antenne Wereldkampioenschappen kunstrijden op radio en tv S)c£ckidc(Boil^CI/llt Show van Aaah!-dèle VPRO wint weer leden Vft Wijzigingen in toneelstuk Jan Cremer Prijsvraag voor Raad van beheer NOS schuift „Zwarte Piet door naar het bestuur Morgen weer een gesprek Meer salaris voor orkest en koor van NOS kerstlied ,Kijkkijken Madimassa Gastoptreden van Radio Filharmonie viel tegen naar Montreux Zwart en zilver Geen Weinreb ALLES IN KLEUR PAGINA 2 DE LEID SE COURANT DONDERDAG 26 FEBRUARI 1870pON Buitenlandse werknemers 17EN goede rriaand geleden heeft minister Roolvink bijna een jaar nadtt hij de Tweede Kamer op dit punt een toezegging had gedaan, zijn nota inzake de buitenlandse werknemers bij het parlement ingediend De verlate indiening heeft iets te maken met een bij de Sociaal-Economi sche Raad gevraagd advies; waarschijn lijk meer met het uitvoerig cijfermate riaal dat in de nota verwerkt is. Deze nota stelt dan ook niet teleur in zoverre het gaat om het verstrekken van gege vens. Of men nu ook enthousiast moet worden voor een uit de nota af te leiden beleid, is een andere kwestie Trouwens ook de SER, die de con cept-nota ter discussie gekregen heeft, klaagt erover dat deze nota-Roolvink te overwegend een beschrijvend karakter heeft, terwijl toch bepaalde beslissingen op korte termijn nodig zijn. Van zijn kant kan de minister con stateren. dat de Sociaal-Economische Raad hem ook niet de steen der wijzen heeft verschaft; de raad klaagt erover dat verschillende economische gegevens die samenhangen met de arbeid van buitenlandse werknemers nog onvol doende beschikbaar zijn en beperkt zijn eigenlijke adviezen tot een paar details: aanmerkingen over lacunes in de sociale verzekeringspositie van de buitenlanders, over ongelijke maatstaven bij gezins hereniging en ongelijkheid bij hel han teren van wachttijd voor toekenning van gezinshuisvesting, enkele kritische vragen over de samenwerking tussen stichtingen die zich met de begeleiding van buiten landse werknemers bezig houden en be paalde morele verplichtingen van de werkgever. Neen, een hoogtepunt in zijn carrière heeft de SER bij het uitbrengen van dit advies ook niet bereikt. i haar vlucht in algemeenheden De mi nister vindt dat vóór arbeiders hier worden toegelaten, bepaalde garanties nodig zijn; daarom is hij tegen „sponta ne" binnenkomst en indienstneming van buitenlandse werknemers Bijzonder vaag zijn mededelingen als dat regionaal zoveel mogelijk feitelijke gegevens moeten worden ingezameld en dat voorwaarden voor aanpassing en inpassing in de Nederlandse samenle- ving moeten worden geschapen, omdat j we de buitenlandse arbeiders komen- de jaren voor ons produktieapparaat I nog wel nodig zullen hebben. Te vaag blijven ook de conclusies j inzake sociale zekerheid, het inburgeren van hen die besluiten hier te blijven. Het probleem van wat er moet gebeu ren als hier en daar inzinkingen op de arbeidsmarkt wrijvingen veroorzaken, wordt alleen aangestipt, maar ook niet meer dan dat. En dan klinkt de epiloog, dat Neder- land geen immigratieland is zodat be zinning en een evenwichtig beleid noodzakelijk zullen blijven, een beetje als een verontschuldiging voor de vrij blijvende opstelling van onze overheid in deze nota. Beleid Sociaal MAAR hopend dat het spoedig uit de nota voortvloeiende beleid meer zal uitgaan van wat sociaal mogelijk; is en wat minder wat economisch gewenst is, vinden we tevens, dat de Nederlandse gemeenschap zijn plicht tegenover de buitenlandse arbeiders niet in overwe gende mate moet nakomen in de vorm van overheidsbeleid. Het particuliere initiatief ten bate van deze mensen en gezinnen steunt nog altijd op een veel te smalle basis en individueel doen de meeste Neder landers weinig of niets om het deze gasten voor wie we de grens open zetten vanuit welzijnsstandpunt redelijk te maken. Daarom geen stenen naar de over heid, als we zelf van geen offer willen weten. HILVERSUM De VPRO heeft het