Tijd niet rijp voor reageerbuisbaby's Operatie Giraffe terug van ruim 60.000 km rond Afrika Betogingen bij bezoek in Washington van Pompidou Experimenten 50 echtparen in Engeland Maxi redde drenkelinge Schreeuwende honger in Biafra blijft KUNST EN CULTUUR ZAAK VAN KABINET Experiment dient meer gesteund Mirages voor Libië ter opvulling van vacuüm Kamer voor onderzoek functies WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 DE LEIDSE COURANT (Van o e correspondent Roger Simons) LONDEN Volgens dr. Douglas Be vis, verbonden aan de universiteit van Sheffield, zal het nog geruime tijd du ren, eer het eerste kind geboren wordt, dat ontstaan is in een reageerbuisje. Dr. Bevis vreest, dat de optimistische be richten over dergelijke proeven aan de universiteit van Cambridge, die mo menteel wereldkundig gemaakt worden, talrijke kinderloze vrouwen ongewet tigde hoop zullen geven. Hij is er zelf in geslaagd op kunst matige wijze een eicel te bevruchten. „Maar het uiteindelijke probleem blijft onopgelost", zegt dr. Bevis. „We moeten de baarmoeder het bevruchte ei doen aanvaarden. Daarvoor hebben we een baarmoeder nodig, die al „zwanger" is. Voor alle „geslaagde experimenten" met dieren, werden baarmoeders gebruikt van dieren, die reeds zwanger waren. De grote vraag is nog steeds hoe de baarmoeder gereed maken omhet be vruchte ei in zich op te nemen. In het laboratorium van de universiteit van Cambridge worden intensieve proeven gedaan, maar dit neemt niet weg, dat de eerste kunstmatig verwekte zuige ling nog jaren op zich kan laten wach ten. DOVER (AP) Een 20-jarige Itali aanse is gisteren door de Nederlandse kustvaarder „Jenju" voor de kust van Dover uit het ijskoude water opgepikt. Het meisje, de 20-jarige Margherita Palomba uit Milaan, zegt dat zij haar leven te danken heeft aan haar maxi- jas. Zij was met de veerboot „Chantilly" van Dover onderweg naar Calais, toen zij door een onverwachte manoeuvre op het dek haar evenwicht verloor en in Mijn maxi-jas bolde rond mij uit en op een of andere manier ben ik daar-, door blijven drijven. Maar het was erg koud en ik kan me niet herinneren dat ik uit het water gehaald ben, a)dusde eeredde Marghériia. Artsen die haar onderzocht hadden, reiden dat zij een kwartier in het koude water had gelegen. Nog enige minuten, en dan had onherroepelijk de dood gevolgd, door verdrinking of door de koude, aldus de medid. «g ROME (KNP) Schreeuwende hon ger in voormalig Biafra, die dagelijks zijn tol aan slachtoffers vraagt. Deze boodschap hebben de missionarissen meegebracht, die onlangs uit Nigeria werden uitgewezen. Onder hen bevond zich de uit Ierland afkomstige bisschop van Owerri, mgr. Whelan. In Rome vertelde hij dat het lot van de Bia- fraanse gevangenen vreselijk is. Zij voe den zich met gras. De missionarissen achten het drin gend noodzakelijk dat het treurige lot de gevangenen onder de aandacht de Nigeriaanse regering en van de hele wereld wordt gebracht. Van de 2.000 gevangenen in Port Harcourt ster ven er dagelijks minstens 12, aldus de missionarissen. In Ikot Ekpene is vol gens hen de situatie nog erger. Daar zitten 300 gevangenen in cellen die voor 16 man bestemd zijn. Door de beslissing van de Nigeriaanse regering geen gebruik te maken van het organisatienet voor hulpverlening van de bestaande kerkelijke en andere hulporganisaties is een chaos ontstaan. Daar komt nog bij dat ongeveer 80 vrachtwagens van het wagenpark, dat de katholieke hulporganisatie Caritas International gebruikte om voedsel tij dens de oorlog te distribueren, geconfis- keerd zijn en voor ongeveer 800 gilden aan handelaars zijn verkocht. st Overleg salaris musici