„IK VOEL MIJ TER DOOD VEROORDEELD" je rechten Oplossing gezocht in zaak van pleegkind Christientje DUITSE BISSCHOPPEN HANDHAVEN CELIBAAT Hartpatiënt Hendrik Fievet (39): Wat wel en niet mag „Niet acuut? Zo gauw ik 'n acuut patiënt word, ben ik dood" Voor vestiging is uitgebreid onderzoek noodzakelijk Minister: communicatiestoornis Pleegouders slapen 60 km van huis Protest tegen komst koning Constantijn Hannah Meron moet been missen Moeilijkheden verwacht Vreemde talen blijven Fransman vreemd VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 DE LEÜDSE COURANT De heer H. S. Fievet, Hendrik Berla- gestraat 122 te Breda, wil, zoals gisteren gemeld, alle patiënten, lijdend aan hart en vaatziekte oproepen tot een schrifte lijk protest, dat hij wil aanbieden aan de regering. Aanleiding is het regeringsbe sluit om de uitbouw van een speciale ope ratieafdeling in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam voor twee jaar op te schor ten. In bijgaand interview belicht de heer Fievet de achtergronden van Zijn Initia tief. Deze kaart beva: geen volledig advies?ook verschaft hij geen onschendbaarheid. DE POLITIE MAG NIET: Weet je niet zeker wat je rechten zijn, vraag dan rechtkimdig advies of wend je tot organisaties die je graag de weg wijzen zoals de stichting voor vrijheid UVR1J. Prinsengracht 462 en het JAC, jongeren Advies Centrum, iAmstel 30, Amsterdam. (Van e ;rslaggevers) BREDA Hendrik Fievet is een doorzetter. „Anders zou ik een slecht vertegenwoordiger zijn", zegt hij. Hij is 39 jaar, heeft zeven kinderen, van wie de oudste zeventien en de jong ste acht is en hij heeft inmiddels al tweemaal een hartinfarct gehad. „En de derde zal ik niet overleven". Waaraan hij onmiddellijk toevoegt: „Maar ik wil geen medelijden wek ken en geen schooiactie op touw zetten. Ik wil het recht van elke Nederlander. Misschien klinkt het hard als ik het zo zeg: in Nederland is de doodstraf afgeschaft. Mijn eni ge misdaad is. dat ik twee hartaan vallen heb gehad. Daarom heeft bet ministerie van Volksgezondheid mij ter dood veroordeeld". En hij ls niet de enige. In Nederland krijgen per dag tachtig mensen een hartinfarct. Veertig van hen overlij den daar direct aan, de overige veertig leven als wrakken verder. Die tachtig per dag betekenen in vijf jaar tijds een aantal zo groot als het inwonertal van Breda. Van de veertig die het overleven, zijn er velen die nog gedeeltelijk kunnen herstellen door een speciale operatie, die er op neerkomt dat een extra aderaansluiting wordt aangebracht naar het hart. Daardoor is het hart tot meer in staat. Voorwaarde is echter wel, dat het omringende weefsel nog in goede staat is. Hoe langer men de operatie uitstelt des te groter is de kans dat de ingreep niet meer mogelijk is. specialisten (op zich al een unieke zaak in de Nederlandse medische wereld) heeft de staatssecretaris van Volksgezondheid, dr. H. Kruisinga, geantwoord, dat de bouwstop geen zaak is van zijn ministerie. Dijkzigt is een academisch ziekenhuis en res sorteert dus onder het ministerie van Onderwijs. Zeer dringend Stopgezet In het Rotterdamse Dijkzigtzieken huis heeft men tot september vorig jaar gebouwd aan een operatieafde ling, waarin een geperfectioneerde methode van hartchirurgie mogelijk zal zijn. Professor Hugenholz, Neder lander van afkomst, die deze metho de in Zweden heeft bestudeerd, is er speciaal voor naar Rotterdam geko men. Hij heeft inmiddels aangekon digd, weer naar de Verenigde Staten terug te gaan als de regeling niet bereid is de toegezegde gelden (drie miljoen gulden) ter beschikking te stellen voor de afbouw en het in strumentarium. In januari is de bouw namelijk offi cieel getemporiseerd, hetgeen