S>e£cidóe0oiiAci^it antenne Uitlating van JULIETTE GRECO NAAR DEN HAAG Magnifiek gitaarspel van NARCISO YEPES Botsing bus Hoofdstad operette: vier gewonden Radio Nordsee week later Simon van Collem in de lucht te betreuren Studio Anno Partnerkeuze per computer Censuur op personeelsblad Ernstig conflict rond personeel van NOS PAGINA 2 DE LEUDSE COURANT VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 Goed nieuws HET plan van KVP-Kamerlid Wester terp om bij het parlement een initia tiefvoorstel aanhangig te maken voor directe verkiezing van de leden van het Europees parlement, vinden we goed nieuws. Voor een dergelijke benoemings procedure hebben we vorig jaar al direci gepleit, toen bleek dat het nog geen haalbare kaart was om in geheet „Klein Europa" rechtstreekse verkiezingen voor het parlementair orgaan in *e voeren. Wanneer de heer Westerterp erin slaagt collega-parlementariërs in België en Italië tot eenzelfde initiatief te or ganiseren, kan het een frontale aanva> worden op een stukje behoudzucht dat de democratisering van het Europese een- heidsstreven tot dusverre flink in do weg heeft gestaan. We hopen dat aldus georganiseerde verkiezingen dan inderdaad in de eerste plaats in het teken van Europa zullen komen te staan en dus niet primair in Niet exclusief Daarnaast hopen we, dat de heer Wea- terterp zijn initiatiefvoorstel niet zal gaan ontsieren, door als kandidaten al leen op leden van de Nederlandse Staten- Generaal te mikken. Dat er een aantal nationale parlementariërs zitting heb ben in het bovennationale parlement, ligt voor de hand; maar het moet geen exclusief geval voor Eerste- en Tweede- Kamerleden worden. Wanneer deskun dige krachten die om de een of andere reden geen lid van een nationaal parlement kunnen of willen zijn voor het Europese werk voldoende tijd willen vrijmaken, kan hun benoeming in het vertegenwoordigend Europese orgaan a- leen maar winst betekenen. Koerst de heer Westerterp met zijn ini- tiatiefwet in deze richting, dan zijn we niet alleen bereid om van „goed", maar graag zelfs van „best" nieuws te spreken. Grensgeval IN Brabant maakt de stichting Ons Middelbaar Onderwijs, die tientallen scholen voor middelbaar onderwijs on der haar hoede heeft op een bijzondere manier gebruik van de „taakurenpot". Taakuren worden in het kader van de mammoetwet volgens een vastgestelde formule toegekend voor bijzondere werk zaamheden van de docetn; die werk zaamheden van de docent; die werk- hebben op het lesprogram, maar ook in wat meer verwijd verband bijvoor beeld voor bepaalde gewenste neven werkzaamheden op de school worden toegekend. In de praktijk worden die taakuren bijvoorbeeld besteed aan de canen, leraren met een coördinerende opdracht in vakkensecties, leraren die optreden als leider van culturele clubs, sport groepen etc. Het OMO heeft van de taakuren, die op de betreffende scholen te vergeven zijn, één centrale pot gemaakt, waaruit ze de aanstelling van centrale functionaris sen, bijvoorbeeld een psycholoog, bekos tigt. Dit nu heeft geleid tot protesten van een aantal docenten, die menen dat op die manier hen de mogelijkheid om taakuren te krijgen, wordt onthouden. Over wat wel en wat niet onder „taakuren" vallen" kan, is het laatste woord nog niet gezegd; de terminologie is vrij ruim gehouden en in vele ge vallen is de beslissing voorbehouden aan de politieke bewindsman. Niette min geloven we, dat de praktijk van de OMO neerkomt op een dubieus grens- Een schoolpsycholoog kan nuttig werk verrichten; maar dat kunnen