verleden jaar geleden vrij aanzienlijke ledenverlies in de eerste anderhalve maand van dit jaar vrijwel weer goed gemaakt. Op 1 januari van het afge lopen jaar telde de VPRO nog 125.220 leden, maar mede onder invloed van een aantal „schokkende" televisiepro gramma's was dat aantal op 1 januari van dit jaar gedaald tot 120.425, nadat in het najaar het ledental zelfs even op ongeveer 117.000 had gestaan. De VPRO heeft zich van de gevoelige klappen weer bijna volledig hersteld. Op 13 februardi stonden 124 279 leden ingeschreven. Het zijn vooral veel jon geren. die voor dit herstel blijken te hebben gezorgd. De eerste Adam programma voor rr de kritieken r Alle reden on tweede progra beren. De vrou de TROS. het »r mannen, had blijkens iet zo'n gunstige start. het opnieuw met een nma wat beter te pro- w speelt hierin opnieuw - er wordt in de persoon de Israëlische zangeres Daliah Lavi wel een stuk vrouwelijk wellui dend schoon op het scherm gebracht. Voorts ziet men in de presentatie van Pierre Huyskens. Charles Aznavour, Salo Muller, spacefilmpje, Hammie de Beukelaer van Floris en Ben Webster. TROS Ned. II, 21.30 uur. VARA-ledental stijgende HILVERSUM (ANP) Het ledental van de VARA is het afgelopen jaar met 15.000 gestegen en op 31 december ge komen op 473.349. Dit blijkt uit het Jaarverslag over 1969 van deze omroep. In hoofdzaak door de vele miljoenen eisende bouw van nieuwe studio's, was het afgelopen jaar voor wat betreft de financiën voor de programma-arbeid een zeer benard jaar. De verhoging van het bedrag, dat de VARA in vergelij king met 1968 per uur heeft kunnen uittrekken voor de programma's, is ver achtergebleven bij de kostenverhogin gen. Voor een redelijke kwaliteits verbetering ontbraken de middelen en het ziet er niet naar uit, dat daarin op korte termijn verbetering zal komen. In zijn jaarverslag stelt de VARA de vraag, of zo langzamerhand niet paal en perk moet worden gesteld aan het aantal zendgemachtigden, dat inmiddels de dertig reeds heeft overschreden. DEN HAAG Minister Klompé (CRM) heeft vanmorgen in de Eerste Kamer gezegd, dat er wijzigingen schijnen te worden aangebracht in het omstreden toneelstuk dat Jan Cremer voor de to neelgroep „Studio" heeft geschreven- Zo als bekend hebben enkele actrices gewei gerd in dit stak op te treden omdat zij het verregaand obsceen vinden. Minister Klompé zei dat „Studio" en niet zij aan Jan Cremer de opdracht had gegeven het stuk te schrijven. Wel heeft zij haar goedkeuring aan de opdracht verleend, wetende dat Cremer een „con troversiële figuur" is. De minister kent het stuk zelf niet Uit informaties had zij de indruk gekregen dat veel zal af hangen van de regie die het stuk krijgt. Het bestuur van Studio" meent in ie der geval dat de spelers van deze to neelgroep achter het stuk dienen te staan. Minister Klompé zei ook nog, dat het voor haar niet eenvoudig zal zijn om opvoeringen tegen te houden. De pri maire verantwoordelijkheid ligt bij de leiding van „Studio" zelf. Er zal wel op getreden kunnen worden door de bur gemeester, maar dit is in het verleden een omstreden zaak gebleken. Ook de justitie heeft bevoegdheid tot ingrijpen. (ADVERTENTIE) Vanavond staat Adèle Bloemendaal weer in een door Rob Touber gemaakte show onder de titel Aaaahl(dèle). Als gasten komen in dit programma Gisela May uit Oost-Duitsland, Leen Jonge- waard op een koe en de popgroep Tomorrow's People. Adèle heeft zich voorgenomen om zich in haar veelzij digheid weer van alle kanten te laten VPRO Ned. I, 20.35 uur. NEDERLAND I 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal VPRO: 19.04 uur: Monsieur Jean-Claude Vaucherin, film 19.37 uur: Waar is Hans Verhagen? 