in ge woon Nederlands wil zeggen: stop gezet en wel voor twee jaar. Zestien hartspecialisten, onder wie dokter D. N. van Paassen uit Breda (de specia list door wie ook de heer Fievet behandeld wordt) hebben een pro testbrief gezonden naar de genees kundige inspectie in de provincie Zuid-Holland. De specialisten zijn werkzaam in l .Zeeland, Brabant en Zuid-Holland. jTn totaal 150 van hun patiënten hadden zij al ingeschreven voor de operatie in het Dijkzigtziekenhuis. Daar zou men per week tien opera ties kunnen verrichten. In plaats van 520 kunnen nu echter niet meer dan 52 patiënten per jaar in Rotter dam geholpen worden. In een ander Rotterdams ziekenhuis kan men namelijk een dergelijke operatie per week uitvoeren. Ook in andere ziekenhuizen, in Am sterdam, Utrecht en Leiden zouden deze patiënten terecht kunnen. Ook daar echter kampt men met lange wachtlijsten. Op het protest van de „Men zegt wel", aldus de heer Fie vet. „dat die honderdvijftig van de Rotterdamse wachtlijst geen acute patiënten zijn. Dat is netjes gezegd. Weet u, zo gauw ik een acute patiënt word, ben ik dood. Maar mijn geval is wel zeer urgent. Men heeft mij eerlijk gezegd, dat ik er niet op hoef te rekenen dat ik een derde hartinfarct nog zal overleven. Ik ben dan ook beslist niet van plan in deze situatie te berusten. Bedenk wel dat ik niet zit te dringen voor die operatie. Het is geen peuleschil, geen blindedarmoperatie". Bij de heer Fievet begonnen de moeilijkheden al vijf jaar voor zijn eerste hartaanval. Pijnen in de borststreek, kortademigheid en over vermoeidheid bij de minste inspan ning. „Maar ons lichaam lijkt op een automotor", zegt Hendrik Fievet, „In de garage kunnen ze vaak met de beste wil van de wereld niet vinden wat er aan mankeert, maar jij hoort onderweg regelmatig vreemde gelui den in je motortje. En als op een dag de zaak goed vast loopt, dan ontdekt men ineens waar de moei lijkheid zat". „Zo was het met mij ook. Het nauw keurigste onderzoek leverde niets op totdat ik in april 1967 mijn eerste aanval kreeg. Ik werd voor dood in het Diaconessenziekenhuis gebracht, daar hebben de internist dokter Slooten en het verplegend personeel echt geknokt voor mijn leven. Maar men gaf mij geen hoop. Ik was niet te redden. Toch bleek er na enkele weken weer een kans te zijn op enig herstel omdat ik geen shock had opgelopen. Na zes weken ziekenhuis ALS JE WORDT GEARRESTEERD MOET DE POLITIE: jt* onmiddellijk en ter plaatse vertellen van welke strafbare feiten je wordt verdacht, je ten spoedigste toestaan contact te leggen, tc telefoneren of te telegraferen met een familielid, advokaat of als je logé bent je gastheer of gastvrouw. je met je advokaat laten praten buiten hun gehoor. op behoorlijke wijze zorgen voor je welzijn, hygiëne, eten en drinken, op je verzoek al je eigendommen die in bewaring worden genomen in je aanwezigheid inpakken en verzegelen; teken voor niets dat niet je persoonlijk eigendom is. De Stichting „IJvrü" in Amsterdam verspreidt op het ogenblik kaartjes op zakformaat, die de burger wfjzen op zqn rechten bü arrestatie. Dit om zowel de arrestant als de politie te beschermen tegen willekeur. De verspreiding is begonnen DE POLITIE MAG NIET: vorderen dat je meegaat naar het politiebureau tenzij ze je gearresteerd hebben. bij verzet of vermeend verzet zodanig optreden dat je lichamelijk welzijn of je eigendommen gf in gevaar worden gebracht. -«k vorderen dat je op vragen antwoordt, ook niet i bij je arrestatie of verhoor.f op straat fouilleren, vorderen yÖat je identiteits papieren of andere eigendouiniejl. toont :t (uitzondering: het ter inzage'geven van het rif. en kentekenbewijs door bestuurders