskamp Plotselinge weersomslag in West-Allis ale ri Brummel weer geopereerd Jan Janssen: ,Dat komt door die bochten 97%;VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 DE T.FJTDSE COURANT PAGINA Z VEST ALLIS Maandenlang heeft coach Kees Iroekman het Nederlandse schaatspubliek voor- ;ehouden: Wees gerust. Wij komen nog. Ons doel igt in West Allis. Dat zei Broekman in januari oen zijn kernploeg nauwelijks overeind bleef >ij de frontale aanval van de Friese rijdsters. )at zei hij ook in Heerenveen, waar Nina Stat- .evitsj Europees kampioene werd met een voor- prong van bijna een vol punt. Nu het bijna (Van onze sportredactie) zover is en de ploeg in Milwaukees voorstad West Allis bezig is met de laatste voorbereidin gen, heeft Broekman zijn optimisme aanzienlijk getemperd. Er is weinig veranderd in vergelij king met Heerenveen. Statkevitsj is nog altijd de grootste kanshebster, geeft hij toe. Moet men daaruit concluderen dat Broekmans jaarplanning niet zo is verlopen als hij zich heeft voorgesteld? Neen, zo kan men dat niet stellen. Natuurlijk I Kernpunt: de 500 meter van Ans. de 1.000 meter van Attje en de wedstrijd- jnstelling van Stien Kaiser. ..Stien houdt i regelmaat in de training. Daar is ftier nog niet zoveel van terechtgeko- Eerst moesten we acclimatiseren, as het ijs te zacht om vooruit komen. Woensdag hebben we eigen lijk pas goed kunnen trainen". i dan te danken aart een plotse- (nge weersomslag. Het lente-achtige n het weekeinde werd gevolgd i koufront. In één etmaal zakte temperatuur van tien graden boven lot tien graden onder nul. Dat heeft de Jorgen van het Amerikaanse organisa tiecomité aanzienlijk verlicht. In de af gelopen tien dagen is wel gebleken dat capaciteit van de machines in West- gering is, dat eigenlijk alleen natuurijs kan worden gereden. Al i Boerjes en Suzuki bij de ISU- jprintkampioenschapnen onder iets gun- Itiger omstandigheden dan de overige ïelnemers tot bijzonder scherpe tijden. J „Dat komt omdat de baan bijzonder Jgaal is", aldus wedstrijdleider Henny „De buizen van het koelsysteem n beton gegoten, net zoals in Hee- en". Dezelfde sprintkampioen- Jchappen hebben echter ook aangetoond ■at de Amerikaanse technici in staat lijn alle rijders ijs van dezelfde kwali- t te bieden. agerig i de reden waarom Broekman lich met zijn Noorse en Russische col- heeft verstaan. „Als de tempera- Drie leiders in ijshockeytoernooi 0EKAREST heeft gis- in Boekarest tijdens het wereld- ;ampioenschap ijshockey in de B-groep -2 (2—1, 1—1, 1—0) gewonnen van iwitserland. Roemenië zegevierde met 1 (00, 11, 32) over Joego-Slavië. Wereldrecords indooratletiek LEVERKUSEN Tijdens wedstrijden ii Leverkusen heeft de VVestduitser Gün- iier Nickel zijn eigen wereldindoorre- #rd op de 50 meter horden verbe- trd en gebracht op 6,2 seconde. Het oude ecord stond ook op naam van Eddy >ttoz (Italië), Leon Coleman (V.S.) en Uilan Kotek (Tsjecho-Slowakije). In Moskou verbeterde de dertigjarige 'ooi Wladislav Komar het Europese in- loorrecord kogelstoten, dat in het bezit vas van de Oostduitser Hartmut Brie- ienick met 19.26 meter. Hij bracht het ip 20.08 meter. Ann Jones niet op Wimbledon LONDEN De Britse W'imbledonkam- oene Ann Jones zal dit jaar niet haar iitel verdedigen, omdat zij het toernooi 'an Wimbledon een te zware