een school- medicus en een aan de school verbonden maatschappelijk werk(st)er ook. De gel den daarvoor moeten het onderwijs op een andere manier verstrekt worden dan via de taakurenpot: want bij de eerste discussies hierover is nadrukkelijk aan andere taken gedacht. De QMO-praktijk leidt ertoe dat menig docent zich weer uitsluitend „lesboer" zal beschouwen. De actieve muziekhistorische afdeling ran ons Gemeentemuseum heeft kans ge- Tien niemand minder dan Narciso Yepes te interesseren voor haar concer ten op oude muziekinstrumenten. De be roemde Spanjaard die zich. net als An dres Segovia niet zozeer in de volksmu- ziek als wel in de klassieke muziek voor de gitaar specialiseerde, bleek bereid te zijn speciaal naar Den Haag te komen om hier een uur te spelen op 'n bijzon der speeltuig uit onze museumcollectie. Het ging om een fraaie en fraai klin kende gitaar die in het begin van de ne gentiende eeuw in Parijs moet zijn ge bouwd, In .de tijd dds-.dat liet instrument tn heel Europa een nieuwe bloeiperiode beleefde dank zij de prestaties van gi taarvirtuozen als de Italiaan Mauro Giu liani en de Spanjaard Fernando José Macario Sor. Giuliani, die veertien jaar in Wenen woonde, daar samen optrad met Diabel- 11, Hummel en Moscheles en ook relaties onderhield met Beethoven, was een fi guur van internationaal formaat, wat ten overloede hieruit kan blijken dat hij m 1821 met succes een concertreis door ons land maakte. Sor was zijn evenknie en zijn rivaal, die niet alleen Londen, maar ook Parijs en Moskou aan zijn voe ten vond. Het lag voor de hand dat Yepes het grootsta deel van zijn programma wijd de aan muziek van Giuliani en Sor, om dat deze virtuozen wel genoodzaakt wa ren voor him eigen optreden heel wat muziek te componeren die zij immers zo maar voor 't uitvoeren hadden. Door de gitaar, die het Gemeentemuseum hem ter beschikking stelde, kon Yepes laten horen hoe hun muziek klonk op een in strument uit hun dagen, een instrument met zes enkele snaren en een open rond klankgat. De muziek van Giuliani deed meer Weena dan Italiaans aaii, wat niet be hoefde te verbazen als men wist met wie hij omging. De van hem gespeelde sona te in C groot bleek een expressief ada gio te bevatten met typische kenmerken van een toen al wat ouderwetse „Emp- findsamkeit". De hoekdelen wi ke. spirituele, bevattelijke en bekoor lijke muziekjes, die Yepes speelde met de natuurlijke eenvoud die zij behoeven. Ook Sor moet Wenen meer dan opper- ■lakkig hebben gekend, getuige zijn va riaties op een thema van Mozart. Meer dan Giuliani echter leek Sor een man te zijn geweest met gevoel voor muzikale architectuur, getuige zijn introductie en allegro. Bijzonder aardig was ook de door Yepes uit diverse opera van Sor samengestelde suite van études, minia tuurtjes met een sterke contrastwerking die beslist niet alleen droge oefenstof be vatten maar ook de luisteraar veel ple- verschaften, zeker als ze zo uitmun tend worden gespeeld als Yepes deed. Yepes toonde zich een kunstenaar \et een wijs inzicht en een zujver ge- roei boor verhoudingen. Hij gaf er-blijk te beseffen dat zijn intieme instru- t (dat overigens in de uitverkochte aula van het Gemeentemuseum uitste kend tot zijn recht kwam) geen concert erdraagt in grote stijl met bijbejoren- de allures. Yepes wilde geen pauze, hij liet het publiek vragen niet alleen ap plaus tussen de onderdelen van de i t de derling achterwege te kiten. Terstond bleek dat hij het artistieke gelijk zijn zijde had; hoe had men van d< gen hoofse muziekjes