van een a motorvoertuig). actief of passief medewerken aan razzia's (jacht door politie op grote schaal met massa arrestaties) ook niet op last van de burge- meester of minister van justitie of aan welke - andere vorm van onwettige vrijheidsberoving of intimidatie dan ook. je op .welke wijze dan ook pogen te verlokken, dringen of dreigen tot medewerking of het afleggen van enige verklaring. vorderen dat je welke verklaring dan ook tekent je aanraden schuld te bekennen of zelfs de gedachte daartoe opperen; ook niet zeggen dat je voor de officier van justitie of de rechter maar beter kon bekennen, vorderen dat tegen je wil vingerafdrukken of foto's van je worden genomen, je lot op enigerlei wijze verzwaren of je intimideren als je gebruik maakt van je recht geen medewerking te verlenen. onder allerlei organisaties op jeugdgebied. Bü het begin van het jeugdtoerisme het komend seizoen zullen de kaartjes ook op straat worden uitgedeeld. De Stichting heeft verder plannen dc kaartjes in vier talen ter beschikking te stellen van logementen en jeugdtehuizen. De stichting hoopt ten slotte dat de politie uit eigener beweging de tekst op de kaartjes bü arrestatie onmiddellük aan de gearresteerde overhandigd. Hierbü een afdruk van één züde van het en vijf weken thuis nakuren, kreeg ik mijn tweede aanval. Weer zes weken ziekenhuis. In februari 1968 weer een lichte aanval en weer naar het ziekenhuis. De toestand verbé terde niet, ik stond aan de top van het medicijnengebruik..,en men vond het beter om mij onder behandeling te stellen van dokter Van Paas- Oplossing „Na enkele uitvoerige onderzoekin gen, vertelde die mij dat er mis schien een oplossing voor me be stond. Eerst moest echter nog uitge zocht worden of mijn weefsel wel in orde was. Dat was het geval. Het was Intussen november 1968 gewor den. In het voorjaar van 1969 zou een operatie plaats kunnen vinden in het Dijkzigtziekenhuis onder lei ding van prof. Hugenholz. Ik moest echter eerst met mezelf in het reine „komen over de vraag of ik die ope ratie wel wilde, zei Van Paassen. Want dit moet ik beslist zeggen: Ik heb niets aan te merken op de manier waarop ook hij mij behan delt Mensen als dokter Nijeholt, mijn huisarts en dokter Van Paas sen, dat zijn reële keiels. Van Paas sen heeft me ook eerlijk gezegd, hoe de vork in de steel zit. Hij heeft niet voor^ niets die protestbrief gete- „Maar ik begrijp zon dokter Krui singa (de staatssecretaris) niet. Die heeft pas een paar weken geleden mededelingen gedaan over een Del taplan dat op touw is gezet. Vijftig miljoen gulden zijn uitgetrokken voor het vooronderzoek van hartpa tiënten en dat is natuurlijk beslist nodig. Maar hij zei toen (en ik heb zijn woorden letterlijk genoteerd): „Financieel is het niet zo moeilijk, maar men zon tot betere methoden voor de revalidatie van deze patiën ten moeten komen". En daar gaat het nu jnist om. Drie miljoen voor de revalidatie. En ineens blijken die drie miljoen niet te kunnen worden uitgegeven". De mededeling van de staatssecreta ris was voor de heer Fievet de aanleiding om met een protestactie te beginnen. Er zijn al opnamen gemaakt voor een t.v.-reportage. Tweede-Kamerleden zijn attent ge maakt op het geval Dijkzigt. „Na tuurlijk wil ik zoveel mogelijk pu bliciteit", zegt hij. „En als die hand tekeningenactie niets uithaalt, dan probeer ik andere groepen te inte resseren voor ons geval. Ons geval ja, want ik ben niet de enige. Maar wij kunnen zelf zo verschrikkelijk weinig doen. Ik moet me zo rustig mogelijk houden van de dokter. Maar hoe kan dat nou? Moet ik me dan als een koe naar het slachthuis laten brengen?" 