belasting rindt. „Wimbledon", verklaarde ze gisteren, ,is de piek op de loopbaan van elke :ennisspeler. Nu ik dat succes behaald ïeb, vind ik dat ik de titel dit jaar be ier niet kan verdedigen". Mevrouw Jones, die zesmaal eerder de lalve finales had bereikt, won vorig de eindstrijd van de Amerikaanse 3illie Jean King met 36, 63, 62. Kees Broekman: „Onze meisjes hebben ook kans op de titel". tuur zou oplopen tot flink boven het vriespunt, willen wij pas om vier of vijf uur starten in plaats van om één uur. De omstandigheden moeten zoveel mo gelijk gelijk zijn. Wij kunnen niet heb ben dat de strijd om de wereldtitel door het geluk beslist wordt". Tot de facto ren die voor dat laatste beslissend zijn, behoort de wind, die in West-Allis nog al plagerig is. Broekman: „Men zegt wel dat wij bij harde wind beter schaat sen dan de Russinnen, maar daar is geen enkel bewijs voor aan te voeren. Wij hopen net zoveel op kalm weer als ieder ander". Het blijft een twistpunt welke maat staven straks zullen moeten worden aan gelegd bij de beoordeling van de presta ties van het komende weekeinde. Broek man: „Ik zou tevreden zijn als wij de zelfde posities innemen als in Heeren- Stien Kaiser. Ans Schut en Attje Keu len-Deelstra legden daar beslag op de tweede tot en met de vierde plaats. Elly v. d. Brom werd zesde en Rieneke heeft gezien waarop Attje Keulen-Deel stra zich voorbereidt, is evan overtuigd dat de Nederlandse kampioene in haar eerste internationale wedstrijdseizoen dicht in de buurt van de wereldtitel wil komen. Zij heeft zich in West-Allis zo min mogelijk van haar schaatsbezighe- den laten afleiden, hoewel veel van wat zij in Milwaukee aantrof volkomen nieuw voor hfibr moet zijn geweest. „Ik bén' toch voor het schaatsen gekomen", is hebben we de tegenslag gehad dat het sneeuwde in Davos en dat we hier in West Allis niet zoveel hebben kunnen doen als we wilden. Maar per slot van rekening hebben onze meisjes ook een kans op de titel. Daarbij denk ik dan in de eerste plaats aan Ans Schut en verder misschien Stien Kaiser of Attje Keulen-Deelstra. Maar bij de uitwerking van die prognose valt vele malen het woordje „als". een stereotiepe uitdrukking van haar. De andere meisjes hebben haar voor beeld gevolgd, zij het dat bij hen een gevoel van onzekerheid de voornaamste drijfveer was. Bustocht Alleen Elly v. d Brom waagde het maandag de Russische meisjes te ver- Demming eindigde als twaalfde. Dat werd bereikt ondanks de „kwestie-Fal- kena", die als een doem over de titel strijd in het Friese land lag. Wie in West-Allis de serieuze manier gezellen op een bustocht naar Chicago. Terwijl Statkevitsj en Titova zich vro lijk pratend lieten rondleiden in het gi gantische industriemuseum, maakte de Amsterdamse studente zich zorgen over de tijd die zij ermee vermorste. Woens dagavond, toen het gehele gezelschap een professional basketbalwedstrijd bijwoon de, gingen Stien, Ans, Attje en Rieneke halverwege weg. „Daar moet men niet zo zwaar aan tillen", aldus Broekman. En met die opmerking probeert hij de indruk weg te nemen als zouden de Russische meisjes zich beter voorbereid achten dan hun Nederland: ten. Toch is de ontspannen houding van de Russinnen opmerkelijk. Trainer Krasil- nikov heeft zijn dreigement van Hee renveen waar gemaakt en de