BOR, ZOEF, LOWIEKE e drinken steeds meer bier Bata Inter nationaal met heldere zomerse tinten ONKRUIDZAAIERS ZORGEN VOOR LANGE SPEELFILM IN FABELTJESLAND en hun vriendjes avonturen bij Cinetone Nota-Posthumus II is bliksemafleider VS bezorgd over ontvangst Pompidou ADMINISTRATIEVE MEDEWERKSTERS DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 DE LETDSE COURANT PAGINA 5 oJlif (Van onze moderedaetie) AMSTERDAM Bata International gaf gisteren een internationale kijk op de voorjaarsschoenenmode, waarbij ook de eigen Bata-boutiquemode niet vergeten werd. Een show in het decor van de maanlanding, het evenement van het jaar. swingend gebracht door acht mannequins. Hoewel volgens Bata International in de zomer de mini-lengte zal zegevie ren, is er ook rekening gehouden met d-e max trokken. De schoenontwerpers waren dus genoodzaakt modellen te creëren, die op beide modelijnen zijn afgestemd. De maximode vraagt een schoen, waarbij het accent valt op de onderkant. Daarom veel modellen met 3parte randjes langs de zool, meestal in contrasterende kleur, ook de hak ken. en vaak in goud- en zilverkleu rig leder. De hakken zijn dan ook zeer belang rijk en hierin zijn alle fantasieën mogelijk van ongeveer drie cm oplo pend tot hoge blokhakken van 7 cm. Het accent valt op het profiel van de schoen, waarbij we veel' openingen aan de zijkanten zien, vaak afgezet met een biesje in een andere kleur of versierd met metalen gespen, knopen enzovoort. Het voorblad is veelal hoogoplopend en bedekt vaak de hele voorvoet. Door extra uitsnijdingen blijft de schoen echter toch een luchtig, zomers karak ter behouden. „Crush'Mak is de grote mode voor dit seizoen gewórden, vooral in de helde re zomerse tinten is dit materiaal zeer geslaagd, de belangrijkste kleuren hierin zijn rood, blauw en wit. Ook bruin en geel komen voor, maar meestal in combinatie met andere kleuren. Glad lak blijft gehandhaafd. Een nieuw materiaal is het ..brushed" leer. Op zwart kalfsleer wordt een andere kleur als hel ware geborsteld, wat een prachtig effect geefl. Vooral in donkere tinten, zoals bruin, bor deauxrood en cognac, is dit een uiter mate geschikt materiaal voor de spor tieve modellen. De leestvorm blijft rond en breed, vaak een schuin verlopende neus, dus d/e natuurlijke lijn van de voet vol gend. Boetiekcollectie Tuniekpakken en cat-suits zijn nog steeds favoriet. Vooral dé pantalon met hes tot over de heup vallend neemt een belangrijke plaats in. De jurkjes, veelal mini, zijn vloeiend van lijn en simpel van vorm. Veel model een hebben een-'gebreid'lijfje"ófebn gebreide kraag en mouwen. Ook shifts, met of zonder bijpassende pan- talon, blijVèn een 'belangrijke'rol spe len in de mode van dit seizoen. Zowel voor de tuniekpakken als voor de jurkjes wordt veel canvas gebruikt in combinatie met katoenen tricot is dit een geheel nieuw aspect in de mode. Pasteltinten zoals beige, oud-rose en lila zijn veel gebruikte modekleuren. Het linnen is vaak bedrukt in vrolijke kleuren en dessins. Op sehuimplaslic gezeten meisjes „bedienen" onder de tafel de fabeltjeskranthelden. Voor degenen, die nu wel eens precies willen weten waar nu die open plek in het Groot-Dierenbos ligt, hebben wij een tip. Ga eens kijken langs de Duivendrechtsekade te Amsterdam in de grote studiohal van Cinetone. In het diepste geheim slechts met een speciaal pasje toegankelijk voor een kleine groep medewerkers werd daar zeven weken geleden de eerste steen gelegd voor een getrouwe reconstructie van Fabeltjesland. Over een oppervlakte van 27 bij 17 meter herrees daar een heel dorp compleet met Praathuis en de inmiddels van de beeldbuis aan ledereen herkenbare woningen van de gebroeders