kan starten UTRECHT (ANP) Minister Klompé van CRM wgst een driepartijenoverleg tussen vakorganisaties, het contactorgaan van Nederlandse orkesten en de sub sidiegevers aan orkesten over de sala rissen van orkestmusici van dc hand. Een dergelijke vorm van overleg zou volgens de minister consequenties hebben voor ander salarisoverleg in de sector K van de kunsten. Zij zegt dit in een brief aan de ver eniging contactorgaan van Nederlandse orkesten. Tegelijk wordt in de brief echter voorgesteld de subsidiegevers als toehoorders en eventueel als adviseurs aan het salarisoverleg tussen werkgevers en werknemers in deze 6ector te laten deelnemen. De bij het NW aangesloten Algemene Bond van Kunstenaars geeft op deze brief als commentaar dat de minister niet geheel aan het voorstel is tege moet gekomen maar dat er voldoende mogelijkheden zijn om het overleg te openen. De ABK hoopt dat voor i het overleg is afgerond. Dit heeft als voordeel, vindt de ABK, dat de minister dan ook bij voorbereiding van de be groting voor 1971 nog rekening kan houden met het bereikte akkoord. zich regelmatig naar Cambridge bege ven, waar hun eicellen en sperma's samengebracht worden in reageerbuis jes. Op deze manier bevrucht het labo ratorium eitjes aan de lopende band. Na de bevruchting laat men ze twee of drie dagen groeien. Daarna worden ze vernietigd. „Het heeft voorlopig geen zin ze wekenlang in observatie te hou den", verklaarde vanavond dr. Robert Edwards, hoofd van dit laboratorium. De betrokken echtparen staan onder toezicht van een bekend Brits gynaeco loog, dr. Patrick Steptoe, wiens werk plotseling grote ruchtbaarheid gekregen heeft dank zij een tv-programma, dat enkele weken geleden opgenomen, maar pas zondagavond uitgezonden werd. Een van dr. Steptoe's proefpatiënten is de 35-jarige mevrouw Silvia Allen, die op geen enkele andere manier een kind kunnen krijgen. Ze heeft zich be reid verklaard om een inplantingsope ratie te ondergaan en wacht nu met spanning de grote dag af. Eicellen van mevrouw Allen werden al vijfmaal kunstmatig bevrucht met (ADVERTENTIE) sperma van haar 39-jarige echtgenoot Kenneth. Het echtpaar is 7 jaar ge huwd. „Ik zou wel een bay kunnen adopteren", zei mevrouw Allen vana vond, „maar dat zou toch niet hetzelfde zijn. Voor mij zou er geen groter geluk bestaan dan een kindje van mezelf te hebben". De staatssecretaris van het ministerie voor Groenland van de Deense regering, Erik Hesselbjerg, heeft een barre tocht gemaakt door het hoge noorden van Groenland. Eerst werd hij overvallen door een sneeuwstorm, die zijn tocht per sneeuwscooter, per schip en per slede bijzonder gevaarlijk maakte. Tijdens zijn tocht maakte Hesselbjerg jacht op poolberen, want geen mens weerhoudt een Groenlander van de berejacht als dat mogelijk is. SENATOR CAMMELBEECK (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kunst- en cultuur beleid in Nederland moet een zaak van kabinetspolitiek zfln en niet alleen van het ministerie van C.R.M., dat anders altijd in de verdediging zou zijn. Het voeren van een wezenlijke kunstpolitiek stuit thans op een onderbezetting bij C.R.M. t zei senator Cammelbeeck (P.v.d.A.) gisteren bij de begrotingsbehandeling van C.R.M. in de Eerste Kamer. Hij prees daar minister Klompé omdat zij zich openstelt voorde turbulente ontwikkelin gen in de kunstwereld en omdat zij lustent en de moed heeft niet van haar gelijk uit te gaan. De heer Cammelbeeck vond echter, dat er naast studie en onderzoek van allerlei problematieken ook iets gedaan moet worden. Met name zou de minister allerlei experimentele iniatieven in de kunst verder moeten steunen. Het toneel- en orkestwezen moet worden doorgelicht. Ook bepleitte de heer Cammelbeeck subsidie voor de muziekscholen. De K.V.P.