uan de 17e-ee\ Spanjaard Gaspar Sanz kunnen genieten als het niet heel erg stil was geweest gebleven? Inderdaad: men hoorde een uur lang niets anders dan het fijne, rijk gescha keerde getokkel van het welluidende in strument, maar toen het officiële pro gramma ten einde was, hebben zijn luis teraars Yepes op een niet mis te versta ne wijze duidelijk gemaakt hoezeer zij zijn spel en zijn optreden waardeerden. Een paar graag gegeven en meesterlijk vertolkte toegiftjes het eerste weel uit 't midden van de 16e-eeuw bleven gelukkig niet uit. Km. RAAD VOOR JOURNALISTIEK: (DPA) Het officiële begin van de uitzendingen van de voor de Nederland se kust liggende piratenzender Ra dio Nordsee International is een week uitgesteld. De Zwitserse eigenaar van de zender, Edwin Bollier, deelde mee. dat men door het slechte weer de be gindatum naar 28 februari heeft moe ten verschuiven. De experimentele uitzendingen van het station zijn op de midden- en de kortegolf al enige tijd in een groot ge deelte van Europa te horen. Op verzoe ken om reacties van luisteraars naar het voornamelijk pop- en beatmuziek uitzendende piratenschip zijn volgens Bollier duizenden brieven binnengeko men. Overigens zijn niet alle reacties even gunstig, want zoals bekend is, heb ben Noorwegen en Engeland stappen tegen het onder Panamese vlag varen de radioschip ondernomen. Zij dien den bij de Panamese regering een ver zoek in om ervoor te zorgen, dat het voeren van de vlag van dit land wordt verboden. Noorse en Britse kuststations zeggen hinder van de zender te onder vinden bij hun radioverkeer met de scheepvaart. AMSTERDAM (ANP) Volgens de raad voor de journalistiek is Simon van Collems uitlating over de burge meester van Heemstede tijdens de t.v.- uitzending over de emmeractie voor de Bisschop Bekkerssticbting op 9 mei vorig jaar uit journalistiek oogpunt te betreuren. Tijdens deze nachtelijke t.v.-uitzending uit Carré, waar de collectanten hun emmers inleverden bij Mies Bouwman, zei de journalist Van Collem ongeveer het volgende: „Ik heb gecollecteerd in Zandvoort. Daarna, op weg naar Carré, heb ik nog even Haarlem aangedaan, omdat ik wist dat in de Stadsschouw burg een afscheidsfeest van burge meester Cremers werd gehouden Ik heb daar gecollecteerd en dat heeft nog 800.opgebracht. Allen hebben gegeven, behalve één: de burgemeester van Heemstede, die daarvoor zijn neus ophaalde." De burgemeester van Heemstede, mr A. G A van Rappard diende daarover een klacht in bij de raad voor de jour nalistiek, omdat hij deze uitlating een grove onwaarheid achtte, waardoor zijn eer en goede naam ten zeerste werden geschaad en waardoor tevens een volkomen foute indruk werd ge vestigd ten aanzien van zijn ambtsver vulling en karakter. In zijn beslissing zegt de raad voor de journalistiek, dat zij niet zover wil gaan, dat hij Van Collems gedragingen schadelijk oordeelt voor de waardigheid van de stand der Nederlandse journa listen. De raad neemt daarbij vooral ook in aanmerking, dat dit de eerste keer is. dat een uitlating in het kader van zulk een televisieactie aan het oordeel van de raad wordt onderwor pen, zodat rekening gehouden moet worden met een mogelijke aarzeling in journalistieke kring, of ook in die situ atie de journalistieke code geldt. Bo vendien heeft de raad ten gunste van de journalist rekening gehouden met de emotionele sfeer van deze „live"- uitzending. DEN HAAG Ze zal nu omstreeks 44 jaar zijn, Juliette Gréco, dochter van een politiecommissaris, die met haar moeder en zuster in de tweede