Heintje vliegensvlug naar zeven gouden platen Verkeersdelicten zwaarder straffen mensen, wat een mensen DE HELDEN VAN NU WORDEN NIET GEBOREN, ZE WORDEN GEPERST Honderden reacties voor H. Fievet Kritiek op slechte smaak bij verering van Lenin Verzekerden krijgen aandeel in overrente PAGINA 6 DE LEIDSE COURANT WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 1 SCHIPHOL/BEEK Wat moet je als platenmaatschap pij in hemelsnaam beginnen met een jongen, die niet alleen stotend eenvoudig blijft, maar ook nog over een keeltje blijkt te beschikken, dat door de Schepper volgestort is met meezingers? Wat kun je nou als stuntman nog verzinnen voor een lieveling van mil joenen moeders van grote ge zinnen, die zijn mond niet open kan doen zonder een gouden plaat op te rispen? In zo'n precair geval kun je toch onmogelijk bü de fans aankomen met een achterzaaltjc van het verenigingsgebouw, waar je wat schoteltjes met zoutjes neerzet en gehuurde obers laat rond gaan met lauwe sherry. Dat is geweest; dat had je kunnendoen. toen hü zijn eerste gouden plaat bü elkaar had gezongen. Maar deze keer liggen de zaken even anders. Deze keer gaat het om de Limburgse lijster, om het blüe haasje van Bleierheide. dat moederziel alleen zün platen maatschappij CNR heeft verblijd met een omzet van tien miljoen kostelüke schijfjes. Waarachtig, dit is geen loze grap meer. Dit is Heintje. Heintje van Mama en Ich bau dir ein Schloss. Heintje van Heitsji boembeidsji en al die andere heldere werkjes, waarin de echo van He kerk koren in het Nederlands taalge bied nagalmt. Welnu, in zo'n geval is er maar één oplossing: je snelt naar Schiphol en huurt een straal- zijn duizelingwekkende bank- j saldo aantonen, dat hij weer recht had op enkele gouden plak ten en dat was voor C.N.R. ruim voldoende aanleiding om een feestsigaar van Transavia in de richting van Beek te lan ceren. Niemand in het onze kere te laten over het doel van de reis had men tevoren enkele vliegtuigstoelen verwijderd en op de opengevallen plaats Eddy Christiani en twee stralende collega's verankerd, die Heintjes hoogvliegers in driekwartsmaat aan flarden sloegen. Zeg nou zelf: dat smaakt naar meer. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat een der gasten, voUedig overmand door emoties uitriep: ,,Eddy Christiani. en dan straks ook nog Heintje, waar hebben we het aan verdiend?" Is er revolutie? Wat Heintje betreft is deze vraag overbodig. Heintje heeft tevreden en verzoekt hem met luider stem te roepen: „Dit is' het begin, wij gaan door met de strijd". Heintje weet niet meer. hoe hij het heeft. Hij zoekt i bij i vliegtuig dat je vervolgens vak kundig vult met journalisten, fotografen en loslopende in crowdfiguren, die zichbaar weer toe zijn aan een gratis verzetje. Met dat bonte gezelschap stijg je dan na de koffie op om dertig minuten later in het bronsgroen eikenhout het idool in glijvlucht op te pikken. Op die manier sla Je twee vliegen in een formidabele klap. De mensen, die dank zij Heintje al jaren in de wolken zijn, komen volledig aan hun trekken en de dwarsliggers, voor wie "hij na aLle ongehoorde successen nog steeds lucht is, snoer je voor goed de mond. Gisteren was het dan zover. Heintje kon aan de hand van het domweg verdiend en hij is voorlopig nog niet van plan de strijd op te geven. Als hij tegen twaalven in een kwiek gesne den jasje het vliegtuig be- streedt. schudt hij links en rechts een knuistje en deelt hij desgewenst mede, dat hij Heint je is. Een donkere vamp, die