Bever, juffrouw Mier enz. enz. Zes weken lang alleen toegankelijk voor inge wijden beleefden Bor de Wolf, Zoef de Ilaas, Lowieke de Vos en alle andere bekende figuren uit het Groot- Dierenbos er hun avonturen. Pas op de laatste dag mochten een aantal genodigden van de landelijke pers er zich van overtuigen, ol er werkelijk een Fabeltjesland bestaat. Waarvoor al die geheimzinnigheid? Producent Thijs Chanowski, die zo juist de laatste hand legt aan de avondvullende Fabeltjeskrantfilm ..Onkruidzaaiers in Fabeltjesland" windt er geen doekjes om. „We waren bang iets van het spannende verhaal te verklappen voor de film met 25 copieën in juni in roulatie gaat". ook. de,. reden, waarom Thijs Chanowski alleen maar mysterieus glimlacht als wij hem vragen of er pftfc i£U>yedieren in de^elioofdfilm hun entree maken. De „Onkruidzaai ers" uit de titel zeggen'al genoeg. Wel wil Chanowski onthullen, dat de ge schiedenis draait om Bor de Wolf. Bij enkele opinieonderzoeken bleek Bor wel een van de meest populaire figu ren uit het dierenbos te zijn. In de anderhalf uur durende film komt hij na tal van stomme streken toch aan Meer actie Voor dit groots opgezette Fabeltjeslan- davontuur produktiekosten zes ton moesten eerst wel wat problemen opgelost worden. Er zit meer actie in de film, dan in de televisieafleverin gen, die voor een groot gedeelte op de dialoog steunen. Het optiek van de filmcamera gaf ook vaak een grotere dieptemogelijkheid en er zijn dan ook scenes, waar zowel op de voorgrond als op de achtergrond iets gebeurt. ..Omdat er soms wel 30 dieren tegelijk iil het beeld zijn, konden wij het niét meer met de zes meisjes die voor de bewegingen zorgen, af", zegt Thijs Chanowski. „Zij namen de hoofdrollen voor hun rekening. 24 niet zo ervaren meisjes brachten de figuratie in be weging". Een bezoek aan de set le verde daar het bewijs van. Op onge veer één meter hoge tafels was op een grastapijt het hele Fabeltjesdorp her rezen. Onder deze tafels zaten een aantal meisjes, gehurkt op schuim- plustic en lieten met dieren op de tafels de gingen maken. Op een bandje werd een liedje afge draaid. En juffrouw Ooievaar zetle als eerste in. Door de camera volgde Tony Forsberg kritisch het gebeuren voor de lens. Het ging niet naar wens en de roodbaardige Tony hij leek meer op een poolreiziger met vakantie dan op een director of photography riep dan ook spoedig „Stop". Forsberg, die voor Chanowski vroeger reeds de speelfilm „Champagne Rose is dead" fotografeerde, kent zijn vak. Elke sce ne moet vier a vijf maal over, in tegenstelling tol die in de televisiese rie, die meestal maar twee- of drie maal behoefden te worden herhaald eer „het goéd zat". En de meisjes in hun oncomfortabele houdingen onder de tafel maar wach- tot het sein, dat de opnamen weer Thijs Chanowski en Cockie Goudsmit op bezoek bij de gebroeders Bevei werden hervat. Regisseuse Fabeltjeskrant Cockie Goudsmit. die afleveringen van de voor haar rekening Zij deed het zo goed, dat Cha nowski haar de spelleiding van deze- grote film toevertrouwde. Een ander nam haar taak in de televisieserie over. „Het duurde altijd wel zo'n 15 afleveringen eer men het karakter van een bepaald dier helemaal te pakken had. Nu bij de film hebben we daar meer tijd K'odr", zè'gt ze. Nieuwe liedjes Eenzaam en wat vergeten leunt Jacob de Uil buiten het beeld tegen het huisje van de gebroeders Bever. Zijn rol in deze grote film is maar klein. Net als in de t.v.-serie beperkt tot zijn introductie- en sluitingswoord. Terwijl de camera weer snort vertelt Cha nowski nog „Het is allemaal play back. We hebben eerst de geluidsband opgenomen en die draaien we tijdens de opnamen af. Er zitten zo'n .