twee zwak ste leden uit zijn formatie: Tatjana Selekova en Loedmilla Notsnasjeva, die respectievelijk als tien en elf eindigden, thuis gelaten. Om de twee resterende plaatsen in zijn team op te vullen zal hij een keuze moeten maken uit de door Evgeni Gris- jin getrainde sprintsters: Siderova, Ave- rina en Krasnova. Laatstgenoemde be reikte vorig jaar in Grenoble, toen Las- ma Kaoeniste de titel greep, niet eens de laatste zestien. Daarvoor behoeft dit keer geen vrees te bestaan. Door het niet ver schijnen van de Zweedse. Poolse en Oost- duitse meisjes is het veld van deel neemsters zo klein geworden, dat het zich kwalificeren voor de drie kilometer welhaast een vanzelfsprekendheid is geworden. „OPEN BRITSE" ZEGE ENGELAND EN ROEMENIË LONDEN Roemenië (bij de dames) en Engeland (bü de heren) zjjn winnaar geworden van de wedstrijden voor de landenteams van het toernooi om de open Britse tafeltenniskampioenschappen. De twee Nederlandse herenteams werden reeds in de eerste ronde uitgeschakeld. De A-ploeg verloor met 30 van Enge- Iand-A en het B-team moest met dezelf de cjjfers zijn meerdere erkennen in Zweden-A. Het Nederlandse dames A-team be reikte de tweede ronde door een over winning van 30 op Schotland, maar werd vervolgens met 30 uitgeschakeld door Engeland-A. Ook het Nederlandse B-team startte met een overwinning (30 op Engeland-C), maar trof het niet dat het in de tweede ronde tegen toer- nooiwinnares Roemenië moest aantreden (nederlaag van 30). De gedetailleerde uitslagen zijn: Engeland A—Nederland A: Barnes (Eng.) Ncalê (Eng.) versl. Bert Schools 'Ned.) 21—5, Schools 21—9. 21—16 Engeland A—Nederland A: Mattt Aukje Wynia 2.—15, 21—19; Wright—V Wynla-v. d. Laan 21—11, 21—16. Nederland B—Engeland C: Mary v. 3 versl. Howard 21— IC 21—IR; Ellen .Klatt Beckwith 21—:19. 21—14; Klatt-v. Ruiten Klatt 21-^h!121—i-l/cilsan-Alexa^ru—v CrlsanVostova-Grofov SPORTTOTO DEN HAAG Voor sporttoto num mer 29 heeft zich één deelnemer ge meld met deraien juiste voorspellingen. Hij ontvangt bruto 210.099,01 gulden. De gegevens zijn: deelnemers: 725.249. Bruto-inleg: 1.556.289.- gulden. Prijzen- bedrag: 700.330,50 gulden. Eerste prijs: 210.099,01 gulden, één melding, uitkering bruto 210.099,01 gul den. Tweede prijs: 140.066,01 gulden, 180 meldingen, uitkering bruto 778,10 gul den per persoon. Derde prijs: 210.099,01 gulden, 2535 meldingen, uitkering bruto 82,90 gulden per persoon. Extra-prijs: 140.066,01 gulden, 2164 meldingen, uit kering bruto 64,70 per persoon Feijenoord ,.ja" tegen Fortuna Diisseldorf DUESSELDORF Feijenoord heeft van de Duitse Regionalligaclub Fortuna Düsseldorf een uitnodiging ontvangen om op 8 en 9 augustus deel te nemen aan een internationaal toernooi ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de vereniging. De invitatie is door Feije noord in principe aanvaard. Naast For tuna en Feijenoord nemen ook Bayem München en Borussia Mönchenngladbach I begint deel. brengen, Tilburg Trappers beslisten strijd in eerste faze DEN HAAG In de tweede periode van de ijshockeywedstrijd HIJS HOKIJ tegen Tilburg leek de Haagse formatie voor een regelrechte sensatie te gaan zorgen. De kansloos lijkende 14-ach- terstand waarmede de eerste periode werd afgesloten, werd binnen tweecn- halve minuut in de volgende speeltijd tot een