hem vanuit een hinderlaag met een microfoon bespringt en namens het VARA-programma „Dit is het begin" vraagt, of hij vóór de revolutie is, kijkt hij verbijsterd aan. „Is er dan revolutie in Nederland?" roept hij ver schrikt. En een seconde later: „Ik ben er alleen om het Ne derlandse volk vreugde te bren gen". De vamp is zichtbaar on- ciële peetooms, die troostend een harige arm om hem heen slaat en zegt: „Trek je er maar niks van aan Hein, op zulke vragen hoef je niet te antwoor den". Eenvoudige robbedoes Inmiddels is de vader van Heintje achterin het vliegtuig met enkele verslaggevers in conclaaf gegaan. Hij wenst alle reerst vast te stellen, dat zijn zoon dezelfde eenvoudige robbe does van vroeger is gebleven. „Als ik die langharige jongens op de Dam in Amsterdam zie rondhangen, dan schaam ik me, Dan denk ik: „Dit kan mijn kinderen nooit overkomen. Mijn kinderen hebben een nette op voeding gekregen. Die peinzen er niet over om zulke dingen te Over de toekomst van zijn won derbaarlijk kroost is hij opti mistisch. „Ik kreeg zelf pas op mijn achttiende jaar de baard in mijn keel en ik zie niet in, waarom het met Heintje anders zal gaan. Er wordt overal ge roepen, dat Heintje's stem is gebroken, maar dat is gelogen. We zullen het vrijdag in Am sterdam bewijzen. We zullen al le roddels voorgoed uit de we reld helpen". Heintjes vader (of moet men zeggen vader Heintje?) is ook van mening, dat er in zijn leven weinig veranderd is. „Goed, we hebben het wat beter dan vijf tien jaar geleden, maar we zijn geen patsers geworden. Is het Heintjes moeder (of moet men zeggen moeder Heintje?) knikt. „We zijn eenvoudig gebleven", zegt ze glimlachend. ..Weet u wat ik geweldig vind?" roept Heintjes vader, „ik vind het ge weldig, dat Heintje de zoon van een mijnwerker is. Ik ben, wie ik ben. Ik ben een mijnwer ker". Heintjes broer Terwijl Heintje enkele meters verder feestelijk wordt opgevre ten door tijn platenbazen en verrast wordt met een plank van zeker een meter, waarop een 1 met zeven gouden platen erachter zijn geplakt, staart achterin de ca ra veile een bleke jongen ernstig uit het raam. Hij heeft dezelfde vader als Heintje, maar hij heeft het helaas niet getroffen met de meezingers. George Simons mag nu zijn we reldberoemde broer van de ene triomf naar de andere rijden en hij heeft er vrede mee. „Ik ge loof niet. dat ik zo beroemd zou willen zijn als Heintje. Ik zou met mijn figuur geen raad ve ten. Ik heb een ontzettende plankenkoorts. Ik gun het Heintje wel. Heintje is altijd haantje de voorste geweest. Laat mij maar met de auto rijden. Ik houd van keihard rij den. Dat vind ik geweldig". En het geld. de miljoenen van Heintje, zou hij die willen heb- Hij denkt met gesloten ogen na. zegt dan aarzelend: „Die zou ik wel willen hebben, maar wat er niet in zit komt er ook niet uit". Vervolgens verlegt hij zijn blik weer haastig naar de pluizige wolken, die langs het raam trekken. Die George. Neen, dan kan Hans Hee een positiever geluid laten horen. Hans Hee komt uit Bremen en heeft voor deze feestelijke luchttrip zijn zondagse haar stukje opgezet. Hij heeft tot nog toe dertig krakers voor Heintje geschreven, die samen goed zijn voor 10 miljoen Duitse platen. Hans Hee zegt: Weet ie. wat het succes is van Heintje? Heintje is zo'n lieve jongen. Al le Duitse moeders zijn gek op hem en daarom worden zijn platen ook zo waanzinnig goed verkocht. Tachtig procent van de platen wordt nu eenmaal door vrouwen gekocht. En zeg nou zelf: als u moeder