20.C uur: Journaal 20.20 uur: Berichten uit de samenleving 20.35 uur: Aaaaah-dèle, show NEDERLAND I NOS/NOT 10.45 uur: The green umbrella 11.10 uur: John Buil 11.35 uur: Internationale •18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal AVRO •19.04 uur: Doebiedoe 21.15 uur: Cinestud 22.00 uur: Zwart en zilver, eenakter 22.30 uur: Journaal TELEAC: 22.35 uur: Bij leven en welzijn NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 20.00 uur: Journaal •20.20 uur: Grand Gala du Disque Populair 19.04 uur: 19.30 uur: Van gewest tot gewest 20.20 uur: Trostoto 20.40 uur: De z 21.30 uur: 22.15 uur: Wegwezen IKOR: 22.40 uur: Interview Flusser over testament 23.10 uur: Journaal Hij zij 20.00 1 Journaal •20.20 uur: Andy Willamsshow 21.10 uur: Biennale Venetië schaft prijzen af VENETIë (A.P.) De organisatoren van de Biennale van Venetië hebben bekendgemaakt dat met ingang van dit jaar geen prijzen meer zullen worden toegekend. Zulks in navolging van het filmfestival van Venetië. Het vorig jaar ging de leiding van het filmfestival hier toe over op aandrang van linkse zijde De festivals zullen op de volgende data worden gehouden - Filmfestival 19 augus- tu1 september; Theaterfestival 20 sep tember10 oktober; Festival Heden daagse Muziek 310 september; Bien nale 24 junitot eind oktober. Beslag op litho's John Lennon LONDEN (A.P.) De politie heeft tegen de Londense kunsthandel, die in januari een tentoonstelling van erotische lithografieën van de Beatle John Lennon heeft gehouden, proces-verbaal opge maakt. Rechercheurs hebben een inval in de tentoonstelling gedaan en een aantal litho's, waarop Lennon en zijn Japanse vrouw Yoko Ono vrijend staan afge beeld, in beslag genomen. In het proces-verbaal wordt gezegd, dat de kunsthandel een tentoonstelling in strijd met de openbare eerbaarheid heeft gehouden. Tegen Lennon zelf is geen proces-verbaal opgemaakt- UTRECHT De kunstenaarsbonden hebben met de bedrijfsleiding van de NOS overeenstemming bereikt over een definitieve regeling voor het op treden van orkesten en koren voor de televisie. Dit betekent voor de musici in dienst van de NOS een salarisver hoging van vier procent, die ingaat met terugwerkende kracht op 1 oktober 1969. In het seizoen 68-69 is een begin ge maakt met het optreden van orkesten en koren voor de t.v. Een en ander werd gezien als een experiment, gedu rende welke periode onderhandelingen voor een definitieve regeling zijn ge- De bij het NVV aangesloten algemene bond van kunstenaars loopt niet over van enthousiasme over het bereikte re sultaat. „Wij menen echter, dat bij de huidige omstandigheden een beter resultaat niet bereikbaar zou zijn ge weest. De overeenstemming betekent niet, dat hiermee de discussie over het t.v.-optreden is geëindigd" aldus de ABK. Het is nog wat vroeg in het j; reeds over Kerstmis te beginnen, houdt de TROS zich op dit ogenome reeds bezig met Kerstmis. Wanneer de Sinterklaasliederen zijn verklonken, ko men de aloude kerstliederen te voor schijn. Wim Sonneveld heeft eens een welgeslaagde poging gedaan om tot iets nieuws te komen, maar de resultaten zijn helaas geen echte volksliederen ge worden. die gemakkelijk in het gehoor liggen een graag ook door niet-ge- schoolden worden gezongen. De TROS wil een nieuwe en verant woorde poging doen. om een kerstlied te creëren, dat goed is. dat van deze tijd is en dat óók gezongen zou kunnen worden bij voorbeeld door de Shocking Blue. The Buffoons, dan wel door Thérèse Steinmetz of Henk Elsink. Om dat te bereiken gaat de TROS samen met de Stichting Conamus in de ko mende maanden een prijsvraag uit schrijven voor een goed modern kerst lied. Daarvoor zijn aantrekkelijke prij zen (geld), een competente jury en medewerking van radio en televisie ter beschikking, zodat gehoopt mag worden dat ook de „groten" uit het vak zullen willen meedoen. (ADVERTENTIE) (Van onze omroepmedewerker) HILVERSUM De raad van beheer van de NOS heeft het kennelijk niet aangedurfd om het schriftelijk com promis tussen personeelscommissaris, dc heer K. de Wilde, en de groepsraad van de NOS te accepteren. In een verklaring wordt gezegd, dat het de raad van beheer niet mogelijk was om zich volledig omtrent alle aspekten te oriënteren ook al