wereldoorlog werd weggevoerd en zelf in de gevangenis van Montpellier ver dween. Haar zwarte, lange donkere haren en zwarte avondjurk zijn even bekend als haar melancholieke ogen. waarin een vuur kan schitteren gelijk aan gloeiend antraciet. Na de oorlog als 19-jarige wees had ze slechts één kennis. Haar taallerares die in Parijs woonde. Zij wilde actri ce worden. In een spel van Roger Vi- trac speelde zij als 21-jarige een rol van een moeder. Een succes was het niet. Dat kwam pas in 1949, toen Juliet te het aandurfde om in het openbaar te zingen, in een restaurant. Aan een van de tafeltjes zaten Jean-Paul Sartre en Frangois Mauriac. Daar werd de vedet te Juliette Gréco geboren. Met haar chan sons trok zij de wereld door. In Japan noemde fhèn zelfs straten naar haar. Zij komt nu naar Nederland, op 16 april in Den Haag. NEDERLAND I 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal NCRV: 19.04 uur: Scheepsjongens van Bontekoe 19.13 uur: jong talent 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Hier en nu 20.45 uur: Studio Anno Vamos a ver 10.00 uur: Van molecuul tot mens 10.30 uur: Bij leven e 11.00 uur: Cursusinformatie 11.30 uur: Ruimtelijke ordening KRO: Journaal 16.02 uur: Terugkeer van Half Watt 16.50 uur: Oebele gaat foebele NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant 21.35 uur: Hollands welvaren 22.15 uur: Farce, majeure 22.35 uur: Leven zonder draaiboek 22.45 uur: Journaal TELEAC: 22.50 uur: Van molecuul tot mens NEDERLAND II NOS: 18.45 uur: Fabeltjeskrant KRO: 19.04 uur: Kopduel 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Zaterdagavond- akkoorden 21.15 uur: Brandpunt 21.55 uur: Cabaretaria 22.40 uur: Epiloog NOS: 22.45 uur: Journaal 22.50 uur: Biljarten Eur. kampioenschappen 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala VARA: 19.30 uur: Dieren bespied 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: Department S 21.10 uur: Koning Klant 21.35 uur: Kees Pruis 22.15 uur: Achter het nieuws 22.40 uur Journaal NEDERLAND II NOS: 11.00 uur: Doop prinsen Constantijn en Bernhard 18.45 uur: Fabeltjeskrant 18.55 uur: Journaal 19.04 uur: Scala AVRO: 19.30 uur: Vaders tegen wil en dank 20.00 uur: Journaal 20.20 uur: The High Chaparral 21.10 uur: Gert en Hermien 22.00 uur: Lord Mountbatten 22.50 uur: Journaal HILVERSUM X 18.00 Nieuws: 18.20 Uitzending Volkspartij voor Vrijheid en D 19.30 Nieuws VARA: 21.00 Sterc kwintet: moderne kamermuziek i 22.140aaMedèdeiingen. 22.45 Aktualit ■ground and 22.30 Nieuws. 22.40 De hijphalthephij. hoorspel. ^rammofoonmuztelc. Haagse „soldaten' niet goed genoeg voor Nijmegen (Van onze correspondent) NIJMEGEN Het publiek, dat woensdagavond in de Nijmeegse schouw burg een toneelstuk „Soldaten van for tuin", gespeeld door de Haagse Comedie heeft gezien, mag een andere keer voor hetzelfde geld terugkomen om een ander stuk te zien. De directie van de schouw burg heeft dit wellicht unieke gebaar gemaakt in verband met klachten, die de bezoekers van deze abonnementsvoor stelling hadden over de kwaliteit van dit stuk. Men geeft aan ongeveer vier honderd personen de gelegenheid een an dere voorstelling te bezoeken teneinde de slechte smaak bij het publiek weg te Dolle Mina 's uiten gramschap over inhoud damesbladen HILVERSUM ohan Willem Frii 18.41 Actualiteiten (gr.).' 19.4 mokratie;Miene BELGIE 324 m. (NEDERLANDS) Nieuws. 18.03 Popmuziek, ardesportuitslagei iek. 18.35 ïziek. iagde gewijde Gi Wijd als de wereld: riem en itionale oriëntatie ln kerk, 20.30 Gev: lene. 19.50 Stereo: Meisjes- berichten lofoonmu: i Sport. 