was, zou u hem toch ook opvreten?" Dat kan Heintje in zijn zak Stotend eenvoudig gebleven steken.' Maar Heintje heeft toe vallig zijn handen vol aan de loodzware plank met de stoete rij van gouden platen. Op Schiphol poseert hij ermee op de vliegtuigtrap. Zijn blik is ernstig. De blik van een we reldveroveraar, die weet, wat het volk van hem verwacht. „Effe zwaaien Heintje", schreeuwt een fotograaf. Heintje gehoorzaamt onmiddel lijk, steekt een bleke hand om- Den helden van nu worden niet geboren. Zij worden ge- LEO THUTUNG Op Schiphol, poserend iioor de imposante neus van de voor de feestelijke gelegenheid afge huurde straalreus, had Heintje de handen vol aan de loodzware plank met de 1 en zeven gouden platen. KAMERLID KONING: (Van onzè parlementaire redactie) DEN HAAG Tijdens de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat heeft het Tweede-Kamerlid Koning (VVD) het idee geopperd de straffen op verkeersovertredingen te verzwaren, om zo de veiligheid op de weg te verhogen. Hij rekende de Kamer voor, dat het aantal verkeersdoden in tien jaar is gestegen van 1605 (1958) tot 2907 (1968) en het aantal gewon den van ruim negenendertigduizend tot vijfenzestigduizend. In Engeland, zo zei hij, heeft een verhoogde strafmaat inderdaad geleid tot afnemen van het aantal verkeersongevallen. De functie die het openbaar vervoer in de toekomst zal moeten hebben im het totale verkeerspatroon. bleek in de Tweede Kamer nog lang ge enpunt waar over eensgezindheid bestaat. De PvdA'er Van Thijn verweet de regering waar ze met het openbaar vervoer naar toe moet, en geen structuurbeleid veert. De heer Schakel (ARP) echter trok fel van leer tegen degenen, die zonder dat dui delijk aan te tonen het openbaar ver voer als een maatschappelijk noodzaak en grote vervoersoplossing voor dc top- komst afschilderen. Het autopark, dat nu 2li miljoen auto's groot is. zal over tien jaar verdubbeld zijn. Nu zegt de heer Van Thijn: „Zonder openbaar ver voer zal dan het personenvervoer vol komen vastlopen, maar dat geloof ik niiet", zo stelde de heer Schakel. Hij voorspelde dat ook over tien jaar het vervoer in de provincie en van en naar de steden weinig meer problemen zal opleveren dan nu, ook al zullen steeds meer mensen met de eigen auto gaan. Alleen in de agglomeraties liggen de grote problemen, meende hij. De heer Van Thijn verweet staatssecre taris Keyzer dat deze een wachtkamer- politiek voert: uitstellen van een wer kelijk structuurbeleid voor het open baar vervoer. Wat de regering nu doet door hier en daar te subsidiëren waai' de nood het hoogst is. zijn te kleine- pleisters op te grote wonden, aldus de heer Van Thijn. Verschillende Kamer leden. vroegen wat staatssecretaris Aartsbisschop Athene voorziet scheuring ATHENE (Rtr.) Aartsbisschop Hieronymos, primaat van Griekenland, heeft dinsdagavond verklaard dat een besluit van de Russisch-Orthodoxe Kerk om „in volledige gemeenschap" met het Vaticaan te treden, zou leiden tot „de scheuring van de orthodoxe gemeen schap". Hij was gegriefd en verbaasd door de buitenlandse persberichten over de maatregel, en hoopte dat ze onjuist „De spoed waarmee de Russisch- orthodoxe Kerk tot een besluit is gekomen over een zaak die zorgvuldige studie benevens unanieme gggrikeuring van alle Orthodoxe Kerken vereist, heeft ons verbaasd", zei de aartsbis- Keyzer denkt van het rapport „Mensen Onderweg" van de Koninklijke Nedei- landse Vervoers- en Transportorganisa tie. Dit rapport stelt dat de overheid verantwoordelijk