1 lOOGOVENBEDRIJF OP MAASVLAKTE (Van r verslaggevers) DEN HAAG De vestiging van een hoogoven- en staalbcdrüf in dc Maas vlakte veroorzaakt volgens de contact commissie voor Natuur- en Landschaps bescherming een verscherping van de milieuhygiënische problemen. Deze heb ben al gevolgen gehad voor het woon- en leefklimaat en dus ook op de ar beidsmarkt. De contactcommissie ver zoekt de regering alvorens aan de vesti ging van het bedrüf mee te werken een veelzijdig onderzoek door onafhanke- lüke deskundigen te laten verrichten. In dat onderzoek moet ln elk geval ook de luchtverontreiniging worden be trokken. In verband met de mogelijke verdubbeling van de industriële capaci teit moet nu al gerekend worden op een toeneming van de luchtverontreiniging in het Rijnmondgebied. De vestiging van een hoogoven- en staalbedrijf zal dit al leen maar verergeren. De huidige uitstoting van het ademhalingsorganen gevaarlijke (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - EINDHOVEN. De verwikkelingen rond de zaak- Ohristientje, het Belgische pleeg kind van het echtpaar Van Din ter uit Eindhoven, zijn nog niet hele maal opgelost. Gisteren heeft een - aantal Kamerleden de minister van 'ustitie vragen gesteld over het verblijf van het bijna drie jaar oude kind en de rol die de Raad van de Kinderbescherming in Den Bosch heeft gespeeld bij het geven van een advies voor een verblijfs vergunning. Officieel is het pleeg kind van de familie Van Din ter (30) heeft een en ander aan de ouders verteld ondanks het verbod van zijn directeur om ook maar met een woord over „Christientje" te reppen. De heer Van der Ven is nu ontslag aangezegd. De pleegouders zijn zo bang geworden, dat ze iedere nacht in het Belgische Lichtaart meer dan zestig kilometer van Eindhoven in een bungalow van Bofóbejaan Sdhoepen de naöht doorbren gen. Ze vermoeden dat hun kind door de vreemdelingendienst zal worden weg gehaald. Verontwaardiging Adam Malik in Moskou over (46 e„ 51 jaar) „ongewenst per-1 SChUldenkweStie eisen onmiddellijk rechtsherstel voor de Bossche maatschappelijk werker Van der Ven. Het ziet ernaar uit, dat hü dat zal krijgen. Minister Folak heeft gisteren in de Tweede Kamer gezegd, dat vast staat dat het aangezegde ontslag van j de heer Van der Ven „geen voldongen feit is". Minister Polak liet blüken, dat j het mogelijk moet zyn in goed overleg tot een andere oplossing te komen. „Goed overleg tussen verstandige mensen leidt tot verstandige oplossingen". De minister zei dat de Raad van de j Kinderbescherming liet bezoek van do heer Van der Ven aan het gezin had moeten toestaan. ,,Er is hier duidelijk sprake van een communicatiestoornis", aldus de minister. Intussen zal er over het rapport van „verontwaardigd". Ze j de raad °P zeer korte termijn een ge sprek met het gezin Van Dinter plaats- vinden. Inmiddels is bekend geworden, dat een reeks ouders, die bereid waren een pleegkind op te nemen via de centrale voor pleeggezinnen in Den Bosch, zich heeft teruggetrokken. Ben actie Missionarissen uitgewezen uit Nigeria LAGOS (KNP) Mgr. J. Bredan J>_.e- lan, bisschop van Owerri in voormalig Biafra is uit Nigeria gewezen samen met achtentwintig missionarissen we gens „illegaal binnenkomen in Nigeria". Mgr. Whelan, die Ier is van afkomst, zo als de meeste uitgewezen paters en zus ters, heeft meer dan twintig jaar in Ni geria gewerkt. AMSTERDAM (ANP). De gezamen- lüke Griekenlandwerkgroepen in Neder land en België protesteren tegen het feit dat koning Constanün als gast van het koninklük gezin bü de doopplechtigheid van de jongste zoon van prinses Beatrix en prins Claus op 21 februari in de Dom kerk aanwezig zal zün. Dit heeft, aldus een verklaring van deze werkgroepen, bij hen verbazing en