omdat op de vergadering de heer De Wilde ontbrak. Aangezien deze aangelegenheid ook de omroeporganisaties en de wereld omroep raakt, zo staat er In het communiqué, heeft de raad van be heer besloten het bestuur te verzoe ken deze kwestie in de komende ver gadering van vrijdag a s.'te behande len. Populair gezegd, de raad van beheer schuift de „zwarte piet" door naar het NOS-bestuur, omdat zij zich niet achter de gezamenlijke tussen de heer De Wilde en de Groepsiaad op gestelde verklaring, durft te plaatsen. Dat personeelscommissaris De Wilde niet aanwezig kon zijn, omdat hij als lid van de Provinciale Staten van Ensemble lang niet op zijn best Het kan heel stimulerend werken, voor uitvoerenden zowel als toehoor ders, dat de orkesten zo nu en dan op de juist wijze concerten uitwisselen en als met name het Radio Filharmonisch Orkest op gezette tijden de frustrerende studio's kan verlaten en zich eens in een echte concertzaal kan ontplooien. Zulke uitwisselingen hebben echter al leen zin als de programma's de moeite en de kosten lonen, en ze hebben psychologisch alleen het beoogde effect als de prestaties van de uitvoerenden op hun hoogste niveau liggen. Helaas was daarvan gisteravond in de maar heel matig bezette Prins Wil- lem-Alexanderzaal van het Congresge bouw geen sprake. De Radio Filharmo nie verving er het Residentie-Orkest dat deze week weer een tournee in Duitsland maakt. Helaas miste de lei ding van het Hilversumse ensemble de kans het hier op zijn gunstigst te pre senteren. Ten eerste kwam men met een programma zoals er dertien in een dozijn gaan, en dat in dat kader dan bovendien nog zwak was. Ten tweede nodigde men een jonge (33-jarige) gast- dirigent uit, die een sympathiek muzi kant is en ook behoorlijk dirigeert, maar die als interpreet nog heel wat moet leren. Graag willen wij rekening houden met de omstandigheid dat het orkest zich kennelijk moeilijk kon aanpassen aan de akoestische verhoudingen, en dat met name de balans tussen de vaak heel pover klinkende strijkers en de beter klinkende blazers niet gunstig was. Uiteraard vormde deze verhoudin gen ook voor gastdirigent Zdenek Macal (die sinds de jongste politieke ontwik keling in zijn vaderland ln ons land verblijf houdt) een probleem. Dit alles heeft echter weinig te ma ken met de artistieke opvatting die Macal van een meesterwerk van de Franse romantiek de enige symfonie van César Franck bleek te hebben. Die opvatting had het ernstige technische bezwaar in metrisch en ritmisch opzicht zwak en vormloos te zijn. en muzikaal was zij op era-achtig naar de grove, j zelfs banale kant. Voor het lyrische element het het détail bleek Macal te 'reinig oor en te weinig aandacht te hebben. Vóór de pauze uitsluitend Tsjechische muziek maar bepaald niet de overtui gendste. In het omvangrijke oeuvre van Dvorak zijn de Bijbelse liederen vrien delijke maar vrij slappe composities die door de vertolkers „gemaakt" moeten worden. De Tsjechische bariton Stanis- lav Bechynsky slaagde daarin niet. De ze zanger bleek wel een mooi getim- breerde en goed geschoolde stem te hebben maar zijn volume was te klein om, ongunstig in het orkest staande, zich voortdurend te kunnen handhaven. Zijn voordracht had weinig spanning en even weinig zeggingskracht. Het programma werd geopend met een noviteit, die wel op geen enkele toehoorder een verrassend nieuwe in druk zal hebben gemaakt. De orkestva riaties die Otmar Macha in 1965 schreef met gebruikmaking van thema tisch materiaal van zijn toen juist over leden collega Jan Rychlik kan men moeilijk hoger aanslaan dan behoorlijk vakwerk in een idioom waarbij verge leken dat van Richard Strauss gedurfd moet heten. Er zit in het stuk nogal wat Janacek, maar de echte Janacek is heel wat krachtiger en origineler. Aldus maakte dit gehele concert een uiterst middelmatige, om niet te zeggen zwakke indruk. Ka. Utrecht het afscheid van de com saris der koningin graaf Lynden Sandenburg moest