is voor het openbaar Der. De overheid zal het vervoer moeten uitbesteden als opdracht particulieren. De heer Dijkstra (D '66) had veel kritiek op de onduidelijke manier v, ninister Bakker het rijkswegenplan presenteert. „Wie kan nog venvachten dat de Kamer uit deze warwinkel wijs kan om nog enige controle op de deringen van het rijkswegenplan uit te oefenen?", zo riep hij uit. Hij diende motie in, waarin minister Bakker gevraagd wordt een overzichtelijke gelijlciing de Kamer aan te bieden verschillende trajecten die in hel wegenplan zijn opgenomen. HARTPATIËNTEN BREDA Honderden hebben gerea geerd op de oproep van de Bredanaar Hendrik Fievet aan hart- en vaatziekte- patiënten. Hü heeft daarom besloten d' g oprichting van 'n vereniging voor harl- en vaatpatiënten niet langer uit te stel-| len. „Wij moeten ons sterk maken", aldus di heer Fievet. Hij bestrijdt de mededeling van het ministerie van Onderwijs, dai het niet waar zou zijn, dat de regering de afbouw van het Rotterdams Dijkzigt-' ziekenhuis zou hebben getemporiseerd et dat de moeilijkheden rond de speciale ,.babybass"-operaties helemaal niet var financiële aard zouden zijn. „Uit zee betrouwbare bron is mij meermalen be vestigd, dat bij de raad van bestuu: van het Dijkzigtziekenhuis deze zaak d< hoogste prioriteit geniet en dat het degelijk draait om 3,5 miljoen gulder voor de afbouw van twee afdelingen Ook andere academische ziekenhuizen' staan te springen om een uitbouw var. hun afdelingen voor hartchirurgie. Voot vereniging van patiënten van hart- er vaatziekten heeft de heer ï'ievet, Ber- (agestraat 122 te Breda medewerking gekregen op techniseh-organisatorisch gebied, maar het ontbreekt aan zelfs de geringste financiële middelen. MAXI VOOR DE MAN AMSTERDAM Als de bekende modepionier Ger Dijkstra in Amsterdam zijn zin krijgt, zal de man van 1970 in zijn vrije tijd, gehuld in maxi-jas, in een soort judopakken of in sajarikledij, een tweede leven leiden. De collectie, die hij voor het komende seizoen in zijn Society Shop uitbrengt, wemelt van de buitenissigheden. Zijn ze draagbaar? Achter veel snufjes past ons inziens een vraagteken, de safaristijl met name, in de toekomst waarvan modemaker Dijkstra heilig gelooft, is bijna geheel in wit of gbroTcen wit gehouden. Dat belooft gouden tijden voor het stomerijwezen. De maximode is ook voor de moderne man een onontkoombare zaak, vindt Dijkstra. Hij maakt zijn jasse" "iet tot op de hielen, maar laat de panden een dertig centimeter boven de grond fladderen. Ze zyn van bont of hebben een voering van bont. Ook zwart velours wordt gebruikt en bijvoorbeeld tweed In een walvisgraatdessln. Opvallend is de berberstof, waarmee de bekende Roosendaalse ontwerper Miel v. Gils op de proppen komt. Ook brengt Dijkstra schitterende maxi-jassen voor man en vrouw uit van lama-curl. zegt Ger Dijkstra over deze trend. De man-vrouwverhouding is veranderd", zegt Ger Dijkstra over deze trent. De produktie van mannen- en vrouwen kleren komt steeds dichter bij elkaar De moderne jonge vrouw zoekt kleren die sprekend lijken op die van ce jongeman en die weergeven dat er geen gezagsverhoudingen meer bestaan alleen nog het partnerschap". De zakken en revers van de maxi-jassen zijn geprononceerd. Veel grote bont kragen. Ook voor kinderen zijn er leuke maxi-jassen. Het onderstuk kan worden weggeritst, waarna een lekker spee!