verontwaardiging gewekt. Als redenen hiertoe geven ze onder meer op dat de militaire dictatuur, die vanaf 21 april 1967 in Griekenland bestaat, mede werd veroorzaakt door de ongrondwettelijke manoeuvres van koning Constantijn, die vanaf 1965 de ontwikkeling van de dic- tatuut hebben vergemakkelijkt. Koning Constantijn heeft zich volgens de Grie kenlandwerkgroepen, bij geen van de verklaringen tegen de juncta aangesloten en tevens geweigerd van de mogelijkheid gebruik te maken die hij als koning heeft om politieke gevangenen gratie te ver zuur bedraagt 600 ton per dag; het nieuwe bedrijf zal daar 40 ton aan toe voegen. Tenslotte wordt aangedrongen op het stellen van duidelijke voorwaarden ter beperking of voorkoming van luchtver ontreiniging MüNOHEN (REUTER-DPA) In een ziekenhuis te München i9 gisteren het linkerbeen geamputeerd van de 46- jarige Israëlische actrice Hannah Me ron. die vorige weck gewond was geraakt bij de actie van Arabische commando- strijders op hel vliegveld van München. Het been werd onder de knie geampu teerd. Het ziekenhuis noemde haar toe stand ernstig, maar niet kritiek. Voor de bescherming van de Israëli sche minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, die zondag een bezoek aan München en Dachau brengt, heeft het Beierse ministerie van Binnenlandse Za ken de „scherpste veiligheidsmaatrege len sinds vele jaren" genomen. Een woordvoerder sprak geruchten tegen volgens welke Arabische studenten het komend weekeinde buiten de stad zou den moeten doorbrengen om incidenten te voorkomen. In Bonn en omgeving zullen ongeveer 400 politiemannen in uniform en burger over de veiligheid van Abba Eban waken. „De .Hoop' nam Katwijkse logger op sleeptouw AMSTERDAM (ANP) Het hospitaal kerkschip „De Hoop" heeft gistermorgen op de Noordzee ter hoogte van de Duitse Bocht de Katwijkse logger KW 160, de Vrouw Alida", die met niet op zee te repareren machineschade kampte, op sleeptouw genomen naar IJmuiden, waar men vandaag hoopte binnen te lopen. Volgens oud zeerecht krijgen de slepers van een stuurloos geraakt schip een premie voor het binnenslepen; een ex traatje dus voor de bemanning van „De Hoop", de wegenwacht op zee. Er heerst alom grote verontwaardiging over de behandeling van dit geval. Per sonen, die zijn aangesloten bij de Neder landse Vereniging voor Maatschappelijk Werkers, hebben samen met studenten van sociale academies protesttelegram men aan de minister gestuurd. Ze zijn „verontrust" (Van 0 e redacteur geestelijk leven) te (je bisschoppcnconfei Eindhoven om pleeggezinnen v,a«ccn versi bleef volslagen vruchteloos. 1 houden werd, ESSEN De Duitse bisschoppen hebben besloten de ccli- baatsplicht voor huidige en toekomstige priesters, ongewüzigd te handhaven en priesters die inmiddels gehuwd zijn. niet weer toe tc laten tot liet ambt. Zü deden dit tijdens dc die dezer dagen in het met pauselüke Essen gc- soon E11 dat t^rwfjl niemand aanspraak maakt op de terugkomst van het kind, de Eindihovense pleegouders er bijzon der goed voor zorgen en de maatschap pelijk werker van de Raad van de Kinderbescherming als controleur een positief rapport heeft uitgebracht over de situatie in het gezin. Alleen de direc- de kinderbescherming in Den Bosch, mr. A. J. H. Aagen. bracht een negatief rapport uit aan de vreemde lingendienst van Justitie. Wel zijn de ouders vergeten na hun verhuizing een nieuwe verblijfsvergunning voor het kind aan te vragen. De betrokken maat- jk werker, G. van der MOSKOU (AP) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Adam Malik, is vanaf Vandaag in Moskou om te onderhandelen over de terugbetaling van de enorme schuld aan de Sovjet- Unie, die 800 miljoen