18.52 Taalwenken. (22.00 Nieuws, (Van e verslaggevers) (Van t verslaggevers) TWELLO Op de weg tussen Twello en Teuge is gistermiddag tijdens dichle een autobus met grote snelheid achter op een vrachtwagencombinatie gereden. In de bus zat het voltallig ge zelschap van de Hoofdstadoperette uit Amsterdam, dat op weg was naar En schede voor een voorstelling van „Die Zirknsprinzessin'. Vier personen zün met vrR ernstige verwondingen in het St. Josef ziekenhuis te Deventer opgeno- Het ergste eraan toe was de hoofdrol- speelster Claire dairy. Zij lag voorover géleimd in de bus te slapen op het mo ment van de aanrijding en is met haar boofd op de leuning voor haar geslagen. De doktoren vrezen een sehedelbasis- fractuur. De orkestpiandst Bruine de Bruin (62) en de balletmeisjes Tilly Dui ker en Elly Granada, bedden 21 jaar, werden eveneens gewond. Het ongeluk betekent een echaedpoet van «deer 4500 guttden, waartegen men rriet weraekwid da AMSTERDAM De Dolle Mina's zijn gisteren en vandaag weer behoorlijk ac tief geweest. Gistermiddag hebben ze bü de ingang van de academie ..de Schans" te Amsterdam aan de leerlingen con dooms uitgereikt. De Dolle Mina's had den van de NVSH een partü van 1000 stuks cadeau gekregen. Er werden ook stencils met raadgevingen op hel gebied van voorbehoedsmiddelen verspreid. De inmiddels gewaarschuwde politie kwam te laat. Het schoolbestuur neemt het gebeurde niet zo zwaar op. De Mina's zijn van plan om ook elders bij institu ten, waar meisjes in een typisch vrou welijke rol worden gedwongen, voorbe hoedsmiddelen te gaan uitdelen. Enkele tientallen Dolle Mina's hebben vanmorgen in het gebouw van de Ge ïllustreerde Pers od de Amsterdamse Stadhouderskade hun gramschap geuit, over de inhoud van de damesbladen, die volgens een pamflet van de Mina's het Nederlandse huisvrouwenproletariaat „bedwelmen met suikerzoete (ouwe)hoer- nalistiek". Met spuitbussen werd een „ludieke" geur verspreid, waarna de Dolle Mina's zich verzamelden in het redactielokaal van „Margriet waar zij in discussie gingen met de redactie. Ze wezen erop dat er voor de vrouw belangrijker pro blemen 7.ijn dan een nieuwe jurk. „Het is de hoogste tijd dat de vrouw verlost wordt uit haar positie van „blanke ®la- Vanavond zendt de NCRV een afleve ring uit van het maandelijks program ma „Studio Anno". Teddy Scholten en Pim Jacobs nemen de kijkers dan weer mee in de historie van muziek, film en mode, deze keer van het jaar 1950. Me dewerkenden zijn: Rita Hovink, Hen- ny May.Ciska Peters, Conny Vink, Ben Cramer, Dick Rienstra en The Jan Arnzt Dancers. Voor de begeleiding zorgen het NCRV-televisie-orkest o.l.v. Harry de Groot en een vocalgroup o.l.v. Pierre Biersma. Het programma ver meldt onder meer de volgende lied jes: „Bokkie bè", „Oh, was ik maar", Jambolaya", „Teil me why", „Rozen zo rood" en „De speeltuin". „Studio Anno" wordt in kleur uitgezonden. NCRV Ned. I 20.45 uur. In onze moderne samenleving, waarin bijna alles wordt „gepland", wordt een van de belangrijkste zaken in het leven, de partnerkeuze, bijna altijd min of meer aan het toeval overgela ten. Deskundigen zijn echter van me ning, dat in het jaar 2000 computers het mogelijk zullen maken de kandi daat-huwelijkspartner via een beeld scherm aan het oog voorbij te laten trekken. Of de computer de persoon lijke partnerkeuze ooit helemaal zal vervangen is nog de vraag. In het der de programma uit de NCRV-serie „Hol lands welvaren", zal de toereikendheid van partnerkeuze én huwelijk in de ze tijd aan de orde worden gesteld. Dit programma kreeg de titel „Wat is hierop uw antwoord?" NCRV Ned. I 21.35 uur. HILVERSUM 1 VARA: 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgijmnas- llek. 7.23 Weekeind: jeugdprogramma. VPRO: 7.54 Deze dag. VARA: 8 8.11 Van de voorpagina. 