- jack overblijft. Het materiaal Is cor- Bij de kostums ls meestal de taille hoog aangegeven. Soms zijn ze hoog gesloten. De broeken hebben wijd uitwaaierende pijpen. Er wordt velours gebruikt en veel tinrteroy en corduroy, maar ook de dessins van de oude Engelse stoffen zijn weer in opmars. Zeer fraai was een lila overhemd in precies dezelfde kleur a:s de brede streep waarmee het colbert was gedessineerd. Het overnemd gaat steeds meer de rol van een kledingstuk met een eigen leven spelen, voorspelt Dijkstra Daarnaast dus. zeer nadruk- Kelijk. de introductie van de safaristijl, compleet met breedgerande cowboyhoed en vaak laarzen, vooral de Italiaanse ontwerper Massimo Datti laat op dit terrein fraaie, verfijnde kleding zien. maar nogmaals: voor vrijetijdskostuums lijken ons de kleuren aan de erg lichte kant. De Brabantse Mlel van Gils heeft zijn Inspiratie In Marokko opgedaan, hetgeen resulteerde In zijn opzien barende oriëntaalse stijl. Als snufjes noteerden we: een maxl-overgooler met capuchon jazeker voor de man een blauw pageachtig broekpak met een brede ceintuur van glimmend me taal. een korte cape over een maxi-jas zonder mouwen, een tuniekachtig jasje met brede lakceintur, gebreide, MOSKOU (AP) De verering van Lenin is in de Sovjet-Unie toegestaan, in het bijzonder in dit jaar. waarin zijn 100ste geboortedag valt. Maar om ieder huis met zijn profiel in gekleurde steen te versieren, neen, dat is teveel, schrijft de Komsomolskaya Pravda vandaag. Het blad wil een einde maken aan het pompeuze en bombastische rond de verheerlijking van Vladimir Lenin. de grondlegger van de Sovjet-staat. Het artikel was een van de zeldzame offi ciële krftieken op de slechte smaak in de grootscheepse campagne, waarmee Lenin in het jaar ter herdenking van zijn 100ste verjaardag bijna vergodde lijkt wordt. taarten te versieren chocolade en de woor- lichtbaken" zouden de aren beter smakelijk, grotere hoeveelheden kunnen maken, schrijft het blad. Andere plan nen die van slechte smaak getuigen zijn het herdopen van de Zaporozhets automobiel in „VIL-100" naar Vladimir Lenin, het verkopen van een nieuwe stofzuiger onder de naam „.Jubileum" en het houden van een nationale dans wedstrijd ter ere van Lenins 100ste verjaardag. Tot de projecten waarop het blad geen kritiek heeft behoren: De ruimte- vlucht van de Soyoez 7 en de Soyoez 8. de najaarsoogst van verleden jaar, het maken van ove.ruren zonder betaling, 'n campagne om winkelmeisjes te leren beleefd te zijn voor de klanten en concoursen om de beste nieuwe Lenin- liederen te selecteren. met lampen va den „Lenin, or bakkers hun noogsluitende broekpakken voor man zowel als vrouw, die zeer slank af- kleden. Overgoolers met franjes voor mannen ze verwekten op de show nogal hilariteit een broekpak met mouwloos jasje van kalfsbont, een kos- tum in safaristijl van antilopeleer, oosterse nachtkledij in oogverblin dende kleuren en dito pantalons voor zon en strand, een Indiazljden smoking en een zilver-geborduurd smoking- colbert. Onder de avondkleding wordt nadruk kelijk een gekleurd overhemd gedragen. Voor de mannen tenslotte, die liever praktisch dan modieus door het leven gaan, het goede nieuws, dat de solide trenchcoat weer ln de mode is. De vrljetijdskledij, zoals Dijkstra hem toonde, zit nogal krap in de zakken, vandaar dat het schoudertasje voor mannen opgang maakt Dienstweigeraar Ron Boot wordt buitengewoon dienstplichtig DEN HAAG (ANP) De Haagse- dienstweigeraar Ron Boot, is buiten gewoon dienstplichtig geworden. Een herkeuring, die twee weken geleden werd afgesloten, leverde het oordeel op, dat hij als militair