-woordvoerder Letschert vond dat het welzijnsbeleid een sterkere positie moet krijgen t.o.v. het welvaarts- beleid, bijvoorbeeld bij de kabinets formatie en bij de opstelling van beleids nota's over allerlei onderwerpen. De A.R.-woordvoerder Van Tuinen noemde de situatie dat slechts 5 van de bevol king geniet van kostbare culturele mani festaties, „onaanvaardbaar, onrendabel". Er moet zich een stuk vermaatschappe- ling voltrekken. Hij vond voorts, dat vroegtijdiger overleg acties als van actie groep „tomaat" en „notenkraker" had kunnen voorkomen. Obsceen stuk De boerenafgevaardigde Snoek eiste /an minister Klompé intrekking van de subsidie voor de opvoering van een toneelstuk van Jan Cremer door de toneelgroep „Studio". Zoals bekend hebben enkele actrices geweigerd in dit stuk mee te spelen, omdat zij de inhoud te obsceen vinden. De KVP'er Letschert ging ook nog in op de aanvraag van de AVRO om meer zendtijd te krijgen. Hij zei iedereen zijn ;s te gunnen, mits de aanvraag om zendtijd gebaseerd is op sluitende ïen betreffende het ledental. Hij liet doorschemeren daaraan in het geval van de AVRO twijfel te hebben. De heer Letschert zei voorts, dat het aantal mini-omroepen zo langzamerhand niet meer overzien kan worden doordat er te veel komen. Hij vond dat de minister op dit punt het beleid maar moest bijsturen, zoals men immers nu ook overweegt om de kiesdrempel voor het aantal politieke partijen in het parlement te verhogen. Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Het zit erop voor „Operation Gi raffe". De drie DAF's 55 hebben hun ruim 60.000 kilometer lange, soms moeizame, retourt je Kaap stad volbracht. De uit vier Hagenaars en één Amster dammer bestaande equipe heeft het er levend afgebracht. Het vijftal, Jim en Loek Vermeu len (22), Louis Ludolph (22), Rudie Molenbroek (24) en de Amsterdamse cineast Bert Hui- zenga 39), kan beginnen aan een lange ontwenningskuur, want vijf tien maanden Afrika gaan je natuurlijk niet in je kouwe Hol landse kleren zitten. We zullen er nog wel meer van horen en zien, want ze hebben kilometers film en duizenden foto's meegebracht. En ook een enorm pakket gegevens over al dan niet begaanbare routes voor men sen, die het ook eens willen proberen. Het blijft 'n unieke prestatie van die Hol lander's in hun Hollandse wagens, want nooit eerder werd een dergelijke tocht met personenwagens gemaakt. Ze pas seerden kadavers in de barre Nubische woestijn, zeulden de wagens over rots blokken naar de Etiopische Hoogvlakte, boden keizer Haile Selassie Hollandse sigaren aan, beklommen de zesduizend meter hoge Kilimandjaro en begonnen op 1 oktober in Kaapstad aan de „weg" terug. Op dat moment waren ze al elf maanden onderweg. Vanmiddag om half twee zijn ze ge arriveerd op de Dam in Amsterdam. Dat was een heel wat minder vrijblij vende gebeurtenis, dan op de dag van hun vertrek op 30 november 1968. Toen wil den de „kenners" het eerst nog eens Een voorzichtigheid, die tot de laat ste etappes heeft voortgeduurd. Het dappere vijftal heeft het echter waarge maakt. Helemaal. De start destijds was overigens be slist niet voortvarend. Ze waren nog niet eens in Afrika, het was ergens tus- Lissabon en Madrid, toen één van de wagens bij 'n uitwijkpoging voor een wild zwijn tegen een boom knalde. Deu ken, ontwrichte wielophanging en blau we plekken zorgden voor enkele weken vertraging. De eerstvolgende zesduizend kilometer door Marokko, Algerije, Tunesië en Egyp te bleken minder problemen te geven. Die kwamen pas goed, na 'n vijfhonderd Drie