8.15 gevarieerd programma. (9.35-9.40 den). 10.30 Belasting, betalen, maar niet te veel, lezing. 10.40 Stereo: Tango Rumba orkest met zangsolisten. 11.00 Nieuws. 11.03 Wegwijst tips voor trips en vakantie. 11.10 Stereo: Uit eigen huis (opn). 11.25 Oost- europese kroniek. 11.45 Stereo: G.U.S. (Footwear) Band (gr): amusementsmuziek. 12.05 Stereo: Gevarieerd grammofoonplaten- programma. 12.30 Tussen start en finish: actueel sportnieuws. 13.00 Nieuws. 13.11 VARA-Varia. 13.13 Actualiteiten. 13.23 Stereo: Dit is het begineen jongerenprogramma. 14.35 Radio Jazz Maga zine. NOS: 15.00 Frans Duits engels: een luisterprogramma. 16.00 Nieuws. 16.03 Stereo: Scan: populair programma over electronica. VARA: 16.15 Stereo: Pianoreci tal: moderne muziek. 16.35 Artistieke staalkaart. 17.10 Gedeeltelijk stereo: Feest der herkenning verzoekplatenprogramma van klassieke muziek. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nieuws. 7.U Het levende woord. 7.16 Stereo: Op het eerste gehoor: muziek (gr). (7.25 Horen en zien; wenken en adviezen op ;2fi Mededelingen t.b.v. land- 13.00 Vliegende schijven: °gJÏSmofoonpla\en-' programma voor militairen. KRO: 14.00 G.U.S. plaatjes. (16.01 gang. 9.35 Gijl HILVERSUM III KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Djinn: gevarieerd programma. (10.00 en 11.00 Nieuws). NOS: mprogramma met verzoeknura o" clock tea: licht muziekprogra euws. 12.03 Consumentenrubriek, trieerde muziek. (12.40-12.48 Weer- mededelingen en SOS-berichten ïchippers). 12.55 Buitenlands p< NOS: 10.55 Doopdienst ird in de muziek. R. de Bruyn Ouboks in Gemeentemuseum DEN HAAG Van 28 februari tot en met 26 april wordt in het Haags Ge meentemuseum een overzichtstentoon stelling gehouden van de Haagse aqua rellist R de Bruyn Ouboter. Ze wordt georganiseerd ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van de kunstenaar op 7 juli van het vorig jaar. In verband met familieomstandigheden kon de expositie toen niet plaatsvinden. De Bruyn Ouboter schildert realistische aquarellen. Veelvuldig voorkomende mo tieven bij hem zijn bloemen en stille vens. De tentoonstelling geeft een chro nologisch overzicht van wat hij in dit genre in de laatste 50 jaar heeft ver vaardigd. Bariton Henry Blaokmon, sinds 12'/z jaar musical director van de American Pro testant Church, Esther de Boer-Van Rijklaan 20, Den Haag, geeft op zondag 22 februari in deze kerk zijn eerste so- lo-iangrecital, begeleid door Kees van der Ben, piano. Het programma ver meldt liederen van Purcell, Handel, Schubert, Brahms, Verdi (opera-aria) Beste t.v. kwam gisteren uit het bui tenland. De TROS bracht een afleve ring van de Time-Lifeserie De wereld waarin wij leven, een erg boeiende serie, en CVK-IKOR een film over negerauteur James Baldwin die haar scherp het kwaad aanduidde waar on ze wereld aan ten gronde zou kunnen gaan als we niet snel wijzer wor- De VPRO programmeerde Film en werkelijkheid, eerste in een reeks waarmee het feit wordt herdacht dat de cinematografie driekwart eeuw ge leden geboren werd. Het viel ons een beetje tegen. Cinefielen zagen vrijwel uitsluitend bekend materiaal, voor „leken" was de opzet nogal aan de zwaarwichtige kant. De TROS had Jodeldebodel. een in onderdelen ongelooflijk platvloers