minder indeelbaar zou zijn. Dit komt erop neer. dat Ron Boot ook niet voor de vervangende dienst in aan merking komt, die hij had moeten ver- -uilen, omdat zijn gewetensbezwaren, zij het in tweede instantie, waren erkend. Buitengewoon dienstplichtig betekent, dat hü alsnog voor dienst kan worden op geroepen in tijd van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone omstan digheden. LEVENSVERZEKERING (Van onze parleme redactie) DEN HAAG ln het voorjaar zullen de meeste lcvensverzekeringsmaal schappijen overgaan tot het introduce ren van verzekeringen met een duidc lijk in de polissen omschreven aandee in de overrente. Met deze nieuwe zekeringsvorm wil hel verzekeringsbe drijf het hoofd bieden aan de kritiek, dat het op de geïncasseerde premies aanzienlijk meer rente maakt dan de rentewinst, waarop deze premies mede zijn gebaseerd. Tot voor zeer kort gingen de verze keringsmaatschappijen bij het vaststel len van de premies ervan uit, dat een rente van 3,5 procent kon worden ge maakt, als gevolg van de heftige kritiek hierop de feitelijke rentevoet is thans immers meer dan het dubbele besloot men in het vorige najaar tot uitgifte van polissen, waarvoor de pre mies een rente van 4 procent als basis hadden. Dit betekende derhalve, dat de premies voor de nieuwe polissen ver laagd zouden kunnen worden. Boven dien troffen sommige verzekerings maatschappijen nog een extra-voorzie ning voor reeds lopende polissen in die zin, dat het verzekerde bedrag werd verhoogd bij gelijkblijvende premie. De thans aangekondigde nieuwe po lissen gaan eveneens uit van een rente van 4 procent. Maar omdat de feitelijke rente hoger is wordt bepaald, dat de verzekerden een aandeel krijgen in de overrente? Onder overrente wordt in dit verband verstaan het verschil tussen de gemiddelde rente op de kapitaalmarkt voor staatsleningen en de 4 procent rekenrente. Van deze overrente komt 80 procent ten goede van de polishouders, niet in de vorm van premieverlaging maar via jaarlijkse verhoging van de uitkering op de einddatum van de polis. Deze winstdeldng is dus onafhankelijk van de totale bedrijfsresultaten van de verzekeringsmaatschappij. Reeds langer, ook vóór de onstuimige renteontwikke ling, bestaan er verzekeringen, die een winstdeling kennen op grond van de bedrijfsresultaten ongeveer de helft van de totale verzekeringsportefeuille is dus reeds winstdelend. Koningin ontving jonge schilders DEN HAAG (ANP) De koningii heeft gistermorgen op paleis Soestdij) een aantal jonge schilders ontvanger waarvan het werk eind vorig jaar me een koninklijke subsidie werd bekroond, Ontvangen werden (v.l.n.r.) de heren W. Zwaagstra (32), Amsterdam; W Nobbc (28), Den Haag; S. Zuijderlam (27), Amsterdam: M. P. Zwaanswij (21). Haarlem. Verhinderd waren de eveneen kroonden: K. Spermon (28), Rotterdan en N. R. van de Wint (27), Den Hel Erotische kunst van Picasso LONDEN (AP) Een tentoonatellin van erotische etsen van Picasso word volgende week in Londen geopend, kunstkringen wordt de vraag gesteld de politie een inval in de tentoonstellings ruimten zal doen. Het Instituut voor He dendaagse Kunst (ICA), dat de tentoon stelling organiseert, zegt dat va 347 etsen zeker 20 te obsceen werden ge acht voor een tentoonstelling in Pariji De Londense politie is de laatste ken opgetreden tegen enkele ev menten, die zij obsceen achtte. Onde meer werd een inval gedaan in kunsthandel, waarin lithografieën w tentoongesteld van Beatle John Lennor

Leidse Courant | 1970 | | pagina 6