dollar bedraagt. Malik zal spreken met zijn ambtge noot Gromiko en met de directeur voor de hulp aan het buitenland, Semjon Skachkov. Dit gesprek is vermoedelijk het laatste van een serie over de Indo nesische schuld, die werd ge'maakt toen de Sovjet-Unie, ten tijde van het bewind van Soekarno, Indonesië op grote schaal zijn sterk geschrokken van de behandeling van de zaak-Ghris- SPORTTOTO DEN HAAG De cijfers van Sport- toto nummer 28 van de afgelopen week zijn: Deelnemers: 723.342. Inleg: 1.537.540,20. Prijzenbedrag: 691.893,09. Eerste prijs: 207.567,93 13 meldingen, uitkering bruto 15.966,60. Tweede prijs: 138.378,62 297 meldingen, uit kering 465,90. Derde prijs: '207.567,93 meldingen, uitkering 56,40. Extra 138.378,6 1 L IMöU, Tijdens een toelichting op de verklaring zei de voorzitter van de Duitse bisschoppenconferentie, kardinaal Döpfner uit München", dai deze beslissing met algemene stemmen geno men was- Hij verzweeg echter, dat tijdens de stemming over de verklaring, donderdagmorgen, verschillende bisschoppen niet meer aanwezig waren. Deze waren reeds naar huls teruggekeerd wegens de slechte weersomstandigheden. Volgens kardinaal Döpfner wensen de Duitse bisschoppen in dit moeilijke uur op deze wijze de eenheid in de Kerk te behouden door zich opnieuw achter het tweede Vaticaans concilie te stellen en zich akkoord te verklaren met de visie van paus Paulus in diens brief van 2 februari aan kardinaal Villot. De verklaring van de bisschoppen, die vooral gezien moet worden als een adhesiebetuiging aan de paus, zal de eenheid onder de Duitse katholieken niet bevorderen. Welingelichte kringen veronderstellen, dat nu de latente spanning tussen episcopaat en grote groepen van priesters (onder wie zeer vooraanstaande theologen) en leken, duidelijk aan het dag licht zal treden. Uit dezelfde bronnen wordt ook dat ook tussen de leden van het episcopaat onderling de nodige spanningen ten aanzien van het episcopaat onderling de nodige spanningen ten aanzien van het priestervraagstuk, en de houding van de paus in dezen, bestaan. Kardinaal Döpfner gaf als zijn mening te kennen, dat uitstel van een gezamenlijke verklaring het gevaar in de hand zal werken, dat „het celibaat als teken van geloof meer en meer aan kracht verliest. Ook over vijf jaar zullen de Duitse bis schoppen geen ontkoppeling van ambt en celibaat wensen; ontkoppeling hiervan betekent koppeling van priesterschap an huwelijk en dat zal een grote schande voor de Latijnse Kerk zijn"- In hun verklaring winden de Duitse bisschoppen er geen doekjes om dat „in de toekomst ernstige pastorale moeilijk heden kunnen ontstaan". De bisschoppen willen zich daarop bezinnen samen met priesters en leken, met de paus en met andere bisschoppenconferenties. Zij denken ln het bijzonder aan de inschakeling van gehuwde mannen die tot diaken wor den gewijd. Over de mogelijkheid, die dc paus in zijn brief aan kardinaal Villot noemt, om oudere gehuwde mannen tot priester te wijden, spreekt de Duitse verklaring niet. Kardinaal Döpfner wees er desgevraagd op, dat de Duitse verklaring niet geïnterpreteerd mag worden als een stelllng- name tegenover Nederland. „Niemand", aldus de kardinaal, „kan de Nederlandse bisschoppen hun standpunt kwalijk nemen. Wij hebben er tijdens de bisschoppenconferentie ook niet over gesproken, maar wij zijn goed georiënteerd in wat ln Nederland leeft. Onze stellingname echter houdt rekening met de situatie in de Wereldkerk, die door het westen be laden wordt met een zware last". De Duitse bisschoppenconferentie heeft donderdag tevens be sloten af te zien van de vernieuwing der celibaatsbelofte door de prlestere op witte donderdag. Zij achten