bijwonen, kon vorige week al weten. Kennelijk heeft de raad van beheer moeite om het standpunt van de groepsraad ten aan zien van de gerezen kwesties rond het journaal en personeelsorgaan „Spreek-Buis" te onderscheiden. Een ander aspect van deze affaire is het feit, dat de raad van beheer zich niet, heeft uitgesproken over de brief van de journaalmedewerkers, die met klem van argumenten voor 1 maart antwoord vragen in verband met de uiterst moeilijke situatie, die door de- dislokatie ontstaat als het journaal op 1 april in kleur zal worden uitgezon- Zljn wij wel geïnformeerd, dan zal op zeer korte tei-mijn een urgentiesche ma worden uitgewerkt. De bedoeling Is óm achter het nieuwe studiocom plex van de NOS een zogenaamd transistorium te bouwen met behulp van polynorm barakken. Verder wil men diverse lokaliteiten in het voor malig christelijk lyceum, dat op 1 juli door de TROS in gebruik wordt geno men. huren. Door uitbreiding van de behuizing hoopt men in de komende maanden enig soelaas te brengen in de uiterst moeilijke werkomstandighe- Recht en slecht, praatje. VARA: 13.11 Actualiteiten. ïa.zo st sieben Todsunden. Kurt Well (gr.). NOS 14.00 Stereo: Gevarieerde giammofoonmu- (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-inzending voor het concours om de Gouden Roos van Montreux. dat van 23 tot en met 30 april wordt gehouden, bestaat uit een compilatie van enkele afleveringen van het NCRV-programma „Kijkkijk", dat door Ruud Keers en Jan Fillekers werd samengesteld en door Kees van Maasdam wordt gepresenteerd. Buiten mededinging wordt ingezonden een compilatie van enkele door de VARA-televisie uitgezonden „Hadimas- sa"-programma's van regisseur Dimitri Frenkel Frank. Nederland zal in de internationale jury van het concours worden vertegenwoordigd door Warrv van Kampen als voorzitter van de NOS-werkgroep amusement. hebben: radiowedstrijd tussen Nederlandse en Belgische micro-korfbalteams. 15.00 Ste reo: Aspecten van de kamermuziek: moder ne kamermuziek. 15.45 Toerismo: toeristische informatie uit binnen- en buitenland. VPRO: 16.00 VPRO-vrijdag: Gevarieerd programma. (16.00 Nieuws; 17.55 Mededelingen). HILVERSUM II KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badinerie: klassieke muziek Meurders Show. VPRO: Top-30. (13.00 Nieuws). TROS 14.00 Nieuws. 14.03 Lynx (of los) AVRO. 15.00 Nieuws. 15.03 Muziekboetick: muziekprogramma. (16.00 Nieuws) Nieuws. 17.02 Aktualiteiten. 17.05-18.00 Bende bougie: platenprogramma voor BELGIE 324 M. (NEDERLANDS) 12.00 Nieuws. 12.03 Gevarieerde mi (12.40-12.48 Weerbericht, mededelingen SOS-berlchten voor de schippers.). ledelingen. 17.15 Ja: Camille de Vries speelt de rol van de vrouw in Zwart en zilver, een eenakter, die de tegenkant van de romantische liefde laat zien. (ADVERTENTIE) De eenakter Zwart en Zilver van Mi chael Frayn laat de tegenkant van de romantische liefde zien in de persoon van een jong echtpaar, dat na de roze- geur van het wittebrood een derde tussen zich in heeft gekregen, een kind, waarvan anderen last hebben. De moeilijkheden spelen zich af in een hotel in Venetië. Bas ten Batenburg en Camille de Vries spelen het echtpaar. VPRO Ned I, 22.00 uur. Ds. L H. Ruitenberg, secretaris van het IKOR-CVK deelde mee. dat het besluit is genomen om de t.v.-docu mentaire „De medemens en Frydrik Weinreb" vanavond niet op het scherm te vertonen Op de aankondiging van deze prduktie in de omroepgidsen kwamen vele reacties binnen. Brief schrijvers vroegen zich af of het de taak der kerken was een t.v.-rdocumen- taire te maken rond deze veel om streden figuur en bovendien of in dit werkstuk alle facetten van Weinrebs leven werden belicht. Toen men de documentaire van regisseur Erik de Vries liet voorvertonen, bleek, dat Weinreb voornamelijk als bijbelgeleer- de cn mens in beeld werd gebracht, terwijl de samensteller totaal voorbij ging aan sommige minder fraaie situaties uit het leven van dr. Wein reb. Daarom zal vanavond in plaats van deze documentaire in het IKOR-pro- gramma een gefilmd interview worden uitgezonden, dat ds. W Koole had met de heer E Flusser. nieuw testamenti- cus aan de Hebreeuwse universiteit van Jeruzalem. Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De NOS-televisie zal in drie samenvattende reportages ver slag geven van de wereldkampioen schappen kunstrijden, die van 2 tot 8 maart in Ljubljana worden gehou- Woensdagavond 4 maart kan men van 22.35 tot 23.10 uur via Nederland I kijken naar de strijd om de titel bij hel paarrijden Donderdagavond 5 maart wordt van 22.55 tot 23.25 uur via Nederland II een reportage van de ver richtingen van de heren uitgezonden Zaterdagavond 7 maart tenslotte wordt van 22.55 tot 23.35 uur via Nederland I verslag gedaan van de wedstrijden bij de dames. Alle t.v.-reportages worden ln kleur uitgezonden. Verslaggevers zijn Jean Smits en Frans Hoekstra. De NOS-radio en -televisie zullen enige reportages wijden aan het wereld kampioenschap hardrijden op de schaats voor dames, dat op zaterdag 28 februari en zondag 1 maart in West Allis (VS) wordt gehouden. De NOS-radio zendt zaterdag 28 fe bruari tussen 20.00 en 22.00 uur en 22.40 en 23.30 uur in het KRO-pro- gramma via Hilversum II rechtstreekse reportages uit van de belangrijkste rit ten op de 500 on 1500 meter. Op zondag 1 maart kan men in het NOS-sportprogramma „Langs de lijn" (18.05 tot 18.30 uur via Hilversum 1) luisteren naar een voorbeschouwing, waarna 's avonds tussen 22.15 en 22.30 uur en van 22.40 tot 23.15 uur in het AVRO-programma op Hilversum I re portages worden uitgezonden over de 1000 en 3000 meter. Verslaggevers zijn Dick van Rijn en Theo Koomen. De NOS-televisie zendt op dinsdag 3 maart van 18.15 tot 18 45 uur via Nederland I een gefilmde samenvatting uit. waarin de wedstrijden over 500. 1500. 1000 en 3000 meter voorkomen. Tevens wordt die avond in „Scala" (19.04 tot 19.30 uur via Nederland II) aandacht aan het kampioenschap In West Allis besteed. Theo Koomen zorgt voor het commentaar. Een speelfilm met Marilyn Monroe op het eerste net betekent een minimale belangstelling voor wat op „II" gebo den wordt. De AVRO bezette „II" gisteravond. Zij bood als alternatief het afscheid van Susana y José, goede keuze, omdat flamencomanen hiervoor graag Marilyn de bons zullen hebben gegeven cn Van Swols Spreekuur tegenwoordig een „eng" programma Is (sulkc swere, zou Sonneveld zeggen). Doodjammer vonden we het dat „Jon ge mensen op weg naar het concert-' podium" door de AVRO óók in de happy few-hoek werd gedrukt. We vinden dit een erg goed programma, dat gisteren zelfs uitnemend uitviel door de enorme variatie en de ontwa- penend-prille muzikaliteit die de Utrechtse conservatoriumleerlingen ten toon spreidden. Zo'n programma Is bij uitstek geschikt om een groot publiek te boeien „serieuze" muziek. Het hoorde ei lijk thuis op het gunstigst denkbare kijkuur. Dit niet het minst om Willem Duys' presentatie. Hij laat te veel superlatieven vallen alles is r terlijk. voortreffelijk en grandiot maar voor het overige is hij als pre sentator van dit programma naar onze smaak zowel meesterlijk, voortreffe lijk als grandioos. Dit omdat hij, in tegenstelling tot zijn Vuistwerk, hij hier weet waarover hij praat, In dit programma is hij eerlijk, spreekt hij met kennis van zaken, Is hij zonder meer de ideale presentator. De AVRO behoorde dit te honoreren door zijn rubriek op een tijdstip te plaatsen die het de kans gaf om populaire rubriek te worden. Er zal nog meer muziek in de t.v., want de NOS bracht een biografische show rond Erik Satie, onze „tijdge noot" die in 1925 overleed. Frans Boerlage maakte er iets voortreffe lijks van. Liet de vele facetten die Saties werk kenmerken goed uitko men en gaf de vormgeving Iets blaart zoals bij Satie past. Had Satie de t/r. beleefd dan zou dit programma zeker zijn volle instemming hebben gehad.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2