gelijke 44-stand omgebogen. De Tilburgse defensie waarin de vijftienja rige doelman Van Schilt stond te rillen van de zenuwen, wankelde en kon elk moment onder het Haagse geweld instor ten. Maar helaas, vertoonde Fred de Wit in Haagse doel niet die vorm die hij in Galati jn het Nederlands team demon streerde. Twee doelpunten Idie zonder meer houdbaar waren, verdwenen sim- peltjes ovér de doellijn en weer stond HIJS achter, wat Tilburg de nodige rug gesteun gaf. Nadat de Brabanders acht treffers in totaal achter De Wit hadden geschoten werd hij door een schot van Christiaans gevloerd en moest het ijs verlaten. De veertienjarige André Lockhorst kreeg hierdoor de kans. Deze junior heeft 't in 't Haagse doel voortreffelijk gedaan, en stond de Tilburgse aanval in de slot periode niet meer dan drie treffers toe. Zijn reageren was bijzonder goed en zijn ijzige kalmte gaf ook de Haagse ploeg de nodige rust. Niettemin kon hij ook niet verhinderen dat Tilburg deze wedstrijd om de Nederlandse competitie met 118 wist te winnen. Individueel En verdiend nog wel. Het Tilburgse spel onderscheidde zich ook nu weer van het Haagse. De eerste lijn, Simons, (de Tsjech Maas en V. Esch, met daarachter Ooms en Tsjecj Peters, wisten elkaar met snelle passes blindelings te vinden. Bij HIJS daarentegen mo; st het te veel komen van de individuele acties, waarin Finnerty hij mag gerust Flop- perty worden genoemd en Binnie nog al eens excelleerden, Finnerty, die zijn rushes altijd volgens hetzelfde patroon i- zelden enie variatie in kan •rd dan ook door het tactisch opstellen van de Tilburgers regelmatig van maar op de valreep was het Maas opgewacht en raakte regelmatig de puckdie Lockhorst de verkeerde kant liet dui- eigen verdedigingsvak, kwijt. De derde HIJS-treffer was hier direct gevolg van. De enige Canadees die gisteravond een dikke voldoende haalde was de als achterspeler opgestel de McGuaid. Niettemin was het Chris Finnerty die na zeven minuten gelijk maakte, nadat Jo Simons reeds na dertig seconden voor de openingstreffer had gezorgd. Deze ge lijke stand duurde niet lang want tien se conden later was het de Tsjechische ster Maas die een duel van Gentis op de blau we lijn won en van die afstand de traag reagerende De Wit sloeg. De Haagse ge lijkmaker leek op komst toen Binnie een rebound van doelman Van Schilt op zijn stick kreeg, maar jammerlijk naast schoot. Uitstekende Tilburg-coach Po- korny en wederom Maas deden het be ter (14) en brachten HIJS aan de rand van een beschamende nederlaag. Furieus In de tweede periode startte HIJS fu rieus en sensationeel. Leo van Dijk 2x) en Ron Gentis voerden de stand snel naar 44. Maar door jammerlijk falen van De Wit werden de Hagenaars weer ach terop geworpen. Het publiek bleef zich intussen amuseren aan een interessan te en boeiende wedstrijd want hoewel Tilburg op vrij gelukkige wijze naar 4 7 liep reduceerde Randv Binnie de ach terstand weer tot twee treffers. Een HIJS-bombardement moest wel een tref fer op gaan leveren, het effectieve schot ontbrak. Wel brak Tilburg gevaar lijk uit en Jo Simons was de Wit weer te vlug af. 58. In de laatste periode heeft HIJS bijzon der veel kansen gekregen, maar Binnie en Finnerty bleven falen. Inmiddels had André Lockhorst het een en ander te ver werken gekregen