-luk 'of zeventien nieuwe liedjes in de film, allemaal lekkere meezingertjes. en ze komen zeker op de plaat. Maar niet voor de première van de film. Alweer om de intrige niet te vroeg te onthul len. Het wordt een spannend avontuur voor kinderen, maar met een knipoog naar de ouderen". „Eind mei houdt de serie, die op 1 sept. 1968 voor de televisie startte, op Dan scheiden we er in ieder geval voor een jaar mee uit. Of we dan nog eens met een nieuwe serie beginnen, dat zullen we tegen die tijd wel ..Dc Fabeltjeskrant is nu ook Ln hel buitenland goed gaan lopen. Zweden heeft al zo'n stuk of acht uitzendingen gehad en de serie slaat aan. Het is geen kwestie van nasynchroniseren. We nemen zo'n aflevering helemaal opnieuw op. Dat moet wel. want je moet de serie aan het land aanpassen. In Zweden waar, café's bij de wet verboden zijn, kan je het onmogelijk over een Praathuls hebben. In Frank rijk, waar de serie nu ook gaat lopen, is bijvoorbeeld Droes de Beer een boer en draagt een baret. Ik heb zo'n idee dat de Franse versie nog beter zal zijn dan de Nederlandse. Alle die ren krijgen een accent. Corsicaans, Bretons en ga zo maar door. Stoffel de schildpad wordt een vrouwtje. Ze hadden geen passende mannenstem, wel een vrouw, die voor „PRAATHUIS" VOOR ZWEDEN ONAANVAARDBAAR het spieken van de rol in aanmerking kwam. We zijn ook in onderhandeling met Japan, maar dat wordt dan een gewone na-synchronisatie. We kunnen moeilijk van de gezusters Hamster een stel geisha's maken en van het Praathuis een papieren geishahuis. Er komt ook een Spaanse versie, want de Fabeltjeskrant gaat vast en zeker naar Zuid-Amerika", zegt Thijs Cha nowski. „Over de Engelssprekende versie zijn we nog bezig. We hadden er een, maar die was noch voor Ame rika, noch voor Engeland acceptabel. We mikken nu eerst op Engeland. Het zal dan wel een Coronationstreet voor kinderen worden". Vóorldpig. terwijl nog aan de laatste televisieafleveringen wordt gewerkt, is Chanowski druk bezig met de monta ge voor zijn „Onkruidzaaiers in Fa beltjesland". Begin juni moet de film kant en klaar op de plank liggen om als de grote vakantie begint zich met zo'n 25 co pieën over ons land te verspreiden. AMSTERDAM (ANP) verbruik van bier in on! land bevindt zich in stijgen dc lijn. zoals blijkt uit cijfers Er zijn echter div gelanceerd door het Heine overU,„ u de kenconcern bij dc publikalie het jaarverslag. Als zaken van de stijging ziet men de toename van de be volking en in 1989 vooral van het prachtige langdurige Hierdoor is het waren voorheen geen grote bierdrinkers, maar hier valt toch een stijging in het ver- landen bruik te constateren: in 1969 per hoofd ruim 10 liter Wat frisdranken betreft die per hoofd 140 liter drin- neemt ons land bierverbruik bierverbruik per hoofd toe- consumeerden de Duitsers 130 liter, de Engelsen 95 liter. In aan merking nemende het grote 52 liter, terwijl dit wijnverbruik in Frankrijk, nog slechts 13 liter zijn de Fransen tevens nog staan daarmee aan goede bierdrinkers, want zij onder de Europest consumeren 75 a 80 liter per In de brouwerijen van Hei- neken en Amstcl (in ons land) werden in het boekjaar 4'/ï miljoen hectoliter bier Europa geproduceerd. In het binnen- oorname plaats in. Wij land werd bijna 3'/2 miljoen per hoofd 51 a hectoliter (78 procent) ver in 1960 kocht, terwijl ruim 1 miljoen /as. We hectoliter (22 procent) werd de top geëxporteerd, landen. Zievoor de financiële resul taten van dit concern pag. per De Amerikanen slaan genomen tot 50,3 liteè- in de hoofd 40 liter. De Italianen echter nog hevig, want zij 11 Eban in Bonn: luchtvaart helpt terroristen B.ONN (Rtr.) De Israëlische minis ter van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, is