Daf jes en vijf Nederlanders feestelijk onthaald in Amsterdam kilometer lange boottocht over het La ke Nasser. Ze werden bij Wadi Haifa plompverloren op het zand van de Nu bische woestijn gedropt. Een duizend kilometer lange zandvlakte, waar de dagtemperatuur maar zelden onder de 55 graden Celcius kwam. Geen weg, zelfs geen bandenspoor om enig houvast te krijgen. Over de eerste tien kilometer deden ze 'n uur en kwamen viermaal vast te zitten. Toen besloten ze gelijk hun illustere voorgangers uit de Peking- Parijsrace de spoorbaan tot weg te bombarderen. Ze verkozen het gehos over de bielzen, boven het telkens maar weer uitgraven van hun Dafs. Het laatste gedeelte van dit traject bleek het zwaarste, waarbij met zand gevulde droge rivierbeddingen wagens en equipe tot een enorme krachtsinspan ning dwongen. Zo'n 25 km voor Kart- houm begon dan eindelijk een asfafltweg. Na duizend kilometer Sudan merkten ze pas dat er in dat land links werd gere- Een ander zwaar trjactgedeelte ontmoette de Nederlanders op weg naar de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba. Een 120 kilometer lang ezelspad, be zaaid met rotsblokken en keien met daaronder verraderlijke schorpioenen Droge rivierbeddingen en onwaarschijn lijk steile hellingen deden het daggemid delde dalen tot dertien kilometer. Zo waren er meer barre dagen, maar de ontvangst in de plaats van aankomst deed alle ellende spoedig vergeten. Veel belangstelling van publiek en plaatse lijke pers, lekker eten, douchen en zach te bedden in hotels en ambassadegebou wen. Ook voor de bezienswaardigheden namen ze alle tijd. Tijd die ook werd be nut om het reisverhaal bij te houden films en foto's te maken en de wagens een goede beurt te geven en natuurlijk ook om meestal per telex kontakt op te nemen met het thuisfront De verbindingen liepen via huize Vermeu len aan de Haagse Schimmelpenninck- laan. Er zijn natuurlijk wel Dafdealers in Afrika, maar toevallig niet altijd daar waar zich de behoefte aan een of ander onderdeel manifesteerde. Mevrouw Ver meulen of haar andere zoon, de cou reur en ralleyrijder Huub, kwamen dan prompt op een noodkreet via de telex in actie. Soms moest een bepaal donder- deel per vliegtuig overgestuurd worden. De tocht zal nog een behoorlijke na sleep hebben. Er komt namelijk een film van de gehele tocht, evenals een groot aantal korte documentaires over spe ciale onderwerpen. In de Nederlandse Gist- en Spiritusfabriek te Delft zul len de meegenomen grondmonsters on derzocht worden. In opdracht van de Britse ANWB zal een routebeschrijving met alles erop en eraan vervaardigd worden. Een stuk of twintig sponsors heeft er voor gezorgd dat de kosten zo'n dik ke 250.000 gulden gedekt werden. (ADVERTENTIE) Oude meesters naar Osaka DEN HAAG Op het Expo-terrein te Osaka zal een der gebouwen een grote internationale kunsttentoonstel ling herbergen. In dit Expo Museum van Beeldende Kunst, waar meester werken uit vele landen en uit alle tijden aanwezig zullen zijn, zal Neder land vertegenwoordigd zijn met elf schilderijen. Dit zijn: Frans Hals, por tretten van J. P. Olycan en A. Hane- mans (Mauritshuis); Rembrandt, Kop van een oude man (Museum Boymans- van Beuningen); Jan van Goyen, Twee Eiken (Rijksmuseum); Isaac van Ostade, Rust voor de Herberg (Mauritshuis); Gerard Terborch, Vaderlijke Vermaning (Rijksmuseum); Jacob van Ruysdael, Duinlandschap (Frans Halsmuseum); Jan Steen, De Hoenderhof (Maurits huis); Vincent van Gogh, Tuin in Arles (Gemeentemuseum) en Mondriaan, Kleurencompositie (Rijksmuseum, Kröller-Müller). Deze internationale kunsttentoonstel ling staat geheel los van de Nederland se deelname aan