het nu om psy chologische redenen niet opportuun op deze wens van de paus ln te gaan. „Veel priesters zouden hei niet begrijpen", aldus kardinaal Döpfner, irrespondent) PARIJS Het spreken van vreem de talen al was het maar alleen En gels, is voor verreweg de meeste Fransen een kunst, die ver boven hun pet gaat. Alleen de Fransen die dicht bij de Duitse, Spaanse of Italiaanse grens wonen, kunnen zich redden met Duits, Spaans of Italiaans. Maar de grote middenmoot praat alleen maar Frans. Aan de tegenwoordige minis ter van landsverdediging, vroeger Buitenlandse Zaken, Debré, schrijft men terecht of ten onrechte dé woor den toe dat een Fransman geen enkele vreemde taal behoeft te spreken en dat hij zich overal In do wereld met Frans kan redden. Het onderwijs in de vreemde talen is op de middelbare scholen zo gebrekkig, dat de hele kennis van een vreemde taal na het verlaten van de school als een kaartenhuis in elkaar zakt. In de grote kranten te Parijs waar wij da gelijks werken, zijn er op de redactie maar een paar die Engelse of Ameri kaanse kranten lezen. Een tekenaar doet zijn best om een paar woorden Engels te leren, maar hij kan het be ter laten, want zijn uitspraak lijkt ner gens op. Op de redactie van de beurs praat of leest niet één redacteur En gels. Op de administratie zitten typis ten die al jarenlang correponderen met „Der Spiegel" in Duitsland, maar niet weten dat „Der Spiegel" de spiegel be tekent. Wij kennen een jonge vrouw, die op het lyceum zes jaar Engels heeft geleerd, maar noch in staat is Engels te lezen noch Engels te spre ken. De voorbeelden op de Franse ra dio van afschuwelijke ifitspraak liggen voor het grijpen. Men spreekt van „blakaoet" (black out) van „piepellene" (pipeline) "cuumlaoede" (cum laude) om er maar van te zwijgen hoe men buitenlandse eigennamen verbasterd en vermoordt. De minister van Onderwijs heeft aan die toestand een eind willen maken door te decreteren dat voortaan maai één levende taal verplicht zal worden gesteld: Engels, Duits, Spaans, Itali aans of Russisch. Wie uit deze talen een keus doet in verreweg de mees te gevallen zal dat Engels zijn kan er facultatief een tweede taal bij leren. Zelfs tegenwoordig Nederlands. Beter een taal goed dan vele talen slecht, zegt de minister. Wie die ene ver plichte taal kiest, krijgt voortaan op de middelbare scholen in die ene taal drie uur extra per week. Leraren en studenten zijn tegen deze circulaire van dc minister in fel ver zet gekomen. Zij verwachten ervan dat het onderwijs in Russisch met 92, in het Italiaans met 84, in het Spaans met 82, in het Duits met 50, en in het Engels met 12.5 procent zal dalen. En dat in de komende jaren vijftienhon derd tot tweeduizend leraren in vreem de talen overbodig zullen worden. Aan diverse faculteiten zijn reeds tegen de beslissing van de minister stakingen uitgebroken. Ook al krijgt de minister zijn zin, van het verplichte Engels, Italiaans o( Spaans zal in de praktijk bitter wei nig terecht komen. Vreemde talen lig gen een Fransman in het geheel niet Als regel legt hij de klemtoon op do laatste lettergreep. Leraren in Engels of Italiaans worden er wanhopig van, en omdat het toch maar boter aan do galg gesmeerd is laten zij de uitspraak lopen, in de hoop dat althans het le zen van Engels of Italiaans wat vlot ter zal gaan. Maar ook dat is in de praktijk in en in droevig. Voor een Nederlander die drie vreemde talen spreekt heeft de Fransman de grootst mogelijke bewondering. Maar zelf doet hij niet de minste moeite om er naast zijn eigen taal ook nog een vreemd» taal bij te leren. Hij zou het natuurlijk best kunnen, maar geestelijk is hij et

Leidse Courant | 1970 | | pagina 9