maar zijn jeugdige overmoed ver uit zijn doel komen moest hij bekopen toen McDonald van af de blauwe lijn hard en effectief in schoot 59. De HIJS-goalie herstelde zich enkele seconden later bijzonder fraai toen hij Jo Simons, die alleen op hem af kwam bekwaam afstopte. HIJS putte hieruit weer moed en toen J. Manuel geweldige wedstrijd en L. v. Dijk de stand naar 79 tilden was er van alles mogelijk. Linesman Hinfelaar zag echter een duidelijk off-side geval over het hoofd waardoor McDonald na zeventien minuten de Tilburgse voorsprong ver grootte. HIJS geloofde er niet meer in. Weliswaar maakte Binnie er nog 810 Tilburg had voor de tweede keer van HIJS op de Hokij gewonnen. De eerste maal om de Cup International in het bezit van de Brabanders nu om de va derlandse competitie, waarin HIJS HO KIJ geen enkele kans meer maakt. HIJS—Tilburg 8—11 (1—4, 3—4, 3—3). Goals HIJS: Van Dijk 3x. Binnie 2x, Gen tis. Finnerty en Manuel elk lx, Tilburg: Maas 4x, Simons 2x, McDonald 2x, Po- komy, Christiaan en Van Dun elk lx. DEN BOSCH In een wedstrijd voor de Nederlandse competitie heeft Den Bosch gisteravond in De Vliert met 31 gewonnen van de Smoke Eaters Geleen. De standen per periode waren 10, 1 0 en 11. Er waren 1500 toeschouwers. (Vai sportredact Van onze sportredactie GRONINGEN De kans is groot dat de werelkampioenschappen voor itayers dit jaar in Amsterdam worden gehouden. De wedstrijden zijn toegewezen aan de Engelse stad Leicester, maar de baan daar is nog steeds niet goedgekeurd. Charles Ruys, organisator van de zesdaagse van Groningen en bovendien goed op de hoogte met de wielersport in Engeland zegt: „Het is een baan van 333 meter. Momenteel zijn ze hem aan het verbouwen, maar ik zie nog niet dat hij wordt goedgekeurd voor de stayerswedstrijden". Piet de Wit, de nationale stayerskampioen bij de profs, hoopt dat de wedstrijden in Amsterdam zullen worden gehouden. „Op een kleine baan kan ik niet zo goed uit de voeten, maar als er in Amsterdam wordt gereden, en dat gebeurt indien de wedstrijden niet in Leicester worden gehouden, dan geef ik mezelf een goede kans", aldus Piet de Wit, die aan de baan in het Olympisch Stadion bijzonder goede herinneringen bewaai't. Hij veroverde er al zijn nationale titels en werd er drie jaar geleden wereldkampoen bij de amateurs. GRONINGEN Gri duagsenactit in. Een I bemannen de tribn Martinihal daveren, monotoom ritme ei een sukkelt de tweede zes- ar honderd toeschouwers Het huisorkest laat de renners tollen rond in een n het verlaten vermaak- eenlruin vermaken de standhouders zich met hun eiecn vermakelijkheden. Maar Charles Ruys. directeur van het fietsende pretpark, maakt zich geen zorgen. Ilij zegt: „De grote klap moet in het weekend vallen. De voorverkoop loopt voortreffelijk, heb ik me laten vertellen". En zijn zesdaagsemanager Fré Bos vuil aan: „Organisatorisch zitten we in elk geval goed. Wc hebben nog steeds geen problemen gehad. Het loopt gladjes". De schaarse problemen die zich voordoen, spelen zicli af op de baan. 143 meiter lange en korte, niet al te steile bochten, een gootje dal alles van de stuurmanskunst van de renners vergt. Vooral van de onervarenen. Piet de Wit vertelt daarover: „De jongens die niet veel gereden hebben deze week moeten rennen. Je zit te wringen in de bocht. Per