pro gramma. Joop Doderer trad erin op: zijn aanpak van Swiebertje was hier mee vergeleken een toonbeeld van koele under-acting. Voorts werden liedjes ten beste gegeven die alleen een halfbenevelde carnavalsganger konden bevredigen, er werd gejodeld en, o ja, een behoorlijk marionetten- nummer vertoond. Voor het overige hebben we maar gelachen in de vrees dat er anders geschoten zou wor den.... Het VPRO-altematief was Becketts „Krapps laatste band" in het Duits. De uitersten raakten elkaar niet gistera vond. Een groot deel van de kijkers bleef derhalve in de t.v.-kou. Zij kon den vluchten naar radio, boek of ge woon een gezellig gesprek. Op zo'n avond voelt een t.v.-criticus zich wel opgelaten-M Onbehagen over commissie (Van onze omroepcorrespondent) HILVERSUM De heer K. de Wilde, commissaris voor personeelszaken bij de NOS, is in een ernstig conflict gewikkeld met de groepsraad van de NOS, waarin het gehele personeel vertegenwoordigd is. Het was deze NOS-bestuurder ter ore gekomen, dat een brief van de groepsraad over de journaalkwestie, gericht aan de raad van beheer bij de NOS. in het nieuwe personeelsorgaan „Spreek-Buis" was opgenomen. De heer De Wilde heeft daarna in op dracht van de raad van beheer de tekst van de brief uit 't blad laten verwijde ren en de reeds gedrukte exemplaren laten vernietigen. Kennelijk leende de inhoud van dit schrijven zich niet voor publiciteit. Naar wij vernemen heeft de NOS- groepsraad in deze brief aan de raad \an beheer onverholen haar misnoe gen uitgesproken over het feit, dat het NOS-bestuur zonder raadpleging vooraf van de personeelsvertegen woordiging in het bedrijf, een studie commissie instelde. Deze commissie dient binnen zes maanden rapport uit te brengen over de in de toekomst wenselijke struc tuur en positie van het journaal bin nen de NOS. In deze studie zal voorts worden betrokken de Inhoud en vorm geving van het t.v.-journaal en een eventuele samenwerking tussen tele visie en radio op het gebied van de nieuwsvoorziening. De NOS-groepsraad uitte haar be vreemding, da* in dem studiecommis sie naast de NOS-bestuursleden en de beide programmacommissarissen niet enige deskundigen uit de kring van het journaal en de radionieuwsdienst zijn opgenomen. Zelfs de beide hoofdredacteuren, die een grote praktijkervaring hebben op het terrein van de nieuwsvoorziening via t.v. en radio, werden gepasseerd. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat het conflict tussen de personeels commissaris, de heer De Wilde, en de NOS-groepsraad het steeds naar bui ten tredende onbehagen onder het NOS-personeel kan leiden tot uiterst felle reacties in het bedrijf. Met moei te heeft de bedrijfsleiding kortelings een stiptheidsactie van de operationele medewerkers kunnen bezweren. Thans blijkt, dat ook de diensthoofden zeer ontevreden zijn over een nader uit te werken reorganisatie. Harry Leon overleden LONDEN (AP) In Londen is. arm als een kerkrat, de liedjesschrijver Harry Leon overleden. Hij was 68 jaar. Harry, die zijn carrière begon als pia nist in een café in Oost-Londen, wu destijds zeer vermaard. In zijn goede jaren heeft hij 20 liedjes geschreven die zeer populair waren, zoals „What more can I say", Little drummer boy", „Kiss me goodnight sergeant Mayor" en, het vermaardste van allemaal „Sally", dat hij had gemaakt voor de vermaarde variété-artieste Gracy Fields. In 1954 werd Leon failliet verklaard. De reden was dat de rock en roll de meer senti mentele muziek ging verdringen.

Leidse Courant | 1970 | | pagina 2