de Expo met een eigen paviljoen. Een eerste luchttransport van een deel der schilderijen heeft op 22 febru ari 1970 plaats gehad; het tweede ge deelte vertrekt op 1 madrt a.s. naar WASHINGTON (AP) In Washington is het gisteren tot verschillende beto gingen gekomen tegen de Franse politiek in het Midden-Oosten. Zes automobilis ten die hun wagens met tegen Pompidou gerichte leuzen hadden beplakt, wilden langs het Witte Huis rijden, maar wer den door de politie gearresteerd. In de stad werden bij een tegen Pompidou ge richte betoging 15 volwassenen en een aantal jongeren aangehouden. Vijf familieleden! van koning Faisal verdronken DJIDDA (AP) Gedurende het afge lopen weekeinde zijn in de Abdoerbaai 40 kilometer ten noorden van de haven stad Djidda aan de Rode Zee, vijf leden van de koninklijke familie van Saoedi- Arabië verdronken. Eerst werd prins Tamir Bin Nasser, een 11-jarige neef van koning Feisal, bij het baden door de sterke stroming meegesleept. Zijn moeder, een oom en nog twee leden van de ffami- lie gingen allen te water en trachtten hem te redden. Alle vier verdronken hierbij. De redactie van het Amsterdamse studentenweekblad Folia Civitatis is op de stoep voor de deur van het Instituut voor Perswetenschap aan de Turfmarkt in Amsterdam aan het werk. Het instituut werd gesloten ook voor de redactie van dit blad nadat redacteur Johan Frieswijk (in het midden) van het studentenblad Propria Cures (en van Folia Civitatis) het woord, „actie" onder meer tegen het instituut had laten vallen. n woordvoerder voor de Joodse actiegroep „Joods bevrijdingsproject", vertelde dat men een doodkist, als sym bool voor de gestorven Franse eer, op een Air Francevliegtuig naar Parijs had gezet, waar hij door een aantal studen ten ter aarde zal worden besteld. Toen men de kist langs het Witte Huis wilde dragen, werden de betogers door de po litie tegengehouden, die acht arrestaties verrichtte en de kist in beslag nam. Maar later werd deze aan de betogers teruggegeven. Het Amerikaanse huis van agevaar- digden, dat vandaag in gezamenlijke zit ting met de senaat de Franse president zal ontvangen, heeft gisteren tot laat in de avond vergaderd waarbij veel kritiek op Pompidou werd geuit. Onder aanvoe ring van het democratische congreslid van New York, Bertram Podell, wil een aantal congresleden de ontvangst van Pompidou boycotten, wegens de Franse politiek in het Midden-Oosten. De leider van de republikeinse min derheidsfractie in het Huis, Gerald Ford, zei het weliswaar „niet volledig eens te zijn met het beleid van Pompidou of zijn voorganger De Gaulle, maar dat „nu de voor staatsmanschap, geen show manschap. voor verzoening, en niet voor agitatie is aangebroken". Een boycott had volgens hem geen zin, een gedach- tenwisseling misschien wel. Gisteren hebben de presidenten Pom pidou en Nixon enkele uren met elkaar geconfei-eerd. Nixon begroette Pompidou als de leider van het land dat de oudste bondgenoot is van de Verenigde Staten. Pompidou verklaarde dat de VS en Frankrijk door geen enkel fundamenteel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Beernink (Binnenlandse Zaken) voelt er persoon lijk wel Iets voor om een algemeen on derzoek in te laten stellen naar de on verenigbaarheid van functies. Hg zou wellicht deze zaak in het kabinet binnen kort ter sprake brengen, omdat hg daar over niet alleen kan beslissen. Beernink zei dit gistermiddag in de Tweede Kamer. De heer Fievez (KVP) had ook een dergelijk omvattend onderzoek van regeringswege gevraagd, mede namens de heer Geertsema (VVD). In dit onderzoek zouden dan ook de functies in het bedrijfsleven betrokken moeten worden ter