stevig omringd door een veiligheids kordon van dc Westduitse politic. Hon derden politiemannen in uniform en in burger bewaken dc regeringsgebouwen, de Israëlische ambassade en het hotel waar de minister logeert. NEP.STUDENTENRAAD: Muurschilderingen ontdekt in Italië WASHINGTON (AP) In de Ver enigde Staten wordt al het mogelijke ge daan om president Georges Pompidou van Frankrijk in stijl te verwelkomen, en eventuele spanning in de verhouding tus sen de twee landen als gevolg van de monstraties tegen de Franse politiek in het Midden-Oosten tegen te gaan. Pompidou, die maandag met zijn vrouw in de Verenigde Staten arriveerde voor een achtdaags bezoek, zal officieel door president Nixon worden ontvangen. Na besprekingen te hebben gevoerd zal een diner ter ere van de Franse president worden gegeven. Er hebben zich reeds enige protest marsen voorgedaan tegen het bezoek van Pompidou. Men protesteert hoofdzakelijk tegen de „pro-Arabische" politiek "an Frankrijk in het Midden-Oosten. Verder heeft, men veel bedenkingen tegen de verkoop van Franse straaljagers Amerikaanse diplomaten maken zich zorgen over de demonstraties en over hel feit dat een aantal afgevaardigden de bij eenkomst in het Huis van Afgevaardig den waar Pompidou zal spreken, gaat boycotten. „Expres" moet naam wijzigen ROTTERDAM (A.N.P.) De president van de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren bij vonnis in kort geding de uitgever van het nieuwe weekblad „Expres" een initiatief van de journalist Leo Uittenbogaard verboden nog langer dit blad onder deze naam op de markt te brengen, tegen een dwangsom van tienduizend gulden per overtreding. Het kort geding was aangespannen door het Utrechts nieuwsblad dat al jaren lang tn Utrecht onder met-abonnees gratis een weekblad „Expres" verspreid, waarin de belangrijkste artikelen uit het U.N. zijn afgedrukt. Links: Crush"-lak met koperen schakel garnering en koperkleurige hak. Midden: bruin gevlamd crush lak met metalen bandgarnering. Rechts: wit crush, lak met koper Terugtrekking YS-troepen uit Vietnam: 500 SAIGON (AFP) De sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Vietnam, die op 19 februari 472.000 man was, is vrijwel onveranderd gebleven sinds 11 december (472.500 man), ofschoon het vertrek van verscheidene eenheden is gemeld in het kader van de derde terugtrekking. Deze zou, naar president Nixon op 15 december meedeelde, 50.000 man omvatten en 15 april vol tooid moeten zijn. Op de vraag van een verslaggever hoe het komt dat de sterkte zo weinig is verminderd, zei een woordvoerder van het Amerikaanse opperbevel in Saigon, dat dit het gevolg is „van nor male fluctuaties, voortvloeiend uit het feit dat er zowel soldaten aankomen als vertrekken". Zoveelste valkuil voor studenten (Van ome pa riem e- i redactie) DEN HAAG De gisteren gepubli ceerde tweede nota van prof. Posthu mus over de inrichting van het onder wijs aan de universiteiten en hogescho len Is door de Nederlandse studenten raad met wantrouwen ontvangen. „Een bliksemafleider, de zoveelste valkuil voor de studenten", zo noemt de NSR de nota van Posthumus, die als rege ringscommissaris aan minister Vering a in de nota voorstellen doet om het universitair onderwijs te herstructure ren. De nota doet alsof de discussie nog open is, maar in werkelijkheid worden veel ideeën van prof. Posthumus al Ingevoerd, zo meent de NSR. De studentenraad verzet zich tegen de disciplinering van de studie, die in de voorstellen van Posthumus vervat ligt. Maar prof. Posthumus zette tijdens een persconferentie nogmaals uiteen dat hij bewust streeft naar meer ordening van de studie aan de universiteit. Dat is nodig om de enorme