soonlijk heb ik er niet veel last van omdat ik de hele winter fiets". Toch duikelde De Wit al uit de bocht. Evenals «te Westduitser Sigi Renz, toch ook een ervaren zes daagseman. Een van de renners, die het wel moeilijk heeft is Jan Janssen. Hij klaagt over pijn in zijn armen. „Dat komt door die bochten. Dat wringen, dat merk je toch. Bovendien is Post een zware. Bij elke aflossing moet ik toch zo'n tachtig külio in de baan slingeren en dat merk je ook". de grote twee in de zesdaagse van Groningen. Maar ook in het renners veld geen grote klachten. Integendeel Iedereen is vol lof over het comfort dai de Marmihal biedt. Intussen houden de grote koppels zich rustig. De mindere goden mogen zich steeds weer ophijsen tot het niveau der vedetten. Ten slotte moet de grote klap nog vallen. Als de hal uitpuilt van het publiek, wat Ruys toch wel ver wacht. Dan ook zullen de coureurs moeten over werken. Fietsen tot vijf uur iin de morgen. In tegen stelling tot de andere dagen als er al om dirie uur gestopt wordt. Maar een zesdaagse is nu eenmaal vaak een show. En die moet vooral goed zijn als er veel publiek is. De stand in de zesdaagse van Groningen, vanmorgen bij de neutralisatie was: 1. Post-Janssen (Ned.) 312 pnt.); 2. Bugdahl-Kemper (W.-Dld.) 110; op een ronde: 3. Renz-Gilmore (W.-Dld.-Aus.) 58; op twee ronden: 4. Koel-De Wit (Ned.) 139; 5. Verschueren-Seeuws (Belgè) 90; op drie ronden: 6. De Loof-Loevesijn (Belg.-Ned.) 123; op vijf ronden: 7. Pfenninger-Spahn (Zwi.) 181; op acht ronden: 8. Van Midden-Fritz (Ned.- W.-Dld.) 135; tien ronden: 9. Lawrie-Simes (Aus.- V.S.) 209; op tien ronden: 10. Van der Lans-Hill (Ned.-Gr.-Bi194. MOSKOU Valerie Brumel zal niet deelnemen aan de Euro pese indoor-atletiekkampioen- schappen. die op 14 en 15 maart in Wenen worden gehouden. De in Wenen worden gehouden. De Russische wereldrecordhouder hoogspringen is geopereerd aan zün linkerbeen, nadat hjj enige weken geleden last had gekregen van een blessure, die is ontstaan tijdens de training voor de Olym pische Spelen van 1960 In Rome. In juli 1965 werd Brumels rech- terenkel bij een motorongeluk verbrijzeld, waarna men vreesde dat de Rus nooit meer in wedstrij den zou kunnen uitkomen. Verscheidene operaties t volgden, waarna zijn rechterbeen drie cm korter bleek te zijn dan het lin ker. Ook dit „mankement" kon door chirurgen nog worden ver holpen en er volgde een uiterst langdurige genezingsperiode. Ge leidelijk aan intensiveerde Brumel de training en met een onvoorstel baar doorzettingsvermogen slaag de hij erin via onverdroten oefe ningen met gewichten zijn oude sprongkracht en snelheid te be naderen. In januari sprong hij al weer hoogten van 2 10 tot 2.13 meter en leek zeker van selectie voor de Europese titelstrijd. Toen zijn oude blessure aan het linker (af- zetlbeen terugkeerde, moest de wereldrecordhouder de hoop op zijn come-back opgeven. Het re sultaat van de operatie is nog niet Wieleramateurs naar Algerije DEN HAAG De Nederlandse ploeg die van 7 tot 22 maart deelneemt aan de amateurronde van Algerije bestaat uit de volgende renners: Den Hertog, Nieuw- kamp, Van Stralen, Legierse, Beuskens, Pustjens en Van der Valk. De ploeg slaat onder leiding van de heer Kouwen- hoven uit Den Haag.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 11