bestudering van mogelijke onverenigbaarheid met over heidsfuncties. De PvdA sloot zich bij monde can de heer Van den Bergh bij de heer Fievez aan. Maai- de socialisten stelden er uitdrukkelijk bij, dat zij de onverenigbaarheid van overheidsfuncties (iinoompabiliitieiten) stap voor stap wen sen op te ruimen. Minister Beernink wees erop dait er al een onderzoek gaande is naar de onverenigbaarheid van functies bij de rijksoverheid (rijks ambtenaar) en de Staiten-Generaal (Kamerlid). Onderwijs De kwestie kwam ter sprake toen gestemd moest worden over het wets voorstel van de socialisten Franssen en Laban om de bepaling op te heffen dat onderwijzers bij het openbaar onderwijs niet in de gemeenteraad mogen zitten. Het wetsvoorstel zelf werd door de Kamer verworpen. Voor waren PvdA, PSP, PSP, CPN, PPR en de heren Van Mierlo en Nypeïs van D'66. Minister Beernink liet weten dat hij tegen gestemd zou hebben alis hij Kamerlid zou zijn. probleem gescheiden zijn, al hebben beide landen het recht een onafhanke lijke rol te spelen op het wereldtoneel. In een ontmoeting met de Amerikaan se pers roerde Pompidou ook de toestand ln het Midden-Oosten aan. Hij verzeker de dat Frankrijk in het conflict in geen van beide kampen staat. „De enige Mirages die vliegen in het Midden- Oosten, zijn Israëlische', aldus Pompidou, die de levering van Franse Mirages aan Libië verklaarde met de mededeling dat niet door Frankrijks toedoen een vacuum ln het Midden-Oosten was ontstaan. „Het was in ons belang dat op te vul len". S.E.R.-ADVIES: Pensioenfonds mag slechts 5 beleggen in eigen onderneming (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Sociaal-Economi sche Raad vindt, dat een pensioenfonds slechts vijf procent van zijn bezittingen mag beleggen in eigen onderneming. Dit om te voorkomen dat het fonds geschaad wordt bij het in financiële moeilijkheden raken van een onderne ming. Het maximum is thans nog tien procent. De halvering zal zich in de periode van 5 10 jaar moeten voltrek ken. De S.E.R. heeft deze opvatting kenbaar gemaakt in een advies aan de minister van Sociale Zaken tot wijzi ging van de pensioen- en spaarfondsen wet (p.s.w.). „BLIJVEND APPLAUS" Bezwaarschrift bij minister tegen omzetting doelstelling DEN HAAG Door dc stichting „Nati onaal Artiesten Appèl" is een bezwaar schrift ingediend bij de minister van Financiën naar aanleiding van het voornemen van het bestuur van Blij vend Applaus i.e. mevr. G. Wijsmullcr- Meyer om de doelstelling in de stich- tings-akte te wijzigen respectievelijk aan te vullen in die zin dat deze gaat inhouden, dat de stichting Blijvend Ap plaus panden kan gaan bouwen of aan kopen waarin (verpleeg-) tehuizen ten behoeve van oudere artiesten worden geëxploiteerd. „Nationaal Artiesten Appèl" tekent bezwaren tegen een dergelijke wijzi ging aan op grond van het feit, dat zulks in strijd zou zijn met de oor spronkelijke opzet van e oprichters der stichting Blijvend Applaus, dat een der gelijke exploitatie tegen de uitdrukke lijke wens van de belanghebbende (ou dere) artiesten is, en dat de aankoop of bouw van panden waarin een (ver pleeg-) tehuis zou worden geëxploiteerd financieel nimmer haalbaar is en de stichting in de toekomst daardoor wel eens armlastig zou kunnen worden en subsidies zou kunnen gaan opeisen. Bo vendien zijn er voldoende instanties van rijks- en gemeentewegen zomede particulieren die in dergelijke behoef ten voorzien en op dit gebied actief blijven. Tenslotte stelt men dat de aan wezige f 180.000,op andere, betere wijze besteed kunnen worden. Het mi nisterie stelt een ondezoek in.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 7