toevloed van stu denten in de naaste toekomst op te vangen en omdat ook andere onder wijszaken zoals verkleining van de klassen op lagere en kleuterscholen, en de verlangens van de werkende jonge ren veel geld wagen. De Studentenraad is bang dat deze ordening van de studie de greep van het bedrijfsleven op d« inrichting van de universitaire opleidin gen nog groter zal worden. Ook het propaedeutisch examen, dat na het eerste studiejaar de studenten op geschiktheid voor de gekozen studie 1 moet. selecteren, is een doom in het oog I van de Studentenraad. De NSR vreest j dat dit exanen zal worden toegepast om bij gebrek aan plaatsingsmogelijk heden het aantal studenten drastisch uit te dunnen. Daarmee zou feitelijk een numerus fixus zijn ingevoerd. De me dische faculteiten wijzen de weg die prof. Posthumus op wil gaan, aldus de NSR. Bij hoogleraren en universitaire be- stuurdenen is tegen het voorstel van een selectief propaedeutisch examen weinig weerstand gekomen, zo lichtte prof. Posthumus toe. Bij hen is daaren tegen de vaststelling van de cursusduur per studierichting het grote twistpunt. Hierop zal prof. Posthumus vooral in- j gaan in een derde nota. die hij rond Pasen hoopt klaar te hebben. Gina gaal niet trouwen NEW YORK (A.Pï). Gina Lollo- brigida heeft gisteravond gezegd dat hel bericht in de New York Post van Earl Wilson waai- was, en dat het voorge nomen huwelijk met George Kaufman van de baan is. De 'beslissing hiertoe was een wéék of wat geleden genomen. „Wij hebben allebei goede persoonlijke rede nen om niet te gaan trouwen er» we blijven even goede vrienden", aldus de actrioe. Gisteravond hielden jonge Duitsers i Bonn een vreedzame demonstratie te- j gen Israël. In een televisie-uitzending verweet Eban de internationale lucht vaartmaatschappijen het inperken van de diensten op Israël na de Arabische aanslagen op een Zwitsers en een Oos- I lenrijks toestel. Hij zei dat het besluit 1 van een aantal Europese maatschap- TARANTO (AP) —In grotten bij de PÜen om geen vrachtgoederen meer naar Zuiditaliaanse stad Taranto zijn muur- 1 Israël te vervoeren „een uitstekende ma- schilderingen ontdekt, die volgens des- nier van samenwerken met de terroris- kundigen zeker 5000 jaar oud zijn. Het ten" is. is volgens hen voor het eerst, .dat in i Gisteren heeft minister Eban de toe- italië schilderingen uit de latere steen- stand in het Midden-Oosten besproken tijd zijn gevonden. De afbeeldingen zijn met bondspresident Gustav Heinemann van jachtpartijen en magische symbolen j en later met bondskanselier Willy Brandt, in de kleuren donkerbruin, mod, zwart Hij heeft de eWstduitse minister van Bui en oker. Ook zijn scherven van potten tenlandse Zaken, Walter Scheel, uitge- gevonden. nodigd voor een bezoek aan Israël, ADVERTENTIE EVA TELEVIZIER FABELTJESKRANT EIGEN HUIS HOLLAND HERALD Er is veel voor nodig om zulke grote tijdschriften te laten verschijnen. Niet alleen produktiewerk, maar ook administratief werk. Er is ook werk voor jou bij. Voor de Administratie Abonnementen zoeken wij (leeftijd 17-25 jaar) Een opleiding op U.L.O.-niveau is gewenst, doch het eindexamen behoeft niet te zijn afgelegd. Enige boekhoudervaring is we! vereist. Ook krachten met slechts enige kantoorervaring kunnen solliciteren. Denk er eens over na. Je hebt een goed salaris, dat tot je 23ste ieder half jaar wordt verhoogd en een gratis abonnement op de EVA en de TELEVIZIER. Je krijgt bovendien vele boeken tegen sterk geredu ceerde prijs. Laat eens wat van je horen! NEDERLANDSE ROTOGRAVURE MAATSCHAPPIJ N.V. afd. Personeelszaken, Noordeinde 22, Leiden, telefoon 01710-41441, toestel 144 of 146.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 5